*

Αποστολέας Θέμα: Η μεγάλη ευκαιρία όλων των ΑΜΩ-ΑΚΩ  (Αναγνώστηκε 10740 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Η μεγάλη ευκαιρία όλων των ΑΜΩ-ΑΚΩ
« Απάντηση #42 στις: Αύγουστος 25, 2010, 12:41:10 πμ »
Το θεμα ομως ειναι το ξεκαθαρισμα του τοπιου να γινει μεσα στα πλαισια της μεταβατικης γιατι αλλιως οσοι εχουμε πολλες επιτυχιες ΑΣΕΠ παλι θα χρειαστει να ξαναδωσουμε.Και μη μου πειτε οτι μπορουμε να μπουμε στο νεο πινακα με τον προηγουμενο βαθμο μας γιατι ποος βασιζεται να μην ξαναδωσει΄΄Μπορει να γραψεις καλυτερα αν πεσουν πιο ευκολα θεματα.ουσιαστικα εξαναγκαζομαστε να ξαναδωσουμε εμεις που του χρονου θα διοριζομασταν...

Οι περισσότεροι από εμάς δεν έχουμε καταλάβει, πως αλλάζει το τοπίο με τον νέο νόμο.
Αναφέρθηκα σ΄αυτό στη σελίδα 1 αυτού του τόπικ. Μια μέτρια επίδοση στον ΑΣΕΠ, μπορεί να σημαίνει τώρα διορισμό, και μια κακή έως μέτρια ΑΜΩ ή ΑΚΩ.
Όλα αυτά, βέβαια, για ειδικότητες, που δεν έχουν πολλούς υπεράριθμους...  :(

Ακόμη έχει συζητηθεί, λίγες φορές δυστυχώς (το θέμα δεν είναι in), σ΄αυτό το Forum, πως μπορεί να αντικειμενοποιηθεί η βαθμολογία των ΑΣΕΠ και να μην υπάρχουν αδικίες, από τον βαθμό δυσκολίας των θεμάτων από χρονιά σε χρονιά. Κάποιοι είχαν προτείνει να λαμβάνεται υπόψη η σειρά επιτυχίας. Υπάρχουν και άλλες λύσεις... :(

Επίσης πρότεινα εγώ να διεκδικήσουμε την μονιμοποίηση ενός που είναι πάνω από 2 χρόνια ΑΚΩ. :(

Όλα αυτά, για να έχουμε καλύτερες συνθήκες διορισμού στο μέλλον... ???

ΥΓ.
Τι λέω;
Εγώ θα διοριζόμουνα του χρόνου... Να με διορίσετε τώρα! >:(

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Η μεγάλη ευκαιρία όλων των ΑΜΩ-ΑΚΩ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:23:27 »

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Η μεγάλη ευκαιρία όλων των ΑΜΩ-ΑΚΩ
« Απάντηση #43 στις: Αύγουστος 25, 2010, 12:47:44 πμ »
giouvis και panos, εσείς τα λέτε πολύ ωραία και σωστά αλλά δυστυχώς φοβάμαι ότι το υπουργείο δεν έχει τις ίδιες προθέσεις, γιατί απλώς δε νοιάζεται για κανέναν μας και -το κυριότερο- έχει αποδείξει όλα αυτά τα χρόνια ότι δε γνωρίζει τι σημαίνει "δικαιοσύνη"...
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Η μεγάλη ευκαιρία όλων των ΑΜΩ-ΑΚΩ
« Απάντηση #44 στις: Αύγουστος 25, 2010, 12:52:47 πμ »
giouvis και panos, εσείς τα λέτε πολύ ωραία και σωστά αλλά δυστυχώς φοβάμαι ότι το υπουργείο δεν έχει τις ίδιες προθέσεις, γιατί απλώς δε νοιάζεται για κανέναν μας και -το κυριότερο- έχει αποδείξει όλα αυτά τα χρόνια ότι δε γνωρίζει τι σημαίνει "δικαιοσύνη"...
Αυτό ακριβώς...και το είπα κι εγώ σήμερα σε άλλο topic...σαν κεφάλια μας βλέπουν για να καλύπτουμε τα κενά τους και ούτε που τους νοιάζει αν περάσαμε ΑΣΕΠ,αν έχουμε παιδιά,αν έχουμε υποχρεώσεις...ούτε καν αν έχουμε και δικαιώματα ως εργαζόμενοι!!

Ένα οικονομικό αλισβερίσι γίνεται δυστυχώς μεταξύ του Υπουργείου Παιδείας και του Υπουργεείου Οικονομικών για το αν θα υπάρξουν διορισμοί ή ψίχουλα ωρομισθίας και ΑΜΩ!!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος ngdek

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
    • Προφίλ
Απ: Η μεγάλη ευκαιρία όλων των ΑΜΩ-ΑΚΩ
« Απάντηση #45 στις: Αύγουστος 25, 2010, 12:53:19 πμ »
ίσως το σημερινό 'οι άχάριστοι καθηγητές αρνούνται διορισμό' να ειπώθηκε για να προλάβει κάτι που το υπουργείο φοβάται πολύ: την άρνηση των αμω να πάνε μακρυά από τη στιγμή που η προϋπηρεσία τους δε θα μετράει σχεδόν καθόλου για διορισμό. Φαίνεται ότι το φοβούνται πολύ... Σαν να λεει 'αν αρνηθείτε εσείς έχετε την ευθύνη γιατί έτσι θα αποδείξετε ότι είστε τεμπέληδες αχάριστοι όπως καταφέραμε να πιστέψει όλη η κοινωνία'. Γιατί κάποιος να ξεσπιτωθεί και να πληρώσει από τη τσέπη του για 0,5 μόρια όταν σε έναν επόμενο ασεπ μόνο με μία υποκειμενική διδακτική μπορεί ο βαθμός του να κυμαίνεται άνετα ανάμεσα στο 30 και 90;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Η μεγάλη ευκαιρία όλων των ΑΜΩ-ΑΚΩ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:23:27 »

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Η μεγάλη ευκαιρία όλων των ΑΜΩ-ΑΚΩ
« Απάντηση #46 στις: Αύγουστος 25, 2010, 12:57:47 πμ »
ίσως το σημερινό 'οι άχάριστοι καθηγητές αρνούνται διορισμό' να ειπώθηκε για να προλάβει κάτι που το υπουργείο φοβάται πολύ: την άρνηση των αμω να πάνε μακρυά από τη στιγμή που η προϋπηρεσία τους δε θα μετράει σχεδόν καθόλου για διορισμό. Φαίνεται ότι το φοβούνται πολύ... Σαν να λεει 'αν αρνηθείτε εσείς έχετε την ευθύνη γιατί έτσι θα αποδείξετε ότι είστε τεμπέληδες αχάριστοι όπως καταφέραμε να πιστέψει όλη η κοινωνία'. Γιατί κάποιος να ξεσπιτωθεί και να πληρώσει από τη τσέπη του για 0,5 μόρια όταν σε έναν επόμενο ασεπ μόνο με μία υποκειμενική διδακτική μπορεί ο βαθμός του να κυμαίνεται άνετα ανάμεσα στο 30 και 90;

Θα πάνε αυτοί που μένουν κοντά και είναι άνεργοι...
Η δεξαμενή είναι τεράστια. Δεν υπάρχει πολλά μέρη της Ελλάδας, χωρίς αδιόριστους εκπαιδευτικούς και στα μέρη που δεν υπάρχουν αδιόριστοι θα στείλει τους νεοδιοριζόμενους για 3 χρόνια... :(

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η μεγάλη ευκαιρία όλων των ΑΜΩ-ΑΚΩ
« Απάντηση #47 στις: Αύγουστος 25, 2010, 01:01:11 πμ »
ακριβως ετσι θα γινει δυστυχως

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Η μεγάλη ευκαιρία όλων των ΑΜΩ-ΑΚΩ
« Απάντηση #48 στις: Αύγουστος 25, 2010, 01:04:43 πμ »
ίσως το σημερινό 'οι άχάριστοι καθηγητές αρνούνται διορισμό' να ειπώθηκε για να προλάβει κάτι που το υπουργείο φοβάται πολύ: την άρνηση των αμω να πάνε μακρυά από τη στιγμή που η προϋπηρεσία τους δε θα μετράει σχεδόν καθόλου για διορισμό. Φαίνεται ότι το φοβούνται πολύ... Σαν να λεει 'αν αρνηθείτε εσείς έχετε την ευθύνη γιατί έτσι θα αποδείξετε ότι είστε τεμπέληδες αχάριστοι όπως καταφέραμε να πιστέψει όλη η κοινωνία'. Γιατί κάποιος να ξεσπιτωθεί και να πληρώσει από τη τσέπη του για 0,5 μόρια όταν σε έναν επόμενο ασεπ μόνο με μία υποκειμενική διδακτική μπορεί ο βαθμός του να κυμαίνεται άνετα ανάμεσα στο 30 και 90;

Έχεις πολύ δίκιο! Γι' αυτό ακριβώς θα το είπε, δεν εξηγείται αλλιώς! Πραγματικά φοβούνται πολύ...Μακάρι να  συνειδητοποιήσουμε πόσο μας έχουν ανάγκη όσο είναι καιρός...Την Πέμπτη πρέπει να είμαστε όλοι απ'εξω απ' το υπουργείο.
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος EVA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • ΠΕ 02 και ΠΕ 70
    • Προφίλ
Απ: Η μεγάλη ευκαιρία όλων των ΑΜΩ-ΑΚΩ
« Απάντηση #49 στις: Αύγουστος 25, 2010, 01:08:26 πμ »
Φόβος δεν είναι ότι χωριζόμαστε σε ομάδες, είναι κατάντια.Κάτι τέτοια εκμεταλλεύονται και, όπως είπα, δε μας παίρνουν στα σοβαρά.Μέχρι τώρα τι καταφέραμε με τη διάσπαση;Απέφερε αποτελέσματα;Όταν κάτι δεν είναι καρποφόρο το αλλάζουμε και δοκιμάζουμε διαφορετική συνταγή!Στις απεργίες δεν είναι ανάγκη να τρέχεις για τους άλλους.Τρέχεις για τις ιδεολογίες σου, για τον εαυτό σου και για ένα καλύτερο αύριο που δικαιούσαι.Επιλογή του καθενός είναι να κάνει απεργίες, ακολουθώντας τα πιστεύω του.Στην τελική ανάλυση θα έπρεπε πρωταρχικά να λέμε ότι ΒΑΡΕΘΗΚΑΜΕ με τις συνεχείς ανατροπές που γίνονται στις ζωές μας, λόγω της αλλαγής των νόμων.Να ξέρεις ότι αυτοί που μπορούν να βολευτούν θα το κάνουν χωρίς να το καταλάβουμε.Τι έγινε με τη λεγόμενη αξιοκρατία που πρεσβευε αυτή η κυβέρνηση;Την είδατε πουθενά;Μάλλον, όχι.Όταν είμαστε ενωμένοι, είμαστε και δυνατοί.Όπου υπάρχει διχόνοια είναι σαθρό το έδαφος.Το έχει αποδείξει πολλές φορές η ιστορία!

Μπλα...μπλα...μπλα! Τα λόγια σου μου φαίνονται τόσο κοινότοπα και αυτονόητα!!! Μη μου κάνεις διάλεξη για ποιους λόγους κάνουμε απεργία, δεν έχω λείψει από καμία! Λες ότι είναι κατάντια να χωριζόμαστε σε ομάδες! Έχουμε μάλλον διαφορετική αντίληψη για το τι εστί κατάντια! Για μένα, κατάντια είναι  να μην αντιδρώ, να κάνω πως δεν καταλαβαίνω όταν τα ανήψια των μπαρμπάδων της Κορώνης με/ μας έβαλαν σε άλλη ομάδα απ' αυτή που μπήκαν οι ίδιοι. Όταν μας έστειλαν στο πυρ το εξώτερον και πήραν θέσεις ανθρώπων που κόπιασαν! Συγνώμη αλλά δε θα το βουλώσω κιόλας από φόβο μήπως με πουν ότι έχω αντισυναδελφική συμπεριφορά! Όσοι διορίστηκαν από οαεδ, Σιβιτανίδειο, Εκκλησιαστικά, ΠΔΣ κι άλλα παράθυρα, ων ουκ έστιν αριθμός, δε χωρίστηκαν από μόνοι τους σε ομάδες; Δε με πέταξαν σε άλλη ομάδα; Δεν ήταν αντισυναδελφική η συμπεριφορά τους; Αναρωτιέσαι πού είναι η αξιοκρατία που ευαγγελιζόταν αυτή η κυβέρνηση! Το ίδιο κι εγώ. Γιατί, όμως δε σε ενοχλεί που τίποτα δεν άλλαξε και διορίζονται οι ίδιοι; Μη μου μιλάς να είμαστε ενωμένοι. Δε θα παίξω το παιχνίδι κανενός βυσματία ούτε θα μπω στο τσουβάλι που θέλουν να μπω. Αν θες, αγωνίσου εσύ για τους συναδέλφους που είναι κολλητοί των πολιτικών και παπάδων!Στο όνομα της ενότητας και της ομόνοιας γίνονται οι μεγαλύτερες αδικίες. Αξιοκρατία, ισότητα και ισονομία σου λένε κάτι; Όλα τα άλλα είναι φλυαρίες...

Μάλλον τα έχεις μπερδέψει λίγο!Σε ομάδες μας χώρισαν οι κυβερνήσεις και εμείς παίζουμε το παιχνίδι τους με το να μαλώνουμε μεταξύ μας.Ποιος δημιούργησε αυτά τα συστήματα( διαίρει και βασίλευε);Σε εκείνους να στρέψεις τα βέλη σου.Δε με γνωρίζεις ούτε σε γνωρίζω.Άρα, για ποιους θα αγωγιστώ άσε να αποφασίσω εγώ.Εσύ από την πλευρά σου μπορείς να βαυκαλίζεσαι ότι θα υπάρξει ισονομία.Ίσως, σε αγγελικά πλασμένους κόσμους.Όχι, στην Ελλάδα!Προσωπικά περισσότερο με ενοχλεί η συνεχής αλλαγή των νόμων, η μη ύπαρξη δυνατότητας να προγραμματίσεις τη ζωή σου και η ακύρωση του προσωπικού μας αγώνα.Η προσπάθεια να πετύχεις το στόχο σου, όποιος είναι αυτός, και στη συνέχεια να ανατρέπονται όλα.Για μια συνέχεια και συνέπεια που θα πρέπει να έχει το κράτος, για αυτό θα πρέπει να αγωνίζεσαι.Εσύ προσπάθησε με τα όπλα που έχεις να πετύχεις το στόχο σου και κυρίως να παρακαλάς να μην ακυρωθούν οι προσπάθειές σου.Όταν βιώσεις την ακύρωση των κόπων σου, τότε θα με θυμηθείς.Εγώ την έχω βιώσει από το Υπουργείο μας άπειρες φορές τα τελευταία 15 χρόνια.Τότε, ίσως, να σκεφτείς ότι η ενότητα είναι πιο σημαντική.Αδικίες γίνονται και στο όνομα της αξιοκρατίας, της ισονομίας και της ισότητας και μάλιστα με μεγάλη δεξιοτεχνία.Για δες λίγο τριγύρω σου...Καλό βράδυ!

Αποσυνδεδεμένος ngdek

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
    • Προφίλ
Απ: Η μεγάλη ευκαιρία όλων των ΑΜΩ-ΑΚΩ
« Απάντηση #50 στις: Αύγουστος 25, 2010, 01:15:55 πμ »
ίσως το σημερινό 'οι άχάριστοι καθηγητές αρνούνται διορισμό' να ειπώθηκε για να προλάβει κάτι που το υπουργείο φοβάται πολύ: την άρνηση των αμω να πάνε μακρυά από τη στιγμή που η προϋπηρεσία τους δε θα μετράει σχεδόν καθόλου για διορισμό. Φαίνεται ότι το φοβούνται πολύ... Σαν να λεει 'αν αρνηθείτε εσείς έχετε την ευθύνη γιατί έτσι θα αποδείξετε ότι είστε τεμπέληδες αχάριστοι όπως καταφέραμε να πιστέψει όλη η κοινωνία'. Γιατί κάποιος να ξεσπιτωθεί και να πληρώσει από τη τσέπη του για 0,5 μόρια όταν σε έναν επόμενο ασεπ μόνο με μία υποκειμενική διδακτική μπορεί ο βαθμός του να κυμαίνεται άνετα ανάμεσα στο 30 και 90;

Θα πάνε αυτοί που μένουν κοντά και είναι άνεργοι...
Η δεξαμενή είναι τεράστια. Δεν υπάρχει πολλά μέρη της Ελλάδας, χωρίς αδιόριστους εκπαιδευτικούς και στα μέρη που δεν υπάρχουν αδιόριστοι θα στείλει τους νεοδιοριζόμενους για 3 χρόνια... :(
πολύ καλά μελετημένο σχέδιο λοιπόν
σκέφτονται πολύ πριν σκεφτούμε εμείς
κατηγορούν για άρνηση πολύ πριν αναγκαστεί ένας αμω να αρνηθεί, παρακαλούν εκεί που δεν μπορούν να κάνουν που@@ια (παρακαλούν για ανάκληση αιτήσεων συνταξιοδότησης) είναι έτοιμοι να φορτώσουν στους εκπαιδευτικούς τα ακάλυπτα κενά και όταν τους λες 'διόρισε' λένε 'δεν δίνει λεφτά το Οικονομικών'.

Αποσυνδεδεμένος ngdek

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
    • Προφίλ
Απ: Η μεγάλη ευκαιρία όλων των ΑΜΩ-ΑΚΩ
« Απάντηση #51 στις: Αύγουστος 25, 2010, 01:23:19 πμ »
Αν πράγματι μείνουν πολλοί νεοδιόριστοι σε απομακρυσμένες περιοχές και αν πράγματι γυρίσουν πολλοί αποσπασμένοι, τότε λογικά και λόγω συνταξιοδοτήσεων τα περισσότερα κενά για αναπληρωτές θα είναι για μεγάλες πόλεις. Εκεί συγκεντρωμένοι οι αναπληρωτές θα έχουν μεγάλη δύναμη να αντιδράσουν σε αυτή την πολιτική, με την παρουσία τους κοντά σε μεγάλα κέντρα αποφάσεων.

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Η μεγάλη ευκαιρία όλων των ΑΜΩ-ΑΚΩ
« Απάντηση #52 στις: Αύγουστος 25, 2010, 01:24:21 πμ »
EVA, ήδη ακυρώθηκαν κι εμένα οι προσπάθειες μου και οι κόποι μου. Ανατράπηκε όλος ο προγραμματισμός της ζωής μου. Όμως γνωρίζω και το ΓΙΑΤΙ έγιναν όλες αυτές οι ανατροπές κι αυτό θέλω να αλλάξει. Θέλω να αγωνίζομαι όχι μόνο για τη συνέχεια και τη συνέπεια που πρέπει να έχει το κράτος αλλά και για ένα αξιοκρατικό κράτος. Θα με περάσεις χαζορομαντική ή ίσως και τρελή! Ας είναι! Ίσως δε θα  προλάβω να το δω αλλά ευελπιστώ πως θα έρθουν καλύτερες και πιο δίκαιες μέρες για την κόρη μου και για τις μελλοντικές γενιές. . Εγώ δε θα πω τίποτα πια...Θα αφήσω τον Θουκυδίδη να μιλήσει -μια και αναφέρθηκες πριν στην Ιστορία και τι έχει αποδείξει. Ας μιλήσει ο μέγιστος Ιστορικός λοιπόν! Αν είσαι φιλόλογος, σίγουρα θα ξέρεις τι σημαίνει το χωρίο, αν δεν είσαι...φρόντισε να μάθεις, θα σου χρησιμεύσει γενικά στη ζωή σου!

μέτεστι δὲ κατὰ μὲν τοὺς νόμους πρὸς τὰ ἴδια διάφορα πᾶσι τὸ ἴσον,
κατὰ δὲ τὴν ἀξίωσιν,ὡς ἕκαστος ἔν τῳ εὐδοκιμεῖ,
οὐκ ἀπὸ μέρους τὸ πλέον ἐς τὰ κοινὰ ἢ ἀπ' ἀρετῆς προτιμᾶται...

Θουκυδίδου, Περικλέους Επιτάφιος, κεφ.37

ΦΙΛΙΚΑ ....
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Η μεγάλη ευκαιρία όλων των ΑΜΩ-ΑΚΩ
« Απάντηση #53 στις: Αύγουστος 25, 2010, 01:31:14 πμ »
Αν πράγματι μείνουν πολλοί νεοδιόριστοι σε απομακρυσμένες περιοχές και αν πράγματι γυρίσουν πολλοί αποσπασμένοι, τότε λογικά και λόγω συνταξιοδοτήσεων τα περισσότερα κενά για αναπληρωτές θα είναι για μεγάλες πόλεις. Εκεί συγκεντρωμένοι οι αναπληρωτές θα έχουν μεγάλη δύναμη να αντιδράσουν σε αυτή την πολιτική, με την παρουσία τους κοντά σε μεγάλα κέντρα αποφάσεων.

Σωστότατο ΚΑΙ αυτό...ελπίζω να υλοποιηθεί!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος geokom

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 181
  • ΠΕ-03
    • Προφίλ
Απ: Η μεγάλη ευκαιρία όλων των ΑΜΩ-ΑΚΩ
« Απάντηση #54 στις: Αύγουστος 25, 2010, 09:44:29 πμ »
Αφιερωμένο σε όσους πιστεύουν στη συνέχιση της μοριοδότησης της προϋπηρεσίας και ΜΕΤΑ από το τέλος της μεταβατικής περιόδου διαιωνίζοντας τον εγκλωβισμό μας στο κομματικό μαντρί (εξαιρούνται οι έχοντες ίδιον συμφέρον)

Αναρωτήθηκε κανείς για ποιο λόγο δεν υπολογίζεται η προϋπηρεσία από των χώρο των φροντιστηρίων;

Γιατί το δημόσιο στην Ελλάδα αναγνωρίζει μόνο την προϋπηρεσία του δημοσίου;

Ξεχάσατε το αξιοκρατικό σύστημα κατανομής των ωρών της πδσ που συναντά ο συλλέκτης μορίων προϋπηρεσίας στα πρώτα του βήματα; Με τι ενθουσιασμό καταφεύγει στο κατάλληλο «βολικό» πρόσωπο για να διεκδικήσει τις ώρες από το συνάδελφο

Θα επέλεγες να επωμισθείς το ρόλο του αμω σε δημόσιο σχολείο που βρίσκεται σε απόσταση μεγαλύτερη από το όριο που είχες θέσει για τα ιδιαιτερά σου εάν δεν θα μετρούσε η προϋπηρεσία;

Θεωρείς πιο τίμιο και αξιοπρεπές απέναντι στον εαυτό σου να περιπλανάσαι ανά την Ελλάδα ζητιανεύοντας μια ώρα παραπάνω στο εβδομαδιαίο πρόγραμμα ή να μένεις στον τόπο σου και να προετοιμάζεσαι ώστε να διεκδικήσεις μία θέση από το 100% του συνόλου, μέσω ασεπ;

Από την ώρα που τα αποτελέσματα των πτυχιούχων στο γνωστικό αντικείμενο παίζουν μεταξύ 1 και 100 (αναφέρομαι στον ασεπ) σε ποια κατάσταση να βρίσκεται άραγε το γνωσιακό επίπεδο των διοριστέων που δεν κατάφεραν να έχουν έστω και μια επιτυχία στον ασεπ;

Μετά από όλα αυτά αναρωτιέμαι γιατί πρέπει να στηρίξουμε το σύστημα της Ελληνικής προϋπηρεσίας; Μήπως είναι κάτι τόσο προφανές και μου διαφεύγει; Ας με βοηθήσει κάποιος.

ΥΓ.
Τα παραπάνω τοποθετούνται χρονικά  για μετά το πέρας της μεταβατικής.
Τα άτομα που χρησιμοποίησαν την προϋπηρεσία για να πληρώνονται εσαεί δε φταίνε σε κάτι. Επιτέλεσαν καθόλα νόμιμα το καθήκον τους υπό το άγρυπνο βλέμμα των νομοθετών.

Αποσυνδεδεμένος podiki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Η μεγάλη ευκαιρία όλων των ΑΜΩ-ΑΚΩ
« Απάντηση #55 στις: Αύγουστος 25, 2010, 11:37:35 πμ »
Ξέρεις όταν εργάζεσαι έχεις και τα ένσημά σου τα οποία δεν σου δίνει κανένας όταν κάθεσαι και διαβάζεις σπίτι σου ,κάτσε εσύ ανασφάλιστος να διαβάζεις κ αν πάθεις τίποτα πήγαινε στην πρόνοια να βγάλεις βιβλιάριο απόρου.Επίσης, όσο και να διαβάσεις μόνος η εμπειρία είναι αυτή που σε κάνει καλό εκπαιδευτικό κ όχι οι εξετάσεις που μέσα σε 3 ώρες κρίνεται όλη σου η ζωή, απορώ πώς τα λες αυτά τα πράγματα, η προϋπηρεσία πρέπει να μοριοδοτείται όπως συνέβαινε μέχρι τώρα , εγώ πέρσυ στις εξετάσεις έπαθα κωλικό και δεν έγραψα καλά.Ασε βέβαια που οι ερωτήσεις ουδεμία σχέση είχαν μ αυτά που διδάσκονται στο σχολείο αλλά επρεπε να ξαναπάω στο πανεπιστήμιο για να τα θυμηθώ .δεν μπορεί μια γραπτή εξέταση να είναι ο μόνος τρόπος να κριθεί αν θα δουλέψεις ή όχι.Ανθρωποι είμαστε όχι προγραμματισμένοι υπολογιστές.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162174
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 675
Σύνολο: 687

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.