*

Αποστολέας Θέμα: Συστατικές επιστολές για μεταπτυχιακό  (Αναγνώστηκε 47652 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΑΠΟΣΠΕΡΙΤΗΣ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
    • Προφίλ
Συστατικές επιστολές για μεταπτυχιακό
« στις: Ιούλιος 15, 2010, 05:32:48 μμ »
Ενδιαφέρομαι  να  κάνω  αίτηση  το  Σεπτέμβρη  για  ένα  ΠΜΣ  και  χρειάζομαι  2 συστατικές  επιστολές, για  να  τις  καταθέσω  μαζί  με  την  αίτηση. Έχω  τελειώσει  το  φιλολογικό  Αθηνών  10  χρόνια  πριν, με  βαθμό  7  και  κάτι . Όσοι  έχουν  υπάρξει  φοιτητές  στη Φιλοσοφική  Αθήνων  γνωρίζουν  καλά  πόσο  απρόσωπες  ήταν  οι  σχέσεις  φοιτητών  και  καθηγητών . Θα  ήθελα, λοιπόν, τη  γνώμη  ή  την  εμπειρία  συναδέλφων  που  έχουν  ζητήσει  συστατική  στο  παρελθόν . Θα  ήταν  καλύτερο  να  στείλω  e-mail   ή  να  πάω  στη  σχολή  σε  ώρες  που  δέχονται ; Θα  μου  δώσουν  εύκολα  μια καλή  συστατική  ή θα  αρνηθούν  με  τη  πρόφαση  ότι  δε   με  γνωρίζουν;  Πρέπει  να  απευθυνθώ  σε  καθηγητή  του  τμήματος  ή της  κατεύθυνσής  μου  ή  ακόμη  και  σε  καθηγητή  διαφορετικού  τμήματος, ο  οποίος  όμως  μου  έκανε  μάθημα ; Επίσης , θεωρείτε ότι  θα  ήταν  καλό  να  πάω  τώρα  ή  τέλος  Αυγούστου , πριν  να  αρχίσει  η  εξεταστική ; Και  μία  τελευταία  ερώτηση , θα  μπορούσα  να  ζητήσω  συστατική  επιστολή  από  το  διευθυντή  του  σχολείου  που  δούλευα  ή  δε  θα  έχει  τη  ίδια  ισχύ με  κάποια  που  είναι  από  μέλος  ΔΕΠ; Αν  και  γνωρίζω  ότι  το  θέμα  με  τις  συστατικές  είναι  τυπικό  και  όχι  ουσιαστικό  για  την  επιλογή  κάποιου  στο  ΠΜΣ , οποιαδήποτε  βοήθεια  θα  ήταν  πολύτιμη , κυρίως  αν  προέρχεται  από εμπειρία  σας  από  τη  Φιλοσοφική  Αθηνών . Ευχαριστώ  εκ  των  προτέρων .
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 31, 2011, 06:05:05 μμ από Χριστίνα »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συστατικές επιστολές για μεταπτυχιακό
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:39:25 »

Αποσυνδεδεμένος giannios

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 536
    • Προφίλ
Απ: Συστατικές επιστολές για μεταπτυχιακό
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 15, 2010, 05:47:53 μμ »
Συνήθως τα μεταπτυχιακά θέλουν συστατικές από μέλη ΔΕΠ.

Χάρα στο κουράγιο σου μετά από 10 χρόνια να κάνεις master. Kαλύτερα να πας τέλη Αυγούστου-Σεπτέμβρη που θα είναι οι καθηγητές, τώρα ξεκουράζονται στις βίλες τους, τα συγκροτήματα κατοικιών που έχουν όλοι μαζί στη Χαλκιδική (βλέπεις το παίζουν και καλά ανώτεροι, ότι δεν θέλουμε να απογραφούμε γιατί δεν είμαστε δημόσιοι υπάλληλοι ΚΑΙ ΑΣ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙ ΤΙΣ ΚΩΛΟΒΙΛΕΣ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ).

Άντε τώρα μην αρχίσω να βρίζω, γιατί εκνευρίζομαι

Να πας αυτοπροσώπως. Να μιλήσεις με κάποιον καθηγητή που έχεις ακούσει ότι δίνει εύκολα συστατικές και ότι δεν είναι κομπλεξικός. Υπάρχουν τέτοιοι καθηγητές. Αν έχεις κάποιον κατά νου σου όταν φοιτούσες και τον είχες σε εκτίμηση, ή σε κάποιον που είχες κάνει εργασία, δεν είναι κακή ιδέα να πας να μιλήσεις και σε αυτόν (εαν ζει). Αν έχεις την εργασία πάρτην μαζί σου. Πάρε και το πτυχίο σου για να το δείξεις.

Πήγαινε σε κάποιον που είχες πάρει υψηλό βαθμό στο μάθημα, ίσως σου δώσει πιο εύκολα. Δεν έχει σημασία αν διδάσκει τώρα ο ίδιος καθηγητής ή άλλος το μάθημα, πολλοί κοιτάνε το βαθμό του μαθήματος.   

Πάντως δεν θεωρώ και το πιο δύσκολο να πάρει κάποιος συστατική επιστολή και ας έχει τελειώσει και 10 χρόνια πριν

 

Αποσυνδεδεμένος ms

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συστατικές επιστολές για μεταπτυχιακό
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 15, 2010, 08:31:56 μμ »
Εγώ  πριν  από  ένα  χρόνο  επιχειρησά  να  πάρω  συστατικές για  τον  ίδιο  λόγο. Φυσικά  κανένας  δεν με  θυμόταν  γιατί  είχαν  περάσει  10  χρόνια. Πήγα  τις  ώρες  γραφείου (για  την  μια  συστατική)  και  περίμενα  έξω  από  την αίθουσα  που  γίνονταν το  μάθημα  (για  την  άλλη).  Είχα  ανα  χείρας  την αναλυτική  βαθμολογία  και  έλεγα  "γεια  σας  ήμουν  φοιτητριά  σας...". Τελικά  κατάφερα  και  πήρα  τις  συστατικές.

Αποσυνδεδεμένος charm_quark

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Συστατικές επιστολές για μεταπτυχιακό
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 17, 2010, 02:14:03 πμ »
Είναι αυτονόητο πως οι σχέσεις καθηγητών-φοιτητών προπτυχιακά είναι απρόσωπες και ακόμα και 2 χρόνια μετά να πήγαινες δεν θα σε θυμόταν κανείς!
Κάνε αυτο που λένε όλοι. Με την αναλύτικη σ'αυτούς που έχεις τους καλύτερους βαθμούς (ή σε μαθήματα προπτυχιακά σχετικά με το μεταπτυχιακό που θέλεις να κάνεις).
Εγω τις συστατικές τις πήρα τηλεφωνικά.... γιατι ήμουν και στην άλλη άκρη της Ελλαδας. Πήρα δύο καθηγητές που μου είχαν φανει συμπαθητικοί, τους ενημέρωσα για το βαθμό που είχα στο μάθημα τους, τους έδωσα αριθμό μητρώου να το ελεγξουν αν θέλουν και μετά έστειλα έναν φίλο με τις αναλυτικές μου για να τις πάρει... και βέβαια του τις έδωσαν και ήταν και άψογες!
Μην ανησυχεις καθόλου. Αν μπορεις κιόλας να πας ο ίδιος ακόμα καλύτερα. Αλλιως επικοινώνησε αρχικά με ένα mail... γιατι καλοκαίρι είναι μην περιμένεις να τους βρεις στα γραφεια τους!!!!
Τα πάντα όλα... και τα κοάλα τίποτα;;


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συστατικές επιστολές για μεταπτυχιακό
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:39:25 »

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συστατικές επιστολές για μεταπτυχιακό
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 17, 2010, 11:08:54 πμ »
Συμφωνώ με τους συναδέλφους παραπάνω.
Σκέψου κάποιους καθηγητές στους οποίους είχες καλό βαθμό στο μάθημά τους και ζήτησέ τους συστατική. Καλό είναι να έχεις τις συστατικές πριν την προθεσμία των αιτήσεων για κάθε ενδεχόμενο. Αν δεν μπορείς να βρεις τους καθηγητές, παρακάλεσε τη γραμματεία να σου δώσει τα κινητά τους τηλέφωνα και πάρτους τηλ για να δεις τις προθέσεις τους.
Επειδή έχεις 10 χρόνια που τέλειωσες τη σχολή, θα σου πρότεινα να ζητήσεις και μια τρίτη συστατική από το διευθυντή του σχολείου σου που να αναφέρει το κατά πόσο είσαι συνεπής στις υποχρεώσεις σου κτλ. και να την υποβάλεις μαζί με τις άλλες δύο. Κακό δεν είναι, ίσα-ίσα.
Καλή επιτυχία με την αίτησή σου.

Αποσυνδεδεμένος Alex100

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συστατικές επιστολές για μεταπτυχιακό
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 05, 2011, 02:52:16 πμ »
Με συγχωρείτε για το ξέθαμα, αλλά για να μην ανοίξω νέο θέμα θα ήθελα να ρωτήσω αν ένας καθηγητής είναι υποχρεωμένος να δώσει συστατική (άσχετα τι θα γράφει μέσα) ή αν είναι στην ευχέρειά του... Όσο έχω ψάξει δεν έχω βρει κάποιον κανονισμό που να λέει ότι υποχρεούνται, αλλά έχω ακούσει πολλές αντιφατικές απόψεις για αυτό το θέμα...

Αποσυνδεδεμένος translator

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συστατικές επιστολές για μεταπτυχιακό
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 05, 2011, 08:38:46 πμ »
Δεν ξέρω αν είναι υποχρεωμένος να σου δώσει συστατική, αλλά αν δε θέλει να σου δώσει και τον πιέσεις, μάλλον δε θα γράψει και πολύ καλά λόγια. Το θέμα δεν είναι απλώς να πάρεις μια συστατική, αλλά και τι γράφει η συστατική αυτή. Αν είναι πολύ χλιαρά αυτά που γράφει, μάλλον θεωρείται κακή συστατική. Αν θες να κάνεις αίτηση για Αγγλία, πρόσεξε, γιατί εκεί μετράνε πολύ τις συστατικές.

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συστατικές επιστολές για μεταπτυχιακό
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 05, 2011, 10:46:06 πμ »
Κανένας καθηγητής δεν υποχρεούται να δώσει συστατική επιστολή. Αυτό εξαρτάται από το κατά πόσο ξέρει την επίδοσή σου και σε εκτιμά ως φοιτητή και γενικότερα από την προσωπική σχέση που έχεις αναπτύξει μαζί του. Υπάρχουν βέβαια και καθηγητές που, ακόμη κι αν δεν σε θυμούνται, συμφωνούν να σου δώσουν συστατική.

Αποσυνδεδεμένος julie_v

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 505
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έγινα δασκάλα για τα λεφτά και τη δόξα!
    • Προφίλ
Απ: Συστατικές επιστολές για μεταπτυχιακό
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 31, 2011, 06:03:34 μμ »
Θα ήθελα & εγώ επιστολές για ένα ΠΜΣ.
Μίλησα με τους καθηγητές & μου είπαν ότι θα μου δώσουν.
Αυτό που με προβληματίζει είναι η μελλοντική τους χρήση.
Ενώ ξέρω ότι θα ήταν καλύτερο, δεν μπορώ να τους δώσω τις πρωτότυπες, καθώς, αν τις ξαναχρειαστώ, δεν θα είμαι σε θέση να τις προσκομίσω.

Σκέφτομαι να δώσω αντίγραφα & αν χρειαστεί να έχω τα πρωτότυπα για αντιπαραβολή.
Εσείς τι με συμβουλεύετε?
Άρχισα να μετράω πρόβατα για να κοιμηθώ...
Τι να δω; Λείπανε δυο. Αστυνομία, ανακρίσεις, χαμός...
Τέσσερις το πρωί κοιμήθηκα...
Eίναι να μη σου τύχει...!!

Αποσυνδεδεμένος θάvος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: Συστατικές επιστολές για μεταπτυχιακό
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 31, 2011, 06:08:33 μμ »
Συνήθως σου δίνονται σε σφραγισμένο φάκελο, οπότε μην ανησυχείς για τις πρωτότυπες, αυτές θα δώσεις.  ;)
Επομένως ξεχνάμε και φωτοτυπίες, αντίγραφα κτλ.
Αυτό που είχα κάνει ήταν να ζητήσω μερικές γενικά "προς κάθε ενδιαφερόμενο", για να μην ενοχλώ συνεχώς, πέρα από τις εξειδικευμένες που αφορούσαν το τρέχον ΠΜΣ που με ενδιέφερε και αναφερόταν στην επιστολή από τον καθηγητή.

Αποσυνδεδεμένος julie_v

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 505
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έγινα δασκάλα για τα λεφτά και τη δόξα!
    • Προφίλ
Απ: Συστατικές επιστολές για μεταπτυχιακό
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 31, 2011, 06:11:59 μμ »
Απλώς ο ένας καθηγητής λείπει σε εκπ. άδεια στην Αμερική & μου είπε ότι θα μου τη στείλει σε pdf, οπότε εγώ τι κάνω σε αυτή την περίπτωση;
Άρχισα να μετράω πρόβατα για να κοιμηθώ...
Τι να δω; Λείπανε δυο. Αστυνομία, ανακρίσεις, χαμός...
Τέσσερις το πρωί κοιμήθηκα...
Eίναι να μη σου τύχει...!!

Αποσυνδεδεμένος θάvος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: Συστατικές επιστολές για μεταπτυχιακό
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 31, 2011, 06:34:16 μμ »
υποθέτω θα σου δώσει οδηγίες ο ίδιος στο mail που θα λάβεις, διαφορετικά τον ρωτάς εσύ. :)

Αποσυνδεδεμένος julie_v

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 505
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έγινα δασκάλα για τα λεφτά και τη δόξα!
    • Προφίλ
Απ: Συστατικές επιστολές για μεταπτυχιακό
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 31, 2011, 06:39:09 μμ »
Πού είναι το "like"? Α, ναι, δεν είμαστε στο facebook!
Σ' ευχαριστώ πολύ!
Άρχισα να μετράω πρόβατα για να κοιμηθώ...
Τι να δω; Λείπανε δυο. Αστυνομία, ανακρίσεις, χαμός...
Τέσσερις το πρωί κοιμήθηκα...
Eίναι να μη σου τύχει...!!

Αποσυνδεδεμένος zeta1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συστατικές επιστολές για μεταπτυχιακό
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 17, 2011, 05:33:29 μμ »
Γεια σας παιδια!

Σκεφτομαι και εγω να ξεκινησω το μαστερ μου στην Αγγλια τον Σεπτεμβρη του 12 και ξεκινησα τις διαδικασιες για τις αιτησεις.

Εχω κολλησει στις συστατικες.Εστειλα μειλ σε καποιους καθηγητες μου για να τους ρωτησω τι χρειαζονται για τις συστατικες(γραφοντας τους και τα μαθηματα τους που ειχα παρακολουθησει και τους βαθμους).

Μου απαντησαν 2,απο τους οποιους του ενος ειχα 2 μαθηματα(βαθμοι 8 και 7,5) και στου αλλου ενα μαθημα(7,5) και μου ειπαν οτι γενικα θελουν να γνωριζουν τους φοιτητες στους οποιους δινουν τις συστατικες και ετσι δεν μπορουν να μου δωσουν!!!!

Οι αλλοι δεν εχουν απαντησει βεβαια,αλλα δεδομενου οτι δεν γνωριζα προσωπικα κανεναν σχεδον καθηγητη,περιμενω τις ιδιες απαντησεις!!!

Μα ειναι δυνατον!!!!Γινεται να ξερουν οοοοολους τους φοιτητες που τους ζητανε συστατικες????

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162178
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 677
Σύνολο: 682

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.