*

Αποστολέας Θέμα: 11.000 αναπληρωτες  (Αναγνώστηκε 38406 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kaw

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 11.000 αναπληρωτες
« Απάντηση #42 στις: Αύγουστος 16, 2010, 12:26:36 πμ »
Ειναι πολυ νωρις

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 11.000 αναπληρωτες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:07:07 »

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 11.000 αναπληρωτες
« Απάντηση #43 στις: Αύγουστος 16, 2010, 12:32:10 πμ »
Λογικά μετά τις 25/8 οι αναπληρωτές, δηλαδή μετά την καταληκτική ημερομηνία που έχουν οι νεοδιοριστοι να παρουσιαστούν στις διευθύνσεις πρωτοβάθμιας ή δευτεροβάθμιας που διορίστηκαν.25 είναι Τετάρτη άρα το 27 ημέρα Παρασκευή μου φαίνεται και το πιθανότερο για την α' φάση.

Αποσυνδεδεμένος penthesilia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: 11.000 αναπληρωτες
« Απάντηση #44 στις: Αύγουστος 16, 2010, 12:43:00 πμ »
παιδιά μόνο ένα ενιαίο, δυναμικό, εκπαιδευτικό κίνημα μακριά από συνδικαλιστικούς "πατέρες" μπορεί να κερδίσει κάτι από αυτήν την κυβέρνηση.
είμαι μόνιμος δάσκαλος και απεργώ ΠΑΝΤΑ. είμαι συγκλονισμένος με τη θρασύτητα με την οποία στέλνουν στον κάδο των σκουπιδιών χιλιάδες ανθρώπους με προϋπηρεσίες, προσόντα, όρεξη για δουλειά, όνειρα και ανάγκες.
δυστυχώς οι μόνιμοι, σε πολύ μεγάλο βαθμό, πιστεύουν ότι έχουν δέσει το γάιδαρό τους και δε δείχνουν την απαραίτητη αλληλεγγύη στους εκπαιδευτικούς αγώνες. ήθελα μόνο να ξέρω: αυτοί δεν έχουν παιδιά που σήμερα ή αύριο θα ζήσουν την εργασιακή ανασφάλεια, την εργασία σε συνθήκες δουλείας και την ανεργία που διογκώνεται μέρα με τη μέρα;

ας σκεφτούν λίγο, ελπίζω αυτό ν' αλλάξει...

Αποσυνδεδεμένος penthesilia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: 11.000 αναπληρωτες
« Απάντηση #45 στις: Αύγουστος 16, 2010, 12:45:59 πμ »
παιδιά μόνο ένα ενιαίο, δυναμικό, εκπαιδευτικό κίνημα μακριά από συνδικαλιστικούς "πατέρες" μπορεί να κερδίσει κάτι από αυτήν την κυβέρνηση.
είμαι μόνιμος δάσκαλος και απεργώ ΠΑΝΤΑ. είμαι συγκλονισμένος με τη θρασύτητα με την οποία στέλνουν στον κάδο των σκουπιδιών χιλιάδες ανθρώπους με προϋπηρεσίες, προσόντα, όρεξη για δουλειά, όνειρα και ανάγκες.
δυστυχώς οι μόνιμοι, σε πολύ μεγάλο βαθμό, πιστεύουν ότι έχουν δέσει το γάιδαρό τους και δε δείχνουν την απαραίτητη αλληλεγγύη στους εκπαιδευτικούς αγώνες. ήθελα μόνο να ξέρω: αυτοί δεν έχουν παιδιά που σήμερα ή αύριο θα ζήσουν την εργασιακή ανασφάλεια, την εργασία σε συνθήκες δουλείας και την ανεργία που διογκώνεται μέρα με τη μέρα;

ας σκεφτούν λίγο, ελπίζω αυτό ν' αλλάξει...

εε, για να μην παρεξηγηθώ :)))))
είμαι ο άντρας της penthesilias και χρησιμοποιώ - εν γνώσει της - τη δική της εγγραφή για να στέλνω που και που και εγώ κανένα σχολιάκι...
:))

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 11.000 αναπληρωτες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:07:07 »

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: 11.000 αναπληρωτες
« Απάντηση #46 στις: Αύγουστος 17, 2010, 11:05:36 μμ »
Πες τα Χρυσόστομε!!
Αλλά σε λίγο που θα αρχήσουν να υπολογίζουν και το μισθό των μονίμων με αναγωγή στις ώρες που διδάσκουν για να γλιτώσουν να πληρώνουν ολόκληρο το μισθό σε υπεράριθμους ή μόνιμους σε περιοχές με λίγα παιδιά και μικρά σχολεία (νησιά πχ) λόγω ΔΝΤ και λιτότητας και θα κλοτσήσει ο δεμένος γάϊδαρος για να δούμε αν θα ξυπνήσουν ορισμένοι...
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: 11.000 αναπληρωτες
« Απάντηση #47 στις: Αύγουστος 18, 2010, 12:21:59 πμ »
Για τους ίδιους λόγους όμως δε θα πάνε και οι καθηγητές στα νησιά. Κόπηκαν και οι συντάξεις των γονιών....ποιος θα τσοντάρει τώρα για τα ναύλα?

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: 11.000 αναπληρωτες
« Απάντηση #48 στις: Αύγουστος 18, 2010, 02:47:58 πμ »
Από τους 11000 ποσοι να ειναι ΠΕ06 άραγε?

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 11.000 αναπληρωτες
« Απάντηση #49 στις: Αύγουστος 18, 2010, 02:52:30 πμ »
παιδιά μόνο ένα ενιαίο, δυναμικό, εκπαιδευτικό κίνημα μακριά από συνδικαλιστικούς "πατέρες" μπορεί να κερδίσει κάτι από αυτήν την κυβέρνηση.
είμαι μόνιμος δάσκαλος και απεργώ ΠΑΝΤΑ. είμαι συγκλονισμένος με τη θρασύτητα με την οποία στέλνουν στον κάδο των σκουπιδιών χιλιάδες ανθρώπους με προϋπηρεσίες, προσόντα, όρεξη για δουλειά, όνειρα και ανάγκες.
δυστυχώς οι μόνιμοι, σε πολύ μεγάλο βαθμό, πιστεύουν ότι έχουν δέσει το γάιδαρό τους και δε δείχνουν την απαραίτητη αλληλεγγύη στους εκπαιδευτικούς αγώνες. ήθελα μόνο να ξέρω: αυτοί δεν έχουν παιδιά που σήμερα ή αύριο θα ζήσουν την εργασιακή ανασφάλεια, την εργασία σε συνθήκες δουλείας και την ανεργία που διογκώνεται μέρα με τη μέρα;

ας σκεφτούν λίγο, ελπίζω αυτό ν' αλλάξει...
Eίπες αυτό ακριβώς που σκέφτομαι και συζητάω τελευταία....για το μέλλον τον παιδιών τους δεν νιάζονται...;;; Απ'την στιγμή που βολεύτούν οι ίδιοι οι άλλοι ας πάνε να πνιγούνε...;; Μόνο που ξεχνάνε πως μέσα σ'αυτούς τους "άλλους" είναι και τα παιδιά τους....οικτρό.....
Κάνω παιδιά δεν σημαίνει μόνο τα ταίζω,τα στολίζω,τα μορφώνω...ούτε καν μόνο τους δίνω αξίες...είναι και το ακόμα παραπέρα...φροντίζω και για τον κόσμο που θα τους δώσω...και αυτό γίνεται με την στάση ζωής που κρατάει ο καθένας.....το βάρος της ευθύνης απέναντι στα παιδιά μας είναι ΚΑΙ αυτό....!!!
Αλλά δυστυχώς το βόλεμα είναι κακό πράγμα...και ο καθένας απλά απ'το μετερίζι του ορίζει το πώς θέλει να ζήσει...εγώ αυτό εχω καταλάβει.... ???
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: 11.000 αναπληρωτες
« Απάντηση #50 στις: Αύγουστος 18, 2010, 10:18:52 πμ »
Θυμάστε εκείνη την εκπαιδευτικό που έκλαιγε στα κανάλια όταν καταργήσαν κάποια δικαιώματα στους τρίτεκνους; Φώναζε και έλεγε "εγώ έκανατρία παιδιά για να έχω δικαίωμα διορισμού και μετάθεσης, για αυτό έκανα τρία παιδιά!!!"
Καταλαβαίνετε λοιπόν πώς σκέφτεται ο κόσμος...
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: 11.000 αναπληρωτες
« Απάντηση #51 στις: Αύγουστος 18, 2010, 12:41:40 μμ »
Στον κοσμο που ζουμε όσοι αγαπουν πραγματικα τα παιδια το σκεφτονται 100 φορες πριν αποφασισουν να κανουν παιδια. Αρχισα να δουλευω πριν απο τρια χρονια ως ωρομισθια και αφου ειδα τα σχολεια και τον τροπο που λειτουργουν ΔΕΝ ΘΕΛΩ να στειλω τον 4χρονο γιο μου σχολειο. Φοβαμαι να κανω δευτερο παιδι γιατι όχι απλως δεν θα τα βγαλω περα οικονομικα αλλά σε τι περιβαλλον να ζησει ενα παιδι? Να τρεμω ποιος ανωμαλος θα το κοιταξει? Αν θα καταφερει να μεγαλωσει και να βρει δουλεια για τον εαυτό του? Τα δικά μας τα παιδια ούτε γάμο δεν θα καταφερουν να κανουν ποτε, όχι οικογενεια. Και πως θα τα βοηθησουμε αφου συνταξη δεν θα παρουμε! Τα νοσοκομεια δεν λειτουργουν. Που πας ενα παιδι αν χτυπησει? Και πως ξερω αν με τοση μολυνση θα ενηλικιωθει χωρις να αρρωστησει? 'Η ότι με οσα βλεπει γυρω του δεν θα αρρωστησει η ψυχη του?
Απ΄την άλλη μήπως αυτοί τους οποιους λεμε βολεμενους ειναι αυτοι που εχουν παραιτηθει απο την προσπαθεια?

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: 11.000 αναπληρωτες
« Απάντηση #52 στις: Αύγουστος 18, 2010, 12:58:53 μμ »
Πολλοί πιστεύουν ότι κάνουν θεάρεστο έργο γεννώντας σκλάβους, άλλοι βγάζουν το απωθημένο τους και εκδικούνται την κοινωνία κάνοντας παιδιά που "θα στερηθούν, όπως κι εμείς στερηθήκαμε για να τα μεγαλώσουμε..." δυστυχώς σε αυτή τη ζωή τα πάντα εξαρτώνται από την τύχη σε τί γονείς θα πέσεις...
sorry για το offtopic, αλλά κάτι τέτοιες στιγμές εργασιακής αβεβαιότητας και οικονομικής ανασφάλειας δε μπορεί να μη το σκέφτεσαι ...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 18, 2010, 01:07:48 μμ από spasiklaki »
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

Αποσυνδεδεμένος @pinky@

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Απ: 11.000 αναπληρωτες
« Απάντηση #53 στις: Αύγουστος 18, 2010, 01:13:55 μμ »
Από τους 11000 ποσοι να ειναι ΠΕ06 άραγε?
[/quot

εφοσον περυσι ειχαμε 200 ακω και φετος υπαρχει ταση μειωσης στο -50% πιστευω οτι θα κυμανθει απο 100-150 ακω και ολοι οι υπολοιποι αμω!!!κι αυτο ειναι το αισιοδοξο σεναριο!!!! το απαισιοδοξο ειναι γυρω στους 50 ακω, κατι που θεωρω πραγματικα τραγικο αν συμβει!!!!  δυστυχως  με σειρα κοντα στο 180-190 και νομιζω οτι θα βρεθω αμω!!!!!

αλλες εκτιμησεις???

Αποσυνδεδεμένος Beth

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
    • Προφίλ
Απ: 11.000 αναπληρωτες
« Απάντηση #54 στις: Αύγουστος 18, 2010, 01:22:48 μμ »
δεν ξέρουμε και πόσοι πε06 βγήκαν σε σύνταξη, ας ελπίσουμε μετά τις 20 αυγούστου να βγάλει κανένα συγκεντρωτικό κανένας αιρετός για να ξέρουμε τι να περιμένουμε...μακάρι να πάρει πάνω από 200 που πήρε πέρυσι

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 11.000 αναπληρωτες
« Απάντηση #55 στις: Αύγουστος 18, 2010, 01:23:38 μμ »
 aghathi αν και δεν μπορούμε να σκεφτούμε άμεσα τις απαντήσεις σε αυτά τα προβλήματα, η πείρα λέει ότι η ζωή βρίσκει (περιέργως) τις λύσεις. Η προσπάθεια  που έλεγες. Πάντως δεν νομίζω ότι πρέπει να κάνει κανείς παιδί από υποχρέωση. Η αλήθεια είναι ίσως ότι κάνουμε παιδιά από ένστικτο στην καλύτερη περίπτωση, όπως όλα τα ζώα.
Για να γυρίσω στο θέμα, ήθελα να ρωτήσω αν συμφέρει κανένα περισσότερο να τον πάρουν σε αμω επιλογές προτού πάει το σύστημα στο κουτάκι δέχομαι παντού ακω, και να βλέπει τους από κάτω του να πηγαίνουν ακω. Γιατί αν δεν συμφέρει σε κανέναν γιιατί έγινε;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162153
  • Σύνολο θεμάτων: 19241
  • Σε σύνδεση σήμερα: 573
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 465
Σύνολο: 484

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.