*

Αποστολέας Θέμα: Πτυχίο Αγγλικών Bulats  (Αναγνώστηκε 90137 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nt2015

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πτυχίο Αγγλικών Bulats
« Απάντηση #42 στις: Δεκέμβριος 04, 2013, 09:10:17 μμ »

Καλησπέρα! Εμείς είχαμε κάνει το βιβλίο του Betsi. Γενικότερα, δυστυχώς δεν υπάρχει τεράστια ποικιλία για να διαλέξεις.. Όσον αφορά τη σελίδα που παρέθεσες, όχι, δεν την ξέρω, αλλά είμαι αρκετά επιφυλακτική με τα online courses, γιατί είχα δοκιμάσει κάτι αντίστοιχο κι εγώ για ιταλικά αλλά.....καθόλου επαγγελματικό δεν το βρήκα!
Υπάρχει ωστόσο λίγο υλικό στην επίσημη ιστοσελίδα. Ο μαθητής μου είχε ασχοληθεί και με αυτό. Αν θες ρίξε μια ματιά:
http://www.bulats.org/computer-based-tests/online-tests
Γενικότερα είμαι υπέρ του μαθήματος. Και λόγω επαγγέλματος (!!) αλλά και επειδή το είχα δοκιμάσει κι εγώ (λόγω έλλειψης χρημάτων) και δεν με βοήθησε ουσιαστικά. Οτιδήποτε κι αν θέλει κανείς να μάθει, είναι πολύ σημαντικό να έχει έναν άνθρωπο απέναντί του να τον καθοδηγεί, να του λύνει τις απορίες και να τον στηρίζει. Αυτή είναι η άποψή μου. Εξάλλου, για το συγκεκριμένο πτυχίο, αν υπάρχει ένα βασικό υπόβαθρο,  δεν νομίζω ότι χρειάζεται πολύς χρόνος προετοιμασίας. Ο δικός μου μαθητής χρειάστηκε γύρω στους 4-5 μήνες αν θυμάμαι καλά.


Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, με τα βιβλία μπορείς να γίνεις ποιο συγκεκριμένος ? βρήκα το παρακάτω site : http://www.andrewbetsiselt.gr/Cambridge-exams.html

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πτυχίο Αγγλικών Bulats
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:31:11 »

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πτυχίο Αγγλικών Bulats
« Απάντηση #43 στις: Δεκέμβριος 05, 2013, 12:36:13 πμ »
Οπότε κατέληξα ή σε toeic ή σε bulats και όποιο πετύχουμε! 
Giotoules, Engedu (και όποιος άλλος έχει άποψη),
για ενήλικα μαθητή επιπέδου Β1/Β1+ προτείνετε Bulats ή TOEIC? Σκέφτομαι μήπως το Bulats είναι πιο εύκολο λόγω του ότι διαβαθμίζεται...

Αποσυνδεδεμένος giotoules

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πτυχίο Αγγλικών Bulats
« Απάντηση #44 στις: Δεκέμβριος 05, 2013, 12:01:00 μμ »
Giotoules, Engedu (και όποιος άλλος έχει άποψη),
για ενήλικα μαθητή επιπέδου Β1/Β1+ προτείνετε Bulats ή TOEIC? Σκέφτομαι μήπως το Bulats είναι πιο εύκολο λόγω του ότι διαβαθμίζεται...
Isla εγώ θεωρώ το TOEIC πιο εύκολο.

Αποσυνδεδεμένος giotoules

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πτυχίο Αγγλικών Bulats
« Απάντηση #45 στις: Δεκέμβριος 05, 2013, 12:04:33 μμ »

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, με τα βιβλία μπορείς να γίνεις ποιο συγκεκριμένος ? βρήκα το παρακάτω site : http://www.andrewbetsiselt.gr/Cambridge-exams.html
[/quot
Το 5 practice tests δουλέψαμε. Για συμπλήρωμα και λόγω των ελλείψεων του μαθητή μου, κάναμε και λίγη γραμματική, αλλά όχι από ένα συγκεκριμένο βιβλίο, προτίμησα να του δίνω φωτοτυπίες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πτυχίο Αγγλικών Bulats
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:31:11 »

Αποσυνδεδεμένος nt2015

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πτυχίο Αγγλικών Bulats
« Απάντηση #46 στις: Δεκέμβριος 05, 2013, 06:50:04 μμ »

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, με τα βιβλία μπορείς να γίνεις ποιο συγκεκριμένος ? βρήκα το παρακάτω site : http://www.andrewbetsiselt.gr/Cambridge-exams.html
[/quot
Το 5 practice tests δουλέψαμε. Για συμπλήρωμα και λόγω των ελλείψεων του μαθητή μου, κάναμε και λίγη γραμματική, αλλά όχι από ένα συγκεκριμένο βιβλίο, προτίμησα να του δίνω φωτοτυπίες.

Αυτά τα βιβλία στο συγκεκριμένο site κάνουν και για την εξέταση του bulats : Computer-based ή Paper-based ?

ή δεν έχει σχέση η προετοιμασία με την τελική εξέταση? 

Αποσυνδεδεμένος giotoules

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πτυχίο Αγγλικών Bulats
« Απάντηση #47 στις: Δεκέμβριος 06, 2013, 12:36:45 μμ »
Για να πω την αλήθεια δεν ξέρω αν οι δυο εξετάσεις διαφέρουν ως προς το περιεχόμενο. Πιστεύω πως όχι, γιατί δεν υπάρχει αντίστοιχος διαχωρισμός στα βιβλία προετοιμασίας. Αλλά καλύτερα να πάρεις ένα τηλ να ρωτήσεις.

Αποσυνδεδεμένος engedu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πτυχίο Αγγλικών Bulats
« Απάντηση #48 στις: Δεκέμβριος 06, 2013, 01:02:30 μμ »
Giotoules, Engedu (και όποιος άλλος έχει άποψη),
για ενήλικα μαθητή επιπέδου Β1/Β1+ προτείνετε Bulats ή TOEIC? Σκέφτομαι μήπως το Bulats είναι πιο εύκολο λόγω του ότι διαβαθμίζεται...
Το TOEIC σίγουρα πιο εύκολο διότι έχει ένα τύπο ασκήσεων το multiple choice. Το Βulats έχει πολλούς τύπους ασκήσεων (να συμπληρώσει κενά για παράδειγμα σε κείμενο τύπου cambridge) και στο γραπτό μέρος και στο listening. Βέβαια εξαρτάται και από τον μαθητή τι του αρέσει να λύνει.
Στο bulats επειδή είχα ρωτήσει σχεδόν κανένας δεν προτιμά paper-based exam. Αν δώσεις μέσω υπολογιστή μαθαίνεις αυτομάτως το αποτέλεσμα και αυτό αρέσει πιο πολύ. Είναι ίδιου επιπέδου οι εξετάσεις πάντως είτε δώσεις έτσι είτε αλλιώς.

Αποσυνδεδεμένος saint

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πτυχίο Αγγλικών Bulats
« Απάντηση #49 στις: Δεκέμβριος 06, 2013, 07:37:59 μμ »
Τώρα κανω προετοιμασία για το bulat μέσω μια πλατφόρμας που αγοραςα απο φροντιστήριο στη ροδο. Η πλατφόρμα είναι στο site www.elearning.edu.gr και την πλήρωσα 450 ευρω. Εχει 30 τεστ μέχρι το lower Kai αλλα 20 επιπλέον που σε πανε μέχρι proficency. Και ναι είναι δύσκολουτσικο.
***

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πτυχίο Αγγλικών Bulats
« Απάντηση #50 στις: Δεκέμβριος 07, 2013, 12:36:02 πμ »
Giotoules, Engedu,
Ευχαριστώ πολύ! Με βγάλατε από το δίλημμα  :)

Αποσυνδεδεμένος nt2015

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πτυχίο Αγγλικών Bulats
« Απάντηση #51 στις: Δεκέμβριος 07, 2013, 07:58:27 μμ »
Τώρα κανω προετοιμασία για το bulat μέσω μια πλατφόρμας που αγοραςα απο φροντιστήριο στη ροδο. Η πλατφόρμα είναι στο site www.elearning.edu.gr και την πλήρωσα 450 ευρω. Εχει 30 τεστ μέχρι το lower Kai αλλα 20 επιπλέον που σε πανε μέχρι proficency. Και ναι είναι δύσκολουτσικο.


Είναι αξιόπιστα αυτά τα τεστ? σου τα σύστησε καθηγητής αγγλικών? αρκούν για να πετύχεις άριστη γνώση στο BULATS? Πως τα αγόρασες , με πιστωτική ? εγώ είδα και σε ένα αλλό site http://www.futurevoice.edu.gr/%CE%95%CE%BE-%CE%91%CF%80%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%AC%CF%83%CE%B5%CF%89%CF%82-%CE%95%CE%BA%CF%80%CE%B1%CE%AF%CE%B4%CE%B5%CF%85%CF%83%CE%B7/427-%CE%95%CF%80%CE%B9%CF%80%CE%BB%CE%AD%CE%BF%CE%BD-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B1-%CE%B5%CE%BE-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%AC%CF%83%CE%B5%CF%89%CF%82-%CE%BC%CE%B1%CE%B8%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%91%CE%B3%CE%B3%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-Bulats

το ξέρει κάποιος? το έχει παρακολουθήσει?

Αποσυνδεδεμένος saint

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πτυχίο Αγγλικών Bulats
« Απάντηση #52 στις: Δεκέμβριος 07, 2013, 11:48:40 μμ »
 

Είναι αξιόπιστα αυτά τα τεστ? σου τα σύστησε καθηγητής αγγλικών? αρκούν για να πετύχεις άριστη γνώση στο BULATS? Πως τα αγόρασες , με πιστωτική ? εγώ είδα και σε ένα αλλό site http://www.futurevoice.edu.gr/%CE%95%CE%BE-%CE%91%CF%80%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%AC%CF%83%CE%B5%CF%89%CF%82-%CE%95%CE%BA%CF%80%CE%B1%CE%AF%CE%B4%CE%B5%CF%85%CF%83%CE%B7/427-%CE%95%CF%80%CE%B9%CF%80%CE%BB%CE%AD%CE%BF%CE%BD-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B1-%CE%B5%CE%BE-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%AC%CF%83%CE%B5%CF%89%CF%82-%CE%BC%CE%B1%CE%B8%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%91%CE%B3%CE%B3%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-Bulats

το ξέρει κάποιος? το έχει παρακολουθήσει?

Στο φροντιστηριο στη Ρόδο που ανέφερα κανουν ενα συνδιαστικό πακέτο μαθήματα με καθηγητη σε μικρά γκρουπ και την πλατφόρμα αυτή. Τα ποσοστα επιτυχιας στο φροντιστηριο αυτό είναι πολύ καλά. Έκανα ενα διαγνωστικό τεστ και αποφάσισα να αγοράσω το πρόγραμμα της πλατφόρμας χωρίς τα μαθήματα με τον καθηγητή και να δώσω τον Φεβρουαρίο. Έχω μιλήσει με το φροντιστήριο και πριν τις εξετάσεις, θα μπω και εγω στο τμήμα για τις τελευταίες συμβουλες και επισημανσεις. Πλήρωσα στο φροντιστήριο.
***

Αποσυνδεδεμένος nt2015

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πτυχίο Αγγλικών Bulats
« Απάντηση #53 στις: Δεκέμβριος 08, 2013, 07:49:33 μμ »

Στο φροντιστηριο στη Ρόδο που ανέφερα κανουν ενα συνδιαστικό πακέτο μαθήματα με καθηγητη σε μικρά γκρουπ και την πλατφόρμα αυτή. Τα ποσοστα επιτυχιας στο φροντιστηριο αυτό είναι πολύ καλά. Έκανα ενα διαγνωστικό τεστ και αποφάσισα να αγοράσω το πρόγραμμα της πλατφόρμας χωρίς τα μαθήματα με τον καθηγητή και να δώσω τον Φεβρουαρίο. Έχω μιλήσει με το φροντιστήριο και πριν τις εξετάσεις, θα μπω και εγω στο τμήμα για τις τελευταίες συμβουλες και επισημανσεις. Πλήρωσα στο φροντιστήριο.

 Είσαι από Ρόδο? ή το Elearning Courses Organization  (δηλ. http://www.elearning.edu.gr/) έχει φροντιστήρια σε κάποιες πόλεις? το διαγνωστικό τεστ που έκανες είναι το Placement Test Reading Listening? Εσύ σε τι επίπεδο είσαι?  και σε τι επίπεδο θέλεις να φτάσεις με το bulats?

   

Αποσυνδεδεμένος saint

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πτυχίο Αγγλικών Bulats
« Απάντηση #54 στις: Δεκέμβριος 09, 2013, 01:05:02 πμ »
Είσαι από Ρόδο? ή το Elearning Courses Organization  (δηλ. http://www.elearning.edu.gr/) έχει φροντιστήρια σε κάποιες πόλεις? το διαγνωστικό τεστ που έκανες είναι το Placement Test Reading Listening? Εσύ σε τι επίπεδο είσαι?  και σε τι επίπεδο θέλεις να φτάσεις με το bulats?

   


Μένω ροδο, δεν ειμαι απο Ροδο. Πήρα το lower  το 1999  αλλα λόγω της δουλειάς μου  χρησιμοποιώ πολυ τα αγγλικά οπότε το listening είναι (και το μόνο) πολυ εύκολο για μένα..Θελω να πάρω το αντίστοιχο του proficency. Το φροντιστήριο συνεργάζεται με την εταιρεία που ανεφερες και λέγεται anosis.
***

Αποσυνδεδεμένος nt2015

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πτυχίο Αγγλικών Bulats
« Απάντηση #55 στις: Δεκέμβριος 15, 2013, 12:30:45 πμ »
Μένω ροδο, δεν ειμαι απο Ροδο. Πήρα το lower  το 1999  αλλα λόγω της δουλειάς μου  χρησιμοποιώ πολυ τα αγγλικά οπότε το listening είναι (και το μόνο) πολυ εύκολο για μένα..Θελω να πάρω το αντίστοιχο του proficency. Το φροντιστήριο συνεργάζεται με την εταιρεία που ανεφερες και λέγεται anosis.


Πως μπορούμε να μάθουμε τα θέματα των εξετάσεων που δίνονται στο computer ? ή paper? για αυτούς που διαβάζουν μόνοι τους χωρίς φροντιστήριο ? Νομίζω τώρα τον Δεκέμβριο είχε εξέταση : Πεμ 05/12/2013    ΡΟΔΟΣ ,      Σαβ 07/12/2013 ΠΑΤΡΑ,
 Σαβ 07/12/2013 ΧΑΝΙΑ ,      Σαβ 14/12/2013    ΑΘΗΝΑ  και έχει Σαβ 21/12/2013 ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ   σωστά??

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 486
Σύνολο: 487

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.