*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις από Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 58428 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Amarilis23

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις από Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #56 στις: Αύγουστος 07, 2012, 02:15:12 μμ »
Με τις 2έρες αποπάσεις θα έχουμε και θα έχετε δικαίωμα για απόσπαση στην πρωτοβάθμια....

καλό σεπτέμβρη δηλαδή...

Μια από τα ίδια δηλαδή με πέρυσι...Για να μην πω και χειρότερα, μιας και θα πρέπει να έχουμε το νου μας, να μη χάσουμε τις ημερομηνίες για τις νέες αιτήσεις απόσπασης. Επιπλέον είναι πολύ πιθανό να φτάσει και Οκτώβρης, αν τελικά γίνουν και τρίτες αποσπάσεις (όπως και την προηγούμενη χρονιά).
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 07, 2012, 02:17:47 μμ από Amarilis23 »
Η παιδεία, καθάπερ ευδαίμων χώρα, πάντα τ' αγαθά φέρει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις από Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:18:48 »

Αποσυνδεδεμένος sofia_80

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις από Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #57 στις: Αύγουστος 08, 2012, 02:56:10 μμ »
Βγήκε και η εγκύκλιος για τις αποσπάσεις σε ΠΥΣΠΕ. Ήθελα να ρωτήσω, αν κάποιος γνωρίζει. Στην εγκύκλιο που εκδόθηκε σήμερα αναφέρεται ότι θα επιλέξουμε το πεδίο "Επιθυμώ απόσπαση και σε πρωτοβάθμια εκπαίδευση" και ότι η αναγραφή του ΠΥΣΔΕ θα λαμβάνεται και ως αίτηση για το αντίστοιχο ΠΥΣΠΕ. Αλλαγή στη σειρά των ΠΥΣΔΕ, που δηλώσαμε στην α' φάση των αποσπάσεων, θα μπορούμε να κάνουμε τώρα ή απλά θα τσεκάρουμε το αντίστοιχο πεδίο για ΠΥΣΠΕ; Γιατί άλλα κριτήρια είχαμε για τη σειρά προτίμησης μόνο για Δευτεροβάθμια και άλλα για την Πρωτοβάθμια.

Αποσυνδεδεμένος gspy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις από Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #58 στις: Αύγουστος 10, 2012, 07:05:33 μμ »
Ανοίγω αυτό το θέμα επειδή σήμερα αντιμετώπισα ένα πρόβλημα στη Δ/νση Β/θμιας που έκανα αίτηση για απόσπαση και επειδή ακόμα δεν έχει βρεθεί άκρη αγχώθηκα και ήθελα να δω αν κάποιος αντιμετώπισε παρόμοιο πρόβλημα και αν γνωρίζει κάτι παραπάνω.
Πήγα λοιπόν σήμερα σε μια Δ/νση να κάνω αίτηση για απόσπαση από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ (είμαι ΠΕ19). Το πρόβλημα είναι ότι στις αποσπάσεις που βγήκαν εγώ πήρα απόσπαση σε ΠΥΣΔΕ αλλά στην 5η μου επιλογή η οποία είναι μακριά από το σπίτι μου αλλά την έβαλα επειδή δεν μας έδινε δικαίωμα να κάνουμε απόσπαση για Α/θμια στην Α΄ φάση και φοβούμενος μην πάω στο νησί που έχω οργανική έβαλα σαν 5η επιλογή αυτή την περιοχή που είναι στεριά τουλάχιστον.
Ενώ λοιπόν μου έκαναν κανονικά την ηλεκτρονική καταχώρηση, μου είπαν ότι δεν είναι σίγουρο αν έχω δικαίωμα να κάνω αίτηση τελικά, επειδή ήδη πήρα απόσπαση με την Α΄φάση και ίσως να μην γίνεται να κάνω νέα αίτηση αλλά μόνο τροποποίηση της αίτησης όπου μπορώ να βάλω μόνο μία επιλογή, να συμπληρωθεί ένα πεδίο για έναν πολύ σοβαρό λόγο που ζητάω τροποποίηση και αυτή η επιλογή μπορεί να είναι μόνο ένα ΠΥΣΔΕ και όχι ΠΥΣΠΕ, που σημαίνει ότι δεν υπάρχει περίπτωση να πάρω απόσπαση, ενώ άλλοι με λιγότερα μόρια από εμένα θα πάρουν απόσπαση! Το θέμα είναι ότι δεν ήταν σίγουροι για την περίπτωση αυτή και προσπαθούσαν να επικοινωνήσουν με το Υπουργείο για να τους δώσει διευκρινήσεις για αυτό το ζήτημα αλλά δεν απαντούσε κανείς στα τηλέφωνα και έτσι δεν μπόρεσε να βγει άκρη. Μου είπαν δε να πάρω τηλέφωνο τη Δευτέρα στο Υπουργείο να ρωτήσω, αλλά επειδή έχω αγχωθεί πολύ με το ζήτημα, είπα μήπως κάποιος άλλος είναι αντίστοιχη περίπτωση και έχει κάποια επίσημη απάντηση. Οι άνθρωποι στη Δ/νση ήταν πολύ ευγενικοί αλλά στο Υπουργείο μάλλον είχαν  πάει για μπάνια από νωρίς (Παρασκευή γαρ).
Όποιος είναι σε ανάλογη περίπτωση και έχει βγάλει άκρη ας μου απαντήσει παρακαλώ. Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος gspy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις από Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #59 στις: Αύγουστος 14, 2012, 10:55:15 πμ »
Κανείς δεν είναι σε παρόμοια περίπτωση;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις από Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:18:48 »

Αποσυνδεδεμένος lliont

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις από Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #60 στις: Αύγουστος 16, 2012, 08:05:54 πμ »
Φαντάζομαι πως θα γίνουν ολικές διαθέσεις στην Α/θμια..Και πέρισυ που υπήρχε δυνατότητα απόσπασης των ΠΕ19-20 στην Α/θμια,πάλι είχαν γίνει..Πόσο μάλλον φέτος..

Γνωρίζει κανείς ποιοι θα έχουν προτεραιότητα στην τοποθέτηση  σε σχολικές μονάδες αυτοί που θα έχουν έρθει με απόσπαση ή αυτοί που θα πάνε με διάθεση στην πρωτοβάθμια; Έχει μεγάλη σημασία για μένα.

Επίσης με τι μόρια γίνεται η τοποθέτηση

Αποσυνδεδεμένος Nord

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις από Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #61 στις: Αύγουστος 16, 2012, 10:19:30 πμ »
Προπερσι ημουν με αποσπαση στην αβθμια, κ τοποθετηθηκα μετα τους οντες στην διαθεση. Περυσι, στην ιδια διευθυνση, ημουν με διαθεση απο την Ββαθμια στην αβαθμια, κ τοποθετηθηκα μετα τους αποσπασμενους... Καταλαβαινεις την ανοργανωσια που υπαρχει...

Αποσυνδεδεμένος lliont

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις από Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #62 στις: Αύγουστος 16, 2012, 12:43:19 μμ »
Να κάνω αίτηση για απόσπαση στο ΠΥΣΠΕ ή να περιμένω να διατεθώ τι συμφέρει άραγε;

Αποσυνδεδεμένος delete

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις από Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #63 στις: Αύγουστος 16, 2012, 02:22:06 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 16, 2012, 03:24:38 μμ από kmos »

Αποσυνδεδεμένος sofia_80

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις από Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #64 στις: Αύγουστος 16, 2012, 09:57:08 μμ »
Ουσιαστικά είναι σαν να έκανες αίτηση θεραπείας-επανεξέτασης. Έχεις αυτό το δικαίωμα. Ειδικά φέτος που δεν έδωσαν από την αρχή τη δυνατότητα για απόσπαση σε ΠΥΣΠΕ. Γνωρίζω περίπτωση συναδέλφου, που πέρσυ στην α' φάση πήρε απόσπαση στην τρίτη επιλογή του. Ευτυχώς που έκανε αίτηση επανεξέτασης και στη β' φάση κατάφερε να πάρει απόσπαση στην περιοχή προτίμησής του. Αν δεν είχε κάνει αίτηση επανεξέτασης κάποιος άλλος με λιγότερα μόρια θα έπαιρνε τη θέση!

Αποσυνδεδεμένος yildirim

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις από Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #65 στις: Αύγουστος 21, 2012, 09:04:46 μμ »
Καλησπέρα σας,

Εξετάζουμε το παρακάτω σενάριο:
Μετά από την αναμενόμενη β' φάση αποσπάσεων κάποιοι εκπαιδευτικοί (μιας ειδικότητας)από την Δευτεροβάθμια
Εκπαίδευση αποσπώνται σε ένα ΠΥΣΠΕ. Στο ίδιο ΠΥΣΠΕ διατίθενται από το οικείο ΠΥΣΔΕ κάποιοι άλλοι εκπαιδευτικοί
της ίδιας ειδικότητας με αυτούς που αποσπάστηκαν.
Με ποιο τρόπο θα πρέπει να γίνει η τοποθέτηση του συνόλου των εκπαιδευτικών στα σχολεία; Θα προηγηθούν κάποιοι; θα κριθούν όλοι μαζί; ως κριτήριο θα χρησιμοποιηθούν τα μόρια απόσπασης ή μήπω αυτά της μετάθεσης;
Σας ευχαριστώ   

Αποσυνδεδεμένος dreaming

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 441
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις από Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #66 στις: Αύγουστος 22, 2012, 12:23:16 πμ »
Ως κριτηριο τη χρονια που μας περασε ηταν τα μορια αποσπασεων στα περισσοτερα ΠΥΣΠΕ ΠΥΣΔΕ.

Αποσυνδεδεμένος lelac

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις από Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #67 στις: Αύγουστος 22, 2012, 01:58:04 μμ »
Καλημέρα σας,
θα ήθελα να ρωτήσω αν φέτος τα κενά της Α/θμιας για τις ειδικότητες θα δοθούν απευθείας στους αποσπασμένους ή όπως πέρσι θα καλυθφούν πρώτα από τους πλεονάζοντες δευτεροβάθμιους στο κάθε ΠΥΣΔΕ και μετά ό,τι περισέψει για τους υπόλοιπους? Έχει σημασία, γιατί αν γίνει απεύθειας απόσπαση τότε τα καημένα ΠΕ05 έχουμε κάποιες ελπίδες απόσπασης... αλλιώς.... Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος matri

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις από Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #68 στις: Αύγουστος 22, 2012, 03:32:32 μμ »
τις ιδιες αποριες εχω και εγω. Αν εχει καποιος εμπειρια ας μας πει

Αποσυνδεδεμένος delete

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις από Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #69 στις: Αύγουστος 22, 2012, 03:35:10 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 16, 2012, 04:52:57 μμ από kmos »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 509
Σύνολο: 526

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.06 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.