*

Αποστολέας Θέμα: Ανάθεση φιλολογικών μαθημάτων σε άλλες ειδικότητες  (Αναγνώστηκε 133868 φορές)

0 μέλη και 12 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος why

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 508
    • Προφίλ
το προβλημα μας ειναι η Α Δ....................... >:(
μηπως να της πουμε να αλλαξουν αρδην τα αντικειμενα που διδασκουμε για το καλό του μαθητή ......
οι ξενογλωσσοι καθηγητές να διδασκουν επίσης γεωγραφία (με τοσες μεταθεσεις την γνωριζουν καλύτερα) και βιολογία και μαθηματικά........για να συμπληρώνουν ωράριο......
οι μαθηματικοί να κανουν και αρχαία..... γιατί όχι;.........!
και οι φιλολογοι μπορούν καλλιστα να διδαξουν γυμναστική, θρησκευτικά (τοσες προσευχες για να διοριστουν....μας εχουν κανει να τα γνωριζουμε καλύτερα) φυσική και πληροφορική (οι νεεες τεχνολογίες τις ξερουμε ολοι.....και καποιες φορες καλύτερα από τους πληροφορικάριους)
 :P
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 12, 2011, 11:48:12 πμ από why »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος k.d.pe03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
    • Προφίλ
Συνάδελφοι,το πρόβλημα δεν είναι ο/η υπουργός παιδείας,το πρόβλημα είναι τα λεφτά που δεν υπάρχούν.Δυστυχώς θα περίμενε κανείς απο εκπαιδευτικούς να είναι πιο σοβαροί σε τόσο δύσκολες καταστάσεις.Αλλά για άλλη μια φορά αποδεικνύετε πως είμαστε στον κόσμό μας ή όπως μας λένε οι άνθρωποι του εμπορίου,είμαστε καλομαθημένοι. Και έτσι είναι!!!Όταν στον ιδιωτικό τομέα συμπολίτες μας με τα ίδια πτυχία με μας,τα κάνουν όλα:έκδοση τιμολογίων, πώληση, καθαριότητα,πληρωμές λογαριασμών,παραγγελίες,διαχείριση πελατολογίου,μεταφορές εμπορευμάτων!!!Και όλα αυτά με τον ίδιο μισθό των 800 ευρώ και με τον καθημερινό πλέον κίνδυνο της απόλυσης,είναι ντροπή να τσακώνεσται σαν 15χρονα για το αν θα κάνετε ένα μάθημα παραπάνω.Σοβαρευτείτε επιτέλους!!!Το πιο επικίνδυνο,για όσους καταλαβαίνουν τι γίνεται,είναι πως τις αποφάσεις που τόσα χρόνια οι πολιτικάντηδες δεν έπαιρναν,τώρα τις παίρνουν άνθρωποι που δεν γνωρίζουμαι και κυρίως δεν τους ψηφίσαμε.

Αποσυνδεδεμένος shania

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συνάδελφοι ΠΕ02,με τις αντιπαραθέσεις με τους συναδέλφους ξενόγλωσσους δεν κερδίζουμε τίποτα.Ας μη χάνουμε τον προσανατολισμό μας κι ας ενώσουμε για πρώτη φορά τις δυνάμεις μας ως κλάδος για να υπερασπιστούμε ό,τι μας ανήκει.Ειπώθηκε κάπου πως θα επηρεαστούν μόνο οι αναπληρωτές-ωρομίσθιοι από αυτό(λες και κάτι τέτοιο είναι από μόνο του λίγο).Ομως δεν είναι έτσι.Θα επηρεαστούν άμεσα και αισθητα τόσο οι ευρισκόμενοι στη διάθεση του πυσδε όσο και οι αποσπασμένοι εντός και εκτός πυσδε.Με λίγα λόγια όλοι εκτός από τους παλιούς με χρόνια οργανική σε σχολείο από το οποίο δεν επιθυμούν να φύγουν.Ας αγωνιστούμε όλοι οι υπόλοιποι!Είμαστε πολλοί,φτάνουμε και περισσεύουμε.Η Χριστοφιλοπούλου είπε πως αυτό που συμβαίνει εδώ με τις ξένες γλώσσες δε συμβαίνει πουθενά στην Ευρώπη και ως λύση πρότεινε τη β ανάθεση της λογοτεχνίας.Ας της απαντήσουμε για πρώτη φορά δυναμικά και εμείς ότι αυτό που συμβαίνει εδώ με την ιστορία και τώρα και με τη λογοτεχνία είναι αυτό που δεν έχει όμοιό του σε ολόκληρο τον κόσμο!!!Τρόπους να πιέσουμε έχουμε.Αρκεί να μην το δούμε μοιρολατρικά και αυτό.Την Τρίτη σκοπεύω να επικοινωνήσω με το σύνδεσμο φιλολόγων του νομού μου,με τη σχολική σύμβουλο και ύστερα με την ελμέ.Ας ξεκινήσει ο καθένας μας να κάνει το ίδιο και θα δείτε πόσοι θα μαζευτούμε.Μην απογοητεύεστε.Δεν έχει χαθεί τίποτα ακόμα.Επιχειρήματα έχουμε άπειρα κι αυτά πρέπει να τα απευθύνουμε στο υπουργείο κι όχι στον κάθε συνάδελφο εδώ μέσα.
Ν'αγαπάς την ευθύνη.
Να λες εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γη.
Αν δε σωθεί,εγώ φταίω.
                                Ν.ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Φυσικά και δεν ευθύνονται οι ξενόγλωσσοι, αλλά το υπουργείο. Αυτό, όμως, που ενοχλεί πολλές φορές τους συναδέλφους φιλολόγους είναι ότι συνάδελφοι ξενόγλωσσοι προσπαθούν να υποστηρίξουν την αντιπαιδαγωγική τακτική του υπουργείου, λέγοντας ότι μπορούν να διδάξουν με επάρκεια την ιστορία ή τη λογοτεχνία. Ε, αυτό να ξέρετε ότι ακούγεται ως ύβρις στ' αυτιά μας. Κι εγώ είμαι ανεπαρκής να διδάξω πολιτική οικονομία και θεατρική αγωγή και εσείς είστε ανεπαρκείς στη διδασκαλία της ιστορίας και της λογοτεχνίας. Πώς να το κάνουμε. Από κει και πέρα, ας ενωθούμε όλοι μαζί και ας διεκδικήσουμε αυτό που αξίζει και σ'εμάς και στο μαθητή. Είναι απλά τα πράγματα.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απλα βεβαια, αλλα οχι ευκολα να τα παραδεχτουμε. Ο εγωισμος δημιουργει τις έριδες! Ακομα και το 1ο μεγάλο ελληνικό επος,η Ιλιάδα, αρχιζει με μια φιλονικια, με το εριστικο στοιχειο της φυλετικης νοοτροπιας μας.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Φυσικά και δεν ευθύνονται οι ξενόγλωσσοι, αλλά το υπουργείο. Αυτό, όμως, που ενοχλεί πολλές φορές τους συναδέλφους φιλολόγους είναι ότι συνάδελφοι ξενόγλωσσοι προσπαθούν να υποστηρίξουν την αντιπαιδαγωγική τακτική του υπουργείου, λέγοντας ότι μπορούν να διδάξουν με επάρκεια την ιστορία ή τη λογοτεχνία. Ε, αυτό να ξέρετε ότι ακούγεται ως ύβρις στ' αυτιά μας. Κι εγώ είμαι ανεπαρκής να διδάξω πολιτική οικονομία και θεατρική αγωγή και εσείς είστε ανεπαρκείς στη διδασκαλία της ιστορίας και της λογοτεχνίας. Πώς να το κάνουμε. Από κει και πέρα, ας ενωθούμε όλοι μαζί και ας διεκδικήσουμε αυτό που αξίζει και σ'εμάς και στο μαθητή. Είναι απλά τα πράγματα.
Συμφωνά, αλλά είναι και πολύ θλιβερό νέα παιδιά, με προσόντα, να είναι τόσο επιθετικά, μόνο και μόνο για μία θέση αναπληρωτή, ούτε καν μόνιμου.

Αποσυνδεδεμένος EVANG

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Επιπλέον, μην ξεχνάτε και τους θεολόγους. Και συτοί διδάσκουν ιστορία. Σε Λύκειο που εργαζόμουν πριν δύο χρόνια, η θεολόγος παρακαλούσε το διευθυντή να πάρει την ιστορία της πρώτης, για να μην ταλαιπορείται να συμπληρώνει ωράριο ως μωρομάνα σε άλλο σχολείο. Φυσικά και τη δίδαξε με τις ευλογίες της Δευτεροβάθμιας.
ΠΕ02 και ΠΕ70

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Θουκυδίδη "Παθολογία" (για τη φυση του ανθρωπου)

δεν εχουμε τιποτα να χωρισουμε φιλολογοι ελληνικης και ξενης. Ας κοιταξουμε αυτα που μας ενωνουν και ας αγωνιστουμε ενωμενοι.Πρεπει επιτελους να ομονοήσουμε! Η ξενη γλωσσα πρεπει να διδασκεται επαρκεστατα και το καθε μαθημα απο τον καταλληλο καθηγητη.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Ερωδιός

  • Επισκέπτης
Μαθηματικός μπορεί να συμπληρώσει ωράριο με θρησκευτικά; Επί σειρά ετών δεν έχει χάσει ούτε μία Κυριακή στην εκκλησία, φοίτησε ανελλιπώς στο κατηχητικό, συμμετείχε σε ψαλτική χορωδία  και έχει μάθει απ' έξω κι ανακατωτά όλα τα ευαγγέλια, απολυτίκια, τροπάρια και ψαλμούς.

Αποσυνδεδεμένος vpdt

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
    • Προφίλ
Πέφτουμε στην παγίδα του ΥΠ. Βγάζουν από τη μύγα ξίγκι και κόβουν χρήματα από την ήδη υποχρηματοδοτούμενη παιδεία. Δεν τους ενδιαφέρει η ποιότητα, αλλά η ποσότητα. Κάνουν αλχημείες για να παγώσουν εντελώς τους διορισμούς για εμάς τους ξενόγλωσσους και να περιορίσουν τους διορισμούς και τις προσλήψεις Πε02. Δεν υπάρχει σωστός σχεδιασμός στο Υ.Π. και όλα γίνονται άρπα-κόλλα. Τώρα με την κρίση βρήκαν ευκαιρία να τα ισοπεδώσουν όλα τρομοκρατώντας τον ελληνικό λαό ώστε να συναντήσουν καθόλου ή ελάχιστη αντίδραση. Ας μην τρωγώμαστε μεταξύ μας. Ενωμένοι να αντισταθούμε σε κάθε αυθαίρετη και αδικαιολόγητη παρέμβαση στη δημόσια παιδεία. Εννοείται πως ο κάθε εκπαιδευτικός αποδίδει καλύτερα στην ειδικότητά του, αλλά αν σε απειλούν έμμεσα ή άμεσα με απόλυση, δεν θα το βουλώσεις και θα πάρεις και β΄ανάθεση;

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ01

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Μαθηματικός μπορεί να συμπληρώσει ωράριο με θρησκευτικά; Επί σειρά ετών δεν έχει χάσει ούτε μία Κυριακή στην εκκλησία, φοίτησε ανελλιπώς στο κατηχητικό, συμμετείχε σε ψαλτική χορωδία  και έχει μάθει απ' έξω κι ανακατωτά όλα τα ευαγγέλια, απολυτίκια, τροπάρια και ψαλμούς.

εννοείται!!! από τις καλύτερες θεολόγους που θα μπορούσαν να υπάρχουν!!!  ;D 8) 8)
Together we stand!!! Divided we fall...

Αποσυνδεδεμένος moustard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 991
    • Προφίλ
Μαθηματικός μπορεί να συμπληρώσει ωράριο με θρησκευτικά; Επί σειρά ετών δεν έχει χάσει ούτε μία Κυριακή στην εκκλησία, φοίτησε ανελλιπώς στο κατηχητικό, συμμετείχε σε ψαλτική χορωδία  και έχει μάθει απ' έξω κι ανακατωτά όλα τα ευαγγέλια, απολυτίκια, τροπάρια και ψαλμούς.

εννοείται!!! από τις καλύτερες θεολόγους που θα μπορούσαν να υπάρχουν!!!  ;D 8) 8)

Χαχαχα καλο!!! Ειδατε την ανακοινωση της Χριστοφιλοπουλου; Για να μη χαθουν θεσεις εργασιας ετσι οπως τα κανανε με τη διδασκαλια της δευτερης ξενης γλωσσας θα γινονται β'αναθεσης... Με τις ευλογιες του Υπουργειου....

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Μπορείτε να μου λύσετε μια απορία σχετικά με την ανάθεση των μαθημάτων και το μοίρασμα των ωρών; Β΄ Ανάθεση φιλολογικών μαθημάτων σε ξενόγλωσσους σημαίνει ότι πρώτα συμπληρώνουν ωράριο όλοι οι φιλόλογοι (δηλαδή 21 ώρες) και μετά ό,τι περισσεύει το παίρνουν οι ξενογλωσσοι; Στο σχολείο που βρίσκομαι αυτό δεν συμβαίνει, δηλαδή οι φιλόλογοι δεν καταφέρνουν να συμπληρώνουν ωράριο. Πού θα βρω την σχετική νομοθεσία; 

Αποσυνδεδεμένος shania

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Χωρίς να ξέρω συγκεκριμένα το μόνο σίγουρο είναι πως αν κάποιος ξενόγλωσσος έχει οργανική και δε συμπληρώνει ωράριο θα καλύπτει πρώτα αυτός το ωράριό του με β αναθέσεις και θα ακολουθεί ο φιλόλογος ευρισκόμενος σε διάθεση πυσδε/αποσπασμένος/νεοδιόριστος/αναπληρωτής κλπ. κι ας έχει τα μαθήματα αυτά α' ανάθεση...
Ν'αγαπάς την ευθύνη.
Να λες εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γη.
Αν δε σωθεί,εγώ φταίω.
                                Ν.ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 595
Σύνολο: 608

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.