*

Αποστολέας Θέμα: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;  (Αναγνώστηκε 850956 φορές)

0 μέλη και 27 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ladylav

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 549
  • η εκπαιδευση δε με λατρευει καθολου
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #3892 στις: Οκτώβριος 01, 2011, 12:58:42 μμ »
καλα στην ωρομισθια εχω γινει μπιλιες με δασκαλα.σκοτωθηκαμε μπροστα στη διευθυντρια και επεσε και κλαμα!23 χρονων παρακαλω με τουπε βουλευτινας.προσπαθω να ξεχασω τα χρονια της ωρομισθιας και τωρα βλεπω να ξαναρχονται με τη μορφη αμω..δηλαδη παλι νομαδες και φαντασματα..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:53:55 »

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #3893 στις: Οκτώβριος 01, 2011, 01:08:28 μμ »
Το προβλημα δεν εγκειται στην ειδικοτητα πιστεψτε με .Στα δικα μου χρονια ωρομισθιας δεχτηκα παρατηρηση απο συναδελφο ΠΕ06 επειδη στο ολοημερο προετοιμαζα τους μαθητες για τα τεστ που θα ειχαν.Η συναδελφος με επεπληξε επειδη τους προετοιμαζα ενω επρεπε κατα την δικη της εκτιμηση να το κανουν οι ιδιοι οι μαθητες μονοι τους στο σπιτι.Αρα λοιπον και συγχωρειστε με συναδελφοι γι αυτο που θα πω, το προβλημα ειναι τα κομπλεξ που εχει ο καθενας απο εμας και πως τα διαχειριζεται αυτα οταν οι συνθηκες του το επιτρεπουν(βλεπε διαχωρισμο σε μονιμους-αναπληρωτες-ωρομισθιους στο μπαχαλο του ελληνικου εκπαιδευτικου συστηματος ).Ολοι το ιδιο εχουμε αγωνιστει και συνεπως αν θελουμε να ειμαστε πραγματικα καλλιεργημενοι πρεπει και να "φαινομαστε" ετσι στις διαπροσωπικες μας σχεσεις ετσι δεν ειναι ??
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #3894 στις: Οκτώβριος 01, 2011, 01:09:07 μμ »
Kαι γω έχω τύχει σε Διευθυντή απίστευτο, πρόπερσι, μόνο που στο σχολείο του πήγαινα μόνο δύο ώρες τη βδομάδα, ως ωρομίσθια.
Λοιπόν, σίγουρα ξέρετε πώς είναι, να αισθάνεστε ότι ένας άνθρωπος σας εκτιμά και κάνει ό,τι μπορεί για να το δείξει και για να κάνει το έργο σας λιγάκι πιο εύκολο. Αυτός μάλιστα ήθελε να με συστήνει σε άλλους δασκάλους όποτε τύχαινε και τους πετύχαινα εκεί και ...μη σας πω αντιδράσεις. Ούτε ένα χαμόγελο δεν καταδέχονταν να μου ανταποδώσουν, πόσω μάλλον να με χαιρετήσουν διά χειραψίας! Αφού ερχόταν ο καημένος σε δύσκολη θέση κι επειδή καταλάβαινε πως στενοχωριόμουν, έκανε άλλα πράγματα, για να ξεχαστεί η φάση.

Και δεν τα λέω αυτά, γιατί αισθάνομαι υποδεέστερη ούτε γιατί αισθάνομαι κάτι άλλο απέναντι σε δασκάλους, μόνο και μόνο επειδή εκείνοι δεν υποφέρουν από την αδιοριστία. Δεν είμαι δα και τόσο μικρόψυχη!

Και γω, αν διοριζόμουν, θα δεχόμουν τον διορισμό, αλλά δεν θα φερόμουν ΠΟΤΕ υποτιμητικά σε κάποιον συνάδελφο, μόνο και μόνο επειδή κάνει λιγότερες ώρες από μένα ή το μάθημά του δεν είναι τόσο "βασικό"... Αλίμονο να'χουμε και τέτοια κόμπλεξ. Αλλά από την άλλη, δεν είμαι σκληρόπετση και στενοχωριέμαι μπροστά σε τέτοιες διακρίσεις.

Πέρσι είχα την πιο μικρόψυχη και κακή διευθύντρια που μπορεί να είχε ποτέ σχολείο. Τέτοιοι άνθρωποι ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να είναι σε σχολεία. Κάνουν κακό σε ΟΛΟΥΣ τους τομείς. Δεν θα είμαι υπερβολική εάν πω ότι δεν ήξερε ούτε τα βασικά, όχι μόνο στο διδακτικό της αντικείμενο (το ποιο;), αλλά και στα διοικητικά της καθήκοντα και γενικά σε όλα. Να φέρεται με ειδικό τρόπο στους δασκάλους, ιδιαίτερα δε στους κολλητούς της και φερόταν με τόσο υποχθόνιο και ύπουλο τρόπο, που δεν το πίστευα!
Έκανε, έκανε, ανεχόμουν, ανεχόμουν, μέχρι που άρχισα να υψώνω τη φωνή και συνήλθε κάπως, αλλιώς θα μου έκανε χειρότερα. Είχα όμως και τη συμπαράσταση των δασκάλων, οι οποίοι στην πλειονότητά τους με αγαπούσαν και με υποστήριζαν, γιατί έβλεπαν ότι είχα δίκιο.

Αφήστε δε που δεν ήξερε να γράψει ούτε το όνομά μου. Και άλλος διευθυντής δεν ήξερε να το γράψει, μόλις την προηγούμενη χρονιά. Το φαινόμενο, ΕΠΙΜΕΝΩ, δεν είναι μεμονωμένο. Δεν τους κατηγορώ για να τους κατηγορήσω, αλλά δεν μπορώ να κλείσω και τα μάτια, πρέπει κάτι να αλλάξει στην εκπαίδευση και τη γενικότερή τους κατάρτιση, γιατί η κατάσταση έχει ξεφύγει. Τα παιδιά φεύγουν από το Δημοτικό χωρίς να ξέρουν τα βασικά, πώς να το κάνουμε, αυτή είναι η αλήθεια, αρέσει δεν αρέσει. Αυτή είναι η προσωπική μου εμπειρία, τι να πω, την εμπειρία των άλλων, τη δική μου θα πω! Να τα κουκουλώσω, για να μη θεωρηθεί ότι τα βάζω με άλλους; Ε όχι, ούτε τίμιο είναι αυτό ούτε αντικειμενικό. Και αναφέρομαι στους δασκάλους, γιατί αυτοί είναι οι πρώτοι που αναλαμβάνουν τα παιδιά. Και φυσικά, για όλους ισχύει αυτό, εννοείται!

Γι'αυτό και είμαι υπέρ της αξιολόγησης, σε όλους τους κλάδους. Το θέμα είναι όμως να γίνει με τον σωστό τρόπο από τα σωστά άτομα με τα σωστά κριτήρια για τους σωστούς λόγους. Αλλά επειδή εδώ είναι Ελλάδα και το μέσον και οι συμπάθειες θα παίξουν τον πρώτο ρόλο, δεν πιστεύω ότι η αξιολόγηση θα κάνει τελικά κάτι αξιόλογο, για να διορθωθούν τουλάχιστον κάποια πράγματα...
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος A06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 396
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #3895 στις: Οκτώβριος 01, 2011, 01:10:25 μμ »
Μια από τα ίδια  lady..εμένα μου καθόριζε πότε να κάνω τεστ, τι ορθογραφία να κάνω....γιατί έπρεπε να βγάλει την ύλη της >:(

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:53:55 »

Αποσυνδεδεμένος ladylav

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 549
  • η εκπαιδευση δε με λατρευει καθολου
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #3896 στις: Οκτώβριος 01, 2011, 01:43:30 μμ »
Α να πω και το καλυτερο!περυσι μου ηρθαν 2 παιδια της τεταρτης με σημειωμα απο τους γονεις οτι δε θελουν να παρακολουθουν το μαθημα.πηγαιναν φροντιστηριο αλλωστε.. :o
καλο ε?

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2600
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #3897 στις: Οκτώβριος 01, 2011, 01:54:54 μμ »
το μαθημα το κανονικο ή στο ολοημερο?

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #3898 στις: Οκτώβριος 01, 2011, 02:12:00 μμ »
Αφου και ο συντονιστής μας βγαίνει εκτός θέματος φαντάσου που έχει φτάσει η κατάσταση!!!

Μια παρεμβαση εκανα παιρνοντας αφορμη απο τα πιο πανω μηνυματα. Aνθρωπος ειμαι και "λυγισα"!! Ντροπη μου!!!(τουλαχιστον δεν εκανα chat)  ;D
 Οταν κρατος, συναδελφοι και γονεις μαθητων φτανουν στην απαξιωση της όποιας ειδικοτητας δεν μπορει να αφησει ασυγκινητο το .....συντονιστη!  ;) και επιπλεον, οταν σε αλλες ειδικοτητες εγιναν ηδη 3 φασεις και η σχολικη χρονια έχοντας προχωρηση αρκετα, εναι απαράδεκτο  να υπαρχει ακόμα μεγαλη αβεβαιοτητα και ανησυχια στο κλάδο των ξενολωσσων φιλολογων.


Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος ladylav

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 549
  • η εκπαιδευση δε με λατρευει καθολου
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #3899 στις: Οκτώβριος 01, 2011, 02:15:09 μμ »
το μαθημα το κανονικο ή στο ολοημερο?
Στο κανονικο!!!!Πηγα στο διευθυντη κατευθειαν και εγινε ελ αλαμειν.και ομως εγινε αυτο που ζητησαν οι γονεις.τα εν λγω παιδια στο μαθημα μου ζωγραφιζαν..

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #3900 στις: Οκτώβριος 01, 2011, 02:22:31 μμ »
το μαθημα το κανονικο ή στο ολοημερο?
Στο κανονικο!!!!Πηγα στο διευθυντη κατευθειαν και εγινε ελ αλαμειν.και ομως εγινε αυτο που ζητησαν οι γονεις.τα εν λγω παιδια στο μαθημα μου ζωγραφιζαν..
λογικο ειναι αφου ο διευθυντης θα ηταν καποιο κομματοσκυλο με 0 προσοντα που του εδωσαν μια θεση και νομιζει οτι το σχολειο ειναι μαντρι για προβατα............εξω οι τσομπανηδες απο τα σχολεια. :P

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #3901 στις: Οκτώβριος 01, 2011, 02:31:12 μμ »
το μαθημα το κανονικο ή στο ολοημερο?
Στο κανονικο!!!!Πηγα στο διευθυντη κατευθειαν και εγινε ελ αλαμειν.και ομως εγινε αυτο που ζητησαν οι γονεις.τα εν λγω παιδια στο μαθημα μου ζωγραφιζαν..
λογικο ειναι αφου ο διευθυντης θα ηταν καποιο κομματοσκυλο με 0 προσοντα που του εδωσαν μια θεση και νομιζει οτι το σχολειο ειναι μαντρι για προβατα............εξω οι τσομπανηδες απο τα σχολεια. :P


Λοιπον να καταθεσω κι εγω τη μαρτυρια μου ....Σε ενα δημοτικο ο διευθυντης αλλαξε βαθμους εκπαιδευτικου φυσικης αγωγης κατω απο την πιεση του πατερα ετσι ωστε το παιδι του να γινει σημαιοφορος .Χαρακτηριστικα ειπε το εξης "Μην ανησυχειτε Κυριε..... αν ειναι εγω θα αλλαξω το βαθμο(οπως και εγινε τελικα) ωστε ο γιος σας να βγει σημαιοφορος του σχολειου μας .Αυτα εν ετει 2010 σε επαρχιακη πολη της Ελλαδος.......και σε δημτοκιο σχολειο (λες και οι βαθμοι αντικατοπτριζουν την πραγματικοτητα .......)
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος ladylav

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 549
  • η εκπαιδευση δε με λατρευει καθολου
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #3902 στις: Οκτώβριος 01, 2011, 02:38:32 μμ »
Ναι βεβαια περα απο τον εκαστοτε διευθυντη να επισημανουμε οτι η μαστιγα των σχολειων και δη των δημοτικων ειναι πλεον οι γονεις-βοδια.αλλα αυτο ειναι ενα αλλο μεγαλο θεμα και ο μαρκος θα με μαλωσει οπου να'ναι..

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #3903 στις: Οκτώβριος 01, 2011, 04:06:48 μμ »
Α να πω και το καλυτερο!περυσι μου ηρθαν 2 παιδια της τεταρτης με σημειωμα απο τους γονεις οτι δε θελουν να παρακολουθουν το μαθημα.πηγαιναν φροντιστηριο αλλωστε.. :o
καλο ε?

Όπως είπες ο Διευθυντής το δέχτηκε αυτό. Είναι νόμιμο παιδιά αυτό; Εγώ θα επικοινωνούσα με την σύμβουλο γιατί δεν μου ακούγεται νόμιμο.

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #3904 στις: Οκτώβριος 01, 2011, 04:14:56 μμ »
το μαθημα το κανονικο ή στο ολοημερο?
Στο κανονικο!!!!Πηγα στο διευθυντη κατευθειαν και εγινε ελ αλαμειν.και ομως εγινε αυτο που ζητησαν οι γονεις.τα εν λγω παιδια στο μαθημα μου ζωγραφιζαν..
Επειδή είχα ρωτήσει τη σούπερ διευθύντριά μου σχετικά, μου είχε πει ότι αυτό δεν γίνεται. Είναι υποχρεωμένα να παρακολουθούν και τα Αγγλικά.
Φυσικά εγώ πολύ θα ήθελα να μην έχω αυτούς τους ταραξίες και σνομπ μέσα στην τάξη μου, για να βοηθήσω τα παιδιά που με ευχαρίστηση το δέχονταν, αλλά ...ατύχησα. Δεν προβλέπεται, μου είπε. Οπότε τα ανεχόμουνα. Κι ας μη μ'αφήνανε να κάνω τη δουλειά μου.

Μάλιστα είχα ένα άλλο περιστατικό, για το οποίο ύψωσα ανάστημα και έγινε χαμός.
Μου έπαιρναν από την τάξη παιδιά με μαθησιακές δυσκολίες ΧΩΡΙΣ ΚΑΝ ΝΑ ΜΠΟΥΝ στον κόπο να με ενημερώσουν και όταν είδα ότι τα έπαιρναν όλο και περισσότερες ώρες και τα ίδια τα παιδιά ΗΘΕΛΑΝ να κάνουν Αγγλικά (αλλά ντρέπονταν να το πούνε, οι αγάπες μου), πήγα και διαμαρτυρήθηκα.

Πλακωθήκαμε και με τη διευθύντρια και με τη δασκάλα του τμήματος ένταξης με λίγα λόγια (εκείνη φυσικά υποστήριξε η διευθύντρια, η οποία όμως είχε πολύ λανθασμένη πληροφόρηση για το αν έχουν δικαίωμα να μου παίρνουν παιδιά από την τάξη), ενημέρωσα τις συμβούλους Αγγλικής, μάλιστα η μία ήρθε σχολείο και με υποστήριξε 100% και δεν τόλμησαν να μου τα ξαναπάρουν. Αφήστε τα, τι να σας λέω... Σκασίλες τους για το αν τα παιδιά τελειώσουν το Δημοτικό και δεν ξέρουν γρι Αγγλικά, μην πω και Ελληνικά εντελώς...

Εννοείται φυσικά ότι τα συγκεκριμένα παιδιά τα αντιμετώπιζα με έξτρα υλικό και δραστηριότητες.
Τα περισσότερα από αυτά δεν πήγαιναν καν φροντιστήριο ούτε είχαν άλλου είδους βοήθεια στα Αγγλικά, αλλά και ένα που πήγαινε, δεν είχε μεγάλη διαφορά.
Μάλιστα κάποιοι γονείς μού ζητούσαν να βοηθήσω τα παιδιά τους (αναφέρομαι κυρίως σε δυσλεξία) και τους είπα, πώς να τα βοηθήσω αφού μου τα παίρνουν την ώρα των Αγγλικών; Οι γονείς δεν το ήξεραν καν.

Δηλαδή αν δεν γκαρίξεις, αλίμονο σε σένα και ειδικά στα παιδιά.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 01, 2011, 05:28:08 μμ από Joanna Bear »
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #3905 στις: Οκτώβριος 01, 2011, 04:27:51 μμ »
το μαθημα το κανονικο ή στο ολοημερο?
Στο κανονικο!!!!Πηγα στο διευθυντη κατευθειαν και εγινε ελ αλαμειν.και ομως εγινε αυτο που ζητησαν οι γονεις.τα εν λγω παιδια στο μαθημα μου ζωγραφιζαν..
λογικο ειναι αφου ο διευθυντης θα ηταν καποιο κομματοσκυλο με 0 προσοντα που του εδωσαν μια θεση και νομιζει οτι το σχολειο ειναι μαντρι για προβατα............εξω οι τσομπανηδες απο τα σχολεια. :P


Λοιπον να καταθεσω κι εγω τη μαρτυρια μου ....Σε ενα δημοτικο ο διευθυντης αλλαξε βαθμους εκπαιδευτικου φυσικης αγωγης κατω απο την πιεση του πατερα ετσι ωστε το παιδι του να γινει σημαιοφορος .Χαρακτηριστικα ειπε το εξης "Μην ανησυχειτε Κυριε..... αν ειναι εγω θα αλλαξω το βαθμο(οπως και εγινε τελικα) ωστε ο γιος σας να βγει σημαιοφορος του σχολειου μας .Αυτα εν ετει 2010 σε επαρχιακη πολη της Ελλαδος.......και σε δημτοκιο σχολειο (λες και οι βαθμοι αντικατοπτριζουν την πραγματικοτητα .......)
Ουουου, από τέτοια, να φάνε και οι κότες! Και πολύ χειρότερα έχω να σου πω!
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162170
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 787
Σύνολο: 807

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.125 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.