*

Αποστολέας Θέμα: Ηλικίες 40 - 45+, κλειδωμένοι και αδιόριστοι...  (Αναγνώστηκε 16767 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Ηλικίες 40 - 45+, κλειδωμένοι και αδιόριστοι...
« στις: Αύγουστος 13, 2010, 01:13:00 μμ »
Ηλικίες 40, 45+ κλειδωμένοι και αδιόριστοι…

Βλέποντας το τελευταίο καιρό να σχηματίζεται κάθε είδους ομάδα από την μάζα των αδιόριστων εκπαιδευτικών – διάφορες κατηγορίες από τους πίνακες, τρίτεκνοι, πολύτεκνοι, Οαεδίτες, Οτεκίτες, Ιδιωτικοί, 24μηνίτες, 23,5μηνίτες, 30μηνίτες,…- και να «βολεύονται» μέσα από την κάθε συγκυρία, σκέφτηκα και μια ομάδα αδιόριστων, που για τον δικό του λόγο ο καθένας, ξέμειναν σε μεγάλη ηλικία να διεκδικούν και αυτοί μαζί με τα πιτσιρίκια – πιτσιρίκες (και ενίοτε μαθητές τους…) διορισμό στο Ελληνικό δημόσιο!

Στην κατηγορία αυτή ανήκω και εγώ. 47 χρονών, με οικογένεια, που περιμένω να αυξηθεί κατά 1 μέλος ακόμη μετά από 4 μήνες. Ήμουν στο εξωτερικό μέχρι το 2001 και επαναπατρίστηκα.  Σχεδίασα τα τελευταία 4 χρόνια τη ζωή μου με βάση τον διαγωνισμό στον ΑΣΕΠ, πέρσι παραιτήθηκα από τον ιδιωτικό τομέα, που εργαζόμουν, πήγα για πρώτη χρονιά αναπληρωτής μετά από 2 επιτυχίες στον ΑΣΕΠ και 1 χρόνο ωρομίσθιος και εγκλωβίστηκα…

Μόλις πριν από 10 λεπτά μίλησα με συνάδελφο ΠΕ05, 44 χρονών, που μετά από 4 επιτυχίες στον διαγωνισμό και 4 χρόνια ωρομίσθια εγκλωβίστηκε και η καλύτερη επιτυχία της δεν ήταν στους τελευταίους 2 ΑΣΕΠ, οπότε με το νέο νόμο πρέπει να αρχίσει και πάλι διάβασμα για τον επόμενο ΑΣΕΠ σε μια ειδικότητα, που μάλλον κλείδωσε…

Άλλος συνάδελφος ΠΕ03 και 46 χρονών, που -όπως κι εγώ- ήταν στο εξωτερικό, επαναπατρίστηκε, δούλεψε χρόνια στην ΠΔΣ και εγκλωβίστηκε. Πρέπει τώρα να αλλάξει τα γυαλιά πρεσβυωπίας και να αρχίσει το διάβασμα. Ενδεχομένως να κάνει και τρίτο παιδί, για να πάρει κάποια μόρια παραπάνω. (Η δικιά μου η γυναίκα μου το απέκλεισε… ;D).

Θυμάμαι πρόπερσι, να δουλεύω κάθε μέρα μέχρι στις 13:45, μετά να τρέχω σε διάφορα σχολεία για την ωρομισθία, μετά τρέξιμο στο σπίτι να φάω κάτι ελαφρύ, για να μπορέσω να κάνω τα ιδιαίτερα μέχρι στις 21:00! Και μετά διάβασμα για τον ΑΣΕΠ. Φροντιστήρια και διάβασμα και το Σαββατοκύριακο και η μικρή κορούλα μου να μου κρατάει μούτρα… Ανέβασα πίεση… Τέλος πάντων, έγινα πολύ δραματικός …
Πήγα καλά στον ΑΣΕΠ (κλάδος ΠΕ04.01), αλλά οι θέσεις ήταν λίγες, αφού μέσω ΑΣΕΠ διορίζονται οι λιγότεροι, ενώ οι περισσότεροι με τις πλάγιες οδούς. (βλέπε Οαεδ, Ιδιωτικά κλπ). Τότε κατάλαβα τι παίζεται και άρχισα να αηδιάζω…

Είμαι σίγουρος, πως υπάρχουν και εκατοντάδες άλλα βιογραφικά από συναδέλφους, που είχαν μια παρόμοια πορεία με εμάς. Δυστυχώς εμείς οι μεγαλύτεροι στη ηλικία δεν εκπροσωπούμαστε από κανέναν, για να μπορέσουμε να διεκδικήσουμε διάφορα και το κυριότερο να γίνουμε αντιληπτοί, πως υπάρχουμε και έχουμε μεγάλη δυσκολία να βρούμε μια διαφορετική δουλειά  σε προχωρημένη ηλικία…

Δεν θέλω ανοίγοντας αυτό το θέμα, να δημιουργηθεί ακόμη μια ομάδα, που απλά διεκδικεί σαν ειδική κατηγορία διορισμό. Επιδιώκω μια ανταλλαγή απόψεων ανάμεσα σε ανθρώπους με ανάλογα βιώματα, για να μπορέσουμε να βρούμε διεξόδους. Για όσους από εμάς έχει κλείσει η υπόθεση του διορισμού, πρέπει να βρούμε τρόπους επανένταξης μας στην κοινωνία. Εκεί μπορούμε να διεκδικήσουμε διάφορα. Θα μπορούσε να υπάρξει μέριμνα για την συνάδελφο των Γαλλικών, να μοριοδοτηθεί κατάλληλα  για την πρόσληψή της σε άλλο φορέα του δημοσίου ή να υπάρξει  κάποια μεγαλύτερη επιδότηση για να ανοίξει μια δουλειά στον ιδιωτικό τομέα...
Γυρίζουν πολλά στο μυαλό μου...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ηλικίες 40 - 45+, κλειδωμένοι και αδιόριστοι...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:52:02 »

Αποσυνδεδεμένος mariael

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
    • Προφίλ
Απ: Ηλικίες 40 - 45+, κλειδωμένοι και αδιόριστοι...
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 13, 2010, 01:42:13 μμ »
πανο,δεν υπαρχουν λογια να περιγραψουν την κατασταση μας,εγω απλα προσπαθω τους τελευταιους μηνες να μη βουλιαξω στην καταθλιψη,να μη με τσακισει η χωρα μου,αν ειχα τα κοτσια θα εφευγα για εξωτερικο,μας ευχομαι τουλαχιστον να εχουμε δυναμη και να μη χασουμε την υγεια μας......

Αποσυνδεδεμένος JANELA

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
    • Προφίλ
Απ: Ηλικίες 40 - 45+, κλειδωμένοι και αδιόριστοι...
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 13, 2010, 01:51:01 μμ »
Pano μαζί σου πες τα στους στις μικρότερες για να ξέρουν ότι υπάρχουν άνθρωποι πάνω από 40 που προσπαθούν ακόμη και είναι σε πολύ δύσκολη θέση και εγώ ΠΕ 60 μετά από 11 έτη αναμονής στην επετηρίδα και μετέπειτα 3 επιτυχίες στον ΑΣΕΠ παράτησα μια σίγουρη δουλειά δίπλα στο σπίτι μου για να δουλέψω αναπληρώτρια και μετά από 2 έτη αναπλήρωσης αισθάνομαι για άλλη μια φορά εξαπατημένη και απελπισμένη.

Αποσυνδεδεμένος christina_k

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 140
    • Προφίλ
Απ: Ηλικίες 40 - 45+, κλειδωμένοι και αδιόριστοι...
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 13, 2010, 01:59:20 μμ »
Tέλεια ιδέα!!!

Μπορούμε να δημιουργήσουμε group του τύπου 40+ αδιοόριστοι παντρεμένοι με παιδιά!
                                                                   40+ αδιόριστοι στο ράφι!
                                                                   40+ αδιόριστοι διαζευγμένοι!
                                                                   30+ αδιόριστοι νέοι γονείς!
                                                                   30+ αδιόριστοι single parents!
                                                                   30+ αδιόριστοι με καημό "εγώ πότε θα γίνω μάνα;"

Προφανέστατα, αστειεύομαι! Πάντως, όσοι μένουμε στους κλειδωμένους πίνακες, είτε έχουμε αρκετά μόρια ή λιγότερα, προσπαθούμε να έρθουμε σε συνεννοήση και με το Σωματείο Ελαστικά Απασχολούμενων Εκπαιδευτικών, ώστε και να κινηθούμε νομικά και σε επίπεδο κινητοποιήσεων. Μετά τις 20 Αυγούστου θα προσπαθήσουμε να πραγματοποιήσουμε μια συνάντηση μεταξύ μας και στη συνέχεια να συναντηθούμε και με το δικηγόρο που ανέλαβε την υπόθεση των διοριστέων. Υπάρχει σχετικό topic!

Aυτά

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ηλικίες 40 - 45+, κλειδωμένοι και αδιόριστοι...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:52:02 »

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Ηλικίες 40 - 45+, κλειδωμένοι και αδιόριστοι...
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 13, 2010, 02:06:33 μμ »
Tέλεια ιδέα!!!

Μπορούμε να δημιουργήσουμε group του τύπου 40+ αδιοόριστοι παντρεμένοι με παιδιά!
                                                                   40+ αδιόριστοι στο ράφι!
                                                                   40+ αδιόριστοι διαζευγμένοι!
                                                                   30+ αδιόριστοι νέοι γονείς!
                                                                   30+ αδιόριστοι single parents!
                                                                   30+ αδιόριστοι με καημό "εγώ πότε θα γίνω μάνα;"


 ;D ;D ;D ;D ;D Εκεί ανήκω εγώ...
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2600
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ηλικίες 40 - 45+, κλειδωμένοι και αδιόριστοι...
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 13, 2010, 02:59:28 μμ »
37 χρονων
4 επιτυχιες ΑΣΕΠ
εγκλωβισμενη οπως ειπες...
 :-\

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Ηλικίες 40 - 45+, κλειδωμένοι και αδιόριστοι...
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 13, 2010, 03:01:25 μμ »
πανο,δεν υπαρχουν λογια να περιγραψουν την κατασταση μας,εγω απλα προσπαθω τους τελευταιους μηνες να μη βουλιαξω στην καταθλιψη,να μη με τσακισει η χωρα μου,αν ειχα τα κοτσια θα εφευγα για εξωτερικο,μας ευχομαι τουλαχιστον να εχουμε δυναμη και να μη χασουμε την υγεια μας......

Εγώ ήρθα από το εξωτερικό. Αν ήμουν νεώτερος,  (25 - 35 ) θα ξαναπήγαινα! Δεν θέλω, όμως, να γεράσω εκεί... Εδώ θα το παλέψουμε, με νηφαλιότητα και θετική σκέψη!
Αναφέρθηκα παραπάνω στην "επανένταξή μας" στην κοινωνία, επειδή πολλοί  έχουμε "εθιστεί" στο κυνήγι του διορισμού! Για όσες ειδικότητες έχουν κλείσει, πρέπει να υπάρξει "απεξάρτηση" και "επανένταξη"! ;D

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Ηλικίες 40 - 45+, κλειδωμένοι και αδιόριστοι...
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 13, 2010, 03:05:44 μμ »
37 χρονων
4 επιτυχιες ΑΣΕΠ
εγκλωβισμενη οπως ειπες...
 :-\

37; Βρε εσύ είσαι πιτσιρίκα!

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2600
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ηλικίες 40 - 45+, κλειδωμένοι και αδιόριστοι...
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 13, 2010, 03:07:24 μμ »
40- δεν λεγεται η κατηγορια?
τι πιτσιρικα? το 1996 τελειωσα.....

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Ηλικίες 40 - 45+, κλειδωμένοι και αδιόριστοι...
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 13, 2010, 03:08:36 μμ »
πανο,δεν υπαρχουν λογια να περιγραψουν την κατασταση μας,εγω απλα προσπαθω τους τελευταιους μηνες να μη βουλιαξω στην καταθλιψη,να μη με τσακισει η χωρα μου,αν ειχα τα κοτσια θα εφευγα για εξωτερικο,μας ευχομαι τουλαχιστον να εχουμε δυναμη και να μη χασουμε την υγεια μας......
Εγώ ήρθα από το εξωτερικό. Αν ήμουν νεώτερος,  (25 - 35 ) θα ξαναπήγαινα! Δεν θέλω, όμως, να γεράσω εκεί... Εδώ θα το παλέψουμε, με νηφαλιότητα και θετική σκέψη! Αναφέρθηκα παραπάνω στην "επανένταξή μας" στην κοινωνία, επειδή πολλοί  έχουμε "εθιστεί" στο κυνήγι του διορισμού! Για όσες ειδικότητες έχουν κλείσει, πρέπει να υπάρξει "απεξάρτηση" και "επανένταξη"! ;D
Σαν τους πρώην ...κατάδικους ή ναρκομανείς ένα πράμα, ε;!  ;D ;D ;D

Υ.Γ.: Πλάκα-πλάκα εγώ αυτό το μάθημα πήρα με τη σφαγή που έγινε στον κλάδο μου,
να τερματίσω αυτόν τον 'εθισμό', καλά τον λες, γιατί μάλλον είχα δώσει μεγαλύτερη αξία
στον διοριμό απ'ό,τι έπρεπε... Από'κεί και πέρα βέβαια, θα κάνω το καλύτερο που μπορώ...
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Ηλικίες 40 - 45+, κλειδωμένοι και αδιόριστοι...
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 13, 2010, 03:09:35 μμ »
40- δεν λεγεται η κατηγορια?
τι πιτσιρικα? το 1996 τελειωσα.....
Παρομοίως...
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος mes

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 735
    • Προφίλ
Απ: Ηλικίες 40 - 45+, κλειδωμένοι και αδιόριστοι...
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 13, 2010, 03:14:27 μμ »
ειμαι σαραντα και στους πινακες εγγεγραμμενη για 8 χρονια. αυτο ειναι το δραμα που δημιουργησε η Γιαννακου το 2004 και το ολοκληρωσε η νυν υπουργος. 35-45 χρονων δουλοι του συστηματος, για να βολευτουν οι δικοι τους, αναλογα με τις συγκυριες. εχω προυπηρεσια που δεν προσμετραται γιατι η Γιαννακου πριν δυο χρονια μας μετρησε τη μιση σε ωρομισθιους με 21 ωρες. για αυτα τα 2 μορια μενω απεξω μια ανασα απο το διορισμο.η κορη μου ειναι 2ετης στην ιατρικη και εγω ακομα αναπληρωτης. επιτυχων στον ασεπ 2008.εχω περασει τα ιδια με τον Πανο. δεν τους εμπιστευομαι πλεον. τριανταρικα πιτσιρικια χωρις εμπειρια εχουν διοριστει. καιρος για δραση...

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2600
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ηλικίες 40 - 45+, κλειδωμένοι και αδιόριστοι...
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 13, 2010, 03:17:02 μμ »
ειμαι σαραντα και στους πινακες εγγεγραμμενη για 8 χρονια. αυτο ειναι το δραμα που δημιουργησε η Γιαννακου το 2004 και το ολοκληρωσε η νυν υπουργος. 35-45 χρονων δουλοι του συστηματος, για να βολευτουν οι δικοι τους, αναλογα με τις συγκυριες. εχω προυπηρεσια που δεν προσμετραται γιατι η Γιαννακου πριν δυο χρονια μας μετρησε τη μιση σε ωρομισθιους με 21 ωρες. για αυτα τα 2 μορια μενω απεξω μια ανασα απο το διορισμο.η κορη μου ειναι 2ετης στην ιατρικη και εγω ακομα αναπληρωτης. επιτυχων στον ασεπ 2008.εχω περασει τα ιδια με τον Πανο. δεν τους εμπιστευομαι πλεον. τριανταρικα πιτσιρικια χωρις εμπειρια εχουν διοριστει. καιρος για δραση...
αμαν , mes εχεις απολυτο δικαιο! ειναι δραμτικη η κατασταση!

Αποσυνδεδεμένος Χαρά

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 615
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση (ΠΕ 06)
    • Προφίλ
Απ: Ηλικίες 40 - 45+, κλειδωμένοι και αδιόριστοι...
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 13, 2010, 03:22:04 μμ »
Ε λοιπόν είμαστε πολλοί οι εκπρόσωποι του '73 βλέπω κ μάλιστα του ίδιου κλάδου!Ας παρηγορηθούμε, ο πολυπόθητος διορισμός δεν είναι (πλέον) ότι καλύτερο. Εγώ προσωπικά ποτέ δεν έμεινα από δουλειά και καλές (σχετικά) αμοιβές κ μάλιστα χωρίς να χρειαστεί να αλλάξω πόλη (με ότι σημαίνει αυτό). Το ίδιο θα εξακολουθήσω να κάνω και τώρα, θα φροντίσω να τελειώσω τα μεταπτυχιακά μου και...να απολαύσω κάθε μικρή και μεγάλη χαρά της ζωής. Όσο για τον διορισμό, εννοείται πως δεν τα παρατάω, απλά δεν είναι αυτοσκοπός, θα έρθει πιστεύω για τον καθένα μας όταν πρέπει... ;)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161379
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 512
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 460
Σύνολο: 471

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.