*

Αποστολέας Θέμα: Πίνακες Αναπληρωτών & Ωρομισθίων  (Αναγνώστηκε 5665 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος black_rose01

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 Λατρεύω το χιονι
    • Προφίλ
Πίνακες Αναπληρωτών & Ωρομισθίων
« στις: Απρίλιος 11, 2006, 05:52:15 μμ »
Ολοκληρωμένο Πληροφοριακό Σύστημα
Διαχείρισης Προσωπικού Α/βάθμιας και Β/βάθμιας εκπαίδευσης

http://e-aitisi.sch.gr/
η ελπίδα δεν πεθαίνει.....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πίνακες Αναπληρωτών & Ωρομισθίων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:28:37 »

Αποσυνδεδεμένος damararos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ09 Οικονομολογίας
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες Αναπληρωτών & Ωρομισθίων
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 25, 2006, 01:15:25 πμ »
παιδια για τον παραπανω πινακα θα ηθελα την γνωμη σας και γενικοτερα για τους ωρομισθιους.

καταρχας ειμαι ΠΕ09 οικονομολογος και δεν εχω κανει ποτε τα χαρτια μου σε αυτον η σε καποιο διαγωνισμο εκπαιδευτικων του ασεπ.
δουλευω εδω και 7 χρονια σε μια εταιρεια πληροφορικης,αλλα πλεον στρεφω το βλεμα μου και στην περιπτωση διορισμου μου ως εκπαιδευτικος εκτος απο την αναζητηση δουλειας σε μια αλλη ιδιωτικη εταιρεια.οι λογοι προφανεις(χαμηλοι μισθοι-ουτε 900 ευρο και πολυ πολυ πιεση και τρεξιμο που δεν δεν δεν :( επιβραβευονται ουτε ανταποκρινονται στον μισθο που παιρνω.)

διορθωστε και προσθεστε οποιος γνωριζει στον παρακατω συλλογισμο μου(ευχαριστω προκαταβολικα για οποια απαντηση και ελπιζω οι δικες μου αποριες-προβληματισμοι να ειναι και δικες σας κ να τις μοιραστουμε.μιλαμε οτι εχω ενα στομαχι "κομπο" απο την πολυ σκεψη :-[

1ον εστω οτι κανω τα χαρτια μου για τον παρακατω πινακα τον ιουλη που μας ερχεται:
Ενιαίος Πίνακας αναπληρωτών ανά ομαδοποιημένη ειδικότητα μηδενικής προϋπηρεσίας
http://e-aitisi.sch.gr/eniaiosd_zero_2005/PE09.00.html

(με μια ματια που του εριξα,βαση της ημερομηνιας κτησης πτυχιου μου(οκτωμβρη του 1996) και εαν εκανα τα χαρτια μου περυσι..εστω οτι θα ημουν σε μια θεση καπου στο 380 κ κατι.υποθετικα ας πουμε οτι και φετος θα ειμαι καπου εκει)

2ον ποσες πιθανοτητες υπαρχουν στο περιπου να με καλεσουν?υποθετικα παντα μιλωντας και βαση της οποιας πληροφορησης τυχον εχει καποιος απο εσας?

3ον να το κανω πιο συγκεκριμενο και να υποθεσουμε οτι δεν θα κανω τα χαρτια μου για νομο θεσσαλονικης απο οπου ειμαι(μου ειπαν οτι ειναι απιθανο να με καλεσουν εστω και σαν ωρομισθιο) και εστω οτι τα κανω στα περιφημα νησια του αιγαιου οπου ειναι πιο ευκολο να με παρουν.τα περιφημα δυσπροσιτα-ετσι μου ειπανε.απο οσο εχω πληροφορηθει ΜΟΝΟ για μια περιφερεια μπορω να κανω τα χαρτια μου ουτως η αλλως

4ον εστω λοιπον οτι με καλουν απο καπου και παιρνω την αποφαση να παρατησω την δουλεια μου.ξερω οτι σαν ωρομισθιος θα κανω το πολυ-πολυ 10-11 ωρες την βδομαδα το ΠΟΛΥ που σημαινει καπου στα 250-300 ευρο το μηνα και εαν...αρα σιγουρα θελει καποια λεφτα να εχω στην ακρη και ΣΙΓΟΥΡΑ να ψαξω να βρω δουλεια εκει που θα παω-οποιαδηποτε δουλεια- για να μπορω να συντηρηθω τουλαχιστον.

4ον-α υσχειει οτι οι ωρομισθιοι πληρωνονται καθε 3-4 μηνες η και περισοτερο?δηλαδη εστω και αυτα τα ψιχουλα δεν θα τα παιρνουμε στην ωρα μας?

5ον εστω οτι τα καταφερα ... με καλεσαν...βρηκα και μια δουλεια για την επιβιωση...ποιες ειναι οι προυποθεσεις για να γινω τουλαχιστον αναπληρωτης-αρα και 10 μισθους των 1200 ευρο- αρα και ενας βραχνας=η επιβιωση τουλαχιστον λυνεται(
προυποθεσεις
*ειναι να κανεις τουλαχιστον 2 χρονια ας πουμε σαν ωρομισθιος?
*ειναι να μαζεψεις τα "χ" μορια?.
*για μονιμος διαβασα οτι αν συμπληρωσεις 30 μηνες προυπηρεσια τοτε διοριζεσαι.αν ειναι ετσι ΤΙ 30 μηνες? 2,5 ετη Η περιπου 4 οχταμηνα διδασκαλιας δηλαδη καπου 4 ετη?

6ον αν με καλεσουν και παω και δουλεψω για ενα χρονο...ειναι αρκετα πιθανο να ΜΗΝ με ξανακαλεσουν την αλλη χρονια στο ΙΔΙΟ μερος η σε κανενα αλλο οποτε αντε φτου και απ την αρχη?
υπαρχει δηλαδη ΟΡΑΜΑ και ΠΡΟΟΠΤΙΚΗ αν ακολουθησω την λογικη του ωρομισθιου η αβεβαιοτητα ακομα και ετσι?

7ον αν με καλεσουν καπου και για τον "χ" λογο δεν παω αυτο ξερω οτι σημαινει ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟ απο τον εν λογω πινακα για τα επομενα 2 χρονια σωστα?
επηρεαζει αυτη η αποφαση μου και οι συνεπειες της(αποκλεισμος μου απο τον πινακα ωρομισθιων κ αναπληρωτων μηδενικης προυπηρεσιας) ΤΥΧΟΝ επιτυχια μου στον επεικημενο διαγωνισμο του ασεπ?δηλαδη εστω οτι περασα με τον ασεπ τον νοεμβρη 2006-ονειρα κανω ;D ,αυτο δεν εχει καμια σχεση με το οτι δεν πηγα ωρομισθιος ενω με καλεσανε?

ξερω σας ζαλισα με τις πολλες ερωτησεις μου  :)

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Πίνακες Αναπληρωτών & Ωρομισθίων
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 25, 2006, 11:48:20 πμ »
2ον ποσες πιθανοτητες υπαρχουν στο περιπου να με καλεσουν?υποθετικα παντα μιλωντας και βαση της οποιας πληροφορησης τυχον εχει καποιος απο εσας?

Να σε καλέσουν τι; Αναπληρωτή; Καμία!
Ωρομίσθιο; Εξαρτάται την περιοχή που δηλώνεις. Και φυσικά την ειδικότητα. πχ για την Πληροφορική υπήρχε μεγάλη ανάγκη (πήραν πολλούς ωρομίσθιους χωρίς προϋπηρεσία) στο νομό Αττικής.

Παράθεση
3ον να το κανω πιο συγκεκριμενο και να υποθεσουμε οτι δεν θα κανω τα χαρτια μου για νομο θεσσαλονικης απο οπου ειμαι(μου ειπαν οτι ειναι απιθανο να με καλεσουν εστω και σαν ωρομισθιο) και εστω οτι τα κανω στα περιφημα νησια του αιγαιου οπου ειναι πιο ευκολο να με παρουν.τα περιφημα δυσπροσιτα-ετσι μου ειπανε.απο οσο εχω πληροφορηθει ΜΟΝΟ για μια περιφερεια μπορω να κανω τα χαρτια μου ουτως η αλλως

Ναι μια περιφέρεια μόνο έχεις δικαίωμα να επιλέξεις.

Παράθεση
4ον-α υσχειει οτι οι ωρομισθιοι πληρωνονται καθε 3-4 μηνες η και περισοτερο?δηλαδη εστω και αυτα τα ψιχουλα δεν θα τα παιρνουμε στην ωρα μας?

Τελειώνει ο Μάιος και δεν έχω πάρει ούτε ένα ευρώ για το έτος 2006...
http://www.pde.gr/index.php?topic=123.0

Παράθεση
5ον εστω οτι τα καταφερα ... με καλεσαν...βρηκα και μια δουλεια για την επιβιωση...ποιες ειναι οι προυποθεσεις για να γινω τουλαχιστον αναπληρωτης-αρα και 10 μισθους των 1200 ευρο- αρα και ενας βραχνας=η επιβιωση τουλαχιστον λυνεται(
προυποθεσεις
*ειναι να κανεις τουλαχιστον 2 χρονια ας πουμε σαν ωρομισθιος?
*ειναι να μαζεψεις τα "χ" μορια?.
*για μονιμος διαβασα οτι αν συμπληρωσεις 30 μηνες προυπηρεσια τοτε διοριζεσαι.αν ειναι ετσι ΤΙ 30 μηνες? 2,5 ετη Η περιπου 4 οχταμηνα διδασκαλιας δηλαδη καπου 4 ετη?

Εξαρτάται από την ειδικότητα! Θα πρέπει να δεις τα τελευταία 2-3 χρόνια πώς κινούνται οι πίνακες της ειδικότητάς σου, δηλαδή τι απορροφητικότητα δυναμικού υπάρχει. Πόσους παίρνουν και πόσοι κάνουν αίτηση κλπ.. Πχ στην Πληροφορική μέχρι τώρα μια χρονιά αρκούσε. Τώρα θέλει ίσως 2 και στο άμεσο μέλλον θα θέλει παραπάνω...

Παράθεση
6ον αν με καλεσουν και παω και δουλεψω για ενα χρονο...ειναι αρκετα πιθανο να ΜΗΝ με ξανακαλεσουν την αλλη χρονια στο ΙΔΙΟ μερος η σε κανενα αλλο οποτε αντε φτου και απ την αρχη?
υπαρχει δηλαδη ΟΡΑΜΑ και ΠΡΟΟΠΤΙΚΗ αν ακολουθησω την λογικη του ωρομισθιου η αβεβαιοτητα ακομα και ετσι?

Όλα είναι πιθανά!

Παράθεση
7ον αν με καλεσουν καπου και για τον "χ" λογο δεν παω αυτο ξερω οτι σημαινει ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟ απο τον εν λογω πινακα για τα επομενα 2 χρονια σωστα?
επηρεαζει αυτη η αποφαση μου και οι συνεπειες της(αποκλεισμος μου απο τον πινακα ωρομισθιων κ αναπληρωτων μηδενικης προυπηρεσιας) ΤΥΧΟΝ επιτυχια μου στον επεικημενο διαγωνισμο του ασεπ?δηλαδη εστω οτι περασα με τον ασεπ τον νοεμβρη 2006-ονειρα κανω ;D ,αυτο δεν εχει καμια σχεση με το οτι δεν πηγα ωρομισθιος ενω με καλεσανε?

Νομίζω δεν έχει σχέση.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 25, 2006, 11:57:13 πμ από Dr_Michael »

Αποσυνδεδεμένος matina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 548
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες Αναπληρωτών & Ωρομισθίων
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 26, 2006, 12:03:54 πμ »
Από αυτά που είδα, στον κλάδο ΠΕ09 κάλεσαν πέρισυ 31 αναπληρωτές συνολικά ενώ ο πίνακας με αυτούς που ήδη έχουν προυπηρεσία έχει περίπου 500 άτομα. Για ωρομίσθιους δεν ξέρω πόσους κάλεσαν. Ξέρω όμως ότι γενικά οι αιτήσεις είναι πολλές κι οι θέσεις πολύ λίγες ακόμα και μέσω ΑΣΕΠ. Αν νομίζεις ότι αντέχεις την ωρομισθία για κάποιο χρονικό διάστημα μπορείς να το δοκιμάσεις αλλά νομίζω ότι δεν είναι και πολλές οι πιθανότητες για σχετικά γρήγορο διορισμό. Από την άλλη αν μπορείς να πάρεις ώρες ΠΔΣ παράλληλα με τη δουλειά σου ίσως κάτι να γίνεται. Η καλύτερη λύση είναι νομίζω να πάρεις παιδαγωγικό πτυχίο, είναι πιο γρήγορος τρόπος.  :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πίνακες Αναπληρωτών & Ωρομισθίων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:28:37 »

Αποσυνδεδεμένος damararos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ09 Οικονομολογίας
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες Αναπληρωτών & Ωρομισθίων
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 29, 2006, 11:24:38 πμ »
σας ευχαριστω πολυ Dr_Michael & matina
θα επανελθω  ;)

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Πίνακες Αναπληρωτών & Ωρομισθίων
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 30, 2006, 12:02:09 μμ »
Aνανεώθηκαν οι πίνακες στο E-AITISI!!!
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ : 31/5/2006

Με τη φετινή προϋπηρεσία;  :o

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες Αναπληρωτών & Ωρομισθίων
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 30, 2006, 12:32:06 μμ »
 ???Ποιοι ακριβώς πίνακες ανανεώθηκαν,ρε παιδιά,γιατί εγώ το δικό μας το βρίσκω ίδιο?
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος Pepe Le Kout

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Φύλο: Άντρας
  • καθηγητής πε19
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες Αναπληρωτών & Ωρομισθίων
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 30, 2006, 12:32:55 μμ »
Aνανεώθηκαν οι πίνακες στο E-AITISI!!!
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ : 31/5/2006

Με τη φετινή προϋπηρεσία;  :o

οχι βέβαια! Μόνο η ημερομηνία άλλαξε και ο ARAGKORN σκέφτηκε να το κάνει θέμα!

ARAGKORN σε παρακαλώ λίγο περισσότερη προσοχή σε αυτά που γράφεις:
Δεν ανανεώθηκαν οι πίνακες, μόνο η ημερομηνία άλλαξε!

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Πίνακες Αναπληρωτών & Ωρομισθίων
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 30, 2006, 01:09:06 μμ »
???Ποιοι ακριβώς πίνακες ανανεώθηκαν,ρε παιδιά,γιατί εγώ το δικό μας το βρίσκω ίδιο?

Πάντως εγώ στον πίνακα Γ (μηδενικής προϋπηρεσίας) βρέθηκα θέση 128 από θέση 175 που ήμουν...  ???

Αποσυνδεδεμένος gioas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 389
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες Αναπληρωτών & Ωρομισθίων
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 30, 2006, 01:36:07 μμ »
Έβαλες το βύσμα να δουλέψει έτσι;;;;;
Πλάκα κάνω!!
Φαίνεται πως είχαν δηλώσει αρκετοί παιδαγωγική κατάρτιση την οπόια δεν είχαν
 και έτσι τους αφαίρεσαν απο τις πρώτες θέσεις.
Αυξάνονται έτσι οι ελπίδες για όλους μας!!!!!

Και κάτι αλλο!!!

Γιατί μα μη γράφουμε σε greeklish(ούτε τόνοι, ούτε ορθογραφία κτλ);
 Εγώ πολλές φορές δε γράφω επειδή βαριέμαι να γράψω σε ελληνικά!!


Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Πίνακες Αναπληρωτών & Ωρομισθίων
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 30, 2006, 01:47:45 μμ »
Γιατί μα μη γράφουμε σε greeklish(ούτε τόνοι, ούτε ορθογραφία κτλ);
 Εγώ πολλές φορές δε γράφω επειδή βαριέμαι να γράψω σε ελληνικά!!

Γιατί η Ελληνική γλώσσα είναι μία, δεν είναι greeklish κλπ.. Χώρια που διαβάζονται ευκολότερα τα Ελληνικά. Αν δεν μπορείς, χρησιμοποίησε αυτό:
http://speech.ilsp.gr/greeklish/greeklishdemo.asp

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 293
Σύνολο: 295

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.