*

Αποστολέας Θέμα: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;  (Αναγνώστηκε 849751 φορές)

0 μέλη και 22 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #3850 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 08:59:40 μμ »
Nαι, έχουμε δει τι γράμματα μαθαίνουν στα παιδιά. Άντε μην ανοίξω το στόμα μου...
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:17:47 »

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #3851 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 09:07:25 μμ »
Nαι, έχουμε δει τι γράμματα μαθαίνουν στα παιδιά. Άντε μην ανοίξω το στόμα μου...


Και παλι το προβλημα στην ελλειπη καταρτιση των δασκαλων και ειδικα οσων στα 22 καλουνται να μπουν σε ταξη αμεσως μετα τα φοιτητικα τους χρονια δεν πρεπει να σχετιζεται με την προσωπικη ευθυνη των ιδιων των δασκαλων.Αν απλως αυτοι κανουν χρηση αυτης της ελλειματικης καταστασης στην εκπαιδευση και των καρπων της  ειναι αλλο θεμα .Σιγουρα ομως παντα παρατηρουνται τετοια φαινομενα οταν η εκπαιδευτικη πολιτικη γραφεται στο ποδι......
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος Τάνια84

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 505
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Smile!Things will eventually get better!!!
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #3852 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 09:07:50 μμ »
Δεν έχει νόημα να τα βάζουμε με τους δασκάλους!Εξάλλου καλοί και κακοί επαγγελματίες υπάρχουν σε όλους τους κλάδους!Και ας μην ξεχναμε πως η αναλογία μας στα σχολεία είναι 1 προς 12!!!Τι να λέμε τώρα???Δεν φταίνε αυτοί γι αυτό!!!
Μην κάνεις στους άλλους αυτό που δεν θέλεις να κάνουν σε σένα!

Αποσυνδεδεμένος solil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 326
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #3853 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 09:08:25 μμ »
Nαι, έχουμε δει τι γράμματα μαθαίνουν στα παιδιά. Άντε μην ανοίξω το στόμα μου...

Κι έλεγα να το πω, να μην το πω... τελικά το είπες εσύ!  ;D

Εν τω μεταξύ είδα στη σελίδα του Μπράτη ότι ψάχνονται και για τη β' φάση εικαστικών, θεατρολόγων κ.τ.λ.... Άμα βγει αυτή η φάση πριν τη δική μας δεν ξέρω κι εγώ τι θα γίνει!  >:(

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:17:47 »

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #3854 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 09:10:13 μμ »
Ειναι γεγονος πως ολοι οσοι δεχτηκαμε να γινουμε" μπαλακια" απο περιοχη σε περιοχη και απο ραχουλα σε ραχουλα ειχαμε στο μυαλο μας τον πολυποθητο διορισμο.Δυστυχως δεν ειχαμε προβλεψει τις κομματικες παρεμβασεις και τα μεγαλεπιβολα "ανανεωτικα" σχεδια της τωρινης ηγεσιας του Υπουργειου Παιδειας.Οι δασκαλοι καλως κανουν και διοριζονται ειτε ως μονιμοι ειτε ως αναπληρωτες.Το προβλημα δεν εγκειται εκει .Ολοι οσοι ειμαστε καθηγητες ξενων γλωσσων στο δημοσιο Ελληνικο( το τονιζω) σχολειο ειμαι σιγουρη οτι εχουμε νιωσει τι θα πει να ειμαστε "υποδεεστεροι" ,"συμπληρωμα" στα ταχα μου ταχα μου σχεδια του Υπουργειου για ενα νεο ,"ευρωπαικο" σχολειο.Αυτο λοιπον που θελω να πω κλεινοντας την τοποθετηση μου ειναι το εξης : Στο Ελληνικο Δημοσιο Σχολειο οι δασκαλοι μαθαινουν τα παιδια μας γραμματα και οι καθηγητες των ξενων γλωσσων λυπαμαι αλλα δεν κανουν θαυματα!(παγιωμενη αντιληψη του Υπουργειου συναδελφοι για την αξια της προσφορας μας στο σχολειο).Εξου και η αντιμετωπιση μας ως τωρα .........

Δε νομίζω οτι παίζει ιδιαίτερο ρόλο η προσφορά σ' αυτό το κράτος που έχουν φτιάξει. Υπάρχουν άνθρωποι σε δημόσιες υπηρεσίες που πληρώνονται απίστευτα λεφτά, χωρίς να έχουν πατήσει στις υπηρεσίες τους. Για να μη πούμε για τους διάφορους που συμμετέχουν στις διάφορες "επιτροπές".

Αγαπητή Αρκουδίτσα, μη στρεφόμαστε ο ένας ενάντια στον άλλον, αυτό ακριβώς θέλουν.
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος Τάνια84

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 505
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Smile!Things will eventually get better!!!
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #3855 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 09:11:38 μμ »
Nαι, έχουμε δει τι γράμματα μαθαίνουν στα παιδιά. Άντε μην ανοίξω το στόμα μου...

Κι έλεγα να το πω, να μην το πω... τελικά το είπες εσύ!  ;D

Εν τω μεταξύ είδα στη σελίδα του Μπράτη ότι ψάχνονται και για τη β' φάση εικαστικών, θεατρολόγων κ.τ.λ.... Άμα βγει αυτή η φάση πριν τη δική μας δεν ξέρω κι εγώ τι θα γίνει!  >:(
Τι θα γίνει?Θα βράσουμε στο ζουμί μας και θα συνεχίσουμε να γράφουμε τα εσώψυχα μας εδώ πέρα μπας και ηρεμήσουμε!!!
Μην κάνεις στους άλλους αυτό που δεν θέλεις να κάνουν σε σένα!

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #3856 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 09:12:12 μμ »
Nαι, έχουμε δει τι γράμματα μαθαίνουν στα παιδιά. Άντε μην ανοίξω το στόμα μου...

Κι έλεγα να το πω, να μην το πω... τελικά το είπες εσύ!  ;D

Εν τω μεταξύ είδα στη σελίδα του Μπράτη ότι ψάχνονται και για τη β' φάση εικαστικών, θεατρολόγων κ.τ.λ.... Άμα βγει αυτή η φάση πριν τη δική μας δεν ξέρω κι εγώ τι θα γίνει!  >:(

Α, λίβ μάι μέι του ίτ κλόβερ, που θα έλεγε και ο κύριος Φρομγουίκ...
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #3857 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 09:14:13 μμ »
Ειναι γεγονος πως ολοι οσοι δεχτηκαμε να γινουμε" μπαλακια" απο περιοχη σε περιοχη και απο ραχουλα σε ραχουλα ειχαμε στο μυαλο μας τον πολυποθητο διορισμο.Δυστυχως δεν ειχαμε προβλεψει τις κομματικες παρεμβασεις και τα μεγαλεπιβολα "ανανεωτικα" σχεδια της τωρινης ηγεσιας του Υπουργειου Παιδειας.Οι δασκαλοι καλως κανουν και διοριζονται ειτε ως μονιμοι ειτε ως αναπληρωτες.Το προβλημα δεν εγκειται εκει .Ολοι οσοι ειμαστε καθηγητες ξενων γλωσσων στο δημοσιο Ελληνικο( το τονιζω) σχολειο ειμαι σιγουρη οτι εχουμε νιωσει τι θα πει να ειμαστε "υποδεεστεροι" ,"συμπληρωμα" στα ταχα μου ταχα μου σχεδια του Υπουργειου για ενα νεο ,"ευρωπαικο" σχολειο.Αυτο λοιπον που θελω να πω κλεινοντας την τοποθετηση μου ειναι το εξης : Στο Ελληνικο Δημοσιο Σχολειο οι δασκαλοι μαθαινουν τα παιδια μας γραμματα και οι καθηγητες των ξενων γλωσσων λυπαμαι αλλα δεν κανουν θαυματα!(παγιωμενη αντιληψη του Υπουργειου συναδελφοι για την αξια της προσφορας μας στο σχολειο).Εξου και η αντιμετωπιση μας ως τωρα .........


Οταν υπαρχουν και οικονομικα οφελη απο στοχευμενες "παραβλεψεις " και  "καθυστερησεις " τοτε η αξια της προσφορας των καθηγητων ξενων γλωσσων αποκτα αλλο νοημα....

Δε νομίζω οτι παίζει ιδιαίτερο ρόλο η προσφορά σ' αυτό το κράτος που έχουν φτιάξει. Υπάρχουν άνθρωποι σε δημόσιες υπηρεσίες που πληρώνονται απίστευτα λεφτά, χωρίς να έχουν πατήσει στις υπηρεσίες τους. Για να μη πούμε για τους διάφορους που συμμετέχουν στις διάφορες "επιτροπές".

Αγαπητή Αρκουδίτσα, μη στρεφόμαστε ο ένας ενάντια στον άλλον, αυτό ακριβώς θέλουν.
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος Τάνια84

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 505
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Smile!Things will eventually get better!!!
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #3858 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 09:15:23 μμ »
Α, λίβ μάι μέι του ίτ κλόβερ, που θα έλεγε και ο κύριος Φρομγουίκ...
[/quote]
Μάη όχι αλλά ίσα ίσα που θα προλάβουμε τα Χριστούγενα!!!  ;)  ;)  ;)  ;)
Μην κάνεις στους άλλους αυτό που δεν θέλεις να κάνουν σε σένα!

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #3859 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 09:17:26 μμ »
Τα Χριστουγεννα παιζει να ντυθω και Αγιος Βασιλης αφου μεχρι να τα βγαλουν θα εχω ηδη βγαλει μουσι ........ ;D ;D
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #3860 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 09:20:40 μμ »
Κυκλοφορει και αυτο



Σύμφωνα με πληροφορίες απο το Υπουργείο Παιδείας , μετά και την ολκλήρωση των αποσπάσεων έχει δοθεί εντολή και συλλογή των κενών. Απο Δευτέρα λοιπόν αναμένεται νέα φάση αναπληρωτών για τη Βθμια εκπαίδευση. Απο δευτέρα θα έχουμε νέες πληροφοριές.

πηγη paideia-ergasia
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #3861 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 09:31:28 μμ »
Και εγω ακουσα οτι τα σχολεια περιμενουν β φαση για δευτεροβαθμια αλλά πολυ πολυ φοβαμαι οτι τα αγγλικα δεν θα ειναι μεσα σε αυτην οπως δεν ηταν και στην πρωτη :-\ Άλλωστε παραδοσιακα ... αγγλικα ζηταει πρωτα η πρωτοβαθμια.
Μακαρι να βγουν Αβαθμια και Ββαθμια μαζι και να αρχισει να μπαινει η καρδια μας στην θεση της. Εχω μαλώσει με ολη μου την οικογενεια, αντρα, μανα κτλ, τα νευρα κροσσια. Στο τελος θα με στειλουν στην Τρίπολη και οχι για να διδαξω...

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #3862 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 09:34:07 μμ »
Τα Χριστουγεννα παιζει να ντυθω και Αγιος Βασιλης αφου μεχρι να τα βγαλουν θα εχω ηδη βγαλει μουσι ........ ;D ;D

εγω θα ντυθω καλικαντζαρος και μαλιστα σε ενδιαφερουσα...γιατι αυτο το υπουργειο και καλικαντζαρους μπορει να γκαστρωσει!
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #3863 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 09:38:17 μμ »
Δεν τα βάζω με κανέναν, μόνο και μόνο επειδή βρίσκεται σε καλύτερη φάση από μας, τώρα τουλάχιστον...

Αλλά η έλλειψη στοιχειωδών γνώσεων από πλευράς δασκάλων έχει καταντήσει σκανδαλώδης!
Δεν είναι να απορεί κανείς για το ότι ούτε να γράψουν ούτε να διαβάσουν ούτε να μιλήσουν ξέρουν οι νέες γενιές.

Ούτε ένα ούτε δύο είναι τα απίστευτα περιστατικά που έχουν υποπέσει στη ΔΙΚΗ μου αντίληψη τουλάχιστον.
Είναι αμέτρητα. Με κάνουν να μένω με ανοιχτό το στόμα.
Δεν ξέρω συχνά πώς να τα αντιμετωπίσω, να γελάσω, να κλάψω ή να ουρλιάξω!
Και προσπαθώ μετά να δικαιολογήσω τα αδικαιολόγητα ή να διορθώσω τα λάθη τους, προσπαθώντας μάλιστα και να μην τους εκθέσω (τρομάρα τους) στα παιδιά!

Δεν θα μιλούσα έτσι, εάν δεν το είχα ζήσει η ίδια. Περιπτώσεις που άμα τις πω εδώ, σίγουρα θα μου κάνουν παρατήρηση ότι βγαίνω εκτός θέματος.

Και να σας πω και κάτι άλλο: και γω στην ίδια ηλικία αποφοίτησα, αλλά άνοιγα και κανένα ρημαδοβιβλίο, κοίταζα να προετοιμάζομαι, να μελετώ, να μη μένω αργή μόνο και μόνο επειδή δούλευα. Και χωρίς φυσικά να είμαι μόνιμη!

Άρα, πολύ σωστά λέτε ότι η κατάρτισή τους είναι ελλιπέστατη.
Από'κεί και πέρα όμως, επαναπαύονται, ειδικά εάν διοριστούν και όλα τα άλλα, ...άσ'τα!

Και δεν είμαι ρατσίστρια, αλλά, πώς να το κάνουμε, ρε παιδιά, αυτά τα χάλια στους καθηγητές ΔΕΝ τα βλέπω!
Οι περισσότεροι αντιμετωπίζουν με μεγαλύτερη σοβαρότητα τη δουλειά τους.
Αυτά θα πω και θα ...σωπάσω!  ::)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 30, 2011, 09:42:59 μμ από Joanna Bear »
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 735
Σύνολο: 737

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.067 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.