*

Αποστολέας Θέμα: Εκκλησιαστικα σχολεια  (Αναγνώστηκε 20850 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εκκλησιαστικα σχολεια
« Απάντηση #42 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 11:56:35 μμ »
[quote author=alice2 Μερικοί δεν χρειάζονται το ρουσφέτι, γιατί απλά έχουν αυξημένα τυπικά προσόντα και έχουν ήδη δώσει και έχουν περάσει στον ΑΣΕΠ, απλά δεν ήταν στους διοριστέους! Απλώς επεσήμανα τη γενική πεποίθηση των προηγούμενων χρόνων.

Ουφ! Εισαι η τριτη σε αυτο το Forum που παραδεχεται οτι χρησιμοποιησε αυξημενα τυπικα προσοντα... Μερικες αποριες:

1. Τα αυξημενα τυπικα προσοντα, ηταν κληρικος 'η' πολιτικος?
2. Προλαβαινεις να διοριστεις στη μεταβατικη, 'η' ηταν τζαμπα τα αυξημενα τυπικα προσοντα?
3. Αν δεν προλαβεις στη μεταβατικη, θα δωσεις ΑΣΕΠ 'η' θα ψαξεις για αυξημενα τυπικα προσοντα σε αλλη δουλεια?
4. Οταν χρησιμοποιεις τα αυξημενα τυπικα προσοντα, το κανεις χωρις τυψεις 'η' εχεις και λιγες ενοχες?
5. Τα αυξημενα τυπικα προσοντα, τα κανονισες εσυ 'η' ενα μελος της οικογενεια σου?
[/quote]
Παιδιά...μην το κουράζουμε....όποιος έχει αρκετά μόρια από ΑΣΕΠ για να πάει αναπληρωτής στην γενική εκπαίδευση...δεν περιμένει τα εκκλησιαστικά.....
Και ειδικά στους φιλολόγους που είμαστε τόσοι πολλοί...ξέρω πολλά παιδιά που τα προσόντα τους δεν μέτρησαν καθόλου στην πρόσληψη στα εκκλησιαστικά.....άλλα μετρούσαν....
Ήταν πολύ καλό πάντως που φέτος μπήκε μια τάξη...οι παπάδες μεγάλη ήττα πάθανε....θα πηγαίνει ο κάθε "τυχάρπαστος" τώρα...... ;D ;D ;D ;D
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εκκλησιαστικα σχολεια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:09:08 »

Αποσυνδεδεμένος sixtir

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Απ: Εκκλησιαστικα σχολεια
« Απάντηση #43 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 11:58:51 μμ »
Τελικά να μου το θυμηθείται, η Διαμάντω θα αποδειχτεί η καλύτερη,πάντως εως τώρα σίγουρα η τολμηρότερη!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 23, 2010, 12:02:00 πμ από sixtir »

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εκκλησιαστικα σχολεια
« Απάντηση #44 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 12:11:21 πμ »
Είναι διαφορετικό να ξέρεις ότι πήραν κάποιον που στον Ενιαίο Πίνακα Αναπληρωτών είναι μετά από σένα γιατί ανήκει σε ειδική κατηγορία ή είναι τρίτεκνος ή απλά δήλωσε περιοχή που εσύ δεν έχεις δηλώσει από το να μη συμφωνεί ο Α/Α του πίνακα με αυτό που έχει ανακοινωθεί. Υπάρχουν, ξαναρωτάω, διαφορετικοί πίνακες; Και που μπορεί κανείς να τους δει;
Και επειδή μάλλον δεν έχεις καταλάβει τι γίνεται....στον πίνακα με τα ονόματα των αναπληρωτών των εκκλησιαστικών το Υπουργείο χρησιμοποίησε το νούμερο που αντιστοιχούσε σε κάθε άτομο μετά την εκκαθάριση μετά τις προσλήψεις της Α' φάσης....απλά αν πας στον ενιαίο του e-aitisi τα παιδιά εμφανίζονται με τα παλιά τους νούμερα γιατί εκεί δεν έχει γίνει εκκαθάριση...ποτέ δεν γίνεται...!! Γι αυτό νομίζεις πως υπάρχει αναντιστοιχία,ενώ δεν υπάρχει...πήγαινε ψάξε έναν εκκαθαρισμένο πίνακα ΠΕ02 στο φόρουμ και θα δεις.....
Τα αυξημένα τυπικά προσόντα σας μάραναν που δεν καταλαβαίνετε απλά πράγματα....αλλά γιατί να τα καταλαβαίνετε....δεν ασχοληθήκατε ποτέ...αυτά αφορούσαν τους κοινούς θνητούς.....!!
Είναι όντως απ'τα λίγα καλά πράγματα που έκανε η κουρούνα.....!!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος korinad

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
    • Προφίλ
Απ: Εκκλησιαστικα σχολεια
« Απάντηση #45 στις: Σεπτέμβριος 24, 2010, 12:22:19 πμ »
Χωρίς να θέλω να σας κουράσω να καταθέσω την εμπειρία μου απο τα εκκλησιαστικά γιατί με τις αερολογίες που διαβάζω εδώ τύπου "τυπικά προσόντα" με πιάνει αηδία.
Λοιπόν το 2009 το καλοκαίρι έβγαλε μια εγκύκλιο το υπ.παιδ. για τα εκκλησιαστικά όπου ζητούσε να στείλουν όσοι επιθυμούν να δουλέψουν τα "τυπικά προσόντα τους"( βαθμός πτυχίου, γλώσσες, υπολ,προυπηρεσία,μτπτυχ.κτλ) κ αναλόγως θα δημιουργούσαν λίστα κ τους 80 πρώτους θα τους καλούσε για συνέντευξη για να πάρει περίπου 40 ΠΕ01.Πήγαμε κάτι πρόβατα σαν εμένα που ήμουν 17η στη λίστα, χωρίς μέσον με μεγάλες προσδοκίες δηλ. έστω να πάρω τη βάση!Το τί με ρώτησαν ήταν για να με κόψουν, αλλά για ακόμη μια φορά είδα τους ημέτερους να με κοιτάνε απο ψηλά όταν βγήκαν τα αποτελέσματα κ δεν ήμουν ούτε στους 80!Δε λέω οτι τα πήγα τέλεια στη συνέντευξη αλλά ούτε τη βάση δε μου δώσανε για να μη χάσουν τα καλόπαιδά τους!!!
Καλύτερα να μη μιλάνε όσοι δουλέψανε εκει κ ειδικά τα προηγούμενα χρόνια γιατί οι καιροί είναι δύσκολοι κ πόσο ν' αντέξουμε!!! >:( >:( >:(   

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εκκλησιαστικα σχολεια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:09:08 »

Αποσυνδεδεμένος ks10

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Γυναίκα
  • VIVA LA VIDA
    • Προφίλ
Απ: Εκκλησιαστικα σχολεια
« Απάντηση #46 στις: Σεπτέμβριος 24, 2010, 12:27:58 πμ »
Χωρίς να θέλω να σας κουράσω να καταθέσω την εμπειρία μου απο τα εκκλησιαστικά γιατί με τις αερολογίες που διαβάζω εδώ τύπου "τυπικά προσόντα" με πιάνει αηδία.
Λοιπόν το 2009 το καλοκαίρι έβγαλε μια εγκύκλιο το υπ.παιδ. για τα εκκλησιαστικά όπου ζητούσε να στείλουν όσοι επιθυμούν να δουλέψουν τα "τυπικά προσόντα τους"( βαθμός πτυχίου, γλώσσες, υπολ,προυπηρεσία,μτπτυχ.κτλ) κ αναλόγως θα δημιουργούσαν λίστα κ τους 80 πρώτους θα τους καλούσε για συνέντευξη για να πάρει περίπου 40 ΠΕ01.Πήγαμε κάτι πρόβατα σαν εμένα που ήμουν 17η στη λίστα, χωρίς μέσον με μεγάλες προσδοκίες δηλ. έστω να πάρω τη βάση!Το τί με ρώτησαν ήταν για να με κόψουν, αλλά για ακόμη μια φορά είδα τους ημέτερους να με κοιτάνε απο ψηλά όταν βγήκαν τα αποτελέσματα κ δεν ήμουν ούτε στους 80!Δε λέω οτι τα πήγα τέλεια στη συνέντευξη αλλά ούτε τη βάση δε μου δώσανε για να μη χάσουν τα καλόπαιδά τους!!!
Καλύτερα να μη μιλάνε όσοι δουλέψανε εκει κ ειδικά τα προηγούμενα χρόνια γιατί οι καιροί είναι δύσκολοι κ πόσο ν' αντέξουμε!!! >:( >:( >:(   

Από περιέργεια, τι σας ρωτούσαν σε εκείνες τις συνεντεύξεις?
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Εκκλησιαστικα σχολεια
« Απάντηση #47 στις: Σεπτέμβριος 24, 2010, 12:29:24 πμ »
Χωρίς να θέλω να σας κουράσω να καταθέσω την εμπειρία μου απο τα εκκλησιαστικά γιατί με τις αερολογίες που διαβάζω εδώ τύπου "τυπικά προσόντα" με πιάνει αηδία.
Λοιπόν το 2009 το καλοκαίρι έβγαλε μια εγκύκλιο το υπ.παιδ. για τα εκκλησιαστικά όπου ζητούσε να στείλουν όσοι επιθυμούν να δουλέψουν τα "τυπικά προσόντα τους"( βαθμός πτυχίου, γλώσσες, υπολ,προυπηρεσία,μτπτυχ.κτλ) κ αναλόγως θα δημιουργούσαν λίστα κ τους 80 πρώτους θα τους καλούσε για συνέντευξη για να πάρει περίπου 40 ΠΕ01.Πήγαμε κάτι πρόβατα σαν εμένα που ήμουν 17η στη λίστα, χωρίς μέσον με μεγάλες προσδοκίες δηλ. έστω να πάρω τη βάση!Το τί με ρώτησαν ήταν για να με κόψουν, αλλά για ακόμη μια φορά είδα τους ημέτερους να με κοιτάνε απο ψηλά όταν βγήκαν τα αποτελέσματα κ δεν ήμουν ούτε στους 80!Δε λέω οτι τα πήγα τέλεια στη συνέντευξη αλλά ούτε τη βάση δε μου δώσανε για να μη χάσουν τα καλόπαιδά τους!!!
Καλύτερα να μη μιλάνε όσοι δουλέψανε εκει κ ειδικά τα προηγούμενα χρόνια γιατί οι καιροί είναι δύσκολοι κ πόσο ν' αντέξουμε!!! >:( >:( >:(   

Να σε διορθώσω...το 2008 είχε βγει αυτή η εγκύκλιος. Ήμουν κι εγώ ένας από αυτούς που δεν έπιασε τη βάση...  ;D ;D ;D
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εκκλησιαστικα σχολεια
« Απάντηση #48 στις: Σεπτέμβριος 24, 2010, 12:42:17 πμ »
Παιδιά....αφήστε τους να λένε αηδίες....δεν ψαρώνουμε εννοείται περί τυπικών προσόντων....η εκκλησία είναι απ'τα μεγαλύτερα γκέτο και οι ιερείς έχουν πιο ισχυρές άκρες από κάθε πολιτικό...!!
Πέρσι κάναμε ένσταση 5 άτομα και δικαιωθήκαμε...υπήρχαν 16 άτομα που φαίνονταν πως δουλεύουν στο εκκλησιαδτικό του Βελλά Ιωαννίνων....αλλά δούλευαν σε εκκλησιαστικό στην Βόρεια Ήπειρο που όμως δεν ανήκε στο ΥΠΕΠΕΘ...και τα μόριά τους περνιόταν κανονικότατα και μάλιστα διπλά...ως δυσπρόσιτα....φέτος θα είχαν δηλαδή περίπου 32 μόρια...μερικά απ'αυτά τα άτομα με έτος κτήσης πτυχίου το 2007 και 2008.....
Ευτυχώς δικαιωθήκαμε και μηδενίστηκαν τα μόρια αυτά...φυσικά λόγω ακρών της εκκλησίας κάτι καλόπαιδα στο Υπουργείο κάναν τα στραβά μάτια και περνούσαν τα μόρια....Βρωμάει και ζέχνει η υπόθεση...ευτυχώς φέτος άλλαξε το παραμύθι...κάθε κατεργάρης στον πάγκο του....
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος korinad

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
    • Προφίλ
Απ: Εκκλησιαστικα σχολεια
« Απάντηση #49 στις: Σεπτέμβριος 28, 2010, 03:58:04 μμ »
Χωρίς να θέλω να σας κουράσω να καταθέσω την εμπειρία μου απο τα εκκλησιαστικά γιατί με τις αερολογίες που διαβάζω εδώ τύπου "τυπικά προσόντα" με πιάνει αηδία.
Λοιπόν το 2009 το καλοκαίρι έβγαλε μια εγκύκλιο το υπ.παιδ. για τα εκκλησιαστικά όπου ζητούσε να στείλουν όσοι επιθυμούν να δουλέψουν τα "τυπικά προσόντα τους"( βαθμός πτυχίου, γλώσσες, υπολ,προυπηρεσία,μτπτυχ.κτλ) κ αναλόγως θα δημιουργούσαν λίστα κ τους 80 πρώτους θα τους καλούσε για συνέντευξη για να πάρει περίπου 40 ΠΕ01.Πήγαμε κάτι πρόβατα σαν εμένα που ήμουν 17η στη λίστα, χωρίς μέσον με μεγάλες προσδοκίες δηλ. έστω να πάρω τη βάση!Το τί με ρώτησαν ήταν για να με κόψουν, αλλά για ακόμη μια φορά είδα τους ημέτερους να με κοιτάνε απο ψηλά όταν βγήκαν τα αποτελέσματα κ δεν ήμουν ούτε στους 80!Δε λέω οτι τα πήγα τέλεια στη συνέντευξη αλλά ούτε τη βάση δε μου δώσανε για να μη χάσουν τα καλόπαιδά τους!!!
Καλύτερα να μη μιλάνε όσοι δουλέψανε εκει κ ειδικά τα προηγούμενα χρόνια γιατί οι καιροί είναι δύσκολοι κ πόσο ν' αντέξουμε!!! >:( >:( >:(   
Αν εκει που δούλευα ωρομίσθια είχαμε απαλλαγές κ οταν τους είπα οτι δεν έχω αλλά κάτι πρέπει να γίνει μου είπαν είναι θέμα καθηγητή κ οχι νομοθεσίας κ να κοιτάμε να κάνουμε καλά τη δουλειά μας, με ρώτησαν κ 3 ερωτήσεις απο το γνωστικό που απάντησα τις 2 κ αυτά

Από περιέργεια, τι σας ρωτούσαν σε εκείνες τις συνεντεύξεις?

Αποσυνδεδεμένος ks10

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Γυναίκα
  • VIVA LA VIDA
    • Προφίλ
Απ: Εκκλησιαστικα σχολεια
« Απάντηση #50 στις: Σεπτέμβριος 28, 2010, 04:03:57 μμ »
ok
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Εκκλησιαστικα σχολεια
« Απάντηση #51 στις: Ιούλιος 17, 2016, 11:43:21 πμ »
Καλημέρα! Στα εκκλησιαστικά είναι υποχρεωτική η σύσταση από προσωπικότητα της εκκλησίας; Παίζει τελικά ρόλο το βιογραφικό ή θα κάψω την επιλογή γιατί πάντα παίρνουν (εκκλησιαστικά) βύσματα;
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος ariadni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 482
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκκλησιαστικα σχολεια
« Απάντηση #52 στις: Ιούλιος 17, 2016, 01:06:39 μμ »
Καλημέρα! Στα εκκλησιαστικά είναι υποχρεωτική η σύσταση από προσωπικότητα της εκκλησίας; Παίζει τελικά ρόλο το βιογραφικό ή θα κάψω την επιλογή γιατί πάντα παίρνουν (εκκλησιαστικά) βύσματα;
Δεν νομίζω να παίζει ρόλο το βύσμα αφού η επιλογή γίνεται με τα μόρια... ή ζω σε άλλο κόσμο;

lxmix

  • Επισκέπτης
Απ: Εκκλησιαστικα σχολεια
« Απάντηση #53 στις: Ιούλιος 17, 2016, 02:36:32 μμ »
Καλημέρα! Στα εκκλησιαστικά είναι υποχρεωτική η σύσταση από προσωπικότητα της εκκλησίας; Παίζει τελικά ρόλο το βιογραφικό ή θα κάψω την επιλογή γιατί πάντα παίρνουν (εκκλησιαστικά) βύσματα;

Αν καταφέρεις να τους πείσεις ότι ήρθε στον ύπνο σου κάποιος άγιος και σου έδωσε σύσταση, έχεις αρκετά μεγάλες πιθανότητες.

Αποσυνδεδεμένος προσφυγάκι

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκκλησιαστικα σχολεια
« Απάντηση #54 στις: Ιούλιος 17, 2016, 02:49:09 μμ »
Αν καταφέρεις να τους πείσεις ότι ήρθε στον ύπνο σου κάποιος άγιος και σου έδωσε σύσταση, έχεις αρκετά μεγάλες πιθανότητες.

Μετά το ν. 3848 αυτά δεν ισχύουν ακόμα και αν έχεις συστατική από τον αρχιεπίσκοπο. Για να προτιμηθεί κάποιος που είναι χαμηλότερα από σένα πρέπει να υπάρξει αιτιολόγηση.
Θεωρώ άσκοπο να τρέχουμε για επιστολές.
Το ειρωνικό είναι ότι γνωρίζω άτομα 'πιστά' που δεν παίρνουν επιστολές και άλλους που δεν πατάνε στην εκκλησία ή κοροϊδεύουν την εκκλησία αυτές τις μέρες τρέχουν σαν τα λιγούρια στα γραφεία των μητροπολιτών και των ιερέων.

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Εκκλησιαστικα σχολεια
« Απάντηση #55 στις: Ιούλιος 17, 2016, 03:00:28 μμ »
Επειδή δεν έχω σκοπό να πείσω κανέναν για την πίστη μου γι αυτο ρωτάω αν μετραει το βιογραφικό (ακαδημαικά προσοντα κτλ). Αν μετραει οντως να στειλω αν δε μετραει και παει με βαση τα μορια και την πιστη να μη στειλω! Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.
stuDYING...!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 493
Σύνολο: 495

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.13 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.