*

Αποστολέας Θέμα: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;  (Αναγνώστηκε 849898 φορές)

0 μέλη και 18 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #3878 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 11:25:49 μμ »
Και για να συμπληρωσω....οσο η παιδεια μας επαφιεται σε " μερεντες" ,πασαλειματα και καλα στα πλαισια του εκσυγχρονισμου ,οσο οι τρισαθλιοι του παιδαγωγικου ινστιτουτου επιτρεπουν και με τη βουλα την εκδοση των διδακτικων βιβλιων σαν κι αυτα που ειδαμε με εκπληξη μετα απο πολυετεις προσπαθειες στο δημοτικο και το γυμνασιο, τοσο τα Αγγλικα οσο και ολες  οι υπολοιπες ξενες γλωσσες  θα αποτελουν τον ουραγο της προσφερομενης γνωσης στο ελληνικο δημοσιο σχολειο .
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:52:05 »

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #3879 στις: Οκτώβριος 01, 2011, 12:09:42 πμ »
Παιδιά συγνώμη αλλά μιας και έχει ξεφύγει η συζήτηση και προσλήψεις δεν βλέπω για τις επόμενες δυο-τρεις μέρες να πω τη γνώμη μου. Δεν είναι σωστό να τα βάζουμε ο ένας με τον άλλον, αλλά πόσοι από εσάς δεν έχουν νιώσει έστω και κάποια στιγμή ότι είναι υποδεέστεροι από τους άλλους συναδέλφους;
Στην Α/θμια είμαστε η "ειδικότητα" και φυσικά κανένας δεν μας υπολογίζει συνήθως. Στην Β/θμια - συγνώμη που θα το πω - αλλά πάντα προηγούνται οι Φιλόλογοι, Μαθηματικοί, κ.λ.π. και εμείς ερχόμαστε πάντα τελευταίοι... Πρέπι να είναι ελάχιστες οι φορές που έχει αντιμετωπιστεί το μάθημα των Αγγλικών σαν γλωσσικό μάθημα, έτσι δεν είναι;
Καλά για να μιλήσω τι περνάνε οι συνάδελφοι των Γαλλικών, Γερμανικών, Ιταλικών...

καμία πρόταση;




Εδω και χρονια ζηταμε επιμονα να συνδεθει η φοιτηση στο σχολειο με καποιο επισημο certificate ,κατι που θα δωσει νεα πνοη στη διδασκαλια τωνς ξενων γλωσσων γενικοτερα στο δημοσιο σχολειο .Ακουμε συνεχεια απο τους εκαστοτε συμβουλους της ειδικοτητας μας οτι πρωωθουν το portfolio ,την περιγραφικη αξιολογηση και αλλες "καινοτομιες" αλλα φως δεν βλεπουμε....Τελευταια "επαιξε " το σεναριο να μπορουν οι μαθητες να αποκτουν το ΚπΓ χωρις τη μεσολαβηση της παραπαιδειας ....Αλλα οσο μιλαμε για διαφανεια και αξιοκρατια στην εκπαιδευση αλλα τοσο θα δουμε κι αυτα στο εγγυς μελλον....

για αυτο να πω τι εμαθα προσφατα. προφανως γνωστα ισως στους διορισμενους συναδελφους αλλα εγω δεν ειχα ιδεα.  εφαρμοζεται ηδη πιλοτικα σε ορισμενα γυμνασια αυτη η προσπαθεια. δεν ξερω τον αριθμο των σχολειων σε ολη την ελλαδα ή ποσα χρονια γινεται εφαρμοζεται αυτο το πιλοτικο προγραμμα...

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #3880 στις: Οκτώβριος 01, 2011, 12:39:46 πμ »
Έχει φτάσει Οκτώβριος και είσαστε ακόμα εδώ (δεν μιλάω για μένα γιατί εγώ είμαι πιο κάτω στον πίνακα, δεν ξέρω και αν θα με πάρουν). Ακόμα και το κρατικό πιστοποιητικό να έβαζαν στο σχολείο το ότι δεν έχουν καλυφθεί τα κενά μας ακόμα κάτι λέει για το τι είμαστε. Είμαστε μια ώρα χαλάρωσης που απλά γεμίζει το πρόγραμμα. Για αυτό και το υπουργείο δεν νοιώθει οτι υπάρχει πρόβλημα που καθυστερεί τις προσλήψεις των αναπληρωτών της Αγγλικής. Και για αυτό άλλωστε μπαίνουμε συνήθως τις τελευταίες ώρες. Επίσης, για αυτό όταν κάνουμε απεργία στο δημοτικό οι δάσκαλοι διδάσκουν στις ώρες μας ή σχολάνε πιο νωρίς αλλά όταν κάνουν απεργία οι δάσκαλοι το σχολείο κλείνει. Μάλλον εμείς δεν έχουμε καταλάβει ακόμα την θέση που έχουμε στο σχολείο γιατί όταν ο εργοδότης σου (το υπουργείο) σου λέει (έμμεσα έστω) αυτή είναι η θέση σου στην επιχείρηση (στο σχολείο) και ο πελάτης (οι γονείς γιατί τα παιδιά δεν ξέρουν ακριβώς τι πρέπει να περιμένουν απο εμάς) μας έχουν γραμμένους (πόσοι ήρθαν να σας ρωτήσουν πως τα πάει το παιδί τους στα Αγγλικά;) τότε αν και δεν θέλω να το παραδεχτώ η δουλειά για την οποία προσλαμβάνομαι κάτω απο αυτές τις συνθήκες είναι να απασχολώ δημιουργικά τα παιδιά.

Όσο για τα βιβλία, ναι δεν είναι όπως θα μπορούσαν να είναι αλλά δεν νομίζω όμως οτι π.χ. τα βιβλία των μαθηματικών και των φιλολογικών είναι καλύτερα απο τα δικά μας.


 

Αποσυνδεδεμένος planety

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 868
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #3881 στις: Οκτώβριος 01, 2011, 07:30:14 πμ »
και πώς περιμένουμε μετά να μας παίρνουν τα παιδιά στα σοβαρά, όταν το ίδιο το υπουργείο μας αντιμετωπίζει έτσι; μπαίνουμε σε τάξεις και τα παιδιά βαριούνται να κάνουν ασκήσεις, γιατί θα τις κάνουν στο φροντιστήριο... εμένα μου έχει τύχει αυτό και σε ιδιωτικό που ήμουν, και κατάφερα λόγω χαρακτήρα να τα πλησιάσω, γιατί τα κάνω και γελάνε και με συμπαθούνε και παράλληλα κάνουν και την δουλειά που θέλω, αλλά αυτό δεν είναι λύση...
Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε! Χρόνια τώρα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:52:05 »

Αποσυνδεδεμένος fantastic06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1112
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #3882 στις: Οκτώβριος 01, 2011, 08:48:44 πμ »
Καλημερα σ'ολους.Μηπως καποιοι εκει στο υπουργειο εχουν και ιδιον συμφερον να καθιστερουν οι προσληψεις μας για να ενισχυθει  η επιχειρηματικη αναπτυξη(φροντιστηρια);Οσον αφορα τη σοβαροτητα του μαθηματος μας ,τα καλλιτεχνικα και ηθεατρολογια λετε να εξαπτουν το ενδιαφερον των παιδιων γι αυτο τους προσελαβε πρωτους;

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #3883 στις: Οκτώβριος 01, 2011, 10:34:11 πμ »
ειναι πολλοι οι υπεραραριθμοι των αγγλικων κυριως ατα μεγαλα αστικα κεντρα. Σημερα η χριστοφιλοπουλου το δηλωσε και ειπε και για τις δευτερες αναθεσεις που γινονται για να καλυφθουν οι ωρες Ο κλαδος μας κλεινει σιγα σιγα, εκτος εαν εκλεισε και δεν το λένε

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #3884 στις: Οκτώβριος 01, 2011, 10:56:58 πμ »
Είναι καραγκιόζηδες οι ανθρωποι! Δεν θελουν μορφωμενους. Κανουν ο,τι μπορουν για να γλιτωσουν χρηματα. Μια καταστατση στην εκπαιδευση εντελως ...."σουργελαντάν"
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 614
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #3885 στις: Οκτώβριος 01, 2011, 11:28:53 πμ »
Παιδιά συγνώμη αλλά μιας και έχει ξεφύγει η συζήτηση και προσλήψεις δεν βλέπω για τις επόμενες δυο-τρεις μέρες να πω τη γνώμη μου. Δεν είναι σωστό να τα βάζουμε ο ένας με τον άλλον, αλλά πόσοι από εσάς δεν έχουν νιώσει έστω και κάποια στιγμή ότι είναι υποδεέστεροι από τους άλλους συναδέλφους;
Στην Α/θμια είμαστε η "ειδικότητα" και φυσικά κανένας δεν μας υπολογίζει συνήθως. Στην Β/θμια - συγνώμη που θα το πω - αλλά πάντα προηγούνται οι Φιλόλογοι, Μαθηματικοί, κ.λ.π. και εμείς ερχόμαστε πάντα τελευταίοι... Πρέπι να είναι ελάχιστες οι φορές που έχει αντιμετωπιστεί το μάθημα των Αγγλικών σαν γλωσσικό μάθημα, έτσι δεν είναι;
Καλά για να μιλήσω τι περνάνε οι συνάδελφοι των Γαλλικών, Γερμανικών, Ιταλικών...
Πόσο δίκιο έχεις! >:( :'( >:( :'(
Πρέπει όμως να σας πω ότι είναι πάντοτε θέμα ανθρώπων. Είχα την απέραντη τύχη και ευτυχία αργότερα να ανήκω πέρισι σε ένα σύλλογο του οποίου ο διευθυντής ήταν πατέρας όλων μας. Μας αντιμετώπιζε με σεβασμό αλλά κυρίως αγάπη. ποτέ δεν άφησε να περάσει ότι κάποιες ειδικότητες είναι ανώτερες και άλλες υποδεέστερες. Κάθε μάθημα είχε τη θέση του, κάθε καθηγητής ήταν ίσος με τον άλλο επειδή όλοι είχαμε σπουδάσει. Κατά διαστήματα έλεγε πόσο μας θαυμάζει που μπαίνουμε σε τάξη και ότι όσο ωραίο κι αν είναι είναι πολύ δύσκολη δουλειά. 'Ηταν ένας 'Ανθρωπος πάνω απόλα που σε αντιμετώπιζε τόσο όμορφα κι ανθρώπινα που ντρεπόσουν να κάνεις κάτι διαφορετικό. Ο δε σύλλογος ήταν πάντα πρόθυμος για ότι κι αν έλεγε.
Το ξέρω ότι είμαι εκτός θέματος, όμως νομίζω ότι του το οφείλω επειδή έκανε εύκολη την προσαρμογή μου σε ένα πολύ δύσκολο περιβάλλον και προπάντων γιατί αποκατέστησε την πίστη μου στους ανθρώπους. 'Ομως είχε κι ένα ελάττωμα: έθεσε πολύ ψηλά τον πήχη για μελλοντική σύγκριση.
Αυτός ο υπέροχος άνθρωπος παραιτήθηκε τον Αύγουστο που μας πέρασε :'( :'( :'( :'( :'( :'(
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #3886 στις: Οκτώβριος 01, 2011, 11:54:37 πμ »
Συμφωνώ και να προσθεσω πως ειναι ντροπη να υπαρχει ρατσισμος αναμεσα στους εκπαιδευτικους. Μια εβδομαδα πριν εγινε παλι λογος αναμεσα στους φιλολογους για το ποιο τμημα εχει την καταλληλη καταρτιση !!!! Για γέλια και για κλάματα ειμαστε.

Εκεινο που με απογοητευση ειδα (εδω μεσα μαλιστα) ηταν οταν εκαναν διαμαρτυρια οι ξενογλωσσοι για την υποβαθμιση του μαθηματος τους. Κανεις συναδελφος αλλης ειδικοτητας (κυριως φιλολογος γιατι εμας αφορουσε) δεν συμπαρασταθηκε.
 Και τωρα φτασαμε να μιλαμε πως μας "παιρνουν" ωρες και για πλαφον 7 ωρων (λες και εκει ειναι το προβλημα!!)
Δεν ειναι εκει το προβλημα και δεν θα κανω καμια καταγγελια αν ο αλλος εχει 10 ωρες αντι για 7. Και αυτο γιατι κανονικα δεν θα επρεπε να εχει ουτε 1 ωρα και ο ξενογλωσσος να ειχε ολες τις ωρες του κανονικα με 5 ωρες την εβδομαδα ανα τμημα, αν θελουμε να μαθουν τα παιδια σωστα μια ξενη γλωσσα.
 ( μαλλον στραβα αρμενιζουμε για αλλη μια φορα) ενω οι ξενολωσσοι αγωνίζονταν ακριβως και για τα δικα μας δικαιωματα! Οταν παιρνει φωτια το σπιτι του γειτονα, κινδυνευουμε και μεις!!!


σορυ για το off topik
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Τάνια84

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 505
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Smile!Things will eventually get better!!!
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #3887 στις: Οκτώβριος 01, 2011, 12:15:19 μμ »
Αφου και ο συντονιστής μας βγαίνει εκτός θέματος φαντάσου που έχει φτάσει η κατάσταση!!!
Μην κάνεις στους άλλους αυτό που δεν θέλεις να κάνουν σε σένα!

Αποσυνδεδεμένος ladylav

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 549
  • η εκπαιδευση δε με λατρευει καθολου
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #3888 στις: Οκτώβριος 01, 2011, 12:26:40 μμ »
εννοειται και θελουν να ανθιζει η επιχειρηση-φροντιστηριο και οσο υπαρχει η παραπαιδια οι ξενεσ γλωσσες θα ειναι παραγκωνισμενες στα σχολεια,εμεις 'δευτεροι' και κατατρεγμενοι.κι εγω ειχα εναν φοβερο διευθυντη και υποδιευθυντη περυσι με αποτελεσμα να νιωθω ιση μεταξυ ισων.αλλα πιστευω οτι ηταν και λιγο τυχη.οσο για τον κλαδο,ναι εκλεισε.ξεχαστε το παιδια.εκκρεμουν προσληψεις και αυτο θελουν να διευθετησουν σκασιλα τους οι αναπληρωτες?ποτε ειδαμε ελεος στην ελλαδα απεναντι στην ελαστικη εργασια?μια κλωτσια ειδαμε ανεκαθεν.

Αποσυνδεδεμένος ladylav

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 549
  • η εκπαιδευση δε με λατρευει καθολου
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #3889 στις: Οκτώβριος 01, 2011, 12:29:29 μμ »
Συμφωνώ και να προσθεσω πως ειναι ντροπη να υπαρχει ρατσισμος αναμεσα στους εκπαιδευτικους. Μια εβδομαδα πριν εγινε παλι λογος αναμεσα στους φιλολογους για το ποιο τμημα εχει την καταλληλη καταρτιση !!!! Για γέλια και για κλάματα ειμαστε.

Εκεινο που με απογοητευση ειδα (εδω μεσα μαλιστα) ηταν οταν εκαναν διαμαρτυρια οι ξενογλωσσοι για την υποβαθμιση του μαθηματος τους. Κανεις συναδελφος αλλης ειδικοτητας (κυριως φιλολογος γιατι εμας αφορουσε) δεν συμπαρασταθηκε.
 Και τωρα φτασαμε να μιλαμε πως μας "παιρνουν" ωρες και για πλαφον 7 ωρων (λες και εκει ειναι το προβλημα!!)
Δεν ειναι εκει το προβλημα και δεν θα κανω καμια καταγγελια αν ο αλλος εχει 10 ωρες αντι για 7. Και αυτο γιατι κανονικα δεν θα επρεπε να εχει ουτε 1 ωρα και ο ξενογλωσσος να ειχε ολες τις ωρες του κανονικα με 5 ωρες την εβδομαδα ανα τμημα, αν θελουμε να μαθουν τα παιδια σωστα μια ξενη γλωσσα.
 ( μαλλον στραβα αρμενιζουμε για αλλη μια φορα) ενω οι ξενολωσσοι αγωνίζονταν ακριβως και για τα δικα μας δικαιωματα! Οταν παιρνει φωτια το σπιτι του γειτονα, κινδυνευουμε και μεις!!!


σορυ για το off topik
    ειμαστε καλα παιδια εμεις οι αγγλοι.. :P

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #3890 στις: Οκτώβριος 01, 2011, 12:42:03 μμ »
ειναι πολλοι οι υπεραραριθμοι των αγγλικων κυριως ατα μεγαλα αστικα κεντρα. Σημερα η χριστοφιλοπουλου το δηλωσε και ειπε και για τις δευτερες αναθεσεις που γινονται για να καλυφθουν οι ωρες Ο κλαδος μας κλεινει σιγα σιγα, εκτος εαν εκλεισε και δεν το λένε


Το μηνυμα ειναι σαφες νομιζω.Προσπαθουν να εξαντλησουν ολα τα περιθωρια και βεβαια να εκμεταλλευτουν στο επακρο και το εκπαιδευτικο δυναμικο της ειδικοτητας μας που πλεοναζει.Οταν λοιπον τοποθετησουν αυτους τους υπεραριθμους θα προσλαβουν και καποιους αναπληρωτες( με προσωπικη εκτιμηση πιστευω οτι θα παιξει πολυ ΑΜΩ φετος) ετσι για να κανουν και καποια "μπαλωματα".
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος Τάνια84

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 505
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Smile!Things will eventually get better!!!
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #3891 στις: Οκτώβριος 01, 2011, 12:49:20 μμ »
Ειλικρινά δεν πίστευα ποτέ ότι ο κλάδος μας θα αντιμετώπιζε τέτοια απαξίωση!Μόνο πέρυσι με αντιμετώπισαν ως 'ιση προς ίσους!Και αυτό λόγω του διευθυντή κυρίως!!!Και όχι όλοι οι συνάδελφοι!!!Δυο χρονιές πριν που ήμουν ωρομίσθια κανένας δεν νοιάστηκε να με διευκολύνει σε τίποτα, το πρόγραμμα δεν το άλλαζαν με κανένα τρόπο με αποτέλεσμα να πρέπει να πηγαίνω 4 μέρες για 12 ώρες σε πρωινό παρακαλώ!!!Και είχα και πρόβλημα μετακίνησης!!!Και μια φορά που αρρώστησα και δεν πήγα δεν μου γράψανε τις ώρες μου!!!Λες και θα μου τις πλήρωναν οι ίδιοι τους!!!Δεν με ενημέρωναν για τις δραστηριότητες του σχολείου,δεν μου λέγανε για τις εκδρομές με αποτέλεσμα να κάνω 120 χιλιόμετρα για να βρίσκω άδειο σχολείο!!!Και όταν πήγαινα να τους βρώ στον χώρο του περιπάτου με ρωτούσαν με αφελές ύφος: Εσύ γιατί ήρθες καλέ? Δυο χρονιές έτσι την έβγαλα και είμαι σίγουρη ότι υπάρχουν και πολύ χειρότερα!!!
Μην κάνεις στους άλλους αυτό που δεν θέλεις να κάνουν σε σένα!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 728
Σύνολο: 729

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.134 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.