*

Αποστολέας Θέμα: Ανάθεση φιλολογικών μαθημάτων σε άλλες ειδικότητες  (Αναγνώστηκε 133886 φορές)

0 μέλη και 14 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Οι φιλόλογοι που κάποτε έκαναν το μάθημα της Πληροφορικής τώρα διαμαρτύρονται!
Τότε ήταν δίκαιο.
Αλλά ακόμα και σήμερα υπάρχει πολύ μεγάλος αριθμός εκπαιδευτικών χωρίς πτυχίο πληροφορικής που διδάσκουν πληροφορική και δε διαμαρτύρονταν (επίσημα) κανένας εκτός από την ΕΠΕ. Γιατί λοιπόν η κατάσταση αυτή να μην έρθει και στον κλάδο τον φιλολόγων?

Δεν αντιλαμβάνομαι γιατί να ζητείται το αυτονόητο μόνο για τον κλάδο των φιλολόφων και όχι για όλους τους κλάδους όπως και της πληροφορικής που υπάρχει εδώ και χρόνια το πρόβλημα?

Επίσης οι φιλόλογοι διδάσκουν μαθήματα και των κοινωνιολόγων και ενίοτε και θεατρολογία....εγώ όταν πέρσι μου ανέθεσαν κοινωνική και επαγγελματική αγωγή σε ένα ΕΕΕΕΚ (ειδική αγωγή) μάθημα κοινωνιολόγου...και πρότεινα στον διευθυντή να ζητήσουν κοινωνιολόγο...απλά γέλασε....

Δεν είναι θέμα φιλολόγων ή ξενόγλωσσων φίλε...είναι θέμα όλων μας...είμαστε θύματα των τραγικών περικοπών που θέλουν να κάνουν από παντού...και όταν λέω πως οι φιλόλογοι πρέπει να διαμαρτυρηθούν, εννοώ πως οι φιλόλογοι πρέπει να διαμαρτυρηθούν για τις β' αναθέσεις, οι ξενόγλωσσοι για τον περιορισμό των ωρών  τους, οι κοινωνιολόγοι για την εξαφάνιση των ωρών τους κ.ο.κ
Ο καθένας απ'το μετερίζι του γιατί είμαστε όλοι πιόνια στο ίδιο βρωμερό παιχνίδι και όχι αντίπαλοι...δεν είναι ώρα για μικρότητες...
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος solidarite

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 140
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Λωρα συμφωνω μαζι σου 100%. Απορω πως υπαρχουν τοσοι κοντοφθαλμοι που βλεπουν το δεντρο και χανουν το δασος. βεβαια αυτα τα ατομα δεν θα ειχαν κανενα προβλημα να απολυθω εγω ως καθηγητρια γαλλικων επειδη μου καταργουν το αντικειμενο, για να καταφερουν να μπουν αυτοι ως ΑΚΩ η ΑΜΩ φιλολογοι...

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Μια εξήγηση για την έλλειψη μαχητικότητας των φιλολόγων είναι ότι μέχρι τώρα, τουλάχιστον οι μόνιμοι, δεν αντιμετωπίζατε μεγάλα προβλήματα ωραρίου, μεταθέσεων κλπ. Επίσης πολλοί φεύγατε αναπληρωτές και είχατε την ελπίδα ότι κάποια στιγμή θα διοριζόσασταν, ελπίδα που για χρόνια δεν ήταν αβάσιμη. Επίσης, επειδή με πολύ μικρή προϋπηρεσία (1 ή 2 χρόνια) βρισκόσασταν κοντά στην πόλη σας, ακόμα κι αν αυτή ήταν η Αθήνα ή η Θεσσαλονίκη, δεν νιώθατε την ανάγκη να κινητοποιηθείτε για κάτι. Και μην ξεχνάμε ότι οι φιλόλογοι για δεκαετίες ήταν η πιο ισχυρή ομάδα στην εκπαίδευση, η πιο πολυπληθής και με το μεγαλύτερο κύρος.

Εγώ που δεν ήμουν αναπληρώτρια σ'αυτά τα χρόνια που περιγράφεις δεν μπορώ να ξέρω αν είναι αλήθεια αυτά,αλλά το πιστεύω...είναι βάσιμοι λόγοι...γιατί το βόλεμα είναι αυτό που βασίλευε και βασιλεύει στην κοινωνία μας και όχι η αίσθηση του δικαίου...κι αυτό το τίμημα πληρώνουμε τώρα σαν κοινωνία....ίσως εν μέρει παίρνουμε ό,τι μας άξιζε...το τονίζω...εν γένει και όχι μεμονωμένα.

Όσο για το ότι ήταν ισχυρή ομάδα οι φιλόλογοι...δεν το νομίζω...απλά πολυπληθής...αυτό δεν αλλάζει την μαλθακότητα του κλάδου που πέρα απ'τους λόγους που περιέγραψες....νομίζω πως είναι και ίδιον ειδικά των παλιών κλασικών φιλολόγων που βλέπανε πάντα το δέντρο (το αντικείμενο διδασκαλίας τους) και χάνανε το δάσος (τα δρώμενα γύρω τους)
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
δεν θα ειχαν κανενα προβλημα να απολυθω εγω ως καθηγητρια γαλλικων επειδη μου καταργουν το αντικειμενο, για να καταφερουν να μπουν αυτοι ως ΑΚΩ η ΑΜΩ φιλολογοι...

Αυτό πες το ξανά....γι αυτό μίλησα για το προσωπικό βόλεμα...και το tragique (σωστά θυμάμαι τα γαλλικά μου...;  :P ) είναι πως αυτά κάναμε τόσα χρόνια,έτσι σκεφτόμασταν κι αυτά πληρώνουμε τώρα και μάλιστα την ύστατη στιγμή (γιατί παρακάτω πόση κατρακύλα να 'χει...κοντεύουμε πάτο) συνεχίζουμε με τον παρτακισμό....ουαί,ουαί (αλίμονο)....φιλολογιστί!!  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 14, 2011, 12:46:25 πμ από ΛΩΡΑ »
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ΛΩΡΑ, συμφωνώ μαζί σου για την "αρχαιολαγνεία" των φιλολόγων. Πάντως ισχυρή ομάδα ήσασταν, κυρίως μέσα στο υπουργείο. Μπορεί η ΠΕΦ να είναι ανύπαρκτη συνδικαλιστικά, αλλά είχε τρόπους να πιέζει, απλά στις μέρες που ζούμε τίποτα από όλα αυτά δεν έχει σημασία. Όσο για το βόλεμα των παλιών,  ισχύει γαι όλους τους κλάδους. Ξέρεις πόση εντύπωση μου έκανε στις συνελεύσεις των ξενόγλωσσων που είδα συναδέλφους μεγάλης ηλικίας, τις οποίες μέχρι πρότινος το μόνο που τις ένοιαζε ήταν η καινούργια συνταγή για ντολμαδάκια; Άντε και για καρυδόπιτες!!!

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
 
ΛΩΡΑ, συμφωνώ μαζί σου για την "αρχαιολαγνεία" των φιλολόγων. Πάντως ισχυρή ομάδα ήσασταν, κυρίως μέσα στο υπουργείο. Μπορεί η ΠΕΦ να είναι ανύπαρκτη συνδικαλιστικά, αλλά είχε τρόπους να πιέζει, απλά στις μέρες που ζούμε τίποτα από όλα αυτά δεν έχει σημασία. Όσο για το βόλεμα των παλιών,  ισχύει γαι όλους τους κλάδους. Ξέρεις πόση εντύπωση μου έκανε στις συνελεύσεις των ξενόγλωσσων που είδα συναδέλφους μεγάλης ηλικίας, τις οποίες μέχρι πρότινος το μόνο που τις ένοιαζε ήταν η καινούργια συνταγή για ντολμαδάκια; Άντε και για καρυδόπιτες!!!

Καρυδόπιτες ε;  ;D ;D ;D ;D ;D  Τραγικοί,τραγικοί....και τώρα που τα παιδιά τους θα πληρώσουν το τίμημα της απάθειάς τους τι έχουν να πουν οι κύριοι αυτοί...;; Πως φταίει το Υπουργείο και η Τρόικα...οι ίδιοι σιγά μην αναγνωρίσουν τα λάθη τους...και πρόκειται για τραγική αδιαφορία με αντίκτυπο το τωρινό χάλι....
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μιλάμε για την πλήρη αδιαφορία ακόμα και για το αντικείμενό τους... Να μπούμε στην αίθουσα, να πούμε δέκα γαλλικούλια και στις 12 να είμαστε σπίτι μας για την προαναφερθείσα καρυδόπιτα... Τώρα βέβαια που φοβούνται μην βρεθούν στην άλλη άκρη εμφανίστηκαν στις συνελεύσεις μας. Όσο για τους "αρχαιολάγνους" του κλάδου σου, δεν σου κάνει εντύπωση ότι η ΠΕΦ που επέβαλε την τρίτη ώρα των Αρχαίων (που πήραν από εμάς), δεν διαμαρτυρήθηκε ποτέ που εξαιτίας αυτής ακριβώς της τρίτης ώρας, βρεθήκαμε εμείς με τις Ιστορίες παραμάσχαλα;

Αποσυνδεδεμένος moustard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 991
    • Προφίλ
Οι φιλόλογοι που κάποτε έκαναν το μάθημα της Πληροφορικής τώρα διαμαρτύρονται!
Τότε ήταν δίκαιο.
Αλλά ακόμα και σήμερα υπάρχει πολύ μεγάλος αριθμός εκπαιδευτικών χωρίς πτυχίο πληροφορικής που διδάσκουν πληροφορική και δε διαμαρτύρονταν (επίσημα) κανένας εκτός από την ΕΠΕ. Γιατί λοιπόν η κατάσταση αυτή να μην έρθει και στον κλάδο τον φιλολόγων?

Δεν αντιλαμβάνομαι γιατί να ζητείται το αυτονόητο μόνο για τον κλάδο των φιλολόφων και όχι για όλους τους κλάδους όπως και της πληροφορικής που υπάρχει εδώ και χρόνια το πρόβλημα?

Μηπως υπηρχε ελλειψη καθηγητων πληροφορικης τοτε; Οπως και να εχει δε με αφορουν αυτα. Δεν εχω καμια αναμνηση της διδασκαλιας της πληροφορικης απο.. φιλολογους ουτε ως μαθητρια , ουτε φυσικα ως εκπαιδευτικος. Το οτι ειναι παραλογο να παιρνει αλλη ειδικοτητα το αντικειμενο μου , ναι αυτο με αφορα και ειναι παραλογο

Αποσυνδεδεμένος moustard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 991
    • Προφίλ
Μια εξήγηση για την έλλειψη μαχητικότητας των φιλολόγων είναι ότι μέχρι τώρα, τουλάχιστον οι μόνιμοι, δεν αντιμετωπίζατε μεγάλα προβλήματα ωραρίου, μεταθέσεων κλπ. Επίσης πολλοί φεύγατε αναπληρωτές και είχατε την ελπίδα ότι κάποια στιγμή θα διοριζόσασταν, ελπίδα που για χρόνια δεν ήταν αβάσιμη. Επίσης, επειδή με πολύ μικρή προϋπηρεσία (1 ή 2 χρόνια) βρισκόσασταν κοντά στην πόλη σας, ακόμα κι αν αυτή ήταν η Αθήνα ή η Θεσσαλονίκη, δεν νιώθατε την ανάγκη να κινητοποιηθείτε για κάτι. Και μην ξεχνάμε ότι οι φιλόλογοι για δεκαετίες ήταν η πιο ισχυρή ομάδα στην εκπαίδευση, η πιο πολυπληθής και με το μεγαλύτερο κύρος.

Ουτε αυτο το εζησα. Τι κανανε οι παλιοι και μας φερανε σε αυτη την κατασταση.. δεν ευθυνομαστε οι νεοι. Να βγω κι εγω με ενα πανω οπως τα παιδακια στο συνταγμα: ειμαι 29 ετων και δε χρωσταω τιποτα;;;;

Αποσυνδεδεμένος Κυκλάμινο

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν ηξερα αν μπορουσαν μεχρι τωρα να αναλαβουν οι ξενογλωσσοι λογοτεχνια κι απλα δεν το εκαναν γιατι δεν υπηρχαν οι αναγκες... Αφου το πεταξε λοιπον το πετυχημενο της η , μην την χαρακτηρισω και διαγραφει τι μηνυμα, υφυπουργος να περιμενουμε και την επισημοποιηση-σχετικη εγκυκλιο. Μαλιστα. Απο το ΚΑΚΟ στο ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ
Δεν ήξερες, δε ρώταγες; Μπορείς να ρίξεις μια ματιά στο πρόγραμμα προπτυχιακών σπουδών του τμήματος Αγγλικής φιλολογίας του Παν. Αθηνών για να ενημερωθείς...
http://www.enl.uoa.gr/swf/indexloader.html

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μια εξήγηση για την έλλειψη μαχητικότητας των φιλολόγων είναι ότι μέχρι τώρα, τουλάχιστον οι μόνιμοι, δεν αντιμετωπίζατε μεγάλα προβλήματα ωραρίου, μεταθέσεων κλπ. Επίσης πολλοί φεύγατε αναπληρωτές και είχατε την ελπίδα ότι κάποια στιγμή θα διοριζόσασταν, ελπίδα που για χρόνια δεν ήταν αβάσιμη. Επίσης, επειδή με πολύ μικρή προϋπηρεσία (1 ή 2 χρόνια) βρισκόσασταν κοντά στην πόλη σας, ακόμα κι αν αυτή ήταν η Αθήνα ή η Θεσσαλονίκη, δεν νιώθατε την ανάγκη να κινητοποιηθείτε για κάτι. Και μην ξεχνάμε ότι οι φιλόλογοι για δεκαετίες ήταν η πιο ισχυρή ομάδα στην εκπαίδευση, η πιο πολυπληθής και με το μεγαλύτερο κύρος.

Ουτε αυτο το εζησα. Τι κανανε οι παλιοι και μας φερανε σε αυτη την κατασταση.. δεν ευθυνομαστε οι νεοι. Να βγω κι εγω με ενα πανω οπως τα παιδακια στο συνταγμα: ειμαι 29 ετων και δε χρωσταω τιποτα;;;;
Δεν είναι τόσο παλιά όλα αυτά. Και όταν διορίστηκα το 2005 έτσι ήταν τα πράγματα μέχρι πέρυχι μπορώ να σου πω.

Αποσυνδεδεμένος moustard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 991
    • Προφίλ
Δεν ηξερα αν μπορουσαν μεχρι τωρα να αναλαβουν οι ξενογλωσσοι λογοτεχνια κι απλα δεν το εκαναν γιατι δεν υπηρχαν οι αναγκες... Αφου το πεταξε λοιπον το πετυχημενο της η , μην την χαρακτηρισω και διαγραφει τι μηνυμα, υφυπουργος να περιμενουμε και την επισημοποιηση-σχετικη εγκυκλιο. Μαλιστα. Απο το ΚΑΚΟ στο ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ
Δεν ήξερες, δε ρώταγες; Μπορείς να ρίξεις μια ματιά στο πρόγραμμα προπτυχιακών σπουδών του τμήματος Αγγλικής φιλολογίας του Παν. Αθηνών για να ενημερωθείς...
http://www.enl.uoa.gr/swf/indexloader.html

Ειπαμε. Κι εγω εχω Proficiency..

Αποσυνδεδεμένος moustard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 991
    • Προφίλ
Μια εξήγηση για την έλλειψη μαχητικότητας των φιλολόγων είναι ότι μέχρι τώρα, τουλάχιστον οι μόνιμοι, δεν αντιμετωπίζατε μεγάλα προβλήματα ωραρίου, μεταθέσεων κλπ. Επίσης πολλοί φεύγατε αναπληρωτές και είχατε την ελπίδα ότι κάποια στιγμή θα διοριζόσασταν, ελπίδα που για χρόνια δεν ήταν αβάσιμη. Επίσης, επειδή με πολύ μικρή προϋπηρεσία (1 ή 2 χρόνια) βρισκόσασταν κοντά στην πόλη σας, ακόμα κι αν αυτή ήταν η Αθήνα ή η Θεσσαλονίκη, δεν νιώθατε την ανάγκη να κινητοποιηθείτε για κάτι. Και μην ξεχνάμε ότι οι φιλόλογοι για δεκαετίες ήταν η πιο ισχυρή ομάδα στην εκπαίδευση, η πιο πολυπληθής και με το μεγαλύτερο κύρος.

Εκανα μεχρι το 2006 οι φιλολογοι πληροφορικη???!!!!!!!!!!!

Ουτε αυτο το εζησα. Τι κανανε οι παλιοι και μας φερανε σε αυτη την κατασταση.. δεν ευθυνομαστε οι νεοι. Να βγω κι εγω με ενα πανω οπως τα παιδακια στο συνταγμα: ειμαι 29 ετων και δε χρωσταω τιποτα;;;;
Δεν είναι τόσο παλιά όλα αυτά. Και όταν διορίστηκα το 2005 έτσι ήταν τα πράγματα μέχρι πέρυχι μπορώ να σου πω.

Αποσυνδεδεμένος moustard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 991
    • Προφίλ
Μια εξήγηση για την έλλειψη μαχητικότητας των φιλολόγων είναι ότι μέχρι τώρα, τουλάχιστον οι μόνιμοι, δεν αντιμετωπίζατε μεγάλα προβλήματα ωραρίου, μεταθέσεων κλπ. Επίσης πολλοί φεύγατε αναπληρωτές και είχατε την ελπίδα ότι κάποια στιγμή θα διοριζόσασταν, ελπίδα που για χρόνια δεν ήταν αβάσιμη. Επίσης, επειδή με πολύ μικρή προϋπηρεσία (1 ή 2 χρόνια) βρισκόσασταν κοντά στην πόλη σας, ακόμα κι αν αυτή ήταν η Αθήνα ή η Θεσσαλονίκη, δεν νιώθατε την ανάγκη να κινητοποιηθείτε για κάτι. Και μην ξεχνάμε ότι οι φιλόλογοι για δεκαετίες ήταν η πιο ισχυρή ομάδα στην εκπαίδευση, η πιο πολυπληθής και με το μεγαλύτερο κύρος.

Κι εκαναν μεχρι προπερσυ φιλολογοι πληροφορικη?????? Δεν το γνωριζω αλλα μου φαινεται παραξενο


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 596
Σύνολο: 605

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.