*

Αποστολέας Θέμα: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών 2009-2010  (Αναγνώστηκε 503660 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panagopou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών 2009-2010
« Απάντηση #336 στις: Ιούλιος 21, 2010, 04:38:00 μμ »
ειλικρινά να δεχτώ ότι μπορεί σε εξαιρετικές περιπτώσεις ο ωρομίσθιος να έχει 11 ώρες. προσπαθώ όμως να σκεφτώ κάποια εξαιρετική περίπτωση που θα μπορούσε να συμβεί αυτό και μου είναι δύσκολο. ίσως kinegiros να έχεις κάτι στο μυαλό σου ή να ξέρεις τέτοια περίπτωση που θα μπορούσε να συμβεί κάτι τέτοιο. αν ναι σε παρακαλώ πες μου....εγω δεν μπορώ να σκεφτώ κάποια πάντως και ο sixtir έχει δίκιο, όταν λέει ότι δεν πρέπει να διαλέγεις σύμφωνα με τις εξαιρετικές περιπτώσεις ωρομισθία.....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

xriana1

  • Επισκέπτης
Απ: Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών 2009-2010
« Απάντηση #337 στις: Ιούλιος 21, 2010, 04:47:50 μμ »
Ορισμένοι ή δεν θέλετε ή δεν ειστε σωστά ενημερωμένοι παραπλανώντας αθελά σας τους άλλους. Δεν γράφει πουθενά στην εγκύκλιο 5 εως 15 ωρες= αναπληρωτης μειωμένου. Αντιθέτως λέει: Αν οι προβλεπόμενες από το πρόγραμμα ώρες διδασκαλίας και ασκήσεων στο ίδιο σχολείο της ίδιας πόλης προσλαμβάνεται αναπληρωτης μειωμένου. Τονίζω της ιδιας πόλης.
Και συνεχίζω 3 σχολεία έχουν από 4,3,4 διαθέσιμες ώρες σε διαφορετικές πόλεις της ίδιας περιφέρειας ή σε διαφορετικά σχολεια της ιδιας. Προσλαμβάνεται ωρομίσθιος με 11ωρο;
Τι λένε οι ειδικοί;

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών 2009-2010
« Απάντηση #338 στις: Ιούλιος 21, 2010, 04:49:06 μμ »
Έχω μια ερώτηση βρε παιδιά: Τελικά ωρομίσθιος=ως 11 ώρες ή ως 4 ώρες;;;Άλλοι λένε το ένα και άλλοι λένε το άλλο.Τελικά τι ισχύει;
Εγώ ξέρω ότι ο ωρομίσθιος στο εξής θα παίρνει από 1 ώς 4 ώρες και ο Αναπληρωτής Μειωμένου Ωραρίου από 5 ώς 15...
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος panagopou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών 2009-2010
« Απάντηση #339 στις: Ιούλιος 21, 2010, 04:53:29 μμ »
μια στιγμούλα γιατί δεν έχω σκοπό να παραπλανήσω κανέναν, αν αναφέρεσαι σε μένα. πήρα τηλέφωνο στο υπουργείο και στη διεύθυνση ειδικής αγωγής και στη γενική στα τηλέφωνα που έχουν οι εγκύκλιοι και της γενικής και της ειδικής όταν έπρεπε να κάνουμε τα χαρτιά μας και ρώτησα κάποια πράγματα, γιατί με αφορούν και ήθελα να καταλάβω. όσα γράφω έχουν ειπωθεί από το υπουργείο και δεν τα βγάζω από το μυαλό μου. ίσως να μην ξέρει το υπουργείο και κάποιοι να γνωρίζουν καλύτερα.....ο καθένας άλλωστε μπορεί να κρίνει και να αξιολογήσει από μόνος του.....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

xriana1

  • Επισκέπτης
Απ: Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών 2009-2010
« Απάντηση #340 στις: Ιούλιος 21, 2010, 04:54:03 μμ »
Ορισμένοι ή δεν θέλετε ή δεν ειστε σωστά ενημερωμένοι παραπλανώντας αθελά σας τους άλλους. Δεν γράφει πουθενά στην εγκύκλιο 5 εως 15 ωρες= αναπληρωτης μειωμένου. Αντιθέτως λέει: Αν οι προβλεπόμενες από το πρόγραμμα ώρες διδασκαλίας και ασκήσεων στο ίδιο σχολείο της ίδιας πόλης  προσλαμβάνεται αναπληρωτης μειωμένου. Τονίζω της ιδιας πόλης.
Και συνεχίζω 3 σχολεία έχουν από 4,3,4 διαθέσιμες ώρες σε διαφορετικές πόλεις της ίδιας περιφέρειας ή σε διαφορετικά σχολεια της ιδιας. Προσλαμβάνεται ωρομίσθιος με 11ωρο;
Τι λένε οι ειδικοί;

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών 2009-2010
« Απάντηση #341 στις: Ιούλιος 21, 2010, 04:54:26 μμ »
Ωραία στην πράξη αυτό που λες τι σημαίνει; Μπορείς να μου το εξηγήσεις;
Πάντος αυτό που έχω καταλάβει εγώ είναι ότι Οι ενιαίοι πίνακες προσωρινών αναπληρωτών εκπαιδευτικών παύουν να τροφοδοτούνται με νέα στοιχεία προϋπηρεσίας από την 1η Ιουλίου 2010 άρα για μένα αυτό σημαίνει ότι η προϋπηρεσία που θα αποκτήσουμε το 2010-2011 δεν θα περαστεί στους ενιαίους πίνακες προσωρινών αναπληρωτών τον Ιούλιο του 2011.
Αυτό που λες εσύ τι σημαίνει; Δεν καταλαβαίνω.

εσυ μια χαρά τα λες

η xriana1 δεν βγάζει νόημα αυτό που λεει

Ενιαίος πινακας προσωρινων αναπληρωτων=Ενιαιος διορισμων και κλειδώνει
Πινακας προσωρινων αναπληρωτων που γραφει πως κλειδώνει;
Απαιχτοι ειστε.....

xriana1 διάβασε
άρθρο 9
1. Κατά την περίοδο έως και το σχολικό έτος 2011−2012
οι διορισμοί μόνιμων εκπαιδευτικών στην πρωτοβάθμια
και τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση γίνονται σε ποσοστό
60% από τους ισχύοντες πίνακες διοριστέων εκπαιδευ−
τικών του Α.Σ.Ε.Π. και σε ποσοστό 40% από τους κατά
την παράγραφο 2 ενιαίους πίνακες προσωρινών ανα−
πληρωτών εκπαιδευτικών με πραγματική προϋπηρεσία.
Με απόφαση του Υπουργού Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης
και Θρησκευμάτων, που δημοσιεύεται στην Εφημερίδα
της Κυβερνήσεως, μπορεί να παρατείνεται η μεταβατική
περίοδος του προηγούμενου εδαφίου έως τη διενέργεια
του πρώτου διαγωνισμού του Α.Σ.Ε.Π. κατά τις διατάξεις
του παρόντος νόμου.
2. Οι ενιαίοι πίνακες προσωρινών αναπληρωτών εκπαι−
δευτικών που ισχύουν κατά τη δημοσίευση του νόμου
αυτού στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως παύουν να
τροφοδοτούνται με νέα στοιχεία προϋπηρεσίας από
την 1η Ιουλίου 2010 και ισχύουν μέχρι την κατάρτιση
των πινάκων που προβλέπονται στο άρθρο 3.

στο 2 λοιπόν μιλάει γενικά για "ενιαίοι πίνακες προσωρινών αναπληρωτών εκπαιδευτικών"
ενώ στο 1 επικαλείται τους πίνακες του 2 αλλά με πραγματική προϋπηρεσία. Είναι προφανές ότι ο πίνακας που είναι στο 1 και αφορά το 40% είναι για μόνιμο διορισμό αλλά εξαρτάτε απο τον πίνακα του 2 που είναι γενικός και περιέχει προϋπηρεσία η οποία δεν είναι μόνο πραγματική. Αυτός ο πίνακας στο 2 είναι ο γενικός των αναπληρωτών που ισχύει μέχρι σήμερα για πρόσληψη αναπληρωτών και αυτός λέει ότι κλείδωσε.

Μέχρι να γίνει ο 1ος ΑΣΕΠ και καταρτιστεί πίνακας κατάταξης του, ο οποίος θα δώσει με την σειρά του πίνακα αναπληρωτών θα ισχύει ο της 2 παραγράφου που όπως είπαμε ΔΕΝ ΤΡΟΦΟΔΟΤΕΙΤΕ.

3. Οι προσλήψεις προσωρινών αναπληρωτών και ωρο−
μισθίων στην πρωτοβάθμια και τη δευτεροβάθμια εκ−
παίδευση κατά την περίοδο έως και το σχολικό έτος
2011−2012 γίνονται από τους πίνακες της παραγράφου 2.


ότι λέμε να το λέμε με αποδείξεις παρακαλώ και όχι να λέμε ότι μας βολεύει

xriana1

  • Επισκέπτης
Απ: Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών 2009-2010
« Απάντηση #342 στις: Ιούλιος 21, 2010, 04:57:27 μμ »
μια στιγμούλα γιατί δεν έχω σκοπό να παραπλανήσω κανέναν, αν αναφέρεσαι σε μένα. πήρα τηλέφωνο στο υπουργείο και στη διεύθυνση ειδικής αγωγής και στη γενική στα τηλέφωνα που έχουν οι εγκύκλιοι και της γενικής και της ειδικής όταν έπρεπε να κάνουμε τα χαρτιά μας και ρώτησα κάποια πράγματα, γιατί με αφορούν και ήθελα να καταλάβω. όσα γράφω έχουν ειπωθεί από το υπουργείο και δεν τα βγάζω από το μυαλό μου. ίσως να μην ξέρει το υπουργείο και κάποιοι να γνωρίζουν καλύτερα.....ο καθένας άλλωστε μπορεί να κρίνει και να αξιολογήσει από μόνος του.....

Δεν σε κατηγορώ για κάτι απλά απαντησε μου σε αυτό που ρωτώ

xriana1

  • Επισκέπτης
Απ: Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών 2009-2010
« Απάντηση #343 στις: Ιούλιος 21, 2010, 05:04:27 μμ »
Ωραία στην πράξη αυτό που λες τι σημαίνει; Μπορείς να μου το εξηγήσεις;
Πάντος αυτό που έχω καταλάβει εγώ είναι ότι Οι ενιαίοι πίνακες προσωρινών αναπληρωτών εκπαιδευτικών παύουν να τροφοδοτούνται με νέα στοιχεία προϋπηρεσίας από την 1η Ιουλίου 2010 άρα για μένα αυτό σημαίνει ότι η προϋπηρεσία που θα αποκτήσουμε το 2010-2011 δεν θα περαστεί στους ενιαίους πίνακες προσωρινών αναπληρωτών τον Ιούλιο του 2011.
Αυτό που λες εσύ τι σημαίνει; Δεν καταλαβαίνω.

Kinegire σεβομαι τη γνώμη σου και δεν θα συνεχίσω απλα εχω αλλη αποψη. Απλοικα θα σου πω οτι ο 40% κλειδώνει γιατί δίνει διορισμούς. Ο αναπληρωτών δεν κλειδώνει (και καμια προυπηρεσία δεν χάνεται) , γιατί δίνει την κατάταξη στους αναπληρωτές στη μεταβατική. Ο χρόνος θα δείξει......κι ισως δικαιωθείς εσύ.
Το κλείνω εδώ το συγκεκριμένο γεια χαρα!

Υ.Γ. απο 5-15 αναπληρωτής μειωμένου=ΛΑΘΟΣ
       Στο ίδιο σχολείο της ίδιας πόλης η περιοχής ναι , για να ειμαστε και ακριβείς και να   
      μην πραπλανουμε. Σωστά;

εσυ μια χαρά τα λες

η xriana1 δεν βγάζει νόημα αυτό που λεει

Ενιαίος πινακας προσωρινων αναπληρωτων=Ενιαιος διορισμων και κλειδώνει
Πινακας προσωρινων αναπληρωτων που γραφει πως κλειδώνει;
Απαιχτοι ειστε.....

xriana1 διάβασε
άρθρο 9
1. Κατά την περίοδο έως και το σχολικό έτος 2011−2012
οι διορισμοί μόνιμων εκπαιδευτικών στην πρωτοβάθμια
και τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση γίνονται σε ποσοστό
60% από τους ισχύοντες πίνακες διοριστέων εκπαιδευ−
τικών του Α.Σ.Ε.Π. και σε ποσοστό 40% από τους κατά
την παράγραφο 2 ενιαίους πίνακες προσωρινών ανα−
πληρωτών εκπαιδευτικών με πραγματική προϋπηρεσία.
Με απόφαση του Υπουργού Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης
και Θρησκευμάτων, που δημοσιεύεται στην Εφημερίδα
της Κυβερνήσεως, μπορεί να παρατείνεται η μεταβατική
περίοδος του προηγούμενου εδαφίου έως τη διενέργεια
του πρώτου διαγωνισμού του Α.Σ.Ε.Π. κατά τις διατάξεις
του παρόντος νόμου.
2. Οι ενιαίοι πίνακες προσωρινών αναπληρωτών εκπαι−
δευτικών που ισχύουν κατά τη δημοσίευση του νόμου
αυτού στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως παύουν να
τροφοδοτούνται με νέα στοιχεία προϋπηρεσίας από
την 1η Ιουλίου 2010 και ισχύουν μέχρι την κατάρτιση
των πινάκων που προβλέπονται στο άρθρο 3.

στο 2 λοιπόν μιλάει γενικά για "ενιαίοι πίνακες προσωρινών αναπληρωτών εκπαιδευτικών"
ενώ στο 1 επικαλείται τους πίνακες του 2 αλλά με πραγματική προϋπηρεσία. Είναι προφανές ότι ο πίνακας που είναι στο 1 και αφορά το 40% είναι για μόνιμο διορισμό αλλά εξαρτάτε απο τον πίνακα του 2 που είναι γενικός και περιέχει προϋπηρεσία η οποία δεν είναι μόνο πραγματική. Αυτός ο πίνακας στο 2 είναι ο γενικός των αναπληρωτών που ισχύει μέχρι σήμερα για πρόσληψη αναπληρωτών και αυτός λέει ότι κλείδωσε.

Μέχρι να γίνει ο 1ος ΑΣΕΠ και καταρτιστεί πίνακας κατάταξης του, ο οποίος θα δώσει με την σειρά του πίνακα αναπληρωτών θα ισχύει ο της 2 παραγράφου που όπως είπαμε ΔΕΝ ΤΡΟΦΟΔΟΤΕΙΤΕ.

3. Οι προσλήψεις προσωρινών αναπληρωτών και ωρο−
μισθίων στην πρωτοβάθμια και τη δευτεροβάθμια εκ−
παίδευση κατά την περίοδο έως και το σχολικό έτος
2011−2012 γίνονται από τους πίνακες της παραγράφου 2.


ότι λέμε να το λέμε με αποδείξεις παρακαλώ και όχι να λέμε ότι μας βολεύει


xriana1

  • Επισκέπτης
Απ: Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών 2009-2010
« Απάντηση #344 στις: Ιούλιος 21, 2010, 05:05:43 μμ »
Kinegire σεβομαι τη γνώμη σου και δεν θα συνεχίσω απλα εχω αλλη αποψη. Απλοικα θα σου πω οτι ο 40% κλειδώνει γιατί δίνει διορισμούς. Ο αναπληρωτών δεν κλειδώνει (και καμια προυπηρεσία δεν χάνεται) , γιατί δίνει την κατάταξη στους αναπληρωτές στη μεταβατική. Ο χρόνος θα δείξει......κι ισως δικαιωθείς εσύ.
Το κλείνω εδώ το συγκεκριμένο γεια χαρα!

Υ.Γ. απο 5-15 αναπληρωτής μειωμένου=ΛΑΘΟΣ
       Στο ίδιο σχολείο της ίδιας πόλης η περιοχής ναι , για να ειμαστε και ακριβείς και να   
      μην πραπλανουμε. Σωστά;

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών 2009-2010
« Απάντηση #345 στις: Ιούλιος 21, 2010, 05:05:56 μμ »
Ορισμένοι ή δεν θέλετε ή δεν ειστε σωστά ενημερωμένοι παραπλανώντας αθελά σας τους άλλους. Δεν γράφει πουθενά στην εγκύκλιο 5 εως 15 ωρες= αναπληρωτης μειωμένου. Αντιθέτως λέει: Αν οι προβλεπόμενες από το πρόγραμμα ώρες διδασκαλίας και ασκήσεων στο ίδιο σχολείο της ίδιας πόλης προσλαμβάνεται αναπληρωτης μειωμένου. Τονίζω της ιδιας πόλης.
Και συνεχίζω 3 σχολεία έχουν από 4,3,4 διαθέσιμες ώρες σε διαφορετικές πόλεις της ίδιας περιφέρειας ή σε διαφορετικά σχολεια της ιδιας. Προσλαμβάνεται ωρομίσθιος με 11ωρο;
Τι λένε οι ειδικοί;

xriana δεν το λέει το 5-15 ?

1. Αν για οποιαδήποτε αιτία απουσιάζουν από σχολικές
μονάδες πρωτοβάθμιας ή δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης
εκπαιδευτικοί ή δημιουργηθούν έκτακτα λειτουργικά
κενά κατά τη διάρκεια του διδακτικού έτους, προσλαμ−
βάνονται, με αίτησή τους, προσωρινοί αναπληρωτές
εκπαιδευτικοί με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου. Αν
οι προβλεπόμενες από το πρόγραμμα ώρες διδασκα−
λίας και ασκήσεων στο ίδιο σχολείο της ίδιας πόλης
ή περιοχής μετάθεσης είναι περισσότερες από τέσ−
σερις και λιγότερες από δεκαέξι
και δεν δικαιολογούν
το διορισμό μόνιμου εκπαιδευτικού, προσλαμβάνονται
προσωρινοί αναπληρωτές εκπαιδευτικοί με μειωμένο
ωράριο διδασκαλίας.

τα περί ωρομίσθιου που ρωτάς είναι άλλο, και όπως ανέφερα μπορεί να σε πάρει ωρομίσθιο αν υπάρχει "αντικειμενική δυσκολία", όπως λέω σε άλλο μήνυμα μου. Θεωρητικά μπορεί να σε στείλει ωρομίσθιο επικαλούμενος το άρθρο 5 παράγραφος 4 για παραπάνω από 4 ώρες σε παραπάνω από 1 σχολείο στην ίδια περιοχή όπως ίσχυε μέχρι σήμερα.

Η υπόθεση που κάνουν όλοι είναι ότι αφού με 5-15 ώρες αναφέρει ότι παίρνει ΑΜΩ, με 16+ ΑΚΩ τότε 1-4 σημαίνει ωρομίσθιος. ΥΠΟΘΕΣΗ ΣΩΣΤΗ.
ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΠΟΚΛΕΊΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΣ ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΣ ΓΙΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΩΡΕΣ ΑΦΟΥ ΙΣΧΥΕΙ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΙΑΤΥΠΩΝΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΕΞΥΠΝΑ

4. Σε εξαιρετικές περιπτώσεις στις οποίες αντικει−
μενικοί λόγοι δεν επιτρέπουν την πρόσληψη προσωρι−
νού αναπληρωτή σε σχολικές μονάδες πρωτοβάθμιας
ή δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, προσλαμβάνονται, με
αίτησή τους, ωρομίσθιοι εκπαιδευτικοί με σχέση εργα−
σίας ιδιωτικού δικαίου.

Αποσυνδεδεμένος panagopou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών 2009-2010
« Απάντηση #346 στις: Ιούλιος 21, 2010, 05:08:21 μμ »
αν με ρωτάς για τις διαφορετικές ώρες (4,3,4) σε διαφορετικές πόλεις της ίδιας περιφέρειας, στο υπουργείο μου είπαν ότι είτε θα προσληφθούν τρεις διαφορετικοί ωρομίσθιοι με 4,3, 4 ώρες αντίστοιχα και όχι ένας ωρομίσθιος με 11 ώρες που θα τρέχει σε τρεις διαφορετικές πόλεις. Ή τις ώρες αυτές θα τις συμπληρώσει κάποιος αναπληρωτής μειωμένου ωραρίου σε σχολείο της ίδιας πόλης που θα έχει 11 ώρες για παράδειγμα σε άλλο σχολείο και θα πάρει και τις 4 στο διπλανό σχολείο και θα συμπληρώσει ωράριο. Κάποιος άλλος αναπληρωτής μειωμένου στη δεύτερη πόλη θα πάρει τις άλλες τρεις στην ίδια πόλη κλπ. Σου λέω ότι μου είπαν στο υπουργείο και πιστεύω ότι δεν είπαν ψέμματα

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών 2009-2010
« Απάντηση #347 στις: Ιούλιος 21, 2010, 05:11:04 μμ »
Ορισμένοι ή δεν θέλετε ή δεν ειστε σωστά ενημερωμένοι παραπλανώντας αθελά σας τους άλλους. Δεν γράφει πουθενά στην εγκύκλιο 5 εως 15 ωρες= αναπληρωτης μειωμένου. Αντιθέτως λέει: Αν οι προβλεπόμενες από το πρόγραμμα ώρες διδασκαλίας και ασκήσεων στο ίδιο σχολείο της ίδιας πόλης  προσλαμβάνεται αναπληρωτης μειωμένου. Τονίζω της ιδιας πόλης.
Και συνεχίζω 3 σχολεία έχουν από 4,3,4 διαθέσιμες ώρες σε διαφορετικές πόλεις της ίδιας περιφέρειας ή σε διαφορετικά σχολεια της ιδιας. Προσλαμβάνεται ωρομίσθιος με 11ωρο;
Τι λένε οι ειδικοί;
Αναπληρωτής Μειωμένου Ωραρίου-->5-15 ώρες
ωρομίσθιος-->1-4 ώρες

Μήπως μπερδεύεις αυτό που λέει για όσες ώρες προκύψουν μετέπειτα σε κάποιον ΑΜΩ για συμπλήρωση ωραρίου, ότι θα είναι ώρες ωρομισθίας;
Αυτό που λέει η Διεύθυνση (το επικρατέστερο σενάριο τουλάχιστον, γιατί ούτε αυτοί γνωρίζουν επακριβώς πολλά) και το οποίο είναι και το πιο λογικό, είναι, όταν καλούν έναν ΑΜΩ π.χ. με 10 ώρες, να προσπαθούν να του βρουν ώρες (που θα θεωρούνται ωρομισθίας ώρες), μέχρι να φτάσει τις 15, σε όποια σχολεία ζητούν ώρες, είτε 3 είτε 4... Κατόπιν, θα προχωρούν στον επόμενο... Οι ωρομίσθιοι (οι κατ'όνομα ωρομίσθιοι) θα΄ναι πολύ λιγότεροι φέτος...
Τώρα, αν θες να κάνεις όλους τους δυνατούς συνδυασμούς ωρών, ...be my guest!  ;D
Πήγαινε στο αντίστοιχο forum στο pde, αλλά και αλλού και διάβασε.
Και να λείπουν οι χαρακτηρισμοί, δεν παραπλανώ κανέναν.
Έχω βγάλει τα μάτια μου να τα διαβάζω όλα αυτά και εδώ και στην alfavita και στο Υπουργείο.
Κι αν μη τι άλλο, μην είσαι αγενής και είρων, δεν με ξέρεις καν. Αλλά και να με ήξερες, δεν σ'το επιτρέπω.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 21, 2010, 06:30:32 μμ από Joanna Bear ΠΕ06 »
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος cris.drm

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Απ: Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών 2009-2010
« Απάντηση #348 στις: Ιούλιος 21, 2010, 05:12:02 μμ »
Καλημέρα γνωρίζει κάποιος/α για 1ο κύκλο νοηματικής σημειώνουμε το κουτάκι μόνο χωρίς να καταθέσουμε χαρτιά? ή ούτε σημειώνουμε κουτάκι ούτε καταθέτουμε χαρτιά σύμφωνα με εγκλύκλιο?

Εμενα, με ενα κυκλο νοηματικης, μου ειπε η υπευθυνη απο την πρωτοβαθμια αν θελω να σημειωσω το κουτακι, εφοσον το εχει, και κατεθεσα και το χαρτι... Βεβαια μου ειπε οτι δεν θα μετρησει... Ελπιζω να μην εχω κανενα προβλημα... Διαφορετικα τι κανω??? Ενσταση???

Αποσυνδεδεμένος panagopou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών 2009-2010
« Απάντηση #349 στις: Ιούλιος 21, 2010, 05:14:44 μμ »
cris.drm, μην ανησυχείς γιατί δε θα μετρήσει όπως σου είπε και η υπεύθυνη, οπότε δε θα έχεις και κανένα πρόβλημα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32320
  • Τελευταία: Lena11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161421
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 408
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 268
Σύνολο: 280

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.