*

Αποστολέας Θέμα: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου  (Αναγνώστηκε 65484 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #154 στις: Μάρτιος 06, 2014, 12:31:31 πμ »
αυτό έλειπε να τα πει και κανένας! λέγονται αυτά βρε;  ;D  ;D  ;D

Διαμαρτυρήθηκε ποτέ κανείς όταν δούλεψε λιγότερο από 6 ώρες; ΟΧΙ
Διαμαρτυρήθηκε κανείς γιατί πρέπει να κάτσει 1 ώρα παραπάνω κάποιες φορές τον χρόνο; ΝΑΙ!!!


« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 06, 2014, 12:33:49 πμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων 6η-7η ώρα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:17:32 »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων 6η-7η ώρα
« Απάντηση #155 στις: Μάρτιος 06, 2014, 01:34:01 πμ »
Συνάδελφοι αν μία συνεδρίαση έχει κανονιστεί για 6η-7η ώρα, κρατάς τους μαθητές ή τους διώχνεις;
KONSTANTINOS30 η ερώτησή σου συγχωνεύτηκε σε αντίστοιχο θέμα. Σε παρακαλώ διάβασε τις προηγούμενες απαντήσεις εδώ.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #156 στις: Μάρτιος 06, 2014, 03:21:04 πμ »

Εγώ θα καθίσω και μέχρι τις 5 το απόγευμα και μέχρι το βράδυ για να συζητήσω τα προβλήματα του σχολείου μου όταν αυτό κινδυνεύει να κλείσει, ή να συζητήσω προβλήματα μαθητών για παραβατικές συμπεριφορές και το πως πρέπει να κινηθούμε για να βοηθήσουμε τα παιδιά και για άλλα εξίσου σημαντικά θέματα, γιατί έτσι νιώθω. Δεν είμαι με το ρολόι στο χέρι. Τι να κάνουμε. Έτσι λειτουργώ. Το βλέπω πιο ανθρώπινα το σχολείο και πιο συναισθηματικά. Μπορείς εσύ να λειτουργείς με το ρολόι του χεριού σου. Σεβαστό. Σεβάσου και εσύ εμένα.

Δεν ξέρω αν έχεις πείσει κανέναν εδώ μέσα ότι είσαι ο καλύτερος, παρά τις φιλότιμες προσπάθειες σου καιρό τώρα, αυτό όμως εμένα μου δημιουργεί προβληματισμό διότι η έντονη αυτοπροβολή υποδηλώνει συνήθως διάσταση των όσων γράφονται με τα όσα συμβαίνουν στην πραγματικότητα. Είμαστε μια μικρή κοινότητα βλέπεις...
Και κάτι ακόμα. Καλό είναι να μη μπερδεύουμε τα μαθητικά φόρα με τα εκπαιδευτικά. ;)
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος ankas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #157 στις: Απρίλιος 25, 2014, 04:52:24 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι και χρόνια πολλά!
Είμαι ΑΜΩ σε παράλληλη στήριξη και δεν παραβρέθηκα σε συνεδριαση του συλλόγου για το τρίμηνο που έγινε μετά τη λήξη των μαθημάτων,στις 14.05 δηλ.,καθώς εκείνη τη μέρα έχω μόνο 1 ώρα στο σχολείο και τελειώνω στις 10.50.Η διευθύντρια μου έκανε γι'αυτό αναφορά στη διεύθυνση,η οποία διεύθυνση με πήρε σήμερα τηλ για να μου πει οτι ήμουν αδικαιολογήτως απούσα.Τι επιπτώσεις μπορώ να έχω κ τι πρέπει να κάνω γι'αυτό,αφού διάβασα στα προηγούμενα ποστ πως ειναι παρανομη τυπικά η συνεδρίαση μετα τις 14.00.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος p14767

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #158 στις: Απρίλιος 25, 2014, 07:11:18 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι και χρόνια πολλά!
Είμαι ΑΜΩ σε παράλληλη στήριξη και δεν παραβρέθηκα σε συνεδριαση του συλλόγου για το τρίμηνο που έγινε μετά τη λήξη των μαθημάτων,στις 14.05 δηλ.,καθώς εκείνη τη μέρα έχω μόνο 1 ώρα στο σχολείο και τελειώνω στις 10.50.Η διευθύντρια μου έκανε γι'αυτό αναφορά στη διεύθυνση,η οποία διεύθυνση με πήρε σήμερα τηλ για να μου πει οτι ήμουν αδικαιολογήτως απούσα.Τι επιπτώσεις μπορώ να έχω κ τι πρέπει να κάνω γι'αυτό,αφού διάβασα στα προηγούμενα ποστ πως ειναι παρανομη τυπικά η συνεδρίαση μετα τις 14.00.
τι εννοεις σε πηραν τηλεφωνο?
ποιος σε πηρε, σε ποιο τηλεφωνο, τι σου ειπε, σε τι τονο (φιλικο για να σε προστατευσει δηθεν, απειλητικο), ειπε οτι θα υπαρξει συνεχεια? κλπ κλπ
το πιο πιθανο ειναι να σε πηραν ανεπισημα για να μην αφησουν εκθετη τη διευθυντρια, αν επιμενουν ζητα οτιδηποτε να στο δωσουν γραπτως.

Αποσυνδεδεμένος p14767

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #159 στις: Απρίλιος 25, 2014, 07:36:50 μμ »
το "ωραριο λειτουργιας" του καθε σχολειου ειναι συγκεκριμενο πχ 8-2, 8:15-2:15, 8:30-2:30 (μιλω για πρωινο κυκλο).
αρα "επισημως" ο συλλογος γινεται μεσα σε αυτο το ωραριο και τελειωνει το αργοτερο με τη ληξη του ωραριου.
ειτε εχεις μαθημα απο τις 8 ειτε τη συγκεκριμενη μερα αρχιζεις στις 12:30 το ωραριο λειτουργιας ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ειναι συγκεκριμενο και δεν εξαρταται απο το προσωπικο  ωραριο του καθενος.
οι συλλογοι που ξεκινουν ή συνεχιζονται μετα το ωραριο γινονται"ανεπισημα" χαρη στην ΚΑΛΗ ΔΙΑΘΕΣΗ (καμμια φορα και στο φοβο) των συναδελφων.
Υ.Γ.1 μπορει απο αυριο να αλλαξει ο νομος και να ανατραπουν ολα αυτα (και δυστυχως το βλεπω πολυ πιθανο λογω της αδυναμιας ή αδιαφοριας ή του φοβου του κλαδου να αντιδρασει,) μεχρι τοτε ομως ισχυουν οσα εγραψα.
Υ.Γ.2 επειδη "scripta manent" κοιταξτε ολα τα πρακτικα του συλλογου σας και δειτε την ωρα που βαζει ο διευθυντης οτι ξεκινησε ο οποιοσδηποτε συλλογος, παντα ξεκινα πριν τη ληξη του ωραριου, υπο το φοβο των ιουδαιων
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 25, 2014, 07:43:14 μμ από p14767 »

Αποσυνδεδεμένος ankas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #160 στις: Απρίλιος 25, 2014, 07:41:28 μμ »
Με πήρε μια κυρία από τη δευτεροβάθμια στο κινητό μου και όταν τη ρώτησα,αν πρέπει εγώ να απαντήσω γραπτώς στην αναφορά,μου είπε ότι είναι θέμα της δευτεροβάθμιας και θα το δουν αυτοί.Δεν ανέφερε κάτι για συνέχεια,απλά μου έλεγε ότι ήμουν υποχρεωμένη να παραβρίσκομαι,όταν της είπα ότι ήταν εκτός ωραρίου.Τώρα δεν ξέρω τι να κάνω.

Αποσυνδεδεμένος ankas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #161 στις: Απρίλιος 25, 2014, 07:44:06 μμ »
το "ωραριο λειτουργιας" του καθε σχολειου ειναι συγκεκριμενο πχ 8-2, 8:15-2:15, 8:30-2:30 (μιλω για πρωινο κυκλο).
αρα "επισημως" ο συλλογος γινεται μεσα σε αυτο το ωραριο και τελειωνει το αργοτερο με τη ληξη του ωραριου.
ειτε εχεις μαθημα απο τις 8 ειτε τη συγκεκριμενη μερα αρχιζεις στις 12:30 το ωραριο λειτουργιας ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ειναι συγκεκριμενο και δεν εξαρταται απο το προσωπικο  ωραριο του καθενος.
οι συλλογοι που ξεκινουν ή συνεχιζονται μετα το ωραριο γινονται"ανεπισημα" χαρη στην ΚΑΛΗ ΔΙΑΘΕΣΗ (καμμια φορα και στο φοβο) των συναδελφων.
Υ.Γ. μπορει απο αυριο να αλλαξει ο νομος και να ανατραπουν ολα αυτα (και δυστυχως το βλεπω πολυ πιθανο λογω της αδυναμιας ή αδιαφοριας ή του φοβου) του κλαδου να αντιδρασει, μεχρι τοτε ομως ισχυουν οσα εγραψα

Αυτό είναι το θέμα συνάδελφε,απλά τι αναφορά μπορεί να μου έκανε η διευθύντρια,όταν ουσιαστικά η ίδια είναι παράνομη;δηλ.έχω επιπτώσεις σε κάτι;

Αποσυνδεδεμένος p14767

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #162 στις: Απρίλιος 25, 2014, 07:46:45 μμ »
Με πήρε μια κυρία από τη δευτεροβάθμια στο κινητό μου και όταν τη ρώτησα,αν πρέπει εγώ να απαντήσω γραπτώς στην αναφορά,μου είπε ότι είναι θέμα της δευτεροβάθμιας και θα το δουν αυτοί.Δεν ανέφερε κάτι για συνέχεια,απλά μου έλεγε ότι ήμουν υποχρεωμένη να παραβρίσκομαι,όταν της είπα ότι ήταν εκτός ωραρίου.Τώρα δεν ξέρω τι να κάνω.
τιποτα να μην κανεις, γιατι τιποτα δεν θα σου κανουν (σε πηρε στο κινητο=τα ειπατε στην καφετερια).
η διευθυντρια στην σφραγισμενη και υπογεγραμμενη αναρτημενη τουλαχιστον 24 ωρες πριν ανακοινωση της μερας και ωρας συλλογου σαν ωρα εναρξης τι ειχε?
αν ειχε μετα τη ληξη του ωραριου κρατα την στο αρχειο σου.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 25, 2014, 07:52:50 μμ από p14767 »

Αποσυνδεδεμένος ankas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #163 στις: Απρίλιος 25, 2014, 07:57:16 μμ »
Σ'ευχαριστώ συνάδελφε.Σκεφτόμουν να έπαιρνα ένα τηλ.τη Δευτέρα το πρωί να τους διάβαζα το νόμο κ να ρωτήσω διευκρινίσεις για το αν θέλουν κάτι από μενα.Τι να πω,η συγκεκριμένη διευθύντρια δημιουργεί συχνά θέματα στους καθηγητές,ιδιαίτερα τους αναπληρωτές, και οι μόνιμοι δεν μιλάνε καθόλου!

Αποσυνδεδεμένος ankas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #164 στις: Απρίλιος 25, 2014, 07:59:58 μμ »
τιποτα να μην κανεις, γιατι τιποτα δεν θα σου κανουν (σε πηρε στο κινητο=τα ειπατε στην καφετερια).
η διευθυντρια στην σφραγισμενη και υπογεγραμμενη αναρτημενη τουλαχιστον 24 ωρες πριν ανακοινωση της μερας και ωρας συλλογου σαν ωρα εναρξης τι ειχε?
αν ειχε μετα τη ληξη του ωραριου κρατα την στο αρχειο σου.
Δεν είχε καμία σφραγισμένη και υπογεγραμμένη ώρα ανακοίνωσης.Μόνο μια ανακοίνωση γραμμένη με μαρκαδόρο στον πίνακα ανακοινώσεων...

Αποσυνδεδεμένος vasw99

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #165 στις: Απρίλιος 25, 2014, 08:22:36 μμ »
Δεν είχε καμία σφραγισμένη και υπογεγραμμένη ώρα ανακοίνωσης.Μόνο μια ανακοίνωση γραμμένη με μαρκαδόρο στον πίνακα ανακοινώσεων...
Θα σου πρότεινα να βρεις ένα γιατρό που έχεις κάποια σχέση, αν μπορείς, και να σου δώσει ένα χαρτί ότι πήγες εκείνη τη μέρα για κάτι έκτακτο, π.χ. ίλλιγγο. Για να σε πάρουν τηλέφωνο είναι σα να μη θέλουν να το προχωρήσουν, απλώς, να σε ενημερώσουν για να τους διευκολύνεις με κάποιο έγγραφο. Ακόμη, αν επρόκειτο για "αναφορά" να είσαι σίγουρη ότι δε θα ενημέρωναν τηλεφωνικά...σαν να πίνατε καφεδάκι.

Αποσυνδεδεμένος ankas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #166 στις: Απρίλιος 25, 2014, 08:40:18 μμ »
Βάσω,ευχαριστώ.Με ρώτησαν αν ήμουν άρρωστη κ εγώ είπα όχι,δηλαδή μου λεει ήσασταν αδικαιολογήτως απούσα.Γι'αυτό θέλω να τους πάρω τη Δευτερα τηλ.να τους πω ότι είμαι νόμιμη κ όχι αδικαιολογήτως απούσα σε κάτι που είναι εκτος διατάξεων του νόμου 1566.

Αποσυνδεδεμένος p14767

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #167 στις: Απρίλιος 25, 2014, 08:50:50 μμ »
Δεν είχε καμία σφραγισμένη και υπογεγραμμένη ώρα ανακοίνωσης.Μόνο μια ανακοίνωση γραμμένη με μαρκαδόρο στον πίνακα ανακοινώσεων...
δες τι ωρα εναρξης εχει στο πρακτικο που κρατηθηκε, αν ειναι (που δεν το πιστευω) μετα τις 2, μην σκας γιατι ειναι εκτος ωραριου.
αν ειναι αρκετα πριν τις 2 πχ 12:30 , θεωρητικα θα μπορουσε να πει οτι δεν συμμετειχες ενω ηταν μεσα στο ωραριο σου.
αυτο βεβαια θα πρεπει να μπορει να το αποδειξει νομικα αν και  εφοσον θα ηθελε να τραβηξει την υποθεση (στην πραξη αποκλειεται να εχει ΟΛΟΥΣ τους καθηγητες μαζι της, και τους ΟΛΟΥΣ τους  μαθητες κλπ κλπ πραγμα απιθανο).
τελικο συμπερασμα απο τα γραφομενα σου αυτο που σου ειπα και στην αρχη.
η δευτεροβαθμια σε πηρε ανεπισημα για να σε "ψαρωσει" και να μην αφησει εκτεθειμενη τη διευθυντρια,οπως ακριβως πρεπει να καλυπτει ο διευθυντης εναν απλο συναδελφο οταν του παει εναν μαθητη για τιμωρια.
δηλαδη μπροστα στο μαθητη παντα καλυπτεις τον συναδελφο εστω και αν ειναι υπερβολικος, το ιδιο εκανε και ο προισταμενος για την υπερβολη της διευθυντριας σου.
99,999% αποκλειεται να υπαρχει συνεχεια

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 774
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 621
Σύνολο: 633

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.