*

Αποστολέας Θέμα: Ανάθεση φιλολογικών μαθημάτων σε άλλες ειδικότητες  (Αναγνώστηκε 133845 φορές)

0 μέλη και 8 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Να απαντησω κι εγω στην σποντουλα του/της συναδερφου moustard-δεν μπορεσα χθες γιατι ετρωγα ξυλο στο Συνταγμα-θα καμαρωνω οσο θελω για το διαβασμα που εκανα οπως και οι συναδερφοι μου,θα καμαρωνω δε με τον ιδιο στομφο που καποιοι φιλολογοι εδω μεσα καμαρωνουν για το ποσο διαβασμα εχουν εκεινοι δινοντας ασεπ και μετα ως μονιμοι η αναπληρωτες σε αντιθεση με γυμναστες,θεολογους και φυσικα ξενογλωσσους.Επισης απευθυνομαι παλι σε καποιους φιλολογους-οχι σε ολους βεβαια,οι περισσοτεροι ειναι σοβαροι ανθρωποι-και ρωταω.Οταν θα συναντηθουμε με αυτους,εγω η αλλος ξενογλωσσος-σε καποιο γυμνασιο,ποιο πρωτοκολλο θα πρεπει να ακολουθησω-ουμε;Να σας κραταμε την ουρα απο το φορεμα;Να υποκλινομαστε με χαρη(ευρωπαικη,οπως ειπωθηκε εδω ειρωνικα) στο κλασικο σας μεγαλειο;Να σας αγοραζουμε ωσαν παιδια για τα θεληματα,τις τυροπιτες απο το κυλικειο;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 16, 2011, 04:06:54 μμ από alceste »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος sofiagexa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 07
    • Προφίλ
Να απαντησω κι εγω στην σποντουλα του/της συναδερφου moustard-δεν μπορεσα χθες γιατι ετρωγα ξυλο στο Συνταγμα-θα καμαρωνω οσο θελω για το διαβασμα που εκανα οπως και οι συναδερφοι μου,θα καμαρωνω δε με τον ιδιο στομφο που καποιοι φιλολογοι εδω μεσα καμαρωνουν για το ποσο διαβασμα εχουν εκεινοι δινοντας ασεπ και μετα ως μονιμοι η αναπληρωτες σε αντιθεση με γυμναστες,θεολογους και φυσικα ξενογλωσσους.Επισης απευθυνομαι παλι σε καποιους φιλολογους-οχι σε ολους βεβαια,οι περισσοτεροι ειναι σοβαροι ανθρωποι-και ρωταω.Οταν θα συναντηθουμε με αυτους,εγω η αλλος ξενογλωσσος-σε καποιο γυμνασιο,ποιο πρωτοκολλο θα πρεπει να ακολουθησω-ουμε;Να σας κραταμε την ουρα απο το φορεμα;Να υποκλινομαστε με χαρη(ευρωπαικη,οπως ειπωθηκε εδω ειρωνικα) στην κλασικο σας μεγαλειο;Να σας αγοραζουμε ωσαν παιδια για τα θεληματα,τις τυροπιτες απο το κυλικειο;

++++++++++++++++++++++++  ;D
Λάμπει μέσα μου κείνο που αγνοώ... Μα ωστόσο λάμπει...
(Οδ. Ελύτης)

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Να απαντησω κι εγω στην σποντουλα του/της συναδερφου moustard-δεν μπορεσα χθες γιατι ετρωγα ξυλο στο Συνταγμα-θα καμαρωνω οσο θελω για το διαβασμα που εκανα οπως και οι συναδερφοι μου,θα καμαρωνω δε με τον ιδιο στομφο που καποιοι φιλολογοι εδω μεσα καμαρωνουν για το ποσο διαβασμα εχουν εκεινοι δινοντας ασεπ και μετα ως μονιμοι η αναπληρωτες σε αντιθεση με γυμναστες,θεολογους και φυσικα ξενογλωσσους.Επισης απευθυνομαι παλι σε καποιους φιλολογους-οχι σε ολους βεβαια,οι περισσοτεροι ειναι σοβαροι ανθρωποι-και ρωταω.Οταν θα συναντηθουμε με αυτους,εγω η αλλος ξενογλωσσος-σε καποιο γυμνασιο,ποιο πρωτοκολλο θα πρεπει να ακολουθησω-ουμε;Να σας κραταμε την ουρα απο το φορεμα;Να υποκλινομαστε με χαρη(ευρωπαικη,οπως ειπωθηκε εδω ειρωνικα) στην κλασικο σας μεγαλειο;Να σας αγοραζουμε ωσαν παιδια για τα θεληματα,τις τυροπιτες απο το κυλικειο;

Εαν το πρόβλημά σου είναι προσωπικό, με συγκεκριμένο ή συγκεκριμένα άτομα στείλε προσωπικό μήνυμα.
Από το παραπάνω μήνυμα πάντως δε φαίνεται να θεωρείς τους περισσότερους σοβαρούς ανθρώπους. Αν και τα γραφόμενα περισσότερο χαρακτηρίζουν τους γράφοντες απ' ότι τους δέκτες.
Κι αυτό ισχύει και για αυτούς που σας υποτίμησαν και για εσάς που υποτιμάτε άλλους.

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Δεν υποτιμω κανεναν απο εκεινους που δεν με υποτιμουν.Συμφωνω οτι τα γραφομενα χαρακτηριζουν τους γραφοντες.Αυτο ηταν το κινητρο μου για να απευθυνω σε ΜΕΡΙΚΟΥΣ.Δεν στελνω προσωπικα μηνυματα,δεν ειμαι παιδοτριβης η παιδονομος

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
dessi αυτή τη διάκριση που προτείνεις δεν την ασπάζομαι επουδενί ...οι ιστορικοί τις ιστορίες να το δεχτώ αλλά οι συναδελφοι του φιλολογικού και Θουκυδίδη-Ηροδοτο διδάχτηκαν και Πλατων-Αριστοτέλη από πρωτότυπο με εισαγωγες,σχόλια,συντακτικό-γραμματική ,τα πάντα εργογραφικά -βιογραφικά οπότε η διάκριση που κάνεις είναι τουλάχιστον ατυχής....καλύτερα όμως να μην ανοίξω νέο θέμα προς συζήτηση στο ήδη υπάρχων ...

Σε τελική ανάλυση ούτε οι ξενόγλωσσοι θέλουν τα δικά μας ,άλλη όρεξη δεν είχαν οι άνθρωποι να διδάσκουν ιστορία ή λογοτεχνία;;;δε νομίζω να αποφοίτησαν από τις φιλολογίες του με αυτό το μεράκι ....ανωτέρα βία ....και με την κυβέρνηση που έχουμε καλύτερα να προτείνετε συντονισμενη δράση και προτάσεις παρά να βρίζει ο ένας και ο άλλος

θα συμφωνησω μαζι σου. ο καθενας πρεπει να διδασκει το αντικειμενο του. κι αντι να τρωγομαστε μεταξυ μας με τους φιλολογους απο τη μια να κατηγορουν τους ξενογλωσσους οτι τους "κλεβουν" μαθηματα και απο την αλλη τους ξενογλωσσους να προσπαθουν ν'αποδειξουν τα αυτονοητα, ας κοιταξουμε ολοι μαζι αν μπορει να γινει κατι για ν'αλλαξει αυτη η κατασταση. Διαφορετικα σε λιγο τα πτυχια μας αντι να γραφουν σχολη, θα γραφουν απλως "παντος καιρου" και θα διδασκουμε λιγο απ'ολα!!!
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
dessi αυτή τη διάκριση που προτείνεις δεν την ασπάζομαι επουδενί ...οι ιστορικοί τις ιστορίες να το δεχτώ αλλά οι συναδελφοι του φιλολογικού και Θουκυδίδη-Ηροδοτο διδάχτηκαν και Πλατων-Αριστοτέλη από πρωτότυπο με εισαγωγες,σχόλια,συντακτικό-γραμματική ,τα πάντα εργογραφικά -βιογραφικά οπότε η διάκριση που κάνεις είναι τουλάχιστον ατυχής....καλύτερα όμως να μην ανοίξω νέο θέμα προς συζήτηση στο ήδη υπάρχων ...

Σε τελική ανάλυση ούτε οι ξενόγλωσσοι θέλουν τα δικά μας ,άλλη όρεξη δεν είχαν οι άνθρωποι να διδάσκουν ιστορία ή λογοτεχνία;;;δε νομίζω να αποφοίτησαν από τις φιλολογίες του με αυτό το μεράκι ....ανωτέρα βία ....και με την κυβέρνηση που έχουμε καλύτερα να προτείνετε συντονισμενη δράση και προτάσεις παρά να βρίζει ο ένας και ο άλλος
Να με συγχωρείτε κιόλας, αλλά δεν μπορώ να μην επισημάνω και τα παρακάτω και άλλα παρόμοια και χειρότερα που αντιμετωπίζω καθημερινά μέσα στην τάξη και προσπαθώ να δικαιολογήσω τα αδικαιολόγητα στα παιδιά και να τους μάθω τα Ελληνικά πριν από τα Αγγλικά.

Με όλο τον σεβασμό και χωρίς να θέλω να υποτιμήσω κανέναν. Απλά, ας έχουμε όλοι λίγη σεμνότητα και ευγένεια,
πράγμα σπάνιο τελικά:

"διδάχτηκαν και Πλατων-Αριστοτέλη"   ----------------> Πλάτωνα
να μην ανοίξω νέο θέμα προς συζήτηση στο ήδη υπάρχων"---> υπάρχον
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος sofiagexa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 07
    • Προφίλ
http://www.alfavita.gr/petition.php

Συλλογή υπογραφών ενάντια στην κατάργηση

της επιλογής διδασκαλίας ξένης γλώσσας

σε Δημοτικό και Γυμνάσιο
Λάμπει μέσα μου κείνο που αγνοώ... Μα ωστόσο λάμπει...
(Οδ. Ελύτης)

weakforce

  • Επισκέπτης
dessi αυτή τη διάκριση που προτείνεις δεν την ασπάζομαι επουδενί ...οι ιστορικοί τις ιστορίες να το δεχτώ αλλά οι συναδελφοι του φιλολογικού και Θουκυδίδη-Ηροδοτο διδάχτηκαν και Πλατων-Αριστοτέλη από πρωτότυπο με εισαγωγες,σχόλια,συντακτικό-γραμματική ,τα πάντα εργογραφικά -βιογραφικά οπότε η διάκριση που κάνεις είναι τουλάχιστον ατυχής....καλύτερα όμως να μην ανοίξω νέο θέμα προς συζήτηση στο ήδη υπάρχων ...

Σε τελική ανάλυση ούτε οι ξενόγλωσσοι θέλουν τα δικά μας ,άλλη όρεξη δεν είχαν οι άνθρωποι να διδάσκουν ιστορία ή λογοτεχνία;;;δε νομίζω να αποφοίτησαν από τις φιλολογίες του με αυτό το μεράκι ....ανωτέρα βία ....και με την κυβέρνηση που έχουμε καλύτερα να προτείνετε συντονισμενη δράση και προτάσεις παρά να βρίζει ο ένας και ο άλλος
Να με συγχωρείτε κιόλας, αλλά δεν μπορώ να μην επισημάνω και τα παρακάτω και άλλα παρόμοια και χειρότερα που αντιμετωπίζω καθημερινά μέσα στην τάξη και προσπαθώ να δικαιολογήσω τα αδικαιολόγητα στα παιδιά και να τους μάθω τα Ελληνικά πριν από τα Αγγλικά.

Με όλο τον σεβασμό και χωρίς να θέλω να υποτιμήσω κανέναν. Απλά, ας έχουμε όλοι λίγη σεμνότητα και ευγένεια,
πράγμα σπάνιο τελικά:

"διδάχτηκαν και Πλατων-Αριστοτέλη"   ----------------> Πλάτωνα
να μην ανοίξω νέο θέμα προς συζήτηση στο ήδη υπάρχων"---> υπάρχον


Απόλυτα κατανοητό το σχόλιο Joanna Bear. Η προσωπική μου γνώμη βέβαια, είναι ότι σε ένα φόρουμ επικοινωνιακό - θεματικό όπως αυτό, ας εστιάζουμε κυρίως στην μετάδοση απόψεων. Ας δώσουμε βάση στο "μήνυμα" και όχι στις όποιες παραδρομές ορθογραφικού τύπου. Μια που η ορθογραφία αποτελεί και εγγενή δεξιότητα που δεν είναι δεδομένο ότι μπορεί να καλλιεργηθεί σε όλους στον ίδιο βαθμό. Μία ώριμη κοινότητα οφείλει να αισθάνεται ελεύθερη να εκφράζεται χωρίς φόβο ότι θα κριθεί για τέτοιου είδους ζητήματα.

 :)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 18, 2011, 10:38:09 πμ από weakforce »

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Είμαστε μορφωμένοι άνθρωποι και οφείλουμε να γράφουμε σωστά.
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Είμαστε μορφωμένοι άνθρωποι και οφείλουμε να γράφουμε σωστά.

θα σοιμφονείσο...

weakforce

  • Επισκέπτης
Είμαστε μορφωμένοι άνθρωποι και οφείλουμε να γράφουμε σωστά.

Η μόρφωση έγκειται ενίοτε και στην διακριτικότητα.

Δεν διαφωνώ σε αυτό που λες.
Απλά δεν θεωρώ ότι υπάρχει λόγος να γίνεται θέμα.

Συγγνώμη από τα μέλη για την "άσχετη" με το θέμα παρέμβαση,

"Διαμαρτυρία για την ανάθεση φιλολογικών μαθημάτων σε άλλες ειδικότητες",
to be continued.....

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
    Δεν υπάρχει το "οφείλουμε να γράφουμε σωστά". Οι δυσλεξικοί, π.χ. οφείλουν να γράφουν σωστά; Όσοι έχουν τα ελληνικά ως δεύτερη γλώσσα; Πέραν αυτού, νομίζω ότι η ορθογραφία είναι ικανότητα που συνδέεται και με την οπτική μνημη, έτσι δεν είναι; Όπως αυτός που τραγουδάει καλά έχει και ακουστική ικανότητα....
ΑΛΛΑ: όταν κάποιος γράφει υπάρχων, αντί για υπάρχον, ίσως έχει ξεχάσει την μετοχή ο υπάρχων-η υπάρχουσα - το υπάρχον, που έχει σχέση με την μορφολογία και όχι με την ορθογραφία.... . Κινδυνεύει επίσης να πει: "σύμφωνα με την υπάρχων κατάσταση" ...... και εδώ ερχόμαστε στην χρησιμότητα των αρχαίων για την σωστή χρήση της νέας ελληνικής. Είναι σαν να μαθαίνω γερμανικά και να λέω λάθος τα άρθρα των λέξεων ή τις καταλήξεις των ρημάτων.... Είμαι ανορθόγραφος; Όχι. Δεν κατέχω την μορφολογία της γλώσσας.

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Οι δυσλεξικοίείναι δυσλεκτικοί,η πάθηση είναι δυσλεξία,φιλόλογος ούσα.
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Σωστο.Τι γινεται τελικα με τις αναθεσεις ομως.Μηπως ειναι μια φουσκα και δεν υλοποιηθει;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 624
Σύνολο: 639

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.146 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.