*

Αποστολέας Θέμα: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου  (Αναγνώστηκε 65494 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #168 στις: Απρίλιος 25, 2014, 10:09:27 μμ »
Βάσω,ευχαριστώ.Με ρώτησαν αν ήμουν άρρωστη κ εγώ είπα όχι,δηλαδή μου λεει ήσασταν αδικαιολογήτως απούσα.Γι'αυτό θέλω να τους πάρω τη Δευτερα τηλ.να τους πω ότι είμαι νόμιμη κ όχι αδικαιολογήτως απούσα σε κάτι που είναι εκτος διατάξεων του νόμου 1566.

σε πήραν τηλέφωνο ακριβώς για να σε ρωτήσουν αν ήσουν ασθενής ώστε αν σε καλέσουν να μην εκτεθούν επιπλέον
από την στιγμή που δεν είχες κόλλημα (π.χ. ασθένεια) τότε παίζει να το προχωρήσουν

Κατά την γνώμη μου πρέπει να πας από την Διεύθυνση και όχι τηλεφωνικά.

Το πιο πιθανό είναι ότι η Δ/ντρια έχει κάνει αρκετά λάθη

1) Αν την ξεκίνησε μετά τις 2 είναι εκτός εργασιακού ωραρίου
2) Αν την ξεκίνησε πολύ νωρίτερα τότε μπήκε μέσα στο διδακτικό ωράριο κάτι που απαγορεύεται
3) Δεν έβγαλε ανακοίνωση με ημερομηνία και σφραγίδα (κάτι που πρέπει να κάνει αν ήταν τακτικός σύλλογος τριμήνου)

ερώτηση: Πέρα από όλα αυτά, πριν φύγεις δεν συνεννοήθηκες με την διευθύντρια σου ? γιατί θα σε ρωτήσουν για πιο λόγο ρε κοπελιά δεν έκατσες στον σύλλογο ?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ankas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #169 στις: Απρίλιος 25, 2014, 10:38:01 μμ »
Δεν έκατσα,γιατί δεν είμαι υποχρεωμένη να κάτσω.Επιπλέον,είχα τελειώσει το διδακτικό μου ωράριο απο τις 10.50.Όταν είπα στη διευθύντρια ότι δεν μπορώ να είμαι,μου απάντησε:καλό είναι να είσαι,οπότε θεώρησα ότι δεν είναι απαραίτητο.Η συγκεκριμένη μου είχε δημιουργήσει πρόβλημα κ με τις ώρες γιατί ταυτόχρονα είχα την ίδια ώρα σε 2 σχολεία κ δεν μου άλλαζε την ώρα κ με περίμενε στη γωνία για να μου τη φέρει.

Αποσυνδεδεμένος vasw99

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #170 στις: Απρίλιος 25, 2014, 10:59:15 μμ »
Βάσω,ευχαριστώ.Με ρώτησαν αν ήμουν άρρωστη κ εγώ είπα όχι,δηλαδή μου λεει ήσασταν αδικαιολογήτως απούσα.Γι'αυτό θέλω να τους πάρω τη Δευτερα τηλ.να τους πω ότι είμαι νόμιμη κ όχι αδικαιολογήτως απούσα σε κάτι που είναι εκτος διατάξεων του νόμου 1566.
Πάντως, αν μπορείς, να ελέγξεις, μήπως δεν ήταν και άλλοι στο σύλλογο τη συγκεκριμένη μέρα και μήπως το αντίστοιχο τηλεφώνημα έγινε και σε άλλους. Με το πέρας του συλλόγου συντάσσεται πρακτικό, όπου οι παρευρισκόμενοι υπογράφουν. Αυτό θα σε βοηθούσε, καθώς ειδικά έναντι των μονίμων, μπορείς να υποστηρίξεις ότι δεν είχες την κατάλληλη ενημέρωση. Επίσης σε ποιό σχολείο έχεις τις περισσότερες ώρες; Τυπικά σε εκείνο ανήκεις. Εν ολίγοις, πέρνα στην επίθεση για να γίνει αντιληπτό ότι θα υπερασπιστείς τον εαυτό σου. ...Τουλάχιστον η "διευθύντρια" δεν σε προειδοποίησε για την πιθανή αυτή κίνηση εναντίον συναδέλφου; Υπάρχει γενικά κλίμα αντιπαλότητας ή με συγκεκριμένους; Κρίμα. Έχουμε σπουδαιότερα να λύσουμε...

Αποσυνδεδεμένος ankas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #171 στις: Απρίλιος 25, 2014, 11:05:11 μμ »
Το τηλ.έγινε σεμενα κ σε μια άλλη ΑΜΩ Π.Σ και υπήρχαν κ άλλοι μόνιμοι που δεν ήταν κ όμως μόνο σεμας την έκανε.Γι'αυτό σας είπα ότι υπάρχει εμπάθεια...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος melenios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #172 στις: Απρίλιος 25, 2014, 11:08:10 μμ »
Τα  πραγματα ειναι ξεκαθαρα.
Κατα αρχην μην αγχωνεσαι, εισαι απολυτα σωστη και δεν διατρεχεις κανενα κινδυνο...και εξηγουμαι:
ο νομος ειναι με το μερος σου....
ειδικοτερα:
http://www.mech.ntua.gr/gr/selections/law/files_law/N_1566_1985.pdf
Ν.1566/1985
αρθρο 11 παραγραφος ΣΤ
και συγκεκριμενα στην υποπαραγραφο 2 αναφερεται οτι
" Οι συνεδριάσεις γίνονται μέσα στο ωράριο εργασίας
και σε καμιά περίπτωση σε ώρες διδασκαλίας των
μαθημάτων"

οποτε αν ο συλλογος εγινε μετα της 2, κανενας δεν ειναι υποχρεωμενος να συμμετεχει και οποιαδηποτε αποφαση του συλλογου θεωρειται ακυρη και θα ακυρωνοταν απο οποιοδηποτε διοικητικο δικαστηριο.

Καποιες χρησιμες συμβουλες αν θελεις:
α) αν σου παρουσιασουν αλλα διευκρινιστικα εγγραφα του υπουργειου , ερμηνευτικες εγκυκλιους κτλ μην ψαρωσεις γιατι ειναι ευκολονοητο πως ο νομος ειναι ανωτερος διευκρινιστικων εγκυκλιων κτλ και δεν ανατρεπεται απο τετοιου ειδους εγγραφα παρα μονο με νεοτερο νομο.....

β) νομιζω πως τα τηλεφωνα της διευθυνσης ειναι ειτε για να σε ψαρωσουν και να ευθυγραμμιστεις στα θελω της διευθυντριας ειτε δεν ειναι καλα πληροφορημενοι για το περαστατικο της συνεδριασης μετα της 2....σε καθε περιπτωση εκτυπωσε το νομο για το τριβεις στα μουτρα οποιου σε αποκαλεσει οτι ησουν αδικαιολογητως απουσα

γ) αν η διευθυντρια ισχυριστει οτι ξεκινησε ο συλλογος πριν της 2....ειτε προφανως μπορει να διαψευστει απο καποιους καθηγητες η μαθητες ειτε οι υπογραφες στα απουσιολογια και τα βιβλια υλης μαρτυρουν οτι εγινε μαθημα μεχρι την 7 ωρα

δ) καλο ειναι να ερθεις σε επαφη με το σωματειο σου και να ενημερωσεις για τη συμπεριφορα της , γιατι απο οτι καταλαβα η πλειοψηφια του συλλογου ειναι αυλικοι η φοβισμενοι, να της κανουν μια παρασταση διαματυριας ( τα μελη του ΠΑΜΕ ειναι πολυ καλα σε αυτα...) για να της κοπει η φορα , ενοψη και αξιολογησεων ωστε να μην γινει το σχολειο ....στρατωνας και μερικοι βιαζονται να αναλαβουν ρολο στρατηγου....

ε) συνιστω να μην αφησεις το θεμα να πεσει, με την ταμπελα της αδικαιολογητως απουσας. Το θεμα ειναι πρωτιστως ηθικο και διασφαλισης εργασιακο δικαιωματων...Κοινως οσο περιθωριο δινουμε στους αλλους να μας παταμε τοσο αυτοι θα αυθαιρετουν και θα μας πατανε περισσοτερο, ειδικα στη δικη σου περιπτωση που εχεις και ξεκαθαρα το νομο με το μερος σου, αλλα παντα σε συνεργασια επικοινωνια με το σωματειο γιατι καταλαβαινω οτι δεν θα εχεις υποστηριξη απο το συγκεκριμενο συλλογο και ισως μονη σου να μην μπορεις να σηκωσεις το βαρος των διενεξεων και τη ψυχικη φθορα που συνεπαγονται

στ) και μια  προσωπικη εμπειρια...την πρωτη χρονια που διοριστηκα λογω ελλειψης κενων...με τραβηξαν στο γραφειο.....εμενα και αρκετους αλλους για διοικητικη δουλεια....παροτι δεν ζητησα αποσπαση σε γραφειο , ξαφνικα βγηκαν κατι περιεργες αποσπασεις για ολους μας στο γραφειο γεγονος που σημαινε οτι θα επρεπε να καθισουμε στο νησι και ολο το καλοκαιρι για διοικητικη εργασια.....Αυτο αλλωστε ηταν και  η παραδοση του γραφειου για 5 χρονια και ανω....οταν εγινε το περιστατικο αντεδρασα......εκανα ενσταση.....ειπωθηκαν απο απειλες μεχρι και υβρεις ...τα πραγματα ηταν ομως ξεκαθαρα και ο νομος ξεκαθαρος και με το μερος μου....οι περιφημες αποσπασεις ανατραπηκαν και 30/6 αναχωρησα απο το νησι οπως και οι υπολοιποι

Αποσυνδεδεμένος ankas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #173 στις: Απρίλιος 25, 2014, 11:17:11 μμ »
Σ'ευχαριστώ melenios για τις συμβουλές,νασαι καλά κ σίγουρος ότι δεν θα αφήσω να της περάσει.Όντως τα πράγματα εκεί μέσα είναι όπως τα περιέγραψες,δε μιλάει κανείς από το σύλλογο και αυτή κάνει ό,τι θέλει κ όπως τη βολεύει.Εδώ δε μου επέτρεψε να συμμετάσχω στην αξιολόγηση του σχολείου,γιατί υποστήριξε ότι μόνο οι μόνιμοι ξέρουν το σχολείο κ εγώ δεν θαμαι εκεί του χρόνου.Κ έχει κάνει κ άλλα πολλά που όλοι την ξέρουν, μα κανείς δε μιλά!

Αποσυνδεδεμένος ERTA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 636
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #174 στις: Ιούνιος 24, 2014, 06:24:15 μμ »
Είμαι σε τρια σχολεία. Αύριο έχουμε παιδαγωγική και στα τρία σχολεία κι εγώ πρέπει να βρίσκομαι στο σχολείο τοποθέτησής μου. Όμως με κάλεσαν  από ένα από τα άλλα δύο σχολεία για να παρίσταμαι καθώς έχω μετεξεταστέους μαθητές και πρέπει, λέει, να είμαι κι εκεί για να ''δικαιολογήσω'' γιατί μένουν. Που πρέπει να βρίσκομαι; να γίνω χίλια κομμάτια;

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #175 στις: Ιούνιος 24, 2014, 07:38:50 μμ »
Μα τους εξήγησες ότι πρέπει να βρίσκεσαι σε αυτό που ανήκεις;;

Αποσυνδεδεμένος fainareti

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #176 στις: Ιούνιος 24, 2014, 07:44:25 μμ »
Aπό πότε πρέπει να απολογούμαστε γιατί μένουν μετεξεταστέοι μαθητές;;; ΕΡΤΑ δεν έχεις σε τίποτε να απολογηθείς. Αν δεν τους αρέσει, ας κάνουν αναβαθμολόγηση.Εισαι υποχρεωμένη να παρίστασαι μόνο  στο σχολείο που ανήκεις.
Η μοίρα του ανθρώπου είναι η εξελιξη.

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #177 στις: Ιούνιος 24, 2014, 07:46:51 μμ »
Αντί να νιώθουν άσχημα οι μαθητές που έμειναν, νιώθουμε εμείς;;

Αποσυνδεδεμένος ducati

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #178 στις: Ιούνιος 24, 2014, 08:24:05 μμ »
Σήμερα συζητούσαμε ακριβώς αυτό το θέμα. Ο δ/ντής προσπάθησε να μας πείσει πως εν όψει αξιολόγησης είναι καλύτερα να μην έχουμε καθόλου παραπεφθέντες για Σεπτέμβριο. Δεν το δεχτήκαμε όμως.

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #179 στις: Ιούνιος 24, 2014, 08:36:52 μμ »
Σοβαρά το λες συνάδελφε;
Δηλαδή μαθητές τουρίστες που όλη τη χρονιά δεν κάνουν τίποτα και στο τέλος γράφουν 1-5 να τους περάσουμε για να μην κριθούμε ακατάλληλοι;;

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #180 στις: Ιούνιος 24, 2014, 08:38:47 μμ »
Σοβαρά το λες συνάδελφε;
Δηλαδή μαθητές τουρίστες που όλη τη χρονιά δεν κάνουν τίποτα και στο τέλος γράφουν 1-5 να τους περάσουμε για να μην κριθούμε ακατάλληλοι;;

ορισμένοι δεν έχετε ακόμα καταλάβει ότι δουλεύετε σε ξενοδοχείο, για να συνέλθουμε λίγο  ;D

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #181 στις: Ιούνιος 24, 2014, 08:39:47 μμ »
Πάντως εγώ δεν θα το δεχόμουν με τίποτα αυτό!
Και μην ξεχνάμε ότι ο διευθυντής δεν μπορεί να παρέμβει στο θέμα της βαθμολογίας!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 774
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 651
Σύνολο: 661

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.