*

Αποστολέας Θέμα: νεότερα για ΠΕΟ7  (Αναγνώστηκε 198999 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος SOPHIA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #896 στις: Δεκέμβριος 06, 2010, 12:05:35 μμ »
Παιδια διαβαστε στο deutsch την επιστολη της συναδελφου "Επιμορφωση με το ζορι". Βρισκω πολυ καλη την ιδεα της, καιρος να κανουμε κατι συντονισμενο. Φτανει τοσο που τους αφησαμε να μας κανουν οτι θελουν, εχουμε και εμεις φωνη και δικαιωματα... και μονο αν τα διεκδικησουμε τωρα θα μπορεσουμε να καταφερουμε να μη μας αντιμετωπιζουν σαν την τελευταια τρυπα του ζουρνα. Εχουμε μαθει να γκρινιαζουμε αλλα χωρις να κανουμε κατι ουσιαστικο. Μονο με αγωνες μπορουμε να κατακτησουμε αυτα που μας ανηκουν!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:44:37 »

Αποσυνδεδεμένος marapap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #897 στις: Δεκέμβριος 06, 2010, 02:16:54 μμ »
Επικοινώνησε κανείς με το Υπουργείο,για να μάθει αν θα πάρουν άλλους ΑΚΩ ?

Αποσυνδεδεμένος kompass

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #898 στις: Δεκέμβριος 06, 2010, 02:34:00 μμ »
Επικοινώνησε κανείς με το Υπουργείο,για να μάθει αν θα πάρουν άλλους ΑΚΩ ?

Δεν επικοινώνησα, αλλά και να καλέσουν δεν νομίζω προσωπικά να δεχτώ πλέον, εκτός και αν είναι δίπλα στο σπίτι μου! Έχει τελειώσει το Α τρίμηνο και θα τρέχω στην άλλη άκρη της Ελλάδας γιατι; Για να μαζέψω λεφτά; Η προυπηρεσία δε μετράει, για πέντε μήνες δουλειά θα μεταναστεύω; Και του χρόνου πάλι τα ίδια; Η κοροιδία έχει και τα όριά της!

Αποσυνδεδεμένος SOPHIA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #899 στις: Δεκέμβριος 07, 2010, 07:55:34 μμ »
Και γω το ιδιο λεω... αν ειναι κοντα και συμφερει καλως αλλιως οπως εστρωσαν να κοιμηθουν... Παντως σημερα ακουσα απο διευθυντρια να λεει οτι γιναν πολλες κινησεις απο σχολεια που δεν εχουν ακομα γερμανικα και θα καλεσουν κιαλλους... υπαρχουν λεει κενα ακομα και μεσα σε πολεις! Τι να πω πια δεν ξερω....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:44:37 »

Αποσυνδεδεμένος kompass

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #900 στις: Δεκέμβριος 07, 2010, 08:02:18 μμ »
Με αφορμή την ένσταση της συναδέλφου που δημοσιοποιήθηκε στο www.deutsch.gr (http://deutsch.gr/new.php?j=991) αναρωτιέμαι αν εφαρμόζεται έστω και στο ελάχιστο αυτό που αναφέρει το νομοσχέδιο για την αναβάθμιση Αναπληρωτή μειωμένου ωραρίου σε Αναπληρωτή πλήρους ωραρίου, αν προκυψει κενό στην ίδια περιφέρεια που έχει αναλάβει θέση ΑΜΩ.

Η λέξη μπάχαλο, νομίζω είναι πολύ επιεικής για να περιγράψει την αδικία που έχουμε υποστεί από την αρχή της φετινης χρονιάς, ειδικά όσοι βρισκόμαστε ψηλά στους πίνακες.

Αποσυνδεδεμένος marapap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #901 στις: Δεκέμβριος 08, 2010, 01:52:18 μμ »
Και γω το ιδιο λεω... αν ειναι κοντα και συμφερει καλως αλλιως οπως εστρωσαν να κοιμηθουν... Παντως σημερα ακουσα απο διευθυντρια να λεει οτι γιναν πολλες κινησεις απο σχολεια που δεν εχουν ακομα γερμανικα και θα καλεσουν κιαλλους... υπαρχουν λεει κενα ακομα και μεσα σε πολεις! Τι να πω πια δεν ξερω....
Για ΑΚΩ μιλάμε ή για AMΩ?

Αποσυνδεδεμένος SOPHIA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #902 στις: Δεκέμβριος 08, 2010, 03:39:47 μμ »
ΑΚΩ.

Αποσυνδεδεμένος MelG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 258
  • Tout est possible.
    • Προφίλ
    • Καλά που έχουμε και τον Μάικλ Τζάκσον...
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #903 στις: Δεκέμβριος 08, 2010, 03:42:33 μμ »
ΟΣΟΙ ΕΙΣΤΕ ΠΕ07 ΕΝΗΜΕΡΩΣΤΕ ΟΣΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ ΜΕ ΕΣΠΑ ΣΤΑ ΔΗΜΟΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ. ΤΟ ΛΕΩ ΓΙΑΤΙ ΠΧ ΜΙΑ ΠΕ07 ΕΚΑΝΕ ΠΡΟΤΑΣΗ ΓΙΑ ΕΠΙΣΧΕΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ. ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΜΗΝΥΜΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΗΡΘΕ

Συνάδελφοι δείτε στο www.oromisthioi.gr την απόφαση της ΔΟΕ που καλεί τους συναδέλφους αναπληρωτές ΕΣΠΑ να προβούν σε επίσχεση εργασίας καταθέτοντας σχετική δήλωση στις Δ/νσεις Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, από την Πέμπτη 16 του Δεκέμβρη 2010 (με ευθύνη των Συλλόγων Π.Ε).

Η απόφαση αυτή προέκυψε μετά από δικό μας αίτημα στη σημερινή συνεδρίαση του ΔΣ της ΔΟΕ, βάσει των αποφάσεων της συνέλευσης της 5ης Δεκεμβρίου στην Αθήνα

Επειδή χρειάζεται να υπάρχει εικόνα για το πόσοι συνάδελφοι θα προχωρήσουν σε επίσχεση εργασίας, είναι αναγκαίο να στείλουμε mail στο sintonistiko@gmail.com με το ονοματεπώνυμο και τα σχολεία εργασίας μας.

Θυμίζουμε ότι στην Αθήνα υπάρχει συγκέντρωση την Τρίτη 14/12, στις 3μμ, στην Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης
Χαίρομαι που δε θα διοριστώ ποτέ τελικά γιατί θα μείνω στην πόλη μου που λατρεύω.
Καλά που έχουμε και τον Μάικλ Τζάκσον πάντως...
http://www.youtube.com/user/mjacksontruth

Αποσυνδεδεμένος SOPHIA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #904 στις: Δεκέμβριος 08, 2010, 08:04:34 μμ »
http://www.e-club.gr/ergasiaka-themata/diafora/15-episxesi-ergasias-yperimeria-ergodoti.html 
εδω εξηγει ακριβως τι ειναι η επισχεση.

Αποσυνδεδεμένος marapap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #905 στις: Δεκέμβριος 10, 2010, 02:41:20 μμ »
ΑΚΩ.
Ρε παιδιά,εγώ πήρα σήμερα τηέφωνο στο Υπουργείο από περιέργεια,να μέθω αν υπαρχουν νεότερα για ΑΚΩ και μου είπε η υπάλληλος,οτι προς το παρόν τουλάχιστον δεν νομίζει να πάρουνε άλλους και οτι και αυτούς που πήρανε είναι ήδη πολλοί με βάση τα κενά που δηλώθηκαν.Εσείς από που ακούσατε για κενά και οτι θα ξαναπάρουν?Όχι οτι εμπιστεύομαι το Υπουργείο,αλλά απόρησα...

Αποσυνδεδεμένος SOPHIA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #906 στις: Δεκέμβριος 10, 2010, 08:56:00 μμ »
Εμενα μου το ειπε μια διευθυντρια γυμνασιου... δεν ξερω τι παιζει! ??? Το οτι αυτοι στο υπουργειο λενε παντως οτι ναναι καθε φορα ειναι διασταυρωμενο.... Εχουν πει ποτε σε κανεναν σας ναι υπαρχουν κενα και σε τοσες μερες θα παρουμε ΑΚΩ? Εμενα παντως ποτε! Προσωπικα δεν πιστευω οτι θα παρει αλλους.

Αποσυνδεδεμένος marapap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #907 στις: Δεκέμβριος 20, 2010, 06:44:02 μμ »
Ρε παιδιά,να ρωτήσω κάτι?Γιατί σήμερα ανακάλυψα τυχαία κάτι πολύ μυστήριο...Είναι δυνατόν άτομο που φαίνεται να προσελήφθη Γ' Θεσσαλονίκης ως ΑΜΩ να υπηρετεί τελικά στην Α' Θεσσαλονίκης?Τι μπορεί να συνέβη?Επιτρέπονται αμοιβαίες ''μεταθέσεις '' στους ΑΜΩ?Η' μπορεί να αρνήθηκε στην Γ' Θεσσαλονίκης και να την ξανακάλεσαν στη Α'?Δεν υποτίθεται οτι αν αρνηθείς ,σβήνεσαι από τους πίνακες?Η' συμβαίνει αυτό που φαντάζομαι,καθώς κανείς δεν μπορεί να ελέγξει με το συγκεκριμένο καθεστώς ,ποιός πήγε τελικά πού?Εμένα βασικά δεν με θίγει,γιατί φέτος δεν δήλωσα ΑΜΩ,αλλά μου έκανε εντύπωση...

Αποσυνδεδεμένος dorab

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #908 στις: Δεκέμβριος 20, 2010, 09:27:02 μμ »
marapap, θα σου εξηγήσω εγώ τι έγινε. Είμαι ένα από τα 3 άτομα που μετακινήθηκαν από τη Γ΄ στην Α΄Θεσσαλονίκης. Αυτό όμως δεν έγινε επειδή αρνηθήκαμε την πρόσληψή μας στη Γ΄, αλλά γιατί όταν μας πήραν τηλέφωνο για να μας ενημερώσουν σε ποιά σχολεία θα τοποθετηθούμε, μας ανακοίνωσαν πως εμείς οι 3, που ήμασταν τελευταίες στη λίστα της Γ΄και δεν πληρούσαμε κανένα κοινωνικό κριτήριο, ΔΕΝ θα τοποθετηθούμε σε σχολεία! (το είχα γράψει και παλιότερα στο forum). Όπως καταλαβαίνεις, χάσαμε τη γη κάτω από τα πόδια μας και η δικαιολογία τους ήταν πως έκαναν λάθος στο πόσα άτομα χρειαζόταν και ζήτησαν περισσότερους, με αποτέλεσμα κάποιοι να περισσεύουν. Μετά από ένα μήνα και αφού έχουμε μιλήσει με Υπουργείο, ΠΥΣΠΕ, Πρωτοβάθμια, Περιφέρεια κλπ, μας απορρόφησε η Ανατολική, γιατί σαφώς δε μπορούσαν να μας απολύσουν, αλλά ούτε και να μας πληρώνουν χωρίς να κάνουμε μάθημα. Η Ανατολική είχε πολλά κενά, αφού δεν είχαν πάρει μέχρι τότε κανέναν ΑΜΩ. Και έτσι σταθήκαμε τυχερές μέσα στην ατυχία μας. Πάντως όλα έγιναν νόμιμα με απόφαση της Περιφερειακής Διευθυνσης Εκπαίδευσης. Η Δυτική φέτος δεν ξέρω πως το έκανε αυτό το απαράδεκτο λάθος, γιατί τα άτομα που είναι εκεί πήραν λιγότερες από 14 ώρες, ενώ θα μπορούσαν να πάρουν λιγότερα άτομα και να έχουν όλοι 14ωρο.

Αποσυνδεδεμένος marapap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #909 στις: Δεκέμβριος 20, 2010, 10:28:05 μμ »
marapap, θα σου εξηγήσω εγώ τι έγινε. Είμαι ένα από τα 3 άτομα που μετακινήθηκαν από τη Γ΄ στην Α΄Θεσσαλονίκης. Αυτό όμως δεν έγινε επειδή αρνηθήκαμε την πρόσληψή μας στη Γ΄, αλλά γιατί όταν μας πήραν τηλέφωνο για να μας ενημερώσουν σε ποιά σχολεία θα τοποθετηθούμε, μας ανακοίνωσαν πως εμείς οι 3, που ήμασταν τελευταίες στη λίστα της Γ΄και δεν πληρούσαμε κανένα κοινωνικό κριτήριο, ΔΕΝ θα τοποθετηθούμε σε σχολεία! (το είχα γράψει και παλιότερα στο forum). Όπως καταλαβαίνεις, χάσαμε τη γη κάτω από τα πόδια μας και η δικαιολογία τους ήταν πως έκαναν λάθος στο πόσα άτομα χρειαζόταν και ζήτησαν περισσότερους, με αποτέλεσμα κάποιοι να περισσεύουν. Μετά από ένα μήνα και αφού έχουμε μιλήσει με Υπουργείο, ΠΥΣΠΕ, Πρωτοβάθμια, Περιφέρεια κλπ, μας απορρόφησε η Ανατολική, γιατί σαφώς δε μπορούσαν να μας απολύσουν, αλλά ούτε και να μας πληρώνουν χωρίς να κάνουμε μάθημα. Η Ανατολική είχε πολλά κενά, αφού δεν είχαν πάρει μέχρι τότε κανέναν ΑΜΩ. Και έτσι σταθήκαμε τυχερές μέσα στην ατυχία μας. Πάντως όλα έγιναν νόμιμα με απόφαση της Περιφερειακής Διευθυνσης Εκπαίδευσης. Η Δυτική φέτος δεν ξέρω πως το έκανε αυτό το απαράδεκτο λάθος, γιατί τα άτομα που είναι εκεί πήραν λιγότερες από 14 ώρες, ενώ θα μπορούσαν να πάρουν λιγότερα άτομα και να έχουν όλοι 14ωρο.
Ok,τώρα κατάλαβα...Το ανέφερα απλά ,γιατί αν κι εμένα προσωπικά δεν με θίγει,έχω φίλη ,που ενώ ήταν να διοριστεί μεσω ΑΣΕΠ τρέχει με δύο λεωφορεία στη Σταυρούπολη από εκεί που πέρυσι ήταν Καλαμαριά...Και θεώρησα οτι είναι εμπαιγμός αυτό το πράγμα.Θα μου πεις η μόνη είναι?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161372
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 438
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 422
Σύνολο: 423

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.056 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.