*

Αποστολέας Θέμα: νεότερα για ΠΕΟ7  (Αναγνώστηκε 199028 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Μαύρη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1039
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εγώ πότε θα γίνω αναπληρώτρια?
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #196 στις: Σεπτέμβριος 15, 2010, 11:07:15 μμ »
Καλησπέρα και από εμένα!
Είναι από τις ελάχιστες φορές που γράφω στο φόρουμ, αν και το διαβάζω καθημερινά. Να σας πω λοιπόν την ιστορία μου...Είμαι μια από τις διοριστέες του ΑΣΕΠ 2008. Έχοντας λοιπόν αυτό στο νου μου, ότι δηλαδή διορίζομαι τον Αύγουστο, δεν συμπλήρωσα την αίτηση αναπληρωτών-ωρομισθίων με προσοχή, αφού στην ουσία την έκανα μόνο για να την κάνω. Ενώ λοιπόν μένω Θεσσαλονίκη και ήμουν ωρομίσθια επί 4 συναπτά έτη στα ίδια μάλιστα σχολεία, έκανα το λάθος και δήλωσα και ΑΜΩ σε όμορους νομούς, όπως έκανα και παλιά, αφού μπορούσαμε να αρνηθούμε μέχρι να μας καλέσει η διεύθυνσή μας. Με μεγάλη μου έκπληξη λοιπόν,όταν βγήκαν οι ΑΜΩ την Παρασκευή βλέπω το όνομά μου και από δίπλα τη Χαλκιδική!!!(δεύτερη κρυάδα, αφού την πρώτη και μεγαλύτερη την φάγαμε τον Αύγουστο, οι διοριστέοι ξέρουν πολύ καλά τι λέω...) Η Θεσσαλονίκη τα ζώα μου αργά!!! (για να μην πω τίποτα χειρότερο)
Για να μην κουράζω άλλο, το δια ταύτα είναι ότι ΑΡΝΗΘΗΚΑ τη θέση ΑΜΩ και δεν το μετανιώνω και καθόλου μάλιστα. Δεν ήξερα να δίνω 300 € βενζίνη το μήνα και να είμαι όλη μέρα στο τιμόνι...
Όποιος ενδιαφέρεται λοιπόν για Χαλκιδική να ξέρει ότι μόλις άδειασε μια θέση ΑΜΩ, δώρο από εμένα...!

Και καλα εκανες σου βγαζω το καπελο! Και γω στην ιδια φαση με σενα ειμαι με τη διαφορα οτι δεν ειχα δηλωσει ΑΜΩ γιατι μου φαινοταν μεγα μπουρδα και φυσικα με τον αερα της διοριστεας (χαχαχ κουνια που με κουναγε....). Οποτε αν καλεσουν ΑΚΩ καλως αν οχι μια χαρα και τα ιδιαιτερα, ως ποτε δηλ. θα τους αφηνουμε να μας στερουν τα αυτονοητα και να μας αναγκαζουν να ξεφτιλιζομαστε?
Κορίτσια σας θαυμάζω....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:53:34 »

Αποσυνδεδεμένος aki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #197 στις: Σεπτέμβριος 15, 2010, 11:16:40 μμ »
και γώ μια απ τα ίδια. Αφού ήταν σίγουρος ο διορισμός άφησα την δουλειά στο φροντιστήριο ( η οποία φυσικά πήρε άλλο άτομο) και έκανα την δήλωση πολύ απρόσεκτα. Ούτε που είχα καταλάβει τι ακριβώς ειναι το ΑΜΩ. Τώρα χτυπάω το κεφάλι μου. Με πήραν σε άλλη πόλη ενώ θα μπορούσα να είμαι δίπλα στο σπίτι. Πάντως δεν μου έδωσαν ακόμα σχολεία γιατι περίμεναν μόνιμους απο την β βαθμια να αναπληρώσουν κάποια κενά.
Μίλησα με κάποιον στο Υπουργείο και ρώτησα για τον μισθό. Μου είπε οτι θα μπαίνει μέν κάθε μήνα αλλά ο πρώτος μισθός θα αργήσει πάρα πολύ να μπει. Καλά Χριστούγεννα λοιπόν...

Αποσυνδεδεμένος Elpida82

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #198 στις: Σεπτέμβριος 16, 2010, 12:42:16 πμ »
Αυτό για την πληρωμή ειναι ενδιαφέρον!

Αν καταλαβα καλά θα πας ΑΜΩ? Ρωτάω γιατι πρωτη φορά ακούω κατι για την πληρωμή ΑΜΩ.
ΠΕ 07

Αποσυνδεδεμένος sofiagexa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 07
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #199 στις: Σεπτέμβριος 16, 2010, 12:56:39 πμ »
Καλα εκανες.Κι εγω διοριστεα ειμαι κι αν ζοριστω και δε με συμφερει η δε θα παω η θα παραιτηθω.Βαλτε βρε παιδια εδω απο τον συλλογο σας www.deutsch.gr,τη διαμαρτυρια της συναδερφου Ελενης Παπαδοπουλου.ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΟΙ ΞΕΝΟΓΛΩΣΣΟΙ Β ΓΛΩΣΣΑΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ Η ΤΑΠΑ ΠΟΥ ΒΟΥΛΩΝΕΙ ΤΡΥΠΕΣ Η ΟΙ ΦΤΩΧΟΙ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΜΕΤΑΞΥ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ!!!!!!!!!!!Ντροπη στο υπουργειο
AΜΩ παντως αν αρνηθεις,διαγραφεσαι,πολλοι δεν το ειχαν ρωτησει αυτο η προσεξει στην εγκυκλιο και δηλωναν διαφορες περιοχες νομιζοντας οτι οπως στο ωρομισθιο μπορουσες να αποδεσμευτεις με φαξ και να σε καλεσει αλλη περιοχη.Πληροφοριακα το λεω

Αυτό ισχύει; Μπορείς να αρνηθείς και τηλεφωνικά αν σε πάρουν από άλλη πόλη και να περιμένεις πχ να σε καλέσουν από την δική σου; Η πρέπει με φαξ; Επίσης ισχύει ότι έχεις περιθώριο να απαντήσεις αν δέχεσαι ή όχι μια μέρα μετά;
Λάμπει μέσα μου κείνο που αγνοώ... Μα ωστόσο λάμπει...
(Οδ. Ελύτης)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:53:34 »

Αποσυνδεδεμένος k_elina54

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #200 στις: Σεπτέμβριος 16, 2010, 01:07:40 πμ »
Μιλώντας πάντα για ωρονίσθιους μέχρι πέρσι είχες δικαίωμα να απαντήσεις σε 3 μέρες αν αποδεχόσουν τη θέση ή όχι.Αφού σε καλούσαν απο τη Α΄θμια που δεν σε συνέφερε να πας έπαιρνες τηλέφωνο σ΄αυτήν που σε ενδιέφερε και ρωτούσες σε ποιο νούμερο βρισκόταν πόσους θα πάρουν κτλ και έπρατες ανάλογα.Φυσικκά και όλη αυτή η διαδικασία γινόταν τηλεφωνικά.Το αν θα έπρεπε να στείλεις φαξ ή απλά να παίρνεις τηλέφωνο εξαρτιοταν απο την εκάστοτε πρωτοβάθμια.Επρεπε όμως να είσαι σε διαρκή επικοινωνία με την πρωτοβάθμια που σ΄ενδιέφερε γιατί το όνομά σου ήταν μπλοκαρισμένο απο την άλλη.

Αποσυνδεδεμένος sofiagexa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 07
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #201 στις: Σεπτέμβριος 16, 2010, 01:13:39 πμ »
Ευχαριστώ πολύ k_elina54!
Και κάτι ακόμη....Αν δηλαδή αρνηθείς στην μια πρωτοβάθμια η άλλη βλέπει μετά το όνομα σου? Ξεμπλοκάρει? Και αυτά τα τηλέφωνα για να μάθεις για το νούμερο κτλ είναι σε συγκεκριμένο γραφείο? Θέλω να πω σε ποιο νούμερο πρέπει να πάρει κανείς τηλ? Υπάρχει γραφείο ωρομίσθιων-αναπληρωτών στις Α'βάθμιες?
Λάμπει μέσα μου κείνο που αγνοώ... Μα ωστόσο λάμπει...
(Οδ. Ελύτης)

Αποσυνδεδεμένος marigen

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 404
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #202 στις: Σεπτέμβριος 16, 2010, 01:17:17 πμ »
Καλα εκανες.Κι εγω διοριστεα ειμαι κι αν ζοριστω και δε με συμφερει η δε θα παω η θα παραιτηθω.Βαλτε βρε παιδια εδω απο τον συλλογο σας www.deutsch.gr,τη διαμαρτυρια της συναδερφου Ελενης Παπαδοπουλου.ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΟΙ ΞΕΝΟΓΛΩΣΣΟΙ Β ΓΛΩΣΣΑΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ Η ΤΑΠΑ ΠΟΥ ΒΟΥΛΩΝΕΙ ΤΡΥΠΕΣ Η ΟΙ ΦΤΩΧΟΙ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΜΕΤΑΞΥ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ!!!!!!!!!!!Ντροπη στο υπουργειο
AΜΩ παντως αν αρνηθεις,διαγραφεσαι,πολλοι δεν το ειχαν ρωτησει αυτο η προσεξει στην εγκυκλιο και δηλωναν διαφορες περιοχες νομιζοντας οτι οπως στο ωρομισθιο μπορουσες να αποδεσμευτεις με φαξ και να σε καλεσει αλλη περιοχη.Πληροφοριακα το λεω

Αυτό ισχύει; Μπορείς να αρνηθείς και τηλεφωνικά αν σε πάρουν από άλλη πόλη και να περιμένεις πχ να σε καλέσουν από την δική σου; Η πρέπει με φαξ; Επίσης ισχύει ότι έχεις περιθώριο να απαντήσεις αν δέχεσαι ή όχι μια μέρα μετά;

ισχύει.με είχαν καλέσει σε μία διεύθυνση είπα ναι προφορικά, πήγα στη διεύθυνση μαζί με άλλους 30 ομοιοπαθούντες γερμανικών, δεν είχαμε υπογράψει ακόμα κάτι, δηλώσαμε προτιμήσεις σε πακέτα σχολείων που είχαν βγάλει και μετά επειδή αργούσε η τοποθέτηση και είχαν "ανοίξει" άλλες διευθύνσεις έστειλα φαξ οτι δεν αποδέχομαι για να με αποδεσμεύσουν και έκανα ανάληψη υπηρεσίας αλλού. για τους ωρομίσθιους πάντα.

Αποσυνδεδεμένος marigen

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 404
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #203 στις: Σεπτέμβριος 16, 2010, 01:18:34 πμ »
Ευχαριστώ πολύ k_elina54!
Και κάτι ακόμη....Αν δηλαδή αρνηθείς στην μια πρωτοβάθμια η άλλη βλέπει μετά το όνομα σου? Ξεμπλοκάρει? Και αυτά τα τηλέφωνα για να μάθεις για το νούμερο κτλ είναι σε συγκεκριμένο γραφείο? Θέλω να πω σε ποιο νούμερο πρέπει να πάρει κανείς τηλ? Υπάρχει γραφείο ωρομίσθιων-αναπληρωτών στις Α'βάθμιες?

ναι

Αποσυνδεδεμένος k_elina54

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #204 στις: Σεπτέμβριος 16, 2010, 01:22:20 πμ »
Με το που θα αρνηθείς το όνομά σου ξεμπλοκάρει.Υπάρχει στις πρωτοβάθμιες συνήθως κάποιος ο οποίος ασχολείται με θέματα ωρομισθίων.Αλλά έτσι κι αλλιως για να πιάσεις γραμμή σε πρωτοβαθμια (για Αθήνα μιλάω) πρέπει να έχεις πολλή τύχη και απεριόριστη υπομονή τέτοιες μέρες.Συγκεκριμένο τηλέφωνο πάντως δεν χρειαζεσαι.Παίρνεις σε όλα τα νούμερα που γνωρίζεις μιας συγκεκριμένης πρωτοβάθμιας κι αμα πιάσεις γραμμή σε συνδέουν με τον υπεύθυνο. Το ξαναλέω όμως αυτό ίσχυε μόνο για ωρομίσθιους έως και πέρσι.Φέτος αν άλλαξε κάτι δεν το γνωρίζω.

Αποσυνδεδεμένος sofiagexa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 07
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #205 στις: Σεπτέμβριος 16, 2010, 01:26:33 πμ »
Ευχαριστώ πολύ!  :)
Λάμπει μέσα μου κείνο που αγνοώ... Μα ωστόσο λάμπει...
(Οδ. Ελύτης)

Αποσυνδεδεμένος k_elina54

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #206 στις: Σεπτέμβριος 16, 2010, 01:28:14 πμ »
Macht nichts!

Αποσυνδεδεμένος aki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #207 στις: Σεπτέμβριος 16, 2010, 11:02:48 πμ »
Αυτό για την πληρωμή ειναι ενδιαφέρον!

Αν καταλαβα καλά θα πας ΑΜΩ? Ρωτάω γιατι πρωτη φορά ακούω κατι για την πληρωμή ΑΜΩ.
Ναι για ΑΜΩ θα πάω.
Οσο για τα χρήματα μου είπαν ότι παίρνεις αναλογικά με αυτά το ΑΚΩ δηλ με 12 ώρες πχ τα μισά του κανονικού αναπληρωτή. Δηλ. περίπου 650 ευρώ. Το ίδιο ισχύει και για επιδόματα, αδειες κτλ. Εντάξει, είναι αρκετά καλύτερα απο τον ωρομίσθιο.¨Ομως πάλι δεν βγαίνεις χωρίς δευτερη δουλειά, ειδικά αν κάνεις καθημερινά ταξίδι για να πας στο σχολείο.

Αποσυνδεδεμένος Starzone

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #208 στις: Σεπτέμβριος 16, 2010, 12:20:02 μμ »
Καλημέρα σε ολους. Θέλω να σας μεταφέρω την εμπειρια μου την ημέρα που κατέθεσα τα χαρτιά για αναπληρωτες-ωρομισθιους. Στο τμήμα της Β'βαθμιας ήταν πολλοι συνάδελφοι που είχαν κάνει τις αιτήσεις τους χωρίς να έχουν διαβάσει την εγκύκλιο. Βρέθηκα να τους εξηγώ το νέο καθεστος των ΑΜΩ (δεν το είχαν καν ακουσει) και ποιους κινδυνους έκρυβε η δήλωση μακρινών περιοχων...Κάποιοι δεν ειχαν ηξεραν οτι μπορουμε να δηλώσουμε Σιβιτανιδειο κ' Εκκλησιαστικά. Εκεί έχασα πάσα ιδέα! Υποτίθεται ότι εχουμε σπουδάσει (και βάζω και τον εαυτό μου μεσα), εχουμε κανει μεταπτυχιακα και δε μπορουμε να διαβασουμε μια εγκυκλιο, που μέχρι και παράδειγμα είχε! Μια συναδελφος μου είπε οτι δεν την κατάλαβε και οτι θα έπρεπε να πληρώσει δικηγορο να της την εξηγησει...! Αυτη η συναδελφος μπορει τωρα να διδασκει σε παιδια...Απορώ!!!!  Δυστυχως με τέτοια νοοτροπια και τετοια μυαλά δυσκολα θα αλλάξουμε τα πραγματα...!!! Και δυο σύλλογοι κάθονταν και μάλωναν σε ξένο αχυρώνα!!! Είμαστε δυστυχώς ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ και μόνοι μας θα πορευτουμε!!! 

Αποσυνδεδεμένος Starzone

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #209 στις: Σεπτέμβριος 16, 2010, 12:25:06 μμ »
Οσο για το ερώτημα των ΑΚΩ, δε νομίζω να υπάρξει καποιος. Και γιατι να κάνει καποιον ΑΚΩ και να μην πάρει 5 ωρομισθιους? Πιο φθηνά θα τους βγει και θα απασχολουν περισσοτερα ατομα ( μειωση του δεικτη ανεργειας).

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161372
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 472
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 438
Σύνολο: 439

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.