*

Αποστολέας Θέμα: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;  (Αναγνώστηκε 849884 φορές)

0 μέλη και 19 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #1218 στις: Οκτώβριος 05, 2010, 08:08:43 μμ »
Eπιπλέον στα πιλοτικά δημοτικά από της 2 και μετά δεν δικαιολογούν ώρα Αγγλικών. Φίλη μου, αναπληρώτρια σε πιλοτικό, δεν συμπλήρωνε ωράριο για 2 ώρες  και ζήτησε να πάει στο ολοήμερο του σχολείου και της είπαν ότι δεν θα πάρουν ειδικότητες!!! Έτσι, την έστειλαν σε ένα άλλο ολοήμερο να κάνει 2 ώρες.
Λάθος. Στα πιλοτικά υπάρχουν κανονικά ειδικότητες. Αλλιώς γιατί μας έβαλαν, όταν γράφαμε τα παιδιά μας, να διαλέξουμε μαθήματα για το ολοήμερο; ???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:48:18 »

Αποσυνδεδεμένος K06

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #1219 στις: Οκτώβριος 05, 2010, 08:24:32 μμ »
Vaggis, θα είναι ΑΚΩ όλοι ...ή θα έχει και ΑΜΩ?

Αποσυνδεδεμένος fgtn

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #1220 στις: Οκτώβριος 05, 2010, 08:40:13 μμ »
Εγώ παντως πιστευω οτι οι περισσοτεροι θα ειναι αμω γιατι τα κενα σε αρκετα πρωινα εχουν καλυφθει και επιπλεον,ειμαστε η μοναδικη ειδικοτητα που εγιναν τοσες πολλες μετακινησεις απο δευτεροβαθμια στην πρωτοβαθμια. Επισης σκεφτειτε και το αλλο: μεχρι περυσι περνανε ατομα για γερμανικα και γαλλικα ως ωρομισθιους. Φετος τους παιρνουν ως αναπληρωτες μειωμενου,αρα ωρομισθιους. Και εμεις δουλευαμε στα ολοημερα ως ωρομισθιοι, αρα τωρα λογικα πρεπει να περιμενουμε μια αρκετα μεγαλη φαση ως αμω. Ειναι προσωπικη μου αποψη, δε ξερω αν συμφωνειτε και συγνωμη που δε βαζω τονους....

Αποσυνδεδεμένος pkft

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #1221 στις: Οκτώβριος 05, 2010, 09:03:16 μμ »
Ρε παιδιά,αν προσέξατε λίγο,εκτός από εμάς δεν πήραν ακόμα ούτε γυμναστές β'φάση για πρωτοβάθμια.Προφανώς υπάρχει ακόμα το πρόβλημα με τον τρόπο πληρωμής που είχε γράψει ο Καψαλάκης την περασμένη Πέμπτη,ο οποίος είχε αναφερθεί συγκεκριμένα στις δύο αυτές ειδικότητες...Κενά στο πρωινό υπάρχουν,για κάποια πιλοτικά που έχω δουλέψει στο παρελθόν το ξέρω σίγουρα.Εξάλλου και για τις άλλες ειδικότητες που μπήκαν στα δημοτικά πήραν χθές β'φάση,οπότε θα πάρουν και σε μας.Γι'αυτό κάντε λίγη υπομονή ακόμα(τόση κάναμε ήδη...)και μην αρχίζετε να τα βάφετε αμέσως όλα μαύρα επειδή ο καθένας γράφει ό,τι θέλει εδώ.Και κάτι τελευταίο...μερικοί μπερδεύουν τα ολοήμερα με τα πιλοτικά,γιατί η επίσημη ονομασία τους είναι ''ολοήμερα με αναμορφωμένο πρόγραμμα''.Επομένως καλό είναι να είμαστε σίγουροι σε τι αναφερόμαστε πριν αρχίσουμε να σπέρνουμε το πανικό,γιατί καλώς ή κακώς υπάρχουν πολλά άτομα που επηρεάζονται απ'όσα γράφονται εδώ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:48:18 »

Αποσυνδεδεμένος fgtn

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #1222 στις: Οκτώβριος 05, 2010, 09:08:50 μμ »
Εννοω τα ολομερα που τα ξεραμε μεχρι περυσι και οχι τα 800, ξερω παρα πολυ καλα σε τι αναφερομαι.Γυμναστες υπαρχουν παρα πολλοι γιατι να παρει και αλλους?? Επισης με ατομο της πρωτοβαθμιας εκπαιδευσης που μιλησα, μου ειπε οτι δεν μπορει να παρει αναπληρωτες κανονικου ωραριου στα ολοημερα(οχι στα 800) γιατι δεν ειναι οργανικες θεσεις. Μακαρι να διαψευσθει, κι εγω να δουλεψω θελω οπως και ολοι μας.

Αποσυνδεδεμένος pkft

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #1223 στις: Οκτώβριος 05, 2010, 09:20:36 μμ »
Δεν αναφερόμουν συγκεκριμένα σε σένα...Εννοείται ότι δεν θα πάρει κανονικούς αναπληρωτές για να καλύψει τις ώρες του ολοήμερου,αυτό δε γινόταν ποτέ.Εγώ μιλάω για κενά στο πρωινό που υπάρχουν.Επίσης,επειδή αναφέρθηκε και αυτό σε άλλη σελίδα,το αν στις ώρες του ολοήμερου στα πιλοτικά θα υπάρχουν αγγλικά είναι θέμα του διευθυντή του σχολείου.Διευθύντρια σχολείου στο οποίο ήμουν την περασμένη χρονιά μου είπε ότι πρώτη και δευτέρα θα έχουν 10 ώρες μελέτη και τρίτη έως έκτη 10 ώρες ειδικότητες.Και μάλιστα με αυτές τις ώρες του ολοήμερου θα συμπληρώνει ωράριο η αναπληρώτρια αγγλικών που κλήθηκε φέτος για τις επιπλέον ώρες που προέκυψαν...

Αποσυνδεδεμένος fgtn

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #1224 στις: Οκτώβριος 05, 2010, 09:27:54 μμ »
Τα ιδια λεμε περιπου......... Κι εγω αυτα ξερω. Για παραδειγμα, σε ενα σχολειο  πηραν μια αναπληρωτρια για 2 απο τα 800 με αναμορφωμενο προγραμμα αλλα δε συμπληρωνει στο "κανονικο" ολοημερο, οποτε υπαρχει κενο. Αλλη γνωστη μου πληροφορικης πηγε σε 3 απο το 800, αλλα συμπληρωνει και σε ενα ολοημερο μεχρι τις 4.15. Το πως θα βγει το προγραμμα ειναι θεμα διευθυνσης και διευθυντη σχολειου. Τελος παντων, δεν εχω την προθεση να μπερδεψω κανεναν, ειμαστε εδω για να συζηταμε. Μακαρι να μπορουσε να δουλεψει ολος ο κοσμος.

Αποσυνδεδεμένος Spartan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #1225 στις: Οκτώβριος 05, 2010, 09:35:58 μμ »
Εννοω τα ολομερα που τα ξεραμε μεχρι περυσι και οχι τα 800, ξερω παρα πολυ καλα σε τι αναφερομαι.Γυμναστες υπαρχουν παρα πολλοι γιατι να παρει και αλλους?? Επισης με ατομο της πρωτοβαθμιας εκπαιδευσης που μιλησα, μου ειπε οτι δεν μπορει να παρει αναπληρωτες κανονικου ωραριου στα ολοημερα(οχι στα 800) γιατι δεν ειναι οργανικες θεσεις. Μακαρι να διαψευσθει, κι εγω να δουλεψω θελω οπως και ολοι μας.
Φίλε μου, στο πρόγραμμα των «κλασικών» ολοήμερων δεν έχουν καλέσει ούτε έναν γυμναστή. Κάλεσαν σε πρώτη φάση 190 περίπου άτομα για τα 800 ολοήμερα , έστειλαν κάποιους υπεράριθμους από τη δευτεροβάθμια στην α/μια  πάλι για τα 800 ολοήμερα και τέλος. Αυτή τη στιγμή τα κενά των καθηγητών Φυσικής Αγωγής στα κλασικά ολοήμερα είναι εκατοντάδες και κάθε χρόνο ο αριθμός των ωρομισθίων είναι αρκετά μεγάλος. Εξάλλου στο πρόγραμμα του ολοήμερου είναι η ειδικότητα με τις περισσότερες ώρες (μεγ. 14 ώρες).

Αποσυνδεδεμένος fgtn

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #1226 στις: Οκτώβριος 05, 2010, 09:44:10 μμ »
Δε θελω να ερθω σε αντιπαραθεση με κανεναν. Μακαρι ειπα να δουλεψουν ολοι. Στο σχολειο που δουλευα περυσι παντως, που ειναι και 1 απο τα 800, εχουν 2 γυμναστες και ο ενας συμπληρωνει και στο ολοημερο μεχρι τις 4.15

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #1227 στις: Οκτώβριος 05, 2010, 09:46:59 μμ »
Επίσης,επειδή αναφέρθηκε και αυτό σε άλλη σελίδα,το αν στις ώρες του ολοήμερου στα πιλοτικά θα υπάρχουν αγγλικά είναι θέμα του διευθυντή του σχολείου.Διευθύντρια σχολείου στο οποίο ήμουν την περασμένη χρονιά μου είπε ότι πρώτη και δευτέρα θα έχουν 10 ώρες μελέτη και τρίτη έως έκτη 10 ώρες ειδικότητες.Και μάλιστα με αυτές τις ώρες του ολοήμερου θα συμπληρώνει ωράριο η αναπληρώτρια αγγλικών που κλήθηκε φέτος για τις επιπλέον ώρες που προέκυψαν...
Δεν νομίζω να ισχύει αυτό. Είναι θέμα αιτήσεων. Αν σε ένα σχολείο στις αιτήσεις των γονιών δεν υπάρχει επαρκής αριθμός δηλωμένων μαθητών για τα αγγλικά, τότε δε θα γίνουν αγγλικά σ'εκείνο το ολοήμερο. Όπως γίνεται και με τις ξένες γλώσσες στο Γυμνάσιο: αν δεν υπάρχουν αιτήσεις για γαλλικά πχ, δεν θα δημιουργηθεί τμήμα γαλλικών.

Αποσυνδεδεμένος pkft

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #1228 στις: Οκτώβριος 05, 2010, 10:01:11 μμ »
Τι να σου πω; Εμένα αυτό μου είπε πάντως.Πολύ πιθανό να γίνεται βέβαια με βάση και τις αιτήσεις των γονιών όπως λες,αλλά εκείνη δεν μου είπε ότι βγάζει τέτοιο πρόγραμμα γιατί της το ζήτησαν οι γονείς.Εγώ νομίζω ότι κυρίως την ενδιέφερε να καλύψει το ωράριο των αναπληρωτών.Και της δασκάλας που είχε πάει για το ολοήμερο και της αναπληρώτριας των αγγλικών και των υπολοίπων.Αυτή την εντύπωση μου έδωσε...Anyway, fgtn εννοείται ότι δε θες να μπερδέψεις κανέναν και σου είπα και πριν ότι δεν το έγραψα για σένα.Απλώς, συνιστώ λίγη ακόμα υπομονή και ψυχραιμία σε όλους μας μέχρι να δούμε αυτήν την περιβόητη πια επόμενη φάση...Καλύτερα να προσπαθούμε να ηρεμούμε λίγο το κλίμα(η συζήτηση πχ για το πτηνό της εικόνας του Γιάννη είναι μια πολύ καλή ιδέα)γιατί αλλιώς μας βλέπω όλους στο δαφνί!

Αποσυνδεδεμένος Helgoula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #1229 στις: Οκτώβριος 05, 2010, 10:04:56 μμ »
Από το προφίλ του κου Καψαλάκη στο Facebook (μετά από συνάντηση που είχε εχθές με τους αιρετούς του ΚΥΣΠΕ Θωμά Καραγιάννη και Βασίλη Παληγιάννη):

"Τα νέα εν κατακλείδι:
• Σήμερα είναι η παγκόσμια ημέρα εκπαιδευτικού. Χρόνια μας πολλά.
• Μίλησα σε τρία ραδιόφωνα σήμερα και έθιξα το θέμα της έλλιεψης γυμναστών τονίζοντας ότι οι παρελάσεις της 28ης Οκτωβρίου είναι κυριολεκτικά στον αέρα, ...καθώς τα πολλά σχολεία δεν έχουν γυμναστές για να ετοιμάσουν τους μαθητές μας για την παρέλαση. Ταρακουνήθηκαν αρκετοί και αρκετά.
• Αύριο, όπως όλα δείχνουν, θα ανακοινωθούν οι προσλήψεις συναδέλφων Αγγλικής στην Α/θμια. (ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ).

• Τέλειωσαν οι πιστώσεις που υπήρχαν για διορισμούς δασκάλων και νηπιαγωγών γενικής αγωγής. Καταβάλλεται προσπάθεια να εξασφαλιστούν νέες από το Υπουργείο Οικονομικών για κάλυψη των κενών που υπάρχουν. Είμαστε αισιόδοξοι.
*
• Εγκρίθηκαν περίπου 20 αποσπάσεις νεοδιόριστων συναδέλφων με σοβαρά προβλήματα υγείας και μόνο."

Αποσυνδεδεμένος fgtn

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #1230 στις: Οκτώβριος 05, 2010, 10:05:53 μμ »
Δεν το πηρα προσωπικα, ισα ισα συμφωνω μαζι σου :)

Αποσυνδεδεμένος night

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #1231 στις: Οκτώβριος 05, 2010, 10:17:38 μμ »
προς night :Την περασμενη Παρασκευη ηταν να βγει ο πινακας με τη β φαση. Λες δηλαδη οτι....?? Οτι ακυρωνεται ο πινακας που θα βγαινε? Οτι δε θα παρουν???  ???
Τι παει να πει δεν εχουν κενα αγγλικων?? Πως καλυφθηκαν ολα ξαφνικα?
Δεν γνωριζω τιποτα για πινακες και ημ/νιες απλα σας ανεφερα αυτο που συνεβει στο σχολειο που συστεγαζομαστε και από οτι μαθαμε εχει συμβει και σε αλλα σχολεια τις περιοχης. Σημειωνω οτι η συναδελφος φιλολογος ειναι  αναπληρωτρια και αν δεν μετακινουσαν την μονιμη των αγγλικων δεν ειχε καθολου ωραριο (τωρα εχει στο συγκεκριμμενο σχολειο 8 μονο ωρες και περιμενει μηπως προκυψει κενο καπου αλλου για να συμπληρωσει ωραριο)!!!
Οποτε θα μπορουσαν να εχουν προσλαβει στην θεση της αναπληρωτριας φιλολογου εναν αναπληρωτη αγγλικων αφου το κενο ηταν αγγλικων και κληθηκε να το καλυψει με μετακινηση μονιμη συναδελφος αγγλικων παρολο που συμπληρωνε πληρες ωραριο με μαθηματα πρωτης και δευτερης αναθεσης... 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 737
Σύνολο: 737

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.