*

Αποστολέας Θέμα: Διοριστέοι γ΄φουρνιάς  (Αναγνώστηκε 191448 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10880
  • Φύλο: ’ντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι γ΄φουρνιάς
« Απάντηση #434 στις: Ιούνιος 29, 2011, 04:25:31 μμ »
Εγώ δεν είπα ότι δεν υπάρχει αδικία που την έχουμε βιώσει πολλοί από μας και μεγάλη και κατάφορη αδικία ναι. Σε αυτό που αντιδρώ όμως είναι στην κακία του συνδρόμου της Κατίνας: γιατί οι δάσκαλοι και όχι εμείς; Γιατί ο γιος του Μπάμπη και όχι το δικό μου παιδί; Από τη δημιουργία του κόσμου μέχρι σήμερα είναι φυσικός νόμος να υπάρχουν ευνοημένοι και αδικημένοι. Παλιά οι αδικημένοι αυτό το αποδεχόντουσαν, μετά προσπάθησαν να επαναστατήσουν για να το αλλάξουν (και πήραν τη θέση των ευνοημένων, ξεχνώντας την προηγούμενη κατάστασή τους).Σήμερα γκρινιάζουν ρίχνωντας το φταίξιμο ο ένας στον άλλο. Η κρίση δεν είναι πολιτική ούτε καν οικονομική, είναι βαθύτερη, πνευματική, κρίση παιδείας. Κι εγώ αδικημένος είμαι κι αν ανοίξω το στόμα μου να μιλήσω για ιστορίες αδικίας που έχω βιώσει μόνο μέσα στα 3 χρόνια που είμαι αναπληρωτής ακόμη, θα βγει βιβλίο ολόκληρο. Από υπερπολύτεκνη οικογένεια(που κανείς δε λογαριάζει για μόρια), με δικιά μου οικογένεια και παιδί(που ούτε αυτό μετράει πέρα από τα 18 ευρώ για τις πάνες του μήνα), με μηδαμινή περιουσία και στο νοίκι με άνεργη σύζυγο.Τί πρέπει να κάνω; Έτσι είναι τα πράγματα θα κάτσω να πεθάνω από τη στεναχώρια ή να δηλητηριάσω την ψυχή μου με κακία για όσους θεωρώ ευνοημένους; Δόξα τω Θεώ που έχω υγεία λέω και να βλέπω το παιδί μου να μεγαλώνει με αγάπη κι ας μην έχει καινούριο καρότσι, τσουλάει και το δανικό. Αυτό που μας πήραν τελικά είναι το γέλιο που είχαν η γενιά των πατεράδων και των παππούδων μας (και με Κατοχή και με Χούντα)και μας δώσαν άγχος και κακία.

Υ.Γ. -Ο Τσακ Νόρις έχει μετρήσει μέχρι το άπειρο.
-Σιγά, εδώ ο Μπομπ Σφουγγαράκης ανάβει φωτιά μέσα στο βυθό της θάλασας για να ψήσει καβουροπάτι.
-Σιγά ρε εδώ η Πάττυ βρήκε αγόρι!
Κανείς δεν είπε ότι εσύ δεν αδικήθηκες. Δε θα διαφωνήσω με όσα λες, αντίθετα θα εκφράσω την κατανόησή μου.
Από την άλλη πρέπει να γνωρίζεις ότι δεν λέμε ότι φταίνε οι δάσκαλοι  συγκεκριμένα, αλλά είναι αλήθεια ότι υπάρχουν πιέσεις από ΔΟΕ για να έχουν περισσότερους διορισμούς οι δάσκαλοι. Επίσης, όλοι ξέρουν πια ότι οι ονομαστικές πιστώσεις για τους διορισμούς των ασεπιτών της δευτεροβάθμιας δόθηκαν παράνομα σε δασκάλους της πρωτοβάθμιας πέρυσι, για αυτό το λόγο είμαστε ακόμα αδιόριστοι. Πώς θέλεις να νιώθουμε για αυτό;

Εσύ εργάζεσαι ως αναπληρωτής 3 χρόνια και παρόλο που με την αλλαγή του συστήματος προσλήψεων/διορισμών πιθανώς δε θα διοριστείς άμεσα, είσαι σίγουρος ότι θα εργαστείς μερικά χρόνια αναπληρωτής και μετά θα φτάσεις στη μονιμότητα. Δεν έχουν γίνει τόσο τραγικά τα πράγματα στην ειδικότητά σας για να ανησυχείς ότι θα μείνεις χωρίς δουλειά. Αντίθετα, πολλοί από τους ασεπίτες καθηγητές δεν προσλαμβάνονται ως αναπληρωτές μέχρι να διοριστούν επιτέλους, αν και το δικαιούνται άμεσα. Δε νομίζεις ότι οι καθηγητές αυτοί βιώνουν πιο δύσκολη κατάσταση, ενώ έχουν κατακτήσει το διορισμό τους με εξετάσεις ΑΣΕΠ;

Όσοι έχουν οικογένεια ήδη σίγουρα αντιμετωπίζουν περισσότερα οικονομικά προβλήματα από εσένα που δουλεύεις και άλλοι δεν μπορούν να κάνουν οικογένεια λόγω αυτής της περίεργης αναμονής για το διορισμό που θα έπρεπε να έχουν ήδη από πέρυσι και μπορεί να μην τον έχουν ούτε φέτος. Ίσως πλεονεκτείς κιόλας επειδή έχεις κάνει ήδη οικογένεια και αν κρίνω από το ότι τους δασκάλους τους παίρνουν άμεσα να διδάξουν αμέσως μετά από το στρατό και μετά από 3 χρόνια αναπλήρωσης θα είσαι περίπου στα 26. Εμείς στα 36 ακόμα περιμένουμε να κάνουμε οικογένεια γιατί ούτε δουλειά δεν έχουμε!

’ρα δεν ψάχνουμε να βρούμε ποιος φταίει...απλά ζητάμε αυτό που μας ανήκει και αυτό δε θα αφήσει κανέναν δάσκαλο άνεργο. Την αναπλήρωση την έχετε σίγουρη κάθε χρόνο μέχρι τώρα, πόσο μάλλον εσύ με 30 μήνες προϋπηρεσίας. Να σας ζήσει το μικρό και να το χαίρεστε και μη στεναχωριέσαι για το δανεικό καρότσι και εμείς δεν είμαστε πλούσιοι φορέσαμε και ρούχα άλλων παιδιών για να μεγαλώσουμε.

Φιλικά, Lasid.  :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διοριστέοι γ΄φουρνιάς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:21:34 »

Αποσυνδεδεμένος phoebe1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 366
  • Φύλο: Γυναίκα
  • c'est la vie!
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι γ΄φουρνιάς
« Απάντηση #435 στις: Ιούνιος 30, 2011, 12:11:45 πμ »
621 αδιόριστοι καθηγητές από το 2009

http://www.alfavita.gr/artro.php?id=37779
''Σα βγεις στον πηγαι΅ό για την Ιθάκη, να εύχεσαι να 'ναι ΅ακρύς ο δρό΅ος...''  ΙΘΑΚΗ

Κ. Καβάφης

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10880
  • Φύλο: ’ντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι γ΄φουρνιάς
« Απάντηση #436 στις: Ιούνιος 30, 2011, 12:35:38 πμ »
621 αδιόριστοι καθηγητές από το 2009

http://www.alfavita.gr/artro.php?id=37779
Ευχαριστούμε phoebe1. Προφανώς είναι δημοσίευση του συλλόγου διοριστέων ΑΣΕΠ.
Νομίζω, όμως, ότι δε λένε κάτι καινούριο. Η δέσμευση ότι θα διοριστούμε φέτος μας ενδιαφέρει...

Αποσυνδεδεμένος phoebe1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 366
  • Φύλο: Γυναίκα
  • c'est la vie!
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι γ΄φουρνιάς
« Απάντηση #437 στις: Ιούνιος 30, 2011, 12:50:55 πμ »
Η δέσμευση ότι θα διοριστούμε φέτος μας ενδιαφέρει...

Δέσμευση που δε λάβαμε ποτέ επισήμως...
''Σα βγεις στον πηγαι΅ό για την Ιθάκη, να εύχεσαι να 'ναι ΅ακρύς ο δρό΅ος...''  ΙΘΑΚΗ

Κ. Καβάφης

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διοριστέοι γ΄φουρνιάς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:21:34 »

Αποσυνδεδεμένος k.d.pe03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι γ΄φουρνιάς
« Απάντηση #438 στις: Ιούνιος 30, 2011, 12:58:56 πμ »
Συνάδελφε,έχεις δίκιο,μέχρι στιγμής δεν υπάρχει κάτι γραπτό που να λέει πως οι ασεπίτες διορίζονται φέτος.Πολύ καλή η παρατήρηση,αλλά παρατήρηση!Για να υπάρχει αποτέλεσμα,χρειάζονται πράξεις,οι παρατηρήσεις δεν αρκούν.Τουλάχιστον οι συνάδελφοι σας προσπαθούν να κάνουν κάτι.Αυτό,τουλάχιστον,πρέπει να τους το αναγνωρίσετε!

Αποσυνδεδεμένος phoebe1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 366
  • Φύλο: Γυναίκα
  • c'est la vie!
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι γ΄φουρνιάς
« Απάντηση #439 στις: Ιούνιος 30, 2011, 01:14:56 πμ »
Συνάδελφε,έχεις δίκιο,μέχρι στιγμής δεν υπάρχει κάτι γραπτό που να λέει πως οι ασεπίτες διορίζονται φέτος.Πολύ καλή η παρατήρηση,αλλά παρατήρηση!Για να υπάρχει αποτέλεσμα,χρειάζονται πράξεις,οι παρατηρήσεις δεν αρκούν.Τουλάχιστον οι συνάδελφοι σας προσπαθούν να κάνουν κάτι.Αυτό,τουλάχιστον,πρέπει να τους το αναγνωρίσετε!

Πάντα! Και τους ευχαριστούμε για την αστείρευτη πηγή ενέργειας και αισιοδοξίας  :)
''Σα βγεις στον πηγαι΅ό για την Ιθάκη, να εύχεσαι να 'ναι ΅ακρύς ο δρό΅ος...''  ΙΘΑΚΗ

Κ. Καβάφης

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10880
  • Φύλο: ’ντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι γ΄φουρνιάς
« Απάντηση #440 στις: Ιούνιος 30, 2011, 01:21:33 πμ »
Συνάδελφε,έχεις δίκιο,μέχρι στιγμής δεν υπάρχει κάτι γραπτό που να λέει πως οι ασεπίτες διορίζονται φέτος.Πολύ καλή η παρατήρηση,αλλά παρατήρηση!Για να υπάρχει αποτέλεσμα,χρειάζονται πράξεις,οι παρατηρήσεις δεν αρκούν.Τουλάχιστον οι συνάδελφοι σας προσπαθούν να κάνουν κάτι.Αυτό,τουλάχιστον,πρέπει να τους το αναγνωρίσετε!
Τους το αναγνωρίζουμε και ευχαριστούμε για τις προσπάθειές τους.  :)
Κι αν υπάρχει κάτι στο οποίο μπορούμε να βοηθήσουμε...εδώ είμαστε!  8)

Αποσυνδεδεμένος sophi_k

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι γ΄φουρνιάς
« Απάντηση #441 στις: Ιούνιος 30, 2011, 09:44:20 πμ »
Ο εφαρμοστικός νόμος λέει:
’ρθρο 37 - Ρυθμίσεις για τον περιορισμό των προσλήψεων στους κρατικούς φορείς

1. Η παράγραφος 3 του άρθρου 10 του ν. 3833/2010, αντικαθίσταται ως εξής :
«3. Ο διορισμός των επιτυχόντων σε διαδικασίες επιλογής τακτικού
προσωπικού του ΑΣΕΠ και των φορέων, για τους οποίους έχουν εκδοθεί
οριστικοί πίνακες αποτελεσμάτων μετά την 1-1-2009, πραγματοποιείται
σταδιακά βάσει σειράς επιτυχίας μέχρι την 31-12-2015.»

Αν δεν κάνω λάθος έχουμε και γραπτή βεβαίωση του Υπουργείου εσωτερικών ότι "εμείς" οι εκπαιδευτικοί δεν περιλαμβανόμαστε σε αυτή την παράγραφο, η οποία αφορούσε μόνο όσους πάγωνε ο Ν.3833/10.

Επομένως δεν μπορεί να θεωρηθεί παράταση του ΦΕΚ μας αυτή η τροποποίηση.... Σωστά το κατάλαβα;

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι γ΄φουρνιάς
« Απάντηση #442 στις: Ιούνιος 30, 2011, 01:39:06 μμ »
Lasid,καταλαβα πως εννουσες τον panos2,αλλα χρησιμοποιησα την ασαφεια ,ας το πω ετσι ,της διατυπωσης για να κανω πλακα!Αντε να βγει η εγκυκλιος να δουμε..
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 30, 2011, 01:43:25 μμ από alceste »

Αποσυνδεδεμένος stathis4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι γ΄φουρνιάς
« Απάντηση #443 στις: Ιούνιος 30, 2011, 02:28:24 μμ »
Ο εφαρμοστικός νόμος λέει:
’ρθρο 37 - Ρυθμίσεις για τον περιορισμό των προσλήψεων στους κρατικούς φορείς

1. Η παράγραφος 3 του άρθρου 10 του ν. 3833/2010, αντικαθίσταται ως εξής :
«3. Ο διορισμός των επιτυχόντων σε διαδικασίες επιλογής τακτικού
προσωπικού του ΑΣΕΠ και των φορέων, για τους οποίους έχουν εκδοθεί
οριστικοί πίνακες αποτελεσμάτων μετά την 1-1-2009, πραγματοποιείται
σταδιακά βάσει σειράς επιτυχίας μέχρι την 31-12-2015.»

Αν δεν κάνω λάθος έχουμε και γραπτή βεβαίωση του Υπουργείου εσωτερικών ότι "εμείς" οι εκπαιδευτικοί δεν περιλαμβανόμαστε σε αυτή την παράγραφο, η οποία αφορούσε μόνο όσους πάγωνε ο Ν.3833/10.

Επομένως δεν μπορεί να θεωρηθεί παράταση του ΦΕΚ μας αυτή η τροποποίηση.... Σωστά το κατάλαβα;

Το υπ. εσωτερικων μπορεί να εξαιρουσε τους ασεπ-διοριστεους εκπαιδευτικους αλλα το υπ. παιδειας λεει οτι ο πινακας των διοριστεων μπορει να παρατεινεται μεχρι το 12-13. Αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι το εσωτερικων μπορει να λεει ο,τι θελει, αλλα εγω σαν υπ. παδειας αν θελω (αφου το γραφω στον τελευταιο νομο μου) μπορω να παρατεινω. Αλλα δεν νομιζω οτι η παραταση εχει γινει ακομη.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10880
  • Φύλο: ’ντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι γ΄φουρνιάς
« Απάντηση #444 στις: Ιούνιος 30, 2011, 05:27:20 μμ »
Lasid,καταλαβα πως εννουσες τον panos2,αλλα χρησιμοποιησα την ασαφεια ,ας το πω ετσι ,της διατυπωσης για να κανω πλακα!Αντε να βγει η εγκυκλιος να δουμε..
Κάνε όση πλάκα θέλεις, αρκεί να διοριστούμε φέτος επιτέλους!  ;)

Αποσυνδεδεμένος phoebe1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 366
  • Φύλο: Γυναίκα
  • c'est la vie!
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι γ΄φουρνιάς
« Απάντηση #445 στις: Ιούνιος 30, 2011, 05:55:29 μμ »
Ο εφαρμοστικός νόμος λέει:
’ρθρο 37 - Ρυθμίσεις για τον περιορισμό των προσλήψεων στους κρατικούς φορείς

1. Η παράγραφος 3 του άρθρου 10 του ν. 3833/2010, αντικαθίσταται ως εξής :
«3. Ο διορισμός των επιτυχόντων σε διαδικασίες επιλογής τακτικού
προσωπικού του ΑΣΕΠ και των φορέων, για τους οποίους έχουν εκδοθεί
οριστικοί πίνακες αποτελεσμάτων μετά την 1-1-2009, πραγματοποιείται
σταδιακά βάσει σειράς επιτυχίας μέχρι την 31-12-2015.»

Αν δεν κάνω λάθος έχουμε και γραπτή βεβαίωση του Υπουργείου εσωτερικών ότι "εμείς" οι εκπαιδευτικοί δεν περιλαμβανόμαστε σε αυτή την παράγραφο, η οποία αφορούσε μόνο όσους πάγωνε ο Ν.3833/10.

Επομένως δεν μπορεί να θεωρηθεί παράταση του ΦΕΚ μας αυτή η τροποποίηση.... Σωστά το κατάλαβα;

Το υπ. εσωτερικων μπορεί να εξαιρουσε τους ασεπ-διοριστεους εκπαιδευτικους αλλα το υπ. παιδειας λεει οτι ο πινακας των διοριστεων μπορει να παρατεινεται μεχρι το 12-13. Αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι το εσωτερικων μπορει να λεει ο,τι θελει, αλλα εγω σαν υπ. παδειας αν θελω (αφου το γραφω στον τελευταιο νομο μου) μπορω να παρατεινω. Αλλα δεν νομιζω οτι η παραταση εχει γινει ακομη.

stathis4, πολύ σωστά επισημαίνεις πως αυτός ο νόμος δεν αφορά την παιδεία αλλά αποκλειστικά ο ν.3848. Να θυμίσω ότι αντίστοιχη εγκύκλιο είχε εκδόσει το Υπ. Εσωτερικών τον περασμένο δεκέμβρη που αναφερόταν σε πλήρη απορρόφηση όλων των διοριστέων που είχαν ΦΕΚ απ'το 2009 και τελικά δε μας αφορούσε. Για τους εκπαιδευτικούς ισχύει ο ν. για την παιδεία. Πολύ σωστά παράταση δεν έχει γίνει.
''Σα βγεις στον πηγαι΅ό για την Ιθάκη, να εύχεσαι να 'ναι ΅ακρύς ο δρό΅ος...''  ΙΘΑΚΗ

Κ. Καβάφης

Αποσυνδεδεμένος remain

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι γ΄φουρνιάς
« Απάντηση #446 στις: Ιούνιος 30, 2011, 06:34:55 μμ »
Το παράξενο είναι ότι με την εγκύκλιο του Νοεμβρίου λογικά θα πρέπει να έχουν διοριστεί όλοι οι διοριστέοι που έχουν ΦΕΚ το 2009 (εκτός από τους εκπαιδευτικούς βέβαια αφού υπαγόμαστε όπως μας είπαν στον 3848 και όχι στον 3833).

Τώρα με το μεσοπρόθεσμο γιατί αναφέρεται στους διοριστέους ΑΣΕΠ από 1/1/2009 αφού οι μόνοι που έχουμε μείνει θεωρητικά είμαστε εμείς του Υπ.Παιδείας?

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10880
  • Φύλο: ’ντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι γ΄φουρνιάς
« Απάντηση #447 στις: Ιούνιος 30, 2011, 08:38:06 μμ »
Το παράξενο είναι ότι με την εγκύκλιο του Νοεμβρίου λογικά θα πρέπει να έχουν διοριστεί όλοι οι διοριστέοι που έχουν ΦΕΚ το 2009 (εκτός από τους εκπαιδευτικούς βέβαια αφού υπαγόμαστε όπως μας είπαν στον 3848 και όχι στον 3833).

Τώρα με το μεσοπρόθεσμο γιατί αναφέρεται στους διοριστέους ΑΣΕΠ από 1/1/2009 αφού οι μόνοι που έχουμε μείνει θεωρητικά είμαστε εμείς του Υπ.Παιδείας?
Πολύ σωστό. Κι εγώ αυτό σκεφτόμουν. Αφού όλοι οι άλλοι ασεπίτες με αποτελέσματα μέσα στο 2009 έχουν διοριστεί, ποιοι θα διοριστούν ως το τέλος του 2015; Δε μπορώ να διανοηθώ ότι αφόρα εμάς τους εκπαιδευτικούς!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 719
Σύνολο: 722

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.