*

Αποστολέας Θέμα: από αδιόριστος διορισμένος ή αλλιώς... από καθηγητής δάσκαλος....  (Αναγνώστηκε 12804 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
χρόνια πολλά και  η Παναγία βοηθός όλων μας...

αν και γω μέχρι πριν λίγο καιρό ήμουν ψυχρή στη σκέψη αυτή μετά απο συζητήσεις με άλλους συναδέρφους καταλήξαμε πως τα παιδαγωγικά τμήματα εξακολουθούν να είναι μια πολύ καλή διέξοδος για επαγγελματική αποκατάσταση. κυρίως όσοι ΠΕ02 διδάσκουν τα μαθήματα της θεωρητικής είναι ευκαιρία να δώσουν πανελλήνιες. εγώ θα το διαπράξω φέτος.... κατατακτήριες και σε περίπτωση αποτυχίας πανελλήνιες.


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Κι από καθηγητής, υποψήφιος πανελλαδικών όπως λέμε και από δήμαρχος, κλητήρας...

Αν έχεις χρόνια να διαθέσεις και ανθρώπους να σε συντηρούν να σπουδάζεις είναι καλή επιλογή. Αλλά ποιος σου εξασφαλίζει ότι ώσπου να τελειώσεις και να έρθει η σειρά σου να διοριστείς θα ισχύουν τα ίδια δεδομένα και ότι θα γίνονται διορισμοί μονίμων ή ότι ο μισθός θα σου φτάνει να ζήσειις; Νομίζω ότι ο καλύτερος δρόμος είναι οι μαζικές διεκδικήσεις και όχι το αιώνιο φοιτητιλίκι...

Φαντάσου να δώσεις και να μην περάσεις στις πανελαδικές....χαχαχα!!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 15, 2010, 02:09:50 μμ από spasiklaki »
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
δεν ειναι ετσι ακριβως, spasiklaki,
απο δημαρχος κλητηρας? .... ποιος "δημαρχος" συναδελφε? τωρα δεν ειμαστε ουτε δημαρχοι ουτε κλητηρες!

μαζικες διεκδικησεις?  ......α, καλα...."και στο βιλαβάχο.....ακομα τρίβουν !!!"
 
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 15, 2010, 02:57:44 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
spasiklaki δυστυχώς πολλούς εκ των καθηγητών τους έφαγε αυτή η υπεροψία.
όλα αυτα τα λέω γιατί ακριβώς δεν εχω κάποιον να με συντηρεί ή μάλλον εγώ πρέπει να συντηρώ κάποιους.

αν είναι μια φορά δύσκολο  ένας που διδάσκει μαθήματα πανελληνίων να περάσει στις πανελλήνιες τότε είναι χίλιες φορές πιο δύσκολο να ιδρώσει το αυτί των υπουργών από τις λεγόμενες μαζικές διεκδικίσεις.

εξάλλου μιλάμε για μία σχετικά΄εύκολη σχολή με λίγες υποχρεωτικές παρακολουθήσεις. εγώ το προτείνω σε όλους, κυρίως σε όσους διδάσκουν τα μαθήματα της θεωρητικής, γιατί καλύπτουν σχεδόν όλα τα εξεταζόμενα μαθήματα. το λέω με όλη μου την καρδιά γιατί και εγώ δεν έίχα έναν άνθρωπο να με συμβουλέψει εγκαίρως. κοιτάτε τους πίνακες ΠΕ02 και ΠΕ70 και κάντε τη σύγκριση. υπάρχουν τουλάχιστον 15 χιλιάδες περισσότεροι αδιόριστοι φιλόλογοι σε σχέση με τους δασκάλους. και σκεφτείτε πως δασκάλους παίρνουν τριπλάσιους από τους φιλολόγους.

μάρκο συμφωνώ πως πολλοί των αδιορίστων θα παρακαλούσαν για μια θέση έστω κλητήρα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ammy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
   Όλοι αυτοί οι υπουργοί βρέθηκαν σε αυτή τη θέση γιατί αυτός ο λαός τους εξέλεξε. Και αν δεν έχει τα κότσια να διεκδικήσει τα δικαιώματά του που τόσο κατάφωρα οι ταγοί του παραβιάζουν ε ναι... άλλη λύση δεν του μένει παρά κάθε που στον κλάδο του δε βρίσκει δουλειά να σπουδάζει κάτι άλλο ελπίζοντας να βρει κάπου αλλού. Και ποιος ξέρει, ίσως όταν  ΓΕΡΆΣΕΙ να βρει δουλειά. Αλλά αυτό δεν ήταν και το νόημα του θέματος στις φετεινές πανελλήνιες εξετάσεις της έκθεσης; Και για να έχουμε εικόνα, πόσο χρονών είσαστε εσείς που αποποιείστε των διεκδικήσεων των δικαιωμάτων και προτείνετε τι; αντ` αυτού; Και ρωτώ γιατί μου δίνετε την εικόνα πολλών α-πολιτικών νέων της εποχής μας. Ξυπνήστε!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
   Όλοι αυτοί οι υπουργοί βρέθηκαν σε αυτή τη θέση γιατί αυτός ο λαός τους εξέλεξε. Και αν δεν έχει τα κότσια να διεκδικήσει τα δικαιώματά του που τόσο κατάφωρα οι ταγοί του παραβιάζουν ε ναι... άλλη λύση δεν του μένει παρά κάθε που στον κλάδο του δε βρίσκει δουλειά να σπουδάζει κάτι άλλο ελπίζοντας να βρει κάπου αλλού. Και ποιος ξέρει, ίσως όταν  ΓΕΡΆΣΕΙ να βρει δουλειά. Αλλά αυτό δεν ήταν και το νόημα του θέματος στις φετεινές πανελλήνιες εξετάσεις της έκθεσης; Και για να έχουμε εικόνα, πόσο χρονών είσαστε εσείς που αποποιείστε των διεκδικήσεων των δικαιωμάτων και προτείνετε τι; αντ` αυτού; Και ρωτώ γιατί μου δίνετε την εικόνα πολλών α-πολιτικών νέων της εποχής μας. Ξυπνήστε!!!!!!

33χρονών με πολλές υποχρεώσεις....
και ελπίζω να βρώ δουλειά κανονική έστω μετά από χρόνια... εσύ τι προτιμάς να σπας τζάμια μέχρι να γεράσεις;

Αποσυνδεδεμένος ammy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
  Όχι βέβαια. Αλλά όπως προέβλεψα είσαι αρκετά μικρή για να μην καταλαβαίνεις τη σημασία των κοινωνικών αγώνων. Όσο για μένα δίνω το δικό μου αγώνα όπως και πολλοί άλλοι. Το ποιοι σπάνε τζάμια είναι άλλο θέμα και φυσικά δε θα μπω στον κόπο να το σχολιάσω. Είναι φανερό ότι δε γνωρίζεις τι θα πει κοινωνικός αγώνας και συγχέεις τις προβοκάτσιες με τις διεκδικήσεις. Καλή επιτυχία στις πανελλήνιες!

Αποσυνδεδεμένος EVA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • ΠΕ 02 και ΠΕ 70
    • Προφίλ
Πιστεύω ότι θα έπρεπε, κυρίως, να διεκδικούμε κι όχι να σκύβουμε το κεφάλι. Μία συνάδελφος διορισμένη μου είπε τα εξής πρόσφατα:<< Τι κάνατε για να μην ψηφιστεί το νομοσχέδιο;Πώς διεκδικήσατε τα αυτονόητα που σας αναλογούν;Εμείς, όταν καταργήθηκε η επετηρίδα πετύχαμε το δεκαεξάμηνο με πολλές θυσίες.Παρατούσαμε τις υποχρεώσεις μας και κατασκηνώναμε έξω από το υπουργείο.Κατεβαίναμε με λεωφορεία στην Αθήνα.Αντιθέτως, εσείς δεν ξεκουνιέστε.>>Θεωρώ ότι έχει δίκιο.Δεν κάναμε τίποτα.Βαδίζουμε με βάρκα την ελπίδα μήπως υπάρξει κάποια τροποποίηση που θα ευνοεί τη μία ή την άλλη κατηγορία.Χωριστήκαμε σε μέτωπα και αναμένουμε ποιος ξέρει τι...Όσον αφορά το Παιδαγωγικό, τόλμησα αυτό το εγχείρημα που λέτε πριν μερικά χρόνια.Φέτος πήρα το πτυχίο.Ίδρωσα για να το καταφέρω, όχι γιατί είναι δύσκολη σχολή, αλλά γιατί έχει υποχρεωτικές παρακολουθήσεις, πρακτικές, προόδους και όταν εργάζεσαι αλλού, ζεις αλλού και σπουδάζεις αλλού είναι δύσκολα.Πάντως, ακατόρθωτο δεν είναι, αλλά θέλει πολλές θυσίες.Η σχολή είναι ενδιαφέρουσα και τα μαθήματα σε γενικές γραμμές βατά.Τι θα γίνει στην πορεία κανείς δεν ξέρει.Στην Ελλάδα ζούμε και δεν μπορούμε να προγραμματίσουμε τίποτα, άλλωστε!(Σημειωτέον, είμαι σαράντα και ακόμα προσπάθω, θυσιάζοντας πολλές φορές στιγμές από τη ζωή μου, να διοριστώ.Αυτό γίνεται γιατί ανεχόμαστε τον κάθε καρεκλοκένταυρο να μας εμπαίζει και να ανατρέπει τις ζωές μας.)
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 15, 2010, 04:01:13 μμ από EVA »

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
  Όχι βέβαια. Αλλά όπως προέβλεψα είσαι αρκετά μικρή για να μην καταλαβαίνεις τη σημασία των κοινωνικών αγώνων. Όσο για μένα δίνω το δικό μου αγώνα όπως και πολλοί άλλοι. Το ποιοι σπάνε τζάμια είναι άλλο θέμα και φυσικά δε θα μπω στον κόπο να το σχολιάσω. Είναι φανερό ότι δε γνωρίζεις τι θα πει κοινωνικός αγώνας και συγχέεις τις προβοκάτσιες με τις διεκδικήσεις. Καλή επιτυχία στις πανελλήνιες!

ευχαριστώ για το αρκετά μικρή... ;D και για την καλή επιτυχία  :D.
πρώτον δεν είμαι υπέρ των λεγόμενων κοινωνικών αγώνων που αφορουν τα προσωπικά μου δικαιώματα. αυτές τις διεκδικήσεις δεν τις ονομάζω αγώνα. αν είχα τα κότσια να κάνω αγώνα θα πήγαινα στη σιέρα λεόνε να ψήνω κανένα καφεδάκι στους γιατρούς χωρίς σύνορα...

αλλά έστω ότι συμφωνήσω με τον αγώνα αυτό και βγω μαζί σας σε πορείες και γιαουρτοπόλεμο... ποιος με εμποδίζει ταυτόχρονα να κοιτάω και λίγο ρεαλιστικά τα πράγματα στο θέμα της επαγγελματικής αποκατάστασης;
 
eva αν δεν είχες κάνει αυτή τη προσπάθεια τώρα δε θα το μετάνοιωνες;

Αποσυνδεδεμένος EVA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • ΠΕ 02 και ΠΕ 70
    • Προφίλ
  Όχι βέβαια. Αλλά όπως προέβλεψα είσαι αρκετά μικρή για να μην καταλαβαίνεις τη σημασία των κοινωνικών αγώνων. Όσο για μένα δίνω το δικό μου αγώνα όπως και πολλοί άλλοι. Το ποιοι σπάνε τζάμια είναι άλλο θέμα και φυσικά δε θα μπω στον κόπο να το σχολιάσω. Είναι φανερό ότι δε γνωρίζεις τι θα πει κοινωνικός αγώνας και συγχέεις τις προβοκάτσιες με τις διεκδικήσεις. Καλή επιτυχία στις πανελλήνιες!

ευχαριστώ για το αρκετά μικρή... ;D και για την καλή επιτυχία  :D.
πρώτον δεν είμαι υπέρ των λεγόμενων κοινωνικών αγώνων που αφορουν τα προσωπικά μου δικαιώματα. αυτές τις διεκδικήσεις δεν τις ονομάζω αγώνα. αν είχα τα κότσια να κάνω αγώνα θα πήγαινα στη σιέρα λεόνε να ψήνω κανένα καφεδάκι στους γιατρούς χωρίς σύνορα...

αλλά έστω ότι συμφωνήσω με τον αγώνα αυτό και βγω μαζί σας σε πορείες και γιαουρτοπόλεμο... ποιος με εμποδίζει ταυτόχρονα να κοιτάω και λίγο ρεαλιστικά τα πράγματα στο θέμα της επαγγελματικής αποκατάστασης;
 
eva αν δεν είχες κάνει αυτή τη προσπάθεια τώρα δε θα το μετάνοιωνες;

Δε μετάνιωσα που έκανα αυτή την προσπάθεια.Αντιθέτως, μου άρεσε πολύ περισσότερο από το φιλολογικό η συγκεκριμένη σχολή. Λέω, όμως, ότι αν τους ανεχόμαστε, όσες προσπάθειες και να κάνουμε μπορούν να μας τις ανατρέψουν.Αυτό είναι κάτι που με απογοητεύει.Τους αφήνουμε τους επαίσχυντους να μας διαλύουν τις ζωές μας!

Αποσυνδεδεμένος ammy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: από αδιόριστος διορισμένος ή αλλιώς... από καθηγητής δάσκαλος....
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 15, 2010, 04:30:35 μμ »
  "Λεγόμενων" κοινωνικών αγώνων; Επιβεβαιώνεις τα λεγόμενά μου.

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: από αδιόριστος διορισμένος ή αλλιώς... από καθηγητής δάσκαλος....
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 15, 2010, 04:36:17 μμ »
συγχαρητήρια για τη προσπάθειά σου αυτή eva και καλό διορισμό. ελπίζω να σου μοιάσουμε όσοι το προσπαθήσουμε.
(ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΑΝΑΤΡΕΠΟΥΝ ΤΑ ΣΧΕΔΙΑ ΜΑΣ ΑΛΛΑ ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΔΙΑΛΥΣΟΥΝ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ!!!)

ammy διαφωνούμε σίγουρα, αλλά ας μη κάνουμε κουβέντα γι' αυτό, αφού δεν είναι το θέμα μας.

αν μπορούν και άλλοι σα την eva να μας πουν για το παιδαγωγικό, κυρίως για τις υποχρεωτικές παρακολουθήσεις. πρέπει κάποιος να μετακομίσει έστω για ένα χρόνο; εσύ eva που έβγαλες το παιδαγωγικό; αν κάποιος ξέρει για βόλο ή φλώρινα....

Αποσυνδεδεμένος viviantz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: από αδιόριστος διορισμένος ή αλλιώς... από καθηγητής δάσκαλος....
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 15, 2010, 04:52:03 μμ »
ατυχούλα, μπράβο για την απόφαση που πήρες και καλή επιτυχία!
Κι εγώ σχεδόν συνομίληκή σου είμαι, με παιδί 11 ετών και με δουλειά... άστα να πάνε (άσχετη με αυτό που σπούδασα, με πολλές-πολλές ευθύνες, πάμπολλες ώρες, με μείωση μισθού λόγω κρίσης τους τελευταίους μήνες, με ανασφάλεια για το τι μέλλει γενέσθαι, με ένα αφεντικό που βρίζει συνεχώς όλο τον κόσμο και δεν σέβεται τίποτα κλπ. κλπ.).
Κατάφερα να δώσω στον τελευταίο ΑΣΕΠ (παλιότερα ήταν αδύνατον λόγω διαφόρων οικογενειακών-προσωπικών προβλημάτων) και για λίγο δεν είμαι στους διοριστέους (χωρίς φροντιστήριο και όπως καταλαβαίνεις με τρελά ξενύχτια).
Έκανα για χρόνια αίτηση για αναπληρώτρια αλλά επειδή δεν έχω μέσον δεν με κάλεσαν ποτέ ούτε για μία ώρα ωρομίσθια κι έτσι δεν έχω ούτε μισό μόριο προϋπηρεσίας.
Μακάρι να το έπαιρνα κι εγώ απόφαση για τις πανελλήνιες, αλλά και πάλι είναι κι αυτό που είπε και κάποιος άλλος.  Μέχρι να τελειώσεις, δεν σου εγγυάται κανείς ότι θα συνεχίσουν να προσλαμβάνουν με τους ίδιους ρυθμούς τους δασκάλους...
Τέλος πάντων, ο καθένας μας ανεβαίνει το δικό του γολγοθά και όσο ζούμε ελπίζουμε...

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: από αδιόριστος διορισμένος ή αλλιώς... από καθηγητής δάσκαλος....
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 15, 2010, 05:00:02 μμ »
καλή μου viviantz σου εύχομαι να είσαι στους διοριστέους στον επόμενο ασεπ.
αφού έχεις παιδί είναι καλύτερο που δε σε πήραν αναπληρώτρια. καλύτερα να γίνεις κατευθείαν μόνιμη. :D
 τι ειδικότητα είσαι;
{η αλήθεια είναι πως οι πανελλήνιες (για να γράψεις 18άρι) είναι δύσκολες για κάποιον που δεν έχει επαφή με το αντικείμενο για χρόνια.}

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32327
  • Τελευταία: pante96
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161672
  • Σύνολο θεμάτων: 19232
  • Σε σύνδεση σήμερα: 529
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 484
Σύνολο: 503

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.