*

Αποστολέας Θέμα: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;  (Αναγνώστηκε 849681 φορές)

0 μέλη και 18 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ladylav

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 549
  • η εκπαιδευση δε με λατρευει καθολου
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #4326 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 03:48:28 μμ »
μου το ειπαν και περυσι στα ΠΕΚ και ενας φιλος που ειναι χωμενος γενικα και τον εμπιστευομαι.ηδη απο περυσι μας ελεγαν στα ΠΕΚ οτι ο μισθος θα μειωνοταν στα 900 περιπου.
Αυτό όμως πώς μπρούμε να το ξέρουμε σίγουρα; I mean, δεν φαίνεται κάπου ξεκάθαρα στο μισθολόγιο-εκτός αν μου ξέφυγε κμ παράγραφος!! Γιατί, ειλικρινά, αν αυτό το σενάριο επιβεβαιωθεί, δεν υπάρχει λόγος να χτυπιόμαστε που δεν μας κάλεσαν ακόμα... ευχαριστώ θα έπρεπε να λέμε!!  ::)
Δεν ξερω λεπτομερειες,προφορικα το εχω ακουσει αλλα απο πολλες πηγες,φανταζομαι οτι εχει μεγαλη δοση αληθειας..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:01:58 »

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #4327 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 05:51:50 μμ »
μου το ειπαν και περυσι στα ΠΕΚ και ενας φιλος που ειναι χωμενος γενικα και τον εμπιστευομαι.ηδη απο περυσι μας ελεγαν στα ΠΕΚ οτι ο μισθος θα μειωνοταν στα 900 περιπου.
Αυτό όμως πώς μπρούμε να το ξέρουμε σίγουρα; I mean, δεν φαίνεται κάπου ξεκάθαρα στο μισθολόγιο-εκτός αν μου ξέφυγε κμ παράγραφος!! Γιατί, ειλικρινά, αν αυτό το σενάριο επιβεβαιωθεί, δεν υπάρχει λόγος να χτυπιόμαστε που δεν μας κάλεσαν ακόμα... ευχαριστώ θα έπρεπε να λέμε!!  ::)
απο το τιποτα τα 900 μου φαινονται καλα. Ας με καλεσουνε και με 900! Ποιος αλλος θα τα δωσει τωρα που εχουν καταλυθει ολες οι συλλογικες συμβασεις;

Αποσυνδεδεμένος lillie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #4328 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 06:51:38 μμ »
Ας ελπίσουμε ότι δε θα έρθει η ώρα που και τα 200 θα μας είναι "λουκούμι"...

Αποσυνδεδεμένος larjohn

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #4329 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 07:14:18 μμ »
Ας ελπίσουμε ότι δε θα έρθει η ώρα που και τα 200 θα μας είναι "λουκούμι"...

Όσο υποβαθμίζεται η πραγματική οικονομία, τόσο πιο κοντά ερχόμαστε σε αυτό. Και φυσικά οι αναπληρωτές θα αυξάνονται για να καλύπτουν τα κενά των ολοένα και λιγότερων μονίμων.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:01:58 »

Αποσυνδεδεμένος ladylav

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 549
  • η εκπαιδευση δε με λατρευει καθολου
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #4330 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 07:18:51 μμ »
εχουμε γινει βαλκανιο τυπου ρουμανια επι τσαουσεσκου,μια βολτα στα μαγαζια στην κηφισιας στην αθηνα θα πεισει τον οποιονδηποτε.παιδια επτωχευσαμε αυτο εχω να πω.

Αποσυνδεδεμένος lillie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #4331 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 07:19:59 μμ »
Το θέμα είναι τι κάνουμε τώρα!

Αποσυνδεδεμένος ladylav

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 549
  • η εκπαιδευση δε με λατρευει καθολου
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #4332 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 07:25:59 μμ »
Το θέμα είναι τι κάνουμε τώρα!
Ψαχνουμε για αλλη δουλεια.Εκτος αν καποιοι απο σας ειναι ηδη διοριστεοι και εχετε δυο ελπιδες παραπανω.οι υπολοιποι γλυκαθηκαμε 4-5 χρονια και τωρα μας πετανε στο καλαθι των αχρηστων..

Αποσυνδεδεμένος zamanfou78

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 326
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #4333 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 09:57:13 πμ »
μου το ειπαν και περυσι στα ΠΕΚ και ενας φιλος που ειναι χωμενος γενικα και τον εμπιστευομαι.ηδη απο περυσι μας ελεγαν στα ΠΕΚ οτι ο μισθος θα μειωνοταν στα 900 περιπου.
Αυτό όμως πώς μπρούμε να το ξέρουμε σίγουρα; I mean, δεν φαίνεται κάπου ξεκάθαρα στο μισθολόγιο-εκτός αν μου ξέφυγε κμ παράγραφος!! Γιατί, ειλικρινά, αν αυτό το σενάριο επιβεβαιωθεί, δεν υπάρχει λόγος να χτυπιόμαστε που δεν μας κάλεσαν ακόμα... ευχαριστώ θα έπρεπε να λέμε!!  ::)
απο το τιποτα τα 900 μου φαινονται καλα. Ας με καλεσουνε και με 900! Ποιος αλλος θα τα δωσει τωρα που εχουν καταλυθει ολες οι συλλογικες συμβασεις;
"Ας με καλέσουμε κ με 900!...." Μα, εκεί είναι το θέμα; Ή μήπως νομίζουμε ότι τα 900 θα παραμείνουν 900; Εδώ, δεν περίσσευε φράγκο όταν παίρναμε 1245Ε με ενοίκια, πετρέλαια, βενζίνες κ στοιχειώδη έξοδα διατροφής!!!! 'Η μήπως έχει πια σημασία πόση προυπηρεσία θα μαζέψουμε για να μπούμε μόνιμοι πια σε κάποιο σχολείο; Και άντε κ μπήκαμε. Ο μισθός του νεοδιόριστου θα είναι 600Ε ΚΑΘΑΡΑ!! Αυτή είναι η αποτίμηση των σπουδών μας κ της μελέτης που ρίχναμε τόσα χρόνια! Κ μή βιαστείτε να με κατακεραυνώσετε με σχόλια τύπου "άμα δε σου αρέσει βρες αλλού δουλειά (μήπως κ αδειάσει καμιά θέση στον πίνακα)" κ εγώ απελπισμένη είμαι για το τί θα γίνει, αλλά όχι κ να χαίρομαι που θα είμαι (άν είμαι...) σε καμιά παραμεθόριο να προσπαθώ να τη βγάλω με 900Ε κ να νομίζω ότι έχω κ μέλλον!!!!

Αποσυνδεδεμένος xristina_sk

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #4334 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 10:55:33 πμ »
Εγώ πάντως άρχισα να κοιτάω για δουλειά και δεν πάρχει τίποτα σοβαρό. Μόνο τηλεφωνήτρια να προσπαθώ να πουλήσω προγράμματα αδυνατίσματος ή πωλήτρια. Ε΄δ που μένω δεν υπάρχουν και πολλά φροντηστήρια κια ούτε λόγοσ για ιδιαίτερα. Όποτε δε ξέρω πια...τουλάχιστον με την αναπλήρωση κάνω τη δουλειά που μου αρέσει αλλά με 900 γίνεται; Δε γίνεται ρε παιδια. Εκτός αν δε ξαναδώ τον άντρα μου και το μωρακι μου μέχρι τον Ιούνιο. Δηλαδή μία να πάω και μία που θα γυρίσω στο τέλος. Ελεος

Αποσυνδεδεμένος samina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #4335 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 05:40:17 μμ »
από αύριο αρχίζει πάλι το βασανιστήριο....τελικά το έσπα έπαψε να χρηματοδοτεί καθηγητές οπότε θα πρέπει να συμπεριληφθούμε στον κρατικό προυπολογισμό κ εμείς....Για να δούμε αν θα βγει τίποτα αυτή τη βδομάδα...

Αποσυνδεδεμένος lillie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #4336 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 06:19:46 μμ »
Αν περιμένουμε απ τον κρατικό προυπολογισμό τότε προκόψαμε σίγουρα. Κι αυτός ο kostis που είναι μπας και γίνει λίγο πιο κατατοπιστικός σχετικά με τις πληροφορίες του... Εμένα μου είπαν μεν ότι δεν έχουν καμία εντολή, αλλά προτιμώ να πιστέψω τον kosti που λέει ότι θα μας καλέσουν 21 ή 24.

Αποσυνδεδεμένος Κλεοπάτρα.Μ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #4337 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 09:47:05 μμ »
Ας ελπίσουμε ότι δε θα έρθει η ώρα που και τα 200 θα μας είναι "λουκούμι"...

Αν κοιτάξεις λίγο την κατάσταση που επικρατούσε στην Αργεντινή θα καταλάβεις ότι είναι αναπόφευκτο αυτό. Σκεφτείτε ότι βρισκόμαστε μόνο στον δεύτερο χρόνο, που να περάσουνε και πέντε χρονάκια!Αυτούς τους ενδιαφέρουν μόνο τα νούμερα και να φαίνεται η μακροοικονομία του κράτους ότι πάει καλά.Το ότι δεν θα μπορούμε να ζήσουμε δεν το δείχνουν τα νούμερα.Υγεία μόνο εύχομαι!Αυτό μας απέμεινε.
Ποτέ μην αναγνωρίσεις τα σύνορα του ανθρώπου!Να σπας τα σύνορα!
Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου.
Να πεθαίνεις και να λες: θάνατος δεν υπάρχει!
                      ΝΙΚΟΣ ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #4338 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 10:11:17 μμ »
Μεγάλο τσεκούρι σε αναπληρωτές και ωρομίσθιους

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ εξόδου από το Δημόσιο, για το μαζικότερο κλάδο δημοσίων υπαλλήλων που είναι οι εκπαιδευτικοί, θα ξεκινήσει τυπικά να εφαρμόζεται από την επόμενη χρονιά. Η αναβολή εκτέλεσης δόθηκε επειδή η θεσμοθέτηση των αργών απολύσεων, που ονομάστηκε εφεδρεία , βρήκε τη σχολική χρονιά σε πλήρη εξέλιξη.

Ουσιαστικά, όμως, η επιχείρηση συρρίκνωσης του εκπαιδευτικού προσωπικού της χώρας έχει ήδη ξεκινήσει από πέρυσι, με τις σαρωτικές συγχωνεύσεις και καταργήσεις σχολικών μονάδων, σε συνδυασμό με το κύμα συνταξιοδοτήσεων. Έχει υπολογιστεί ότι τα επόμενα χρόνια θα χαθούν σχεδόν 40.000 θέσεις εργασίας εκπαιδευτικών.

Το υπουργείο Παιδείας παράγει συνεχώς νέες ιδέες για τη μείωση του πληθυσμού των εκπαιδευτικών στα σχολεία. Μόλις προχθές η υφυπουργός Εύη Χριστοφιλοπούλου αποκάλυψε με ραδιοφωνικές δηλώσεις της το σχέδιο της υπενοικίασης γυμναστών στους δήμους για δράσεις μαζικής άθλησης . Ο κλάδος των γυμναστών βρέθηκε με πλεόνασμα και είναι σημειωμένος με κόκκινο στις λίστες του υπουργείου. Στο τραπέζι... Το μεγάλο τσεκούρι θα πέσει σε αναπληρωτές και ωρομίσθιους.

Στο τραπέζι βρίσκεται η αύξηση του ωραρίου των μόνιμων εκπαιδευτικών προκειμένου να εξοικονομηθούν ώρες που σήμερα καλύπτονται με έκτακτο προσωπικό. Βελόνα δεν αφήνουν να πέσει κάτω αξιοποιώντας τη δυνατότητα των δεύτερων αναθέσεων στους εκπαιδευτικούς, που δεν συμπληρώνουν ωράριο. Η διαδικασία των δεύτερων αναθέσεων επιτρέπει π.χ. σε καθηγητή Αγγλικών να διδάξει Ιστορία για να συμπληρώσει τις ώρες του.

Παράλληλα, ξεκίνησε να εφαρμόζεται σχέδιο μαζικών μετακινήσεων εκπαιδευτικών με πλήρη εξάντληση των ορίων του νέου νόμου, ο οποίος επιτρέπει αποσπάσεις δασκάλων και καθηγητών ακόμη και από περιφέρεια σε περιφέρεια χωρίς κανέναν περιορισμό. Ήδη εκδόθηκε ένα τέτοιο φιρμάνι εσωτερικών μετακινήσεων από νομό σε νομό εντός περιφέρειας, από τον περιφερειακό διευθυντή εκπαίδευσης Στερεάς Ελλάδας.

Στο μικροσκόπιο του υπουργείου Παιδείας βρίσκονται οι 1.200 καθηγητές που βρέθηκαν να πλεονάζουν στη Δευτεροβάθμια Τεχνική Εκπαίδευση. Αυτοί είναι ήδη στη σέντρα για εφεδρεία. Για να κατευνάσει τις αντιδράσεις το υπουργείο Παιδείας διαβεβαίωσε την Ομοσπονδία της Τεχνικής Εκπαίδευσης ότι θα προβλεφθούν επτά στάδια για τη διάσωση του πλεονάζοντος προσωπικού, προτού το οδηγήσουν στην αρένα των αργών απολύσεων.

Τα στάδια αυτά προβλέπουν συμπλήρωση ωραρίου με απόσπαση ή διάθεση:

Στην πλησιέστερη προς το σχολείο τους σχολική μονάδα.

Σε άλλη σχολική μονάδα εντός του ίδιου δήμου ή πρώην νομού.

Στα πλησιέστερα προς τη σχολική μονάδα τους ΙΕΚ.

Σε γραμματειακή υποστήριξη της σχολικής τους μονάδας ή άλλης.

Σε σχολική μονάδα άλλης περιοχής.

Στα ΤΕΙ ή τα ΑΕΙ.

Σε ΕΠΑΣ του ΟΑΕΔ ή των άλλων υπουργείων (που όμως καταργούνται).

Αν συνεχίζουν να υπάρχουν ακόμα υπεράριθμοι, τότε αυτοί θα αποσπώνται για 1 ή 2 χρόνια σε άλλες δημόσιες υπηρεσίες, ανάλογα με την ειδικότητά τους. Αν παρ' όλα αυτά υπάρχουν ακόμα υπεράριθμοι, τότε θα ακολουθήσει η εργασιακή εφεδρεία , αναφέρει το ενημερωτικό σημείωμα της ΟΛΤΕΕ για τη συνάντηση που είχε προ ημερών με τους επιτελείς του υπουργείου Παιδείας.

Έχει υπολογιστεί σα τα επόμενα χρόνια θα χαθούν σχεδόν 40.000 θέσεις εργασίας εκπαιδευτικών

 

Αποσυνδεδεμένος aphrodite

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση! ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ06 θα παρουν φέτος;
« Απάντηση #4339 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 10:43:25 μμ »
από αύριο αρχίζει πάλι το βασανιστήριο....τελικά το έσπα έπαψε να χρηματοδοτεί καθηγητές οπότε θα πρέπει να συμπεριληφθούμε στον κρατικό προυπολογισμό κ εμείς....Για να δούμε αν θα βγει τίποτα αυτή τη βδομάδα...
Έχασα επεισόδια... Από πού το γνωρίζουμε αυτό, samina; Ευχαριστώ!
Όσο για το θέμα με τους πλεονάζοντες έχει καταντήσει αηδία. Αντί να ντρέπονται που διόριζαν τόσα χρόνια ανεξέλεγκτα και μέχρι-ακόμα και-πέρσι δεν τους έβαζαν να δουλέψουν, θυμήθηκαν τώρα να τους αξιοποιήσουν. Αλλά έστω, εμένα δεν με ενδιαφέρει να διοριστώ εγώ για να βολευτώ, αλλά και πάλι δεν κατανοώ πού είναι όλοι αυτοί οι πλεονάζοντες πια κι αφού υπάρχουν γιατί τα σχολεία έχουν ακόμα κενά;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 668
Σύνολο: 668

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.058 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.