*

Αποστολέας Θέμα: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;  (Αναγνώστηκε 844692 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος k_g

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #1722 στις: Οκτώβριος 16, 2010, 09:22:03 μμ »
Δεν ξέρω  αν  έχω  κάτι  να  προσφέρω  παιδιά  στη  συζήτηση  αλλά  σήμερα  μίλησε  ο  πατέρας  μου , που  είναι  επίσης  εκπαιδευτικός , με  έναν  αιρετό  ο  οποίος  του  είπε ( με  βεβαιότητα  όπως  μου τόνισε  ο  πατέρας  μου ) πως  δε  θα  υπάρχει  καμία  απολύτως  διαφορά  και  θα  ισχύουν  τα  ίδια  πράγματα  και  για  εμάς  όπως  και  για  όλους  τους  αναπληρωτές ...
Να σαι καλα, λιγο με καθησυχασες γιατι μ επιασε ενας πανικος...γιατι θα ταν μεγαλη αδικια να παιρνουν ατομα πισω απο μας στον πινακα στη β βαθμια και εμας να μας παιρνουν με καθεστως τετοιο! περισυ δουλευα ωρομισθια. Ουτε αδειες ουτε αργιες ουτε τιποτα!! 24 ωρες..700 κατι ευρω. Οχι και φετος τα ιδια!! Να μας βαφτιζουν αναπληρωτες ενω ισχυουν αλλα! Μακαρι να ναι ετσι! Thanks!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:52:34 »

Αποσυνδεδεμένος maria_pol

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #1723 στις: Οκτώβριος 16, 2010, 09:30:44 μμ »
Πιστεύω κι εγώ πως θα ισχύουν και στην περίπτωσή μας τα ίδια με τους αναπληρωτές. Ας μην αγχωνόμαστε τόσο πολύ πριν δούμε πως θα εξελιχθούν τα πράγματα. Ας χαρούμε λίγο το γεγονός ότι μας κάλεσαν.

Όσο για την κλήση ατόμων με λιγότερα μόρια στη δευτεροβάθμια κι εγώ δε συμφωνώ απόλυτα. Θα μπορούσαν τα πράγματα να είχαν σχεδιαστεί καλύτερα.

Αποσυνδεδεμένος lambriana

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #1724 στις: Οκτώβριος 16, 2010, 09:35:06 μμ »
σκεφτείτε  πόσος  κόσμος  θα  μπορούσε  να  κινηθεί  νομικά  σε  αντίθετη  περίπτωση .. δεν  είναι  λογικό  ρε  παιδιά  να  ισχύουν  άλλα  για  εμάς ..

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #1725 στις: Οκτώβριος 16, 2010, 09:49:57 μμ »
Πιστεύω κι εγώ πως θα ισχύουν και στην περίπτωσή μας τα ίδια με τους αναπληρωτές. Ας μην αγχωνόμαστε τόσο πολύ πριν δούμε πως θα εξελιχθούν τα πράγματα. Ας χαρούμε λίγο το γεγονός ότι μας κάλεσαν.
I couldn't agree more!!!
σκεφτείτε  πόσος  κόσμος  θα  μπορούσε  να  κινηθεί  νομικά  σε  αντίθετη  περίπτωση .. δεν  είναι  λογικό  ρε  παιδιά  να  ισχύουν  άλλα  για  εμάς ..
Άντε μπράβο, πέστα Χρυσόστομη!!! 431 είμαστε. Τους παίρνει να μας δουλέψουν έτσι; Άντε να οργανώσουμε τη δουλειά μας και τη ζωή μας, επιτέλους.

Τώρα που είπα δουλειά: είδα ότι την Δευτέρα αρχίζουν ΠΕΚ για μας των Αγγλικών. Πρέπει να τα παρακολουθήσουμε και οι αναπληρωτές που κληθήκαμε τώρα; Αν ξέρει κάποιος να μου απαντήσει, αλλιώς θα το ψάξω περαιτέρω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:52:34 »

Αποσυνδεδεμένος maria_pol

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #1726 στις: Οκτώβριος 16, 2010, 10:02:41 μμ »
Είπαμε να είμαστε υποψιασμένοι για κάποια πράγματα αλλά όχι και να μιζεριάζουμε και να αγχώνουμε και τους υπόλοιπους.

Όσο για τα ΠΕΚ καλό θα ήταν να μας πει κάποιος που ξέρει. Κάποιοι δεν έχουν παρουσιαστεί καν ακόμη σε σχολεία. Τι γίνεται π.χ. αν κάποιος ανέλαβε υπηρεσία την Παρασκευή κι ακόμη δεν έχει πάει σε σχολεία; Πρέπει να φροντίσει ο ίδιος να ενημερωθεί ή θα του πουν σχετικά στο σχολείο;

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #1727 στις: Οκτώβριος 16, 2010, 10:19:49 μμ »
Είπαμε να είμαστε υποψιασμένοι για κάποια πράγματα αλλά όχι και να μιζεριάζουμε και να αγχώνουμε και τους υπόλοιπους.

Όσο για τα ΠΕΚ καλό θα ήταν να μας πει κάποιος που ξέρει. Κάποιοι δεν έχουν παρουσιαστεί καν ακόμη σε σχολεία. Τι γίνεται π.χ. αν κάποιος ανέλαβε υπηρεσία την Παρασκευή κι ακόμη δεν έχει πάει σε σχολεία; Πρέπει να φροντίσει ο ίδιος να ενημερωθεί ή θα του πουν σχετικά στο σχολείο;
Ακριβώς. Παρουσιάστηκα την Παρασκευή στο σχολείο και το μόνο που μου επιβεβαίωσαν (γιατί το ήξερα ήδη) ήταν ότι 1-2 Νοέμβρη έχουμε διημερίδα για την Α και Β Δημοτικού (την οποία θέλω πολύ να παρακολουθήσω μιας και έχω τα πρωτάκια). Αλλά για τα ΠΕΚ δεν ξέρω τι πρέπει να κάνουμε.

Αποσυνδεδεμένος AsepHunter

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #1728 στις: Οκτώβριος 16, 2010, 10:20:53 μμ »
Συνάδελφοι, μακάρι να μην ισχύει τίποτα απ’ όλα αυτά.

Όμως, το παρουσιολόγιο τι ρόλο βαράει. Εμείς για αναπληρωτές δεν κάναμε τις δηλώσεις? Το «κατ’ αναλογία» τι σας λέει? Θα μπορούσαν να πουν ότι ορίζεται ως μισθός (και η μοριοδότηση) των εκπαιδευτικών αυτών αυτός των αναπληρωτών δίχως περιορισμούς…
Ακόμα και έτσι να είναι. Είναι τίμιο να μην μας  έχουν ξεκαθαρίσει το πλαίσιο επίσημα ακόμα και να μας ταλαιπωρούν.
Θέλω επίσης να ρωτήσω? Αν κάποιος ΕΣΠΙΤΗΣ χρειαστεί κάποια άδεια λόγω ασθένειας. Τι γίνεται με το παρουσιολόγιο? Αν έχει μεταπτυχιακό? Θα πάρει το επίδομα που δικαιούται? Εορτές και αργίες στο παρουσιολόγιο τι θα αναγράφεται?
Όλα αυτά και πολλά άλλα πρέπει να μας τα διευκρινήσουν το συντομότερο…..

Εύχομαι να είναι όλα οκ

Αποσυνδεδεμένος helena86

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #1729 στις: Οκτώβριος 16, 2010, 10:27:06 μμ »
Σε ποιά περιοχή θα γίνει η διημερίδα 1-2 Νοεμβρίου;

Αποσυνδεδεμένος maria_pol

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #1730 στις: Οκτώβριος 16, 2010, 10:29:31 μμ »
Είπαμε να είμαστε υποψιασμένοι για κάποια πράγματα αλλά όχι και να μιζεριάζουμε και να αγχώνουμε και τους υπόλοιπους.

Όσο για τα ΠΕΚ καλό θα ήταν να μας πει κάποιος που ξέρει. Κάποιοι δεν έχουν παρουσιαστεί καν ακόμη σε σχολεία. Τι γίνεται π.χ. αν κάποιος ανέλαβε υπηρεσία την Παρασκευή κι ακόμη δεν έχει πάει σε σχολεία; Πρέπει να φροντίσει ο ίδιος να ενημερωθεί ή θα του πουν σχετικά στο σχολείο;
Ακριβώς. Παρουσιάστηκα την Παρασκευή στο σχολείο και το μόνο που μου επιβεβαίωσαν (γιατί το ήξερα ήδη) ήταν ότι 1-2 Νοέμβρη έχουμε διημερίδα για την Α και Β Δημοτικού (την οποία θέλω πολύ να παρακολουθήσω μιας και έχω τα πρωτάκια). Αλλά για τα ΠΕΚ δεν ξέρω τι πρέπει να κάνουμε.
Εγώ δεν ξέρω ακόμα αν θα χω πρωτάκια αλλά θα ήταν νομίζω ενδιαφέρον και χρήσιμο να παρακολουθήσουμε τη διημερίδα. Υπάρχει και μια σελίδα (από το υπουργείο νομίζω) όπου μπορούμε να βρούμε υλικό, οδηγίες και ιδέες για δραστηριότητες.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 16, 2010, 10:45:45 μμ από maria_pol »

Αποσυνδεδεμένος maria_pol

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #1731 στις: Οκτώβριος 16, 2010, 10:30:57 μμ »
Σε ποιά περιοχή θα γίνει η διημερίδα 1-2 Νοεμβρίου;
Θεσσαλονίκη από ό,τι είδα. Αθήνα πρέπει να ναι 20-21 Οκτώβρη.

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #1732 στις: Οκτώβριος 16, 2010, 10:39:22 μμ »
Συνάδελφοι, μακάρι να μην ισχύει τίποτα απ’ όλα αυτά.

Όμως, το παρουσιολόγιο τι ρόλο βαράει. Εμείς για αναπληρωτές δεν κάναμε τις δηλώσεις? Το «κατ’ αναλογία» τι σας λέει? Θα μπορούσαν να πουν ότι ορίζεται ως μισθός (και η μοριοδότηση) των εκπαιδευτικών αυτών αυτός των αναπληρωτών δίχως περιορισμούς…
Ακόμα και έτσι να είναι. Είναι τίμιο να μην μας  έχουν ξεκαθαρίσει το πλαίσιο επίσημα ακόμα και να μας ταλαιπωρούν.
Θέλω επίσης να ρωτήσω? Αν κάποιος ΕΣΠΙΤΗΣ χρειαστεί κάποια άδεια λόγω ασθένειας. Τι γίνεται με το παρουσιολόγιο? Αν έχει μεταπτυχιακό? Θα πάρει το επίδομα που δικαιούται? Εορτές και αργίες στο παρουσιολόγιο τι θα αναγράφεται?
Όλα αυτά και πολλά άλλα πρέπει να μας τα διευκρινήσουν το συντομότερο…..

Εύχομαι να είναι όλα οκ
Έγραψα και παραπάνω τι πιστεύω με βάση αυτά που μου είπαν από το Υπουργείο:

το παρουσιολόγιο είναι για να δουν οι Ευρωπαίοι, σε έναν ενδεχόμενο έλεγχο, ότι δουλεύουμε 24ωρο. Μηνιαίες αποδοχές και μόρια είναι κατ'αναλόγια, δηλαδή ίδια. Όσο για το μεταπτυχιακό, αφού εμένα με έβαλαν να συμπληρώσω αίτηση με τα ονόματα των παιδιών, ημερομηνίες γέννησης και λοιπά για το επίδομα, άρα παίρνουμε τα επιδόματα των αναπληρωτών. Τώρα, αν ήταν να είμαστε ΑΜΩ 24 ωρών, γιατί στους Γαλλικούς-Γερμανικούς του ΕΣΠΑ έγραφαν καθαρά Μειωμένου Ωραρίου;

Και τέλος, πες ότι είναι πράγματι τόσο χάλια τα πράγματα (βάζω το χειρότερο σενάριο): μπορούμε να κάνουμε κάτι τώρα; Με το να αγχωνόμαστε και να αγχώνουμε και τους άλλους με καταστροφολογίες, δεν καταφέρνουμε τίποτα πέρα από το να χαλάμε την ψυχολογία μας. Όταν βγει κάποια διευκρίνηση ή μέχρι να πληρωθούμε τον πρώτο μισθό, ας ασχοληθούμε με την καινούρια μας δουλειά και την οργάνωσή της.

Η διημερίδα είναι Θεσ/κη. Μαρία, στο minedu κάτω δεξιά λέει για τον Εκμάθηση Αγγλικής σε Πρώιμη Ηλικία. Πάτα πάνω και σε βγάζει σ'αυτήν την ιστοσελίδα για την Α και Β Δημοτικού. Έχουν πολύ ενδιαφέρον οι εμπειρίες των εκπαιδευτικών ως τώρα σ'αυτές τις τάξεις.

Αποσυνδεδεμένος maria_pol

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #1733 στις: Οκτώβριος 16, 2010, 10:43:13 μμ »
Έχεις δίκιο. Δε θυμόμουνα πού ακριβώς βρίσκεται το υλικό. Τα διάβασα τα περισσότερα και ήταν πράγματι πολύ ενδιαφέροντα.

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #1734 στις: Οκτώβριος 16, 2010, 10:50:29 μμ »
Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο που κόλλησα τώρα:
στην Διεύθυνση αλλά και στο σχολείο πρέπει να γράψω πόσα μόρια προυπηρεσίας έχω σε μήνες και μέρες. Στην αίτηση του Ιουνίου λέει το σύνολο μορίων σε αριθμό. Θα το υπολογίσω εγώ (κι αν ναι, πώς; ) ή κάποια Διεύθυνση; ??? (Τι κόλλημα είναι αυτό τώρα; )

Αποσυνδεδεμένος maria_pol

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #1735 στις: Οκτώβριος 16, 2010, 10:59:27 μμ »
Σε μας στη δική μας διεύθυνση είπαν ότι τα σχετικά με τα μόρια και την προυπηρεσία θα τα βρουν αυτοί στο σύστημα. Μην ανησυχείς! Σε οποιαδήποτε διεύθυνση μπορούν να μπουν οι υπάλληλοι στο σύστημα και να δουν μόρια και την αναγωγή σε μήνες και μέρες.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160938
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 25
Επισκέπτες: 618
Σύνολο: 643

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.