*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές ΠΕ02  (Αναγνώστηκε 46506 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kostas77

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ02
« Απάντηση #28 στις: Αύγουστος 08, 2010, 12:36:18 μμ »
μαλλον πρεπει να προσγειωθουμε λιγο, να μη βαυκαλιζομαστε γιατι στο τελος θα αποχαυνωθουμε κ θα παψουμε να ειμαστε διεκδικητικοι. νομιζω οτι δε θα εισηγαγαν το θεσμο του αμω αν ειχαν υποψη τουσ στο υπουργειο να καλεσουν τετραψηφιο αριθμο ακω φιλολογων. επειτα μη ξεχνατε οτι ζουμε εποχες δντ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:09:44 »

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ02
« Απάντηση #29 στις: Αύγουστος 08, 2010, 02:05:20 μμ »

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ02
« Απάντηση #30 στις: Αύγουστος 08, 2010, 02:17:38 μμ »
Στα παραπάνω που έγραψα και με βάση τους πίνακες των ειδικών κατηγοριών, τους οποίους "ξεσκόνισα", διορθώνω τα εξής:

Από τη θέση 868 της πρώτης εκκαθάρισης (μετά τους κανονικούς διοριστέους), αφαιρώ 8 πολύτεκνους (οι λοιποί των πρώτων 19 του ειδικού πίνακα Α δε βρίσκονται στον πίνακα αναπληρωτών), 17 άτομα με αναπηρία (από τους 19 του πίνακα Β, ο ένας δεν υπάρχει και ο άλλος είναι πιο πίσω από εμένα), 2 γονείς με ανάπηρα τέκνα (οι λοιποί των 7 πρώτων του πίνακα Γ είναι πιο πίσω από εμένα).

Άρα, φτάνω στη θέση: 841

Επομένως, με αυστηρά / τυπικά νούμερα, καλούμε με 930 ΑΚΩ ..., ουσιαστικά με λιγότερους, και λόγω δηλώσεων και αν αφαιρεθούν από μπροστά μου όσοι θα κληθούν, αν κληθούν εγκαίρως, στην ειδική αγωγή ..


ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΗ: Μιλώ για την περίπτωσή μου, ως ένα δείγμα για να το συγκρίνει ο καθείς με τη δική του ..., και ουχί από εγωκεντρισμό ...  ::)
Διαφορετικά, ως μη ειδικός των Η/Υ, δεν έχω τρόπο να μεταφέρω τις - "χειροποίητες" (ούτε κεντήματα να ήταν ...) και κοπιαστικές εκκαθαρίσεις μου ...!  ;)

Αρ'ίστο επειδή μπερδεύτηκα..Από ποιούς πίνακες τα αφαιρείς αυτά.??.Έχω χάσει τη μπάλα..Μπορεί κάποιος να με παραπέμψει σε έναν εκκαθαρισμένο πίνακα αναπληρωτών μρτά τους διορισμους??? Πόσα άτομα πρέπει να αφιαρέσω ακόμη Αρίστο???

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ02
« Απάντηση #31 στις: Αύγουστος 08, 2010, 02:20:00 μμ »
http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2010/08/blog-post_5862.html

Μπράβο Αντιγόνη!!!!!

Επίσης, συνάδελφοι, δεν ξέρω αν ακούσατε τη προχθεσινή συνέντευξη της δ.. Ακριβώς το γεγονός ότι σκοπεύουν να δημιουργήσουν πολλών ταχυτήτων εκπαιδευτικούς, το παρουσίαζε από την ανάποδη λέγοντας πως αυτό πάει να εξαλείψει!! Επίσης έκανε λόγο για ίσα δικαιώματα ακω και άμω και όχι βέβαια για τις ίδιες υποχρεώσεις σε σύγκριση με την ανισότητα στις αποδοχές!!!
Τέλος, νομίζω, πως μια φράση της είναι χαρακτηριστική του ύπουλου τρόπου που προσπαθούν να διαμορφώσουν συγκεκριμένη άποψη στον κόσμο.
Είπε χαρακτηριστικά: "Για να ΓΙΝΕΙΣ εκπαιδευτικός, πρέπει να έχεις περάσει ασέπ"  !!!!!!!!!!! Έ όχι και για να γίνεις, τότε η σχολή μας και τα χρόνια πάνω από τα βιβλία τι ρόλο παίζουν?? Θα μπορούσε να πει ότι   " για να υπηρετήσεις τη δημόσια εκπαίδευση όπου θα σε πληρώνω εγώ η δ. , πρέπει να έχεις περάσει ασέπ" .
Τη φράση της αυτή, την βρίσκω εξωφρενική!!!!
Ενδεχομένως, κρίνει από τον εαυτό της πουγια να γίνει αυτό που είναι , δεν της χρειάστηκε το όποιο πτυχίο. Στην περίπτωσή της, άλλα προσόντα και "περγαμηνές" προφανώς μοριοδοτήθηκαν περισσότερο.
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:09:44 »

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ02
« Απάντηση #32 στις: Αύγουστος 08, 2010, 02:28:21 μμ »
Συνάδελφοι...χρειάζομαι βοήθεια. Από τους πίνακες αναπληρωτών που έφτιαξε ο πολύτιμος Πέτρος :) και έχουν αναρτηθεί στο Sunfiles πρέπει να αφαιρέσουμε και άλλους ακόμη για να βρούμε τη σειρά μας? Έγιναν και άλλοι διορισμοί ειδικών κατηγοριών..έστι σεν είναι?? Ας μου απαντήσει κάποιος.. :'(

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ02
« Απάντηση #33 στις: Αύγουστος 08, 2010, 02:30:24 μμ »
eva7 μακάρι να μπορούσα να βοηθήσω, αλλά έχω χάσει και τα αυγά, και τα πασχάλια......

http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2010/08/blog-post_5862.html

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ Η ΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΠΑΙΔΕΙΑΣ

Είναι, αν μη τί άλλο, απαράδεκτη η στάση του Υπουργείου Παιδείας, το οποίο εδώ και περίπου ενάμιση μήνα κρατά αιχμάλωτους χιλιάδες υποψήφιους αναπληρωτές εκπαιδευτικούς.
Δεν έχει δώσει μέχρι τώρα επίσημη διευκρίνιση σχετικά με τον τρόπο πρόσληψης αναπληρωτών πλήρους-μειωμένου ωραρίου. Επίκειται ταυτόχρονη πρόσληψή τους;;; Θα προσληφθούν πρώτα αναπληρωτές πλήρους ωραρίου και αργότερα, προς τον Οκτώβρη, ανάλογα με τα κενά, μειωμένου ωραρίου;;; Θα μπορεί ένας αναπληρωτής -αρχικά μειωμένου ωραρίου- να προσληφθεί αργότερα ως αναπληρωτής πλήρους ωραρίου, σύμφωνα με τα μόριά του και τη δήλωση περιοχών προτίμησής του, όπως γινόταν εδώ και μερικά χρόνια με τους ωρομίσθιους;;; Γιατί το Υπουργείο, το μόνο που αναφέρει είναι ότι στην ίδια περιοχή, που εργάζεται κάποιος ως αναπληρωτής μειωμένου ωραρίου, εάν προκύψει κενό, μπορεί να γίνει αναπληρωτής πλήρους ωραρίου.Με ποιο τρόπο, στην ίδια περιοχή και με ποια κριτήρια, αναπληρωτές μειωμένου ωραρίου θα έχουν άλλος 6, άλλος 12 κι άλλος 14 ώρες ωραρίου;;;  Μήπως αυτό θα σχετίζεται με την καλή σχέση του καθενός με τον Προϊστάμενο της κάθε Δευτεροβάθμιας;;; Ας μη γελιόμαστε, δεν υπήρχε πλήρης διαφάνεια μέχρι τώρα στις προσλήψεις των ωρομισθίων και ο νέος αυτός θεσμός, του αναπληρωτή μειωμένου ωραρίου, κρύβει πολλές παγίδες.Ζητάει το Υπουργείο ποιότητα στην Εκπαίδευση, αλλά υποβαθμίζει και περιφρονεί τους λειτουργούς της.Μην ελπίζετε στη σωστή εκπαίδευση των παιδιών Μας, όταν κάθε τρεις και λίγο αλλάζουν καθηγητές...Περιμένουμε εναγωνίως απάντηση από το Υπουργείο Παιδείας.


ΑΝΑΓΝΩΣΤΡΙΑ (αναπληρώτρια εκπαιδευτικός)

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ02
« Απάντηση #34 στις: Αύγουστος 08, 2010, 06:18:05 μμ »
Στα παραπάνω που έγραψα και με βάση τους πίνακες των ειδικών κατηγοριών, τους οποίους "ξεσκόνισα", διορθώνω τα εξής:

Από τη θέση 868 της πρώτης εκκαθάρισης (μετά τους κανονικούς διοριστέους), αφαιρώ 8 πολύτεκνους (οι λοιποί των πρώτων 19 του ειδικού πίνακα Α δε βρίσκονται στον πίνακα αναπληρωτών), 17 άτομα με αναπηρία (από τους 19 του πίνακα Β, ο ένας δεν υπάρχει και ο άλλος είναι πιο πίσω από εμένα), 2 γονείς με ανάπηρα τέκνα (οι λοιποί των 7 πρώτων του πίνακα Γ είναι πιο πίσω από εμένα).

Άρα, φτάνω στη θέση: 841

Επομένως, με αυστηρά / τυπικά νούμερα, καλούμε με 930 ΑΚΩ ..., ουσιαστικά με λιγότερους, και λόγω δηλώσεων και αν αφαιρεθούν από μπροστά μου όσοι θα κληθούν, αν κληθούν εγκαίρως, στην ειδική αγωγή ..


ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΗ: Μιλώ για την περίπτωσή μου, ως ένα δείγμα για να το συγκρίνει ο καθείς με τη δική του ..., και ουχί από εγωκεντρισμό ...  ::)
Διαφορετικά, ως μη ειδικός των Η/Υ, δεν έχω τρόπο να μεταφέρω τις - "χειροποίητες" (ούτε κεντήματα να ήταν ...) και κοπιαστικές εκκαθαρίσεις μου ...!  ;)

Αρ'ίστο επειδή μπερδεύτηκα..Από ποιούς πίνακες τα αφαιρείς αυτά.??.Έχω χάσει τη μπάλα..Μπορεί κάποιος να με παραπέμψει σε έναν εκκαθαρισμένο πίνακα αναπληρωτών μρτά τους διορισμους??? Πόσα άτομα πρέπει να αφιαρέσω ακόμη Αρίστο???

Αρχικά ψυχραιμία ...  ???

Ο πίνακας του Πέτρου είναι στηριγμένος σε υποθέσεις, μιας και όταν δημιουργήθηκε δεν υπήρχε εγκύκλιος διορισμών, τώρα υπάρχει και μας ενημερώνει πως θα διοριστούν τόσοι από ΑΣΕΠ, τόσοι από 40%, τόσοι από 30μηνο, τόσοι από 24μηνο .... και μια άλλη εγκύκλιος που μας ενημερώνει πως θα διοριστούν και τόσοι από ειδικές κατηγορίες ...

Εγώ, μη εξειδικευμένος γνώστης Η/Υ, έκανα την εκκαθάριση για τη θέση μου και την παρέθεσα παραπάνω ως ενδεικτική ..., διάβασε τι γράφω κι ελπίζω να σε βοηθήσουν ...!!!
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ02
« Απάντηση #35 στις: Αύγουστος 08, 2010, 07:11:17 μμ »
Aν υποθέσουμε ότι έκανες aristos2 πολύ καλή και προσεκτική μέτρηση για να βρεί κάποιος άλλος ΠΕ02 πόσους αναπληρωτές πρέπει να καλέσουν για να είναι μέσα θα πρέπει να πολλαπλασιάσει την θέση του στον καθαρό πίνακα (αφού φύγουν όλοι οι διορισμένοι) με τον αριθμό-συντελεστή 1,1 (=930:841).

Πέρισυ σε μας τους φυσικούς αυτός ήταν ο στατιστικός συντελεστής που πρότεινε ο συνάδελφος air. Πίσω από αυτόν τον συντελεστή κρύβονται ένα σωρό περιπτώσεις. Υπόλοιποι τρίτεκνοι, ειδική αγωγή, πέρισυ εκκλησιαστικά, αυτοί που δεν συμπλήρωσαν κουτάκι και δεν καλέστηκαν και άλλα που δεν μάθαμε ποτέ!

Δείτε στο τέλος της σελίδας στο τόπικ:
http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=10972.720

Ένας τέτοιος τρόπος υπολογισμού αριθμό προσλήψεων για ακω θα είχε νόημα φέτος εφόσον στην αρχή καλέσουν μόνο ακω. Γιατί αν καλούν και αμω είναι μεγάλο μπέρδεμα.


Αποσυνδεδεμένος kaitoula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ02
« Απάντηση #36 στις: Αύγουστος 08, 2010, 09:05:48 μμ »
Aν υποθέσουμε ότι έκανες aristos2 πολύ καλή και προσεκτική μέτρηση για να βρεί κάποιος άλλος ΠΕ02 πόσους αναπληρωτές πρέπει να καλέσουν για να είναι μέσα θα πρέπει να πολλαπλασιάσει την θέση του στον καθαρό πίνακα (αφού φύγουν όλοι οι διορισμένοι) με τον αριθμό-συντελεστή 1,1 (=930:841).

Πέρισυ σε μας τους φυσικούς αυτός ήταν ο στατιστικός συντελεστής που πρότεινε ο συνάδελφος air. Πίσω από αυτόν τον συντελεστή κρύβονται ένα σωρό περιπτώσεις. Υπόλοιποι τρίτεκνοι, ειδική αγωγή, πέρισυ εκκλησιαστικά, αυτοί που δεν συμπλήρωσαν κουτάκι και δεν καλέστηκαν και άλλα που δεν μάθαμε ποτέ!

Δείτε στο τέλος της σελίδας στο τόπικ:
http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=10972.720

Ένας τέτοιος τρόπος υπολογισμού αριθμό προσλήψεων για ακω θα είχε νόημα φέτος εφόσον στην αρχή καλέσουν μόνο ακω. Γιατί αν καλούν και αμω είναι μεγάλο μπέρδεμα.



θα ήθελα να κάνω 1 άσχετη ερώτηση και όποιος ξέρει παρακαλώ πολύ να απαντησει: δικαιούται κάποιος αναπληρωτης αφού παρουσιαστεί να ζητήσει άδεια για πολύ σοβαρό λόγο υγείας; π.χ. να χρειαστεί να λέιψει με αναρρωτική 6 μηνες (δεν αναφέρομαι σε εγκυμοσύνη). τι γίνεται τότε; νομίζω πως χάνει σίγουρα το μισθό του. αλλά μόρια και προυπηρεσία πάιρνει;

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ02
« Απάντηση #37 στις: Αύγουστος 08, 2010, 09:28:46 μμ »
Aν υποθέσουμε ότι έκανες aristos2 πολύ καλή και προσεκτική μέτρηση για να βρεί κάποιος άλλος ΠΕ02 πόσους αναπληρωτές πρέπει να καλέσουν για να είναι μέσα θα πρέπει να πολλαπλασιάσει την θέση του στον καθαρό πίνακα (αφού φύγουν όλοι οι διορισμένοι) με τον αριθμό-συντελεστή 1,1 (=930:841).

Πέρισυ σε μας τους φυσικούς αυτός ήταν ο στατιστικός συντελεστής που πρότεινε ο συνάδελφος air. Πίσω από αυτόν τον συντελεστή κρύβονται ένα σωρό περιπτώσεις. Υπόλοιποι τρίτεκνοι, ειδική αγωγή, πέρισυ εκκλησιαστικά, αυτοί που δεν συμπλήρωσαν κουτάκι και δεν καλέστηκαν και άλλα που δεν μάθαμε ποτέ!

Δείτε στο τέλος της σελίδας στο τόπικ:
http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=10972.720

Ένας τέτοιος τρόπος υπολογισμού αριθμό προσλήψεων για ακω θα είχε νόημα φέτος εφόσον στην αρχή καλέσουν μόνο ακω. Γιατί αν καλούν και αμω είναι μεγάλο μπέρδεμα.



Εγώ έκανα ό,τι προσεκτικότερο μπορούσε να γίνει, με τα δεδομένα που γνωρίζουμε ως σήμερα, ... και προσδιόρισα, υπεύθυνα και τεκμηριωμένα, τη βάση αναπλήρωσης, στην περίπτωση της κλήσης, ικανοποιητικού και ανάλογου με τις τεράστιες ανάγκες, αριθμού αναπληρωτών ... (900)

Όποιος επιθυμεί, λοιπόν, να μάθει τη θέση του, σήμερα, δεν έχει παρά να κάνει ό,τι έκανα: να πάρει τους πίνακες της μονάκριβης Ιωάννας μας (όπου προσδιορίζονται οι φετινοί διορισμοί) και ν' αφαιρέσει έναν έναν, που διορίζεται και είναι μπροστά του στον πίνακα αναπληρωτών.  Το αυτό να κάνει και για τους διορισμούς των πολ/κνων, ατόμων με αναπηρία ... κλπ ..., τόσο απλά, μα κοπιαστικά ...!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 08, 2010, 09:38:17 μμ από aristos2 »
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ02
« Απάντηση #38 στις: Αύγουστος 09, 2010, 09:02:53 πμ »
http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2010/08/blog-post_2335.html   

Ελαστικά απασχολούμενοι εκπαιδευτικοί

Ωραίο είναι να ξυπνάς το πρωί και να νιώθεις ότι δεν είσαι μόνος

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ02
« Απάντηση #39 στις: Αύγουστος 09, 2010, 08:38:58 μμ »
Μπορεί κάποιος να με παραπέμψει στον εκκαθαρισμένο πίνακα μετά τους διορισμούς????? :-\

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ02
« Απάντηση #40 στις: Αύγουστος 09, 2010, 08:54:29 μμ »
Bρήκα της Ιωάννας τους πίνακες διορισμού..υπάρχουν και για αναπληρωτές? Ή κάνουμε αντίστοιχη αφαίρεση με αυτή του Αρίστου για να βρούμε τη σειρά μας στους αναπληρωτές??

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ02
« Απάντηση #41 στις: Αύγουστος 10, 2010, 12:11:13 πμ »
Bρήκα της Ιωάννας τους πίνακες διορισμού..υπάρχουν και για αναπληρωτές? Ή κάνουμε αντίστοιχη αφαίρεση με αυτή του Αρίστου για να βρούμε τη σειρά μας στους αναπληρωτές??

ΟΧΙ για την α' ερώτηση ...,
Ναι για τη β' ερώτηση ...!!!
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162170
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 755
Σύνολο: 764

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.