*

Αποστολέας Θέμα: Ανάθεση φιλολογικών μαθημάτων σε άλλες ειδικότητες  (Αναγνώστηκε 134744 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: sos - Συρρίκνωση των θέσεων των φιλολογων
« Απάντηση #84 στις: Απρίλιος 03, 2011, 09:35:23 μμ »
παιδιά μη θορυβείστε με το νέο συστημα...ούτε κρύο ούτε ζέστη για φιλολόγους....

τεκμηριώνω την απάντησή μου...
1)στη Γ λυκείου έχουν αυξηθεί οι ώρες των φιλολογικών μαθημάτων. Λέτε βέβαια ότι δε θα έχει κόσμο η β -θεωρητική κατεύθυνση.... 7 ΑΡΧΑΙΑ + 2 ΛΑΤΙΝΙΚΑ+ 4 ΙΣΤΟΡΙΑ + 4 ΕΜΒΑΘΥΝΣΕΙΣ = 17 ΩΡΕΣ ...ΤΩΡΑ ΕΙΧΑΜΕ 4 ΑΡΧΑΙΑ+2 ΛΑΤΙΝΙΚΑ+2 ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ+2 ΙΣΤΟΡΙΑ= 10....ΑΠΟ ΤΙΣ 10 ΠΑΜΕ ΣΤΙΣ 17 ΣΤΟ ΝΕΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΥΞΗΣΗ 70%!!!!!!!! ΟΠΟΤΕ ΚΑΙ ΜΕΙΩΣΗ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΣΤΗ ΘΕΩΡΗΤΙΚΗ ΣΥΓΚΡΑΤΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΜΕΓΑΛΗ ΑΥΞΗΣΗ ΤΩΝ ΩΡΩΝ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ....

2) μη ξεχνάτε τις 5 ώρες (έκθεση - λογοτεχνία+ 2 ώρες ιστορία για τη θετική α κατεύθυνση...ΒΕΒΑΙΑ ΕΔΩ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΞΗΣΗ... ΣΤΟ ΠΑΛΙΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΙΧΑΜΕ 2 ΕΚΘΕΣΗ+2 ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ+2 ΙΣΤΟΡΙΑ + 1 ΑΡΧΑΙΑ ΓΕΝΙΚΗΣ =7 ΩΡΕΣ // 7 ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΝΕΟ

3) επίσης η ΑΒ που λέτε ότι θα είναι δημοφιλής θα έχει 5 ώρες ιστορία!!!! μάλλον τις ξεχάσατε + 5  ώρες (έκθεση-λογοτεχνία)

ΑΡΑ

ΟΙ ΘΕΣΕΙΣ ΓΙΑ ΦΙΛΟΛΟΓΟΥΣ ΣΤΑ ΛΥΚΕΙΑ ΔΕ ΜΕΙΩΝΟΝΤΑΙ...... ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΝΙΚΟΒΑΛΕΣΤΕ....

Πέστα βρε Arist2!  Την ίδια εκτίμηση έχω και εγώ.
Αν και Φυσικός βλέπω τις δυσκολίες που έχετε για τον διορισμό σας, όπου και πρέπει να αποδείξετε στο διαγωνισμό ότι είστε πανεπιστήμονες και τραβάτε τα πάνδεινα μέχρι να βρεθείτε στο σχολείο, όπου και έχετε μια σημαντική αποστολή... Είμαι αλληλέγγυος στον αγώνα σας... Τα ίδια τραβάμε και εμείς...

ΥΓ. Τώρα που το σκέφτομαι, σαν να έχετε υπερβολικά πολλές ώρες μαζί με τους μαθηματικούς... Κόψτε και για εμας κάτι... 1 - 2 ωρίτσες, όχι παραπάνω...  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 04, 2011, 12:26:07 πμ από panos2 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: sos - Συρρίκνωση των θέσεων των φιλολογων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:01:48 »

Αποσυνδεδεμένος antonis2200

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: sos - Συρρίκνωση των θέσεων των φιλολογων
« Απάντηση #85 στις: Απρίλιος 03, 2011, 09:36:57 μμ »
Αντίθετα,εγώ και στα δύο γυμνάσια που είμαι βεβαιώνω οτι όλες οι ιστορίες δοθηκαν στους ξενόγλωσσους που προηγήθηκαν επειδή έχουν εκεί οργανική.Μάλιστα στο ένα γυμνάσιο αφαίρεσαν τις ώρες της  ιστορίας απο συνάδελφο -του έδωσαν άλλα μαθήματα- και τις έδωσαν σε άλλον των γαλλικών...
  Αν υπάρξει αναγκη οι ξενόγλωσσοι θα διδασκουν ιστορία και στις δύο πρωτες τάξεις του λυκείου,αλλά αυτό θα γίνει αισθητό με τη μείωση των διορισμών.Αυτο που ενδιαφέρει τις διευθύνσεις είναι η εξοικονόμηση προσωπικού με όποιον τρόπο και οχι αν θα δυσαρεστηθούν οι γονείς.
 
Ας περιμενουμε τις νεες αναθεσεις στο λυκειο..πρεπει να ασκησουμε κι εμεις ομως πιεση..δε μπορει ενα τοσο σημαντικο μαθημα να υποβαθμιζεται σε μπαλαντερ συμπληρωσης ωραριου..!!!

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: sos - Συρρίκνωση των θέσεων των φιλολογων
« Απάντηση #86 στις: Απρίλιος 03, 2011, 09:38:03 μμ »
Και φυσικα σε καταλαβαινω...απλα με πειραζει η καταχρηση του δικαιωματος της β αναθεσης που στερουσε απο τους πε 02 σε καποιες περιοχες ακομα και οργανικες καθως οι δντες εκπσης κρατουσαν ωρες για να καλυπτουν τους δικους τους..!!!παντως να ξερεις πως ολοι οι συναδελφοι σου δεν ειναι και τοσο συνεργασιμοι..!!περσι στο σχολειο μου περισσευαν 6 ωρες ιστοριας και ενω ολοι οι ξενογλωσοι ειχαν μειωμενο ωραριο κανεις δεν ηθελε να παρει ιστορια και φωναζαν να στειλουν φιλολογο..!!αν ομως τους ελεγαν να πανε και σε αλλο σχολειο θα κανα τουμπες για να τις παρουν..!!

Εμένα προσωπικά μου αρέσει πολύ να διδάσκω Ιστορία, ιδίως της Γ' Γυμνασίου που έχει και αρκετά κομμάτια για την Ευρώπη: ψάχνω στοιχεία, συνδέω το μάθημα με το αντίστοιχο της Λογοτεχνίας, προσπαθώ να τους καλλιεργήσω την κριτική σκέψη, όσο μπορώ και ανάλογα με το κοινό κλπ... Από την άλλη δεν θα δεχόμουν να έχει πρόβλημα ωραρίου συνάδελφος φιλόλογος του σχολείου μας και όσες φορές μου ζήτησαν να κάνω Ιστορία, πριν δεχτώ ασμένως, διασφάλισα ότι δεν υπάρχει συνάδελφος ΠΕ02, χωρίς ωράριο... Σε άλλο σχολείο πάλι, με περίμεναν οι φιλόλογοι για να μου πασάρουν το πιο δύσκολο τμήμα του σχολείου: 30 παιδιά, με Μ.Ο. βαθμολογίας 14...

Αποσυνδεδεμένος kozzi1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1148
    • Προφίλ
Απ: sos - Συρρίκνωση των θέσεων των φιλολογων
« Απάντηση #87 στις: Απρίλιος 03, 2011, 09:38:31 μμ »
να μας ελεγες ενα νουμερο στο περιπου,αντε....να σε πιστεψουμε.αλλά 77μπαμ....ουτε 76 ουτε 78....δεν αφηνεις τις μ@@@ιες λεω εγω
..μην τρελαινεστε μωρε, αφηστε τα παιδια... γεμιζει σιγα σιγα η 2η σελιδα εδω, φτανει...μη δινετε τροφη σε παπαρολογιες....

αρκεστειτε στη δηλωση Της (!!!)   οτι θα χρειαστει περι τους 100 εξτρα φιλολογους, αντιστοιχα και μαθηματικους για να βολευτουν οι ωρες πλεον...
(...ασχετο: και τι ωραιο τεμαχιο πεταξε ο  klaus  στη Λαρισα...)
Δηλ. υπαρχει μεγαλη διαφορα αναμεσα στο 77 και στο 100?
..μαλλον δεν εγινε κατανοητο, ειπε οτι το μονο προβλημα ειναι οτι θα χρειαστουν περι τους 100 ΠΑΡΑΠΑΝΩ σε βασικες ειδικοτητες...προφανως παραπανω απ οτι  υπολογιζα(ν) (με)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: sos - Συρρίκνωση των θέσεων των φιλολογων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:01:48 »

Αποσυνδεδεμένος antonis2200

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: sos - Συρρίκνωση των θέσεων των φιλολογων
« Απάντηση #88 στις: Απρίλιος 03, 2011, 09:42:37 μμ »
παιδιά μη θορυβείστε με το νέο συστημα...ούτε κρύο ούτε ζέστη για φιλολόγους....

τεκμηριώνω την απάντησή μου...
1)στη Γ λυκείου έχουν αυξηθεί οι ώρες των φιλολογικών μαθημάτων. Λέτε βέβαια ότι δε θα έχει κόσμο η β -θεωρητική κατεύθυνση.... 7 ΑΡΧΑΙΑ + 2 ΛΑΤΙΝΙΚΑ+ 4 ΙΣΤΟΡΙΑ + 4 ΕΜΒΑΘΥΝΣΕΙΣ = 17 ΩΡΕΣ ...ΤΩΡΑ ΕΙΧΑΜΕ 4 ΑΡΧΑΙΑ+2 ΛΑΤΙΝΙΚΑ+2 ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ+2 ΙΣΤΟΡΙΑ= 10....ΑΠΟ ΤΙΣ 10 ΠΑΜΕ ΣΤΙΣ 17 ΣΤΟ ΝΕΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΥΞΗΣΗ 70%!!!!!!!! ΟΠΟΤΕ ΚΑΙ ΜΕΙΩΣΗ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΣΤΗ ΘΕΩΡΗΤΙΚΗ ΣΥΓΚΡΑΤΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΜΕΓΑΛΗ ΑΥΞΗΣΗ ΤΩΝ ΩΡΩΝ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ....

2) μη ξεχνάτε τις 5 ώρες (έκθεση - λογοτεχνία+ 2 ώρες ιστορία για τη θετική α κατεύθυνση...ΒΕΒΑΙΑ ΕΔΩ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΞΗΣΗ... ΣΤΟ ΠΑΛΙΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΙΧΑΜΕ 2 ΕΚΘΕΣΗ+2 ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ+2 ΙΣΤΟΡΙΑ + 1 ΑΡΧΑΙΑ ΓΕΝΙΚΗΣ =7 ΩΡΕΣ // 7 ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΝΕΟ

3) επίσης η ΑΒ που λέτε ότι θα είναι δημοφιλής θα έχει 5 ώρες ιστορία!!!! μάλλον τις ξεχάσατε + 5  ώρες (έκθεση-λογοτεχνία)

ΑΡΑ

ΟΙ ΘΕΣΕΙΣ ΓΙΑ ΦΙΛΟΛΟΓΟΥΣ ΣΤΑ ΛΥΚΕΙΑ ΔΕ ΜΕΙΩΝΟΝΤΑΙ...... ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΝΙΚΟΒΑΛΕΣΤΕ....

Πέστα βρε Arist2!  Ίδια εκτίμηση έχω και εγώ.
Αν και Φυσικός βλέπω τις δυσκολίες που έχετε για τον διορισμό σας, όπου και πρέπει να αποδείξετε στο διαγωνισμό ότι είστε πενεπιστήμονες και τραβάτε τα πάνδεινα μέχρι να βρεθείτε στο σχολείο, όπου και έχετε μια σημαντική αποστολή... Είμαι αλληλέγγυος στον αγώνα σας... Τα ίδια τραβάμε και εμείς...

ΥΓ. Τώρα που το σκέφτομαι, σαν να έχετε υπερβολικά πολλές ώρες μαζί με τους μαθηματικούς... Κόψτε και για εμας κάτι... 1 - 2 ωρίτσες, όχι παραπάνω...  ;D
χα,χα..!! pano ως ΠΕ02 δηλωνω αλληλεγγυη..!!γιατι βλεπω πως ολοι τα χουν βαλει με ΠΕ 02, 03, 04 λες κι εμεις τους φταιμε για τις αλλαγες και την τυχον υποβαθμιση οπως λενε των ειδικοτητων τους στο νεο λυκειο...!!

Αποσυνδεδεμένος antonis2200

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: sos - Συρρίκνωση των θέσεων των φιλολογων
« Απάντηση #89 στις: Απρίλιος 03, 2011, 09:46:28 μμ »
Και φυσικα σε καταλαβαινω...απλα με πειραζει η καταχρηση του δικαιωματος της β αναθεσης που στερουσε απο τους πε 02 σε καποιες περιοχες ακομα και οργανικες καθως οι δντες εκπσης κρατουσαν ωρες για να καλυπτουν τους δικους τους..!!!παντως να ξερεις πως ολοι οι συναδελφοι σου δεν ειναι και τοσο συνεργασιμοι..!!περσι στο σχολειο μου περισσευαν 6 ωρες ιστοριας και ενω ολοι οι ξενογλωσοι ειχαν μειωμενο ωραριο κανεις δεν ηθελε να παρει ιστορια και φωναζαν να στειλουν φιλολογο..!!αν ομως τους ελεγαν να πανε και σε αλλο σχολειο θα κανα τουμπες για να τις παρουν..!!

Εμένα προσωπικά μου αρέσει πολύ να διδάσκω Ιστορία, ιδίως της Γ' Γυμνασίου που έχει και αρκετά κομμάτια για την Ευρώπη: ψάχνω στοιχεία, συνδέω το μάθημα με το αντίστοιχο της Λογοτεχνίας, προσπαθώ να τους καλλιεργήσω την κριτική σκέψη, όσο μπορώ και ανάλογα με το κοινό κλπ... Από την άλλη δεν θα δεχόμουν να έχει πρόβλημα ωραρίου συνάδελφος φιλόλογος του σχολείου μας και όσες φορές μου ζήτησαν να κάνω Ιστορία, πριν δεχτώ ασμένως, διασφάλισα ότι δεν υπάρχει συνάδελφος ΠΕ02, χωρίς ωράριο... Σε άλλο σχολείο πάλι, με περίμεναν οι φιλόλογοι για να μου πασάρουν το πιο δύσκολο τμήμα του σχολείου: 30 παιδιά, με Μ.Ο. βαθμολογίας 14...
ποιος ειπε αλλωστε οτι ολοι οι φιλολογοι ειναι αγγελοι..??σε καταλαβαινω και παλι...!!ολα εχουν να κανουν με τον ανθρωπο..ανεξαρτητως ειδικοτητας..!!

Αποσυνδεδεμένος Dorea

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 423
    • Προφίλ
Απ: sos - Συρρίκνωση των θέσεων των φιλολογων
« Απάντηση #90 στις: Απρίλιος 03, 2011, 09:48:46 μμ »
να μας ελεγες ενα νουμερο στο περιπου,αντε....να σε πιστεψουμε.αλλά 77μπαμ....ουτε 76 ουτε 78....δεν αφηνεις τις μ@@@ιες λεω εγω
..μην τρελαινεστε μωρε, αφηστε τα παιδια... γεμιζει σιγα σιγα η 2η σελιδα εδω, φτανει...μη δινετε τροφη σε παπαρολογιες....

αρκεστειτε στη δηλωση Της (!!!)   οτι θα χρειαστει περι τους 100 εξτρα φιλολογους, αντιστοιχα και μαθηματικους για να βολευτουν οι ωρες πλεον...
(...ασχετο: και τι ωραιο τεμαχιο πεταξε ο  klaus  στη Λαρισα...)
Δηλ. υπαρχει μεγαλη διαφορα αναμεσα στο 77 και στο 100?
..μαλλον δεν εγινε κατανοητο, ειπε οτι το μονο προβλημα ειναι οτι θα χρειαστουν περι τους 100 ΠΑΡΑΠΑΝΩ σε βασικες ειδικοτητες...προφανως παραπανω απ οτι  υπολογιζα(ν) (με)
Γιατί ξέρει κανείς πόσους υπολόγιζαν;;;;

Αποσυνδεδεμένος kozzi1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1148
    • Προφίλ
Απ: sos - Συρρίκνωση των θέσεων των φιλολογων
« Απάντηση #91 στις: Απρίλιος 03, 2011, 09:53:35 μμ »
να μας ελεγες ενα νουμερο στο περιπου,αντε....να σε πιστεψουμε.αλλά 77μπαμ....ουτε 76 ουτε 78....δεν αφηνεις τις μ@@@ιες λεω εγω
..μην τρελαινεστε μωρε, αφηστε τα παιδια... γεμιζει σιγα σιγα η 2η σελιδα εδω, φτανει...μη δινετε τροφη σε παπαρολογιες....

αρκεστειτε στη δηλωση Της (!!!)   οτι θα χρειαστει περι τους 100 εξτρα φιλολογους, αντιστοιχα και μαθηματικους για να βολευτουν οι ωρες πλεον...
(...ασχετο: και τι ωραιο τεμαχιο πεταξε ο  klaus  στη Λαρισα...)
Δηλ. υπαρχει μεγαλη διαφορα αναμεσα στο 77 και στο 100?
..μαλλον δεν εγινε κατανοητο, ειπε οτι το μονο προβλημα ειναι οτι θα χρειαστουν περι τους 100 ΠΑΡΑΠΑΝΩ σε βασικες ειδικοτητες...προφανως παραπανω απ οτι  υπολογιζα(ν) (με)
Γιατί ξέρει κανείς πόσους υπολόγιζαν;;;;

πλακα εχετε ρε παιδια!!  ;) ;)
ας πουμε οτι "υπολογιζαν" να χρειαστουν 200 φιλολογους στη θεση των ... 1200 πχ, που συνταξιοδοτηθηκαν μεχρι το δεκεμβρη του 2010...αρκει αυτο?

χαχαχαχα! ρε τι καθομαστε και λεμε βραδιατικα

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: sos - Συρρίκνωση των θέσεων των φιλολογων
« Απάντηση #92 στις: Απρίλιος 03, 2011, 09:56:07 μμ »
Ό, τι χειρότερο είναι η κόντρα μεταξύ των ειδικοτήτων... Παρακαλουθώ το Φόρουμ και πραγματικά θλίβομαι... Δεν είναι δυνατόν να πλακωνόμαστε έτσι μεταξύ μας. Το θέμα είναι ότι το υπουργείο θέλει να μειώσει παντού το κόστος, αυτός είναι ο στόχος και ας ντύνεται με "παιδαγωγικά" επιχειρήματα. Οι διορισμοί και πάλι θα είναι ελάχιστοι σε σχέση με τις ανάγκες και πάλι θα τη βολεύουμε "εκ των ενόντων" στα σχολεία.

Αποσυνδεδεμένος antonis2200

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: sos - Συρρίκνωση των θέσεων των φιλολογων
« Απάντηση #93 στις: Απρίλιος 03, 2011, 10:00:06 μμ »
ΣΥΜΦΩΝΩ...!!

Αποσυνδεδεμένος Dorea

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 423
    • Προφίλ
Απ: sos - Συρρίκνωση των θέσεων των φιλολογων
« Απάντηση #94 στις: Απρίλιος 03, 2011, 10:35:53 μμ »
Ό, τι χειρότερο είναι η κόντρα μεταξύ των ειδικοτήτων... Παρακαλουθώ το Φόρουμ και πραγματικά θλίβομαι... Δεν είναι δυνατόν να πλακωνόμαστε έτσι μεταξύ μας. Το θέμα είναι ότι το υπουργείο θέλει να μειώσει παντού το κόστος, αυτός είναι ο στόχος και ας ντύνεται με "παιδαγωγικά" επιχειρήματα. Οι διορισμοί και πάλι θα είναι ελάχιστοι σε σχέση με τις ανάγκες και πάλι θα τη βολεύουμε "εκ των ενόντων" στα σχολεία.
Συμφωνω και εγώ και μου έκανε μεγάλη εντύπωση οτι πολλοί χάρηκαν οταν εμειναν πέρυσι ασεπίτες αδιόριστοι,αφου δεν κατάλαβαν οτι έτσι στερούνταν οριστικά το δικό τους διορισμό.Δε φταινε οι συναδελφοι ξενόγλωσσοι σε καμια περίπτωση,απλως θα κληθούν να καλυψουν τα τεράστια κενά.

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: sos - Συρρίκνωση των θέσεων των φιλολογων
« Απάντηση #95 στις: Απρίλιος 03, 2011, 11:13:28 μμ »
Ό, τι χειρότερο είναι η κόντρα μεταξύ των ειδικοτήτων... Παρακαλουθώ το Φόρουμ και πραγματικά θλίβομαι... Δεν είναι δυνατόν να πλακωνόμαστε έτσι μεταξύ μας. Το θέμα είναι ότι το υπουργείο θέλει να μειώσει παντού το κόστος, αυτός είναι ο στόχος και ας ντύνεται με "παιδαγωγικά" επιχειρήματα. Οι διορισμοί και πάλι θα είναι ελάχιστοι σε σχέση με τις ανάγκες και πάλι θα τη βολεύουμε "εκ των ενόντων" στα σχολεία.
Συμφωνω και εγώ και μου έκανε μεγάλη εντύπωση οτι πολλοί χάρηκαν οταν εμειναν πέρυσι ασεπίτες αδιόριστοι,αφου δεν κατάλαβαν οτι έτσι στερούνταν οριστικά το δικό τους διορισμό.Δε φταινε οι συναδελφοι ξενόγλωσσοι σε καμια περίπτωση,απλως θα κληθούν να καλυψουν τα τεράστια κενά.

Μα είμαστε καλά; Να πλακωνόμαστε οι αδιόριστοι με τους διορισμένους, οι ΑΣΕΠίτες με τους ΕνιαιοΠινακίτες, οι παλιοί μόνιμοι με τους νέους μόνιμους και οι ειδικότητες μεταξύ μας; ΕΛΕΟΣ!!!! Θα το πω εκατό φορές: είμαστε άξιοι της μοίρας μας, αν συνεχίσουμε έτσι... Με αυτή τη λογική οι διορισμένοι ΠΕ05 με τα χάλια μας, θα έπρεπε να χαιρόμαστε που δεν θα διοριστούν άλλοι γαλλικής, γιατί έτσι θα συμπληρώνουμε ωράριο πιο εύκολα εμείς ή θα παίρνουμε πιο εύκολα μετάθεση... Η απόλυτη ξεφτίλα, δηλαδή....Αντί να κοιτάμε πού καταντήσαμε, που όλοι θα ζούμε με 3 και 60 και θα λέμε κι ευχαριστώ, χαιρόμαστε ακόμα, γιατί ψόφησε ο γάιδαρος του διπλανού...

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: sos - Συρρίκνωση των θέσεων των φιλολογων
« Απάντηση #96 στις: Απρίλιος 06, 2011, 08:37:57 μμ »
Εμένα προσωπικά μου αρέσει πολύ να διδάσκω Ιστορία, ιδίως της Γ' Γυμνασίου που έχει και αρκετά κομμάτια για την Ευρώπη: ψάχνω στοιχεία, συνδέω το μάθημα με το αντίστοιχο της Λογοτεχνίας, προσπαθώ να τους καλλιεργήσω την κριτική σκέψη, όσο μπορώ και ανάλογα με το κοινό κλπ...
Και εμένα μου αρέσει να διδάσκω πχ αγγλικά.Αυτό όμως δε με καθιστά κάτοχο του αντικειμένου ούτε μου το δίνουν ως β ανάθεση!Η ιστορία είναι ένα μεγάλο αγκάθι για εμάς τους φιλόλογους!Και όχι μόνο γιατί το διδάσκουν είτε ξενόγλωσσοι είτε θεολόγοι...αλλά και γιατί στον ΑΣΕΠ γίνεται σφαγή ειδικά με το μάθημα της ιστορίας,σε σημείο (κατά τη γνώμη μου) να κρίνονται όλα από την ιστορία.Αν θεωρούν το μάθημα τόσο "δευτερεύον" και τους βολεύει να έχουν έναν ανιστόρητο λαό ας το βγάλουν από το διαγωνισμό του ΑΣΕΠ και ας το δώσουν σε ξενόγλωσσους θεολόγους ή όπου αλλού θέλουν να "πλασάρουν" ώρες!
Και αυτό δεν είναι σε καμία περίπτωση κόντρα μεταξύ ειδικοτήτων.Είναι μάθημα για το οποίο εξεταζόμαστε ,το οποίο έχουμε διδαχθεί και το οποίο είναι αναπόσπαστο κομμάτι του κλάδου μας!Και δεν κατηγορώ γι αυτό θεολόγους-ξενόγλωσσους αλλά τους υπεύθυνους οι οποίοι θέλουν έναν λαό μες την άγνοια και την αμάθεια,ανιστόρητους χωρίς κριτική σκέψη.Και οι τελευταίες αλλαγές αυτό το αποδεικνύουν περίτρανα!
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: sos - Συρρίκνωση των θέσεων των φιλολογων
« Απάντηση #97 στις: Απρίλιος 06, 2011, 08:58:22 μμ »
Εμένα προσωπικά μου αρέσει πολύ να διδάσκω Ιστορία, ιδίως της Γ' Γυμνασίου που έχει και αρκετά κομμάτια για την Ευρώπη: ψάχνω στοιχεία, συνδέω το μάθημα με το αντίστοιχο της Λογοτεχνίας, προσπαθώ να τους καλλιεργήσω την κριτική σκέψη, όσο μπορώ και ανάλογα με το κοινό κλπ...
Και εμένα μου αρέσει να διδάσκω πχ αγγλικά.Αυτό όμως δε με καθιστά κάτοχο του αντικειμένου ούτε μου το δίνουν ως β ανάθεση!Η ιστορία είναι ένα μεγάλο αγκάθι για εμάς τους φιλόλογους!Και όχι μόνο γιατί το διδάσκουν είτε ξενόγλωσσοι είτε θεολόγοι...αλλά και γιατί στον ΑΣΕΠ γίνεται σφαγή ειδικά με το μάθημα της ιστορίας,σε σημείο (κατά τη γνώμη μου) να κρίνονται όλα από την ιστορία.Αν θεωρούν το μάθημα τόσο "δευτερεύον" και τους βολεύει να έχουν έναν ανιστόρητο λαό ας το βγάλουν από το διαγωνισμό του ΑΣΕΠ και ας το δώσουν σε ξενόγλωσσους θεολόγους ή όπου αλλού θέλουν να "πλασάρουν" ώρες!
Και αυτό δεν είναι σε καμία περίπτωση κόντρα μεταξύ ειδικοτήτων.Είναι μάθημα για το οποίο εξεταζόμαστε ,το οποίο έχουμε διδαχθεί και το οποίο είναι αναπόσπαστο κομμάτι του κλάδου μας!Και δεν κατηγορώ γι αυτό θεολόγους-ξενόγλωσσους αλλά τους υπεύθυνους οι οποίοι θέλουν έναν λαό μες την άγνοια και την αμάθεια,ανιστόρητους χωρίς κριτική σκέψη.Και οι τελευταίες αλλαγές αυτό το αποδεικνύουν περίτρανα!

Δεν διαφωνώ μαζί σου, απλά δεν θα απορήσω εάν διδάξουν τελικά τη ξένη γλώσσα και άνθρωποι που έχουν απλά επάρκεια... Ο λόγος που κάνουμε ιστορία ΔΕΝ είναι για να συμπληρώνουμε εμείς ωράριο, είναι για να ΜΗΝ παίρνουν φιλολόγους αναπληρωτές.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160986
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 530
Σύνολο: 536

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.057 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.