*

Αποστολέας Θέμα: Α' φάση αναπληρωτών Τεχνικών Ειδικοτήτων 2010-2011  (Αναγνώστηκε 46960 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος froski

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 (πρώην 17.02) Μηχανολόγος
    • Προφίλ
Απ: Α' φάση αναπληρωτών Τεχνικών Ειδικοτήτων 2010-2011
« Απάντηση #98 στις: Σεπτέμβριος 16, 2010, 08:47:54 μμ »
Για ποια ειδικότητα ρώτησες tinaki; Φαντάζομαι για ΠΕ1702.
Όσο για ΠΕ19-20 έχω μία πληροφόρια από Ζάκυνθο για πάρα πολλούς υπεράριθμους μόνιμους. Αν αυτό συμβαίνει και σε άλλα μέρη, τότε δεν θα πάρει αναπληρωτές.
Για ΠΕ 17.02 και τις ειπα οτι οι κυκλαδες μετα τις υπεραριθμιες σηλωσαν 8 κενα μηχανολογων....δεν ηξερε τι να πει.
Τι να πει; Τι να πει;!!!! Κενά υπάρχουν και σε άλλα σχολεία σε άλλες περιοχές. Είναι απαράδεκτη η κατάσταση στο υπουργείο. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Α' φάση αναπληρωτών Τεχνικών Ειδικοτήτων 2010-2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:36:51 »

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Α' φάση αναπληρωτών Τεχνικών Ειδικοτήτων 2010-2011
« Απάντηση #99 στις: Σεπτέμβριος 16, 2010, 08:54:33 μμ »
Για ποια ειδικότητα ρώτησες tinaki; Φαντάζομαι για ΠΕ1702.
Όσο για ΠΕ19-20 έχω μία πληροφόρια από Ζάκυνθο για πάρα πολλούς υπεράριθμους μόνιμους. Αν αυτό συμβαίνει και σε άλλα μέρη, τότε δεν θα πάρει αναπληρωτές.
Πόσο πας στοίχημα ότι θα ζήσουμε να δούμε και απολύσεις υπεράριθμων και σχετικά άμεσα;

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3426
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Α' φάση αναπληρωτών Τεχνικών Ειδικοτήτων 2010-2011
« Απάντηση #100 στις: Σεπτέμβριος 16, 2010, 09:13:44 μμ »
δεν εχετε καταλαβει ακομα τι εκανε με το νομοσχεδιο η κυρια...

Εχει ενωσει απειρα τμηματα......ενημερωτικα ....επειδη ξερω για Σιβιτανιδειο ...οχι επειδη ημουν εκει..δεν ημουν ποτε...αλλα ειναι συγγενης μεσα....στο ενα σχολειο εχουν 6 μονιμους........λετε να μην παρουν ατομα..???? ΕΛΕΟΣ εκτος και αν κανουν αποσπασεις φουλ ..
Οντως δεν θα παρουν οσους περυσι.....αλλα πχ απο μηχανολογους χρειαζονται στανταρ 9-10 ατομα

Αποσυνδεδεμένος tinakipe17

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 727
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Α' φάση αναπληρωτών Τεχνικών Ειδικοτήτων 2010-2011
« Απάντηση #101 στις: Σεπτέμβριος 17, 2010, 12:44:14 πμ »
δεν εχετε καταλαβει ακομα τι εκανε με το νομοσχεδιο η κυρια...

Εχει ενωσει απειρα τμηματα......ενημερωτικα ....επειδη ξερω για Σιβιτανιδειο ...οχι επειδη ημουν εκει..δεν ημουν ποτε...αλλα ειναι συγγενης μεσα....στο ενα σχολειο εχουν 6 μονιμους........λετε να μην παρουν ατομα..???? ΕΛΕΟΣ εκτος και αν κανουν αποσπασεις φουλ ..
Οντως δεν θα παρουν οσους περυσι.....αλλα πχ απο μηχανολογους χρειαζονται στανταρ 9-10 ατομα
αφου θα παρουν οπως λες 9-10 ατομα στη σιβιτ, ποσα αλλα θα παρουν για την υπολοιπη ελλαδα.γιατι κενα υπαρχουν,ασχετα αν τα κρυβουν και υπολειτουργησει η τεχνικη εκπαιδευση,χεσ....αν για μας.Ποσα ατομα λες να παρει απο τον πινακα?  β'πειραιας πολλα κενα, κυκλαδες πολλα κενα, πελλοπονησος κενα...οποτε ποσες προσληψεις εκτιμας?
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 08, 2012, 09:39:12 μμ από Lasid »
Η ζωή δεν μετριέται από τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε,
αλλά από τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Α' φάση αναπληρωτών Τεχνικών Ειδικοτήτων 2010-2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:36:51 »

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: Α' φάση αναπληρωτών Τεχνικών Ειδικοτήτων 2010-2011
« Απάντηση #102 στις: Σεπτέμβριος 17, 2010, 08:24:20 πμ »
Μολις μιλησα με το υπουργειο. Παιδια  χρειαζομαστε γερα νευρα τωρα...
Θα σας πω τι ακριβως μου ειπαν στο τηλ και δεν ειναι πλακα. ΜΑΚΑΡΙ να ειναι ψεμα.
Αλλα μια φαση λεει θα γινει αναπληρωτων και τελος...και απο τεχνικες ειδικοτητες δεν θα παρουμε κανεναν γιατι δεν χρειαζομαστε. Και αν παρουμε θα ειναι 2 με 3 ατομα.ΠΑΓΩΣΑΑΑΑΑΑ! Λεω μα τι λετε η Σιβιτανίδειος καθε χρονο παιρνει 15 με 20 και αλλοι 30 απο τον πινακα αναπληρωτων...τι θα γινει με τα κενα; Και μου λεει ποια κενα...δεν υπαρχουν κενα σε σας. Παιδια δεν ειμαι καλααααα......και δεν ειναι πλακα, μακαρι να ηταν, με τετοια θεματα δεν κανεις πλακα. Και εγω ειμαι αμεσα θιγμενη,εχασα τον διορισμο φετος και τωρα βλεπω οτι ουτε αναπληρωτρια δε δουλευω.
Τσάμπα πανικοβάλεσαι tinaki. Τα πράγματα είναι απλά μαθηματικά. Μην μπαίνεις στο τρυπάκι να μιλάς με τον κάθε σκερβελέ στο υπουργείο.
Στους ΠΕ1702,06, μία φάση, πιθανότατα μικρή, θα γίνει τέλη Σεπτέμβρη με τα κενά που ήδη υπάρχουν (τα κενά δεν είναι όντως πολλά).
Μία (μεγάλη) 2η φάση θα γίνει μέσα με τέλη Οκτώβρη, όταν θα αποχωρήσουν αυτοί που συνταξιοδοτηθούν (φεύγουν 9-11 Οκτώβρη),
και μία (τουλάχιστον) 3η φάση διορθωτική, θα γίνει μέχρι τα χριστούγεννα.
Όσοι είναι πολύ ψηλά στον πίνακα και έχουν δηλώσει παντού, θα πιάσουν μεν δουλειά πιο γρήγορα αλλά θα υποστούν τη στρατηγική του υπουργείου να στέλνει στην εξορία τους "παχυλά αμοιβόμενους" εκπαιδευτικούς (κοίτα την α φάση για να καταλάβεις). (Εξαιρούνται οι Σιβιτανιδίτες).
Όσοι είναι πιο κάτω θα είναι πιο τυχεροί.
Όσοι είναι πολύ πιο κάτω καλά θα κάνουν να ψάξουν για μόνιμη δουλειά.
Στατιστικά εκτιμώ:
α φάση μας: τουλάχιστον 20 άτομα (με τους Σιβιτανιδίτες)
β φάση μας: τουλάχιστον 25 άτομα
γ και πλέον φάσεις: απροσδιόριστος αριθμός (πιθανότατα μονοψήφιος)
Αυτή είναι η δική μου εκτίμηση και ως τότε, εγώ τουλάχιστον, θα ασχοληθώ φουλ με τις τρέχουσες άλλες ασχολίες μου.
Χαιρετισμούς σε όλους
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 16, 2012, 04:38:44 μμ από Lasid »
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος tinakipe17

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 727
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Α' φάση αναπληρωτών Τεχνικών Ειδικοτήτων 2010-2011
« Απάντηση #103 στις: Σεπτέμβριος 17, 2010, 09:42:09 πμ »
Τσάμπα πανικοβάλεσαι tinaki. Τα πράγματα είναι απλά μαθηματικά. Μην μπαίνεις στο τρυπάκι να μιλάς με τον κάθε σκερβελέ στο υπουργείο.
Στους ΠΕ1702,06, μία φάση, πιθανότατα μικρή, θα γίνει τέλη Σεπτέμβρη με τα κενά που ήδη υπάρχουν (τα κενά δεν είναι όντως πολλά).
Μία (μεγάλη) 2η φάση θα γίνει μέσα με τέλη Οκτώβρη, όταν θα αποχωρήσουν αυτοί που συνταξιοδοτηθούν (φεύγουν 9-11 Οκτώβρη),
και μία (τουλάχιστον) 3η φάση διορθωτική, θα γίνει μέχρι τα χριστούγεννα.
Όσοι είναι πολύ ψηλά στον πίνακα και έχουν δηλώσει παντού, θα πιάσουν μεν δουλειά πιο γρήγορα αλλά θα υποστούν τη στρατηγική του υπουργείου να στέλνει στην εξορία τους "παχυλά αμοιβόμενους" εκπαιδευτικούς (κοίτα την α φάση για να καταλάβεις). (Εξαιρούνται οι Σιβιτανιδίτες).
Όσοι είναι πιο κάτω θα είναι πιο τυχεροί.
Όσοι είναι πολύ πιο κάτω καλά θα κάνουν να ψάξουν για μόνιμη δουλειά.
Στατιστικά εκτιμώ:
α φάση μας: τουλάχιστον 20 άτομα (με τους Σιβιτανιδίτες)
β φάση μας: τουλάχιστον 25 άτομα
γ και πλέον φάσεις: απροσδιόριστος αριθμός (πιθανότατα μονοψήφιος)
Αυτή είναι η δική μου εκτίμηση και ως τότε, εγώ τουλάχιστον, θα ασχοληθώ φουλ με τις τρέχουσες άλλες ασχολίες μου.
Χαιρετισμούς σε όλους
Καλημέρα.Δεν ξέρω γιατί αλλά έχεις έναν τρόπο να με ηρεμείς! ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;)
Να σε καλά.Μακάρι να είναι έτσι όπως τα λες.Την σειρά μου στον πίνακα την ξέρεις...και δηλ. λες να ηρεμήσω γιατι θα δουλέψω?Έβαλα ναι παντού.Αυτό με τους παχυλά αμοιβόμενους δεν το κατάλαβα.Αν θέλεις στείλε μου pm και εξήγησε μου.Φιλιά και να σε καλά.

Φαντάζεσαι να βρεθούμε κάποτε στο ίδιο σχολείο?
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 16, 2012, 04:39:29 μμ από Lasid »
Η ζωή δεν μετριέται από τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε,
αλλά από τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος froski

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 (πρώην 17.02) Μηχανολόγος
    • Προφίλ
Απ: Α' φάση αναπληρωτών Τεχνικών Ειδικοτήτων 2010-2011
« Απάντηση #104 στις: Σεπτέμβριος 17, 2010, 09:57:23 πμ »
Αυτή είναι η δική μου εκτίμηση και ως τότε, εγώ τουλάχιστον, θα ασχοληθώ φουλ με τις τρέχουσες άλλες ασχολίες μου.
Τα πράγματα θα ήταν πολύ καλύτερα στις τεχνικές ειδικότητες εαν όσοι έχουν δουλειά, και είναι πάρα πολλοί αυτοί (μόνιμοι και μη), δεν ασχολιόντουσαν με την εκπαίδευση και δεν "τρώγανε" τζάμπα τις θέσεις στα σχολεία.
Γενικά το λέω και όχι προσωπικά σε κάποιον: "Αφού έχεις δουλειά, γιατί κάνεις και τον καθηγητή και ταλαιπωρείσαι; Γιατί στερείς από εμάς που δεν έχουμε άλλα εισοδήματα και λατρεύουμε την εκπαίδευση, γιατί μας στερείς το δικαίωμα να μπαίνουμε στην τάξη;"

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3426
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Α' φάση αναπληρωτών Τεχνικών Ειδικοτήτων 2010-2011
« Απάντηση #105 στις: Σεπτέμβριος 17, 2010, 10:05:02 πμ »
Αυτή είναι η δική μου εκτίμηση και ως τότε, εγώ τουλάχιστον, θα ασχοληθώ φουλ με τις τρέχουσες άλλες ασχολίες μου.
Τα πράγματα θα ήταν πολύ καλύτερα στις τεχνικές ειδικότητες εαν όσοι έχουν δουλειά, και είναι πάρα πολλοί αυτοί (μόνιμοι και μη), δεν ασχολιόντουσαν με την εκπαίδευση και δεν "τρώγανε" τζάμπα τις θέσεις στα σχολεία.
Γενικά το λέω και όχι προσωπικά σε κάποιον: "Αφού έχεις δουλειά, γιατί κάνεις και τον καθηγητή και ταλαιπωρείσαι; Γιατί στερείς από εμάς που δεν έχουμε άλλα εισοδήματα και λατρεύουμε την εκπαίδευση, γιατί μας στερείς το δικαίωμα να μπαίνουμε στην τάξη;"

γιατι ο καθενας ειναι απληστος......οσα πιο πολλα μπορει να κανει θα κανει......αλλη κουβεντα αυτο
..Τινακι μην ασχολεισαι με κανεναν κοπανο στο υπουργειο......στανταρ θα παρουν περισσοτερους και απο περυσι στα σχολεια δευτεροβαθμιας αν αναλογιστεις οτι περυσι κανανε τους προβλεπομενους διορισμους απο ασεπ ...φετος ομως κανανε ελαχιστους οποτε θα μπουν αναπληρωτες...αμα εισαι ψηλα στον πινακα μην ανησυχεις καθολου......

Μας εχουν βαλει ολους σε απιστευτο τρυπακι ....

Αποσυνδεδεμένος Alkyoni

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 17.02
    • Προφίλ
Απ: Α' φάση αναπληρωτών Τεχνικών Ειδικοτήτων 2010-2011
« Απάντηση #106 στις: Σεπτέμβριος 17, 2010, 11:05:11 πμ »
Καλημέρα σας!!
Έκανα μερικά τηλέφωνα σήμερα αλλά χωρίς να πάρω ουσιαστικές πληροφορίες.
α) στην ΔΔΕ Κυκλάδων που μου είπαν ότι δεν ξέρουν τίποτα για τα κενά.Ίσως κάποια έχουν καλυφθεί.. Όταν ρώτησα πως μπορεί να έχουν καλυφθεί η απάντηση ήταν "εεε.... δεν ξέρω κι εμείς από το Alfavita ενημερωνόμαστε"
β) στο υπουργείο που μεν δεν έχουν κάποια ενημέρωση για ανακοίνωση πρόσληψης αναπληρωτών αλλά τα κενά τα έχει η διευθύντρια και κοιτάζει να δει για πιστώσεις και εφόσον αυτές υπάρχουν κάποια στιγμή θα καλέσουν Τεχνικές Ειδικότητες.Ανέφερα για τις πιστώσεις των 15500 προσλήψεων και μου είπε πως πρέπει να κάνουμε υπομονη...

Όπως είπα στην αρχή δεν έχω κάτι νεότερο θετικό αλλά δεν έχω και κάτι αρνητικό όπως η Τίνα. Αυτό που εγώ φοβάμαι γενικά είναι μη δώσουν τα χρήματα για πρόσληψη φιλογόγων κλπ που πιέζουν αρκετά και επιπλέον θεωρούν εμάς δευτερεύσουσες ειδικότητες.
When we are no longer afraid, then we begin to live....

Αποσυνδεδεμένος rpd2301

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Γυναίκα
  • είναι βολικό να ονομάζεις τη δειλία ωριμότητα.-
    • Προφίλ
Απ: Α' φάση αναπληρωτών Τεχνικών Ειδικοτήτων 2010-2011
« Απάντηση #107 στις: Σεπτέμβριος 17, 2010, 11:10:12 πμ »
χθες στον σκαϊ ένας κύριος (ο οποίος δεν κατάλαβα ποιος ήταν) είπε οτι μέχρι το τέλος την ερχόμενης εβδομάδας θα πάρουν και όσους είναι για τεχνικές ειδικότητες αλλά θα είναι λίγοι.

αυτό μάλλον δεν είναι καλό.
όχι. σίγουρα δεν είναι καλό.
η ανθρώπινη φύση μισεί κάθετι που υπερέχει

Αποσυνδεδεμένος Alkyoni

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 17.02
    • Προφίλ
Απ: Α' φάση αναπληρωτών Τεχνικών Ειδικοτήτων 2010-2011
« Απάντηση #108 στις: Σεπτέμβριος 17, 2010, 11:21:06 πμ »
χθες στον σκαϊ ένας κύριος (ο οποίος δεν κατάλαβα ποιος ήταν) είπε οτι μέχρι το τέλος την ερχόμενης εβδομάδας θα πάρουν και όσους είναι για τεχνικές ειδικότητες αλλά θα είναι λίγοι.

αυτό μάλλον δεν είναι καλό.
όχι. σίγουρα δεν είναι καλό.

Το "πολλοί" 'η το "λίγοι" είναι σχετικό... Αν πχ έπαιρναν 200 ΠΕ17.02 και άλλους 200 ΠΕ02 θα υπήρχε μια τεράστια διαφορά.

Δεν ξέρω τι εννούσε ο κύριος με το "λίγοι".  Καθένας βγαίνει και λέει τα δικά του. Εμείς πάλι απελπισμένοι καθόμαστε και ακούμε τον οποιοδήποτε και η διάθεσή μας μεταβάλλεται ανάλογα...
Θα συνιστούσα ψυχραιμία. Αργά η γρήγορα θα μάθουμε και αν τα νέα είναι καλά για τον καθένα μας θα χαρούμε. Αν πάλι δεν είναι καλά ας στενοχωρηθούμε τότε και όχι προκαταβολικά...

Για σκεφτείτε και το αλλο... Χειρότερα από πέρυσι δε νομίζω να γίνει...
When we are no longer afraid, then we begin to live....

Αποσυνδεδεμένος phni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 233
  • Φύλο: Άντρας
  • πε 17.02
    • Προφίλ
Απ: Α' φάση αναπληρωτών Τεχνικών Ειδικοτήτων 2010-2011
« Απάντηση #109 στις: Σεπτέμβριος 17, 2010, 11:29:30 πμ »
απο το 2005 και μετα διοριζε καμια 40ρια ατομα και επαιρνε περιπου 80 αναπληρωτες χωρια τους ωρομισθιους εκτος απο περσι.χωρις την ΣΙΒΙΤΑΝΙΔΕΙΟ .αρκετα κενα εχουν καλυφθει αλλα υπαρχουν ακομα.το θεμα ειναι αν παρει ποσους θα παρει;

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: Α' φάση αναπληρωτών Τεχνικών Ειδικοτήτων 2010-2011
« Απάντηση #110 στις: Σεπτέμβριος 17, 2010, 12:10:19 μμ »
Αυτή είναι η δική μου εκτίμηση και ως τότε, εγώ τουλάχιστον, θα ασχοληθώ φουλ με τις τρέχουσες άλλες ασχολίες μου.
Τα πράγματα θα ήταν πολύ καλύτερα στις τεχνικές ειδικότητες εαν όσοι έχουν δουλειά, και είναι πάρα πολλοί αυτοί (μόνιμοι και μη), δεν ασχολιόντουσαν με την εκπαίδευση και δεν "τρώγανε" τζάμπα τις θέσεις στα σχολεία.
Γενικά το λέω και όχι προσωπικά σε κάποιον: "Αφού έχεις δουλειά, γιατί κάνεις και τον καθηγητή και ταλαιπωρείσαι; Γιατί στερείς από εμάς που δεν έχουμε άλλα εισοδήματα και λατρεύουμε την εκπαίδευση, γιατί μας στερείς το δικαίωμα να μπαίνουμε στην τάξη;"

Λυπάμαι που ακούω εσένα (που μου φάνηκες κάποτε συγκροτημένη) να έχεις τέτοις απόψεις.
Αυτοί που μπορούν να σε συναγωνιστούν στην εκπαίδευση (αν αφαιρέσεις τους παλιούς Σιβιτανιδίτες με τα τριαντάμηνα) είναι άτομα που έκαναν το ΕΠΠΑΙΚ έχοντας ένα κάρο προσόντα (και γι αυτό μοριοδοτήθηκαν). Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι κακώς αυτοί ασχολούνται με την εκπαίδευση?
Δεν στερούν τίποτα κι από κανένα. Δεν κάνουν τίποτα "τσάμπα". Παίρνουν ότι δικαιούνται. Κι ευτυχώς που υπάρχουν, για την ποιότητα της τεχνικής εκπαίδευσης.
Για μένα ο πίνακας στην τεχνική εκπαίδευση έπρεπε να λογαριαζόταν με μόρια.
Έχεις κύριε ΑΣΕΤΕΜ? Πάρε τόσα μόρια
Έχεις ΕΠΠΑΙΚ, μεταπτυχιακό, προυπηρεσία, Αγγλικά, Ιταλικά, Πορτογαλικά? Τόσα μόρια
Κι όχι αυτά τα "φακιρικά" που γινόντουσαν και γίνονται (ΠΔΣ, Σιβιτ κλπ...)
Μόνο τότε θα είχαμε πραγματική τεχνική εκπαίδευση...

ΥΣ: Καλή τοποθέτηση και καλό διορισμό του χρόνου... Αν υπάρχει ακόμη κράτος...)
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος comba

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: Α' φάση αναπληρωτών Τεχνικών Ειδικοτήτων 2010-2011
« Απάντηση #111 στις: Σεπτέμβριος 17, 2010, 12:41:09 μμ »
Αυτή είναι η δική μου εκτίμηση και ως τότε, εγώ τουλάχιστον, θα ασχοληθώ φουλ με τις τρέχουσες άλλες ασχολίες μου.
Τα πράγματα θα ήταν πολύ καλύτερα στις τεχνικές ειδικότητες εαν όσοι έχουν δουλειά, και είναι πάρα πολλοί αυτοί (μόνιμοι και μη), δεν ασχολιόντουσαν με την εκπαίδευση και δεν "τρώγανε" τζάμπα τις θέσεις στα σχολεία.
Γενικά το λέω και όχι προσωπικά σε κάποιον: "Αφού έχεις δουλειά, γιατί κάνεις και τον καθηγητή και ταλαιπωρείσαι; Γιατί στερείς από εμάς που δεν έχουμε άλλα εισοδήματα και λατρεύουμε την εκπαίδευση, γιατί μας στερείς το δικαίωμα να μπαίνουμε στην τάξη;"
στην τεχνική εκπαίδευση πρέπει να διδάσκουν επαγγελματίες όπως γίνεται σε όλες τις χώρες του εξωτερικού με ισχυρή τεχνική εκπαίδευση.
Δεν είμαστε ούτε φιλόλογοι ούτε μαθηματικοί...
άνεργος καθηγητής ηλεκτρολόγος ή μηχανολόγος να διδάξει στους μαθητές τι;;;(μιλάμε για ΕΠΑΣ-ΕΠΑΛ και όχι Γενικό Λύκειο)
η πορεία του καθηγητή τεχνικών ειδικοτήτων πρέπει να είναι: =>αποφοίτηση>επαγγελματική εμπειρία>και ΜΕΤΑ στην εκπαίδευση
γιαυτό και πρέπει στις προσλήψεις τεχνικών ειδικοτήτων να λαμβάνεται υπόψη η επαγγελματική εμπειρία ως ισχυρό μοριοδοτούμενο κριτήριο όπως και πιστεύω ότι θα γίνει στο αμέσως επόμενο νομοσχέδιο που θα αφορά την τεχνική εκπαίδευση.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161198
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 785
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 718
Σύνολο: 731

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.