*

Αποστολέας Θέμα: Αγγλικοί ! Ο μεγάλος χαμένος!!!!  (Αναγνώστηκε 38407 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικοί ! Ο μεγάλος χαμένος!!!!
« Απάντηση #154 στις: Αύγουστος 04, 2010, 04:25:41 μμ »
Συγγνώμη...δεν διάβασα όλη την κουβέντα,αλλά ανέφερε κανείς πως το Υπουργείο φέτος είπε (αν το πιστέψουμε) πως τους κλάδους που είναι σε 2 βαθμίδες θα τους αξιοποιήσει πλήρως;; Δηλαδή όσοι αγγλικοί,γαλλικοί κ.τ.λ δεν συμπληρώνουν ωράριο π.χ στη Β'θμια θα τους στείλει να συμπληρώσουν ωράριο στην Α'θμια. Και οι ξενόγλωσσοι τόσα χρόνια ήταν πάντα υπεράριθμοι με αποτέλεσμα στη Β΄θμια να καταλήγουν να διδάσκουν ιστορία!!!!! Αυτό ήταν καιρός να σταματήσει!!
Δεν λέω πως καλώς θα γίνει η τόσο μεγάλη μείωση προσλήψεων των ξενόγλωσσων (αν γίνει) γιατί όλα αυτά τα παιδιά έχουν κάνει κόπους όπως όλοι μας τόσα χρόνια,αλλά λέω πως υπάρχει λογική εξήγηση......λογικότατη θα έλεγα!
Βέβαια στην πορεία πιστεύω πως θα αναγκαστεί να πάρει αναπληρωτές απ'αυτές τις ειδικότητες εφόσον δεν καλυφθούν τα κενά.
Καλά, αυτοί δεν έχουν πρόβλημα να δίνουν εξηγήσεις και να διαστρεβλώνουν την όποια λογική...
Ξαναλέω, εάν γίνει κάτι, ειδοποιήστε, είμαι μέσα...
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αγγλικοί ! Ο μεγάλος χαμένος!!!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:18:42 »

Αποσυνδεδεμένος miltos74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικοί ! Ο μεγάλος χαμένος!!!!
« Απάντηση #155 στις: Αύγουστος 04, 2010, 04:26:01 μμ »
Συγγνώμη...δεν διάβασα όλη την κουβέντα,αλλά ανέφερε κανείς πως το Υπουργείο φέτος είπε (αν το πιστέψουμε) πως τους κλάδους που είναι σε 2 βαθμίδες θα τους αξιοποιήσει πλήρως;; Δηλαδή όσοι αγγλικοί,γαλλικοί κ.τ.λ δεν συμπληρώνουν ωράριο π.χ στη Β'θμια θα τους στείλει να συμπληρώσουν ωράριο στην Α'θμια. Και οι ξενόγλωσσοι τόσα χρόνια ήταν πάντα υπεράριθμοι με αποτέλεσμα στη Β΄θμια να καταλήγουν να διδάσκουν ιστορία!!!!! Αυτό ήταν καιρός να σταματήσει!!
Δεν λέω πως καλώς θα γίνει η τόσο μεγάλη μείωση προσλήψεων των ξενόγλωσσων (αν γίνει) γιατί όλα αυτά τα παιδιά έχουν κάνει κόπους όπως όλοι μας τόσα χρόνια,αλλά λέω πως υπάρχει λογική εξήγηση......λογικότατη θα έλεγα!
Βέβαια στην πορεία πιστεύω πως θα αναγκαστεί να πάρει αναπληρωτές απ'αυτές τις ειδικότητες εφόσον δεν καλυφθούν τα κενά.
Οι αγγλικών στο σχολείο μου πέρσι Γυμνάσιο-Λύκειο έλεγαν ότι θα πανε και σε δημοτικα φετος + χαρτι που ήρθε για 5ωρες υπερωρίες λέει πολλά...

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικοί ! Ο μεγάλος χαμένος!!!!
« Απάντηση #156 στις: Αύγουστος 04, 2010, 04:28:40 μμ »
Καθόλου τυχαίο! Βγάζει μάτι μάλιστα!  >:(
Το ιδιο και με τους γυμναστές μέχρι πέρσι
Ε λοιπόν ΚΑΙ αυτήν τη συσχέτιση την έκανα χθες το βράδυ! (Παραγωγική βραδιά η χτεσινή...)
Μια, λέω, έρχεται ο Γυμναστής, τακτοποιεί τους γυμναστές, έρχεται ο Θετικός (Δεν ήξερα ότι είναι Χημικός, Φυσικός νόμιζα), τακτοποιεί τους Θετικούς. Επιτέλους τη λέξη ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ και ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ, την έχουν ακουστά; ΟΛΟΙ;;;!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 04, 2010, 04:30:59 μμ από Joanna Bear ΠΕ06 »
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος Stavroula.V.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 407
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικοί ! Ο μεγάλος χαμένος!!!!
« Απάντηση #157 στις: Αύγουστος 04, 2010, 04:29:21 μμ »
Συνάδελφοι δεν είναι ώρα να ασχολούμαστε με μικρότητες. Λοιπόν υπάρχουν 2 προσπάθειες για δικαστική προσφυγή.
Η πρώτη αφορά το 24μηνο http://eikositetramino.blogspot.com/
Η δεύτερη αφορά όλες τις κατηγορλιες που ήταν να διοριστούν φέτος http://groups.google.com/group/dioristeoi10
Δεν ξέρω πρόσωπα και πράγματα, ποιοι είναι ή πως τα βάζουν τα θέματα,ποιους δικηγόρους θα βάλουν,  αν γίνονται συναντήσεις κλπ. Αλλά όπως έχουν τα πράγματα, αν δεν κινητοποιηθούμε μαζικά δεν έχουμε ελπίδα. Δείτε τα και εσείς μήπως βγάλουμε και καμιά άκρη.
Το ξέρω ότι η χαστούκα που έφαγε ο κλάδος μας πονάει πολύ, αλλά δεν είναι ώρα τώρα να κάτσουμε κάτω και να κλαίμε.
Noise is relative to the silence preceding it. The more absolute the hush, the more shocking the thunderclap.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αγγλικοί ! Ο μεγάλος χαμένος!!!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:18:42 »

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικοί ! Ο μεγάλος χαμένος!!!!
« Απάντηση #158 στις: Αύγουστος 04, 2010, 04:32:41 μμ »
Πάντως η αλήθεια είναι πως πολλά κενά μπορούν να καλυφθούν με τους υπεράριθμους,το ίδιο ισχύει και για γυμναστές και πληροφορικάριους....και δυστυχώς στο Υπουργείο αυτό τους ενδιαφέρει πρωτίστως,να καλύψουν τα κενά και όχι να διορίσουν αυτούς που πρέπει...αυτή είναι η μαύρη αλήθεια που πρέπει να κατανοήσουμε όλοι!!!
Οπότε οι υπεράριθμοι που αναλάμβαναν κάποια προγράμματα ως τώρα ή δίδασκαν ιστορία θα αξιοποιηθούν προς κάλυψη κενών για την εξοικονόμηση του Υπουργείου! Τα γνωστά και μη εξαιρετέα σενάρια της εξοικονόμησης προσλήψεων.....
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος miltos74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικοί ! Ο μεγάλος χαμένος!!!!
« Απάντηση #159 στις: Αύγουστος 04, 2010, 04:33:06 μμ »
milto δεν αναφέρομαι προσωπικά σε σένα, ή τουλάχιστον δεν ήταν αυτή η πρόθεση μου, απλά τα νεύρα μου, όπως κ των περισσοτέρων υποθέτω αυτές τις μέρες είναι σε άσχημη κατάσταση. αυτό ακριβώς το μήνυμα θέλω να περάσω κι εγώ, ότι δεν βγάζει πούθενα να μαλώνουμε αναμεταξύ μας και να ερχόμαστε σε αντιπαράθεση για ένα θέμα που μας αφόρα όλους. για αυτόν ακριβως τον λόγο είπα ότι όσο πονάω εγώ πο δεν διορίζομαι και ο κλάδος μου κατακρεουργήθηκε πονάει κ ενας φιλόλογος που ο κλάδος του ήταν σε καλύτερη μοίρα.αυτό λέω απο την αρχή, δεν γίνεται να μας παίρνουν τον διορισμό μέσα απο τα χέρια κ να χεις κ τους άλλους να σου λένε "εσύ τα αρπάζεις οπως κ να χει, μη μιλάς"
Απλά σου βγήκε αλλιώς  ;) ;)
Γιαυτο συνιστώ ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ τέτοιες ώρες, τέτοια εποχή κάθε χρόνο είναι η εποχη της χαράς (διορισμένοι), της λύπης (αδιόριστοι), του τσακωμού (όλοι μαζί λόγω νευρων) , ωραία εποχη  :P :P :P

Αποσυνδεδεμένος NENH

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικοί ! Ο μεγάλος χαμένος!!!!
« Απάντηση #160 στις: Αύγουστος 04, 2010, 04:36:44 μμ »
μπα, φέτος ήταν το κάτι άλλο, δεν έχει προηγηθεί τέτοια κοροϊδία κ εμπαιγμός

Αποσυνδεδεμένος miltos74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικοί ! Ο μεγάλος χαμένος!!!!
« Απάντηση #161 στις: Αύγουστος 04, 2010, 04:38:35 μμ »
Πάντως η αλήθεια είναι πως πολλά κενά μπορούν να καλυφθούν με τους υπεράριθμους,το ίδιο ισχύει και για γυμναστές και πληροφορικάριους....και δυστυχώς στο Υπουργείο αυτό τους ενδιαφέρει πρωτίστως,να καλύψουν τα κενά και όχι να διορίσουν αυτούς που πρέπει...αυτή είναι η μαύρη αλήθεια που πρέπει να κατανοήσουμε όλοι!!!
Οπότε οι υπεράριθμοι που αναλάμβαναν κάποια προγράμματα ως τώρα ή δίδασκαν ιστορία θα αξιοποιηθούν προς κάλυψη κενών για την εξοικονόμηση του Υπουργείου! Τα γνωστά και μη εξαιρετέα σενάρια της εξοικονόμησης προσλήψεων.....
Δυστυχώς με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο. Προσπάθεια πλήρους εκμετάλλευσης του υπάρχοντος δυναμικού και μετα... αναπλήρωση ή ωρομισθία για τα μπαλώματα.

Αποσυνδεδεμένος margar78

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικοί ! Ο μεγάλος χαμένος!!!!
« Απάντηση #162 στις: Αύγουστος 04, 2010, 04:39:00 μμ »
Συναδελφοι της Αγγλικης ολοι συμπασχουν μαζι σας,κανεις δεν ειναι κερδισμενος απαυτο το μπαχαλο,σαφως και πρεπει να διοριστειτε ως διοριστεοι δεν το συζηταμε αυτο.Ομως δεν νομιζω οτι τυχαια βρεθηκε ο ειδικοτητα σας σαυτη την κατασταση .Ολα τα χρονια που παρακολουθω τους διορισμους μου εκανε παντα εντυπωση το πληθος των ξενογλωσσων και γυμναστων που διοριζονταν,πολυς κοσμος ρε παιδια...ειχαν διοριστει σχεδον οι παντες-μιλαμε πριν 6 με 8 χρονια-αντιθετα οι βασικες ειδικοτητες που εχουν και τις περισσοτερες ωρες στα σχολεια παντα διοριζονταν με το σταγονομετρο.Αυτη την κατασταση τωρα πληρωνετε εσεις,δεν υπαρχει αμφιβολια οτι ξενογλωσσοι.πληροφορικοικαι γυμναστες περισσευουν απο παντου.Οσοι μπαινουμε σε σχολεια το βλεπουμε.
                                                                                                                                              

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικοί ! Ο μεγάλος χαμένος!!!!
« Απάντηση #163 στις: Αύγουστος 04, 2010, 04:42:15 μμ »
Πάντως η αλήθεια είναι πως πολλά κενά μπορούν να καλυφθούν με τους υπεράριθμους,το ίδιο ισχύει και για γυμναστές και πληροφορικάριους....και δυστυχώς στο Υπουργείο αυτό τους ενδιαφέρει πρωτίστως,να καλύψουν τα κενά και όχι να διορίσουν αυτούς που πρέπει...αυτή είναι η μαύρη αλήθεια που πρέπει να κατανοήσουμε όλοι!!!
Οπότε οι υπεράριθμοι που αναλάμβαναν κάποια προγράμματα ως τώρα ή δίδασκαν ιστορία θα αξιοποιηθούν προς κάλυψη κενών για την εξοικονόμηση του Υπουργείου! Τα γνωστά και μη εξαιρετέα σενάρια της εξοικονόμησης προσλήψεων.....
Δυστυχώς με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο. Προσπάθεια πλήρους εκμετάλλευσης του υπάρχοντος δυναμικού και μετα... αναπλήρωση ή ωρομισθία για τα μπαλώματα.
Και ίσως αυτό μας γίνει μάθημα ούτως ώστε από δω και πέρα όταν θα παρατηρούμε στραβοτιμονιές που μπορεί αργότερα να αποβούν μοιράιες όπως π.χ ο διορισμός τόσα χρόνια τόσων υπεράριθμων...να ξυπνάμε και να αντιδρούμε εγκάιρως,όχι μόνο το μικροσυμφέρον μας γιατί τελικά αυτό μόνο μπούμερανγκ γυρνάει!!!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικοί ! Ο μεγάλος χαμένος!!!!
« Απάντηση #164 στις: Αύγουστος 04, 2010, 04:43:41 μμ »
μπα, φέτος ήταν το κάτι άλλο, δεν έχει προηγηθεί τέτοια κοροϊδία κ εμπαιγμός
Συμφωνώ, αυτό δεν έχει προηγούμενο. Κι απ'ό,τι βλέπω, πέτυχε τον σκοπό της... Διαίρει και βασίλευε...
Να φαγωθούμε οι ειδικότητες. Και κάποιοι κάνουν ακριβώς αυτό, μπαίνοντας εδώ και προκαλώντας...

Γι'αυτό έκαναν τις κότες κάτι Φυσικοί που τους ρώταγα καμιά πληροφορία όλο αυτό το διάστημα και για τους ξενόγλωσσους δεν λέγανε λεπτομέρειες... Κάτι ψυλλιαζόμουνα, αλλά ήταν πολύ ...κακό, για να'ναι αληθινό...
Ξέρανε λοιπόν... Αλλά τρίβανε τα χέρια τους από ευχαρίστηση για τα δικά τους... Πού να καταλάβουν τον άλλο...

Τα ίδια, Παντελάκη μου, τα ίδια, Παντελή μου! Ρε σεις, βαλτοί είστε;  >:( >:( >:(
Τι κακία είναι αυτή;! Τι κακομοιριά;!  >:( >:( >:( >:( >:(
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 04, 2010, 04:46:01 μμ από Joanna Bear ΠΕ06 »
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικοί ! Ο μεγάλος χαμένος!!!!
« Απάντηση #165 στις: Αύγουστος 04, 2010, 04:50:31 μμ »
Δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιοι δυσανασχετούν με τον τίτλο και πραγματικά με εξαγριώνει τέτοιες ώρες να ακούω σχόλια σαν αυτά που ακούστηκαν παραπάνω. Ενδεικτικά αναφέρω τους φετινούς διορισμούς στους πιο πολυπληθείς κλάδους σε σχέση με πέρυσι
ΠΕ01 πέρυσι 73 άτομα, φέτος 32 (-56.16%)
ΠΕ02 πέρυσι 611 άτομα, φέτος 428 (-29.95%)
ΠΕ03 πέρυσι 268 άτομα φέτος 227 (-15,3%)
ΠΕ04.01 πέρυσι 189 άτομα, φέτος 111 (-41,27%)
ΠΕ04.02 πέρυσι 74 άτομα, φέτος 70 (- 5,4%)
ΠΕ04.04 πέρυσι 46 άτομα, φέτος 41 (- 10.87%)
ΠΕ04.05 πέρυσι 23 άτομα, φέτος 11 (- 52,17%)
ΠΕ05 πέρυσι 122 άτομα, φέτος 10 (- 91.8%)
ΠΕ06, δηλαδη αγγλικών για όσους δεν ξέροθν, πέρυσι 342 άτομα και φέτος 13 (- 96,2%)
ΠΕ07 πέρυσι 120, φέτος 15 (- 87,5%)
ΠΕ11 πέρυσι 436 άτομα, φέτος 23 (- 94,72%)
και πιο σύνομα ΠΕ09 -82,85%  ΠΕ08 -55,77%   ΠΕ10 -61.54% και ΠΕ19,ΠΕ20 -90,2%
ποιός φαίνεται να είναι λοιπόν ο μεγαλύτερος θιγμένος των μειώσεων? όποιος κι αν χάνει διορισμό πονάει το ίδιο,εγώ που χάνω διορισμό και ο κλάδος μου έχει υποστεί μειώσεις 96% πονάω το ίδιο με έναν φιλόλογο που χάνει διορισμό και ο κλάδος του έχει υποστεί μείωση 30%.Αυτο είναι, ή τουλάχιστον πρέπει να είναι σεβαστό και κατανοητό από όλους. Δεν γίνεται λοιπόν  να μπαινει ο κάθε βλάκας εδώ μέσα κ λέει το μακρυ του και το κοντό  του. Θα τρελαθούμε τελείως? Εμείς της αγγλικής δηλαδή που ο κλάδος μας έχει υποστεί την μεγαλύτερη μείωση απο όλους (όπως κ οι άλλοι ξενόγλωσσοι βέβαια αλλά κ οι γυμναστές και της πλήροφορικης) δεν θα πρέπει να στεναχωριόμαστε επειδή κάνουμε ιδίαίτερα? μα ποιος νοημων άνθρωπος μπορει να σκεφτεί κατι τέτοιο? είστε τελείως βλάκες εσείς που ισχυριστήκατε κάτι τέτοιο?
 ποιά ιδιαίτερα θα μου ξεπληρώσουν εμένα τα ατελείωτα χιλιομετρα που έκανα να πηγαίνω απο χωριο σε χωριό 6 χρόνια τώρα επιδιώκοντας διορισμό? τα ιδιαίτερα που κάνω και παίρνω 8ευρώ την ώρα, που την ίδια ώρα στα ίδια παίδια ο φιλόλογος τους παίρνει 18 και ο μαθηματικός 15? συνελθετε λίγο σας παρακαλώ, αφήστε μας στον πόνο μας κ τα προβλήματα μας΄και κάντε κριτική στην δική σας σκέψη και γνώμη πριν την δημοσιεύσετε.

Συμφωνώ!
Οπότε μ' αυτή τη λογική οι μεγάλοι κερδισμένοι είναι οι Χημικοί! :o
Γιατί;;;;  ;)

ΥΓ. Διορθώνω: λιγότεροι χαμένοι είναι οι χημικοί...
     Πως τον λένε εκείνον τον Χημικό σύμβουλο της Διαμαντοπούλου: Στάθα; Σπάθα;

Noμίζω ότι λέγεται... Χάρος! ;)

Επί του θέματος. Πολύ καλά κάνετε και διαμαρτύρεστε. Και λίγα λέτε. Ο εμπαιγμός είναι απίστευτος και εξοργιστικός. Και, μολονότι δε γνωρίζουμε τη γαλλική, γνωρίζουμε ωραιότατα... γαλλικά, αυτά τα ωραία του γηπέδου, με τα οποία θα μπορούσαμε να τους στολίσουμε. Αλλά σεβόμαστε, βλέπετε, το pde.  Καλό κουράγιο εύχομαι και καλό αγώνα.

ΥΓ. Μια συμπάσχουσα και ... ΤΙΜΗμένη, όπως και σεις, ΠΕ02! ;)

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικοί ! Ο μεγάλος χαμένος!!!!
« Απάντηση #166 στις: Αύγουστος 04, 2010, 04:53:48 μμ »
μπα, φέτος ήταν το κάτι άλλο, δεν έχει προηγηθεί τέτοια κοροϊδία κ εμπαιγμός
Συμφωνώ, αυτό δεν έχει προηγούμενο. Κι απ'ό,τι βλέπω, πέτυχε τον σκοπό της... Διαίρει και βασίλευε...
Να φαγωθούμε οι ειδικότητες. Και κάποιοι κάνουν ακριβώς αυτό, μπαίνοντας εδώ και προκαλώντας...

Γι'αυτό έκαναν τις κότες κάτι Φυσικοί που τους ρώταγα καμιά πληροφορία όλο αυτό το διάστημα και για τους ξενόγλωσσους δεν λέγανε λεπτομέρειες... Κάτι ψυλλιαζόμουνα, αλλά ήταν πολύ ...κακό, για να'ναι αληθινό...
Ξέρανε λοιπόν... Αλλά τρίβανε τα χέρια τους από ευχαρίστηση για τα δικά τους... Πού να καταλάβουν τον άλλο...

Τα ίδια, Παντελάκη μου, τα ίδια, Παντελή μου! Ρε σεις, βαλτοί είστε;  >:( >:( >:(
Τι κακία είναι αυτή;! Τι κακομοιριά;!  >:( >:( >:( >:( >:(
Συγγνώμη...αλλά κι εσείς προκαλείτε!! Γιατί επιμένετε σε σενάρια συνωμοσίας και δεν θέλετε να ακούσετε την αλήθεια για το ότι είσαστε ένας απ'τους πλέον υπεράριθμους κλάδους και αυτό κάποια μέρα θα είχε αντίκτυπο...;; Απ'την άλλη πάλι ξέρω πως όταν νοιώθεις αδικημένος (γιατί μόνο εσείς δεν φταίτε γι αυτή την κατάσταση) εύκολα καταφεύγεις σε σενάρια συνωμοσίας....όχι πως δεν έχουν γίνει και λαμογιές τόσα χρόνια....ουκ ολίγες...αλλά στην προκειμένη θεωρώ πως όντως οι λίγοι διορισμοί είναι το αποτέλεσμα της κακής διαχείρισης των προηγούμενων ετών!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικοί ! Ο μεγάλος χαμένος!!!!
« Απάντηση #167 στις: Αύγουστος 04, 2010, 04:55:24 μμ »
Δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιοι δυσανασχετούν με τον τίτλο και πραγματικά με εξαγριώνει τέτοιες ώρες να ακούω σχόλια σαν αυτά που ακούστηκαν παραπάνω. Ενδεικτικά αναφέρω τους φετινούς διορισμούς στους πιο πολυπληθείς κλάδους σε σχέση με πέρυσι
ΠΕ01 πέρυσι 73 άτομα, φέτος 32 (-56.16%)
ΠΕ02 πέρυσι 611 άτομα, φέτος 428 (-29.95%)
ΠΕ03 πέρυσι 268 άτομα φέτος 227 (-15,3%)
ΠΕ04.01 πέρυσι 189 άτομα, φέτος 111 (-41,27%)
ΠΕ04.02 πέρυσι 74 άτομα, φέτος 70 (- 5,4%)
ΠΕ04.04 πέρυσι 46 άτομα, φέτος 41 (- 10.87%)
ΠΕ04.05 πέρυσι 23 άτομα, φέτος 11 (- 52,17%)
ΠΕ05 πέρυσι 122 άτομα, φέτος 10 (- 91.8%)
ΠΕ06, δηλαδη αγγλικών για όσους δεν ξέροθν, πέρυσι 342 άτομα και φέτος 13 (- 96,2%)
ΠΕ07 πέρυσι 120, φέτος 15 (- 87,5%)
ΠΕ11 πέρυσι 436 άτομα, φέτος 23 (- 94,72%)
και πιο σύνομα ΠΕ09 -82,85%  ΠΕ08 -55,77%   ΠΕ10 -61.54% και ΠΕ19,ΠΕ20 -90,2%
ποιός φαίνεται να είναι λοιπόν ο μεγαλύτερος θιγμένος των μειώσεων? όποιος κι αν χάνει διορισμό πονάει το ίδιο,εγώ που χάνω διορισμό και ο κλάδος μου έχει υποστεί μειώσεις 96% πονάω το ίδιο με έναν φιλόλογο που χάνει διορισμό και ο κλάδος του έχει υποστεί μείωση 30%.Αυτο είναι, ή τουλάχιστον πρέπει να είναι σεβαστό και κατανοητό από όλους. Δεν γίνεται λοιπόν  να μπαινει ο κάθε βλάκας εδώ μέσα κ λέει το μακρυ του και το κοντό  του. Θα τρελαθούμε τελείως? Εμείς της αγγλικής δηλαδή που ο κλάδος μας έχει υποστεί την μεγαλύτερη μείωση απο όλους (όπως κ οι άλλοι ξενόγλωσσοι βέβαια αλλά κ οι γυμναστές και της πλήροφορικης) δεν θα πρέπει να στεναχωριόμαστε επειδή κάνουμε ιδίαίτερα? μα ποιος νοημων άνθρωπος μπορει να σκεφτεί κατι τέτοιο? είστε τελείως βλάκες εσείς που ισχυριστήκατε κάτι τέτοιο?
 ποιά ιδιαίτερα θα μου ξεπληρώσουν εμένα τα ατελείωτα χιλιομετρα που έκανα να πηγαίνω απο χωριο σε χωριό 6 χρόνια τώρα επιδιώκοντας διορισμό? τα ιδιαίτερα που κάνω και παίρνω 8ευρώ την ώρα, που την ίδια ώρα στα ίδια παίδια ο φιλόλογος τους παίρνει 18 και ο μαθηματικός 15? συνελθετε λίγο σας παρακαλώ, αφήστε μας στον πόνο μας κ τα προβλήματα μας΄και κάντε κριτική στην δική σας σκέψη και γνώμη πριν την δημοσιεύσετε.

Συμφωνώ!
Οπότε μ' αυτή τη λογική οι μεγάλοι κερδισμένοι είναι οι Χημικοί! :o
Γιατί;;;;  ;)

ΥΓ. Διορθώνω: λιγότεροι χαμένοι είναι οι χημικοί...
     Πως τον λένε εκείνον τον Χημικό σύμβουλο της Διαμαντοπούλου: Στάθα; Σπάθα;

Noμίζω ότι λέγεται... Χάρος! ;)

Επί του θέματος. Πολύ καλά κάνετε και διαμαρτύρεστε. Και λίγα λέτε. Ο εμπαιγμός είναι απίστευτος και εξοργιστικός. Και, μολονότι δε γνωρίζουμε τη γαλλική, γνωρίζουμε ωραιότατα... γαλλικά, αυτά τα ωραία του γηπέδου, με τα οποία θα μπορούσαμε να τους στολίσουμε. Αλλά σεβόμαστε, βλέπετε, το pde.  Καλό κουράγιο εύχομαι και καλό αγώνα.

ΥΓ. Μια συμπάσχουσα και ... ΤΙΜΗμένη, όπως και σεις, ΠΕ02! ;)
Επιτέλους και μια σωστή αντίδραση!
Δεκτή, έστω κι αν είναι από ...καρχαρία!!!  ;) ;D
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161415
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 614
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 585
Σύνολο: 606

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.