*

Αποστολέας Θέμα: Παράλληλη στήριξη  (Αναγνώστηκε 103702 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #182 στις: Αύγουστος 26, 2023, 11:58:24 πμ »
Μπράβο στον patreas. Πρόκειται για είδηση που αφορά κυρίως την πρωτοβάθμια έχετε δίκιο. Σε γυμνάσια και λύκεια τόσα χρόνια δεν μου εχει τύχει. Για τους γονείς που τους αφορά είναι είδηση βόμβα πάντως.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:53:41 »

Αποσυνδεδεμένος nasiaprs

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #183 στις: Αύγουστος 26, 2023, 06:56:35 μμ »
Παραθέτω προσωπική εμπειρία ως ΠΕ70.ΕΑΕ: μια χρονιά ήμουν η δεύτερη παράλληλη σε ένα τμήμα και μάλιστα από τη μέση της χρονιάς γιατί η συνάδελφος είχε αναλάβει ένα κοριτσάκι με κινητικά θέματα και τη χρειαζόταν όλη τη χρονιά δίπλα της και μια άλλη χρονιά ήμουν παράλληλη στήριξη σε ένα αγοράκι με αυτισμό που ήθελε συνεχώς την προσοχή μου. Στη δεύτερη περίπτωση ειδικά δεν μπορώ να φανταστώ να έπρεπε να στηρίζω και δεύτερο παιδί ταυτόχρονα. Το ότι βάζουν κόφτη στους δασκάλους με τα 25αρια+ τμήματα είναι πιεστικό για τους εκπαιδευτικούς, το να βάλουν κόφτη και στις παράλληλες με 2+ παιδιά είναι άδικο και ανήθικο για τα παιδιά. Αλλά και πότε τους ένοιαξε;

Αποσυνδεδεμένος Oliver

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #184 στις: Αύγουστος 26, 2023, 06:58:23 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 26, 2023, 08:29:54 μμ από Oliver »

Αποσυνδεδεμένος Slayer

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #185 στις: Αύγουστος 26, 2023, 07:33:20 μμ »
Θα μας τρελάνουν!! Και δεν γράφει καν όριο μέχρι πόσους μαθητές θα μπορεί να υποστηρίζει ένας εκπαιδευτικός μέσα στην τάξη; Θα αναγκάσουν όλα τα παιδιά που έχουν παράλληλη να μπουν στο ίδιο τμήμα, ώστε ένας εκπαιδευτικός να είναι σε όλα. Ήδη ενώ τα παιδιά παίρνουν έγκριση παράλληλη στήριξη πλήρους ωραρίου μας βάζουν 4 ώρες σε κάθε παιδί και πάμε σε 4 σχολεία, τώρα με αυτό το τερμάτισαν. Δε σέβονται καθόλου τα παιδιά με τέτοιες απάνθρωπες πρακτικές. Ντροπή νιώθω για την έλλειψη ενσυναίσθησης. Πάμε πίσω 100 χρόνια, ωραία...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:53:41 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10810
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #186 στις: Αύγουστος 26, 2023, 11:16:31 μμ »
Παραθέτω προσωπική εμπειρία ως ΠΕ70.ΕΑΕ: μια χρονιά ήμουν η δεύτερη παράλληλη σε ένα τμήμα και μάλιστα από τη μέση της χρονιάς γιατί η συνάδελφος είχε αναλάβει ένα κοριτσάκι με κινητικά θέματα και τη χρειαζόταν όλη τη χρονιά δίπλα της και μια άλλη χρονιά ήμουν παράλληλη στήριξη σε ένα αγοράκι με αυτισμό που ήθελε συνεχώς την προσοχή μου. Στη δεύτερη περίπτωση ειδικά δεν μπορώ να φανταστώ να έπρεπε να στηρίζω και δεύτερο παιδί ταυτόχρονα. Το ότι βάζουν κόφτη στους δασκάλους με τα 25αρια+ τμήματα είναι πιεστικό για τους εκπαιδευτικούς, το να βάλουν κόφτη και στις παράλληλες με 2+ παιδιά είναι άδικο και ανήθικο για τα παιδιά. Αλλά και πότε τους ένοιαξε;
Σε εξαιρετικές περιπτώσεις σαν αυτές που περιγράφεις, με έγκριση του ΚΕΔΑΣΥ θα μπορούν να υπάρχουν δύο εκπαιδευτικοί ΠΣ σε μία τάξη. Το αναφέρει ξεκάθαρα η νέα εγκύκλιος.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #187 στις: Αύγουστος 26, 2023, 11:46:15 μμ »
Lasid το παιδί που φοιτά στη β δημοτικού π.χ. έχει πάρει κατά 99%γνωματευση από το νηπιαγωγειο. Αυτή η γνωμάτευση αποκλείεται να προβλέπει κάτι τέτοιο. Από εδώ και στο εξής ίσως. Η γνωμάτευση όμως ισχύει για κάποια χρόνια και δεν αλλάζει. Οπότε θα κάνουν και επίσημα πια αυτό που ξέρω καλά ότι κάνουν άτυπα όλα τα χρόνια. Σε ένα τμήμα μαζεύουν τα παιδιά με διάγνωση η αυτά που χρήζουν διάγνωσης και οι γονείς τους πετάνε χαρταετό. Η παράλληλη τα αναλαμβάνει όλα και λειτουργεί απλά ως βοηθός του δασκάλου.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10810
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #188 στις: Αύγουστος 26, 2023, 11:58:42 μμ »
Ξέρω ότι οι αποφάσεις του ΚΕΔΑΣΥ αργούν, επειδή περιμένεις αρκετά για να σε δεχτούν να γίνει η εξέταση και η διάγνωση. Είχα την ελπίδα ότι σε διαγνωσμένες δύσκολες καταστάσεις θα μπορούσαν να δώσουν εύκολα και άμεσα την έγκριση για αποκλειστική ΠΣ. Αν είναι τόσο δυσκίνητη η διαδικασία, τότε βλέπω να γίνεται νόμιμα πια αυτό που έγραψες!

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4139
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #189 στις: Αύγουστος 27, 2023, 11:50:08 πμ »
Φοβάμαι ότι και συη δευτεροβάθμια αυτό θα οδηγήσει στο να μπουν στο ίδιο τμήμα όλες οι περιπτώσεις.

Το θέμα είναι ότι πιανόμαστε από κάτι σωστό αλλά το εφαρμόζουμε για λόγους οικονομίας και μόνο.
Το λογικό είναι τα παιδιά που έχουν παράλληλη να εντάσσονται σταδιακα στην τάξη και να κοινωνικοποιούνται. Αυτό όμως δεν μπορεί να γίνει για σοβαρές περιπτώσεις αυτισμού χωρθς λεκτική επικοινωνία, οπως έχουμε εμείς στα νησιά (και ίσως και σε άλλα μικρά μερη) ελλείψει ειδικού σχολείου, παιδιά που μόνα τους δεν μπορούν να σταθούν ούτε 5 λεπτά. Επίσης διαβάζοντας περιγραφικές αξιολογήσεις παιδιών που μας ήρθαν από το δημοτικό με παράλληλη, καταλαβαίνω ότι εκεί όντως είχαν βοήθεια και πρόοδο. Έρχονται μετά στο γυμνάσιο, τη μια ώρα μπαίνει ο φιλόλογος, την άλλη ο μαθηματικός, την άλλη κανένας γιατί πάει σε άλλο παιδί, μένουν στάσιμα ή χειροτερεύουν.

Αποσυνδεδεμένος eirini222

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • πε70
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #190 στις: Αύγουστος 31, 2023, 01:49:52 μμ »
Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος αν δεν έρθει παράλληλη στηριξη σε μαθητή η έρθει μόνο 3 ημερες ενώ η γνωμάτευση ΚΕΔΑΣΥ αναφέρει 24ωρη παράλληλη, αν ο εκπαιδευτικός του τμήματος Ένταξης μπαίνει στην τάξη ως παράλληλη? Τι λέει ο νόμος?

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #191 στις: Αύγουστος 31, 2023, 02:05:09 μμ »
Αν πρόκειται για δημοτικό, και βάλουν σε ένα παιδί μισή παράλληλη, την βάζουν για λίγες ώρες κάθε μέρα. Αυτό με το τμήμα ένταξης δεν το έχω υπόψη, αν είναι κάποιος διευθυντής αχαρακτήριστος, όλα να τα περιμένει κανείς. Στο σχολείο του παιδιού μου είχαν βάλει την παράλληλη υπεύθυνη γυμναστικών επιδείξεων!

Αποσυνδεδεμένος klio

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #192 στις: Σεπτέμβριος 04, 2023, 11:52:38 μμ »
ξέρετε αν μπορεί παιδί που υποστηρίζεται από εκπαιδευτικό παράλληλης για το υποχρεωτικό πρωινό πρόγραμμα αν μπορεί αν φοιτήσει και στο ολοήμερο χωρίς παράλληλη? Ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος Franklin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #193 στις: Οκτώβριος 24, 2023, 06:13:45 πμ »
Καλημέρα , είμαι αναπληρώτρια σε ένα  σχολείο για 23 ώρες , έχω αναλάβει 4 παιδιά σε 4 διαφορετικά τμήματα.το ένα εξ αυτών λόγω παραβατικής συμπεριφοράς οδεύει προς αλλαγή σχολικού περιβάλλοντος, τι γίνεται στην περίπτωση που το παιδί φύγει κι εμείς της παράλληλης δεν θα συμπληρώνουμε πλέον ώρες στο σχολείο αυτό? Χάνουμε τις ώρες ή θα τις συμπληρώσουμε κάπου άλλου? Ευχαριστω πολύ

Αποσυνδεδεμένος Slayer

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #194 στις: Οκτώβριος 24, 2023, 08:50:56 πμ »
Αν μετακινηθεί εντός της ίδιας δευτεροβάθμιας/πρωτοβάθμιας ακολουθείς τον μαθητή. Περαστικά και μένα μου έτυχε πέρυσι και ρωτούσα, δηλαδή αν άλλαζε νόμο θα πήγαινα μαζί του; μία τρέλα.
 

Αποσυνδεδεμένος Franklin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #195 στις: Οκτώβριος 24, 2023, 05:59:45 μμ »
Slayer ευχαριστω πολύ ! Ελπίζω να είναι σε κάποιο κοντινό σχολείο 🤪

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159882
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 509
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 418
Σύνολο: 423

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.