*

Αποστολέας Θέμα: νεότερα για ΠΕΟ7  (Αναγνώστηκε 199037 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dorab

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #910 στις: Δεκέμβριος 20, 2010, 11:04:43 μμ »
Είναι εμπαιγμός, και δεν είναι το μόνο φυσικά. Απ τη στιγμή που δεν καλούν όλες οι διευθύνσεις ταυτόχρονα, θα γίνεται αυτό το μπάχαλο. Κ γω ξέρω άτομα που ήταν πολύ ψηλά στον πίνακα και βρέθηκαν χιλιόμετρα μακρυά από το σπίτι τους, γιατί οι κοντινές διευθύνσεις δεν είχαν καλέσει ακόμα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:06:58 »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #911 στις: Δεκέμβριος 22, 2010, 12:45:47 μμ »
Παιδιά άκουσα όμως ότι σήμερα θα βγούν ΑΜΩ και ΑΚΩ ειδικοτήτων...βέβαια μέχρι τώρα δεν υπάρχει τίποτα!!!!

καλε βγηκαν....στα ΡΩΣΙΚΑ κ στα ΤΟΥΡΚΙΚΑ...ειναι πιο σημαντικα βλεπεις :-X

Γιατί να μην είναι; Μετά την πρώτη γλώσσα, που πρέπει να είναι τα αγγλικά (για πρακτικούς λόγους, και όχι επειδή έχει κάποια ιδιαίτερη αξία σαν γλώσσα), η δεύτερη γλώσσα μπορεί να είναι οποιαδήποτε. Δεν καταλαβαίνω αυτό τον σνομπισμό προς άλλες γλώσσες (εκτός βέβαια, ότι μειώνονται θέσεις για τις δικές σας ειδικότητες, κάτι που είναι ανθρώπινο μεν.. άσχετο με την ουσία της εκπαίδευσης δε..).
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος SOPHIA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #912 στις: Δεκέμβριος 22, 2010, 03:11:10 μμ »
Παιδιά άκουσα όμως ότι σήμερα θα βγούν ΑΜΩ και ΑΚΩ ειδικοτήτων...βέβαια μέχρι τώρα δεν υπάρχει τίποτα!!!!

καλε βγηκαν....στα ΡΩΣΙΚΑ κ στα ΤΟΥΡΚΙΚΑ...ειναι πιο σημαντικα βλεπεις :-X

Γιατί να μην είναι; Μετά την πρώτη γλώσσα, που πρέπει να είναι τα αγγλικά (για πρακτικούς λόγους, και όχι επειδή έχει κάποια ιδιαίτερη αξία σαν γλώσσα), η δεύτερη γλώσσα μπορεί να είναι οποιαδήποτε. Δεν καταλαβαίνω αυτό τον σνομπισμό προς άλλες γλώσσες (εκτός βέβαια, ότι μειώνονται θέσεις για τις δικές σας ειδικότητες, κάτι που είναι ανθρώπινο μεν.. άσχετο με την ουσία της εκπαίδευσης δε..).

Δε νομιζω οτι εννοουσε κατι τετοιο... εννοειται οτι ολες οι γλωσσες ειναι το ιδιο σημαντικες γιατι μιλαμε πλεον για πολυγωσσια στην εκπαιδευση και ολοι συναδελφοι ειμαστε.και το συγκεκριμενο σχολιο δεν ειχε να κανει νομιζω με σνομπισμο αλλα με το οτι σε εκεινη τη φαση δεν ειχε καλεσει ακομα ατομα για την ειδικοτητα μας τη στιγμη που υπηρχαν παρα πολλα κενα τα οποια γνωριζαν και απο τα προηγουμενα ετη και ηταν το πλεον αυτονοητο να καλυψει τα "ευκολα" κενα πρωτα και μετα τις νεες ειδικοτητες που υποτιθεται οτι θε χρειαζοταν περισσοτερη οργανωση.
Και συγνωμη που απανταω εκ μερους αλλου αλλα εχω συνεχως την αισθηση οτι πρεπει να απολογουμαστε για οτι λεμε γιατι επικρατει το στερεοτυπο οτι δε θελουμε να μπουν αλλες γλωσσες στα σχολεια... Τουλαχιστον αποτι γνωριζω εγω κατι τετοιο δεν ισχυει ουτε για τους εκπαιδευτικους των γαλλικων ουτε των γερμανικων. Ο καθενας κοιταζει να κανει τη δουλεια του οσο καλυτερα μπορει και απο κει και περα τα συμφεροντα μας και και οι διεκδικησεις μας ως β γλωσσα ειναι κοινες. Οσο πιο γρηγορα το καταλαβουμε αυτο τοσο το καλυτερο επιτελους!!!

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #913 στις: Δεκέμβριος 27, 2010, 01:57:32 μμ »
Αν θιγονταν οι φυσικοι,φιλολογοι κτλ στα εργασιακα τους,σιγουρα θα αντιδρουσαν.Εξαλλου οι φιλολογοι ηδη αντιδρουν προς πολλες κατευθυνσεις.Οποιος ειναι  εξω απο το χορο πολλα τραγουδια λεει.Εγω δεν γνωριζω αλλο κλαδο που οι μονιμοι του να μετακινουνται σε 5-6 σχολεια λογω μειωσης των ωρων διδασκαλιας του μαθηματος τους και ταυτοχρονη εισαγωγη με προχειροτητα και χωρις σχεδιασμο,αλλων 4 γλωσσων.Χωρις αιθουσες,χωρις μειωση του προβλεπομενου αριθμου μαθητων για συγκροτηση τμηματος ενω ταυτοχρονα εισαγονται ολο και περισσοτερες γλωσσες.Χωρις σοβαρη αντιμετωπιση της ξενογλωσσης εκπαιδευσης.Πολυγλωσσια,να χαμε να λεγαμε δηλαδη.Εγω κανω μαθημα στην αιθουσα πληροφορικης,στην αιθουσα τελετων,οταν οι μαθητες εχουν γυμναστικη.Σνομπισμος υπαρχει ως προς την αντιμετωπιση της δημοσιας ξενογλωσσης εκπαιδευσης απο το ΥΠΕΠΘ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:06:58 »

Αποσυνδεδεμένος Dimitra@

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #914 στις: Δεκέμβριος 29, 2010, 12:07:46 μμ »
Καλημέρα,
σήμερα με πήρε η A´βάθμια Λαμίας στο κινητό για μια θέση 4 ώρες!
Αρνήθηκα....είμαι από Ν.Πέλλης.
Άρα υπάρχουν ελλείψεις και παίρνουν και άτομα με Ο μόρια!!

Καλή χρονιά και κάθε επιτυχία

Δήμητρα
Ο μέτριος δάσκαλος «λέει», ο καλός «εξηγεί», ο πολύ καλός «δείχνει», ο άριστος «εμπνέει»

Αποσυνδεδεμένος MelG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 258
  • Tout est possible.
    • Προφίλ
    • Καλά που έχουμε και τον Μάικλ Τζάκσον...
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #915 στις: Δεκέμβριος 29, 2010, 12:27:36 μμ »
Δε το καταλαβαίνω αυτό που τηλεφωνούν για 4 ώρες. Όσοι βάλαμε περιοχές και για ωρομισθία το κάναμε με το σκεπτικό να συμπληρώσουμε ωράριο κι ενδεχομένως να μετατραπούμε σε ακω. Γιατί λοιπόν δεν τηλεφωνούν σε κάποιον με 8/10/12 ώρες και τηλεφωνούν σε κάποιον που δεν έχει καμία ώρα; Να πω ότι σώζεται κάποιος με 4 ώρες θα το καταλάβαινα. Αλλά με 4 ώρες μπαίνεις και μέσα. Κι άντε να πάρουν κάποιον πχ που οι 4ώρες θα είναι δίπλα στο σπίτι του οπότε και 150 ευρώ του 4ωρου είναι κάτι σα δώρο. Αλλά ούτε αυτό κάνουν. Πώς μπορούν να πιστεύουν ότι θα ξεσπιτωθούμε ξανά και μάλιστα για 4 ώρες και τη στιγμή μάλιστα που καταργήθηκε το 40%; Εμμεσα μας λένε πως μας θεωρούν μ..κες; Δεν τους καταλαβαίνω.
Χαίρομαι που δε θα διοριστώ ποτέ τελικά γιατί θα μείνω στην πόλη μου που λατρεύω.
Καλά που έχουμε και τον Μάικλ Τζάκσον πάντως...
http://www.youtube.com/user/mjacksontruth

Αποσυνδεδεμένος Yorgos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #916 στις: Ιανουάριος 11, 2011, 07:40:56 μμ »
ετσι ειναι οι νεοι ωρομισθιοι. με 4 ωρες λυνουν το προβλημα της ζωης τους. πιστευω βεβαια οτι αυτο το κανουν για να μειωθει και καλα η ανεργεια. αλλιως δεν εξηγειται. Οσο για το πως μας θεωρουν ας μη το σχολιασω...Μονο και μονο που το υπουργειο δηλωνει πως καταφερε να μειωσει η και να εξαλλειψει την ωρομισθια....καταλαβαινετε για ποσο κοροιδα μας θεωρουν....

Αποσυνδεδεμένος marapap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #917 στις: Ιανουάριος 12, 2011, 04:50:59 μμ »
ετσι ειναι οι νεοι ωρομισθιοι. με 4 ωρες λυνουν το προβλημα της ζωης τους. πιστευω βεβαια οτι αυτο το κανουν για να μειωθει και καλα η ανεργεια. αλλιως δεν εξηγειται. Οσο για το πως μας θεωρουν ας μη το σχολιασω...Μονο και μονο που το υπουργειο δηλωνει πως καταφερε να μειωσει η και να εξαλλειψει την ωρομισθια....καταλαβαινετε για ποσο κοροιδα μας θεωρουν....
Καλά μας κάνουν.Αφού μας λένε οτι η προυπηρεσία φέτος ΔΕΝ θα μετρήσει κι εμείς δεχόμαστε να δουλέψουμε για 4 ώρες,δεν μας φταίνε οι άλλοι..

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #918 στις: Ιανουάριος 12, 2011, 05:02:57 μμ »
Ας μη δήλωνε ΚΑΝΕΝΑΣ για ωρομισθία φέτος (ή, τουλάχιστον, ας δήλωνε σε περιοχή κοντά στο σπίτι του μόνο). Από 'κει και πέρα γίνεται ανούσια κλάψα για προφανή πράγματα.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος kimolia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #919 στις: Ιανουάριος 14, 2011, 03:44:13 μμ »
Μέχρι τώρα μας έχουν πληρώσει και τον Νοέμβριο, τι γίνεται από δω και πέρα...??? Φτάνει  η 15η Ιανουαρίου, λέτε να μας βάλουν τον Δεκέμβριο???? έχετε κάποιο νεότερο από τις διευθύνσεις σας???

Αποσυνδεδεμένος Yorgos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #920 στις: Ιανουάριος 24, 2011, 10:45:31 μμ »
Συγνωμη αλλα θελω να ρωτησω κατι γιατι συγχιζομαι με αυτα που συμβαινουν και αναρωτιεμαι αν ειμαι εγω τρελος....Ειδα προσφατα οτι στα ξενογλωσσα πηρε προσφατα και παλι καποιους μειωμενου ωραριου....Ειναι δυνατον να προσλαμβανει κοσμο το γεναρη? Ποτε υποτιθεται οτι θα βγει η υλη και πως να κανεις τα ιδια τα παιδια να καταλαβουν οτι προκειται για σοβαρο μαθημα αν το ιδιο το υπουργειο αποφασιζει οτι σε καποια σχολεια θα ξεκινισει στα μεσα της χρονιας(αφου δε φροντιζει να στελνει εγκαιρως τους εκπαιδευτικους---μονο να λεει οτι τα σχολεια θα λειτουργησουν κανονικα χωρις προβλημα ηξεραν να λενε το σεπτεμβρη). Ειμαι σιγουρος οτι τα ιδια τα παιδια θα το δουν σαν ωρα διαλλειματος. Ειδικα τωρα που πλησιαζουν και παλι αποκριες και μετα πασχα σθγα μην εχουν το νου τους στα γαλλικα η τα γερμανικα...Ας πει καποιος τη γνωμη του να δω οτι δεν ειμαι εγω ο παρανοικος

Αποσυνδεδεμένος iiliop

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ07
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #921 στις: Ιανουάριος 24, 2011, 11:03:28 μμ »
Απο οσο ειδα πηραν απο πολλες ειδικοτητες τωρα τον φλεβαρη. Νομιζω πως τωρα καλυψαν κενα που προεκυψαν κατα την διαρκεια της φετινης σχολικης χρονιας. Εννοω πως αρχικα τα κενα αυτα τα ειχαν καλυψει αλλα λογω εγκυμοσυνων κλπ κλπ οι θεσεις αυτες εμειναν κενες. δεν ξερω σιγουρα βεβεα...

Αποσυνδεδεμένος marigen

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 404
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #922 στις: Ιανουάριος 25, 2011, 03:38:22 μμ »
Συγνωμη αλλα θελω να ρωτησω κατι γιατι συγχιζομαι με αυτα που συμβαινουν και αναρωτιεμαι αν ειμαι εγω τρελος....Ειδα προσφατα οτι στα ξενογλωσσα πηρε προσφατα και παλι καποιους μειωμενου ωραριου....Ειναι δυνατον να προσλαμβανει κοσμο το γεναρη? Ποτε υποτιθεται οτι θα βγει η υλη και πως να κανεις τα ιδια τα παιδια να καταλαβουν οτι προκειται για σοβαρο μαθημα αν το ιδιο το υπουργειο αποφασιζει οτι σε καποια σχολεια θα ξεκινισει στα μεσα της χρονιας(αφου δε φροντιζει να στελνει εγκαιρως τους εκπαιδευτικους---μονο να λεει οτι τα σχολεια θα λειτουργησουν κανονικα χωρις προβλημα ηξεραν να λενε το σεπτεμβρη). Ειμαι σιγουρος οτι τα ιδια τα παιδια θα το δουν σαν ωρα διαλλειματος. Ειδικα τωρα που πλησιαζουν και παλι αποκριες και μετα πασχα σθγα μην εχουν το νου τους στα γαλλικα η τα γερμανικα...Ας πει καποιος τη γνωμη του να δω οτι δεν ειμαι εγω ο παρανοικος

δεν έχεις άδικο, είναι όπως ακριβώς τα λες. αλλά δεν είναι νέο φαινόμενο, κάθε χρόνο αυτό γίνεται, ειδικά με τους ωροσμίσθιους. και δεν πιστεύω οτι είναι νέα κενά, αλλά υπάρχουν από την αρχή της χρονιάς. ούτε πιστεύω οτι έχουν καλυφθεί όλα σε όλες τις διευθύνσεις.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #923 στις: Ιανουάριος 25, 2011, 04:25:11 μμ »
Συγνωμη αλλα θελω να ρωτησω κατι γιατι συγχιζομαι με αυτα που συμβαινουν και αναρωτιεμαι αν ειμαι εγω τρελος....Ειδα προσφατα οτι στα ξενογλωσσα πηρε προσφατα και παλι καποιους μειωμενου ωραριου....Ειναι δυνατον να προσλαμβανει κοσμο το γεναρη? Ποτε υποτιθεται οτι θα βγει η υλη και πως να κανεις τα ιδια τα παιδια να καταλαβουν οτι προκειται για σοβαρο μαθημα αν το ιδιο το υπουργειο αποφασιζει οτι σε καποια σχολεια θα ξεκινισει στα μεσα της χρονιας(αφου δε φροντιζει να στελνει εγκαιρως τους εκπαιδευτικους---μονο να λεει οτι τα σχολεια θα λειτουργησουν κανονικα χωρις προβλημα ηξεραν να λενε το σεπτεμβρη). Ειμαι σιγουρος οτι τα ιδια τα παιδια θα το δουν σαν ωρα διαλλειματος. Ειδικα τωρα που πλησιαζουν και παλι αποκριες και μετα πασχα σθγα μην εχουν το νου τους στα γαλλικα η τα γερμανικα...Ας πει καποιος τη γνωμη του να δω οτι δεν ειμαι εγω ο παρανοικος

δεν έχεις άδικο, είναι όπως ακριβώς τα λες. αλλά δεν είναι νέο φαινόμενο, κάθε χρόνο αυτό γίνεται, ειδικά με τους ωροσμίσθιους. και δεν πιστεύω οτι είναι νέα κενά, αλλά υπάρχουν από την αρχή της χρονιάς. ούτε πιστεύω οτι έχουν καλυφθεί όλα σε όλες τις διευθύνσεις.

Που βασίζεις την πίστη σου αυτή; Σε στοιχεία ή απλά να λέμε κάτι;
Το πιθανότερο (και λογικότερο) είναι ότι τα περισσότερα κενά προέκυψαν στην πορεία.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161372
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 472
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 426
Σύνολο: 426

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.