*

Αποστολέας Θέμα: αναπληρωση?  (Αναγνώστηκε 81112 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kounavi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αναπληρωση?
« Απάντηση #140 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 11:20:08 πμ »
Συνάδελφε η εικόνα που υπήρχε ήταν αυτή που λέγαμε...υπάρχουν πολλοί υπεράριθμοι στη Δ/βαθμια και απο την Π/βαθμια δεν ξέραμε τα κενά....και μάλιστα όταν όλοι στα γραφεία δεν έχουν εικόνα και εμείς λέμε όσα βλέπουμε...δηλαδή ότι οι ΠΕ19/20 περισσευουν!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αναπληρωση?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:28:36 »

Αποσυνδεδεμένος Kounavi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αναπληρωση?
« Απάντηση #141 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 11:23:16 πμ »
Προφανώς οι ανάγκες στην Π/βαθμια είναι πολλές!!!Άρα η Π/βαθμια θα μας σωσει!!!

Αποσυνδεδεμένος asimos_alex

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αναπληρωση?
« Απάντηση #142 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 12:14:52 μμ »
Τελικά σκέφτομαι........... Τι είναι ο Ελλήνας!!?? Μηπως μας αξίζει ότι περνάμε!!?? 

Αρχίσατε με ...κλάψα ενώ όλα εδειχναν πολλούς αναπληρωτές για τον κλάδο της πληροφορικής, τελικά επιβεβαιώθηκε η ένδειξη (οι αναπληρωτες που πηρε μονο σε αυτη τη φαση είναι περισσότεροι απο ΟΛΟΥΣ οσους εχει πάρει αθροιστικα απο το 2005 και μετα!!!)  αλλα παρολαυτα ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΕ με κλάψα!!!

Ημαρτον!!  :-\

ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ:

το ζήτημα μας είναι αν διορίστηκα ΕΓΩ, αν με πήραν αναπληρωτή ΕΜΕΝΑ..
έπειτα αναλόγως αν είμαι ΕΓΩ από ΑΕΙ ή από ΤΕΙ
αν είμαι ΕΓΩ από 24μηνο ή από ασεπ ή από 30μηνο ή από οαεδ ή από μεταπτυχιακό ή από ασπαιτε ή από εκκλησιαστικά ή από βύσμα ή χωρίς ή ή ή

ΕΓΩ επιστρατεύω τα κατάλληλα επιχειρήματα.. για να αποδείξω ότι ΕΓΩ δίκαια είμαι "μέσα" ή άδικα είμαι απέξω

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΑΝΗΓΥΡΙΣΜΟΥΣ.. ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΑΞΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΠΑΝΗΓΥΡΙΖΕΙ ΟΤΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΜΕ ΕΝΑ ΜΙΣΘΟ 1200 ΕΥΡΩ ΓΙΑ 9 ΜΗΝΕΣ. Πραγματικά είναι πολύ όμορφο να βλέπεις τα πρόσωπα τόσων συναδέλφων να φωτίζονται ξαφνικά! :)

Να μη λησμονούμε όμως πως μπορεί "οι αναπληρωτες που πηρε μονο σε αυτη τη φαση είναι περισσότεροι απο ΟΛΟΥΣ οσους εχει πάρει αθροιστικα απο το 2005 και μετα" ή για τους θεατρολόγους πχ που ποτέ δεν ήταν κανείς τους αναπληρωτής τώρα είναι όλοι, ΑΛΛΑ:

- οι διορισμοί που γίναν φέτος είναι οι λιγότεροι ever
- τα 800 σχολεία αυτά είναι υποχρεωτικά και το ζητούμενο είναι να πιέσουμε ώστε οι θέσεις (ως είναι άλλωστε) να γίνουν οργανικές με ΜΟΝΙΜΟΥΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ
- αυτή τη στιγμη στην πληροφορική αντί για 60-70 ? (ας διορθώσει κάποιος) διορισμούς που ήταν προγραμματισμένοι για το 20010-11 γίναν 9 ?
- η αναπλήρωση από φέτος δεν προσφέρει (και σε ατομικό επίπεδο) κάποια ελπίδα για διορισμό παρά την οικονομική ανάσα για ένα χρονικό διάστημα. "Θα ξαναείμαι του χρόνου;" "θα είμαι πάλι στο ίδιο μέρος;" ,"σε ποια πόλη να κάνω οικογένεια;","να τα πάρω τα παιδιά φέτος μαζί μου ή όχι..", "θα διοριστώ ποτέ;", "θα έχει θέσεις για μας στον ασεπ, κι αν ναι πόσες"; Δε θα εξαφανιστούν αυτά τα ερωτήματα επειδή έγινα αναπληρωτής!
- τα 800 σχολεία μπορεί να ξεκίνησαν τώρα που υπήρχαν οι πόροι, αλλά στην Ελλάδα που ενώ συνταξιοδοτούνται πάνω από 11000 εκπαιδευτικοί διορίζονται 2700 (κι ενώ οι προγραμματισμένοι ήταν 6000..):
α. Δεν είναι βέβαιο αν θα μπουν στη διαδικασία να προχωρήσουν σε μόνιμους διορισμούς σε αυτά τα σχολεία τα επόμενα 1-2 χρόνια ή..
β. αν ακόμη ακόμη συνεχιστεί η λειτουργία (και προφανώς η εξάπλωση) του "πιλοτικού" αυτού προγράμματος ή μπροστά στα οικονομικά αδιέξοδα παρθεί πίσω

ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΕΧΟΥΝ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΚΕΝΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΛΥΦΘΟΥΝ ΜΕ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥΣ κι εμείς πανηγυρίζουμε για τους "πολλούς" αναπληρωτές. Το να πανηγυρίζουμε σε προσωπικό επίπεδο είναι θεμιτό και πολύ ευχάριστο. Το να θεωρούμε όμως την πολιτική αυτή του υπουργείου μια πολιτική σωστή για τη λειτουργία του σχολείου και υπέρ των συμφερόντων μας είναι τουλάχιστον ....................

* ΑΥΡΙΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΣΤΙΣ 6μμ στην Καμάρα θα βρισκόμαστε με το πανό της "Πρωτοβουλίας Ωρομισθίων - Αναπληρωτών Εκπαιδευτικών" ωρομίσθιοι, αναπληρωτές, αδιόριστοι εκπαιδευτικοί για να διαδηλώσουμε :
- ενάντια στο σχολείο της φτώχειας και των περικοπών
- ενάντια στη διάλυση της παιδείας
- για την κάλυψη όλων των κενών με μόνιμους εκπαιδευτικούς

για την προάσπιση της Δημόσιας Εκπαίδευσης και ...για όλους μας


Αποσυνδεδεμένος Cruel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αναπληρωση?
« Απάντηση #143 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 01:28:05 μμ »
Να ρωτήσω κάτι γιατί δεν παρακολουθώ και πολύ τα πράγματα.
Τα φετινά μόρια προϋπηρεσίας από δημοτικά κλπ θα μετράνε τελικά στους πίνακες;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αναπληρωση?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:28:36 »

Αποσυνδεδεμένος si@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
Απ: αναπληρωση?
« Απάντηση #144 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 01:57:54 μμ »
Αναπληρωτές στη Σιβιτανίδειο παίρνουν καθόλου?
Θα είναι στη φάση αναπληρωτών Δευτεροβάθμιας?

Αποσυνδεδεμένος wildness

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 142
    • Προφίλ
Απ: αναπληρωση?
« Απάντηση #145 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 02:37:26 μμ »
Να ρωτήσω κάτι: Με πήραν αναπληρώτρια ΠΕ20 και πήγα σήμερα πρωί στην Καρδίτσα να παρουσιαστώ αλλά δε δούλευε το σύστημά τους...Έφυγα και κατά τις 12:30 επικοινώνησαν μαζί μου και μου είπαν ότι δούλεψε το σύστημα τελικά και μου είπαν να πάω την Τρίτη να υπογράψω. Το θέμα είναι ότι από την ανακοίνωση φαίνεται ότι πρέπει να υπογράψουμε Παρασκευή ή Δευτέρα. Λέτε να μην ήξερε τιποτα η υπάλληλος και να μου πουν μετά ότι έπρεπε να πάω Δευτέρα? Μου είπε όμως ότι λόγω του προβλήματος που εμφανιστηκε το πρωτόκολλο το κράτησε και θα είναι σημερινό..Στέκει? Να ανησυχώ ή όχι?
Ρώτησα αν είμαστε ΑΚω ή  ΑΜΩ και μου είπαν αφού δε λέει κάτι άλλο είμαστε αναπληρωτές πλήρους ωραρίου.Έμαθε κανείς τίποτα διαφορετικό?

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: αναπληρωση?
« Απάντηση #146 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 02:43:58 μμ »
Μην ανησυχείς και την Τρίτη οκ θα είναι πιστεύω  επειδή έχουν κάνει λάθος και έχουν γράψει μέχρι Δευτέρα 14 (ενω την Τρίτη έχει 14). Είμαστε κανονικού ωραρίου πάντως.

Αποσυνδεδεμένος wildness

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 142
    • Προφίλ
Απ: αναπληρωση?
« Απάντηση #147 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 03:08:21 μμ »
Σ'ευχαριστώ. Υπάρχει διαφορά αν είναι κανείς αναπληρωτής σε πρωτοβάθμια αντί για δευτεροβάθμια?

Αποσυνδεδεμένος giak

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 506
    • Προφίλ
Απ: αναπληρωση?
« Απάντηση #148 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 03:43:13 μμ »
Τελικά σκέφτομαι........... Τι είναι ο Ελλήνας!!?? Μηπως μας αξίζει ότι περνάμε!!?? 

Αρχίσατε με ...κλάψα ενώ όλα εδειχναν πολλούς αναπληρωτές για τον κλάδο της πληροφορικής, τελικά επιβεβαιώθηκε η ένδειξη (οι αναπληρωτες που πηρε μονο σε αυτη τη φαση είναι περισσότεροι απο ΟΛΟΥΣ οσους εχει πάρει αθροιστικα απο το 2005 και μετα!!!)  αλλα παρολαυτα ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΕ με κλάψα!!!

Ημαρτον!!  :-\
Φυσικά φυσικά δεν υπαρχει αξιοκρατία και αξιοπρέπεια. Προηγούνται οι αποτυχόντες του ΑΣΕΠ που 3 μέρες πριν κλίσει η βουλή και ενώ η το κράτος χρεοκοπούσε περνούσαν αντισυνταγματικό νόμο για να προηγούνται. Όσο ο κλάδος συνεχίζει να στελεχώνεται με ανάξια στελέχη (όπως παλαιότερα με τους μη πληροφορικούς) η γκρίνια θα συνεχίζεται. Γιατί να χαιρόμαστε που πάμε την παιδεία πίσω? Δεν θέλουμε όπως στο παρελθόν να παίρνουν πολλούς πληροφορικούς με το τσουβάλι. Θέλουμε τους πιο άξιους.

Έκανα σήμερα ανάληψη υπηρεσίας, είναι εντελώς ανωργάνοτοι.

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: αναπληρωση?
« Απάντηση #149 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 04:48:54 μμ »
Αναπληρωτές στη Σιβιτανίδειο παίρνουν καθόλου?
Θα είναι στη φάση αναπληρωτών Δευτεροβάθμιας?

Λογικά ναι, βγήκαν σήμερα οι πίνακες κατάταξης

Σ'ευχαριστώ. Υπάρχει διαφορά αν είναι κανείς αναπληρωτής σε πρωτοβάθμια αντί για δευτεροβάθμια?

Όχι, απλά στη Δ/θμια απολύνται 30 Ιούνη ενώ στην Π/θμια 21 Ιουνίου και το ωράριο είναι 21/24 ώρες αντίστοιχα

Μην ανησυχείς και την Τρίτη οκ θα είναι πιστεύω  επειδή έχουν κάνει λάθος και έχουν γράψει μέχρι Δευτέρα 14 (ενω την Τρίτη έχει 14). Είμαστε κανονικού ωραρίου πάντως.

Οι  αναπληρωτές πρέπει να παρουσιαστούν το αργότερο τη Δευτέρα 13/9/2010


Να ρωτήσω κάτι γιατί δεν παρακολουθώ και πολύ τα πράγματα.
Τα φετινά μόρια προϋπηρεσίας από δημοτικά κλπ θα μετράνε τελικά στους πίνακες;


Όχι, θα μετρήσουν μόνο αν πιάσεις τη βάση στον επόμενο ΑΣΕΠ. Του χρόνου θα έχεις τα ίδια μόρια είτε δουλέψεις φέτος είτε όχι

ΥΓ: Αλέξη, ήταν να κάνει 100 διορισμούς συνολικά κι έκανε μόνο 10 από ΑΣΕΠ και 40%
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 10, 2010, 04:51:20 μμ από geok_salonika »
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος Nicole06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αναπληρωση?
« Απάντηση #150 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 05:09:31 μμ »
Να ρωτήσω κάτι: Με πήραν αναπληρώτρια ΠΕ20 και πήγα σήμερα πρωί στην Καρδίτσα να παρουσιαστώ αλλά δε δούλευε το σύστημά τους...Έφυγα και κατά τις 12:30 επικοινώνησαν μαζί μου και μου είπαν ότι δούλεψε το σύστημα τελικά και μου είπαν να πάω την Τρίτη να υπογράψω. Το θέμα είναι ότι από την ανακοίνωση φαίνεται ότι πρέπει να υπογράψουμε Παρασκευή ή Δευτέρα. Λέτε να μην ήξερε τιποτα η υπάλληλος και να μου πουν μετά ότι έπρεπε να πάω Δευτέρα? Μου είπε όμως ότι λόγω του προβλήματος που εμφανιστηκε το πρωτόκολλο το κράτησε και θα είναι σημερινό..Στέκει? Να ανησυχώ ή όχι?
Ρώτησα αν είμαστε ΑΚω ή  ΑΜΩ και μου είπαν αφού δε λέει κάτι άλλο είμαστε αναπληρωτές πλήρους ωραρίου.Έμαθε κανείς τίποτα διαφορετικό?
Αν σου είπε οτι θα σου κρατησει  πρωτόκολλο Don't worry ,μπορεί να το κάνει.. ;)πάντα Αφήνουν για κάθε μήνα 1-2 σε περίπτωση που κάποιο έγγραφο το παραπετάξουν και το βρούν ξαφνικά.Για καλό και για κακό όμως κάνε ένα τηλ. την Δευτέρα να σου επιβεβαιώσει οτί ακόμη υπάρχει πρόβλημα στο σύστημα γιατί εσένα σε ενδιαφέρουν συγκεκριμένες ημερομηνίες..Τώρα στα γραφεία γίνεται πανικός .Τρέχουν και δεν προλαβαίνουν.Είναι ανθρώπινο να ξεχνούν ή να κάνουν πατάτες.

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2556
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: αναπληρωση?
« Απάντηση #151 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 06:12:06 μμ »
Να ρωτήσω κάτι γιατί δεν παρακολουθώ και πολύ τα πράγματα.
Τα φετινά μόρια προϋπηρεσίας από δημοτικά κλπ θα μετράνε τελικά στους πίνακες;

Όχι, θα μετρήσουν μόνο αν πιάσεις τη βάση στον επόμενο ΑΣΕΠ. Του χρόνου θα έχεις τα ίδια μόρια είτε δουλέψεις φέτος είτε όχι

 :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'(
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος carina

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αναπληρωση?
« Απάντηση #152 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 06:26:36 μμ »
Με συγχωρείτε, να ρωτήσω κάτι επειδή καταμπερδεύτηκα (όπως λένε στο χωριό μου) αλλά μη γελάσετε...  ??? ;D

Με ποιά κριτήρια έγινε η επιλογή των αναπληρωτών; Επίσης, στον πίνακα αναπληρωτών πώς γίνεται η κατάταξη; Γιατί βλέπω άτομα χωρίς παιδαγωγική κατάρτιση να προηγούνται έναντι άλλων με παιδαγωγική κατάρτιση.. κ άτομα με ελάχιστα μόρια (ούτε καν 2) να προηγούνται έναντι ατόμων με περισσότερα μόρια (χωρίς παιδαγωγική κατάρτιση σ' αυτή την περίπτωση).. πάει με ημερομηνία κτήσης πτυχίου;


Συγχαρητήρια και καλή τοποθέτηση!  :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος tomemeto1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αναπληρωση?
« Απάντηση #153 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 08:01:04 μμ »
Καλησπέρα, έχω μερικές απορίες....

1. Όλοι όσοι θα κανουν ανάληψη υπηρεσίας θα πάνε σε κάποιο από τα 800 ολοήμερα σχολεία? Είναι σίγουρο αυτό;

2. Κάπου διάβασα ότι σε κάθε ένα από τα 800 ολοήμερα χρειάζεται ένας πληροφορικός...2 ώρες κάθε τάξη έχει το μάθημα πληροφορικής έτσι;Οπότε 2 Χ 6 = 12 ώρες  ??? ???   Άρα μήπωσ πρέπει ένας κανονικου ωραρίου να πάει τουλάχιστον σε 2 σχολεία;

3. Πως γίνεται η ανάθεση σε σχολείο; Όποιος προλάωβει πρώτος να κάνει ανάληψη; Όποιος έχει περισσότερα μόρια;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32320
  • Τελευταία: Lena11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161417
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 614
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 389
Σύνολο: 398

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.