*

Αποστολέας Θέμα: Πολυτέκνοι και λούφα (εκεινη η ρυθμιση γιατι αργεί)  (Αναγνώστηκε 17447 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vasilis1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
  • Φανάριοι Νήσοι
    • Προφίλ
Πολυτέκνοι και λούφα (εκεινη η ρυθμιση γιατι αργεί)
« στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 08:42:17 μμ »
Ας ενοχλεί ο τιτλος του θεματος κάποιους αλλά κατι πρέπει να γινει με αυτη την κατάσταση που ισχύει με τους πολύτεκνους.
Σημερα στην κατανομή εργασιων οι παραπάνω, με την λαμπρή εξαιρεση του ενός, απέδειξαν πόσο κακο κανουν στον κλάδο συνολικά.
Στο σχολειο εχουμε την ατυχία να υπάρχουν  4 πολύτεκνοι εκ των οποίων ενα ζευγαρι.
Οι ανθρωποι διοριστηκαν με νομο εκτρωμα και πλέον επιζούν εις βάρος των υπολοίπων.
Ποιο το πρόβλημα στις οικογενειακές τους υποχρεωσεις αν αναλάβουν κάποπιο εξωδιδακτικο?
Γιατι με το ετσι θελω να διωχνουν ουσιαστικα απο την θεση του αλλον τοποθετηθέντα;
Γιατι να εκμεταλλευονται πολλαπλά το ωφελος της πολυτεκνιας;
Ενταξει συναδελφε επέλεξε πως θα το χρησιμοποιήσεις:
α)Για να διορριστεις;
β)Για να μετατεθείς;
γ)Για μια καλυτερη θέση;
ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΟΛΑ ΜΑΖΙ.
Ακόμα περιμενουμε τον νομο που θα βαλει τελος στην ασυδοσία.
Και μην πει κανεις οτι εχουν πολλά βαρη και πρέπει αν τους ελαφρώσουμε.
Στο τελος θα ζητήσουν τους όποιους υπεράριθμους να τους στέλνουν  σπίτια τους για μπέϊμπισίτινγκ στα παιδια τους.
Στο κατω-κατω ξερουν πουπάνε (στο σχολιό) και πρέπει να προσαρμοστουν στη λειτουργια του και οχι να αλλαξουν τα φωτα στους άλλους συναδελφους
Όταν το λέω νομίζουν ότι είμαι  προκατειλημμένος με τους γυμναστές.Κανονισαν ραντεβού συνάντησης που?

Εκεί που υπάρχουν μαζεμένες πολλές καφετέριες
http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank18_10_08_2021.php

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Πολυτέκνοι και λούφα (εκεινη η ρυθμιση γιατι αργεί)
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 09:02:00 μμ »
Λοιπόν, εσύ φαίνεται πως είσαι πολύ θυμωμένος, αλλά τα βάζεις με λάθος πρόσωπα.Να διαμαρτυρηθείς για τους νόμους, αλλά το πώς κάποιοι κάνουν χρήση του δεν είναι στη δικαιοδοσία σου να το επιλύσεις.Έπειτα οι αποσπασμένοι που ξύνονται είναι πιο έξυπνοι;Θεωρείς πώς όσοι έχουν παιδιά (μιλώ για όλους τους γονείς) δε δικαιούνται κάποιας ευνοϊκής μεταχείρισης;;;Ρωτάω γιατί από μωρό αντιμετωπίζω κοινωνικό ρατσισμό και εγώ και οι γονείς μου επειδή είμαστε πολύτεκνη οικογένεια και σε πληροφορώ πως δεν κάθονται όοοοοοοοοοοολοι όσοι αναφέρεις.

Αποσυνδεδεμένος vasilis1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
  • Φανάριοι Νήσοι
    • Προφίλ
Απ: Πολυτέκνοι και λούφα (εκεινη η ρυθμιση γιατι αργεί)
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 09:07:13 μμ »
Σε πληροφορώ ότι και εγω απο πολυτεκνη οικογένεια ειμαι αλλά ο πατερας μου τις εφαγε ολες τις μεταθεσεις που του εδωσαν χωρις να μπορει να κανει τιποτα.Δεν πιστευω οτι πρέπει να γυρισουμε εκει ΑΛΛΑ ΚΑΙ Η ΑΙΣΧΡΗ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΗ ΤΗΣ ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΑΣ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ δεν απαλλάσει αυτον που τον εκμετελλευεται απο τις ηθικες του ευθύνες.Για την δικαιοδοσία δεν θα μιλησω.....
Όταν το λέω νομίζουν ότι είμαι  προκατειλημμένος με τους γυμναστές.Κανονισαν ραντεβού συνάντησης που?

Εκεί που υπάρχουν μαζεμένες πολλές καφετέριες
http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank18_10_08_2021.php

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Πολυτέκνοι και λούφα (εκεινη η ρυθμιση γιατι αργεί)
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 09:24:02 μμ »
Ωραία, πρόσεχε: κάποια τα κομματόσκυλα του νομού μας έδωσαν υπερβολικό φόρτο εργασίας στους γονείς μου(εκπαιδευτικοί και οι δύο) και οι ίδιοι ξύνονταν, τα έξυναν και επίσης βολεύουν με εντολές των βουλευτών τα παιδιά τους αποσπασμένα σε γραφεία του νομού.Και κόρη πρώην προϊσταμένου κομματόσκυλου παίρνει  με όποιο τρόπο αποσπάσεις από ΠΥΣΔΕ, ενίοτε και για τουρισμό.....Μην τους βάζουμε όλους στο ίδιο τσουβάλι.Ναι, πάντα υπάρχουν άνθρωποι που θα κάνουν τα πάντα για τη βόλεψή τους και ναι, πάντα θα κάνουν άλλοι το καθήκον τους, αλλά δεν είναι καλό ούτε να είμαστε απόλυτοι, ούτε να κολλάμε ταμπέλες.Καταλαβαίνω βέβαια τί εννοείς, απλά υπάρχουν πάντα δύο πλευρές του νομίσματος....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος vasilis1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
  • Φανάριοι Νήσοι
    • Προφίλ
Απ: Πολυτέκνοι και λούφα (εκεινη η ρυθμιση γιατι αργεί)
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 09:27:59 μμ »
Παρόλα αυτά ΠΡΕΠΕΙ να γινει η ρυθμιση.
Πολλά σχολεία βραζουν με αυτο το θεμα.
Όταν το λέω νομίζουν ότι είμαι  προκατειλημμένος με τους γυμναστές.Κανονισαν ραντεβού συνάντησης που?

Εκεί που υπάρχουν μαζεμένες πολλές καφετέριες
http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank18_10_08_2021.php

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Πολυτέκνοι και λούφα (εκεινη η ρυθμιση γιατι αργεί)
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 09:31:56 μμ »
Ναι, συμφωνώ, γαιτί μπορεί π.χ. να βρίσκεσαι σε πολύ πιο δύσκολη θέση από κάποιον που έχει την ιδιότητα του πολυτέκνου,και εκείνος να κάνει χρήση του νόμου, ενώ αντικειμενικά, από αλληλεγγύη θα έπρεπε να σεβαστεί τη θέση σου.Υπάρχουν πάρα πολλές λεπτομέρειες που θα έπρεπε να διευθετηθούν.Προσπαθείστε να συζητήσετε ήρεμα, δεν μπορώ να ξέρω τί συμβαίνει...

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πολυτέκνοι και λούφα (εκεινη η ρυθμιση γιατι αργεί)
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 09:32:15 μμ »
Ωραία, πρόσεχε: κάποια τα κομματόσκυλα του νομού μας έδωσαν υπερβολικό φόρτο εργασίας στους γονείς μου(εκπαιδευτικοί και οι δύο) και οι ίδιοι ξύνονταν, τα έξυναν και επίσης βολεύουν με εντολές των βουλευτών τα παιδιά τους αποσπασμένα σε γραφεία του νομού.Και κόρη πρώην προϊσταμένου κομματόσκυλου παίρνει  με όποιο τρόπο αποσπάσεις από ΠΥΣΔΕ, ενίοτε και για τουρισμό.....Μην τους βάζουμε όλους στο ίδιο τσουβάλι.Ναι, πάντα υπάρχουν άνθρωποι που θα κάνουν τα πάντα για τη βόλεψή τους και ναι, πάντα θα κάνουν άλλοι το καθήκον τους, αλλά δεν είναι καλό ούτε να είμαστε απόλυτοι, ούτε να κολλάμε ταμπέλες.Καταλαβαίνω βέβαια τί εννοείς, απλά υπάρχουν πάντα δύο πλευρές του νομίσματος....
Εγώ αυτό που θέλω να πω μόνο είναι πως δεν μπορεί κάποιος να επικαλείται συνέχεια τα παιδιά του για να αποφεύγει ευθύνες....προσβάλλει και το ίδιο το γεγονός της πολυτεκνίας του....σ'αυτό το κομμάτι θα συμφωνήσω κι εγώ με τον συνάδελφο γιατί έχω δει κι εγώ τέτοιους...ένας συγκεκριμένα στο σχολείο που ήμουν έκανε λιγότερα πράγματα απ'ό,τι συνάδελφος με παιδί ΑΜΕΑ που ερχόταν κι από διπλανό νομό...δεν νομίζω πως ο συνάδελφος που είχε παιδί ΑΜΕΑ και με σοβαρά προβλήματα υγείας πως είχε λιγότερα στο κεφάλι του....απλά σεβόταν περισσότερο τον χώρο που δούλευε...

Δεν σημαίνει βέβαια πως είναι όλοι έτσι,αλλά σίγουρα υπάρχουν άτομα που εκμεταλλεύονται την πολυτεκνία εσαεί....
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Πολυτέκνοι και λούφα (εκεινη η ρυθμιση γιατι αργεί)
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 09:34:31 μμ »
Συνάδελφε έχεις διατυπώσει πολύ "ηχηρά" την άποψη σου, και είναι σίγουρο ότι θίγει κάποιους. Εξίσου όμως θίγει και τους υπόλοιπους συναδέρφους η υπέρμετρα ευνοϊκή αντιμετώπιση των πολύτεκνων συναδέρφων.

Συμφωνώ με την ουσία των όσων είπες, και πριν αρχίσουν οι διάφοροι να λένε για την προσφορά των πολύτεκνων, απόψη με την οποία συμφωνώ αν και δεν έχει σχέση με το διορισμό και την εκπαίδευση, ας δούμε λίγο και τις αδικίες που υφίστανται οι άλλοι!

Εννοείται πώς οι πολύτεκνοι αντιμετωπίζουν πολλές δυσκολίες και πως πρέπει να γίνεται κάτι για να διευκολυνθούν αλλά όταν η διευκόλυνση αυτών γίνεται βάρος και αδικία για τους άλλους, οι άλλοι τι πρέπει να κάνουν;

Στα σχολεία που ήμουν πέρσι διαπίστωσα ότι η αντιπάθεια των συναδέρφων προς τους πολύτεκνους είναι μαζική. Και είχαν ακριβώς τα ίδια παράπονα μ' αυτά που διατυπώθηκαν εδώ. Γιατί δεν έχουν κανένα εξωδιδακτικό καθήκον, πώς επιβαρύνονται οικογενειακά δηλαδή να κάνουν εφημερίες στα διαλείμματα, πώς είναι δυνατόν να παίρνουν την οργανική - και κάθε χρονιά αν θέλουν- από συναδέφους που μπορεί να έχουν 25 χρόνια προϋπηρεσία, και άλλες πολλές αδικίες

Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι δε μπορεί η συντριπτική πλειοψηφία των εκπαιδευτικών που εξοργίζεται με την ακτάσταση αυτή να θεωρείται ακραία.
Και δεν φταίνε οι ίδιοι οι πολύτεκνοι - φταίνε μόνο οι πολύτεκνοι που αγνοούν το γεγονός της αδικίας και εκμεταλλεύονται στο έπακρο και κυνικά τα πλεονεκτήματα προς ώφελός τους και εις βάρος των άλλων.
Αυτό που φταίει και πρέπει να αλλάξει είναι ο παράλογος και λαϊκίστικος νόμος. Αυτός έχει κάνει συναδέλφους να καταφέρονται εναντίον άλλων συναδέλφων.

Αποσυνδεδεμένος kozzi1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1148
    • Προφίλ
Απ: Πολυτέκνοι και λούφα (εκεινη η ρυθμιση γιατι αργεί)
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 09:37:20 μμ »
Ας ενοχλεί ο τιτλος του θεματος κάποιους αλλά κατι πρέπει να γινει με αυτη την κατάσταση που ισχύει με τους πολύτεκνους.
Σημερα στην κατανομή εργασιων οι παραπάνω, με την λαμπρή εξαιρεση του ενός, απέδειξαν πόσο κακο κανουν στον κλάδο συνολικά.
Στο σχολειο εχουμε την ατυχία να υπάρχουν  4 πολύτεκνοι εκ των οποίων ενα ζευγαρι.
Οι ανθρωποι διοριστηκαν με νομο εκτρωμα και πλέον επιζούν εις βάρος των υπολοίπων.
Ποιο το πρόβλημα στις οικογενειακές τους υποχρεωσεις αν αναλάβουν κάποπιο εξωδιδακτικο?
Γιατι με το ετσι θελω να διωχνουν ουσιαστικα απο την θεση του αλλον τοποθετηθέντα;
Γιατι να εκμεταλλευονται πολλαπλά το ωφελος της πολυτεκνιας;
Ενταξει συναδελφε επέλεξε πως θα το χρησιμοποιήσεις:
α)Για να διορριστεις;
β)Για να μετατεθείς;
γ)Για μια καλυτερη θέση;
ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΟΛΑ ΜΑΖΙ.
Ακόμα περιμενουμε τον νομο που θα βαλει τελος στην ασυδοσία.
Και μην πει κανεις οτι εχουν πολλά βαρη και πρέπει αν τους ελαφρώσουμε.
Στο τελος θα ζητήσουν τους όποιους υπεράριθμους να τους στέλνουν  σπίτια τους για μπέϊμπισίτινγκ στα παιδια τους.
Στο κατω-κατω ξερουν πουπάνε (στο σχολιό) και πρέπει να προσαρμοστουν στη λειτουργια του και οχι να αλλαξουν τα φωτα στους άλλους συναδελφους

....μακαρι να ειχα την εμπνευση  αυτη και να σε προλαβαινα φιλε...( βεβαια θα ξεφευγα λιγακι,αλλα....)... αψογος!

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Πολυτέκνοι και λούφα (εκεινη η ρυθμιση γιατι αργεί)
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 09:46:57 μμ »
βρε, αν δεν ηταν οι πολυτεκνοι σε ποιους θα κανατε μαθημα ?  στις καρεκλες ? ή στους συνταξιουχους ?  ;D ;D ;D ;D
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πολυτέκνοι και λούφα (εκεινη η ρυθμιση γιατι αργεί)
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 09:49:03 μμ »
βρε, αν δεν ηταν οι πολυτεκνοι σε ποιους θα κανατε μαθημα ?  στις καρεκλες ? ή στους συνταξιουχους ?  ;D ;D ;D ;D
Μάρκο....κάνε μια γύρα στο τετράγωνο να σκεφτείς καλύτερα τι λες και μετά έλα ξαναγράψε  :P :P :P

Μια ζωή ο σπασίκλας που λέει το αντίθετο!!
Εδώ βάλανε επιχειρήματα τα απιδιά...όχι καρέκλες.... :P :P :P :P :P :P :P
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Πολυτέκνοι και λούφα (εκεινη η ρυθμιση γιατι αργεί)
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 09:51:42 μμ »
βρε, αν δεν ηταν οι πολυτεκνοι σε ποιους θα κανατε μαθημα ?  στις καρεκλες ? ή στους συνταξιουχους ?  ;D ;D ;D ;D
Μάρκο....κάνε μια γύρα στο τετράγωνο να σκεφτείς καλύτερα τι λες και μετά έλα ξαναγράψε  :P :P :P

Μια ζωή ο σπασίκλας που λέει το αντίθετο!!
Εδώ βάλανε επιχειρήματα τα απιδιά...όχι καρέκλες.... :P :P :P :P :P :P :P

με τους πολυτεκνους ομως εχουν και βρισκουν δουλεια !!!  ;D ;D ;D

Αμαν και αυτοι οι πολυτεκνοι !!! μας τα ζάλισαν. Δε φτανει που διορισζονται θελουν και τη πιτα ολοκληρη και το σκυλο χορτατο !!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος vasilis1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
  • Φανάριοι Νήσοι
    • Προφίλ
Απ: Πολυτέκνοι και λούφα (εκεινη η ρυθμιση γιατι αργεί)
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 09:53:00 μμ »
παντου θα υπάρχει καποιος που θα π..@ει μια κουβεντα.Αν δεν εχεις να προσθέσεις κατι στην κουβεντα αστην για τους άλλους
Όταν το λέω νομίζουν ότι είμαι  προκατειλημμένος με τους γυμναστές.Κανονισαν ραντεβού συνάντησης που?

Εκεί που υπάρχουν μαζεμένες πολλές καφετέριες
http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank18_10_08_2021.php

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πολυτέκνοι και λούφα (εκεινη η ρυθμιση γιατι αργεί)
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 09:53:20 μμ »
βρε, αν δεν ηταν οι πολυτεκνοι σε ποιους θα κανατε μαθημα ?  στις καρεκλες ? ή στους συνταξιουχους ?  ;D ;D ;D ;D
Μάρκο....κάνε μια γύρα στο τετράγωνο να σκεφτείς καλύτερα τι λες και μετά έλα ξαναγράψε  :P :P :P

Μια ζωή ο σπασίκλας που λέει το αντίθετο!!
Εδώ βάλανε επιχειρήματα τα απιδιά...όχι καρέκλες.... :P :P :P :P :P :P :P

με τους πολυτεκνους ομως εχουν και βρισκουν δουλεια !!!  ;D ;D ;D

Αμαν και αυτοι οι πολυτεκνοι !!! μας τα ζάλισαν. Δε φτανει που διορισζονται θελουν και τη πιτα ολοκληρη και το σκυλο χορτατο !!
Μ'αρέσει η σταθερότητα των απόψεων σου.... :P :P :P ;D ;D ;D
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159507
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 330
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 226
Σύνολο: 248

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.