*

Αποστολέας Θέμα: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;  (Αναγνώστηκε 850432 φορές)

0 μέλη και 17 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marilou18

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #1666 στις: Οκτώβριος 15, 2010, 06:10:19 μμ »
δηλαδή για να καταλάβω...οι 112 ΑΣΕΠ+ 24μηνο+40% ήμασταν μεγάλη κρατική σπατάλη και οι πόσες χιλιάδες αναπληρωτές μέχρι τώρα δείχνουν το πόσο φειδωλή είναι η κυβέρνηση με τα έξοδά της;;;
All the world's a stage and all the men and women merely players; they have their exits and their entrances. And one man in his time plays many parts, his acts being seven ages.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:55:48 »

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #1667 στις: Οκτώβριος 15, 2010, 07:11:22 μμ »
Πότε θα κά-, πότε θα κάάνει ... ξα-στε-ριά!
Ο παππάς ο παχύς έφαγε παχιά φακή...
Άσπρη πέτρα ξέξασπρη...
Φτου, σκωληκομυρμηγκότρυπα!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 15, 2010, 11:21:53 μμ από Joanna Bear ΠΕ06 »
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος k_g

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #1668 στις: Οκτώβριος 15, 2010, 08:08:50 μμ »
δηλαδή για να καταλάβω...οι 112 ΑΣΕΠ+ 24μηνο+40% ήμασταν μεγάλη κρατική σπατάλη και οι πόσες χιλιάδες αναπληρωτές μέχρι τώρα δείχνουν το πόσο φειδωλή είναι η κυβέρνηση με τα έξοδά της;;;

Απο το ΕΣΠΑ πληρωνομαστε οποτε βολευει μια χαρα!! Και μια χαρα κενα εχει να διορισει ολα τα groupakia των διοριστεων!! Και μενουν και ενα σωρο αλλα κενα να παιρνει ΑΚΩ με το τσουβαλι! Στο 24μηνο λεει συμφωνα με τις αναγκες της υπηρεσιας....αν δε διορισει δηλαδη παει να πει οτι δεν εχει αναγκες???!!! Ποιον κοροιδευουν....?

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #1669 στις: Οκτώβριος 15, 2010, 08:33:03 μμ »
Δεν σπέρνω κανέναν πανικό, απλώς ενημερώνω κόσμο που αγνοεί κάποια πράγματα. Έχουμε προσληφθεί με άλλο εργασιακό καθεστώς, άγνωστο ακόμα. Οι αυθαιρεσίες που γίνονται φέτος είναι πάρα πολλές και καλό θα ήταν να μην δεχόμαστε τα πάντα τόσο καλοπροαίρετα. Χαίρομαι που μίλησες με υπάλληλο του υπουργείου, του οποίου η απάντηση είναι πράγματι καθησυχαστική, αλλά θα μπορούσε επωνύμως να μου υπογράψει τα όσα λέει; Γιατί η απόφαση της Χριστοφιλοπούλου ΑΛΛΑ λέει. Το ότι σου τόνισε με έμφαση ότι πρέπει να δουλεύουμε 24ωρο, δεν σε προβλημάτισε; Οι αναπληρωτές την περίοδο των διακοπών ΔΕΝ δουλεύουν 24ωρο. Πληρώνονται όμως για 24ωρο γιατί έχουν μισθό. Εκεί είναι η διαφορά. Αφού λοιπόν θα γίνονται έλεγχοι για το αν θα δουλεύουμε 24 ώρες, τι θα δηλώσει το υπουργείο την περίοδο των Χριστουγέννων; Ότι τα σχολεία λειτούργησαν κανονικά γι αυτό και το προσωπικό που προσλάβαμε μέσω ΕΣΠΑ έχει συμπληρώσει πλήρες ωράριο; Με άλλα λόγια, μεθαύριο 28η Οκτωβρίου θα υπογράψεις ότι έκανες τις ώρες σου κανονικά; Στο εύχομαι, όπως το ίδιο εύχομαι και για μένα. Επαναλαμβάνω, δεν έχω καμία διάθεση να σπείρω τον πανικό. Προφορικώς όμως δεν μπορεί να με καλύψει κανένας. Γραπτώς, ναι. Και μέχρι να βγει μια διευκρινιστική απόφαση όσον αφορά το εργασιακό μας καθεστώς δεν μπορώ να επαναπαυτώ επειδή επιτέλους κλήθηκα αναπληρώτρια.
Κοίτα, ούτως ή άλλως δεν μπορούμε να κάνουμε και τίποτα. Αν τελικά δούμε ότι μας έπιασαν κότσο, ή παραιτούμαστε, ή κινούμαστε νομικά. Αλλά δεν το νομίζω. Να μου πεις ότι οι Έλληνες θα κάνουν λαμογιά, το καταλαβαίνω. Αλλά οι Ευρωπαίοι;; :-\
Anyway, συγχαρητήρια σε όσους κλήθηκαν και σ'αυτήν τη φάση!!!!! :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:55:48 »

Αποσυνδεδεμένος pkft

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #1670 στις: Οκτώβριος 15, 2010, 09:02:34 μμ »
Δεν σπέρνω κανέναν πανικό, απλώς ενημερώνω κόσμο που αγνοεί κάποια πράγματα. Έχουμε προσληφθεί με άλλο εργασιακό καθεστώς, άγνωστο ακόμα. Οι αυθαιρεσίες που γίνονται φέτος είναι πάρα πολλές και καλό θα ήταν να μην δεχόμαστε τα πάντα τόσο καλοπροαίρετα. Χαίρομαι που μίλησες με υπάλληλο του υπουργείου, του οποίου η απάντηση είναι πράγματι καθησυχαστική, αλλά θα μπορούσε επωνύμως να μου υπογράψει τα όσα λέει; Γιατί η απόφαση της Χριστοφιλοπούλου ΑΛΛΑ λέει. Το ότι σου τόνισε με έμφαση ότι πρέπει να δουλεύουμε 24ωρο, δεν σε προβλημάτισε; Οι αναπληρωτές την περίοδο των διακοπών ΔΕΝ δουλεύουν 24ωρο. Πληρώνονται όμως για 24ωρο γιατί έχουν μισθό. Εκεί είναι η διαφορά. Αφού λοιπόν θα γίνονται έλεγχοι για το αν θα δουλεύουμε 24 ώρες, τι θα δηλώσει το υπουργείο την περίοδο των Χριστουγέννων; Ότι τα σχολεία λειτούργησαν κανονικά γι αυτό και το προσωπικό που προσλάβαμε μέσω ΕΣΠΑ έχει συμπληρώσει πλήρες ωράριο; Με άλλα λόγια, μεθαύριο 28η Οκτωβρίου θα υπογράψεις ότι έκανες τις ώρες σου κανονικά; Στο εύχομαι, όπως το ίδιο εύχομαι και για μένα. Επαναλαμβάνω, δεν έχω καμία διάθεση να σπείρω τον πανικό. Προφορικώς όμως δεν μπορεί να με καλύψει κανένας. Γραπτώς, ναι. Και μέχρι να βγει μια διευκρινιστική απόφαση όσον αφορά το εργασιακό μας καθεστώς δεν μπορώ να επαναπαυτώ επειδή επιτέλους κλήθηκα αναπληρώτρια.
Κοίτα, ούτως ή άλλως δεν μπορούμε να κάνουμε και τίποτα. Αν τελικά δούμε ότι μας έπιασαν κότσο, ή παραιτούμαστε, ή κινούμαστε νομικά. Αλλά δεν το νομίζω. Να μου πεις ότι οι Έλληνες θα κάνουν λαμογιά, το καταλαβαίνω. Αλλά οι Ευρωπαίοι;; :-\
Anyway, συγχαρητήρια σε όσους κλήθηκαν και σ'αυτήν τη φάση!!!!! :) :) :)
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου panickos!Και το ότι έμαθες όσα έμαθες από το υπουργείο δίνει μεγαλύτερη βαρύτητα στην άποψή σου σε σχέση με την 'ερμηνεία' μιας οδηγίας που κάνουμε όλοι οι υπόλοιποι...Η δική μου γνώμη(αφού διάβασα σε φίλη δικηγόρο την οδηγία) είναι πως θα πληρωνόμαστε κανονικά και η οδηγία αυτή βγήκε ως διευκρίνηση,ακριβώς επειδή δεν αναφερόταν ο όρος αναπληρωτές στην πρόσληψή μας και την Τετάρτη πρωί θα ζήτησαν εξηγήσεις πολλές πρωτοβάθμιες(τότε δηλ που πήγαν και οι πρώτοι να παρουσιαστούν).Μην ξεχνάτε ότι η οδηγία βγήκε Τετάρτη απόγευμα και όχι μαζί με τις προσλήψεις...Άλλωστε η παράγραφος που μιλάει για τη μισθοδοσία μας ξεκινάει με το 'Για λόγους ισότητας...' και εγώ πιστεύω πως λέει ότι παρόλο που δεν ονομαζόμαστε αναπληρώτες,θα πληρωνόμαστε όπως αυτοί...με αργίες μέσα.Τέλος, σε άλλο σημείο του φόρουμ αναφέρθηκε πως και ΑΚΩ άλλων ειδικοτήτων που θα πληρώνονται μέσω ΕΣΠΑ θα συμπληρώνουν παρουσιολόγιο και πως αυτό γίνεται γιατί πολύ απλά η ευρωπαϊκή ένωση ελέγχει και φυσικά δεν μας έχει καμία εμπιστοσύνη...Δεν έχει να κάνει αυτό με ωρομίσθιους...Δεν μπορούν να το κάνουν αυτό,μπορεί να τα περιμένουμε όλα απ'αυτούς,αλλά υπάρχουν και κάποια όρια που δε γίνεται να ξεπεραστούν...Μην σας πιάνει λοιπόν πανικός,σε λίγο θα τα δούμε όλα αυτά που λέμε τώρα..Υπομονή λοιπόν...Αυτά...

Αποσυνδεδεμένος bellaspir

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #1671 στις: Οκτώβριος 15, 2010, 09:14:02 μμ »
Δεν σπέρνω κανέναν πανικό, απλώς ενημερώνω κόσμο που αγνοεί κάποια πράγματα. Έχουμε προσληφθεί με άλλο εργασιακό καθεστώς, άγνωστο ακόμα. Οι αυθαιρεσίες που γίνονται φέτος είναι πάρα πολλές και καλό θα ήταν να μην δεχόμαστε τα πάντα τόσο καλοπροαίρετα. Χαίρομαι που μίλησες με υπάλληλο του υπουργείου, του οποίου η απάντηση είναι πράγματι καθησυχαστική, αλλά θα μπορούσε επωνύμως να μου υπογράψει τα όσα λέει; Γιατί η απόφαση της Χριστοφιλοπούλου ΑΛΛΑ λέει. Το ότι σου τόνισε με έμφαση ότι πρέπει να δουλεύουμε 24ωρο, δεν σε προβλημάτισε; Οι αναπληρωτές την περίοδο των διακοπών ΔΕΝ δουλεύουν 24ωρο. Πληρώνονται όμως για 24ωρο γιατί έχουν μισθό. Εκεί είναι η διαφορά. Αφού λοιπόν θα γίνονται έλεγχοι για το αν θα δουλεύουμε 24 ώρες, τι θα δηλώσει το υπουργείο την περίοδο των Χριστουγέννων; Ότι τα σχολεία λειτούργησαν κανονικά γι αυτό και το προσωπικό που προσλάβαμε μέσω ΕΣΠΑ έχει συμπληρώσει πλήρες ωράριο; Με άλλα λόγια, μεθαύριο 28η Οκτωβρίου θα υπογράψεις ότι έκανες τις ώρες σου κανονικά; Στο εύχομαι, όπως το ίδιο εύχομαι και για μένα. Επαναλαμβάνω, δεν έχω καμία διάθεση να σπείρω τον πανικό. Προφορικώς όμως δεν μπορεί να με καλύψει κανένας. Γραπτώς, ναι. Και μέχρι να βγει μια διευκρινιστική απόφαση όσον αφορά το εργασιακό μας καθεστώς δεν μπορώ να επαναπαυτώ επειδή επιτέλους κλήθηκα αναπληρώτρια.
Κοίτα, ούτως ή άλλως δεν μπορούμε να κάνουμε και τίποτα. Αν τελικά δούμε ότι μας έπιασαν κότσο, ή παραιτούμαστε, ή κινούμαστε νομικά. Αλλά δεν το νομίζω. Να μου πεις ότι οι Έλληνες θα κάνουν λαμογιά, το καταλαβαίνω. Αλλά οι Ευρωπαίοι;; :-\
Anyway, συγχαρητήρια σε όσους κλήθηκαν και σ'αυτήν τη φάση!!!!! :) :) :)

Επαναλαμβάνω, το θέμα είναι να αποδεσμευτεί το παρουσιολόγιο από τη μισθοδοσία μας. Οι Ευρωπαίοι τι λαμογιά να κάνουν; Η ΕΕ συγχρηματοδοτεί την ώρα διδασκαλίας μας με χ ευρώ (πόσα άραγε; ) και θέλει παρουσιολόγιο για να δει πού πήγαν τα χρήματά της. Η απορία η δική μου είναι αν εμείς θα πληρωνόμαστε το ποσό που δίνει η ΕΕ την ώρα ή αν θα μας κόψουν μηνιάτικο αναπληρωτή το οποίο δεν θα επηρεάζεται από τις ώρες που χάνουμε λόγω αργιών, διακοπών, κλπ. Από την άλλη βέβαια, προκύπτει και ένα άλλο θέμα. Πόσο επιδοτεί την ώρα η ΕΕ; Γιατί αν δίνει 20 ή και παραπάνω ευρώ την ώρα (όπως έδινε πριν πολλά χρόνια στην πρόσθετη και στα ΙΕΚ--το ξέρω γιατί δούλευα) κι εμείς παίρνουμε ένα χιλιάρικο ή και λιγότερα στο χέρι, τα υπόλοιπα πού πάνε; Μήπως τελικά να απαιτήσουμε να πληρωνόμαστε όσα δίνει η ΕΕ; Γιατί αν κάνει κάποιος τον υπολογισμό θα δει ότι με 20 ευρώ την ώρα, ίσως και να συμφέρει 24 ώρες ωρομισθίας!!
(Παρεμπιπτόντως, μίλησα κι εγώ με το υπουργείο, αλλά ο υπάλληλος με τον οποίο μίλησα δεν μπορούσε να μου διευκρινίσει τίποτα από όσα τον ρωτούσα, και όταν τον ρώτησα τι ακριβώς θα συμβεί με την προϋπηρεσία μας, μου απάντησε: "Ποια προϋπηρεσία, κυρία μου, αυτά ξεχάστε τα, τελειώσανε". Από εκεί και πέρα, άντε βγάλε άκρη. Ο ένας υπάλληλος λέει το ένα, ο άλλος το άλλο).

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #1672 στις: Οκτώβριος 15, 2010, 09:19:52 μμ »
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου panickos!Και το ότι έμαθες όσα έμαθες από το υπουργείο δίνει μεγαλύτερη βαρύτητα στην άποψή σου σε σχέση με την 'ερμηνεία' μιας οδηγίας που κάνουμε όλοι οι υπόλοιποι...Η δική μου γνώμη(αφού διάβασα σε φίλη δικηγόρο την οδηγία) είναι πως θα πληρωνόμαστε κανονικά και η οδηγία αυτή βγήκε ως διευκρίνηση,ακριβώς επειδή δεν αναφερόταν ο όρος αναπληρωτές στην πρόσληψή μας και την Τετάρτη πρωί θα ζήτησαν εξηγήσεις πολλές πρωτοβάθμιες(τότε δηλ που πήγαν και οι πρώτοι να παρουσιαστούν).Μην ξεχνάτε ότι η οδηγία βγήκε Τετάρτη απόγευμα και όχι μαζί με τις προσλήψεις...Άλλωστε η παράγραφος που μιλάει για τη μισθοδοσία μας ξεκινάει με το 'Για λόγους ισότητας...' και εγώ πιστεύω πως λέει ότι παρόλο που δεν ονομαζόμαστε αναπληρώτες,θα πληρωνόμαστε όπως αυτοί...με αργίες μέσα.Τέλος, σε άλλο σημείο του φόρουμ αναφέρθηκε πως και ΑΚΩ άλλων ειδικοτήτων που θα πληρώνονται μέσω ΕΣΠΑ θα συμπληρώνουν παρουσιολόγιο και πως αυτό γίνεται γιατί πολύ απλά η ευρωπαϊκή ένωση ελέγχει και φυσικά δεν μας έχει καμία εμπιστοσύνη...Δεν έχει να κάνει αυτό με ωρομίσθιους...Δεν μπορούν να το κάνουν αυτό,μπορεί να τα περιμένουμε όλα απ'αυτούς,αλλά υπάρχουν και κάποια όρια που δε γίνεται να ξεπεραστούν...Μην σας πιάνει λοιπόν πανικός,σε λίγο θα τα δούμε όλα αυτά που λέμε τώρα..Υπομονή λοιπόν...Αυτά...
Να'σαι καλά! Επίσης, μου είπε ο υπάλληλος ότι το "κατ'αναλογία" (το οποίο του επεσήμανα ότι επιδέχεται διαφόρων ερμηνειών) το έγραψαν αυτοί οι ίδιοι για να δείξουν ότι θα πληρωνόμαστε επί ίσοις όροις. Η αλήθεια είναι ότι μέχρι να δω τον πρώτο μισθό, θα αμφιβάλλω κι εγώ, αλλά προς το παρόν χαίρομαι! :D (Ελπίζω όχι άδικα :-\)

Bellaspir, κι εμένα αυτό μου είπαν για την προυπηρεσία και μετά μου εξήγησαν ότι κλείδωσαν οι πίνακες και από δω και πέρα δε θα μετράει όπως παλιά (what else is new?). Πάντως, αυτό που περιγράφεις εννοώ λαμογιά των Ελλήνων: να δώσει η ΕΕ τα χρήματα αλλά η Ελλάδα να μας δώσει ένα τμήμα.

Αποσυνδεδεμένος mpa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #1673 στις: Οκτώβριος 15, 2010, 09:25:31 μμ »
bellaspir συμφωνω! και επιπλεον τι γινεται με το γεγονος οτι θα πληρωθουμε ιουνιο (οπως καποιοι λενε οτι τους ειπαν απο τις διευθυνσεις και συμφωνει και με την εμπειρια που ειχαμε μεχρι τωρα ως ωρομισθιοι)? καποιοι απο μας ξεπσιτωνομαστε και θα μετακινουμαστε και σε 4 χωρια. πως θα βγουν αυτα τα εξοδα? τα καναμε ως ωρομισθιοι ισως αλλα δεν πληρωναμε και νοικι μαζι με τα μεταφορικα...
Αν ειναι ετσι προτιμουσα ΑΜΩ και να μενω και να τρωω σπιτι μου, παρα να ψαχνω δανεικα να βγαλω τη χρονια.

Αποσυνδεδεμένος fgtn

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #1674 στις: Οκτώβριος 15, 2010, 09:36:41 μμ »
Παιδια κατι πρεπει να κανουμε,δεν το βλεπετε οτι ειναι αδικια?? Επειδη καποιοι δηλαδη βολευτηκαν δεν πρεπει να μιλησουμε? Τι διαφορα ειναι αυτη τους μεν αναπληρωτες και εμας συγχρηματοδοτουμενοι απο το εσπα? Εγω ας πουμε δεν συμπληρωνω ωραριο και ουτε προκειται να συμπληρωσω 24 ωρες, θα αφησω τους αλλους με λιγοτερα μορια να βολευτουν σε πρωινα σχολεια με πληρες ωραριο και με 21 ωρες??γιατι εμεις πρεπει να κανουμε υποχρεωτικα 24,ενω οι αναπληρωτες μπορουν να κανουν 21. Σημερα μου τα ειπαν και απο το υπουργειο και απο το γραφειο εκπαιδευσης.

Αποσυνδεδεμένος bellaspir

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #1675 στις: Οκτώβριος 15, 2010, 09:37:31 μμ »
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου panickos!Και το ότι έμαθες όσα έμαθες από το υπουργείο δίνει μεγαλύτερη βαρύτητα στην άποψή σου σε σχέση με την 'ερμηνεία' μιας οδηγίας που κάνουμε όλοι οι υπόλοιποι...Η δική μου γνώμη(αφού διάβασα σε φίλη δικηγόρο την οδηγία) είναι πως θα πληρωνόμαστε κανονικά και η οδηγία αυτή βγήκε ως διευκρίνηση,ακριβώς επειδή δεν αναφερόταν ο όρος αναπληρωτές στην πρόσληψή μας και την Τετάρτη πρωί θα ζήτησαν εξηγήσεις πολλές πρωτοβάθμιες(τότε δηλ που πήγαν και οι πρώτοι να παρουσιαστούν).Μην ξεχνάτε ότι η οδηγία βγήκε Τετάρτη απόγευμα και όχι μαζί με τις προσλήψεις...Άλλωστε η παράγραφος που μιλάει για τη μισθοδοσία μας ξεκινάει με το 'Για λόγους ισότητας...' και εγώ πιστεύω πως λέει ότι παρόλο που δεν ονομαζόμαστε αναπληρώτες,θα πληρωνόμαστε όπως αυτοί...με αργίες μέσα.Τέλος, σε άλλο σημείο του φόρουμ αναφέρθηκε πως και ΑΚΩ άλλων ειδικοτήτων που θα πληρώνονται μέσω ΕΣΠΑ θα συμπληρώνουν παρουσιολόγιο και πως αυτό γίνεται γιατί πολύ απλά η ευρωπαϊκή ένωση ελέγχει και φυσικά δεν μας έχει καμία εμπιστοσύνη...Δεν έχει να κάνει αυτό με ωρομίσθιους...Δεν μπορούν να το κάνουν αυτό,μπορεί να τα περιμένουμε όλα απ'αυτούς,αλλά υπάρχουν και κάποια όρια που δε γίνεται να ξεπεραστούν...Μην σας πιάνει λοιπόν πανικός,σε λίγο θα τα δούμε όλα αυτά που λέμε τώρα..Υπομονή λοιπόν...Αυτά...
Να'σαι καλά! Επίσης, μου είπε ο υπάλληλος ότι το "κατ'αναλογία" (το οποίο του επεσήμανα ότι επιδέχεται διαφόρων ερμηνειών) το έγραψαν αυτοί οι ίδιοι για να δείξουν ότι θα πληρωνόμαστε επί ίσοις όροις. Η αλήθεια είναι ότι μέχρι να δω τον πρώτο μισθό, θα αμφιβάλλω κι εγώ, αλλά προς το παρόν χαίρομαι! :D (Ελπίζω όχι άδικα :-\)

Bellaspir, κι εμένα αυτό μου είπαν για την προυπηρεσία και μετά μου εξήγησαν ότι κλείδωσαν οι πίνακες και από δω και πέρα δε θα μετράει όπως παλιά (what else is new?). Πάντως, αυτό που περιγράφεις εννοώ λαμογιά των Ελλήνων: να δώσει η ΕΕ τα χρήματα αλλά η Ελλάδα να μας δώσει ένα τμήμα.

Το ότι οι πίνακες κλείδωσαν είναι γνωστό μήνες τώρα (κι εγώ αυτό του είπα) αλλά εγώ τον ρωτούσα για την προϋπηρεσία για την αλλαγή ΜΚ. Πώς θα την υπολογίζουμε, με το μήνα ή με τις ώρες πάλι; Θα μου πεις με την τρόικα να κυβερνάει, ποιο ΜΚ και ποιο ΜΛ... Καταντήσαμε να χαιρόμαστε επειδή θα δουλεύουμε 6 μήνες το χρόνο για 900 ευρώ... Και να 'σαι κοντά στο σπίτι σου, πάει στο διάολο. Αν είσαι στην άλλη άκρη...

Αποσυνδεδεμένος fgtn

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #1676 στις: Οκτώβριος 15, 2010, 09:44:06 μμ »
Επισης απο το υπουργειο μου ειπαν οτι θα γινεται αυστηρος ελεγχος στα παρουσιολογια για να πληρωνομαστε μονο για οσες ωρες δουλευουμε. Κατα αναλογια των αναπληρωτων, σημαινει οτι αν δουλευουμε 15 ωρες η 16 γιατι δεν μπορουμε να συμπληρωσουμε αλλες τοτε θα πληρωθουμε για τα 15/24 του πληρους μισθου των αναπληρωτων Και ολα αυτα panickos, τα εμαθα απο το τηλεφωνο του υπουργειου που εγραψες νωριτερα.

Αποσυνδεδεμένος fgtn

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #1677 στις: Οκτώβριος 15, 2010, 09:46:13 μμ »
Εγω βλεπω οτι αδικουμαστε, αν δεν το βλεπετε επειδη εχετε βολευτει,περιμενετε και θα δειτε στην πορεια.Ο ανθρωπος απο το υπουργειο ηταν ξεκαθαρος.Και ηταν και στο τμημα διορισμου.

Αποσυνδεδεμένος bellaspir

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #1678 στις: Οκτώβριος 15, 2010, 09:47:49 μμ »
Επισης απο το υπουργειο μου ειπαν οτι θα γινεται αυστηρος ελεγχος στα παρουσιολογια για να πληρωνομαστε μονο για οσες ωρες δουλευουμε. Κατα αναλογια των αναπληρωτων, σημαινει οτι αν δουλευουμε 15 ωρες η 16 γιατι δεν μπορουμε να συμπληρωσουμε αλλες τοτε θα πληρωθουμε για τα 15/24 του πληρους μισθου των αναπληρωτων Και ολα αυτα panickos, τα εμαθα απο το τηλεφωνο του υπουργειου που εγραψες νωριτερα.

Για 15 επειδή για τόσες προσληφθήκαμε ή για 15 επειδή οι άλλες 9 χάθηκαν λόγω διακοπών/αργιών, κλπ;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 15, 2010, 09:50:43 μμ από bellaspir »

Αποσυνδεδεμένος fgtn

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #1679 στις: Οκτώβριος 15, 2010, 09:51:36 μμ »
Επειδη τοσες δινουν τα σχολεια,δε μιλω για γιορτες και αργιες. Καποια σχολεια δεν μπορουν να δωσουν 24 ωρες. Και αν δωσουν δε συνδυαζονται μεταξυ τους τα σχολεια.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162166
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 752
Σύνολο: 761

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.