*

Αποστολέας Θέμα: ΠΕ 60 - Θα πάρει άλλους αναπληρωτές ειδικής?  (Αναγνώστηκε 28643 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3693
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ 60 - Θα πάρει άλλους αναπληρωτές ειδικής?
« Απάντηση #98 στις: Σεπτέμβριος 26, 2010, 07:54:01 μμ »
καλά συνάδελφε εσένα αν σε καλέσουν να μην αποδεχτείς..αν όμως έχεις πάρει σοβαρά την ειδική αγωγή θα δεις οτι τα παιδιά με ειδικές δυνατότητες αποδοχή χρειάζονται και αγάπη ανεξαρτήτου ηλικίας..

Επειδή, λοιπόν, εγώ έχω πάερι στα σοβαρά την ειδική αγωγή, μπορώ να σου πω ότι τα παιδιά με ΕΑ χρειάζονται εκπαιδευτικό με πολλές γνώσεις, πολύ φαντασία, επιμονή, υπομονή και εξειδίκευση σε μια ηλικιακή ομάδα. Όσο πιο πολλές ηλικίες πάει να διδάξει τόσο πιο "σαλάτα" θα τα κάνει, γιατί είναι φυσικό να μην μπορεί να ανταπεξέλθει!
Χρειάζονται αγάπη, αλλά χρειάζονται και "σκληράδα" και πειθαρχία, αυστηρούς κανόνες που δεν αλλάζουν. Αν πας μόνο με την αγάπη και το συναίσθημα το έχασες το παιχνίδι!
Και μην ξεχνάμε ότι παιδιά με ειδικές ανάγκες (και έτσι είναι η ορολογία και πίστεψε με έτσι θέλουν και τα ΑΜΕΑ να ονομάζονται για να μην κ΄ρυβονται πίσω από το δάχτυλο τους) δεν είναι μόνο τα παιδιά με νοητική καθυστέρηση. Είναι και αυτά με κινητικά προβλήματα, είναι και τα τυφλά,είναι και τα κωφά, είναι και τα δυσλεκτικά, είναι και αυτά με σύδρομο ελλειμματικής προσοχής, είναι και αυτά με άλλα σύνδρομα κλπ κλπ κλπ. Σε ειδικά σχολεία συναντας και τέτοια παιδιά! Οπότε ο καθένας σε όποια βαθμίδα σπούδασε!
εγώ να δεις πόσο σοβαρά την έχω πάρει την ειδική αγωγή..τα τελευταία 4 χρόνια είναι η δουλειά μου σε ιδιωτικό επίπεδο και από τα 20 μου τρέχω σε σεμινάρια ειδικής αγωγής σοβαρά και όχι σαν την μπούρδα που έκανα φέτος για να πάρω το χαρτί. φυσικά και τα ξέρω όλα αυτά που λες..και ξεχασες την πιο σημαντική ομάδα δυσκολιών..τα παιδιά με αυτισμό.. εγώ όλα όσα λες συνάδελφε τα διαθέτω και σκληράδα και πειθαρχία και ειδικές γνώσεις..αλλά δυστυχώς πολλοί συνάδελφοι έκαναν το σεμινάριο καθαρά για ένα διορισμό..και γι αυτό αντιδρούν στο να πάνε σε ειδικό σχολείο..αν το χεις πάρει σοβαρά δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα. θα κάτσεις, θα διαβάσεις, θα ρωτήσεις για κάθε μία περίπτωση που θα έχεις ξεχωριστά.και αν όντως αγαπάς την ειδική αγωγή θα τα καταφέρεις..αυτή τη βδομάδα εγώ έφαγα πολύ ξύλο από ένα αυτιστικό παιδάκι..και όμως είμαι ακόμα μαζί του και συνεχίζω γιατί ξέρω οτι μπορεί να καταφέρει πολλά, και θα τα καταφέρει..αυτό είναι πίστη, αγάπη, σκληρότητα και πολλά άλλα...

10 χρόνια παά 1 είμαι στην ΕΑ!!!! Ένα χρόνο δούλεψα και στο εξωτερικό.... Έχουν δει τα μάτια μου..... Έχω φάει ξύλο, έχω δαγκωθεί (όχι μόνη μου ;D ), έχω ακούσει βρίσιμο από απελπισμένους γονέις που βλέπουν το σχολείο ως το θαυματοποιό που θα κάνει καλά το παιδί τους, έχω φάει τρελές απογοητέυσεις όταν μετά τις διακοπές των Χριστουγέννων τα παιδιά γυρνούσαν πίσω στην αρχική τους κατάσταση.... Έχω δώσει άπειρα χρήματα σε βιβλία και σεμινάρια, έχω γράψει πολλά άρθρα σε διεθνή περιοδικά πάνω σε πρακτικά θέματα της ΕΑ κλπ λπ κλπ
Όσο για τον αυτισμό....είναι μέχρι να βερις το κουμπί του. μέχρι να βερις τι έχει ως μεταβτικό αντικέιμενο που το ηρεμεί και έτσι θα μπορείς να δουλέψεις μαζί του....
Αλλά όλα αυτά τα κάνεις στη βαθμίδα που σπούδασες. Αν είσαι νηπιαγωγός σε νηπιαγωγείο, αν είσαι δασκάλα σε δημοτικό και αν είσαι καθηγήτρια σε σχολέιο δευτεροβάθμιας! Γενικά στο διαχωρισμό των αβθμίδων είμαι κάθετη στην άποψη μου και το έχω εκφράσει πολλές φορές στο φόρουμ.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ 60 - Θα πάρει άλλους αναπληρωτές ειδικής?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:08:51 »

Αποσυνδεδεμένος vatraxaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ 60 - Θα πάρει άλλους αναπληρωτές ειδικής?
« Απάντηση #99 στις: Σεπτέμβριος 26, 2010, 10:00:18 μμ »
 να σου πω όμως κάτι; προτιμάς για τα παιδιά να πάει κάποιος που δεν έχει καμία σχέση με το αντικείμενο παρά κάποιος που έστω μπορεί να έχει μια κάποια γνώση; θα τα κάψουν τα παιδιά και θα τα αφήσουν στη τύχη τους..

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3693
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ 60 - Θα πάρει άλλους αναπληρωτές ειδικής?
« Απάντηση #100 στις: Σεπτέμβριος 26, 2010, 10:27:31 μμ »
να σου πω όμως κάτι; προτιμάς για τα παιδιά να πάει κάποιος που δεν έχει καμία σχέση με το αντικείμενο παρά κάποιος που έστω μπορεί να έχει μια κάποια γνώση; θα τα κάψουν τα παιδιά και θα τα αφήσουν στη τύχη τους..

Είπα ότι τα παιδιά με ΕΑ δεν ειναι μόνο αυτά που έχουν ΝΚ και αυτισμό.
Σε παιδιά που έχουν κανονικ΄πη νοημοσύνη, μπορεί να πάει κάποιος με κάποια επιμόρφωση.
Πιο πολύ θα τα κάψει τα παιδιά αν πάει κάποιος που δεν έχει ιδέα για τις νοητικές λειτουργίες και τις ανάγκες της ηλικάις τους, παρά κάποιος που επί 4 χρόνια σπούδαζε για την ηλικία τους και μετά έκανε κάποια επιμόρφωση (δεν μιλάω για τα σεμινάρια της κακιάς ώρας που γινόταν).

Κοιτά, εγώ είμαι σε ΚΕΔΔΥ. Σύμφωνα με τον κανονισμό, πρέπει να βλέπω παιδιά ανεξαρτήτου βαθμίδας. Σύμφωνα με το νόμο, μπορώ να βλέπω παιδιά από 4 (προνήπια) μέχρι 22 ετών (τόσο είναι η αρμοδιότητα του ΚΕΔΔΥ).
Σε πληροφορώ, έκανα μεγάλο καυγά για να μην το κάνω αυτό, γιατί πολύ απλά είμαι ΝΗΠΙΑΓΩΓΟΣ και έχω εκπαιδευτεί για να διδάσκω παιδά 4-6 ετών (και άρα γνωρίζω τι δεξιότητες πρέπει να έχουν).
Τώρα, αν το βλέπεις καθαρά ως επαγγελματική αποκατάσταση, και ως έναν τρόπο να καταπολεμήσεις την ανεργία και να δουλέψεις....από εκέι και πέρα εγώ δεν μπορώ να πω τίποτα! Ας μην λέμε όμως ότι θα ήταν ακλύτερο για τα παιδιά του νηπιαγωγείου ή του δημοτικού αν τους έκανε μάθημα φιλόλογος με ειδίκευση, από αν τους έκανε μάθημα νηπιαγωγός/δάσκαλος με μετεκπαιδευση
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος maraki_kor

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ 60 - Θα πάρει άλλους αναπληρωτές ειδικής?
« Απάντηση #101 στις: Σεπτέμβριος 26, 2010, 10:39:50 μμ »
να σου πω όμως κάτι; προτιμάς για τα παιδιά να πάει κάποιος που δεν έχει καμία σχέση με το αντικείμενο παρά κάποιος που έστω μπορεί να έχει μια κάποια γνώση; θα τα κάψουν τα παιδιά και θα τα αφήσουν στη τύχη τους..

Είπα ότι τα παιδιά με ΕΑ δεν ειναι μόνο αυτά που έχουν ΝΚ και αυτισμό.
Σε παιδιά που έχουν κανονικ΄πη νοημοσύνη, μπορεί να πάει κάποιος με κάποια επιμόρφωση.
Πιο πολύ θα τα κάψει τα παιδιά αν πάει κάποιος που δεν έχει ιδέα για τις νοητικές λειτουργίες και τις ανάγκες της ηλικάις τους, παρά κάποιος που επί 4 χρόνια σπούδαζε για την ηλικία τους και μετά έκανε κάποια επιμόρφωση (δεν μιλάω για τα σεμινάρια της κακιάς ώρας που γινόταν).

Κοιτά, εγώ είμαι σε ΚΕΔΔΥ. Σύμφωνα με τον κανονισμό, πρέπει να βλέπω παιδιά ανεξαρτήτου βαθμίδας. Σύμφωνα με το νόμο, μπορώ να βλέπω παιδιά από 4 (προνήπια) μέχρι 22 ετών (τόσο είναι η αρμοδιότητα του ΚΕΔΔΥ).
σωστα ολα αυταπου λες αλλα ενας δασκαλος χωρις καμια μετεκπαιδευση πως μπορει να βοηθησει αυτα τα παιδια....αυτο λεει και το vatraxaki αν καταλαβα καλα.ενας νηπιαγωγος θα μπορουσε να τους προσφερει πιο πολλα.και μην εισαι απολυτος οτι ολοι εκαναν τα σεμιναρια για το διορισμο...εγω για παραδειγμα το εκανα γιατι δεν ειχα τα χρηματα για μεταπτυχιακο και πραγματικα θελω να ασχοληθω με αυτα τα παιδια...μπορει το σεμιναριο να μην μας εμαθε πολλα αλλα ο καθενας αρχιζοντας απο εκει μπορει να εμπλουτισει τις γνωσεις του σε αυτο το θεμα...
Σε πληροφορώ, έκανα μεγάλο καυγά για να μην το κάνω αυτό, γιατί πολύ απλά είμαι ΝΗΠΙΑΓΩΓΟΣ και έχω εκπαιδευτεί για να διδάσκω παιδά 4-6 ετών (και άρα γνωρίζω τι δεξιότητες πρέπει να έχουν).
Τώρα, αν το βλέπεις καθαρά ως επαγγελματική αποκατάσταση, και ως έναν τρόπο να καταπολεμήσεις την ανεργία και να δουλέψεις....από εκέι και πέρα εγώ δεν μπορώ να πω τίποτα! Ας μην λέμε όμως ότι θα ήταν ακλύτερο για τα παιδιά του νηπιαγωγείου ή του δημοτικού αν τους έκανε μάθημα φιλόλογος με ειδίκευση, από αν τους έκανε μάθημα νηπιαγωγός/δάσκαλος με μετεκπαιδευση

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ 60 - Θα πάρει άλλους αναπληρωτές ειδικής?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:08:51 »

Αποσυνδεδεμένος maraki_kor

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ 60 - Θα πάρει άλλους αναπληρωτές ειδικής?
« Απάντηση #102 στις: Σεπτέμβριος 26, 2010, 10:44:19 μμ »
σωστα ολα αυταπου λες αλλα ενας δασκαλος χωρις καμια μετεκπαιδευση πως μπορει να βοηθησει αυτα τα παιδια....αυτο λεει και το vatraxaki αν καταλαβα καλα.ενας νηπιαγωγος θα μπορουσε να τους προσφερει πιο πολλα.και μην εισαι απολυτος οτι ολοι εκαναν τα σεμιναρια για το διορισμο...εγω για παραδειγμα το εκανα γιατι δεν ειχα τα χρηματα για μεταπτυχιακο και πραγματικα θελω να ασχοληθω με αυτα τα παιδια...μπορει το σεμιναριο να μην μας εμαθε πολλα αλλα ο καθενας αρχιζοντας απο εκει μπορει να εμπλουτισει τις γνωσεις του σε αυτο το θεμα...
Σε πληροφορώ, έκανα μεγάλο καυγά για να μην το κάνω αυτό, γιατί πολύ απλά είμαι ΝΗΠΙΑΓΩΓΟΣ και έχω εκπαιδευτεί για να διδάσκω παιδά 4-6 ετών (και άρα γνωρίζω τι δεξιότητες πρέπει να έχουν).
Τώρα, αν το βλέπεις καθαρά ως επαγγελματική αποκατάσταση, και ως έναν τρόπο να καταπολεμήσεις την ανεργία και να δουλέψεις....από εκέι και πέρα εγώ δεν μπορώ να πω τίποτα! Ας μην λέμε όμως ότι θα ήταν ακλύτερο για τα παιδιά του νηπιαγωγείου ή του δημοτικού αν τους έκανε μάθημα φιλόλογος με ειδίκευση, από αν τους έκανε μάθημα νηπιαγωγός/δάσκαλος με μετεκπαιδευση

Triainoforos

  • Επισκέπτης
Απ: ΠΕ 60 - Θα πάρει άλλους αναπληρωτές ειδικής?
« Απάντηση #103 στις: Σεπτέμβριος 26, 2010, 11:15:00 μμ »
Μεχρι ποτε θα ισχυουν τα σεμιναρια???

xriana1

  • Επισκέπτης
Απ: ΠΕ 60 - Θα πάρει άλλους αναπληρωτές ειδικής?
« Απάντηση #104 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 09:06:51 πμ »
καλά συνάδελφε εσένα αν σε καλέσουν να μην αποδεχτείς..αν όμως έχεις πάρει σοβαρά την ειδική αγωγή θα δεις οτι τα παιδιά με ειδικές δυνατότητες αποδοχή χρειάζονται και αγάπη ανεξαρτήτου ηλικίας..

Πόλυ συγκινητικό αυτό με τις ειδικές δυνατότητες. Απο αυτό και μόνο να κρίνω ότι ποτε δεν έχεις βρεθεί σε αιθουσα με τέτοια παιδιά;;;

Αποσυνδεδεμένος FOX85

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 296
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ 60 - Θα πάρει άλλους αναπληρωτές ειδικής?
« Απάντηση #105 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 11:16:31 πμ »
akousate an tha vgei tipota ayti tin evdomada?
An thelete na lysete tetoia  themata kalytera anoixte allo thema ...min xefevgoume..

Αποσυνδεδεμένος FREEEDOOM

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ 60 - Θα πάρει άλλους αναπληρωτές ειδικής?
« Απάντηση #106 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 03:48:57 μμ »
Καλησπερα συναδερφοι τι κανετε? Τελικα την Παρασκευή ήταν η β φαση ή το πρόγραμμα? Το πρόγραμμα θα τρέξει και σε εμάς! Πολυ αγχος και δεν μας ενημερωνει κανενας!!!!

Αποσυνδεδεμένος trikie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ 60 - Θα πάρει άλλους αναπληρωτές ειδικής?
« Απάντηση #107 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 05:42:16 μμ »
Έχετε υπόψην σας, όσοι περιμένετε να σας πάρουν στο πρόγραμμα εξειδικευμένης εκπαιδευτικής υποστήριξης για ένταξη των παιδιών με αναπηρία, ότι είναι μειωμένου ωραρίου. Το διάβασα στο forum των δασκάλων στην alfavita. Ένας δάσκαλος που τον καλέσαν στο συγκεκριμένο πρόγραμμα, παρουσιάστηκε σήμερα και του το είπαν στο γραφείο.

Αποσυνδεδεμένος vatraxaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ 60 - Θα πάρει άλλους αναπληρωτές ειδικής?
« Απάντηση #108 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 06:25:40 μμ »
καλά συνάδελφε εσένα αν σε καλέσουν να μην αποδεχτείς..αν όμως έχεις πάρει σοβαρά την ειδική αγωγή θα δεις οτι τα παιδιά με ειδικές δυνατότητες αποδοχή χρειάζονται και αγάπη ανεξαρτήτου ηλικίας..

Πόλυ συγκινητικό αυτό με τις ειδικές δυνατότητες. Απο αυτό και μόνο να κρίνω ότι ποτε δεν έχεις βρεθεί σε αιθουσα με τέτοια παιδιά;;;
σε πληροφορώ ότι μόλις γύρισα από μια τέτοια αίθουσα..μην το παίζετε όλοι έξυπνοι εδω μέσα..και μην πιάνεστε από μία λέξη τέλος πάντων..έτσι μου βγήκε έτσι εκφράστηκα..και για να σου λύσω την απορία 4 χρόνια σε τέτοιες αίθουσες δουλεύω.

Αποσυνδεδεμένος vatraxaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ 60 - Θα πάρει άλλους αναπληρωτές ειδικής?
« Απάντηση #109 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 06:27:15 μμ »
σωστα ολα αυταπου λες αλλα ενας δασκαλος χωρις καμια μετεκπαιδευση πως μπορει να βοηθησει αυτα τα παιδια....αυτο λεει και το vatraxaki αν καταλαβα καλα.ενας νηπιαγωγος θα μπορουσε να τους προσφερει πιο πολλα.και μην εισαι απολυτος οτι ολοι εκαναν τα σεμιναρια για το διορισμο...εγω για παραδειγμα το εκανα γιατι δεν ειχα τα χρηματα για μεταπτυχιακο και πραγματικα θελω να ασχοληθω με αυτα τα παιδια...μπορει το σεμιναριο να μην μας εμαθε πολλα αλλα ο καθενας αρχιζοντας απο εκει μπορει να εμπλουτισει τις γνωσεις του σε αυτο το θεμα...
Σε πληροφορώ, έκανα μεγάλο καυγά για να μην το κάνω αυτό, γιατί πολύ απλά είμαι ΝΗΠΙΑΓΩΓΟΣ και έχω εκπαιδευτεί για να διδάσκω παιδά 4-6 ετών (και άρα γνωρίζω τι δεξιότητες πρέπει να έχουν).
Τώρα, αν το βλέπεις καθαρά ως επαγγελματική αποκατάσταση, και ως έναν τρόπο να καταπολεμήσεις την ανεργία και να δουλέψεις....από εκέι και πέρα εγώ δεν μπορώ να πω τίποτα! Ας μην λέμε όμως ότι θα ήταν ακλύτερο για τα παιδιά του νηπιαγωγείου ή του δημοτικού αν τους έκανε μάθημα φιλόλογος με ειδίκευση, από αν τους έκανε μάθημα νηπιαγωγός/δάσκαλος με μετεκπαιδευση
αυτό εννοούσα συνάδελφε..αλλα εδώ μέσα είναι όλοι μες τη γκρίνια και τη μουρμουρα...

Αποσυνδεδεμένος vatraxaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ 60 - Θα πάρει άλλους αναπληρωτές ειδικής?
« Απάντηση #110 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 06:29:06 μμ »
ο καψαλάκης στο facebook έγραψε πριν λίγο οτι έστειλε επιστολή στη διαμαντω και της είπε οτι υπάρχει ένας νόμος που λέει οτι αν εξαντλούνται οι πίνακες των δασκάλων της ειδικής να πάρει νηπιαγωγούς ειδικής για την προβαθμίδα του ειδικού σχολείου..λέει πάντως οτι υπάρχουν πολλά κενά και σε τμήματα ένταξης..

Αποσυνδεδεμένος maraki_kor

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ 60 - Θα πάρει άλλους αναπληρωτές ειδικής?
« Απάντηση #111 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 06:33:06 μμ »
Μη δίνεις τόση πολύ σημασία.όλοι μας είμαστε άτομα με ειδικές ανάγκες,Αυτα τα παιδιά έχουν ειδικές δυνατότητες κ πολύ σωστά το είπες

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 755
Σύνολο: 757

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.