*

Αποστολέας Θέμα: Ανάθεση φιλολογικών μαθημάτων σε άλλες ειδικότητες  (Αναγνώστηκε 133874 φορές)

0 μέλη και 14 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
διαίρει και βασίλευε έλεγαν οι αρχαίοι ημών.....
και από ό,τι βλέπω....ζει και βασιλεύει ο βασιλιάς Αλέξανδρος aka υπουργείο!!!

σοβαρευτείτε λέμεεεεεε!!
ο καθένας να διδάσκει αυτό που σπούδασε ( και αυτό σημαίνει και η...αγγλικού αγγλικά, και η γαλλικού γαλλικά αλλά και ο φιλόλογος αυτό ΑΚΡΙΒΩΣ που σπούδασε και όχι πασπαρτού όλα τα φιλολογικά....
γιατί αν ο απόφοιτος του Εθνολογίας Θράκης με δύο εξάμηνα λατινικά δικαιούται να τα διδάσκει, τότε και γω η αγγλικού με τέσσερα εξάμηνα ιστορίας ( τα δύο επιλογής που σημαίνει ότι το γούσταρα κιόλας και το επέλεξα) παρα-δικαιούμαι να κάνω ιστορία....

Αλλά αν αρχίσουμε αυτή την κουβέντα δε θα τελειώσουμε ποτέ. Οπότε, όπως πολύ σωστά ειπώθηκε, εχθρός δεν είναι ο συνάδελφος αλλά η (ανύπαρκτη) λογική των β΄αναθέσεων. Εκει να εστιάσετε και αυτό να πολεμήσετε....κατάλληλοι και ακατάλληλοι υπάρχουν σε κάθε ειδικότητα, ξέκωλλα υπάρχουν επίσης σε κάθε ειδικότητα και λόμπυ υπάρχουν ισχυρά και ανίσχυρα παντού....

Αφήστε το δέντρο και δείτε το δάσος!!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
από το μέλος golum
<<τη λογοτεχνία που έκανε ο ξενογλωσσος αγαπητη στη σχολη του, ο φιλολογος του κλασ. τμηματος ουτε στα ονειρα του...να μη μιλησω για τις μηδεν σχεδον ωρες ιστοριας του ιδιου ανειδικευτου φιλολογου...οσοι ειστε του κλασ. παρτε τα αρχαια σας και τουμπεκα..για τα υπολοιπα φιλολογικα ειστε απλως ανεπαρκεις...λομπι και συντεχνια του κωλου...>>



ποιος δεν κάνει λογοτέχνία ;;;είτε κλασικο΄επιλέξεις είτε μνεφ τα μαθήματα είναι ισάριθμα  με διαφορά 1-2 μόνο δε μας λες τη δική σου συντεχνία ή να υποθέσω κομπλεξικός δάσκαλος;;για την ιστορία θα συμφωνήσω αλλά δεν υπάρχει μάθημα στη φιλολογία χωρίς μελέτη του ιστορικού πλαισίου ,με εξαίρεση τα μαθηματα από το γλωσσολογικό .Ανεπαρκείς μόνο τέτοιες θέσεις μπορούν να χαρακτηριστούν και όχι η εργασία του φιλολόγου
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 15, 2011, 11:59:46 μμ από Ερση »

Αποσυνδεδεμένος germar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε02
    • Προφίλ
Σε κάθε περίπτωση οι φιλόλογοι για να διοριστούν (ακόμα και οι απόφοιτοι εθνολογίας Θράκης...)διαγωνίστηκαν στο ασέπ ΚΑΙ στην ιστορία Και στα νέα ΚΑΙ στα αρχαία ΚΑΙ...πέρασαν. Οι ξενόγλωσσοι δεν επικύρωσαν κάπου τις "φιλολογικές" γνωσεις τους.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 15, 2011, 11:58:23 μμ από germar »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
δεν έχουν περάσει όλοι οι φιλόλογοι οι αποίοι εργάζονται απο ΑΣΕΠ - θα έλεγα ότι οι περισσότεροι ΔΕΝ έχουν περάσει (βλεπε επετηρίδα, δεκαεξάμηνα, εικοσιτετράμηνα, τριαντάμηνα, πολύτεκνοι, πδσ, οαεδ κτλ κτλ κτλ) και άρα αυτό που λες δεν ισχύει.

αλλά και πάλι, αυτό που λέω είναι αφήστε το δέντρο και κοιτάξτε το δάσος!!! Δεν είναι αυτό το θέμα. Το θέμα είναι ότι οι δεύτερες αναθέσεις δεν πρέπει να υπάρχουν είτε πρόκειται για ιστορία που γίνεται απο θεολόγους, είτε για φυσική που γινεται απο μαθηματικούς.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος germar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε02
    • Προφίλ
Ναι να το αφήσουμε το δέντρο αλλά ειναι λίγο εκνευριστικό (τιποτα παραπανω )που κανετε οτι δεν τρεχει τιποτα που αναλαμβανετε τα μισα φιλολογικα και εχετε και μια αυτοπεποιθηση που πηγαζει απο ττο πουθενα οτι μπορειτε να αντεπεξελθετε το ιδιο. please!!!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
μα δε νομίζω ότι κάνει κανείς ότι δεν τρέχει τίποτα. Εντελώς άκυρη είναι όλη η διαδικασία αυτή. Οι περισσότεροι από τους ξενόγλωσσους δεν επιθυμουν να κάνουν ιστορία αλλά επίσης οι περισσότεροι που το κάνουν προσπαθούν να το κάνουν τουλάχιστον αξιοπρεπώς....

από κει και πέρα, το πώς ανταπεξέρχεται κανείς σε αυτό είναι απόρροια πολλών πραγμάτων. Υπάρχουν περιπτώσεις που γίνεται μπάχαλο και υπάρχουν περιπτώσεις που ο χ ξενόγλωσσος ξεπερνά τον φιλόλογο κατά πολύ.

Εμένα προσωπικά δε μου έτυχε να διδάξω ποτέ άλλο μάθημα από αυτό της ειδικότητάς μου αλλά κάποτε που ζητήθηκε - αλλά τελικά ήρθε ωρομίσθιος - να μου 'ΦΟΡΤΩΣΟΥΝ' ( έτσι ακριβώς όπως το γράφω) την ιστορία ως υπερωρία γιατί οι φιλόλογοι ήθελαν τα μαθήματα κατεύθυνσης και όχι την "αχαρη" και "'αχρηστη" ιστορία ( μεταφέρω τα δικα τους λεγόμενα ) όταν ρώτησα έναν φιλόλογο να με συμβουλέψει πώς θα κάνω το μάθημα μου είπε το εξής κουλό: θα τα βάζεις να διαβάζουν μία μία παράγραφο και άμα έχουν ερωτήσεις θα σου λένε αυτά!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ( ε sorry  κιόλας αλλά σίγουρα μπορώ να ανταπεξέλθω καλύτερα από αυτό και ας μην έβγαλα το Ιστορικό- Αρχαιολογικό από το οποίο αποφοίτησε ο εν λόγω φιλόλογος)

Πράγμα που αποδεικνύει αυτό που λέμε τόση ώρα : ο καθένας να κάνει αυτό το οποίο σπούδασε και να αξιολογείται για αυτό!! ( αυτό, ΑΝ θέλουμε καλύτερη παιδεία βέβαια και δεν αναλωνόμαστε στο ποιανού ο πωπός ειναι περισσότερο επιδέξιος για να  ταιριάξουν καλύτερα τα μεταξωτά βρακιά....)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος dessi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 523
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συμφωνώ με bitch σε όλα!  :) Με κάλυψε με τον μοναδικό τρόπο που ξέρει να εκφράζεται και δημοσίως! Εγώ εξακολουθώ - τρομάρα μου  :D - να ακολουθώ τους κανόνες μιας δημόσιας συζήτησης  :D.

Οσοι έχετε παρακολουθήσει από την αρχή τη συζήτηση, πήρα τη μέση οδό, αναγνώρισα τα λάθη των Φιλολόγων, επισήμανα ότι π.χ. Αρχαίο Ιστορικό κείμενο δεν διδάσκεται χωρίς να ξέρει κάποιος Αρχαία Ιστορία (άρα χρειάζονται και οι Φιλόλογοι και οι Ιστορικοί) και πρότεινα να συσταθεί επιτροπή και να καταγραφούν όλα αυτά τα προβλήματα και να επιδοθεί φάκελος στο Υπουργείο ώστε να μην φανεί ότι στρέφεται η μια ειδικότητα εναντίον της άλλης (ξέρετε, έχουμε φίλους Ξενόγλωσσους - πίνουμε καφέ μαζί τους  :)).

Και αν αλλάξει κυβέρνηση - όπως φημολογείται- είναι μια χρυσή ευκαιρία να δοθεί ένα τέλος σε αυτή την κατάσταση!

Αποσυνδεδεμένος sofiagexa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 07
    • Προφίλ
ειναι απαραδεκτο να επιτρέψουμε αναθέσεις φιλολογικων μαθημάτων!δωσαμε την ιστορία, φτάνει!δε βγάλαμε τα ματια μας στο πανεπιστημιο και στον ασεπ για να παραδιδουμε αμαχητι τα μαθηματα μας.και εχεις και την αγγλικου με υφακι να σου λεει σημερα οτι διδαχτηκε λογοτεχνια στο πανεπιστημιο....μου ανεβηκε το αιμα στο κεφάλι!και εμεις καναμε αγγλικα στο φιλολογικο(4 εξαμηνα),πρεπει να διδαξουμε αγγλικα?με την ιδια λογικη μπορουμε!
πες τα συναδέλφισσα, κι εγώ μαζί σου. Με την ίδια λογική κι εγώ γνωρίζω ΑΡΙΣΤΑ την αγγλική γλώσσα: έχω πραγματοποιήσει μεταπτυχιακές σπουδές στη Μεγάλη Βρετανία, στο τμήμα κλασικών σπουδών του Cardiff University, το οποίο τμήμα έχει χαρακτηριστεί ως το έκτο καλύτερο στον κόσμο...επίσης έχω diploma in creative writing με άριστα παρακαλώ από γνωστό κολέγιο Δημιουργικής Γραφής πάλι στη Μεγάλη Βρετανία. Με αυτή τη λογική ΚΙ ΕΓΩ μπορώ να διδάξω αγγλικά στο σχολείο για να συμπληρώσω το ωράριο μου!!!!!!!!!!!!!!!!!
Και κάτι άλλο: όταν οι συνάδελφοι φιλόλογοι βρίσκονται στα μετερίζια της εκπαίδευσης και καθημερινά λιώνουν στην τάξη, αρκετές αγγλικούδες -οι οποίες τώρα έχουν πάρει το σχετικό υφάκι-φιλούν κατουρημένες ποδιές για να πάρουν απόσπαση σε κάποιο γραφείο (πρωτοβάθμιας ή δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης) προκειμένου να.........μην κουράζονται και τόσο πολύ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Άντε τώρα γιατι τα έχω πάρει στο κρανίο!!! Μην πω περισσότερα και γίνει εδώ στο φόρουμ........του Συντάγματος!!!!!!!!!!!!!

Εντάξει παιδιά...ελάτε ας βγάλουμε τις γνώσεις μας να τις μετρήσουμε...έλεος δηλαδή ειλικρινά...Όσο για το ότι οι φιλόλογοι ξεσκίζονται στην δουλειά και όλοι οι άλλοι (ουπς όχι όλοι...μόνο εμείς οι άχρηστοι ξενόγλωσσοι) ξυνόμαστε...ας κοπεί αυτή η καραμέλα παρακαλώ...Με την ίδια λογική να τα βάλω κι εγώ με τους φιλόλογους που όταν διδάσκω γερμανικά και κάνω γραμματική, αναφέρω στα παιδιά στοιχειώδη πράγματα όπως αντικείμενο, δοτική πτώση, δευτερεύουσα πρόταση και με κοιτάνε λες και είμαι από άλλο πλανήτη...και κάθομαι και εξηγώ πρώτα στα ελληνικά και μετά πάω στην ξένη γλώσσα. Δεν τα βάζω όμως με τους συναδέλφους..αλλά με το γεγονός ότι το ίδιο το σύστημα θέλει αμόρφωτα παιδιά...γιατί αυτά βολεύουν πιο πολύ...Εχθρός δεν είναι ο συνάδελφος, αλλά το υπουργείο...
Και τέλος θα παρακαλούσα μιας και όλοι μας είμαστε απόφοιτοι πανεπιστημίου να μην εκμηδενίζουμε τα πάντα..λέγοντας ότι το πτυχίο ξενόγλωσσης σχολής είναι ισότιμο με ενα πιστοποιητικό γλωσσομάθειας..
Γιατί πιστοποιητικό γλωσσομάθειας είναι και όχι ΠΤΥΧΙΟ...όπως θέλουν να τα λένε εδώ στην Ελλάδα τα φροντιστήρια..γιατί ακούγονται πιο ελκυστικά
  :-X :-X :-X

Και για μην νομίζουν μερικοί ότι χαίρομαι για τις ιστορίες...να το πω ξεκάθαρα:

Η ιστορία στους ΙΣΤΟΡΙΚΟΥΣ!

Δεν το λεμε κυριολεκτικα, δεν εξισωνουμε τα πτυχια του Πανεπιστημιου με τα πιστοποιητικα γλωσσομαθειας. Το λεμε υπερβαλλοντας οταν καποιοι γραφουν οτι εκανα στην ξενογλωσση φιλολογια λογοτεχνια, γιατι να μη την διδαξω στα σχολεια

Συγνώμη, αλλά εδώ http://www.alfavita.gr/artro.php?id=36210 (ανακοίνωση φιλολόγων του νομού Αχαίας)
''....ΥΓ2: Πολλοί από εμάς διαθέτουμε Lower και Proficiency-να διδάξουμε Αγγλικά στο σχολείο;...''
φαίνεται ξεκάθαρα ότι κάποιοι φιλόλογοι όντως εξισώνουν τα πτυχία πανεπιστημίου με τα πιστοποιητικά γλωσσομάθειας...Αντί να κάτσουμε να ενωθούμε για να διεκδικήσουμε όλοι μαζί τα αυτονόητα και για τους 2 κλάδους, μας έχετε πεθάνει στο πόσο άχρηστοι είμαστε. Κατεβείτε λίγο μερικοί από το καλάμι σας...
Και ας το πω πάλι: Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΣΤΟΥΣ ΙΣΤΟΡΙΚΟΥΣ!!!
Λάμπει μέσα μου κείνο που αγνοώ... Μα ωστόσο λάμπει...
(Οδ. Ελύτης)

Αποσυνδεδεμένος dessi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 523
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Νομίζω ότι είναι λάθος να στρέφετε τη συζήτηση αλλού! Δεν συζητάμε εδώ αν πρέπει οι του Ιστορικού να διδάσκουν μόνο Ιστορία, αλλά αν είναι σε θέση οι Ξενόγλωσσοι να διδάσκουν τα φιλολογικά!

Και επειδή επιμένετε με την Ιστορία, σας λέω το εξής:

Τα αρχαία ιστορικά κείμενα (Ιστοριογραφία) πρέπει να τα διδάσκουν αυτοί του Ιστορικού!

Τα φιλοσοφικά (Πλάτων, Αριστοτέλης) αυτοί του ΦΠΨ!


Αποσυνδεδεμένος sofiagexa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 07
    • Προφίλ
Με συγχωρείς αλλά το ότι υποτιμάτε τα πτυχία μας είναι σίγουρα ένα μέρος της συζήτησης και ένας λόγος που δεν μπορούμε να συννενοηθούμε. Και εσένα μπορεί να μην σε νοιάζει καν..αλλά εμένα με αφορά και με νοιάζει. Δεν έχουμε κατώτερο πτυχίο από εσάς. Έχουμε διαφορετικά πτυχία. Και δεν την θέλω την β' ανάθεση...όπως και κανενας άλλος ξενόγλωσσος..αυτά υπάρχουν μόνο στην φαντασία μιας μερίδας φιλολόγων.
Η ιστορία στους ιστορικούς...
Λάμπει μέσα μου κείνο που αγνοώ... Μα ωστόσο λάμπει...
(Οδ. Ελύτης)

Αποσυνδεδεμένος dessi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 523
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Φαίνεται δεν κατάλαβες τι έγραψα παραπάνω  :) . Δεν υπάρχουν διαχωριστικές γραμμές ανάμεσα στις επιστήμες. Παλαιότερα το πανεπιστήμιο ήταν ένα. Το λέει η λέξη: ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ. Ομως η γνώση άρχισε να επεκτείνεται, οι επιστημονικές έρευνες έφεραν καινούργια δεδομένα. Δεν είναι δυνατόν να τα ξέρει όλα κάποιος!

Παρόλο αυτά για να διδάξεις κάτι πολύ καλά πρέπει να ξέρεις πολλά περισσότερα! Για παράδειγμα αν δεν ξέρεις καλά Αρχαία Ιστορία (μάθημα του Ιστορικού) δεν μπορείς να διδάξεις επαρκώς αρχαία ιστορικά κείμενα(μάθημα του Φιλολογικού).

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
dessi αυτή τη διάκριση που προτείνεις δεν την ασπάζομαι επουδενί ...οι ιστορικοί τις ιστορίες να το δεχτώ αλλά οι συναδελφοι του φιλολογικού και Θουκυδίδη-Ηροδοτο διδάχτηκαν και Πλατων-Αριστοτέλη από πρωτότυπο με εισαγωγες,σχόλια,συντακτικό-γραμματική ,τα πάντα εργογραφικά -βιογραφικά οπότε η διάκριση που κάνεις είναι τουλάχιστον ατυχής....καλύτερα όμως να μην ανοίξω νέο θέμα προς συζήτηση στο ήδη υπάρχων ...

Σε τελική ανάλυση ούτε οι ξενόγλωσσοι θέλουν τα δικά μας ,άλλη όρεξη δεν είχαν οι άνθρωποι να διδάσκουν ιστορία ή λογοτεχνία;;;δε νομίζω να αποφοίτησαν από τις φιλολογίες του με αυτό το μεράκι ....ανωτέρα βία ....και με την κυβέρνηση που έχουμε καλύτερα να προτείνετε συντονισμενη δράση και προτάσεις παρά να βρίζει ο ένας και ο άλλος

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
dessi αυτή τη διάκριση που προτείνεις δεν την ασπάζομαι επουδενί ...οι ιστορικοί τις ιστορίες να το δεχτώ αλλά οι συναδελφοι του φιλολογικού και Θουκυδίδη-Ηροδοτο διδάχτηκαν και Πλατων-Αριστοτέλη από πρωτότυπο με εισαγωγες,σχόλια,συντακτικό-γραμματική ,τα πάντα εργογραφικά -βιογραφικά οπότε η διάκριση που κάνεις είναι τουλάχιστον ατυχής....καλύτερα όμως να μην ανοίξω νέο θέμα προς συζήτηση στο ήδη υπάρχων ...


Πάλι καλά που μας μένουν και τα ρητορικά, η τραγωδία, τα έπη κτλ
Τώρα που το σκέφτομαι, δικηγόροι μπορούν να κάνουν τα ρητορικά και θεατρολόγοι το δράμα.
Για την επική και τη λυρική ψάχνω ακόμα, κανένας άνεργος ποιητής ίσως.

Γιατί άλλωστε κι εμείς 4 χρόνια κάναμε μόνο γραμματική συντακτικό και επεξεργασία κειμένου...
Α! το άγνωστο δικό μας απόλυτα! (ή μήπως όχι;)

ΔΕΝ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΤΙΣ ΑΣΤΕΙΟΤΗΤΕΣ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΜΕ ΜΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΆ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΩΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΩΝ ΜΑΣ ΛΕΩ 'ΓΩ;;;

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
4 χρόνια κάναμε μόνο μακρό προ βραχέου περισπάται και ιαμβικό τρίμετρο  ;)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 603
Σύνολο: 611

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.