*

Αποστολέας Θέμα: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση  (Αναγνώστηκε 325936 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Effie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση και τα παιδιά (ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Απάντηση #476 στις: Αύγουστος 31, 2010, 02:36:57 πμ »
Επειδή δεν έχετε καταλάβει σε τι χρόνια μπαίνουμε επιτρέψτε μου να σας υπενθυμίσω ότι ζούμε στην εποχή της εργασιακής εξειδίκευσης. Στο εξωτερικό εγώ θα είχα δουλειά και εσείς θα ήσασταν άνεργες......Όσο για τις ξένες γλώσσες, τα παιδαγωγικά άρθρα που έχω διαβάσει εγώ (στην αγγλική κυρίως γλώσσα) εσύ δεν θα τα δεις ούτε στον ύπνο σου!!!!!! Και αυτά τα άρθρα περιέχουν νέες μεθόδους, παιδαγωγικές που στην Ελλάδα επίσης δεν έχουν δει πολλοί.....Επιπλέον, και τώρα μιλώ προσωπικά τελείως, δεν σκοπεύω να μείνω νηπιαγωγός μια ζωή......Στα 55 μας όλες θα έχουμε βαρέσει κόκκινο και τότε να μας δω πως θα μπαίνουμε στην τάξη για μάθημα. Αυτά είναι προσόντα που θα χρησιμοποιηθούν καταλλήλως....
Το μεταπτυχιακό μου φυσικά και είναι στην ειδικότητα.
Όσο για την προϋπηρεσία μου:20 μήνες και κάτι μέρες και βάζω στοίχημα ότι είναι περισσότερη από τη δική σου........ και φυσκά και έχω δώσει ΑΣΕΠ
Αααααα και η αξιολόγηση έρχεται έρχεται........εκεί θα τα ξαναχρειαστώ τα κορνιζαρισμένα πτυχία
Και αν ο ΑΣΕΠ των εκπαιδευτικών διαφέρει από τους άλλους λόγω προϋπηρεσίας θα μπορούσες αγαπητή μου να μου απαντήσεις για πιο λόγο 2-3 κολλητές μου διορίστηκαν στα 24 τους λόγω γραπτού βαθμού με την πρώτη;;;;;;;;;Αφού δεν είχαν εμπειρία διδακτική γιατί τις διόρισαν;;;;;;Όπως και τα υπόλοιπα κορίτσια;;;;;

Καλέ Αννούλα, γιατί τόσο μένος;;;
 ??? :-\
Μάλλον είσαι κουρασμένη με όλα αυτά που τραβάς κι εσύ και όλοι μας.
Σε καταλαβαίνω, αλλά δε νομίζω ότι η Έμιλυ μιλούσε προσωπικά για σενα...
Εσύ μπορεί να έχεις τα απίστευτα προσόντα και καλά θα κάνεις να διορισθείς, αλλά επέτρεψέ μου να πω ότι το πόσα παιδαγωγικά άρθρα έχει διαβάσει κάποιος δε συνδέεται με το πόσο καλός μπορεί να είναι στην τάξη.
Έχω ξαναπει ότι είχα ακούσει περίπτωση κοπέλας που έγραφε απίστευτες εργασίες στη σχολή και πράγματα παραπάνω από αυτά που έλεγε ο καθηγητής...τρομερή!
Όμως στην τάξη ήταν "αγγούρι", δεν μπορούσε να καταφέρει τίποτα.
Και το ότι κάποιοι διορίσθηκαν μέσω ΑΣΕΠ χωρίς καμία εμπειρία δεν έχει να κάνει με το αν και πόσο θα μετράται η προϋπηρεσία σαν προσόν.

Άλλωστε το τι λέμε εμείς δεν έχει καμία σημασία νομίζω...άλλοι αποφασίζουν για μας χωρίς εμάς...
 :-\
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 31, 2010, 02:43:26 πμ από Effie »
Don't worry! Be happy!!!!!!!! ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:15:37 »

Αποσυνδεδεμένος georgina.ts.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Απάντηση #477 στις: Αύγουστος 31, 2010, 02:45:31 πμ »
Περιμένω τον πίνακα ακόμα!!!! Συνεχώς ανανεώνω τη "λήψη αρχείων"....!!!!

Αποσυνδεδεμένος vasoula_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Απάντηση #478 στις: Αύγουστος 31, 2010, 02:47:46 πμ »
Περιμένω τον πίνακα ακόμα!!!! Συνεχώς ανανεώνω τη "λήψη αρχείων"....!!!!
??? Κ εγώ το ίδιο!

Αποσυνδεδεμένος farmak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Απάντηση #479 στις: Αύγουστος 31, 2010, 02:49:36 πμ »
Συνήθως τα πτυχία (σε κορνίζα, ράφι ή συρτάρι) προσδίδουν στον κατέχοντα ένα πολύ βασικό χαρακτηριστικό. ΠΑΙΔΕΙΑ. Αντί λοιπόν να τα διαφημίζουμε (και να είστε σίγουροι/ες ότι υπάρχουν άτομα που συμμετέχουν ή παρακολουθούν το φόρουμ με πολύ επαρκέστερα προσόντα), καλό θα ήταν να τα τιμούμε αντιμετωπίζοντας τους εκάστοτε συνομιλητές μας με ευπρέπεια και σεβασμό.
Τα προσόντα έχουν αντίκρισμα στην κατά περίπτωση προσφερόμενη εργασία. Ο σχεδιασμός του Υπουργείου Παιδείας είναι προβληματικός, ακριβώς στο ότι δε λαμβάνει υπόψη του αυτή τη διάκριση. Ευχομαι να γίνει αντιληπτό πριν να είναι -και πάλι- αργά. Μακάρι οι έχοντες master και phd να επιβραβευθούν με μόρια ίσα με 2 ή περισσότερα έτη προϋπηρεσίας, όση είναι και η διάρκεια του αντίστοιχου κύκλου σπουδών. Οποιαδήποτε μοριοδότηση όμως, οποιοσδήποτε διορισμός, οποιοδήποτε πτυχίο, εαν δε συνοδεύεται από στοιχειωδώς ανθρώπινες και αξιοπρεπείς συμπεριφορές, είναι τόσο άχρηστο όσο και η σκονισμένη κορνίζα του πτυχίου στον τοίχο.

Καληνύχτα σας.

ΥΓ. Υποθέτω βάσει των δεδομένων που υπάρχουν εως τώρα, ότι ο συνολικός αριθμός αναπληρωτών ΠΕ60 για φέτος θα ξεπεράσει ελαφρώς τον αντίστοιχο περσινό. Η υπόθεση βασίζεται στα μέχρι τώρα ανακοινωθέντα στοιχεία από διορισμούς, αποσπάσεις, συνταξιοδοτήσεις και σχεδιασμό του νέου σχολικού έτους. Αυτό δε σημαίνει ότι η πρώτη φάση θα είναι τεράστια. Όσοι όμως θυμούνται τα περσινά, όλοι "έκλαιγαν" όταν την 1η Σεπτέμβρη ανακοινώθηκε η Α΄φάση με περίπου 630 συναδέλφους και μόλις 2 ημέρες μετά ακολούθησε η Β'. Κοντός ψαλμός...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 31, 2010, 02:51:33 πμ από farmak »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:15:37 »

Αποσυνδεδεμένος vik

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Απάντηση #480 στις: Αύγουστος 31, 2010, 02:51:41 πμ »
...[Επειδή δεν έχετε καταλάβει σε τι χρόνια μπαίνουμε επιτρέψτε μου να σας υπενθυμίσω ότι ζούμε στην εποχή της εργασιακής εξειδίκευσης. Στο εξωτερικό εγώ θα είχα δουλειά και εσείς θα ήσασταν άνεργες......Όσο για τις ξένες γλώσσες, τα παιδαγωγικά άρθρα που έχω διαβάσει εγώ (στην αγγλική κυρίως γλώσσα) εσύ δεν θα τα δεις ούτε στον ύπνο σου!!!!!! Και αυτά τα άρθρα περιέχουν νέες μεθόδους, παιδαγωγικές που στην Ελλάδα επίσης δεν έχουν δει πολλοί.....Επιπλέον, και τώρα μιλώ προσωπικά τελείως, δεν σκοπεύω να μείνω νηπιαγωγός μια ζωή......Στα 55 μας όλες θα έχουμε βαρέσει κόκκινο και τότε να μας δω πως θα μπαίνουμε στην τάξη για μάθημα. Αυτά είναι προσόντα που θα χρησιμοποιηθούν καταλλήλως....
Το μεταπτυχιακό μου φυσικά και είναι στην ειδικότητα.
Όσο για την προϋπηρεσία μου:20 μήνες και κάτι μέρες και βάζω στοίχημα ότι είναι περισσότερη από τη δική σου........ και φυσκά και έχω δώσει ΑΣΕΠ
Αααααα και η αξιολόγηση έρχεται έρχεται........εκεί θα τα ξαναχρειαστώ τα κορνιζαρισμένα πτυχία
Και αν ο ΑΣΕΠ των εκπαιδευτικών διαφέρει από τους άλλους λόγω προϋπηρεσίας θα μπορούσες αγαπητή μου να μου απαντήσεις για πιο λόγο 2-3 κολλητές μου διορίστηκαν στα 24 τους λόγω γραπτού βαθμού με την πρώτη;;;;;;;;;Αφού δεν είχαν εμπειρία διδακτική γιατί τις διόρισαν;;;;;;Όπως και τα υπόλοιπα κορίτσια;;;;;]...
[/quote]



"δεν έχετε καταλάβει", "θα είσασταν άνεργες", "εσύ δεν θα τα δεις ούτε στον ύπνο σου!!!!", "δε σκοπεύω να μείνω νηπιαγωγός μια ζωή" ...από που και ως που;;; συνάδελφε, δεν είσαι η μόνη με μεταπτυχιακά και προϋπηρεσία και αυτά τα προσόντα δε σε κάνουν γκουρού, ούτε υποβιβάζουν τους υπόλοιπους. λίγος σεβασμός δε θα έβλαπτε...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 31, 2010, 03:09:38 πμ από vik »
a good traveller has do fixed plans ant is not intent on arriving (Lao Che)

Αποσυνδεδεμένος libra

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 445
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Απάντηση #481 στις: Αύγουστος 31, 2010, 03:11:01 πμ »
farmak πολυ σωστα το εθεσες με καλυψες...ΠΑΙΔΕΙΑ...αυτη η λεξη ΔΕΝ περιλαμβανει μονο πτυχια και γλωσσες!!!! και αν καποιοι φοιτησαν στις καλογριες 30 γλωσσες, εχουν τοση μεγαλη ιδεα για τον εαυτο τους και υποτιμουν ολους τους υπολοιπους ας βγουν στο εξωτερικο που ειναι "περιζητητοι"  να μας αδειασουν και την γωνια!!! συγνωμη που ξεφυγα ελαφρως αλλα εγω μπορει να ξερω μονο 1 γλωσσα και υπολογιστες ΑΛΛΑ βαζω "στοιχημα" πως εγραψα καλυτερα απο σενα!!!!!!!!! αντε γιατι και η υπομονη εχει ορια!   πες τα vik...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 31, 2010, 03:21:54 πμ από libra »
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος vik

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Απάντηση #482 στις: Αύγουστος 31, 2010, 03:26:43 πμ »
ψυχραιμία! αγωνία και αϋπνία μας έχουν κάνει όλους νευρικούς.
καληνύχτα! μακάρι να ξημερώνει μια καλύτερη μέρα για όλους και όπως ο καθένας την θέλει!
 ;) :P  ;D  8)
a good traveller has do fixed plans ant is not intent on arriving (Lao Che)

Αποσυνδεδεμένος MENIA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Απάντηση #483 στις: Αύγουστος 31, 2010, 08:56:11 πμ »
καλημέρα σε όλους!Ελπίζω σήμερα να έχουμε ευχάριστα!!!Είναι πραγματικά πολύ στενάχωρο να διαβάζει κανείς τόσο υπεροπτικά λόγια από συναδέλφους. Είναι δυνατόν; Να αγωνιάμε και κάποιοι να λένε πως αξίζουν περισσότερο από άλλους επειδή ξέρουν 3 γλώσσες και έχουν 3 πτυχία;Επειδή οι γονείς τους έιχαν οικονομική άνεση να τους τα παρέχουν;Σκέφτηκαν ίσως ποτέ πως υπάρχουν άτομα που διέθεταν το μυαλό και τις ικανότητες να αποκτήσουν αυτά τα πτυχία και παραπάνω αλλά απλά δεν είχαν κάποιον να τους τα σκάει και να κάθονται μέχρι τα 25-30 και να σπουδάζουν; Σας μιλάω εγώ που και 3 πτυχ γλωσσών έχω και πτυχ υπολογιστών και καλή διδακτική εμπειρία. Παρόλα αυτά ,θεωρώ πως όσα πτυχ και να έχει κάποιος,όσες γλώσσες και να γνωρίζει, όποια μόρφωση και να έχει, αν δεν έχει κοινωνική μόρφωση,π.χ.να σέβεται το συνάδελφό του και σε στιγμές αγωνίας να δείχνει υπερόπτης και αλαζόνας,είναι ένα τίποτα. Πάνω από όλα είμαστε άνθρωποι και συνάδελφοι. Ετσι θα παλέψουμε για τα δικαιώματά μας; Όλοι έχουμε δικαίωμα στην εργασία , όλοι έχουμε δικαίωμα να εργαστούμε πάνω σε αυτό που σπουδάσαμε. Το καμάρι μας θα πρέπει να είναι το αποτέλεσμα της δουλειάς μας, οι μαθητές μας. ο εκπαιδευτικός γίνεται μέσα στην τάξη,αντιμετωπίζοντας καθημερινά προβλήματα, με συνεχή επιμόρφωση , την οποία δεν είναι απαραίτητο να του την επιβάλει το υπουργείο, αλλά να την επιζητά μόνος του. Κάτι τελευταίο....εγώ σπούδασα νηπιαγωγός γιατί το επέλεξα και θα το υπηρετήσω(αν φυσικά μου δωθεί η ευκαιρία)μέχρι να πάρω σύνταξη(αν ζω τότε).Και ΝΑΙ ως τα 55 ,60,65...100 θα δηλώνω νηπιαγωγός ,όσα πτυχία και να έχω αποκτήσει,γιατί θα κάνω αυτό που κάνω και τώρα.θα δουλέυω και θα μαθαίνω, μια ζωή θα είμαι και μαθήτρια και πάντα ΙΣΗ με τους συνανθρώπους μου!
Καλό κουράγιο και υπομονή!Ελπίζω σήμερα να βγει η Ά φάση.

Αποσυνδεδεμένος xionati

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Απάντηση #484 στις: Αύγουστος 31, 2010, 09:11:55 πμ »
Καλημέρα Maryliscious!!!Σου εύχομαι ό,τι καλύτερο και καλό διορισμό.Άντε να δούμε σήμερα!!!
νηπιαγωγός

Αποσυνδεδεμένος anastasia2010

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Απάντηση #485 στις: Αύγουστος 31, 2010, 09:20:12 πμ »
Εύχομαι να μπουν στην τάξη άνθρωποι με ιδανικά και αξίες που πιστεύουν στη συναδελφικότητα και έχουν αγάπη για τα παιδιά ΑΛΗΘΙΝΗ και διάθεση να μαθαίνουν.....ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ......ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος anni_e

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Απάντηση #486 στις: Αύγουστος 31, 2010, 09:22:00 πμ »
annoula1983 δεν ειπε κανεις οτι δε θα μετραει η προυπηρεσια αλλα ο συντελεστης μας νοιαζει..
γιατι αν εγω κ εσυ εχουμε τον ιδιο βαθμο ασεπ και εγω εχω δυο χρονια προυπηρεσια κ εσυ οχι αλλα εσυ εχεις αριστη ξενη γλωσσα και εγω οχι θα διοριστεις εσυ!!!
δεν ειναι αυτο υποτιμηση της προυπηρεσίας;
Θα σου πω την προσωπική μου γνώμη και μόνο και δεν θέλω να παρεξηγηθεί κανένας εδώ μέσα. Όπως μετράει η προϋπηρεσία έτσι πρέπει να μετράνε και όλα τα υπόλοιπα. Ανήκω στην γενιά των παιδιών με 3 γλώσσες άριστα, μεταπτυχιακό και την προϋπηρεσία μου φυσικά. Ήρθε η ώρα να τα χρησιμοποιήσω από να τα έχω κρεμασμένα στον τοίχο. Όπως και στους υπόλοιπους διαγωνισμούς μετράνε αυτά τα προσόντα καιρός είναι να μετρήσουνε και σε εμάς.

Καταρχην, συμφωνω με atherina. annoula1983 οντως ηρθε η ωρα να εκμεταλευτεις τα πτυχια των 3 γλωσσων που εχεις κ φυσικά και το μεταπτυχιακο σου, αλλα μαλλον ξεχνάς κατι σημαντικό...την ειδικότητα σου. Εισαι νηπιαγωγός. Ουτε Αγγλικα θα πας να μαθεις στα νήπια, ουτε Γαλλικά, ουτε Κινέζικα! Πιο ουσιαστικο απο την καθημερινη επαφη με τα παιδια μεσα στην ταξη δεν υπαρχει. Οσες ξενες γλώσσες και αν γνωρίζεις , δεν θα σε κανουν καλυτερη παιδαγωγο, ουτε εμπειρη για να αντιμετωπιζεις σημαντικες καταστασεις και συμπεριφορες των παιδιων μεσα στο σχολειό. Οσο για το μεταπτυχιακο συμφωνω οτι πρεπει να μοριοδοτειται εφοσον  σχετιζεται με την ειδικοτητα μας.  Αλλα δε μπορω να διανοηθω οτι τα Αγλικα και η Πληροφορικη μοριοδοτουνται με 2 και 3 μορια και η προυπηρεσια με 0,1. Δεν μπορεις να συγκρίνεις τα κριτήρια πρόσληψης των εκαπιδευτικων με τα κριτηρια προσληψης των αλλων διαγωνισμων. Δεν θα πας να δουλεψεις ουτε σε ενα γραφειο , ουτε σε μια επιχειρηση ωστε να απαιτουνται κ να χρειαζονται αυτα τα προσοντα. Η διδακτικη εμπειρια ειναι το α και το ω και αυτο θα επρεπε να ήταν το πρωταρχικο και σημαντικότερο κριτηριο για να δουλεψεις , εφοσον βεβαια ειχες περασει στον ασεπ. Οχι αυτο  το μπαχαλο που εχει γινει τωρα!
Επειδή δεν έχετε καταλάβει σε τι χρόνια μπαίνουμε επιτρέψτε μου να σας υπενθυμίσω ότι ζούμε στην εποχή της εργασιακής εξειδίκευσης. Στο εξωτερικό εγώ θα είχα δουλειά και εσείς θα ήσασταν άνεργες......Όσο για τις ξένες γλώσσες, τα παιδαγωγικά άρθρα που έχω διαβάσει εγώ (στην αγγλική κυρίως γλώσσα) εσύ δεν θα τα δεις ούτε στον ύπνο σου!!!!!! Και αυτά τα άρθρα περιέχουν νέες μεθόδους, παιδαγωγικές που στην Ελλάδα επίσης δεν έχουν δει πολλοί.....Επιπλέον, και τώρα μιλώ προσωπικά τελείως, δεν σκοπεύω να μείνω νηπιαγωγός μια ζωή......Στα 55 μας όλες θα έχουμε βαρέσει κόκκινο και τότε να μας δω πως θα μπαίνουμε στην τάξη για μάθημα. Αυτά είναι προσόντα που θα χρησιμοποιηθούν καταλλήλως....
Το μεταπτυχιακό μου φυσικά και είναι στην ειδικότητα.
Όσο για την προϋπηρεσία μου:20 μήνες και κάτι μέρες και βάζω στοίχημα ότι είναι περισσότερη από τη δική σου........ και φυσκά και έχω δώσει ΑΣΕΠ
Αααααα και η αξιολόγηση έρχεται έρχεται........εκεί θα τα ξαναχρειαστώ τα κορνιζαρισμένα πτυχία
Και αν ο ΑΣΕΠ των εκπαιδευτικών διαφέρει από τους άλλους λόγω προϋπηρεσίας θα μπορούσες αγαπητή μου να μου απαντήσεις για πιο λόγο 2-3 κολλητές μου διορίστηκαν στα 24 τους λόγω γραπτού βαθμού με την πρώτη;;;;;;;;;Αφού δεν είχαν εμπειρία διδακτική γιατί τις διόρισαν;;;;;;Όπως και τα υπόλοιπα κορίτσια;;;;;

Και ποιος είπε ότι ο Ασεπ είναι ένα αξιόπιστο σύστημα να κρίνει ποιος είναι κατάλληλος να διδάξει ή όχι??

Αποσυνδεδεμένος popaki1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Απάντηση #487 στις: Αύγουστος 31, 2010, 09:41:50 πμ »
μου κάνει  εντύπωση και αναρωτιέμαι , πως κάποιες/ποι με αλαζονικές  απόψεις και συμπεριφορές  προς τους συναδέλφους,  θα μπορέσουν να διδάξουν αξίες στα παιδιά :o
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 31, 2010, 09:43:54 πμ από PO-PA-KI »

Αποσυνδεδεμένος lia*

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • dum spiro spero
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Απάντηση #488 στις: Αύγουστος 31, 2010, 09:44:05 πμ »
Συνήθως τα πτυχία (σε κορνίζα, ράφι ή συρτάρι) προσδίδουν στον κατέχοντα ένα πολύ βασικό χαρακτηριστικό. ΠΑΙΔΕΙΑ. Αντί λοιπόν να τα διαφημίζουμε (και να είστε σίγουροι/ες ότι υπάρχουν άτομα που συμμετέχουν ή παρακολουθούν το φόρουμ με πολύ επαρκέστερα προσόντα), καλό θα ήταν να τα τιμούμε αντιμετωπίζοντας τους εκάστοτε συνομιλητές μας με ευπρέπεια και σεβασμό.
Τα προσόντα έχουν αντίκρισμα στην κατά περίπτωση προσφερόμενη εργασία. Ο σχεδιασμός του Υπουργείου Παιδείας είναι προβληματικός, ακριβώς στο ότι δε λαμβάνει υπόψη του αυτή τη διάκριση. Ευχομαι να γίνει αντιληπτό πριν να είναι -και πάλι- αργά. Μακάρι οι έχοντες master και phd να επιβραβευθούν με μόρια ίσα με 2 ή περισσότερα έτη προϋπηρεσίας, όση είναι και η διάρκεια του αντίστοιχου κύκλου σπουδών. Οποιαδήποτε μοριοδότηση όμως, οποιοσδήποτε διορισμός, οποιοδήποτε πτυχίο, εαν δε συνοδεύεται από στοιχειωδώς ανθρώπινες και αξιοπρεπείς συμπεριφορές, είναι τόσο άχρηστο όσο και η σκονισμένη κορνίζα του πτυχίου στον τοίχο.


Συμφωνώ απόλυτα.

Αποσυνδεδεμένος lena!!!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 467
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Απάντηση #489 στις: Αύγουστος 31, 2010, 09:49:47 πμ »
αν η  Α΄ φάση αργήσει καμιά βδομάδα ακόμη σας βλέπω να ανεβάζετε τους αναπληρωτές   στους 4000-5000 ,μην πω ότι στο τέλος  θα λέτε ότι θα πάρει  μόνο νηπιαγωγούς και καμια αλλη ειδικότητα

 

Πέρσι αν θυμάμαι καλά είχες δώσει τον ακριβή αριθμό αναπληρωτών για την  Α φάση 2 3 μέρες νωρίτερα ……μήπως ξέρεις κάτι για φέτος;
 
ή αάλλαξαν τα πολιτικά δεδομενα και δυσκολεύεσαι να μαθεις;;  ;D ;D

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32273
  • Τελευταία: Dimi!!!
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158572
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 626
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 597
Σύνολο: 620

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.129 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.