*

Αποστολέας Θέμα: νεότερα για ΠΕΟ7  (Αναγνώστηκε 200503 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Anastasia-ΠΕ07

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #434 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 11:40:56 μμ »
λιγότερους από 50????ωραία αν είναι να πάω για ύπνο τί κάθομαι και περιμένω?άπό ωρομίσθιους πώς πάμε?πόσους θα πάρουνε?
Γιατί στα τέλη του μισθού μου περισσεύει ακόμα μήνας???οεο???Γιατι?????????

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:32:52 »

Αποσυνδεδεμένος SOPHIA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #435 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 11:44:54 μμ »
ξερω γω... λογικα πολλους οπως και τοσα χρονια...
Και γω παω για υπνο τσαμπα περιμεναμε και σημερα, ελπιζω τουλαχιστον να μην ειμαστε εδω και την αλλη παρασκευη...

Αποσυνδεδεμένος Anastasia-ΠΕ07

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #436 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 11:46:39 μμ »
μακάρι....εύχομαι καλή επιτυχία ....καλο βράδυ λγικά αύριο πάλι εδώ θα είμαστε...!!!!
Γιατί στα τέλη του μισθού μου περισσεύει ακόμα μήνας???οεο???Γιατι?????????

Αποσυνδεδεμένος Elfipats

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #437 στις: Οκτώβριος 02, 2010, 12:18:00 πμ »
Διάβασα τα παραπάνω post και πραγματικά λυπάμαι πολύ!!!!Συμφωνώ με τους συναδέλφους ΠΕ 07 γιατί πραγματικά στα τόσα χρόνια ωρομισθίας αντιμετώπιζα τις ίδιες καταστάσεις!!!!Δεν βάζω όλους τους δασκάλους στο ίδιο καζάνι αλλά πραγματικά έχω κάποιες απορίες σχετικά με τα όσα έγραψε ο/η papia.
1ον Δεν χρειάστηκαν οι δάσκαλοι να "παρακαλέσουν" ποτέ για δουλειά γιατί πολύ απλά τους χαρίστηκε απλόχερα!!!!!!Και δεν τους κατηγορώ γι'αυτό προς Θεού!!!!Άλλα είδες κανέναν απο μας να παρακαλάει όπως λες?? Το οτι περιμένουμε με αγωνία να δουλέψουμε πάνω σ'αυτο που σπουδάσαμε και ίσως πολλοί απο μας επιλέξαμε επειδή μας άρεσε και όχι επειδή προσφέρει γρήγορο διορισμό δεν σημαίνει πως ικετεύουμε κιολάς!!!!!!!!!!
2ον   Αναφέρθηκε σε μια συνάδελφο ότι δεν πρέπει να λέγεται εκπαιδευτικός γιατί το βλέπει σαν θέση εργασίας και όχι σαν λειτούργημα!!!Ας μου απαντήσει όμως και εμένα....τα τελευταία χρόνια που άνοιξαν οι θέσεις ΠΕ60 όλοι ξαφνικά θέλησαν να γίνουν παιδαγωγοί ή μήπως και μάλλον το πιο πιθανό το είδαν σαν μια θέση εργασίας????
Μη δουλευόμαστε λοιπόν μεταξύ μας!!!!Όσο για την παιδαγωγική κατάρτιση να μην κρίνεις papia μου για να μην κριθείς!!!!
Μην επιβεβαιώνεις λοιπόν το ρητό "Ουδείς μωρότερος των ιατρών, αν δεν υπήρχαν οι δάσκαλοι" και "Όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται"!!!!!!!!!!!!!

Υ.Γ Αν έκανα κανένα ορθογραφικό λάθος διόρθωσε με!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:32:52 »

Αποσυνδεδεμένος sofiagexa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 07
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #438 στις: Οκτώβριος 02, 2010, 12:25:15 πμ »
Διάβασα τα παραπάνω post και πραγματικά λυπάμαι πολύ!!!!Συμφωνώ με τους συναδέλφους ΠΕ 07 γιατί πραγματικά στα τόσα χρόνια ωρομισθίας αντιμετώπιζα τις ίδιες καταστάσεις!!!!Δεν βάζω όλους τους δασκάλους στο ίδιο καζάνι αλλά πραγματικά έχω κάποιες απορίες σχετικά με τα όσα έγραψε ο/η papia.
1ον Δεν χρειάστηκαν οι δάσκαλοι να "παρακαλέσουν" ποτέ για δουλειά γιατί πολύ απλά τους χαρίστηκε απλόχερα!!!!!!Και δεν τους κατηγορώ γι'αυτό προς Θεού!!!!Άλλα είδες κανέναν απο μας να παρακαλάει όπως λες?? Το οτι περιμένουμε με αγωνία να δουλέψουμε πάνω σ'αυτο που σπουδάσαμε και ίσως πολλοί απο μας επιλέξαμε επειδή μας άρεσε και όχι επειδή προσφέρει γρήγορο διορισμό δεν σημαίνει πως ικετεύουμε κιολάς!!!!!!!!!!
2ον   Αναφέρθηκε σε μια συνάδελφο ότι δεν πρέπει να λέγεται εκπαιδευτικός γιατί το βλέπει σαν θέση εργασίας και όχι σαν λειτούργημα!!!Ας μου απαντήσει όμως και εμένα....τα τελευταία χρόνια που άνοιξαν οι θέσεις ΠΕ60 όλοι ξαφνικά θέλησαν να γίνουν παιδαγωγοί ή μήπως και μάλλον το πιο πιθανό το είδαν σαν μια θέση εργασίας????
Μη δουλευόμαστε λοιπόν μεταξύ μας!!!!Όσο για την παιδαγωγική κατάρτιση να μην κρίνεις papia μου για να μην κριθείς!!!!
Μην επιβεβαιώνεις λοιπόν το ρητό "Ουδείς μωρότερος των ιατρών, αν δεν υπήρχαν οι δάσκαλοι" και "Όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται"!!!!!!!!!!!!!

Υ.Γ Αν έκανα κανένα ορθογραφικό λάθος διόρθωσε με!!!!

Και γιατί να σε διορθώσει....; Έλεος στο δημοτικό είμαστε;;; Ή τον/την προσλάβαμε για δάσκαλο/α μας; Νια νια νια νια έκανες λάθος...! Νια νια νια νια δεν είσαι εκπαιδευτικός..!! Τι θα ακούσουμε άλλο εδώ μέσα!!!!
Λάμπει μέσα μου κείνο που αγνοώ... Μα ωστόσο λάμπει...
(Οδ. Ελύτης)

Αποσυνδεδεμένος Elfipats

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #439 στις: Οκτώβριος 02, 2010, 12:29:08 πμ »
Σαφέστατα όχι!!!!Υποτίθεται πως σ'αυτό το forum μοιραζόμαστε την αγωνία μας σαν συνάδελφοι....Αν κάποιοι δεν το σέβονται αυτό είναι πρόβλημα τους!!!

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #440 στις: Οκτώβριος 02, 2010, 12:31:41 πμ »
Διάβασα τα παραπάνω post και πραγματικά λυπάμαι πολύ!!!!Συμφωνώ με τους συναδέλφους ΠΕ 07 γιατί πραγματικά στα τόσα χρόνια ωρομισθίας αντιμετώπιζα τις ίδιες καταστάσεις!!!!Δεν βάζω όλους τους δασκάλους στο ίδιο καζάνι αλλά πραγματικά έχω κάποιες απορίες σχετικά με τα όσα έγραψε ο/η papia.
1ον Δεν χρειάστηκαν οι δάσκαλοι να "παρακαλέσουν" ποτέ για δουλειά γιατί πολύ απλά τους χαρίστηκε απλόχερα!!!!!!Και δεν τους κατηγορώ γι'αυτό προς Θεού!!!!Άλλα είδες κανέναν απο μας να παρακαλάει όπως λες?? Το οτι περιμένουμε με αγωνία να δουλέψουμε πάνω σ'αυτο που σπουδάσαμε και ίσως πολλοί απο μας επιλέξαμε επειδή μας άρεσε και όχι επειδή προσφέρει γρήγορο διορισμό δεν σημαίνει πως ικετεύουμε κιολάς!!!!!!!!!!
2ον   Αναφέρθηκε σε μια συνάδελφο ότι δεν πρέπει να λέγεται εκπαιδευτικός γιατί το βλέπει σαν θέση εργασίας και όχι σαν λειτούργημα!!!Ας μου απαντήσει όμως και εμένα....τα τελευταία χρόνια που άνοιξαν οι θέσεις ΠΕ60 όλοι ξαφνικά θέλησαν να γίνουν παιδαγωγοί ή μήπως και μάλλον το πιο πιθανό το είδαν σαν μια θέση εργασίας????
Μη δουλευόμαστε λοιπόν μεταξύ μας!!!!Όσο για την παιδαγωγική κατάρτιση να μην κρίνεις papia μου για να μην κριθείς!!!!
Μην επιβεβαιώνεις λοιπόν το ρητό "Ουδείς μωρότερος των ιατρών, αν δεν υπήρχαν οι δάσκαλοι" και "Όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται"!!!!!!!!!!!!!

Υ.Γ Αν έκανα κανένα ορθογραφικό λάθος διόρθωσε με!!!!

εγω παντως ορθογραφικο δε βρηκα...αλλα τι να ξερω και γω! μια ταπεινη ξενογλωσση ειμαι!  ;)
περα απο την πλακα, εχω δουλεψει πολλα χρονια πρωτοβαθμια και ισως ημουν τυχερη αλλα σπανια επεφτα σε τετοιες περιπτωσεις δασκαλων, οπως αυτες που περιγραψατε...οι περισσοτεροι ηταν πανω απ'ολα ανθρωποι.
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος maria_pol

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #441 στις: Οκτώβριος 02, 2010, 12:39:29 πμ »
Προσωπικά, όσο έχω δουλέψει σε δημοτικά, έχω τύχει καλής αντιμετώπισης από τους περισσότερους δασκάλους. Υπήρξαν βέβαια και κανα δυο εξαιρέσεις, όπως δασκάλα που τότε είχε τελειώσει τη σχολή (αναπληρώτρια) και σνόμπαρε τις ειδικότητες. Αλλά νομίζω πως το πρόβλημα ήταν δικό της κι όχι δικό μας.

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #442 στις: Οκτώβριος 02, 2010, 12:41:33 πμ »
σσστ...
Η πάπια θα πει σε λίγο κάτι για τον ορισμό του εκπαιδευτικού... και ειδικά της πρωτοβάθμιας...;D
Ξενόγλωσσοι φιλόλογοι, Φυσικοί και Μαθηματικοί... σκουλήκια... >:( . Τώρα θα τα ακούσετε!

Μη πέσει μόνο πάνω στην κορούλα μου...  :o

Αποσυνδεδεμένος kompass

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #443 στις: Οκτώβριος 02, 2010, 12:41:57 πμ »
Εγώ απλά λυπάμαι που επιβεβαιώνεται για άλλη μια φορά η αντίληψη ότι στην Αθμια θεωρούν κάποιοι τους εαυτούς τους αυθεντίες και επιτίθενται προσβλητικά και χωρίς επιχειρήματα σε συναδέλφους τους, αν μας κάνουν φυσικά τη χάρη να μας θεωρούν και έτσι.

Τώρα που χρειάζεται να στηρίξει ο ένας τον άλλον και όλοι μαζί να προσπαθήσουμε να περισώσουμε ό,τι μπορεί να απομείνει από αξιοπρεπή προσφορά στο δημόσιο σχολείο, καλό θα ήταν να δούμε πώς μπορούμε να λειτουργήσουμε ως ΟΜΑΔΑ. Στον ίδιο παρανομαστή είμαστε όλοι: ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ. Υπηρετούμε τον ίδιο σκοπό και κέρδος όλων μας είναι να μην αναλωνόμαστε σε ανούσιες κόντρες και εγωισμούς.


Αποσυνδεδεμένος Elfipats

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #444 στις: Οκτώβριος 02, 2010, 12:43:48 πμ »
Kompass συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος marakimas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #445 στις: Οκτώβριος 02, 2010, 01:02:26 πμ »
Ενα εχω να πω! την πρωτη χρονια περασα παιδαγωγικο αλλα δεν πηγα και ξερετε γιατι..επειδη ηθελα να σπουδασω αυτο που ονειρευτικα και οχι κατι που θα μου εξασφαλιζε μια θεση εργασιας..........μην κρινεις λοιπον papia τα οσα γραφουμε εδω γιατι ειλικρινα αν παρουμε εσενα ως παραδειγμα ειστε οντως ο πιο μιζερος κλαδος. Επισης θελει πολυ κακια να μας πετας στα μουτρα οτι του χρονου τελειωνει το ΕΣΠΑ. Το ξερουμε! για αυτο και εχουμε 1000 λογους ανησυχιας παραπανω απο εσενα!! Παρακολουθησα τον πρωτο χρονο τι κανατε στη σχολη σας επειτα σπουδασα ελληνικη αρχαιολογια και γερμανικη φιλολογια και σε πληροφορω οτι ουτε που φανταζεσαι ποση διαφορα εχει το μορφωτικο μας επιπεδο!!!
Γι αυτο τα σχολια τυπου "αυτο δεν γραφεται ετσι" δεν νομιζω οτι εισαι αξια να το κρινεις ουτε εσυ ουτε ορισμενοι αλλοι που σου μοιαζουν. Κανε μας τη χαρη λοιπον και φυγε απο τη συζητηση μας γιατι αρκετα προβληματα εχουμε στο κεφαλι μας! Πριν φυγεις βεβαια καλο θα ηταν να ζητησεις ενα συγνωμη....στους Δωριεις που ερχονται να σας κλεψουν τα με τοσο κοπο και ιδρωτα κεκτημενα σας! Θα επρεπε να ντρεπεσαι!!!!!!!!!!   Ας ελπισω οτι υπαρχουν λιγοι σαν εσενα....

Αποσυνδεδεμένος talkinghead

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #446 στις: Οκτώβριος 02, 2010, 01:03:18 πμ »
Καλά, δεν είπαμε ότι μάς δέρνουν κιόλας, αλλά για ένα 70% και λίγα λέω, ειμαστε απλά τα σ%$% που ήρθαν να τούς χαλάσει το πρόγραμμα. Ειδικά φέτος που στην περιοχή μου οι των γερμανικών είμαστε ΑΜΩ και οι των γαλλικών είναι μόνιμοι με διάθεση στην Αβάθμια έχει γίνει το απόλυτο ΜΠΑΧΑΛΟ με το πρόγραμμα...

Από εκεί και πέρα, τα σκηνικά από το "Βάλε στον τάδε ψηλότερο ή χαμηλότερο βαθμό", "Δεν θα λες ότι είσαι καθηγήτρια  αλλά δασκάλα" μέχρι και το αείμνηστο "Δεν θα πίνετε από τις κούπες μας καφέ" δίνουν και παίρνουν. Και επειδή κατά μέσο όρο παίρνουμε γύρω στα 4 σχολεία τον χρόνο και είμαστε ήδη στην 5η χρονιά θεωρώ ότι το δειγμά είναι επαρκές ώστε να οδηγηθούμε σε ασφαλή συμπεράσματα...

Δούλεψα πέρισυ και στην Ββάθμια και πραγματικά πρώτη φορά που ένιωσα ότι με αντιμετώπιζαν ως συνάδελφο. Μπορεί να είχε περισσότερο τρέξιμο (καρτέλες, βιβλία ύλης, 5λεπτα διαλείμματα - πού να προλάβω να στίψω τσιγάρο η έρμη- εξετάσεις κτλ) αλλά ρε παιδί μου είχα υπόσταση. Και να μη μιλήσουμε για τα μόρια, βλ. Ββάθμια 85 ώρες/μόριο Αβάθμια 100/ μόριο...

Από εκεί και πέρα πρέπει να σημειώσω ότι με τα παιδιά του δημοτικού νοιώθεις ότι η δουλειά σου πιάνει τόπο. Όντως διδάσκεις και όντως εκεί μέσα σε ακούνε. Από την άλλη στην Ββάθμια παίρνεις μια βαθιά ανάσα, και αποφασίζεις ότι στην καλύτερη να τα καταφέρεις να περάσουν στις εξετάσεις του Ιούνη...

ΥΓ.  Όταν το '99 έδινα πανελλήνιες, τα παιδαγωγικά τμήματα τα δηλώναμε όλοι τελευταία, ίσα για να πάρουμε το πάσο και να ξαναδώσουμε. Δεν μετανιώνω καθόλου, επειδή πολύ απλά δεν μού πάει το επάγγελμα του δασκάλου -θέλω την εναλλαγή και δεν θα μπορούσα να είμαι τόσες ώρες με μία μόνο τάξη- αλλά  απλά sense the irony...

Αποσυνδεδεμένος talkinghead

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #447 στις: Οκτώβριος 02, 2010, 01:06:41 πμ »
Τώρα που χρειάζεται να στηρίξει ο ένας τον άλλον και όλοι μαζί να προσπαθήσουμε να περισώσουμε ό,τι μπορεί να απομείνει από αξιοπρεπή προσφορά στο δημόσιο σχολείο, καλό θα ήταν να δούμε πώς μπορούμε να λειτουργήσουμε ως ΟΜΑΔΑ. Στον ίδιο παρανομαστή είμαστε όλοι: ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ. Υπηρετούμε τον ίδιο σκοπό και κέρδος όλων μας είναι να μην αναλωνόμαστε σε ανούσιες κόντρες και εγωισμούς.



Να το δω αυτό και ας πεθάνω...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161907
  • Σύνολο θεμάτων: 19237
  • Σε σύνδεση σήμερα: 477
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 475
Σύνολο: 482

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.