*

Αποστολέας Θέμα: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση  (Αναγνώστηκε 327144 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος LIAV

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Απάντηση #672 στις: Σεπτέμβριος 02, 2010, 04:39:21 μμ »
Δεν θα μετράνε όμως για αναπληρώση? Δεν θα προηγείται κάποιος έναντι άλλου που έχει αρνηθεί?

Δυστυχώς δεν θα μετράνε για αναπλήρωση. Είτε πας φέτος είτε όχι είναι το ίδιο.

[/quote
Για αυτό λέω.Ανακατατάξεις θα γίνουν στον ενιαίο αναπληρωτών.Κάπου πρέπει να καταγραφούν οι μήνες και οι σειρές.Στον ενιαίο διορισμών όμως δεν προστίθεται τίποτα.Ας εφαρμοστεί και το 2025 το νέο σύστημα,αυτοί οι πίνακες πάει κλείδωσαν.Ουσιαστικά λοιπόν τι γίνεται:απλά καταγράφεται η προυπηρεσία για να μετρήσει στο νέο σύστημα.Για παράδειγμα:εγώ τον Ιούνιο θα έχω 27 και κάτι μόρια.Αυτά θα φαίνονται στον αναπληρωτών-ότι δούλεψα και  αυτή τη χρονιά δηλαδή-,αλλά έχω κλειδωθεί στον ενιαίο διορισμών με 18.2 μόρια από φέτος.Αυτό δεν αλλάζει.

Tο ότι θα καταγραφεί η προυπηρεσία είναι σίγουρο . Δεν είναι απαραίτητο όμως να φανεί στον πίνακα αναπληρωτών!! Θα υπάρχει στο φάκελό σου για να προστεθεί στην προηγούμενη και να πάρεις τις προσαυξήσεις που σου αναλογούν μετά το νέο ΑΣΕΠ. Εγώ έτσι το κατάλαβα το κλείδωμα των πινάκων.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:56:18 »

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Απάντηση #673 στις: Σεπτέμβριος 02, 2010, 04:39:53 μμ »
Aνήκω κι εγω σ' αυτους  που έπρεπε να διοριστουν φέτος (26,667 μηνες προυπυρεσία), και επειδή έχω νεογέννητο μωρακι, αναρωτιεμαι αν με καλέσουν αναπληρώτρια και  αρνηθώ, τι γίνεται?


Νομίζω ότι διαγράφεσαι για το τρέχον έτος,αν αρνηθείς.Ίσως όμως σε συμφέρει να το ρισκάρεις αφού μάλλον διορίζεσαι του χρόνου.Τσέκαρέ το για σίγουρα με την α/θμια.
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος LIAV

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Απάντηση #674 στις: Σεπτέμβριος 02, 2010, 04:41:11 μμ »
Tο ότι θα καταγραφεί η προυπηρεσία είναι σίγουρο . Δεν είναι απαραίτητο όμως να φανεί στον πίνακα αναπληρωτών!! Θα υπάρχει στο φάκελό σου για να προστεθεί στην προηγούμενη και να πάρεις τις προσαυξήσεις που σου αναλογούν μετά το νέο ΑΣΕΠ. Εγώ έτσι το κατάλαβα το κλείδωμα των πινάκων.

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Απάντηση #675 στις: Σεπτέμβριος 02, 2010, 04:44:48 μμ »
LIAV και πως θα ξέρει ο καθένας που είναι;Πού θα φαίνεται τι μόρια έχει ο καθένας;;Ουσιαστικά κρατάει τον πίνακα αναπληρωτών για να φαίνονται τα μόρια.Αυτός ο πίνακας ισχύει μέχρι την κατάρτιση των νέων πινάκων του ασεπ.Το λέει και μέσα στο νομοσχέδιο(της ντροπής,μηνξεχνιόμαστε).
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:56:18 »

Αποσυνδεδεμένος sophia_pap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 621
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Απάντηση #676 στις: Σεπτέμβριος 02, 2010, 04:46:47 μμ »
εχεις δικιο LIAV. σιγουρα το υπουργειο θα καταγραψει τις προυπηρεσιες και ισως να μην φανουν στον πινακα των αναπληρωτων του χρονου παρα μονο μετα τον νεο ΑΣΕΠ. πιστευω ομως οτι θα φανουν στον αναπληρωτων τον πινακα μια και μονο ο ενιαος διορισμων κλειδωσε. ή πάλι κανω λαθος??
και επειδη ξεφυγαμε απο το θεμα και υπαρχει και αντιστοιχο τοπικ γιαυτο, παμε..... παλι στο ψητο!!!!!
 εχει κανεις καποια ενημερωση απο το υπουργειο τις τελευταιες ωρες για την α φαση?

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Απάντηση #677 στις: Σεπτέμβριος 02, 2010, 04:50:58 μμ »
Η α φάση αναμένεται από Δευτέρα.Ακόμα δεν έχουν τοποθετηθεί οι νεοδιόριστοι και οι α/θμιες έχουν διορία μέχρι αύριο να στείλουν τα κενά...Στο esos το έλεγε καθώς και ότι θα είναι 3.000 α/θμιας και 1000 β/θμιας.
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος LIAV

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Απάντηση #678 στις: Σεπτέμβριος 02, 2010, 04:55:58 μμ »
Επείδή δεν είμαι μέσα στο κεφάλι αυτού που έκανε το νέο νόμο λέω μόνο ότι αυτή την πληροφόρηση έχω μέχρι τώρα για το τι θα ισχύσει για τη φετινή προυπηρεσία και αυτό έχω καταλάβει. Κι όπως είπα και αλλού είναι άδικο και ελπίζω να κάνουν αλλαγές προς το καλύτερο.

LIAV και πως θα ξέρει ο καθένας που είναι;Πού θα φαίνεται τι μόρια έχει ο καθένας;;Ουσιαστικά κρατάει τον πίνακα αναπληρωτών για να φαίνονται τα μόρια.Αυτός ο πίνακας ισχύει μέχρι την κατάρτιση των νέων πινάκων του ασεπ.Το λέει και μέσα στο νομοσχέδιο(της ντροπής,μηνξεχνιόμαστε).

Ακριβώς! Αυτός ισχύει και δεν αλλάζει. Δηλαδή δεν έχει ανακατατάξεις με τη νέα προυπηρεσία.

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Απάντηση #679 στις: Σεπτέμβριος 02, 2010, 05:04:17 μμ »
Επείδή δεν είμαι μέσα στο κεφάλι αυτού που έκανε το νέο νόμο λέω μόνο ότι αυτή την πληροφόρηση έχω μέχρι τώρα για το τι θα ισχύσει για τη φετινή προυπηρεσία και αυτό έχω καταλάβει. Κι όπως είπα και αλλού είναι άδικο και ελπίζω να κάνουν αλλαγές προς το καλύτερο.

LIAV και πως θα ξέρει ο καθένας που είναι;Πού θα φαίνεται τι μόρια έχει ο καθένας;;Ουσιαστικά κρατάει τον πίνακα αναπληρωτών για να φαίνονται τα μόρια.Αυτός ο πίνακας ισχύει μέχρι την κατάρτιση των νέων πινάκων του ασεπ.Το λέει και μέσα στο νομοσχέδιο(της ντροπής,μηνξεχνιόμαστε).

Ακριβώς! Αυτός ισχύει και δεν αλλάζει. Δηλαδή δεν έχει ανακατατάξεις με τη νέα προυπηρεσία.

Ναι.Στον πίνακα διορισμών.Ο ενιαίος δεν γίνεται να μην έχει ανακατατάξεις.Αυτός ο πίνακας δεν κλείδωσε,απλά και που ισχύει είναι για να καταγράφονται τα μόρια.Τίποτα παραπάνω.
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος margar78

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Απάντηση #680 στις: Σεπτέμβριος 02, 2010, 05:08:45 μμ »
Κι εγω αυτο ξερω παιδια,και να μην δουλεψει καποιος φετος δεν προκειται κανεις να τον περασει.απλα η σειρα μας θα αλλαξει του χρονου απο αυτους που θα φυγουν απο μπροστα μας μονο λογω διορισμου.Και τα δυσπροσιτα λογικα δεν θα μετρησουν αφου οι αιτησεις εγιιναν αφου ψηφιστηκε το νομοσχεδιο.

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Απάντηση #681 στις: Σεπτέμβριος 02, 2010, 05:26:14 μμ »
Εντάξει είναι τραγικό ούτως η άλλως.Νομίζω ότι τα φετινά μόρια και της επόμενης χρονιάς θα περαστούν στον ενιαίο,ακριβώς για να γίνει η"σούμα" των μορίων στον επόμενο ασεπ.(δηλ.ο τάδε έχει 25 μήνες,άλλος 30).Αυτά κάπου πρέπει να φαίνονται.Για αυτό και κρατάει αυτον τον πίνακα.Για κανέναν άλλο λόγο.24μηνα,40%,30μηνα τέλος.Ότι πήραμε ,πήραμε και βάσει αυτών θα γίνουν και οι επόμενοι διορισμοί,αφού δεν μετράει πλέον καμμία προυπηρεσία(παρά μόνο στον επόμενο ασεπ).
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος thalassa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Απάντηση #682 στις: Σεπτέμβριος 02, 2010, 05:37:58 μμ »
Παιδια εγω βαρεθηκα.Λέω να πάμε αυριο στο υπουργειο να πετάξουμε ντομάτες

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Απάντηση #683 στις: Σεπτέμβριος 02, 2010, 06:03:11 μμ »
Εγώ πάλι λέω να περάσουμε καλά,να αφιερώσουμε χρόνο σε φίλους και οικογένεια -γιατί δεν ξέρουμε που θα είμαστε-.Έτσι κι αλλιώς ότι είναι να γίνει,θα γίνει.Δεν ωφελεί κάπου όλο αυτό το άγχος.Ελπίζω να πάνε όλα καλά για όλους και .....εντωμεταξύ..διασκεδάστε,χαλαρώστε,βγείτε.....
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος lefa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 993
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Απάντηση #684 στις: Σεπτέμβριος 02, 2010, 06:13:27 μμ »
εχουμε καμια ενημερωση απο τον αιρετο ζαχαια καψαλακη;

Αποσυνδεδεμένος bambino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Απάντηση #685 στις: Σεπτέμβριος 02, 2010, 06:31:35 μμ »
Στη σελιδα του στο fb του ο Καψαλακης γραφει: "Ανακοινώθηκαν οι αποσπάσεις, υπεραριθμίες και κενά από το ΠΥΣΠΕ Ηρακλείου. Είνια στη Δ/νση: http://dipe.ira.sch.gr/". 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159771
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 529
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 482
Σύνολο: 489

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.