*

Αποστολέας Θέμα: 15.760 Αναπληρωτές και 10.800 Ωρομίσθιοι...Η κοροϊδία του υπουργείου  (Αναγνώστηκε 7371 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 15.760 Αναπληρωτές και 10.800 Ωρομίσθιοι...Η κοροϊδία του υπουργείου
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 30, 2010, 10:22:53 πμ »
Οι απόψεις είναι πολλές. Ποιός λέει αλήθεια και ψέματα...;;;;
Η κ. υπουργός είχε δηλώσει ότι Τρίτη ή Τετάρτη θα ανακοινωθεί η πρώτη φουρνιά.
Και την προηγούμενη Τρίτη πάντως στις 12:00 στο Σκάι δήλωνε ότι Πέμπτη θα βγουν οι βάσεις και μισή ώρα αργότερα ο Πανάρετος έβγαζε δελτίο τύπου ότι οι βάσεις θα ανακοινωθούν Τετάρτη πρωί......

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος sofikititi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
    • Προφίλ
Απ: 15.760 Αναπληρωτές και 10.800 Ωρομίσθιοι...Η κοροϊδία του υπουργείου
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 30, 2010, 10:37:05 πμ »
ας ελπισουμε οτι θα βγουν οσο πιο συντομα γινεται γιατι κοντευω να σκασω!!να ξερουμε που να παμε να ψαξουμε για σπιτι και να ενημερωσουμε τους φιλους μας που μπορουν να ερθουν για διακοπες!!
ας διακωμωδισουμε λιγο την κατασταση γιατι αλλιως... θα μας φαει το αγχος!!! και ουτε ki η γιογκα δεν βοηθα οπως ειχαν πει σε αλλο topic!!!

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 15.760 Αναπληρωτές και 10.800 Ωρομίσθιοι...Η κοροϊδία του υπουργείου
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 30, 2010, 10:44:46 πμ »
ας ελπισουμε οτι θα βγουν οσο πιο συντομα γινεται γιατι κοντευω να σκασω!!να ξερουμε που να παμε να ψαξουμε για σπιτι και να ενημερωσουμε τους φιλους μας που μπορουν να ερθουν για διακοπες!!
ας διακωμωδισουμε λιγο την κατασταση γιατι αλλιως... θα μας φαει το αγχος!!! και ουτε ki η γιογκα δεν βοηθα οπως ειχαν πει σε αλλο topic!!!
Αυτά είναι ωραία.... Η γυναίκα μου, εκτός από σπίτι, θα έχει να ψάξει Παιδικό Σταθμό για τα παιδιά, άλλοι συνάδελφοι θα πρέπει να ψάξουν Νηπιαγωγία, Δημοτικά, Γυμνάσια, Λύκεια για τα παιδιά τους.....
Άστα να πάνε, κοινωνική αναισθησία σε όλο της το μεγαλείο.
Να δείτε που θα τα ανακοινωθούν και θα πρέπει μέσα σε 2 μέρες (τις δύο επόμενες μέρες) να παρουσιαστούν στις Δευτεροβάθμιες.... τρεχάτε ποδαράκια μου

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 15.760 Αναπληρωτές και 10.800 Ωρομίσθιοι...Η κοροϊδία του υπουργείου
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 30, 2010, 11:15:51 πμ »
-Green Ξέρεις προσωπικά τέτοιους αναπληρωτές; γιατί εγώ δυο χρόνια τώρα δεν έχω συναντήσει κανένα με λιγότερες από 21 ώρες και εγώ έκανα 23 πέρσι. Εγώ θα πάω όμως άμω. νομίζω ότι δεν τα υπολόγισες σωστά.
Φυσικά και υπήρχαν αναπληρωτές που δεν συμπλήρωναν ωράριο και τους μπάλωναν ώρες από εδώ και από εκεί (πχ γραμματιακή υποστήριξη).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 15.760 Αναπληρωτές και 10.800 Ωρομίσθιοι...Η κοροϊδία του υπουργείου
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 30, 2010, 11:18:26 πμ »
ας ελπισουμε οτι θα βγουν οσο πιο συντομα γινεται γιατι κοντευω να σκασω!!να ξερουμε που να παμε να ψαξουμε για σπιτι και να ενημερωσουμε τους φιλους μας που μπορουν να ερθουν για διακοπες!!
ας διακωμωδισουμε λιγο την κατασταση γιατι αλλιως... θα μας φαει το αγχος!!! και ουτε ki η γιογκα δεν βοηθα οπως ειχαν πει σε αλλο topic!!!
Αυτά είναι ωραία.... Η γυναίκα μου, εκτός από σπίτι, θα έχει να ψάξει Παιδικό Σταθμό για τα παιδιά, άλλοι συνάδελφοι θα πρέπει να ψάξουν Νηπιαγωγία, Δημοτικά, Γυμνάσια, Λύκεια για τα παιδιά τους.....
Άστα να πάνε, κοινωνική αναισθησία σε όλο της το μεγαλείο.
Να δείτε που θα τα ανακοινωθούν και θα πρέπει μέσα σε 2 μέρες (τις δύο επόμενες μέρες) να παρουσιαστούν στις Δευτεροβάθμιες.... τρεχάτε ποδαράκια μου
Φαντάζομαι ότι μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι κάποιοι δεν θα πάνε πουθενά γιατί δεν θα τους καλέσουν ή θα τους καλέσουν για πολύ λίγες ώρες. Οπότε τα υπόλοιπα προβλήματα είναι δευτερεύοντα.

void

  • Επισκέπτης
Απ: 15.760 Αναπληρωτές και 10.800 Ωρομίσθιοι...Η κοροϊδία του υπουργείου
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 30, 2010, 11:26:56 πμ »
ακουτε να σας πω τι τραβαει ενας...γνωστος μου που στα 42 του ακομη παλευει με ωρομισθιες και αναπληρωσεις και θα καταλαβετε το μεγεθος του δραματος ενος συστηματος που δε λογαριαζει ανθρωπινο παραγοντα,ηλικια κτλ παρα μονο τα μεσα και τα εξω.Περιμενει που λετε να τον καλεσουν και μαζι με την εγνοια πού θα παει το παιδι νηπιαγωγειο,τι σπιτι θα βρει,πώς θα πληρωνει λογαριασμους Χ 2,εχει και τη γυναικα της αδερφης του αρρωστη στα τελευταια της.Πώς να φυγει,πού να παει,ποιον να αφησει πισω,να παρει την πεθερα μαζι,πού να τη βαλει;Μυλος το μυαλο του!

Αποσυνδεδεμένος iLLuSioN

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 381
    • Προφίλ
Απ: 15.760 Αναπληρωτές και 10.800 Ωρομίσθιοι...Η κοροϊδία του υπουργείου
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 30, 2010, 11:29:55 πμ »
Σε λίγο ο Κάτσικας στο ΣΚΑΙ...για να δούμε τι θα ακούσουμε πάλι!

Αποσυνδεδεμένος maritina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
    • Προφίλ
Απ: 15.760 Αναπληρωτές και 10.800 Ωρομίσθιοι...Η κοροϊδία του υπουργείου
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 30, 2010, 11:32:25 πμ »
Εvants λυπαμαι ειλικρινα για το γνωστο σου....απο τις πολυ δυσκολες περιπτωσεις...κριμα!

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 15.760 Αναπληρωτές και 10.800 Ωρομίσθιοι...Η κοροϊδία του υπουργείου
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 30, 2010, 11:43:56 πμ »
ας ελπισουμε οτι θα βγουν οσο πιο συντομα γινεται γιατι κοντευω να σκασω!!να ξερουμε που να παμε να ψαξουμε για σπιτι και να ενημερωσουμε τους φιλους μας που μπορουν να ερθουν για διακοπες!!
ας διακωμωδισουμε λιγο την κατασταση γιατι αλλιως... θα μας φαει το αγχος!!! και ουτε ki η γιογκα δεν βοηθα οπως ειχαν πει σε αλλο topic!!!
Αυτά είναι ωραία.... Η γυναίκα μου, εκτός από σπίτι, θα έχει να ψάξει Παιδικό Σταθμό για τα παιδιά, άλλοι συνάδελφοι θα πρέπει να ψάξουν Νηπιαγωγία, Δημοτικά, Γυμνάσια, Λύκεια για τα παιδιά τους.....
Άστα να πάνε, κοινωνική αναισθησία σε όλο της το μεγαλείο.
Να δείτε που θα τα ανακοινωθούν και θα πρέπει μέσα σε 2 μέρες (τις δύο επόμενες μέρες) να παρουσιαστούν στις Δευτεροβάθμιες.... τρεχάτε ποδαράκια μου
Φαντάζομαι ότι μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι κάποιοι δεν θα πάνε πουθενά γιατί δεν θα τους καλέσουν ή θα τους καλέσουν για πολύ λίγες ώρες. Οπότε τα υπόλοιπα προβλήματα είναι δευτερεύοντα.
Ναι καλά σίγουρα, αλλά άμα θέλουμε να γενικεύουμε....

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 15.760 Αναπληρωτές και 10.800 Ωρομίσθιοι...Η κοροϊδία του υπουργείου
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 30, 2010, 11:57:18 πμ »
Αν καθήσουμε να πούμε το τι ζόρια τραβάει ο καθένας δεν θα έχουμε τελειωμό. Σαφώς υπάρχουν και οι νεότεροι συνάδελφοι που ακόμα συντηρούνται από τον μπαμπά και σίγουρα δεν θα πεινάσουν ακόμα και αν καθηστερήσει η πρόσληψή τους.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 30, 2010, 11:58:58 πμ από Green »

Αποσυνδεδεμένος CynnemAprod

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 605
  • Φύλο: Άντρας
  • φαντασιόπληκτη Α.Δ.+Πανάθλιος
    • Προφίλ
Απ: 15.760 Αναπληρωτές και 10.800 Ωρομίσθιοι...Η κοροϊδία του υπουργείου
« Απάντηση #24 στις: Αύγουστος 30, 2010, 11:58:16 πμ »




O Kάτσικας μόλις είπε στο ΣΚΑΪ, πως θα πάρουν αναπληρωτές α΄φάση περισσότερους από 2000 αλλά δεν θα ξεπερνούν τις 3500. Αναμένεται η α΄φάση από σήμερα έως και την Παρασκευή. Η β΄φάση θα γίνει στις 14 Σεπτεμβρίου. Φάσεις αναπληρωτών θα γίνουν τον Σεπτέμβριο και τον Οκτώβριο (ΑΜΩ-ΑΚΩ). Τους υπόλοιπους μήνες τα κενά θα καλυφθούν μόνο με ωροσμίθιους!!!! (των 4 ωρών  :o )






Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 15.760 Αναπληρωτές και 10.800 Ωρομίσθιοι...Η κοροϊδία του υπουργείου
« Απάντηση #25 στις: Αύγουστος 30, 2010, 04:35:46 μμ »
-Green Ξέρεις προσωπικά τέτοιους αναπληρωτές; γιατί εγώ δυο χρόνια τώρα δεν έχω συναντήσει κανένα με λιγότερες από 21 ώρες και εγώ έκανα 23 πέρσι. Εγώ θα πάω όμως άμω. νομίζω ότι δεν τα υπολόγισες σωστά.
Φυσικά και υπήρχαν αναπληρωτές που δεν συμπλήρωναν ωράριο και τους μπάλωναν ώρες από εδώ και από εκεί (πχ γραμματιακή υποστήριξη).

Οπως υπαρχουν και μονιμοι που δε συμπληρωνουν ωραριο και κανουν γραμματιακη υποστηριξη για να καλυψουν. Αφου δεν υπαρχουν γραμματεις σε ολα τα σχολεια, αυτο δεν ειναι παραλογο.

Ισχυει ομως και το αντιθετο:  υπηρχαν σχολεια οπου ελειπαν καθηγητες και τα παιδια εκαναν εναλλαξ μια βδομαδα χημεια και μια βδομαδα βιολογια! 'Η αναγκαζονταν να μην κανουν καθολου εργαστηριο.

gvasilis, δεν μπορω να καταλαβω τι εννοεις.

α) Αν η ειδικοτητα σου δεν εχει πολλα κενα, τοτε:

α1) αν εισαι 'ψηλα' στον πινακα, οι ΑΜΩ δε σε πειραζουν, αφου μαλλον θα πας ΑΚΩ (οπως θα πηγαινες και περυσι).

α2) αν εισαι 'μετρια' στον πινακα, τοτε το ΑΜΩ μπορει να σε βολεψει/δελεασει για γειτονικες περιοχες, καθως θα πληρωνεσαι στην ωρα σου και πολυ καλυτερα απο τον (παλιο) ωρομισθιο των 10-11 ωρων.

1) Το προβλημα ειναι οτι θα μειωθει δραστικα ο αριθμος των ΑΚΩ:
ενω περυσι ενας ΑΚΩ θα καλυπτε 13 ωρες σ'ενα σχολειο και 8 σ'ενα αλλο, τωρα αυτα τα κενα θα καλυφθουν απο δυο ΑΜΩ. Ο συνολικος αριθμος αναπληρωτων (ΑΚΩ + ΑΜΩ) μπορει να μην αλλαξει πολυ, αλλά σιγουρα θα υπαρχουν πολυ λιγοτεροι ΑΚΩ απο περυσι.

Το ζητουμενο ηταν ν'αναβαθμιστουν οι ωρομισθιοι, αλλά δεν ηταν ποτέ να μειωθουν οι ΑΚΩ!

2) Καποιος αναμεσα στο α1 και α2 του παραδειγματος σου, που ειχε μεν σιγουρη την αναπληρωση αλλά οχι απο την Α' ή Β' φαση οπως την εχει ο α1, τωρα θα καταληξει ΑΜΩ ολη τη χρονια, αφου ο αριθμος των ΑΚΩ θα ειναι μειωμενος κι επιπλεον ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΠΑΕΙ ΑΚΩ.

Αποσυνδεδεμένος aphrodite

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση! ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: 15.760 Αναπληρωτές και 10.800 Ωρομίσθιοι...Η κοροϊδία του υπουργείου
« Απάντηση #26 στις: Αύγουστος 30, 2010, 05:24:13 μμ »
Ω, Χριστέ μου!! Πάλι μπερδεύτηκα! Γιατί δεν επιτρέπεται να πάει ΑΚΩ; Συνάδελφοι από τις Διευθύνσεις μέ διαβεβαίωναν ότι αν προκύψει κενό ΑΚΩ και έρθει η σειρά σου ακόμα και αν απασχολείσαι ως ΑΜΩ μπορείς να κληθείς και να κάνεις τη μετακίνηση. Όπως, δλδ, ίσχυε με έναν ωρομίσθιο που μπορεί να τον καλούσαν ως αναπληρωτή λίγο αργότερα μέσα στη χρονιά. Εκτός αν αναφερόμαστε στα «μαγειρέματα» ΑΚΩ-ΑΜΩ που συχνά ακούγονται τελευταία ότι θέλουν να κάνουν.  ???
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 30, 2010, 05:44:00 μμ από aphrodite »

Αποσυνδεδεμένος mariael

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
    • Προφίλ
Απ: 15.760 Αναπληρωτές και 10.800 Ωρομίσθιοι...Η κοροϊδία του υπουργείου
« Απάντηση #27 στις: Αύγουστος 30, 2010, 05:36:09 μμ »
παει ακω μονο στην περιοχη/διευθυνση που ειναι ηδη αμω στην περιπτωση που προκυψει κενο και δεν προηγειται αλλος στα μορια

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160917
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 815
Σύνολο: 827

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.