*

Αποστολέας Θέμα: Κενά Θεολόγων  (Αναγνώστηκε 59649 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Κενά Θεολόγων
« Απάντηση #112 στις: Οκτώβριος 03, 2010, 03:19:57 μμ »
Μπορεί να μην έχει άμεση σχέση με το θέμα,μπορεί να μην είναι απόλυτα ακριβές,αλλά βρήκα αρκετά ενδιαφέρον το παρακάτω άρθρο.

http://manitaritoubounou.wordpress.com/2010/10/02/thrisk-pyr-neolyk-pasok/

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κενά Θεολόγων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:57:20 »

Αποσυνδεδεμένος Aliag

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Κενά Θεολόγων
« Απάντηση #113 στις: Οκτώβριος 03, 2010, 07:28:56 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι, μπορεί κάποιος να μου απαντήσει τελικά τι θα ισχύσει φέτος; Τα μόρια που θα πάρουμε ως αναπληρωτές ή ωρομίσθιοι θα μετρούν για τον πίνακα 'η μόνο για ΑΣΕΠ. Έχουν κλειδώσει οι πίνακες? Διαβάσατε το δελτίο τύπου της Ειδικής Αγωγής; Άφηνε ανοιχτό το θέμα της προϋπηρεσίας για φέτος...Έχω μπερδευτεί!!!! Υπάρχει κάποιος που μπορεί να μας απαντήσει επιτέλους υπεύθυνα; Έχει κανείς καμιά πληροφορία? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αποσυνδεδεμένος mrtheo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κενά Θεολόγων
« Απάντηση #114 στις: Οκτώβριος 03, 2010, 07:44:40 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι, μπορεί κάποιος να μου απαντήσει τελικά τι θα ισχύσει φέτος; Τα μόρια που θα πάρουμε ως αναπληρωτές ή ωρομίσθιοι θα μετρούν για τον πίνακα 'η μόνο για ΑΣΕΠ. Έχουν κλειδώσει οι πίνακες? Διαβάσατε το δελτίο τύπου της Ειδικής Αγωγής; Άφηνε ανοιχτό το θέμα της προϋπηρεσίας για φέτος...Έχω μπερδευτεί!!!! Υπάρχει κάποιος που μπορεί να μας απαντήσει επιτέλους υπεύθυνα; Έχει κανείς καμιά πληροφορία? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Σύμφωνα με το πολυνομοσχέδιο, οι πίνακες έχουν κλειδώσει και η προυπηρεσία η φετινή θα προστεθεί στον καινούργιο πίνακα του ΑΣΕΠ, μέχρι να γίνει όμως, όλα είναι πιθανά, έτσι έλεγε και για το πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας και το άφησαν μέχρι το 2014!Χρειάζεται πίεση συνδικαλιστική!ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΗ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΘΕΟΛΟΓΟΙ ΝΑ ΚΙΝΗΘΟΥΜΕ.  ΜΕ ΤΟ ΝΕΟ ΛΥΚΕΙΟ, ΣΧΕΔΟΝ ΕΞΑΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΜΑΣ.
ΣΕ ΑΛΛΗ ΜΟΙΡΑ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΟΥ ΔΙΝΩ ΚΙ Ο,ΤΙ ΨΑΧΝΩ ΠΙΣΩ ΜΟΥ ΤΟ ΑΦΗΝΩ.

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ01

  • Moderator
  • Πλήρες μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 378
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κενά Θεολόγων
« Απάντηση #115 στις: Οκτώβριος 03, 2010, 08:15:47 μμ »
Του χρόνου θα γράφουμε στο pde στο αντίστοιχο link: "κάποτε υπήρχαν κενά θεολόγων"!!!  >:( >:( >:(

Το ότι θα πρέπει να κινηθούμε είναι βέβαιιο και θα πρέπει να μιλήσουμε και στις σχολές μας και στην Ιεραρχία γιατί δεν το έχουν πάρει και πολύ χαμπάρι...

Together we stand!!! Divided we fall...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κενά Θεολόγων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:57:20 »

Αποσυνδεδεμένος stenik

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Κενά Θεολόγων
« Απάντηση #116 στις: Οκτώβριος 03, 2010, 08:22:31 μμ »
Συνάδελφε ΠΕ01 μπράβο.....ακριβώς αυτό....πρέπει να μιλήσουμε σε όποιους και όπου μπορούμε ώστε,όπως οφείλουν να κάνουν,να λάβουν θέση και η Ιεραρχία αλλά και οι Θεολογικές σχολές...άλλωστε,κατά τη θέση του Υπεπθ σε διαβούλευση είναι το όλο θέμα.....και η πραγματικότητα είναι πολύ σοβαρή. Ο σχεδιασμός από το Υπεπθ έγινε πολύ "προσεχτικά" ώστε σχεδόν να εξαφνιστεί το μάθημα...

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ01

  • Moderator
  • Πλήρες μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 378
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κενά Θεολόγων
« Απάντηση #117 στις: Οκτώβριος 03, 2010, 08:27:09 μμ »
Κατά τη γνώμη μου βέβαια επιλογή του μαθήματος των θρησκευτικών δεν σημαίνει απαραίτητα και εξαφάνιση του. Άλλωστε η νέα γενιά των θεολόγων που εργάζονται ήδη στα σχολεία απέχουν πολύ από το συντηριτικό και μονόχνωτο που είχαν κάποτε παλιοί καθηγητές μας... αλλά μπορείτε να μου πείτε ότι θα δοθεί η δυνατότητα να επιλέξουν τα παιδιά τελικά?

Εν ονόματι της οικ. κρίσης π.χ. θα λένε στους μαθητές οι διευθυντές των σχολείων: "τι τα θες τα θρησκευτικά τώρα? δεν τα έμαθες τόσα χρόνια? φέτος έχουμε θεατρολόγο - τυχαία η επιλογή δεν έχω τπτ με τον κλάδο- να διαλέξεις αυτόν, σιγά μην φωνάξουμε θεολόγο για 2 τάξεις..."

Αυτό που με αγχώνει είναι ότι δυστυχώς στην ελλάδα τίποτα δεν λειτουργεί σωστά και τα αυτονόητα, όπως το δικαίωμα στη γνώση και στην εργασία κ.α. πρέπει να το αποκτήσεις αφού φωνάξεις, τσιρίξεις, απαιτήσεις, γλύψεις...

Μια σκέψη κατέθεσα. Παρόλα αυτά εγώ από εβδομάδα θα συναντήσω κάποιους καθηγητές μου από τη σχολή μου στη Θεσσαλονίκη και θα τους καταθέσω τους προβληματισμους μου... απο εκεί και πέρα νομίζω πως θα πρέπει να οργανωθούμε... και να μην ξεχνάμε ότι η ιεραρχία έχει δύναμη, ας μην τους αφήσουμε αμέτοχους...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 03, 2010, 08:29:41 μμ από ΠΕ01 »
Together we stand!!! Divided we fall...

Αποσυνδεδεμένος stenik

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Κενά Θεολόγων
« Απάντηση #118 στις: Οκτώβριος 03, 2010, 09:11:24 μμ »
κανείς από όσους εξ'ημών έχουμε δουλέψει σε σχολεία δε λέμε ότι είναι κακό να υπήρχε μιάς μορφής επιλογής για το μάθημα και,όπως έχω ξαναγράψει και συμφωνώ ΠΕ01,οι νέες γενιές θεολόγων δεν έχουν καμία σχέση με τις παλιότερες "εικόνες και αντιλήψεις"...η επαφή με τα παιδιά είναι η μεγαλύτερη που υπάρχει σε σύγκριση με άλλες ειδικκότητες,χωρίς να υποτιμώ τις άλλες ειδικότητες και με τις όποιες εξαιρέσεις φυσικά,για τη δικιά μας.

Έτσι δεν υπήρχε θέμα για την επιλογή του μαθήματος ή όχι...όμως με το συγκεκριμένο σχέδιο του Υπεπθ το μάθημα ανήκει σε μια ομάδα μαθημάτων και με ένα τρόπο επιλογής όπου ουσιαστικά και να θέλει ένας μάθητής να επιλέξει τα θρησκευτικά δε θα μπορεί να το επιλέξει.

Πολύ καλό το άρθρο του κ.Τάτση για το θέμα:  http://www.alfavita.gr/artro.php?id=10888

το σχέδιο του Υπεπθ:  http://www.alfavita.gr/artro.php?id=10850

Άρα και οι Θεολογικές σχολές πρέπει να λάβουν θέση και φυσικά και η Ιεραρχία...

ό,τι μπορούμε να κάνουμε ας το κάνουμε!

Αποσυνδεδεμένος konstantinat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
    • Προφίλ
Απ: Κενά Θεολόγων
« Απάντηση #119 στις: Οκτώβριος 04, 2010, 11:09:52 πμ »
Θα συμφωνήσω αν και φοβάμαι πως είναι πολύ δύσκολο πια να ανατραπεί η κατάσταση.
Όντως μια απλή παρατήρηση του τομέα των επιλεγομένων μαθημάτων, στον οποίο συμπεριλαμβάνεται το μάθημα των θρησκευτικών, αρκεί για να διαπιστώσει κανείς ότι ουσιαστικά σκοπός είναι ο πλήρης εξοβελισμός του από το σχολικό πρόγραμμά.
Πραγματικά δε μπορώ να καταλάβω ποιός ο λόγος πλέον να ασχολούμαστε με το πόσα κενά υπάρχουν και ποιούς θα πάρουν εφόσον και σύμφωνα με τα νέα δεδομένα δεν υπάρχει πια καμία ελπίδα διορισμού. Οι μαζικές συνταξιοδοτήσεις φέτος φαίνεται πως εξυπηρέτησαν σημαντικά το υπουργείο, το οποίο ξεφορτώθηκε ένα μεγάλο αριθμό μιας ειδικότητας που σταδιακά θα εξαφανιστεί απο τα σχολεία, και προφανώς δεν υπάρχει καμία πρόθεση αντικατάστασης τους.
Νομίζω όμως πως περισσότερο λυπηρό είναι το γεγονός πως δεν υπάρχει, ακόμη και αυτή τη στιγμή, καμία διάθεση αντίστασης στα σχέδια του υπουργείου-τα οποία είχαν γίνει γνωστά εδώ και καιρό-απο τα πλήθη των αδιορίστων θεολόγων, των οποίων οι σπουδές και οι κόποι δεν έχουν πια κανένα αντίκρισμα. Είμαστε ο μοναδικός κλάδος που δεν έχει αντιδράσει ποτέ σε όλες τις επιθέσεις που έχει δεχτεί κατα καιρούς-μείωση ωρών, ελάχιστες θέσεις διορισμού, υποβάθμιση του μαθήματος στην Α/θμια εκπαίδευση-και είναι πραγματικά παράξενο καθώς είμαστε επίσης και η μοναδική ειδικότητα που δε μπορεί να εργαστεί πουθενά αλλού εκτός εκπαίδευσης...
Πίστευω πως τώρα είναι η στιγμή που πρέπει να συσπειρωθούμε και να διεκδικήσουμε τα εργασιακά μας δικαιώματα, αφού το κράτος μας γυρνά προκλητικά την πλάτη. Δεν ξέρω αν στέκει αυτό που προτείνω αλλά ίσως να υπάρχει και η νομική οδός προκειμένου να ανασταλούν αυτά τα σχέδια, εφόσον και σύμφωνα με το Σύνταγμα η "αναπτυξη θρησκευτικής συνείδησης" είναι σκοπός της παιδείας.
Επικοινωνήστε με τους συνδέσμους θεολόγων της περιοχής σας και ας μπούμε σε μια διαδικασία κινητοποίησης, καθώς δε πιστεύω ότι έχουμε κάτι να περιμένουμε απο τις θεολογικές σχολές και την Ιεραρχία...ο σώζων εαυτόν σωθήτω, εμείς πρέπει να το γνωρίζουμε καλύτερα απο όλους αυτό!

Αποσυνδεδεμένος tati

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Κενά Θεολόγων
« Απάντηση #120 στις: Οκτώβριος 04, 2010, 02:20:40 μμ »
Από στιγμή σε στιγμή θα ανακοινωθούν οι προσλήψεις 80  αναπληρωτών θεολόγων.
Με κάθε επιφύλαξη βέβαια, να τα δούμε πρώτα!!!!
Καλή επιτυχία σε όλους !!!

Αποσυνδεδεμένος stenik

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Κενά Θεολόγων
« Απάντηση #121 στις: Οκτώβριος 04, 2010, 02:24:31 μμ »
και εγώ αυτό γνωρίζω....80 στον αριθμό και όλοι ΑΚΩ...ελπίζω να μη μας εμπαίζουν.....άντε να δούμε! καλή επιτυχία και καλή τοποθέτηση σε όσους περιμένουν!

Αποσυνδεδεμένος jamais

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κενά Θεολόγων
« Απάντηση #122 στις: Οκτώβριος 04, 2010, 07:00:07 μμ »
Επιτέλους βγήκε η φάση και με 80 Θεολόγους! Συγχαρητήρια σε αυτούς που κλήθηκαν!!  Πιστεύετε οτι θα υπάρξει και επόμενη φάση  για εμας??
The day the child realizes that all adults are imperfect,
she/he becomes an adolescent.
The day she/he forgives them she/he becomes an adult.

Αποσυνδεδεμένος k.d.pe03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
    • Προφίλ
Απ: Κενά Θεολόγων
« Απάντηση #123 στις: Οκτώβριος 04, 2010, 07:13:55 μμ »
Επιτέλους βγήκε η φάση και με 80 Θεολόγους! Συγχαρητήρια σε αυτούς που κλήθηκαν!!  Πιστεύετε οτι θα υπάρξει και επόμενη φάση  για εμας??

Αποσυνδεδεμένος korinad

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
    • Προφίλ
Απ: Κενά Θεολόγων
« Απάντηση #124 στις: Οκτώβριος 04, 2010, 08:26:35 μμ »
Καλή τύχη σε όσους ξεκινάνε από αύριο κ εμείς θα ελπίζουμε σε μια ακόμα φασούλα.Μια χάρη παιδιά εσείς που φεύγετε για τα σχολεία:
Να κάνουμε αγώνα για να αγαπήσουν τα παιδιά το μάθημα κ να μπορέσουμε να το κρατήσουμε γιατί κ εμείς το έχουμε ανάγκη αλλά κ τα παιδιά αν γίνεται σωστά.Δε το παίζω υπερ΄'ανω σίγουρα με "καίει" για να έχω δουλειά αλλά απ' όλους εμας εδω μέσα ακούω όμορφα πράγματα για το πως βλέπουν το μάθημα κ αξίζει τα παιδιά να γνωρίζουν κ μια άλλη αλήθεια για τον κόσμο κ τις ανθρώπινες σχέσεις.
Και όταν βλέπουμε τίποτα δικούς μας να κυνηγάνε την πρόοδο λες κ ηγούνται σταυροφορίας κατά της αμαρτίας(λες κ δεν είμαστε καθηγητές επιστήμονες όπως οι άλλες ειδικότητες, αλλά εξορκιστές) να τους θυμίζουμε τί ρόλο έχουμε στο σχολείο κ οτι η αγάπη μας στα παιδιά πρέπει να φαίνεται κ να είμαστε δίπλα τους όχι απέναντι.

Καλό ταξίδι να έχετε όλοι κ καλή δύναμη

Αποσυνδεδεμένος pambi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 394
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κενά Θεολόγων
« Απάντηση #125 στις: Οκτώβριος 04, 2010, 08:29:51 μμ »
Aντε και με μια επομενη μεγαλη φαση.............Σας ευχομαι τα καλυτερα...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160918
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 690
Σύνολο: 699

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.