*

Αποστολέας Θέμα: ΑΣΠΑΙΤΕ και παρατυπίες στο ΕΠΠΑΙΚ  (Αναγνώστηκε 35076 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος glianna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ και παρατυπίες στο ΕΠΠΑΙΚ
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 07:04:17 μμ »
Ας το πω λοιπόν πιο σωστά, είναι κοινό μυστικό ότι για το ΕΠΠΑΙΚ παίζει και χοντρό μέσο. Σε κάθε περίπτωση, επειδή ζούμε στην Ελλάδα και έχει καεί η γούνα μας, καλό είναι η ΑΣΠΑΙΤΕ να βγάζει πίνακες με αναλυτικά τα προσόντα των υποψηφίων, εισακτέων και μη, όπως έκανε μέχρι το 2007. Όσο επικρατεί αυτή η αδιαφανής διαδικασία εισαγωγής, είναι λογικό ότι δίνεται στον καθένα το δικαίωμα να υποθετει διάφορα.

Όσα μόρια είχα τόσα μου προσμετρήθηκαν.
Αδικήθηκες στον υπολογισμό των μορίων σου?
Υπάρχει και η ένσταση.
Θετικό θα ήταν σίγουρα να αναγράφονται με σαφήνεια τα μόρια των υποψηφίων.
Πάντως δεν είναι αρκετή η μη λεπτομερειακή καταγραφή των μοριών για να υποθέτουμε διαφορα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ και παρατυπίες στο ΕΠΠΑΙΚ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:28:30 »

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ και παρατυπίες στο ΕΠΠΑΙΚ
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 07:10:53 μμ »
Ας το πω λοιπόν πιο σωστά, είναι κοινό μυστικό ότι για το ΕΠΠΑΙΚ παίζει και χοντρό μέσο. Σε κάθε περίπτωση, επειδή ζούμε στην Ελλάδα και έχει καεί η γούνα μας, καλό είναι η ΑΣΠΑΙΤΕ να βγάζει πίνακες με αναλυτικά τα προσόντα των υποψηφίων, εισακτέων και μη, όπως έκανε μέχρι το 2007. Όσο επικρατεί αυτή η αδιαφανής διαδικασία εισαγωγής, είναι λογικό ότι δίνεται στον καθένα το δικαίωμα να υποθετει διάφορα.

Όσα μόρια είχα τόσα μου προσμετρήθηκαν.
Αδικήθηκες στον υπολογισμό των μορίων σου?
Υπάρχει και η ένσταση.
Θετικό θα ήταν σίγουρα να αναγράφονται με σαφήνεια τα μόρια των υποψηφίων.
Πάντως δεν είναι αρκετή η μη λεπτομερειακή καταγραφή των μοριών για να υποθέτουμε διαφορα...
Εγώ δεν αδικήθηκα στα δικά μου μόρια, αλλά ποιός με διαβεβαιώνει ότι τα μόρια των εισακτέων ήταν αυτά που αντιστοιχούσαν στα προσόντα τους; Η ένσταση δεν έχει νόημα, αφού δεν μπορώ να την κάνω κατά τρίτου. Γενικότερα σε ένα κράτος που έχουν γίνει μαγειρέματα σε πολύ πιο "δύσκολες" περιπτώσεις, δεν θα μπορούσε άραγε να γίνει και εδώ που δεν ανακοινώνεται τίποτα περισσότεροι από μία λίστα με ονόματα και μία συγκεντρωτική βαθμολογία για το καθένα;

Αποσυνδεδεμένος rebecca...

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 233
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ και παρατυπίες στο ΕΠΠΑΙΚ
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 10:03:34 μμ »
ευχαριστω:)
ΠΕ 10

Αποσυνδεδεμένος ΧΑΡΑ 08

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ και παρατυπίες στο ΕΠΠΑΙΚ
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 28, 2010, 04:04:01 μμ »
Ας το πω λοιπόν πιο σωστά, είναι κοινό μυστικό ότι για το ΕΠΠΑΙΚ παίζει και χοντρό μέσο. Σε κάθε περίπτωση, επειδή ζούμε στην Ελλάδα και έχει καεί η γούνα μας, καλό είναι η ΑΣΠΑΙΤΕ να βγάζει πίνακες με αναλυτικά τα προσόντα των υποψηφίων, εισακτέων και μη, όπως έκανε μέχρι το 2007. Όσο επικρατεί αυτή η αδιαφανής διαδικασία εισαγωγής, είναι λογικό ότι δίνεται στον καθένα το δικαίωμα να υποθετει διάφορα.
Εγώ είμαι σίγουρη ότι συμβαίνουν διάφορα στην ΑΣΠΑΙΤΕ! Και για απόδειξη θα σας καταθέσω μία προσωπική μου εμπειρία. Πρίν 5 ή 6 χρόνια (δεν θυμάμαι λεπτομέρειες) θέλοντας να μπω στο ΕΠΠΑΙΚ για να διοριστώ μία γνωστή  μου έδωσε το τηλ. κάποιου που ήταν στην επιλογή των υποψηφίων. Εκείνος μου ζήτησε να στείλω τα δικαιολογητικά μου στο σπίτι του για να τα... διορθώσει! Βέβαια η δουλειά δεν προχώρησε γιατί δεν πήρε το... δωράκι του! Εμένα ούτε που μου είχε περάσει απο το μυαλό κάτι τέτοιο. Και έτσι ακόμη κάνω αιτήσεις!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ και παρατυπίες στο ΕΠΠΑΙΚ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:28:30 »

Αποσυνδεδεμένος lena777

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ και παρατυπίες στο ΕΠΠΑΙΚ
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 28, 2010, 08:18:19 μμ »
Σα να μη μας τα λες πολύ καλά κοπελιά... εγώ πάντως όσες περιπτώσεις ξέρω που κάνανε ΣΕΛΕΤΕ μπήκανε αξιοκρατικά με τα προσόντα τους. Φυσικά αυτό δεν αναιρεί το γεγονός οτι κάποιοι μπορεί να μπαίνουν και πλαγίως ως υπεράριθμοι ας πούμε... αλλά πιστεύω οτι αυτοί που φαίνονται στους πίνακες με τα μόριά τους μπαίνουν αξιοκρατικά.
Μέρες ολόκληρες επιχειρούσα ν'αγνοήσω τη φωνή της καρδιάς μου, αλλά ήταν όλο και πιο ισχυρή.
Στην πιο απόκρυφη γωνιά της ψυχής μου υπήρχα ακόμα και πίστευα στα όνειρα.

Πάολο Κοέλιο

Αποσυνδεδεμένος ΧΑΡΑ 08

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ και παρατυπίες στο ΕΠΠΑΙΚ
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 28, 2010, 10:45:12 μμ »
Σα να μη μας τα λες πολύ καλά κοπελιά... εγώ πάντως όσες περιπτώσεις ξέρω που κάνανε ΣΕΛΕΤΕ μπήκανε αξιοκρατικά με τα προσόντα τους. Φυσικά αυτό δεν αναιρεί το γεγονός οτι κάποιοι μπορεί να μπαίνουν και πλαγίως ως υπεράριθμοι ας πούμε... αλλά πιστεύω οτι αυτοί που φαίνονται στους πίνακες με τα μόριά τους μπαίνουν αξιοκρατικά.
lena777 δεν το λέω μόνο εγώ...!Έχουν γίνει πολλές καταγγελίες στον Συνήγορο του Πολίτη - επώνυμες και με στοιχεία- μην αμφιβάλλεις... απλά περνάνε και κάποιοι με την αξία τους! Δεν μπορεί κάποιος με δύο μεταπτυχιακά και τρείς ξένες γλώσσες να μένει απ'έξω, θα ήταν πρόκληση και καραμπινάτη παρατυπία! Μα η ίδια η διαδικασία επιλογής μπάζει απο παντού... Η διαφθορά κυριαρχεί σε όλους τους τομείς θα ξέφευγε η ΑΣΠΑΙΤΕ;

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ και παρατυπίες στο ΕΠΠΑΙΚ
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 29, 2010, 12:04:37 πμ »
Δύο ευαίσθητα σημεία εντοπίζω στην επιλογή των υποψηφίων της ΑΣΠΑΙΤΕ και το έχω γράψει και σε άλλο τόπικ στο φόρουμ.

Το πρώτο είναι οτι στην αίτηση επιτρέπεται να δηλώνεις μόνο μία περιοχή. Έτσι "τζογάρεις" δηλώνοντας μια περιοχή στην επαρχία στην οποία μπορεί να μην περάσεις επειδή την έχουν δηλώσει άλλοι 5 με περισσότερα μόρια, όταν θα μπορούσες να περάσεις οπουδήποτε αλλού. Μπορεί να μείνουν έξω άτομα με μεταπτυχιακά, ξένες γλώσσες και σε μία άλλη περιοχή να περάσουν άτομα με πολύ λιγότερα προσόντα επειδή έτυχε να δηλώσουν εκεί. Εύκολα αλλάζει στα "κεντρικά" η περιοχή δήλωσης κάποιου προκειμένου να μπει κάπου που τα μόρια εισαγωγής είναι λιγότερα...

Το δεύτερο είναι στη διαδικασία ενστάσεων. Σου λέει παίρνουμε σε μία σχολή 5 άτομα. Βγάζουν άκυρες για τους Χ Ψ λόγους 3 αιτήσεις από τους πρώτους και μπαίνει στην ΑΣΠΑΙΤΕ μέχρι και ο όγδοος. Μετά οι τρεις κάνουν ένσταση και τελικά μπαίνουν στην ΑΣΠΑΙΤΕ και οι 8...

Δεν λέω οτι αυτά γίνονται. Δεν έχω αντιληφθεί κάτι τέτοιο. Αλλά είναι σημεία που θα μπορούσαν να τα διορθώσουν για να είναι η διαδικασία περισσότερο διαφανής και να μη δίνουν δικαίωμα σε αμφισβητήσεις.

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ και παρατυπίες στο ΕΠΠΑΙΚ
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 30, 2010, 09:50:36 πμ »

...στη διαδικασία ενστάσεων. Σου λέει παίρνουμε σε μία σχολή 5 άτομα. Βγάζουν άκυρες για τους Χ Ψ λόγους 3 αιτήσεις από τους πρώτους και μπαίνει στην ΑΣΠΑΙΤΕ μέχρι και ο όγδοος. Μετά οι τρεις κάνουν ένσταση και τελικά μπαίνουν στην ΑΣΠΑΙΤΕ και οι 8...


Αυτό επιβεβαιώνω ότι έχει γίνει
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος vasg

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ17-07
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ και παρατυπίες στο ΕΠΠΑΙΚ
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 30, 2010, 12:40:07 μμ »
Και εγώ το έχω ακούσει αυτό!! Εκεί παίζεται  όλο το παιχνίδι!!
Για αυτό βγαίνουν επίσημα τόσες λίγες θέσεις!! Για να μπαίνουν οι πολλοί από την πίσω πόρτα!!
Learning by doing...

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ και παρατυπίες στο ΕΠΠΑΙΚ
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 30, 2010, 01:01:04 μμ »
Πρώτος έθεσα το παραθυράκι αυτό της ΑΣΠΑΙΤΕ από τον Ιούνιο του 2007 στο forum...
Το περάσατε στα ψιλά γράμματα...
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ και παρατυπίες στο ΕΠΠΑΙΚ
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 30, 2010, 02:29:13 μμ »
Θα μπορούσαν εύκολα να το αντιμετωπίσουν αυτό αν έβγαζαν αποτελέσματα πχ μέσα στον Ιούλιο... Δεν είναι και τόσο δύσκολο... Αλλά όταν φέτος περιμένουν να μπει Οκτώβριος για να βγάλουν τους αρχικούς πίνακες άντε να πεις μετά σε κάποιο συνάδελφο που έχει ξεκινήσει να παρακολουθεί οτι έγινε λάθος...

Μία άλλη αδυναμία στο σύστημα επιλογής της ΑΣΠΑΙΤΕ είναι στην περίπτωση που κάποιος δεν μπορεί να παρακολουθήσει για κάποιο λόγο το πρόγραμμα τη χρονιά της εισαγωγής του. Έχει το δικαίωμα να πάει την επόμενη χρονιά, αλλά η θέση του μένει "ορφανή". Θα μπορούσαν εύκολα να πάρουν στη θέση του κάποιον από τους εκατοντάδες που περιμένουν στη σειρά.

Αποσυνδεδεμένος martina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 299
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ και παρατυπίες στο ΕΠΠΑΙΚ
« Απάντηση #39 στις: Σεπτέμβριος 30, 2010, 03:15:42 μμ »
Καλησπερα. Εγώ μπήκα στην ΑΣΠΑΙΤΕ το 2006. Ηταν η τελευταία χρονιά που μετρούσε η εκπαιδευτικη και η επαγγελματική προυπηρεσια. Τι σήμαινε αυτό; Σημαινε ότι είχα τα ιδια μόρια με κάποιοον που είχε μεταπτυχιακό και από κει και περά μετρούσαν τα μόρια μας οσον αφορά το πτυχίο, τις ξένες γλώσσες, και ήταν η πρώτη φορά που είχε μπει το αποδεικτικό των υπολογιστών. Τότε οι θεσεις ηταν 9 και εγώ κατέλαβα την 7η. Αν αποφασιζα να κάνω την επομενη χρονιά τα χαρτιά μου θα είμουν εξω, γιατί απλούστατα δεν θα μετρούσε η <<εμπειρία μου>> αλλά μονο τα μεταπτυχιακά. Γιατί καλά και άξια τα παιδιά που τελειώνουν τα μεταπτυχιακά αλλά δεν μπορεις να πετάς εξω ανθρώπους με προυπηρεσία και εμπειρία.
 κατά την διάρκεια της φοιτησης μου είχαν έρθει 2 ατομα από ένσταση. Ψάχνοντας λίγο τα πραγματα είδα ότι αυτοί δεν επηρρέαζαν τη θεση μου αλλά πετουσαν εξω τους 2 τελευταιους. Τότε κάποιος μου είχε πει ότι επειδή δεν μπορούσαν να πάρουν τους 2 (που ηθελαν) βγαλαν ελλειπεις τις αιτησεις τις αιτησεις τους. Αυτοι ουτως η αλλως θα καναν ενσταση και θα τους έπαιρναν. Την ιδια χρονια σε μια αλλη ειδικοτητα που ειχε μονο 4 θεσεις ήρθαν απο ενσταση επιπλεον 17!!!!!!!!! Ελπίζω να καταλάβατε τι εννοώ!!

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ και παρατυπίες στο ΕΠΠΑΙΚ
« Απάντηση #40 στις: Σεπτέμβριος 30, 2010, 04:46:36 μμ »
Καλησπερα. Εγώ μπήκα στην ΑΣΠΑΙΤΕ το 2006. Ηταν η τελευταία χρονιά που μετρούσε η εκπαιδευτικη και η επαγγελματική προυπηρεσια. Τι σήμαινε αυτό; Σημαινε ότι είχα τα ιδια μόρια με κάποιοον που είχε μεταπτυχιακό και από κει και περά μετρούσαν τα μόρια μας οσον αφορά το πτυχίο, τις ξένες γλώσσες, και ήταν η πρώτη φορά που είχε μπει το αποδεικτικό των υπολογιστών. Τότε οι θεσεις ηταν 9 και εγώ κατέλαβα την 7η. Αν αποφασιζα να κάνω την επομενη χρονιά τα χαρτιά μου θα είμουν εξω, γιατί απλούστατα δεν θα μετρούσε η <<εμπειρία μου>> αλλά μονο τα μεταπτυχιακά. Γιατί καλά και άξια τα παιδιά που τελειώνουν τα μεταπτυχιακά αλλά δεν μπορεις να πετάς εξω ανθρώπους με προυπηρεσία και εμπειρία.
 κατά την διάρκεια της φοιτησης μου είχαν έρθει 2 ατομα από ένσταση. Ψάχνοντας λίγο τα πραγματα είδα ότι αυτοί δεν επηρρέαζαν τη θεση μου αλλά πετουσαν εξω τους 2 τελευταιους. Τότε κάποιος μου είχε πει ότι επειδή δεν μπορούσαν να πάρουν τους 2 (που ηθελαν) βγαλαν ελλειπεις τις αιτησεις τις αιτησεις τους. Αυτοι ουτως η αλλως θα καναν ενσταση και θα τους έπαιρναν. Την ιδια χρονια σε μια αλλη ειδικοτητα που ειχε μονο 4 θεσεις ήρθαν απο ενσταση επιπλεον 17!!!!!!!!! Ελπίζω να καταλάβατε τι εννοώ!!

Αυτό το θέμα σηκώνει πολύ συζήτηση... Δυστυχώς η προϋπηρεσία που μετράει δεν είναι πάντα αντικειμενική. Τις περισσότερες φορές (ΠΔΣ, Εκκλησιαστικά, Σιβιτανίδειος, ΣΔΕ, ΙΔΕΚΕ, ΙΕΚ, ΤΕΙ, ΟΑΕΔ κτλ) δίνεται με κριτήρια ασαφή και συχνά ύποπτα... Έχοντας δουλέψει 4 χρόνια ωρομίσθιος έχω 11 μόρια προϋπηρεσίας όταν άλλοι με "άκρες" έχουν στα ίδια χρόνια 25 και 30. Αρκεί να ρίξουμε μια ματιά στους πίνακες διορισμών! Δεν είναι άδικο να ευνοηθούν αυτά τα άτομα ΚΑΙ στην επιλογή τους στην ΑΣΠΑΙΤΕ; Τουλάχιστον με το σύστημα επιλογής (με τις αδυναμίες που ανέφερα παραπάνω) παίρνει τα άτομα με τα περισσσότερα "αντικειμενικά" προσόντα.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ και παρατυπίες στο ΕΠΠΑΙΚ
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 30, 2010, 04:53:32 μμ »
Μια καλή λύση θα ήταν να βγαίνουν ξεχωριστά θέσεις για άτομα με πολλά ακαδημαικά προσόντα, ώστε να τους δωθεί μία ευκαιρία να μπουν στην εκπαιδευση, και ξεχωριστά για άτομα με προυπηρεσία, από τη σειρά του πίνακα αναπληρωτών ας πούμε, για να μπορέσουν και άνθρωποι που τρέχουν χρόνια σε σχολεία να αποκτήσουν παιδαγωγική επάρκεια και να διοριστούν.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159801
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 468
Σύνολο: 479

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.