*

Αποστολέας Θέμα: 11.000 αναπληρωτες  (Αναγνώστηκε 38423 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dimstella

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 11.000 αναπληρωτες
« Απάντηση #28 στις: Αύγουστος 07, 2010, 01:04:40 μμ »
πιστεύω πως με σειρά 200, να ετοιμάζει βαλίτσες, ειδικά αν έχει δηλώσει όλες τις περιοχές

πέρσι ο σχετικός πίνακας έφτασε μέχρι τη θέση 690
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 07, 2010, 01:08:24 μμ από dimstella »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 11.000 αναπληρωτες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:58:55 »

Αποσυνδεδεμένος Emma

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: 11.000 αναπληρωτες
« Απάντηση #29 στις: Αύγουστος 07, 2010, 01:27:22 μμ »
ευχαριστώ πάρα πολύ και τους δύο για τις απαντήσεις σας  :) να είστε καλά....μπερδεύτηκα λίγο με την πρώτη απάντηση και τους υπολογισμους αλλα ευχαριστώ πάρα πολύ που μπήκες στον κόπο να μου το εξηγήσεις αναλυτικά.....η δεύτερη απάντηση πολύ αισιόδοξη και πραγματικά να σαι καλά!!!!!!  :D αν πραγματικά πιστεύεις ότι μπορώ να ετοιμάζω βαλίτσες κιόλας  ;D ένα κύμα αισιοδοξίας!!!! εβαλα Κρήτη από τις πρώτες επιλογές που ξέρω από έγκυρη πηγή ότι έχουν πάρα πολλά κενά, τα περισσότερα από κάθε μέρος, με τα Χανιά που δεν κατάφεραν να γεμίσουν ουτε περισυ και να χουν ανάγκες από αναπληρωτές αλλά δεν είχαν να στείλουν!!!!πάντα αναφέρομαι στους δασκάλους.....τι να πω.....μακάρι.... σας ευχαριστώ πολύ πάντως  :)

Αποσυνδεδεμένος Emma

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: 11.000 αναπληρωτες
« Απάντηση #30 στις: Αύγουστος 07, 2010, 01:32:23 μμ »
Είμαι καινούριο μέλος και με όλο αυτόν τον πανικό έχω καταγχωθεί και να είστε καλά τα παραπάνω δημοσιεύματα που αναφέρατε ήταν ότι πιο αισιοδόξο έχω ακούσει εδώ και καιρό!!!! ;D Για τη Διαμαντοπούλο έχω την χειρότερη άποψη και την θεωρώ πολυ άσχετη αλλά πότε είχαμε ένα άξιο υπουργό στην εκπαίδευση!!!!!μια ζωή με την παιδεία μας βρίσκουν να παίζουν και τους εκπαιδευτικούς τους έχουν πολύ χαμηλά ενώ τους αξίζουν τα καλύτερα ως διαμορφωτές του μέλλοντος της χώρας μέσα από τους μαθητές τους..... :'( ....... Θα ήθελα να σας ρωτήσω και αν ξέρει κάποιος να μου πει αν είσαι στον πίνακα αναπληρωτών μηδενικής προυπηρεσίας δασκάλων στη σειρά γύρω στο διακόσια έχεις ελπίδες?????????? σας ευχαριστώ πάρα πολύ αν κάποιος μπορεί να ξέρει κατι.. :-[

Διαιρείς τον αριθμό των διορισμένων δασκάλων με το συνολικό αριθμό διορισμών φέτος και το αποτέλεσμα το πολ/ζεις με το 11.000. Πας στον πίνακα αναπληρωτών των δασκάλων με προϋπηρεσία, αφαιρείς τους διορισμένους φέτος και βλέπεις πόσοι ακόμα είναι. Αν είναι πολλοί περισσότεροι από το αποτέλεσμα της πιο πάνω πράξης μάλλον δεν έχεις ελπίδες.

Εύκολο είναι!

Αν και με τους αμω και αυτό ακόμα σχετικό είναι  :P.

Αμω δήλωσες;


όχι Αμω διότι πως θα νοικιάζω σπίτι και θα ζω.δυστυχώς δεν έχουν οι δικοί μου την οικονομική άνεση για κάτι τέτοιο....έχω ορκιστεί 2 Φεβρουαρίου γι αυτό έχω σειρά γύρω στο 200 στον πίνακα...πρώτη μου χρονιά στον πίνακα.... ευχαριστώ πολύ  :)

Αποσυνδεδεμένος adioristi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 11.000 αναπληρωτες
« Απάντηση #31 στις: Αύγουστος 07, 2010, 03:20:56 μμ »
Στο 30μηνο έχω σειρά 11,στον ενιαίο διορισμών σειρά 8,στον κλάδο μου διορίζονται οι πρώτοι 8 και αν με πάρουν ΑΜΩ με 8 ώρες,όλο μαζί 11888!Τυχαίο???????Δε νομίζω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :-\ :-\ ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 11.000 αναπληρωτες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:58:55 »

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: 11.000 αναπληρωτες
« Απάντηση #32 στις: Αύγουστος 07, 2010, 04:04:37 μμ »
...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 14, 2016, 04:35:43 πμ από Joanna Bear »
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: 11.000 αναπληρωτες
« Απάντηση #33 στις: Αύγουστος 07, 2010, 04:08:15 μμ »
Θερμή παράκληση στους μεγάλους σε ηλικία καθηγητές των ΕΠΑΛ ΕΠΑΣ και της γενικής παιδείας.\

ΦΥΓΕΤΕ ΚΑΙ ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΗΘΕΙΤΕ ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΡΟΣ ΚΑΙ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΤΕ!!!!!!!! Η τρόικα ασκεί τρελές πιέσεις για τους επόμενους μήνες και φυσικά όσο περνάει καιρός όλο και πιο δυσοίιωνα θα είναι τα πράγματα για τους συνταξιούχους, όλο και θα κόβουν.

ΦΥΓΕΤΕ ΤΩΡΑ ΟΣΟΙ ΕΧΕΤΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΣΕΤΕ ΤΑ ΔΕΔΟΥΛΕΥΜΕΝΑ ΣΑΣ !!!!!!!!!!!!
Θα ωφεληθείτε και εσείς και εμείς οι νέοι, μιας και θα αναγκαστούν εκ των πραγμάτων να κάνουν προσλήψεις. Βέβαια σε εμάς τους νέους όσο θα αυξάνουν τον αριθμό των προσλήψεων τόσο θα μειώνουν τους μισθούς μας, έτσι σε σύγκριση με εμάς είστε πιο οφελημένοι.

Έχετε φτάσει σε ένα όριο ηλικίας που ούτως ή άλλως τα κωλόπαιδα στη τάξη μόνο νεύρα σας προκαλούν. μην το σκέφτεστε και πολύ,

συνταξούλα, διακοπές σε ήσυχα μέρη μακριά από τη βαβούρα των παιδιών, ξεκούραση στο εξοχικό με τη κυρία και το σκύλο, (πάντα δίπλα η σακούλα με τα φάρμακα) περιποίηση και φροντίδα το λαχανόκηπο, και με την ησυχία σας να πέρνετε τα φάρμακα για την πίεση το σάκχαρο, καρδιά κ.τ.λ.  με λίγα λόγια ΖΩΗ ΗΣΥΧΗ, ΚΑΙ ΓΑΛΗΝΙΑ !!!!!!!

ΕΛΛΗΝΑ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΕ, ΔΩΣΕ ΤΟΠΟ ΣΤΑ ΝΙΑΤΑ. ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙΣ.
ΦΥΓΕ ΤΩΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΘΕΙΣ.
Τι ποιο ωραίο από ένα ειρηνικό θάνατο στο σπίτι σου. Θες να έρθει ο Χαρος και να θερίσει μέσα στο σχολείο;;
;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D Τέλειοοο!!! Μπράβοοο!
Λοιπόν, ακούστε, άμα το βάλουμε σκοπό όλοι να κάνουμε ακριβώς τα αντίθετα από αυτά που μας λένε, νομίζω ότι θα'μαστε σε καλή πορεία!!! ;D

Να δούμε, αν θα αρέσει αυτό σε πολλούς από εμάς, όταν διοριστούμε λίγο πριν απ' τα 60!! ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: 11.000 αναπληρωτες
« Απάντηση #34 στις: Αύγουστος 07, 2010, 05:10:54 μμ »
Θερμή παράκληση στους μεγάλους σε ηλικία καθηγητές των ΕΠΑΛ ΕΠΑΣ και της γενικής παιδείας.\

ΦΥΓΕΤΕ ΚΑΙ ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΗΘΕΙΤΕ ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΡΟΣ ΚΑΙ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΤΕ!!!!!!!! Η τρόικα ασκεί τρελές πιέσεις για τους επόμενους μήνες και φυσικά όσο περνάει καιρός όλο και πιο δυσοίιωνα θα είναι τα πράγματα για τους συνταξιούχους, όλο και θα κόβουν.

ΦΥΓΕΤΕ ΤΩΡΑ ΟΣΟΙ ΕΧΕΤΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΣΕΤΕ ΤΑ ΔΕΔΟΥΛΕΥΜΕΝΑ ΣΑΣ !!!!!!!!!!!!
Θα ωφεληθείτε και εσείς και εμείς οι νέοι, μιας και θα αναγκαστούν εκ των πραγμάτων να κάνουν προσλήψεις. Βέβαια σε εμάς τους νέους όσο θα αυξάνουν τον αριθμό των προσλήψεων τόσο θα μειώνουν τους μισθούς μας, έτσι σε σύγκριση με εμάς είστε πιο οφελημένοι.

Έχετε φτάσει σε ένα όριο ηλικίας που ούτως ή άλλως τα κωλόπαιδα στη τάξη μόνο νεύρα σας προκαλούν. μην το σκέφτεστε και πολύ,

συνταξούλα, διακοπές σε ήσυχα μέρη μακριά από τη βαβούρα των παιδιών, ξεκούραση στο εξοχικό με τη κυρία και το σκύλο, (πάντα δίπλα η σακούλα με τα φάρμακα) περιποίηση και φροντίδα το λαχανόκηπο, και με την ησυχία σας να πέρνετε τα φάρμακα για την πίεση το σάκχαρο, καρδιά κ.τ.λ.  με λίγα λόγια ΖΩΗ ΗΣΥΧΗ, ΚΑΙ ΓΑΛΗΝΙΑ !!!!!!!

ΕΛΛΗΝΑ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΕ, ΔΩΣΕ ΤΟΠΟ ΣΤΑ ΝΙΑΤΑ. ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙΣ.
ΦΥΓΕ ΤΩΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΘΕΙΣ.
Τι ποιο ωραίο από ένα ειρηνικό θάνατο στο σπίτι σου. Θες να έρθει ο Χαρος και να θερίσει μέσα στο σχολείο;;
;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D Τέλειοοο!!! Μπράβοοο!
Λοιπόν, ακούστε, άμα το βάλουμε σκοπό όλοι να κάνουμε ακριβώς τα αντίθετα από αυτά που μας λένε, νομίζω ότι θα'μαστε σε καλή πορεία!!! ;D

Να δούμε, αν θα αρέσει αυτό σε πολλούς από εμάς, όταν διοριστούμε λίγο πριν απ' τα 60!! ;D

Aισιόδοξο σε βρίσκω!  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 07, 2010, 05:13:07 μμ από Joanna Bear ΠΕ06 »
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: 11.000 αναπληρωτες
« Απάντηση #35 στις: Αύγουστος 07, 2010, 05:38:17 μμ »
όχι Αμω διότι πως θα νοικιάζω σπίτι και θα ζω.δυστυχώς δεν έχουν οι δικοί μου την οικονομική άνεση για κάτι τέτοιο....έχω ορκιστεί 2 Φεβρουαρίου γι αυτό έχω σειρά γύρω στο 200 στον πίνακα...πρώτη μου χρονιά στον πίνακα.... ευχαριστώ πολύ  :)

Emma οι 11.000 μάλλον θα είναι αμω-ακω. Αλλά αν τα κενά είναι πολλά δεν αποκλείεται να προσληφθούν περισσότεροι. Το θέμα είναι αν στον κλάδο σου προσλάβει πολλούς ακω και λίγους αμω. Τότε και εσύ έχεις ελπίδες  :). Έτσι είναι με τους δασκάλους...
Εγώ που είμαι σε άλλο κλάδο με 33 μόρια έχω τις ίδιες πιθανότητες με σένα για ακω!

Ποιος σου είπε ότι αμω κοντά στο σπίτι σου είναι χειρότερα από μακρινό ακω; Ο ισολογισμός έσοδα-έξοδα ίδιος είναι πάνω κάτω.

Αποσυνδεδεμένος Emma

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: 11.000 αναπληρωτες
« Απάντηση #36 στις: Αύγουστος 07, 2010, 06:05:34 μμ »
όχι Αμω διότι πως θα νοικιάζω σπίτι και θα ζω.δυστυχώς δεν έχουν οι δικοί μου την οικονομική άνεση για κάτι τέτοιο....έχω ορκιστεί 2 Φεβρουαρίου γι αυτό έχω σειρά γύρω στο 200 στον πίνακα...πρώτη μου χρονιά στον πίνακα.... ευχαριστώ πολύ  :)

Emma οι 11.000 μάλλον θα είναι αμω-ακω. Αλλά αν τα κενά είναι πολλά δεν αποκλείεται να προσληφθούν περισσότεροι. Το θέμα είναι αν στον κλάδο σου προσλάβει πολλούς ακω και λίγους αμω. Τότε και εσύ έχεις ελπίδες  :). Έτσι είναι με τους δασκάλους...
Εγώ που είμαι σε άλλο κλάδο με 33 μόρια έχω τις ίδιες πιθανότητες με σένα για ακω!

Ποιος σου είπε ότι αμω κοντά στο σπίτι σου είναι χειρότερα από μακρινό ακω; Ο ισολογισμός έσοδα-έξοδα ίδιος είναι πάνω κάτω.
έχεις δίκιο στο τελευταίο αλλά εγώ είμαι από νησάκι και πίστεψέ με δεν είχε κανένα νόημα να δηλώσω Αμω εδω....βασικά ούτε καν υφίσταται.... :( δυστυχώς για αυτό αγωνιώ να δουλέψω υπάρχει μεγάλη ανάγκη πέρα από το μεράκι του νέου δασκάλου......δεν πειράζει καλή καρδια και βλέπομε....έτσι που παίζουνε με τις ζωές μας τι να πω...νιώθω πολύ αδύναμη και ανύμπορη μπροστά τους και αν μπορούσα να σηκωθώ να φύγω από την Ελλάδα θα το έκανα αλλά έχω και άλλους πίσω που περιμένουν και από μένα....δεν πειράζει...να σαι καλά πάντως και καλή επιτυχία και σε σένα, η ελπίδα πεθαίνει τελευταία αλλά και αυτή η αναμονή σκοτώνει....!! :) :)

Αποσυνδεδεμένος dimstella

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 11.000 αναπληρωτες
« Απάντηση #37 στις: Αύγουστος 07, 2010, 06:50:15 μμ »
στους δασκάλους δεν υπάρχουν αμω

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: 11.000 αναπληρωτες
« Απάντηση #38 στις: Αύγουστος 07, 2010, 06:53:11 μμ »
όχι Αμω διότι πως θα νοικιάζω σπίτι και θα ζω.δυστυχώς δεν έχουν οι δικοί μου την οικονομική άνεση για κάτι τέτοιο....έχω ορκιστεί 2 Φεβρουαρίου γι αυτό έχω σειρά γύρω στο 200 στον πίνακα...πρώτη μου χρονιά στον πίνακα.... ευχαριστώ πολύ  :)

Emma οι 11.000 μάλλον θα είναι αμω-ακω. Αλλά αν τα κενά είναι πολλά δεν αποκλείεται να προσληφθούν περισσότεροι. Το θέμα είναι αν στον κλάδο σου προσλάβει πολλούς ακω και λίγους αμω. Τότε και εσύ έχεις ελπίδες  :). Έτσι είναι με τους δασκάλους...
Εγώ που είμαι σε άλλο κλάδο με 33 μόρια έχω τις ίδιες πιθανότητες με σένα για ακω!

Ποιος σου είπε ότι αμω κοντά στο σπίτι σου είναι χειρότερα από μακρινό ακω; Ο ισολογισμός έσοδα-έξοδα ίδιος είναι πάνω κάτω.
έχεις δίκιο στο τελευταίο αλλά εγώ είμαι από νησάκι και πίστεψέ με δεν είχε κανένα νόημα να δηλώσω Αμω εδω....βασικά ούτε καν υφίσταται.... :( δυστυχώς για αυτό αγωνιώ να δουλέψω υπάρχει μεγάλη ανάγκη πέρα από το μεράκι του νέου δασκάλου......δεν πειράζει καλή καρδια και βλέπομε....έτσι που παίζουνε με τις ζωές μας τι να πω...νιώθω πολύ αδύναμη και ανύμπορη μπροστά τους και αν μπορούσα να σηκωθώ να φύγω από την Ελλάδα θα το έκανα αλλά έχω και άλλους πίσω που περιμένουν και από μένα....δεν πειράζει...να σαι καλά πάντως και καλή επιτυχία και σε σένα, η ελπίδα πεθαίνει τελευταία αλλά και αυτή η αναμονή σκοτώνει....!! :) :)

Νέα δασκάλα με μεράκι για δουλειά;
Ηρέμησε! Όλα καλά θα πάνε.
Διάβασε στο Pde μερικά βιογραφικά -ιστορίες από άλλες ειδικότητες και θα δεις πως είσαι μια χαρά και το μέλλον σου ευοίωνο! Υπάρχουν ορισμένοι με προυπηρεσία σε διάφορες ειδικότητες, που δεν θα δουν διορισμό ούτε σε 15 χρόνια! Και όμως επιμένουν! Δεν ξενιτεύονται... Ούτε καν οι ξενόγλωσσοι...
Και θα ξενιτευτείς εσύ;
Ήρεμα. Οι δάσκαλοι είναι ακόμη μια χαρά!

Αποσυνδεδεμένος dimstella

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 11.000 αναπληρωτες
« Απάντηση #39 στις: Αύγουστος 07, 2010, 07:05:52 μμ »
ρε Emma πολύ ανασφάλεια για το τίποτα, είπαμε θα δουλέψεις, απόλαυσε το καλοκαιράκι

Αποσυνδεδεμένος Emma

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: 11.000 αναπληρωτες
« Απάντηση #40 στις: Αύγουστος 07, 2010, 07:27:38 μμ »
ευχαριστώ για συμβουλές... :) σοβαρα δεν υπάρχουν Αμω???τι να πω έχω καταμπερδευτεί και διαβάζω διαφορες γνώμες και δεν ξέρω τι να σκεφτώ....ευχαριστώ πολύ Dimstella είσαι πάντως η μόνη καθησυχαστική πηγή που έχω  :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος chrelena

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: 11.000 αναπληρωτες
« Απάντηση #41 στις: Αύγουστος 16, 2010, 12:17:08 πμ »
Kαλησπέρα! Γνωρίζει κάποιος πληροφορίες για πότε θα ανακοινωθούν οι προσλήψεις αναπληρωτών? μπορεί τέλος εβδομάδας ή είναι πολύ νωρίς?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 630
Σύνολο: 637

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.