*

Αποστολέας Θέμα: Ανάθεση φιλολογικών μαθημάτων σε άλλες ειδικότητες  (Αναγνώστηκε 133862 φορές)

0 μέλη και 10 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Συμφωνω σε ολα εκτος απο το ρημα "κλεβουν". Δε το δεχομαι:δε κλεβει ο καθηγητης το Υπουργειο κλεβει.
Θελουμε να χτυπησουμε το γαιδαρο και χτυπαμε το σαμαρι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος dessi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 523
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συμφωνω σε ολα εκτος απο το ρημα "κλεβουν". Δε το δεχομαι:δε κλεβει ο καθηγητης το Υπουργειο κλεβει.
Θελουμε να χτυπησουμε το γαιδαρο και χτυπαμε το σαμαρι.

Δεν θέλω να ανάψω άλλες φωτιές στο φόρουμ με το αναφερθώ και σε άλλες αναθέσεις μαθημάτων (θα ξεσηκωθούν και άλλες ειδικότητες  :)) αλλά πραγματικά έχουμε και εμείς την ευθύνη μας! Καλά τα συμφέροντα μας (όλοι θέλουμε να έχουμε δουλειά - ποιος δεν θέλει) αλλά είναι εγκληματικό να μπαίνουμε σε ξένα χωράφια, εφόσον υπάρχουν ειδικοί για αυτό!

Πρότεινα να συσταθεί μια επιτροπή από όλες τις ειδικότητες και να καταγραφούν προτίστως αυτού του είδους τα προβλήματα, ώστε να μην φανεί ότι καταφέρεται η μια ειδικότητα εναντίον της άλλης!

Αποσυνδεδεμένος miltos74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
    • Προφίλ
Landau μου φαίνεται δεν κατάλαβες  :)

Ο miltos74  σχολιάζει τον υποτιμητικό τρόπο που μιλάει για την συνάδελφο καθηγήτρια Αγγλικών (Αγγλικού).

Και δεύτερον, στόχος του είναι να προβάλει το γεγονός ότι οι φιλόλογοι μέχρι τώρα τούς φόρτωναν το δύσκολο μάθημα της Ιστορίας, αλλά τώρα, επειδή δεν τους συμφέρει, το θέλουν πίσω!

Για να δοθεί τέλος σε αυτή την κατάσταση, Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΣΤΟΥΣ ΦΙΛΟΛΟΓΟΥΣ. Πρέπει να ξεκαθαρίσει η κατάσταση εδώ και τώρα. Είναι μια χρυσή ευκαιρία.
;)
ευτυχώς κάποιοι θέλουν και μπορούν να καταλαβαίνουν ακόμα

Αποσυνδεδεμένος marthoulini

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ02
    • Προφίλ
Για να ξεκαθαρίσω τη θέση μου:ΔΕΝ είχα καμία υποτιμητική διάθεση χρησιμοποιώντας τη λέξη ''αγγλικού"(αν είναι δυνατόν!).Εξάλλου, πολλάκις έχω ακούσει τις προσφωνήσεις ''αγγλικού'', ''γαλλικού'' κ.λ.π. ακόμη και από ξενόγλωσσους συναδέλφους.
Και επειδή εγώ επιθυμώ να στέκομαι στην ουσία και όχι στους τύπους, ήθελα με την παρέμβασή μου να δείξω τη δυσαρέσκειά μου για το πού τείνουν να φτάσουν τα πράγματα καθώς θα στρέφεται προκλητικά ο ένας εναντίον του άλλου για να σώσει το τομάρι του προκειμένου να επιβιώσει με οποιοδήποτε κόστος...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος alice cooper

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ωραία που ναι η ζωή!!!!
    • Προφίλ
ειναι απαραδεκτο να επιτρέψουμε αναθέσεις φιλολογικων μαθημάτων!δωσαμε την ιστορία, φτάνει!δε βγάλαμε τα ματια μας στο πανεπιστημιο και στον ασεπ για να παραδιδουμε αμαχητι τα μαθηματα μας.και εχεις και την αγγλικου με υφακι να σου λεει σημερα οτι διδαχτηκε λογοτεχνια στο πανεπιστημιο....μου ανεβηκε το αιμα στο κεφάλι!και εμεις καναμε αγγλικα στο φιλολογικο(4 εξαμηνα),πρεπει να διδαξουμε αγγλικα?με την ιδια λογικη μπορουμε!
πες τα συναδέλφισσα, κι εγώ μαζί σου. Με την ίδια λογική κι εγώ γνωρίζω ΑΡΙΣΤΑ την αγγλική γλώσσα: έχω πραγματοποιήσει μεταπτυχιακές σπουδές στη Μεγάλη Βρετανία, στο τμήμα κλασικών σπουδών του Cardiff University, το οποίο τμήμα έχει χαρακτηριστεί ως το έκτο καλύτερο στον κόσμο...επίσης έχω diploma in creative writing με άριστα παρακαλώ από γνωστό κολέγιο Δημιουργικής Γραφής πάλι στη Μεγάλη Βρετανία. Με αυτή τη λογική ΚΙ ΕΓΩ μπορώ να διδάξω αγγλικά στο σχολείο για να συμπληρώσω το ωράριο μου!!!!!!!!!!!!!!!!!
Και κάτι άλλο: όταν οι συνάδελφοι φιλόλογοι βρίσκονται στα μετερίζια της εκπαίδευσης και καθημερινά λιώνουν στην τάξη, αρκετές αγγλικούδες -οι οποίες τώρα έχουν πάρει το σχετικό υφάκι-φιλούν κατουρημένες ποδιές για να πάρουν απόσπαση σε κάποιο γραφείο (πρωτοβάθμιας ή δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης) προκειμένου να.........μην κουράζονται και τόσο πολύ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Άντε τώρα γιατι τα έχω πάρει στο κρανίο!!! Μην πω περισσότερα και γίνει εδώ στο φόρουμ........του Συντάγματος!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
 :o :o :o
Έχω αρκετό καιρό να διαβάσω με ησυχία τα όσα γράφονται στα φόρουμ του pde...
Μου'χε λείψει αυτή η φαγωμάρα!!!  :P :P :P  8) 8) 8)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 15, 2011, 06:10:32 μμ από Joanna Bear »
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Smaragdi, είναι σχεδόν βέβαιο ότι κάποια στιγμή θα σου πουν να διδάξεις αγγλικά!

Αποσυνδεδεμένος dessi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 523
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
:o :o :o
Έχω αρκετό καιρό να διαβάσω με ησυχία τα όσα γράφονται στα φόρουμ του pde...
Μου'χε λείψει αυτή η φαγωμάρα!!!  :P :P :P  8) 8) 8)

Δεν είναι φαγωμάρα! Πολιτισμένη συζήτηση είναι!  :D

Θα το θέσω αλλιώς: Εσείς όταν πηγαίνετε στο νοσοκομείο με πρόβλημα καρδιάς σας εξετάζει ο οφθαλμίατρος?

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
:o :o :o
Έχω αρκετό καιρό να διαβάσω με ησυχία τα όσα γράφονται στα φόρουμ του pde...
Μου'χε λείψει αυτή η φαγωμάρα!!!  :P :P :P  8) 8) 8)

Δεν είναι φαγωμάρα! Πολιτισμένη συζήτηση είναι!  :D

Θα το θέσω αλλιώς: Εσείς όταν πηγαίνετε στο νοσοκομείο με πρόβλημα καρδιάς σας εξετάζει ο οφθαλμίατρος?
Ε, πολιτισμένη ...φαγωμάρα! ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Μ'αρέσει που μου κάνεις τέτοιες ερωτήσεις, ενώ πατούμε σε ελληνικό έδαφος!  :D :D :D :D
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 15, 2011, 06:20:59 μμ από Joanna Bear »
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος dessi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 523
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
:o :o :o
Έχω αρκετό καιρό να διαβάσω με ησυχία τα όσα γράφονται στα φόρουμ του pde...
Μου'χε λείψει αυτή η φαγωμάρα!!!  :P :P :P  8) 8) 8)

Δεν είναι φαγωμάρα! Πολιτισμένη συζήτηση είναι!  :D

Θα το θέσω αλλιώς: Εσείς όταν πηγαίνετε στο νοσοκομείο με πρόβλημα καρδιάς σας εξετάζει ο οφθαλμίατρος?
;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Μ'αρέσει που μου κάνεις τέτοιες ερωτήσεις, ενώ πατούμε σε ελληνικό έδαφος!  :D :D :D :D

Ξερω, ξέρω στην Ελλάδα όλα γίνονται! Και είσαι ό,τι δηλώσεις!  :D

Στην Ιατρική βέβαια, επειδή έχουμε να κάνουμε με ανθρώπινη ζωή και σωματική ακεραιότητα, προσέχουμε τουλάχιστον να διαλέξουμε την ανάλογη ειδικότητα.

Στην Εκπαίδευση όμως τα αποτελέσματα δεν φαίνονται άμεσα (δεν πεθαίνει δηλ. κανείς εκείνη την ώρα  :)), φαίνονται όμως σε βάθος χρόνου. Για αυτό μεγάλη μέριμνα πρέπει να υπάρχει ήδη από το Νηπιαγωγείο!

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
:o :o :o
Έχω αρκετό καιρό να διαβάσω με ησυχία τα όσα γράφονται στα φόρουμ του pde...
Μου'χε λείψει αυτή η φαγωμάρα!!!  :P :P :P  8) 8) 8)

Δεν είναι φαγωμάρα! Πολιτισμένη συζήτηση είναι!  :D

Θα το θέσω αλλιώς: Εσείς όταν πηγαίνετε στο νοσοκομείο με πρόβλημα καρδιάς σας εξετάζει ο οφθαλμίατρος?
;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Μ'αρέσει που μου κάνεις τέτοιες ερωτήσεις, ενώ πατούμε σε ελληνικό έδαφος!  :D :D :D :D

Ξερω, ξέρω στην Ελλάδα όλα γίνονται! Και είσαι ό,τι δηλώσεις!  :D
Στην Ιατρική βέβαια, επειδή έχουμε να κάνουμε με ανθρώπινη ζωή και σωματική ακεραιότητα, προσέχουμε τουλάχιστον να διαλέξουμε την ανάλογη ειδικότητα.
Στην Εκπαίδευση όμως τα αποτελέσματα δεν φαίνονται άμεσα (δεν πεθαίνει δηλ. κανείς εκείνη την ώρα  :)), φαίνονται όμως σε βάθος χρόνου. Για αυτό μεγάλη μέριμνα πρέπει να υπάρχει ήδη από το Νηπιαγωγείο!
Συμφωνώ.
Στην Εκπαίδευση έχουμε να δουλέψουμε με ψυχές πρωτίστως και πάνω σε πολλά επίπεδα...
Δύσκολη αποστολή, ώρες-ώρες με τρομάζει.
Τα αποτελέσματα άλλοτε φαίνονται αμέσως άλλοτε όχι.

Άσε που μπαίνουμε και στα πεδία σου, κάνουμε και τους γιατρούς ενίοτε!
(Έλα τώρα, να πλακωθούμε τα δυο μας, που μπαίνω στα χωράφια σου!)  8) 8) 8) ;) ;) ;) ;D ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 15, 2011, 06:41:40 μμ από Joanna Bear »
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος dessi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 523
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πρώτον έχω χάσει το ενδιαφέρον μου για καυγάδες  :D και δεύτερον έχω να κάνω και τη βόλτα μου σε λίγο  :D

Και μη θες να πας τη συζήτηση αλλού  :D Στο θέμα μας  :D

Η ΙΣΤΟΡΙΑ στους ΦΙΛΟΛΟΓΟΥΣ!

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Πρώτον έχω χάσει το ενδιαφέρον μου για καυγάδες  :D και δεύτερον έχω να κάνω και τη βόλτα μου σε λίγο  :D

Και μη θες να πας τη συζήτηση αλλού  :D Στο θέμα μας  :D

Η ΙΣΤΟΡΙΑ στους ΦΙΛΟΛΟΓΟΥΣ!
:-[ :-[ :-[ Καλά...

Στο θέμα μας λοιπόν:
Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΣΤΟΥΣ ΙΣΤΟΡΙΚΟΥΣ!  8) 8) 8)
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος dessi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 523
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πρέπει να δοθεί τέλος σε αυτή την κατάσταση. Αυτή τη στιγμή υπάρχουν Ξενόγλωσσοι σε σχολεία που δεν διδάσκουν ούτε μία ώρα το αντικείμενό τους και διδάσκουν φιλολογικά μαθήματα, δηλ. ΟΛΟ ΤΟ ΩΡΑΡΙΟ ΤΟΥΣ το καλύπτουν μόνο με Φιλολογικά, δεν συμπληρώνουν καν ωράριο! Αυτό θα μπορουσε να γίνει σε περίπτωση που δεν υπήρχαν Φιλόλογοι. 18000++ Φιλόλογοι είναι στους πίνακες. Αυτοί όλοι πότε θα διδάξουν το αντικείμενό τους?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 612
Σύνολο: 625

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.121 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.