*

Αποστολέας Θέμα: Πτυχίο Αγγλικών Bulats  (Αναγνώστηκε 90155 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PaulKan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πτυχίο Αγγλικών Bulats
« Απάντηση #56 στις: Δεκέμβριος 18, 2013, 04:44:57 μμ »
Έψαχνα καιρό να βρω τεστ για το bulats , ακόμα δεν μπορώ να βρω εκτός απο τα 2 τεστ που υπάρχουν στην ιστιοσελίδα τους! Αναγκαστικά αγόρασα το Succeed in bulats με τα 5 practise test. Είχα ρώτησει παντως και στο τηλέφωνο και μου απαντησαν οτι "δυστυχώς" δεν κυκλοφορούν στο διαδίκτυο. 'Αμα βρω κάτι θα σε ενημερώσω! Ψάχνομαι γιατι θα δώσω στις 18 ιανουαρίου!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πτυχίο Αγγλικών Bulats
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:10:14 »

Αποσυνδεδεμένος nt2015

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πτυχίο Αγγλικών Bulats
« Απάντηση #57 στις: Δεκέμβριος 18, 2013, 09:14:37 μμ »
Έψαχνα καιρό να βρω τεστ για το bulats , ακόμα δεν μπορώ να βρω εκτός απο τα 2 τεστ που υπάρχουν στην ιστιοσελίδα τους! Αναγκαστικά αγόρασα το Succeed in bulats με τα 5 practise test. Είχα ρώτησει παντως και στο τηλέφωνο και μου απαντησαν οτι "δυστυχώς" δεν κυκλοφορούν στο διαδίκτυο. 'Αμα βρω κάτι θα σε ενημερώσω! Ψάχνομαι γιατι θα δώσω στις 18 ιανουαρίου!

Θέλω να σε ρωτήσω χρονικό διάστημα διαβάζεις ποια βιβλία διάλεξες για να προετοιμαστείς ? πας σε κάποιο φροντιστήριο ή διαβάζεις μόνος σου?  και επίσης αν μπορείς να με βοηθήσεις, (αν έχεις ασχοληθεί) στη σελίδα: https://eshop.cambridgeesol.org/Pages/Category.aspx?cat=VirtualESOLCatlog&category=BULATS%28eSOLPublicationCatalogOnNet%29

έχει self-study courses να αγοράσεις , τα ξέρεις αυτά ? είναι βοηθητικά?  θέλω να αγοράσω το : BULATS Self-study Module - Reading and Listening (Levels B1-C1)

Αποσυνδεδεμένος PaulKan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πτυχίο Αγγλικών Bulats
« Απάντηση #58 στις: Δεκέμβριος 19, 2013, 01:28:12 πμ »
Ημουνα επιπεδο β2 lower , άρχισα να διαβάζω κάνοντας ιδιαιτερα απο τον ιανουάριο  για να δώσω proficiency Michigan τώρα τον νοέμβρη αλλά στα practice tests ίσα που έπιανα την βάση οπότε δεν έκατσα να τους δώσω 190 ευρο η όσα είναι , θα πήγαιναν χαμένα. 'ολο αυτον τον καιρό είχα τα εξής βιβλία:
1) Mastermind use of English + Companion που είναι μαζί
2) New trends - Coursebook
3) New trends - Companion.
Τώρα έχω πάρει το Succeed in bulats μαζί με τα cd μονο και μόνο για τα practice tests. Απο grammar έχω το mastermind. Δεν μπορώ να σου προτείνω κάτι εγώ απο τα βιβλία για το bulats μην σε κάψω!! Καλύτερα ρώτα καποιον καθηγητή.

Δεν έχω ασχοληθεί με το Link που μου έδωσες το μόνο που 'εχω κάνει είναι τα 2 practice tests που έχουν στην σελίδα bulats.org



Αποσυνδεδεμένος nt2015

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πτυχίο Αγγλικών Bulats
« Απάντηση #59 στις: Δεκέμβριος 19, 2013, 09:26:04 μμ »
Ημουνα επιπεδο β2 lower , άρχισα να διαβάζω κάνοντας ιδιαιτερα απο τον ιανουάριο  για να δώσω proficiency Michigan τώρα τον νοέμβρη αλλά στα practice tests ίσα που έπιανα την βάση οπότε δεν έκατσα να τους δώσω 190 ευρο η όσα είναι , θα πήγαιναν χαμένα. 'ολο αυτον τον καιρό είχα τα εξής βιβλία:
1) Mastermind use of English + Companion που είναι μαζί
2) New trends - Coursebook
3) New trends - Companion.
Τώρα έχω πάρει το Succeed in bulats μαζί με τα cd μονο και μόνο για τα practice tests. Απο grammar έχω το mastermind. Δεν μπορώ να σου προτείνω κάτι εγώ απο τα βιβλία για το bulats μην σε κάψω!! Καλύτερα ρώτα καποιον καθηγητή.

Δεν έχω ασχοληθεί με το Link που μου έδωσες το μόνο που 'εχω κάνει είναι τα 2 practice tests που έχουν στην σελίδα bulats.org


Δες στον κατάλογο εδώ: http://issuu.com/cambridge.org.br/docs/catalogue2013_2014  έχει και άλλα βιβλία στην σελίδα 53 όπως το essential bulats και τα online course. Εσύ από δική σου πρωτοβουλία πήρες το Succeed , δεν ρώτησες καθηγητή? στο φροντιστήριο που έκανες την προετοιμασία για proficiency Michigan, δεν κάνουν μαθήματα για Bulats?
και κάτι άλλο , η χρονική διάρκειά του είναι 2 χρόνια? δες τι λέει εδώ: http://www.bulats.org/the-tests/faqs


How long is a BULATS test score valid for?

BULATS test scores are valid for as long as a candidate's ability remains the same. However, proficiency in English language can improve or decline over time. Therefore, it is advisable for organisations to seek further indicators of a candidate's language ability or request that the candidate retake the test if the BULATS test was taken more than two years previously.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πτυχίο Αγγλικών Bulats
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:10:14 »

Αποσυνδεδεμένος PaulKan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πτυχίο Αγγλικών Bulats
« Απάντηση #60 στις: Δεκέμβριος 20, 2013, 04:35:26 μμ »
Ιδιαίτερα κάνω η καθηγήτρια μου το πρότινε και μου άρεσε. Απο βιβλία εγω ήθελα μονο τα practise test μονο και μόνο για να μπώ στο κλίμα των ασκήσεων. grammar διαβάζω απο το mastermind και είναι πολυ καλό.Εμένα δεν μου είπαν κάτι οτι πρέπει να το δίνω ανα 2 χρόνια αν και όπως δίαβασα απο αυτό που μου έστειλες λέει "therefore , it's advisable" οπότε δεν ξέρω να σου πω 100 %. Θα το ρωτίσω.

Αποσυνδεδεμένος nt2015

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πτυχίο Αγγλικών Bulats
« Απάντηση #61 στις: Ιανουάριος 12, 2014, 01:39:43 πμ »
Ιδιαίτερα κάνω η καθηγήτρια μου το πρότινε και μου άρεσε. Απο βιβλία εγω ήθελα μονο τα practise test μονο και μόνο για να μπώ στο κλίμα των ασκήσεων. grammar διαβάζω απο το mastermind και είναι πολυ καλό.Εμένα δεν μου είπαν κάτι οτι πρέπει να το δίνω ανα 2 χρόνια αν και όπως δίαβασα απο αυτό που μου έστειλες λέει "therefore , it's advisable" οπότε δεν ξέρω να σου πω 100 %. Θα το ρωτίσω.


Χρόνια πολλά και καλή Χρονιά!!

Κανένα νέο για Bulats ???  Θα δώσει κανένας εξετάσεις τώρα τον Ιανουάριο?

Αποσυνδεδεμένος new_30

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πτυχίο Αγγλικών Bulats
« Απάντηση #62 στις: Φεβρουάριος 13, 2014, 08:02:54 μμ »
Καλησπέρα, νέος εδώ..Θεωρώ χρήσιμο να γράψω κάποια πράγματα γιατί και γώ πριν αποκτήσω το bulats ψαχνόμουν πολύ..καταρχήν να πώ ότι δουλεύω 6 χρόνια στο δημόσιο και απλά αποφάσισα να ασχοληθώ με τα αγγλικά ( είχα πάρει lower το 1996!) ..Ξεκίνησα να ψάχνω τι να δώσω γιατί ουτε θυμόμουν τα αγγλικά μετά από τόσα χρόνια ούτε και είχα τόσο χρόνο και χρήμα να διαθέσω..Μη τα πολυλέω ανακάλυψα το bulats που για τη δουλειά μου ήταν ότι έπρεπε..Την πρώτη φορά τό δωσα μετά απο δυο μήνες προετοιμασία με κάτι βιβλία απλα και πήρα Β1..την ημέρα που δινα έμαθα ότι υπάρχει μια διαδικτυακή πλατφόρμα με 20 μαθήματα on line η οποία είναι πανομοιότυπη με τις εξετάσεις του bulats! Στην αρχή ήμουν δύσπιστος αλλα τελικά είχαν δίκιο..Κάνοντας προετοιμασία από το σπίτι κατάφερα μέσα σε δυο μήνες να παρω C2 ( επίπεδο αριστης γνωσης αναγνωρισμένο απο ΑΣΕΠ)..ουτε εγώ δε το πίστευα! Απλά να αναφέρω ότι προφανώς κάποιες ερωτήσεις και listening ήταν ολόιδια με την προετοιμασια που έιχα κάνει ( δε ξέρω αν ειναι τυχαίο !)..Το μόνο θέμα είναι οτι ψάχνοντας από ποιο φροντιστήριο θα αγοράσω αυτα τα μαθήματα επαθα πλακα με τις διαφορές στη τιμή..μου χαν πει απο 250-850 ευρώ και καλα με κάποια έξτρα μα΄θηματα ( τα οποιαδε βοηθουν).. Τελικά βρήκα την συγκεκριμένη πλατφόρμα μαθημάτων σε ενα φροντιστήριο στο Χαλάνδρι ... 200 ευρώ !! Δεν αναφέρω όνομα για να μη θεωρηθεί διαφήμιση..Αν μπορώ να βοηθήσω κάποιον ας με ρωτήσει ότι θέλει..το κατέχω πια!

Αποσυνδεδεμένος cpassali

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πτυχίο Αγγλικών Bulats
« Απάντηση #63 στις: Φεβρουάριος 15, 2014, 10:15:35 μμ »
Καλησπέρα σας. Σήμερα έδωσα το Bulats και για 1 μονάδα δεν έπιασα το C2. Προετοιμαστηκα μονο 20 μέρες απο το βιβλίο "succeed in Bulats- Self Study-Betsis" και πλήρωσα και την εκμάθηση 30 ωρών απο το Cambridge online 10 δολάρια περίπου. Είχαν περάσει 20 χρόνια απο τοτε που ειχα παρει το FCE Cambridge και απο τότε πέρα απο αρθρα σε ξενογλωσσα περιοδικα με ιατρικη ορολογια δεν ειχα ξανασχχοληθει με το αντικείμενο.
Οι υποψήφιοι που τα πηγαν καλυτερα ειχαν προετοιμαστει απο την πλατφόρμα που αναφέρατε. Μια κοπέλα την ειχε πληρωσει στην Κρητη 90 ευρω. Εχετε ιδεα που μπορω να την βρω οικονομικα???? Εαν δεν θελετε δημοσια με μειλ....

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πτυχίο Αγγλικών Bulats
« Απάντηση #64 στις: Φεβρουάριος 15, 2014, 11:05:29 μμ »
Αυτή η συζήτηση γίνεται όλο και πιο ενδιαφέρουσα  ::)

Αποσυνδεδεμένος DONCORLEONE1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πτυχίο Αγγλικών Bulats
« Απάντηση #65 στις: Φεβρουάριος 17, 2014, 11:48:33 πμ »
Για να μην ξοδεύεστε...



http://www.scribd.com/collections/4056669/bulats
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 17, 2014, 12:03:02 μμ από DONCORLEONE1 »

Αποσυνδεδεμένος ddemy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πτυχίο Αγγλικών Bulats
« Απάντηση #66 στις: Φεβρουάριος 20, 2014, 01:44:21 πμ »
Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι και εγώ για το BULATS και θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:
α) για να θεωρηθεί από τον ΑΣΕΠ αναγνωρισμένο το πτυχίο θα πρέπει κάποιος να δώσει και Writing - Speaking, που απ' ότι είδα έχει κάποιος την δυνατότητα να επιλέξει αν θέλει να εξεταστεί και σε αυτά;

β) θα με ενδιέφερε και εμένα να με ενημερώσει όποιος γνωρίζει για το που μπορώ να βρω την συγκεκριμένη πλατφόρμα μαθημάτων, διότι ψάχνοντας σε αρκετά φροντιστήρια (στον Πειραιά), διαπίστωσα πως δεν το αναλαμβάνουν όλα και πως το κόστος των μαθημάτων ξεκινάει τουλάχιστον από 400 ευρώ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Πτυχίο Αγγλικών Bulats
« Απάντηση #67 στις: Μάρτιος 26, 2014, 12:02:02 μμ »
Και να που ηρθε η ωρα να ασχοληθω κμε αυτο. ενδιαφερεται ενας μαθητης μου για το bulats επιπεδο Γ2 γιατι χρειαζεται κατι αμεσα που να αναγνωριζεται απο ΑΣΕΠ. εχει επιπεδο Γ1, πηρε το μαιο το cae εκανε κ μια ψιλο προετοιμασια για Γ2 αλλα τα παρατησε μετα. ποσο ευκολο ειναι να πετυχεις Γ2 στο συγκεκριμενο πιστοποιητικο;
βιβλια; αρκουν τα practice tests?

Αποσυνδεδεμένος GAUSS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πτυχίο Αγγλικών Bulats
« Απάντηση #68 στις: Ιούνιος 04, 2014, 05:03:43 μμ »
Eπειδη το ψαχνω το θεμα και χωρις να θελω να κανω διαφημιση σε κανεναν οι τιμες για το e-learning για το bulats που βρηκα ειναι από 250 - 300 €, προσέξτε βέβαια ότι σε κάποιες περιπτώσεις είναι και διαφορετική η διάρκεια, δείτε τα παρακάτω links
Χανια 270€ http://www.ereyna.gr/index.php/elearning-ereyna-xania/agglika-elearning
Καστορια 300€ http://www.connect-institute.gr/index.php/elearning-gia-agglika
Ιωάννινα 250€ http://www.futurevoice.edu.gr/%CE%95%CE%BE-%CE%91%CF%80%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%AC%CF%83%CE%B5%CF%89%CF%82-%CE%95%CE%BA%CF%80%CE%B1%CE%AF%CE%B4%CE%B5%CF%85%CF%83%CE%B7/427-%CE%95%CF%80%CE%B9%CF%80%CE%BB%CE%AD%CE%BF%CE%BD-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B1-%CE%B5%CE%BE-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%AC%CF%83%CE%B5%CF%89%CF%82-%CE%BC%CE%B1%CE%B8%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%91%CE%B3%CE%B3%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-Bulats


Πλήρη κατάλογο των φροντιστηρίων που διαθέτουν την πλατφόρμα μπορείτε να βρείτε στο http://www.elearning.edu.gr/web/map-locator
Για τις τιμες θα πρεπει βέβαια να ρωτήσε πιο συγκεκριμένα, πολλά φροντιστήρια παρέχουν την πλατφόρμα σε πολύ χαμηλότερη τιμά αν κάποιος παρακολουθήσει και κάποια μαθήματα εκεί.
Αν κάποιος έχει κάποια καλύτερη τιμη - ενημέρωση ας μας πει και εμάς... 8)

Αποσυνδεδεμένος saint

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πτυχίο Αγγλικών Bulats
« Απάντηση #69 στις: Ιούνιος 26, 2014, 11:48:01 μμ »
Πλήρωσα 300 για την πλατφόρμα, είχα lower που πήρα το 1999 και ενώ έκανα προετοιμασία με την πλατφόρμα ξαναπήρα  πάλι lower. Πάντως υπήρχαν και άλλοι που το πήραν το prof. Εμένα με δυσκόλεψε πολυ το reading, ήταν τεράστιο κείμενο και αυτό  που δεν μπορείς να κρατάς σημειώσεις, να υπογραμμιζεις κτλ με γονάτισε. Πλήρωσα 130 για τα εξετάστρα, αν ηθελα θα μπορουσα να δωσω 95 και να δωσω σε ξενοδοχειο, αλλα επελεξα να δωσω σε φροντιστηριο..
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 30, 2014, 02:08:49 πμ από saint »
***

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159860
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 500
Σύνολο: 505

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.