*

Αποστολέας Θέμα: Εμπαιγμός των υποψηφίων κοινωνιολόγων χωρίς ΑΣΠΑΙΤΕ  (Αναγνώστηκε 22756 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Mayia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Εμπαιγμός των υποψηφίων κοινωνιολόγων χωρίς ΑΣΠΑΙΤΕ
« Απάντηση #70 στις: Μάρτιος 14, 2008, 11:28:02 μμ »
Ως απόφοιτη της Κοινωνιολογίας, μόλις φέτος, πραγματικά λυπούμαι και δεν σας κρύβω εκπλήσσομαι με αυτά που διαβάσα μόλις τώρα και γι' αυτό το λόγο νιώθω την ανάγκη να παραθέσω την άποψή μου!
Αυτό που βλέπω λοιπόν, για πέντε ολόκληρες σελίδες αυτού του forum είναι συνάδελφοι Κοινωνιολόγοι, να έχουν διαχωριστοί σε "εσείς" και "εμείς" δηλαδή ΜΕ ΑΣΠΑΙΤΕ και ΧΩΡΙΣ ΑΣΠΑΙΤΕ. Αυτή τη στιγμή μόλις τέλειωσα τις σπουδές μου και ειλικρινά ΤΡΕΜΩ για το μέλλον μου και για το τι ευκαιρίες θα έχω (αν θα έχω) στην αγορά εργασίας.
Τι θα πει "εμείς" και "εσείς"; Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω!
Αντί να είμαστε ενωμένοι και να προσπαθήσουμε να κάνουμε κάτι δραστικό ώστε να απεγκλωβιστούμε από την  κατάσταση στην οποία μας έχουν "παραπετάξει" οι "μεγάλοι" καθόμαστε και σφαζόμαστε μεταξύ μας;
Βλέπω έναν διαχωρισμό που καθόλου δεν αρμόζει σε ανθρώπους με Πανεπιστημιακή μόρφωση και δη ΚΟΙΝΩΝΙΟΛΟΓΟΥΣ.
Αν και ο διαχωρισμός αυτός ξεκινάει φυσικά από τους αρμόδιους του διαγωνισμού
ΑΣΕΠ γιατί ίσως έτσι τους συμφέρει, αυτό μεταφέρθηκε και σε νέους ανθρώπους με τις ίδιες ανησυχίες και είναι πραγματικά κρίμα γιατί πέφτουμε στην παγίδα τους.
Ίσως να είμαι ρομαντική αλλά πραγματικά όλο αυτό είναι άδικο για όλους μας.
Ας μιλάμε για επαναπροσδιορισμό όλου αυτού του συστήματος που όλους κάποια στιγμή μας εχει πνίξει και ας σταματήσουμε την κόντρα!

Με εκτίμηση.
Μαρία Γ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εμπαιγμός των υποψηφίων κοινωνιολόγων χωρίς ΑΣΠΑΙΤΕ
« Απάντηση #71 στις: Μάρτιος 15, 2008, 11:58:15 μμ »
Ως απόφοιτη της Κοινωνιολογίας, μόλις φέτος, πραγματικά λυπούμαι και δεν σας κρύβω εκπλήσσομαι με αυτά που διαβάσα μόλις τώρα και γι' αυτό το λόγο νιώθω την ανάγκη να παραθέσω την άποψή μου!
Αυτό που βλέπω λοιπόν, για πέντε ολόκληρες σελίδες αυτού του forum είναι συνάδελφοι Κοινωνιολόγοι, να έχουν διαχωριστοί σε "εσείς" και "εμείς" δηλαδή ΜΕ ΑΣΠΑΙΤΕ και ΧΩΡΙΣ ΑΣΠΑΙΤΕ. Αυτή τη στιγμή μόλις τέλειωσα τις σπουδές μου και ειλικρινά ΤΡΕΜΩ για το μέλλον μου και για το τι ευκαιρίες θα έχω (αν θα έχω) στην αγορά εργασίας.
Τι θα πει "εμείς" και "εσείς"; Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω!
Αντί να είμαστε ενωμένοι και να προσπαθήσουμε να κάνουμε κάτι δραστικό ώστε να απεγκλωβιστούμε από την  κατάσταση στην οποία μας έχουν "παραπετάξει" οι "μεγάλοι" καθόμαστε και σφαζόμαστε μεταξύ μας;
Βλέπω έναν διαχωρισμό που καθόλου δεν αρμόζει σε ανθρώπους με Πανεπιστημιακή μόρφωση και δη ΚΟΙΝΩΝΙΟΛΟΓΟΥΣ.
Αν και ο διαχωρισμός αυτός ξεκινάει φυσικά από τους αρμόδιους του διαγωνισμού
ΑΣΕΠ γιατί ίσως έτσι τους συμφέρει, αυτό μεταφέρθηκε και σε νέους ανθρώπους με τις ίδιες ανησυχίες και είναι πραγματικά κρίμα γιατί πέφτουμε στην παγίδα τους.
Ίσως να είμαι ρομαντική αλλά πραγματικά όλο αυτό είναι άδικο για όλους μας.
Ας μιλάμε για επαναπροσδιορισμό όλου αυτού του συστήματος που όλους κάποια στιγμή μας εχει πνίξει και ας σταματήσουμε την κόντρα!

Με εκτίμηση.
Μαρία Γ.


Καλώς όρισες Μαρία. :)
Από ότι θα είδες «εμείς» οι κοινωνιολόγοι σε αυτό το forum εκπαιδευτικών έχουμε πολύ μικρή έως ελάχιστη συμμετοχή και γενικά θα διαπιστώσεις συν το χρόνο ότι γενικά η όποια παρουσία μας σε δημόσιους διαλόγους και χώρους είναι αμελητέα.
Αντιλαμβάνομαι την απογοήτευση σου για το «εμείς» κι «εσείς» και γιατί σου προσθέτει στο τρόμο της επαγγελματική σου αποκατάστασης η «σφαγή» μας. Δεν θα μπω στη συζήτηση ξανά για το ποιος έχει δίκιο και ποιος όχι, είναι αδιέξοδο. Θα σου πω όμως ότι κι εγώ που πήρα μέρος σε αυτή τη συζήτηση με θλίβει το όλο θέμα κι ίσως να βρίσκω άγριο ότι συνάδελφοι προκειμένου να κατακτήσουν αυτό που δικαιούνται δεν διστάζουν να καταφύγουν ακόμη και σε δικαστικό αγώνα εναντίον κάποιον άλλων, αλλά  καταλαβαίνω (χωρίς να επικροτώ) τους λόγους που το κάνουν.  Στη άκρη του μυαλού μου όμως κρατώ ότι πρόκειται (συμπεριλαμβανομένου και του εαυτού μου) για ανθρώπους που υπό συνθήκες «ανομίας» αγωνίζονται να κατοχυρώσουν αυτό που δικαιούνται..και υπό ανομικές συνθήκες τα πράγματα είναι εξ ορισμού άγρια. Σε αυτές τις συνθήκες δεν βαρύνει ούτε η πανεπιστημιακή εκπαίδευση, ούτε η ιδιότητα του κοινωνιολόγου. Η τελευταία δε ούτε σε "αγιοποιεί", ούτε σε κάνει "υπεράνω", απλώς σε βοηθά, αν θες, να καταλάβεις γιατί συμβαίνει ότι συμβαίνει και να διαχειριστείς την κατάσταση με ποιο ορθολογικό τρόπο. 
Αυτά για να βάλουμε το διαχωρισμό του «εμείς» κι «εσείς» στις πραγματικές του διαστάσεις  χωρίς αφορισμούς ή εξωραϊσμούς.

Η ματιά σου είναι φρέσκια δεν θα έλεγα ρομαντική. Για αυτό, αλλά επειδή επίκειται και νέος διαγωνισμός και προβλέπω να γίνει πάλι «μακελειό» κι αυτή τη φορά «φοβάμαι» πως ο πήχης της βαθμολογίας θα ανέβει όσο πιο ψηλά γίνεται και από τις δύο πλευρές (με ΑΣΠΑΙΤΕ ή χωρίς), ειδικά αν ο αριθμός θέσεων παραμείνει ίδιος στην καλύτερη περίπτωση ή ακόμη χειρότερα αν μειωθεί, θα σου πρότεινα να ανοίξουμε ένα καινούργιο θέμα όπου κάνοντας εσύ την αρχή θα προτείνεις συγκεκριμένες κινήσεις για το τι θα μπορούσαμε να κάνουμε συλλογικά, αν υφίσταται πια έστω και ως έννοια η συλλογικότητα.

"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159825
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 425
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 358
Σύνολο: 368

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.