*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοι ΠΕ05  (Αναγνώστηκε 28995 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοι ΠΕ05
« Απάντηση #42 στις: Αύγουστος 09, 2010, 01:39:28 μμ »
Να σου απαντησω εγω γιατι phoebe.Γιατι τα βυσματα αλωνιζουν στο δημοσιο και οπου πλεοναζουν μετατασσονται αντι να απολυονται.Και κατσε εσυ να βλεπεις ΤΑ ΒΥΣΜΑΤΑΡΙΑ να δουλευουν,εσυ με ΑΣΕΠ.ΣΚΑΤΑ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
θα συμφωνησω .βυσμα και αγιος ο θεος.εχω φιλη της γαλλικης που ετρεξε σε πολιτικα γραφεια για μια θεσουλα αμω.βεβαια καποιοι της ειπαν οτιδεν γινεται αλλα βρηκε τον καταλληλο ανθρωπο που  ειπε οτι θα την βολεψει.οχι βεβαια εντος του νομου που μενει  ( δεν το απεκλεισε τελειως βεβαια )αλλα σε γειτονικο.τωρα μενει μονο να δουμε ποτε θα την καλεσουν.στην ελλαδα ολα ειναι θεμα γνωριμιων.............. ??? ??? ??? ??? ???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοι ΠΕ05
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:27:13 »

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: ’ντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοι ΠΕ05
« Απάντηση #43 στις: Αύγουστος 09, 2010, 02:23:06 μμ »
Να σου απαντησω εγω γιατι phoebe.Γιατι τα βυσματα αλωνιζουν στο δημοσιο και οπου πλεοναζουν μετατασσονται αντι να απολυονται.Και κατσε εσυ να βλεπεις ΤΑ ΒΥΣΜΑΤΑΡΙΑ να δουλευουν,εσυ με ΑΣΕΠ.ΣΚΑΤΑ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ρε παιδιά, για μισό λεπτάκι...Κι εγώ με ΑΣΕΠ διορίζομαι, κι εγώ έφαγα αμέτρητες ώρες για διάβασμα, κι εγώ δεν είχα κανένα βύσμα, αλλά ας σκεφτούμε λίγο πιο ψύχραιμα.
- Αν αρχίσουν οι απολύσεις στο δημόσιο, ανοίγει καινούρια φάμπρικα. Σήμερα θα είναι στις ΔΕΚΟ, αύριο στους ΟΤΑ, μεθαύριο στα υπουργεία και τέλος στα σχολεία και τα νοσοκομεία. Μην τρώτε το τυρί χωρίς να βλέπετε τη φάκα. Πέραν του ότι μαζί με τα ξερά σε ΔΕΚΟ και ΟΤΑ θα καούν και τα χλωρά, αυτό θα γίνεται παντού, όποιος δεν έχει βύσματα ή είναι δεδηλωμένα πολιτικά αντίθετος στην εκάστοτε κυβέρνηση θα φεύγει με χαρακτηριστική άνεση για το ταμείο ανεργίας. Τι θέλουμε, να δίνουμε ΑΣΕΠ, να δουλεύουμε 2, 3, 5 χρόνια και μετά να μας πετάνε σαν σκουπίδια;
Επίσης, με την επίσημη ανεργία ήδη στο 13% και τους άνεργους να υπολογίζεται ότι μέχρι το τέλος του χρόνου θα φτάσουν το 1.000.000, αν αρχίσουν και οι απολύσεις στο δημόσιο τι θα γίνει; Είναι που είναι κρεματόριο και φρακαρισμένος ο ιδιωτικός τομέας, όσο περισσότεροι άνεργοι συσσωρεύονται τόσο πιο δύσκολα θα βρίσκουν όλοι δουλειά. Και τόσο θα μειώνονται τα οικονομικά-θεσμικά-συνδικαλιστικά  δικαιώματα των εργαζομένων.

-  Το πρόβλημα για τις μη προσλήψεις είναι οι υπεράριθμοι δημόσιοι υπάλληλοι; Δείτε αυτό το αρθράκι και θα καταλάβετε ότι στην Ελλάδα το πρόβλημα δεν είναι ούτε το δημόσιο ούτε οι συνταξιούχοι: http://www.antinews.gr/?p=56622 . Αντίθετα, το τραγικό πρόβλημα δημιουργείται από τις εξοπλιστικές δαπάνες, από τις συνεχείς φοροαπαλλαγές σε βιομηχάνους, εφοπλιστές, από την απελευθέρωση των αγορών που είχε ως αποτέλεσμα να χαθούν χιλιάδες θέσεις εργασίας, από τη συνεχή κρατική στήριξη των τραπεζών. Έχουν πάρει υπό μορφή εγγυήσεων και ζεστού χρήματος 75 δις την τελευταία διετία!! Όσο είναι το 1/3 του ΑΕΠ της χώρας!!!

-Το πρόβλημα με τις προσλήψεις των εκπαιδευτικών λοιπόν είναι πολιτικό! Είναι απόφαση της κυβέρνησης να μη δώσει λεφτά για προσλήψεις στην εκπαίδευση! 25 δις θα δοθούν το προσεχές διάστημα στις τράπεζες!  Δεν είχαν άλλα 15-20 εκατομμύρια για 3.000 εκπαιδευτικούς; Απλά, όλα αυτά που βλέπουμε, με τις περικοπές, με τις ελάχιστες προσλήψεις, με τα ξεπουλήματα της δημόσιας περιουσίας, με τις συνενώσεις των Δήμων και των Νομαρχιών, ένα στόχο έχουν: το ταμείο του κράτους να είναι γεμάτο μόνο για τους τραπεζίτες και τους λοιπούς μεγαλοκαρχαρίες. Θα βγουν από την κρίση με πετσόκομμα των λαϊκών κατακτήσεων, ένα πετσόκομμα που θα έχει μόνιμο χαρακτήρα.

- Επομένως η διαίρεση και η διάσπαση ανάμεσα στους εργαζόμενους δε βοηθάει κανέναν. Ούτε τον μόνιμο που βλέπει τα εισοδήματά του να κατακρεουργούνται, ούτε το συμβασιούχο που αύριο θα είναι άνεργος, ούτε τον αδιόριστο που του αρνούνται το διορισμό του. Αυτά τα λέω καιρό εδώ μέσα, ελπίζω να μη βγει κανείς και αρχίσει να λέει ανοησίες ότι εγώ βολεύτηκα και τώρα το παίζω άνετος. Εννοείται ότι είμαι αλληλέγγυος με τα παιδιά που δε διορίστηκαν φέτος. Κι εννοείται ότι θα κάνω ότι μπορώ ως μόνιμος για να αναδειχθεί το ζήτημα. Μακριά από τις ανθρωποφαγίες όμως και τον κοινωνικό αυτοματισμό.



Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοι ΠΕ05
« Απάντηση #44 στις: Αύγουστος 09, 2010, 02:47:19 μμ »
Nαι,με τη διαφορα οτι εκει τους υπεραριθμους τους μετατασσουν,εμας μας λενε δεν εχουμε θεσεις να σας βαλουμε!!!!!!!!!!!!ΣΚΑΤΑ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ!!το ξαναλεω

Αποσυνδεδεμένος nena8

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοι ΠΕ05
« Απάντηση #45 στις: Αύγουστος 24, 2010, 01:12:30 μμ »
Ειδα σε μια ανακοινωση του αλφαβητα σημερα, οτι το οριο των μαθητων για να γινει τμημα ξενης γλωσσας ειναι 8 μαθητες και για απομακρυσμενες περιοχες 5.Δεν το εψαξα ακομα αλλα νομιζω οτι ηταν διαφορετικος ο αριθμος περσι.Καλη δεν ειναι αυτη η αλλαγη?
''Es tan corto el amor, y es tan largo el olvido.Porque en noches como ésta la tuve entre mis brazos,mi alma no se contenta con haberla perdido.Aunque éste sea el último dolor que ella me causa,y éstos sean los últimos versos que yo le escribo.''
P.Neruda

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοι ΠΕ05
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:27:13 »

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοι ΠΕ05
« Απάντηση #46 στις: Αύγουστος 24, 2010, 01:14:17 μμ »
O,τι ισχυε και περσι,προπερσι κτλ.Τι καλα;Απο το κακο στο χειροτερο παμε

Αποσυνδεδεμένος nena8

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοι ΠΕ05
« Απάντηση #47 στις: Αύγουστος 24, 2010, 01:23:00 μμ »
Ωχ, καταλαβα...Τι θελω κι εγω και ειμαι αισιοδοξη???
''Es tan corto el amor, y es tan largo el olvido.Porque en noches como ésta la tuve entre mis brazos,mi alma no se contenta con haberla perdido.Aunque éste sea el último dolor que ella me causa,y éstos sean los últimos versos que yo le escribo.''
P.Neruda

Αποσυνδεδεμένος phoebe1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 366
  • Φύλο: Γυναίκα
  • c'est la vie!
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοι ΠΕ05
« Απάντηση #48 στις: Αύγουστος 24, 2010, 10:44:21 μμ »
Αναρωτιέμαι σε πόσα απ΄τα 800 ολοήμερα θα διδαχθούν τα γαλλικά;
''Σα βγεις στον πηγαι΅ό για την Ιθάκη, να εύχεσαι να 'ναι ΅ακρύς ο δρό΅ος...''  ΙΘΑΚΗ

Κ. Καβάφης

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοι ΠΕ05
« Απάντηση #49 στις: Αύγουστος 26, 2010, 02:25:41 μμ »
Σε οσα οι διευθυντες θα ειναι ευνοικα διακειμενοι.Αλλιως,μαυρα τα μαντατα.Ασχετο.Τι ξεφτιλα ειναι αυτη με τις βασεις και τους βαθμους στην Γαλλικη;;Αισχος.Θα τα βρουν αγγουρια μεσα στη σχολη,γιατι εκει δεν αστειευονται.Σκεφτομαι,με το βαθμο,το γενικο βαθμο που εγραψα εγω στις πανελληνιες το 1992 και ειχα βαλει και πρωτη σχολη τη γαλλικη,τρομαρα μου-εμεις τα συμπληρωναμε πριν τα μηχανογραφικα-σημερα,με αυτο το βαθμο, θα ημουν φιλολογια Αθηνας...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 26, 2010, 02:35:12 μμ από alceste »

Αποσυνδεδεμένος nena8

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοι ΠΕ05
« Απάντηση #50 στις: Αύγουστος 26, 2010, 06:26:03 μμ »
Εγω σκεφτομαι σοβαρα να δωσω πανελληνιες του χρονου.Μη σας πω οτι το μετανιωσα που δεν εδωσα φετος.Αφου δεν μου "καθεται" το μεταπτυχιακο μεταφρασης, λεω να παρω 2ο πτυχιο σε αλλη γλωσσα....Κι εγω παιδι 3ης δεσμης ειμαι και θυμαμαι οτι μια φιλη μου εγραψε 17 και ισα ισα εφτανε για ΤΕΙ αισθητικης!
''Es tan corto el amor, y es tan largo el olvido.Porque en noches como ésta la tuve entre mis brazos,mi alma no se contenta con haberla perdido.Aunque éste sea el último dolor que ella me causa,y éstos sean los últimos versos que yo le escribo.''
P.Neruda

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοι ΠΕ05
« Απάντηση #51 στις: Αύγουστος 28, 2010, 01:09:27 μμ »
Aγγλικα κανε,αν δεν εχεις ηδη πτυχιο.Οταν  δουλευα σε φροντιστηριο,διδασκα και αγγλικα,με proficiency του cambridge με grade A.Πρεπει να τα ξαναπιασω τα αγγλικα,γιατι ο μισθος του μονιμου θα φτασει δεν ξερω κι εγω που,αν δεν ενσωματωσουν το επιδομα εξωδιδακτικης...Εφοσον εχεις μεταπτυχιακο στη μεταφραση στα γαλλικα,δουλεψε και τα αγγλικα.Μονο τα αγγλικα βλεπω να επιβιωνουν.Την αγγλικη φιλολογια τη σκεφτομαι κι εγω
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 28, 2010, 01:11:06 μμ από alceste »

Αποσυνδεδεμένος nena8

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοι ΠΕ05
« Απάντηση #52 στις: Αύγουστος 28, 2010, 03:40:27 μμ »
Aγγλικα κανε,αν δεν εχεις ηδη πτυχιο.Οταν  δουλευα σε φροντιστηριο,διδασκα και αγγλικα,με proficiency του cambridge με grade A.Πρεπει να τα ξαναπιασω τα αγγλικα,γιατι ο μισθος του μονιμου θα φτασει δεν ξερω κι εγω που,αν δεν ενσωματωσουν το επιδομα εξωδιδακτικης...Εφοσον εχεις μεταπτυχιακο στη μεταφραση στα γαλλικα,δουλεψε και τα αγγλικα.Μονο τα αγγλικα βλεπω να επιβιωνουν.Την αγγλικη φιλολογια τη σκεφτομαι κι εγω

Βασικα, αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι δεν καταφερα να μπω στο μεταπτυχιακο.Ειμαι της ισπανικης και στο τμημα μας εδιναν μονο 2(!)θεσεις για μεταπτυχιακο μαζι με της ιταλικης.Οσες φορες εκανα αποπειρα παντα εφτανα στο παρα 5 και για λιγη διαφορα εμενα απ'εξω :(
Παντως για τα αγγλικα εχεις απολυτο δικιο.Εχω κι εγω proficiency cambridge κι ευτυχως που το πηρα γιατι με τις ωρες των ισπανικων σε φροντιστηριο δεν εβγαλα ποτε πανω απο 200 ευρω το μηνα.Ενω με το που εβαλα μπροστα και τα αγγλικα καταφερα να βγαλω τουλαχιστον το νοικι.Θα δηλωσω και την αγγλικη αλλα διατηρω επιφυλαξεις γιατι εχουν περασει αρκετα χρονια απο τοτε που εδωσα πανελληνιες τελευταια φορα.Τωρα θα μου πεις εχουν καμια σχεση οι βασεις μ'αυτες που δωσαμε τοτε? Θα δουμε...Καλη επιτυχια παντως αν το αποφασισεις κι εσυ...
''Es tan corto el amor, y es tan largo el olvido.Porque en noches como ésta la tuve entre mis brazos,mi alma no se contenta con haberla perdido.Aunque éste sea el último dolor que ella me causa,y éstos sean los últimos versos que yo le escribo.''
P.Neruda

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοι ΠΕ05
« Απάντηση #53 στις: Αύγουστος 29, 2010, 11:34:21 μμ »
Κατατακτηριες δεν μπορεις να δωσεις;Δεν χρειαζεται να μπεις στην διαδικασια των πανελληνιων.Βασικα,περιμενω να φυγω του χρονου,ως ασεπιτισσα,πρωτα ο θεος,να δουμε βεβαια...Αν δεν ημουν διοριστεα,θα εκανα το μεγαλο βημα για αγγλικη φιλολογια,σιγουρα.Το μεταπτυχιακο στο πανεπιστημιο οντως δινει ελαχιστες θεσεις και σε μας.Το ΕΑΠ το εχεις σκεφθει;

Αποσυνδεδεμένος nena8

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοι ΠΕ05
« Απάντηση #54 στις: Αύγουστος 30, 2010, 04:53:23 μμ »
Συγχαρητηρια! Μακαρι να πανε ολα καλα τοτε και να διοριστεις γρηγορα! Στο ΕΑΠ εκανα μια αποπειρα την περασμενη χρονια για το μεταπτυχιακο στην εκπαιδευση και ειχα τη θεση 5 χιλιαδες και κατι.Μαλλον ειχαν κι αλλοι την ιδια ιδεα :D.Η αληθεια παντως ειναι οτι δεν θα μπορουσα να το υποστηριξω οικονομικα.Στις κατατακτηριες παλι, η αγγλικη εχει μεγαλη ζητηση αλλα τωρα που το σκεφτομαι ισως να το δοκιμασω το χειμωνα.Παντως το βλεπω πιο σιγουρο να κανω μια αποπειρα με τις πανελληνιες.Να θυμηθω τα νιατα μου ;)
''Es tan corto el amor, y es tan largo el olvido.Porque en noches como ésta la tuve entre mis brazos,mi alma no se contenta con haberla perdido.Aunque éste sea el último dolor que ella me causa,y éstos sean los últimos versos que yo le escribo.''
P.Neruda

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοι ΠΕ05
« Απάντηση #55 στις: Αύγουστος 30, 2010, 06:11:52 μμ »
Ευχαριστω!Ξερεις υπαρχει και το μεταφραστικο τμημα του Βρετανικου Συμβουλιου η υπαρχουν τμηματα για καθηγητες αγγλικων εκει,διδακτικης κτλ.Τα ειχα ψαξει κι αυτα ενα φεγγαρι.Δε χανεις τιποτα.Αν ξερεις γαλλικα,υπαρχει και το μεταφραστικο τμημα του γαλλικου ινστιτουτου,αναλογα με το διπλωμα που εχεις η το πτυχιο,μπαινεις και στην αντιστοιχη χρονια.Η τελευταια χρονια ειναι η πιο δυσκολη,θελει εξετασεις και αφορα τριγλωσση μεταφραση,γαλλικα-αγγλικα-ελληνικα.Εχει οικονομικο κοστος ομως

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 511
Σύνολο: 511

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.