*

Αποστολέας Θέμα: ΑΣΠΑΙΤΕ και παρατυπίες στο ΕΠΠΑΙΚ  (Αναγνώστηκε 35077 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ioannis!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ ΚΑΙ ΠΑΡΑΤΥΠΙΕΣ ΣΤΟ ΕΠΠΑΙΚ
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 06, 2010, 08:37:01 μμ »
Παράθεση
Παιδια με αγχωσατε......Πιστευα πως ειναι αξιοκρατικα τα πραγματα στην ασπαιτε....
Κι όμως συνάδελφε, έτσι είναι και χειρότερα. Από τη μια οι παρατυπίες των υποψηφίων που χρησιμοποιούν αθέμιτα μέσα και από την άλλη ο παραλογισμός της ΑΣΠΑΙΤΕ. Αλλά μην αγχώνεσαι. Προετοιμάσου κατάλληλα και... καλή τύχη! Έλεος! Δηλαδή για ένα πιστοποιητικό να ζητάνε διδακτορικό ή και μεταπτυχιακό τίτλο, 2 γλώσσες, προϋπηρεσία! Αν τα είχαν όλα αυτά, στην ΑΣΠΑΙΤΕ θα πήγαιναν; Ο πτυχιούχος τμ. Μαθηματικών ή Χημείας κτλ. γιατί να έχει πιστοποίηση ακόμα και τώρα, παρόλο που μπορεί να μην έχει παρακολουθήσει κανένα μάθημα Παιδαγωγικής στις προπτυχιακές του σπουδές;! Είναι αδικία και έπρεπε το θέμα να έχει πάρει μεγαλύτερη δημοσιότητα. Οι κλάδοι των νομικών-πολιτικών, κοινωνιολόγων, οικονομολόγων, τεχνικών κλάδων κτλ. είναι αδικημένοι. Γνωρίζω αξιόλογους πτυχιούχους που επειδή δεν επιθυμούσαν να συνεχίσουν για διδακτορικές σπουδές (και είναι δικαίωμά τους) απορρίπτονται κάθε χρονιά. Καλύτερα οι ενδιαφερόμενοι να έδιναν -έστω- εξετάσεις σε συγκεκριμένα μαθήματα, ώστε να εισαχθούν με αξιοκρατικά κριτήρια και όχι με υπερβολικές απαιτήσεις ή άλλες "μεθόδους". Συμφωνώ με την Πανελλήνια Ένωση Αδιόριστων Εκπαιδευτικών. Η σχολή αυτή δε χειρίζεται το θέμα καθόλου σωστά και η πιστοποίηση έπρεπε να δίνεται κατά τη διάρκεια ή μετά το πέρας των προπτυχιακών σπουδών των ιδίων τμημάτων και όχι στην ΑΣΠΑΙΤΕ. Και να έχουν ΟΛΟΙ το δικαίωμα, χωρίς εξετάσεις, όχι 5 ή 6 άτομα! Αυτό σημαίνει ελευθερία και δικαίωμα στη γνώση.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 06, 2010, 08:45:41 μμ από Ioannis! »
«Άνευ της παιδαγωγικής ταύτης μορφώσεως, οσονδήποτε και αν είναι φιλολογικώς πεπαιδευμένος ο μέλλων διδάσκαλος, κινδυνεύει διπλούν τινά κίνδυνον…».

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ ΚΑΙ ΠΑΡΑΤΥΠΙΕΣ ΣΤΟ ΕΠΠΑΙΚ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:06:19 »

Αποσυνδεδεμένος giannios

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 536
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ ΚΑΙ ΠΑΡΑΤΥΠΙΕΣ ΣΤΟ ΕΠΠΑΙΚ
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 06, 2010, 08:56:44 μμ »
 Πράγματι είναι τεράστια αδικία αυτό με την παιδαγωγική κατάρτιση ειδικοτήτων που δεν έχουν. Στο θέμα πρέπει να επέμβει ΑΜΕΣΑ Ο ΣΥΝΗΓΟΡΟΣ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ. Ο αποκλεισμός ολόκληρων κατηγοριών από την παιδαγωγική κατάρτιση λόγω μη ύπαρξης διδακτορικού και μεταπτυχιακού, ενώ άλλες την παίρνουν με την αποφοίτησή τους αυτόματα είναι θέμα πραγματικά τεράστιας διάκρισης που δεν θα πρέπει να μείνει έτσι.

Πάντως εγώ γιατί το κόβω τέλος Σεπτέμβρη να βγάζουν τα αποτελέσματα;;

Αποσυνδεδεμένος Ioannis!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ ΚΑΙ ΠΑΡΑΤΥΠΙΕΣ ΣΤΟ ΕΠΠΑΙΚ
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 06, 2010, 08:58:26 μμ »
Παράθεση
Είπαμε ρε παιδιά: ΟΛΟΥΣ.
Δεν θα μείνει αδιόριστος δάσκαλος
αρκεί να έχει δηλώσει το ΠΑΝΤΟΥ.
Θα πάρουν κι αυτούς που θα πάρουν πτυχίο το Σεπτέμβρη.
Μόλις το διάβασα σε άλλο topic και το θεωρώ τραγικό. Άλλοι δεν μπορούν να λάβουν μια πιστοποίηση, για να μπορέσουν να αγωνιστούν για μια θέση στην εκπαίδευση και άλλοι θριαμβολογούν. Αυτές είναι οι ανισότητες στην εκπαίδευση. Δεν αναφέρονται μόνο στους μαθητές (όπως μας δίδαξαν στο πανεπιστήμιο), αλλά και στους εκπαιδευτικούς που επιθυμούν να ενταχθούν σε αυτή. Δηλαδή, συνάδελφοι, χρήματα υπάρχουν, για να διοριστούν ακόμα και εκείνοι οι δημοδιδάσκαλοι που δεν έχουν ορκιστεί ακόμα;! Αυτό είναι απίστευτα προκλητικό.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 06, 2010, 09:04:30 μμ από Ioannis! »
«Άνευ της παιδαγωγικής ταύτης μορφώσεως, οσονδήποτε και αν είναι φιλολογικώς πεπαιδευμένος ο μέλλων διδάσκαλος, κινδυνεύει διπλούν τινά κίνδυνον…».

Αποσυνδεδεμένος rolls

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ ΚΑΙ ΠΑΡΑΤΥΠΙΕΣ ΣΤΟ ΕΠΠΑΙΚ
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 06, 2010, 09:16:38 μμ »
Κι αυτα τα αποτελεσματα πολυ αργουν....

στις 16/9 θα ξέρουμε!

εγω ειχα μιλησει με Αθηνα και μου ειπαν μετα τις 15 Σεπτεμβρη τα αποτελεσματα....αυτο μπορει να σημαινει 16, μπορει και αρχες Οκτωβρη....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ ΚΑΙ ΠΑΡΑΤΥΠΙΕΣ ΣΤΟ ΕΠΠΑΙΚ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:06:19 »

Αποσυνδεδεμένος ΧΑΡΑ 08

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ ΚΑΙ ΠΑΡΑΤΥΠΙΕΣ ΣΤΟ ΕΠΠΑΙΚ
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 07, 2010, 04:33:22 μμ »
Έλεος δεν ντρέπεσετ να πάτε σε γραφεία βουλευτών, να παρακαλάτε ουσαιστικά να βγάλουν ψεύτικα αποτελέσματά στους πίνακες κατάταξης της ΑΣΠΑΙΤΕ, δίνοντάς σας επιπλέον μόρια που δεν τα αξίζετε. Δεν ξέρω αν γίνεται αυτό, πραγματικά για μένα θα έπρεπε να απολυθούν άμεσα όσοι καθηγητές και προσωπικό της ΑΣΠΑΙΤΕ εμπλέκεται, αν εμπλέκεται. Έχουν ακουστεί πάντως κατά καιρούς διάφορα. Για μένα έπρεπε ο ΑΣΕΠ να ελέγχει την διαδικασία, μιας και θεωρείται τόσο απαραίτητο προσόν στην εκπαίδευση και στις προσλήψεις.

Η ΑΣΠΑΙΤΕ κανονικά θα έπρεπε να βγάζει και τα μόρια και των άλλων υποψηφίων και όχι μόνο αυτών που μπαίνουν και επιτέλους ας αυξήσει και στα περιφερειακά της τμήματα τον αριθμό εισακτέων και όχι μόνο Αθήνα και Θεσσαλονίκη.

Στα αλήθεια ξέρει κανείς πότε θα βγάλουν τα αποτελέσματα επιλογής του ΕΠΠΑΙΚ;;;

Πάντως πραγματικά ΝΤΡΟΠΗ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΠΑΝΕ ΣΕ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΓΙΑ ΑΛΛΟΙΩΣΗ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΩΝ. Πραγματικά αν υπάρχουν πολιτικοί που το κάνουν αυτό ΝΑ ΠΑΝΕ ΝΑ ΚΡΕΜΑΣΤΟΥΝ ΑΠΟ ΤΑ ΔΕΝΤΡΑ ΤΩΝ ΠΛΑΤΕΙΩΝ!!!!!!!!! Να μου πεις εδώ έφαγαν τα χρήματα όλα, αυτό δεν μπορούν να κάνουν;;;

AN και έτσι που πάει η κατάσταση της χώρας θα τις βγάλουν τις κρεμάλες στις πλατείες και τότε: ΟΡΓΗ ΛΑΟΥ - ΟΡΓΗ ΘΕΟΥ!!!!!!!


giannos, γιατί μου κάνεις τέτοια επίθεση! Δεν έχω Ασπαιτε! Μια φορά πήγα σε πολιτικό και είδα πως λειτουργούν εκει μέσα, μετα απο προτροπή κάποιων γνωστών μου, βλέποντας με, να βρίσκομαι σε αδιέξοδο. Δεν είμαι υπέρ αυτής της τακτική, άλλα ετσι κατάλαβα πολλά για το ρόλο της ΑΣΠΑΙΤΕ και απλά ήθελα να τα μοιραστώ μαζί σας! Οι πολιτικοί ξέρουν ποιούς βοηθούν ... αυτούς που τους μοιάζουν , που έχουν την παρανομία και την αυθαιρεσία στο αίμα τους... Εγώ δεν είμαι τέτοια και αυτό φαίνται απο το γεγονός οτι ακόμα ταλαιπωρούμαι για να διοριστώ εδω και πολλά χρόνια. Γι' αυτό μην βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα. Αλλωστε δεν  ξέρεις την προσωπική μου ιστορία... ούτε τον χαρακτήρα μου (είμαι πολύ τρελή για να με εμπιστευτεί ένας πολιτικός) Μην κρίνεις λοιπόν χωρίς να ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος rolls

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ ΚΑΙ ΠΑΡΑΤΥΠΙΕΣ ΣΤΟ ΕΠΠΑΙΚ
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 16, 2010, 11:43:30 πμ »
Καλημερα σε ολους!!!!
Ειδατε την ανακοινωση της ΑΣΠΑΙΤΕ που λεει οτι η ανακοινωση των αποτελεσματων θα γινει στο 1ο δεκαημερο του Οκτωβριου?
Μηπως εντασσεται κι αυτη η ανακοινωση στις παρατυπιες?
Ηδη περιμεναμε τοσο καιρο....Κι αυτη η ανακοινωση το μονο που μου δημιουργει ειναι πολλα ερωτηματα και πολλες αμφιβολιες περι αξιοκρατικης διαδικασιας επιλογης υποψηφιων....Ερχονται και εκλογες......Τί να πω.... :(

Αποσυνδεδεμένος rebecca...

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 233
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ και παρατυπίες στο ΕΠΠΑΙΚ
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 06:07:55 μμ »
ποσα μορια πρεπει να εχει καποιος για να ειναι σιγουρος οτι θα μπει?με 24 πας πουθενα???
ΠΕ 10

Αποσυνδεδεμένος θάvος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ και παρατυπίες στο ΕΠΠΑΙΚ
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 06:24:12 μμ »
για κοινωνιολόγους πέρυσι με 24 έμπαινες μονο ΣΑΠΕΣ. οι 3 από τους 5 μάλιστα είχαν λιγότερα από 24. 22,78 βάση

Αποσυνδεδεμένος rebecca...

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 233
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ και παρατυπίες στο ΕΠΠΑΙΚ
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 06:27:34 μμ »
ευχαριστω
που μπορω να δω τα αποτελεσματα εκτος απο http://www.exetaseis-asep.com/index.php/aspaite
δεν μπορω να ανοιξω τους πινακες:(
ΠΕ 10

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ και παρατυπίες στο ΕΠΠΑΙΚ
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 06:30:14 μμ »
Είναι κοινό μυστικό ότι παίζει χοντρό μέσο για να μπεις στο ΕΠΠΑΙΚ. Το θέμα είχε φτάσει ως τη Βουλή απο το κυβερνών κόμμα, ειδικά για την ΑΣΠΑΙΤΕ Ιωαννίνων που είχε δώσει εντολή να καταστραφούν όλες οι καταγγελίες για παράνομες εισαγωγές υποψηφίων. Και σε αυτό συντελεί και ο εντελώς αδιαφανής τρόπος έκδοσης των αποτελεσμάτων, όπου τα τελευταία χρόνια δεν ανακοινώνονται αναλυτικά τα προσόντα των υποψηφίων.

Αποσυνδεδεμένος θάvος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ και παρατυπίες στο ΕΠΠΑΙΚ
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 06:36:22 μμ »
rebecca κι εγω απο εκει στα εγραφα  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 09, 2011, 02:07:25 πμ από le »

Αποσυνδεδεμένος glianna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ και παρατυπίες στο ΕΠΠΑΙΚ
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 06:49:24 μμ »
Είναι κοινό μυστικό ότι παίζει χοντρό μέσο για να μπεις στο ΕΠΠΑΙΚ. Το θέμα είχε φτάσει ως τη Βουλή απο το κυβερνών κόμμα, ειδικά για την ΑΣΠΑΙΤΕ Ιωαννίνων που είχε δώσει εντολή να καταστραφούν όλες οι καταγγελίες για παράνομες εισαγωγές υποψηφίων. Και σε αυτό συντελεί και ο εντελώς αδιαφανής τρόπος έκδοσης των αποτελεσμάτων, όπου τα τελευταία χρόνια δεν ανακοινώνονται αναλυτικά τα προσόντα των υποψηφίων.

Χρήσιμο είναι να μην κάνουμε τέτοιου είδους γενικεύσεις. Προκαλούν λάθος εντυπώσεις.  
Δεν γνωρίζω το περιστατικό στο οποίο αναφέρεσαι.
Ωστόσο, ως κάτοχος πιστοποιητικού της ΑΣΠΑΙΤΕ οφείλω να τονίσω πως επιλέχτηκα βάσει των μορίων μου, 1η στην ειδικότητα μου, χωρίς καμία ...δολιοφθορά!
Ειναι κρίμα να αποθαρρύνονται άτομα που έχουν τα προσόντα και να νομίζουν οτι παντού κυριαρχεί το μέσο.  
Δεν ξέρω εαν κάποιοι μπαίνουν με πλάγιους τρόπους. Είμαι βέβαιη όμως πως πολλοί μπαίνουν αξιοκρατικότατα!!!

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ και παρατυπίες στο ΕΠΠΑΙΚ
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 06:57:52 μμ »
Ας το πω λοιπόν πιο σωστά, είναι κοινό μυστικό ότι για το ΕΠΠΑΙΚ παίζει και χοντρό μέσο. Σε κάθε περίπτωση, επειδή ζούμε στην Ελλάδα και έχει καεί η γούνα μας, καλό είναι η ΑΣΠΑΙΤΕ να βγάζει πίνακες με αναλυτικά τα προσόντα των υποψηφίων, εισακτέων και μη, όπως έκανε μέχρι το 2007. Όσο επικρατεί αυτή η αδιαφανής διαδικασία εισαγωγής, είναι λογικό ότι δίνεται στον καθένα το δικαίωμα να υποθετει διάφορα.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ και παρατυπίες στο ΕΠΠΑΙΚ
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 07:03:52 μμ »
Και κάτι ακόμα. Μήπως θα έπρεπε να επανέλθει η μοριοδότηση της εκπαιδευτικής εμπειρίας; Δεν είναι κρίμα άνθρωποι που θέλουν το χαρτί του ΕΠΠΑΙΚ ως ένα ακόμα ακαδημαικό προσόν και οι οποίοι δεν έχουν καμία σχέση με το χώρο της εκπαίδευσης και ούτε σκοπεύουν να έχουν, να εισάγωνται στερώντας θέσεις από συναδέλφους που εργάζονται ήδη ως εκπαιδευτικοί και αποζητούν εναγωνίως την παιδαγωγική κατάρτιση για να συνεχίσουν να βγάζουν το ψωμί τους; Δεν είναι αστείο ότι έχουμε φτάσει σε κάποιες ειδικότητες να πρέπει να έχεις διδακτορικό για να σε πάρουν σε μία 8μηνη επιμόρφωση;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159814
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 554
Σύνολο: 562

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.