*

Αποστολέας Θέμα: Ανάθεση φιλολογικών μαθημάτων σε άλλες ειδικότητες  (Αναγνώστηκε 133854 φορές)

0 μέλη και 9 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος solidarite

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 140
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Συγγνωμη λιγο γιατι θα με τρελανετε...ειμαι ΠΕ05 και φετος ημουν με διαθεση στη α'θμια στο νομο που αποσπαστηκα. Πηγαινα σε εξι δημοτικα σε πενετε διαφορετικα μερη με αποσταση μεταξυ τους. Εγραψα ταααα χιλιομετρα και οταν πηγα να ζητησω οδοιπορικα ή υπερωριεςο,τι δικαιουμαι τελοσπαντων,μου λενε οδοιπορικα γιοκ...εγω εντωμεταξυ εδινα 300 με 320 ευρω το μηνα. Επαθα πλακα, του λεω αυτο δεν παιζει, πρεπει να παρω λεφτα γιατι ο αξονας σχολειων που πηρα ηταν μεγαλο γ...ι και δεν τον ηθελε καμια φυσικα, ασε που ηθελε στανταρ και αμαξι, μην πω και οδηγικες ικανοτητες σουμαχερ. Λοιπον αφου ξαναριξε μια ματια στα σχολεια μου λεει κατσε να δω τι μπορω να κανω. Την αλλα μερα οταν πηγα στο γραφειο ηρθαν κανα δυο και ελεγεν "ααα εσυ εισαι η κοπελια με τα εξι σχολεια σε διαφορετικα σημεια του νομου...μα καλα εσυ πως το εκανες? αυτοι ηθελαν να βουλωσουν τρυπες" και εννοειται δεν πηρα φραγκο τσακιστο. Συμπερασμα : δεν θα το ξανακανω. Αν καποιοι απο εσας ειστε πλουσιοι, λογω εξτρα εισοδηματων, καντε το.Επισης οι φιλολογοι λιγα να λενε γιατι ποτε δεν τους εχει ζητηθει κατι τετοιο, ασε που ειναι και απολυτα λογικο να θες να εισαι σε ενα αντε δυο σχολεια

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος sofiagexa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 07
    • Προφίλ
dessi με συγχωρείς, αλλά αν εσύ μπορείς να κάτσεις να σε λένε αχρήστη, άτιμη, ανήθικη και αμόρφωτη όπως ακούμε εδώ μέσα, καλά κάνεις. Εγώ δεν θα κάτσω να με βρίζει η καθε φιλόλογος που την είδε κάπως επειδή τελείωσε φιλολογικό. Μερικοί εδώ μέσα είναι ΕΚΤΟΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ και πιστεύουν ότι και οι Β' αναθέσεις να μην γινόντουσαν, θα διορίζονταν φιλόλογοι..και τα βάζουν και με τους ξενόγλωσσους λες και εμείς υπογράψαμε τις αποφάσεις. Γι' αυτό να προσέχουμε όλοι μας τι λέμε εδώ μέσα..
 :-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X
Λάμπει μέσα μου κείνο που αγνοώ... Μα ωστόσο λάμπει...
(Οδ. Ελύτης)

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Weakforce,συναδερφε,φυσικα και η προτεραιοτητα μου ειναι το γνωστικο μου αντικειμενο,και ευχομαι να διοριστω φετος επιτελους για να διδαξω.Μου αρεσει παρα πολυ το δημοτικο και εκει θελω να προσληφθω.Δεν καταλαβες μαλλον το μηνυμα μου,γι αυτο και οι συναδερφοι σου απαντησαν εξηγωντας.Οταν δεν εχεις λεφτα να περασεις το μηνα,γιατι οδοιπορικα γιοκ,και εχεις και οικογενεια πισω,δεν εχεις περιθωριο να σκεφτεις την διαδοση της Γαλλικης κουλτουρας.Δεν εχει λοιπον να κανει με την "μυτη",αν και ερχομαι να συμφωνησω στο οτι καποιες μονιμες παλιες την εχουν ακομη! και αρνουνται τα διπλανα δημοτικα,αλλα με το στομαχι

Αποσυνδεδεμένος greeker

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
solidarite, δεν επιτρέπεται να τοποθετηθείς σε παραπάνω από 3 σχολεία... ίσως ένας λόγος που δεν πήρες οδοιπορικά είναι αυτός... συνάδελφος μου εδώ στο νομό κάνε κανονικά κάθε τόσο χαρτιά για οδοιπορικά

επίσης θα ήθελα όταν κάνουμε κουβέντα να μην μπαίνουμε στο τρυπάκι της οικονομικής κατάστασης της χώρας... μόνο τα παιδαγωγικά κριτήρια πρέπει να μας ενδιαφέρουν εμάς, εκπαιδευτικοί είμαστε... αφήστε τη διοίκηση να πονοκεφαλιάζει για αυτά... άλλωστε το "μανίκι" του προσωπικού κόστος και τρεξίματος θα υπάρχει πάντα - όποιες και να είναι οι αναθέσεις
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 25, 2011, 01:40:29 μμ από greeker »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

weakforce

  • Επισκέπτης
Weakforce,συναδερφε,φυσικα και η προτεραιοτητα μου ειναι το γνωστικο μου αντικειμενο,και ευχομαι να διοριστω φετος επιτελους για να διδαξω.Μου αρεσει παρα πολυ το δημοτικο και εκει θελω να προσληφθω.Δεν καταλαβες μαλλον το μηνυμα μου,γι αυτο και οι συναδερφοι σου απαντησαν εξηγωντας.Οταν δεν εχεις λεφτα να περασεις το μηνα,γιατι οδοιπορικα γιοκ,και εχεις και οικογενεια πισω,δεν εχεις περιθωριο να σκεφτεις την διαδοση της Γαλλικης κουλτουρας.Δεν εχει λοιπον να κανει με την "μυτη",αν και ερχομαι να συμφωνησω στο οτι καποιες μονιμες παλιες την εχουν ακομη! και αρνουνται τα διπλανα δημοτικα,αλλα με το στομαχι

Ίσως έχεις δίκιο σε ό,τι αφορά τη διατύπωση των διαπιστώσεών μου.
Δεν είναι γενικό το φαινόμενο όσων αποφεύγουν το Δημοτικό καθαρά για λόγους προσωπικοεπαγγελματικούς - σνομπισμού. Όμως αρκεί ένα 15% για να κάνει τη ζημιά.

Το λάθος που γίνεται όταν αναγράφονται απόψεις στο φόρουμ, είναι ότι ο καθένας το "παίρνει προσωπικά". Οι περισσότεροι στοιχειωθετούμε την επιχειρηματολογία μας βάσει των εμπειριών μας. Αλλά πλέον και από ποσοτικά στοιχεία. Στη διάθεσή σου η μίνι έρευνα που έκανα σε Νομό.

Δεν χρειάζεται να χρεώνεται κάποιος μεταξύ ημών καταστάσεις που ας το παραδεχτούμε συμβαίνουν.

Τις δυσκολίες που μου αναφέρεις τις γνωρίζω βιωματικά και τις συμμερίζομαι. Ο καθένας έχει τη διαδρομή του και είναι απόλυτα σεβαστή.

Εν κατακλείδι θέλει αγώνα να βλέπουμε τα πράγματα με όσο το δυνατόν περισσότερη αντικειμενικότητα. Η αναγνώριση ενός προβλήματος είναι το πρώτο βήμα για την επίλυσή του.


Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5700
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
To θέμα των αναθέσεων είναι παλιό και πονεμένο και σηκώνει πολλή κουβέντα χωρίς εγωισμούς και προκαταλήψεις.

Αν πηγαίναμε σε πραγματική ανάθεση με βάση το πτυχίο του καθενός, θα έπρεπε φυσική να διδάσκουν μόνο οι φυσικοί, χημεία οι χημικοί, ιστορία οι ιστορικοί του Ιστορικού-Αρχαιολογικού, ψυχολογία-φιλοσοφία οι απόφοιτοι του ΦΠΨ κόκ.
Κάτι τέτοιο δεν κατέστη ποτέ δυνατόν, γιατί το Υπουργείο δεν το συνέφερε οικονομικά και γιατί η αντίδραση των εκπαιδευτικών ήταν πάντα απειροελάχιστη είτε γιατί έτσι κατάφερναν να συμπληρώνουν ωράριο σε ένα σχολείο είτε γιατί απλώς δεν είχαν άλλη επιλογή πλην του να δηλώσουν άρνηση παροχής υπηρεσίας με ό,τι μπορεί να σημαίνει αυτό. Άσε που πάντα υπήρχε το αισιόδοξο άλλοθι πως καλή διάθεση και μεράκι να υπάρχει και το μάθημα γίνεται.

Στη σημερινή συγκυρία είναι σίγουρο ότι η κατάσταση με τις αναθέσεις θα γίνεται όλο και χειρότερη. Κάτι ανάλογο συμβαίνει σε όλο το δημόσιο, καθώς το διαθέσιμο προσωπικό ολοένα και μειώνεται χωρίς όμως έχει αλλάξει κάτι στην οργάνωση των υπηρεσιών, στην απλοποποίηση των διαδικασιών και στον εξορθολογισμό της κατανομής προσωπικού.
Αυτό σημαίνει ότι σε αρκετές περιπτώσεις λιγότερα άτομα καλούνται να κάνουν τη δουλειά πολλών περισσότερων, ενίοτε και διαφορετικής ή παραπλήσιας ειδικότητας... και φυσικά με λιγότερα χρήματα απ' ό,τι παλιότερα. Και από πάνω τους πιπιλίζουν τα αυτιά ότι πρέπει να είναι και ευχαριστημένοι, καθώς άλλοι είναι άνεργοι, στον ιδιωτικό τομέα άλλοι είναι σε χειρότερη θέση κλπ.

Καταλάβετέ το. Δεν τους ενδιαφέρει το επίπεδο των παρεχόμενων υπηρεσιών ούτε το επίπεδο της καταπόνησης των υπαλλήλων, παρά μόνο να βγαίνουν τα νούμερα στους πίνακές τους.

Δεν ξέρω αν η λύση βρίσκεται στην αντίδραση μιας κατηγορίας και μόνο. Είναι σαν να προσπαθείς να σβήσεις ένα φλεγόμενο δέντρο, την ώρα που καίγεται όλο το δάσος. Θέλω να πω ότι το πρόβλημα είναι ευρύτερο και ίσως γι' αυτό πρέπει να λυθεί και συνολικά.

Πώς; Καλή η απορία... ???

 
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος dessi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 523
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
apri   συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Οι β΄αναθέσεις είναι μέρος των προβλημάτων στην εκπαίδευση. Αν διαβάσεις όλες τις τοποθετήσεις μου σε αυτό το ΘΕΜΑ θα δεις ότι αυτό τονίζω συνέχεια. Εχω πάρει τη μέση οδό, δεν έχω προσβάλει στο ελάχιστο τους συναδελφους Ξενόγλωσσους, εχω αναγνωρίσει ότι έχουν γίνει λάθη και από τις δύο πλευρές και μάλιστα πρότεινα να επιθοθεί φάκελος στο Υπουργείο και όχι να στραφεί η μια ειδικότητα εναντίον της άλλης.

Από κάπου όμως δεν πρέπει να αρχίσουμε? Να λύσουμε δηλαδή κανένα πρόβλημα. Με πρόσχημα δηλ. τις περικοπές θα βλέπουμε να γίνονται εγκλήματα στην Εκπαίδευση?

Δυστυχώς εδώ κάποιοι δεν έχουν καταλάβει ότι διεξάγεται ένας δημόσιος διάλογος. Υπάρχει κοινό που μας παρακολουθεί, ενδεχομένως και αυτοί που παίρνουν αποφάσεις (ή μπορεί να τους τα μεταφέρουν). Οφείλουμε να ακολουθούμε τους κανόνες που διέπουν έναν δημόσιο διάλογο, να μην παρεκτρεπόμαστε σε προσωπικές ύβρεις, επιθέσεις και χαρακτηρισμούς και κυρίως να σεβόμαστε τον συντονιστή (στην προκειμένη περίπτωση τον ΜΑΡΚΟ). Οι παρεμβάσεις του είναι καταλυτικές ώστε να μην υπάρξει παρεκτροπή, ειρωνείες και αλληλοκατηγορίες!

Ας το καταλάβουμε! Δεν βρισκόμαστε με τους φίλους μας, ούτε το επίπεδο της συζήτησης επιτρέπει τέτοιου είδους διαλόγους που βλέπω να διεξάγονται (δείτε παραπάνω).
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 25, 2011, 07:05:54 μμ από dessi »

Αποσυνδεδεμένος Aristocrat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συνάδελφοι συμφωνώ απόλυτα. Οι δικές μας διενέξεις είναι "βούτυρο στο ψωμί τους'. Ας καταλάβουμε επιτέλους ότι στόχος τους είναι ακριβώς αυτός.............να μας βάλουν να φαγωθούμε ώστε να περάσουν εύκολα κι ανώδυνα αυτά που θέλουν να περάσουν. Μην τους κάνουμε τη χάρη...........είναι περισσότερα αυτά που μας ενώνουν από αυτά που μας χωρίζουν.......

Αποσυνδεδεμένος dessi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 523
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Σημείωση:
Και παρ' όλ' αυτά, σύμφωνα με συζητήσεις στο φόρουμ, οι φιλόλογοι (πάλι?) μάλλον θα πάρουν τη μερίδα του λέοντος στους διορισμούς (μαζί με φυσικούς, μαθηματικούς). Οι υπόλοιποι, ξενόγλωσσοι και μη, ό,τι περισσέψει. Συγγνώμη για τη διακοπή και την οφφ-τοπικ παρατήρηση (αν και όλα συνδέονται)... συνεχίστε το αλληλοφάγωμα για το ένα μάθημα που κάποιοι το "άρπαξαν" κι άλλοι το "έχασαν".   

Εσύ δηλαδή από όλη τη συζήτηση που κάναμε αυτό κατάλαβες? Οτι ο πόλεμος γίνεται για το μάθημα της Ιστορίας?
Και για ποιο λόγο μας παρέθεσες το γεγονός ότι κάποιες ειδικότητες θα πάρουν τη "μερίδα του λέοντος" , όπως λες.

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
1. Δεν υπάρχει περίπτωση να σου ζητηθεί να πας σε Δημοτικό και να μην πας. Εγώ προσωπικά δεν ξέρω καμία συνέδελφο που να το αρνήθηκε. Όλες οι γαλλικών ή γερμανικών πάνε και σε 5 και 6 δημοτικά, αρκεί να είναι σε μία λογική απόσταση μεταξύ τους.
2. Όταν διορίστηκα με έστειλαν σε 2 γυμνάσια, με απόσταση 70 χιλιομέτρων. Το ένα ήταν σε ένα ορεινό χωριό, το άλλο δίπλα στην πρωτεύουσα του νησιού. Όταν τους ρώτησα πού θα έπρεπε να μείνω, δεδομένου ότι δεν είχα τότε αυτοκίνητο κι ότι στο νησί δεν υπήρχαν συγκοινωνίες, η απάντηση ήταν του τύπου "κόψε τον λαιμό σου". Ας μου ρίξει λοιπόν όποιος θέλει την πέτρα του αναθέματος, επειδή τελικά πήρα Ιστορία.
3. Φυσικά και το οικονομικά είναι πάρα πολύ σημαντικό, γιατί αυτή τη στιγμή καταντήσαμε μορφωμένο προλεταριάτο. Και όχι δεν θα με ξεπατώσουν στις διαδρομές με 3 και 60 τον μήνα και να μην προλαβαίνω ούτε το παιδί μου να πάω και να φέρω από το σχολείο του.
4. Ερώτηση κρίσεως προς του φιλολόγους: Ας πούμε ότι το υπουργείο αποφάσιζε να μας επιμορφώσει. Να μας βάλει να παρακολουθήσουμε και να περάσουμε δέκα - είκοσι μαθήματα Νεολληνικής Λογοτεχνίας ή Ιστορίας σε συνεργασία με τα Πανεπιστήμια, τότε θα είχατε ακόμα πρόβλημα που τα αναλαμβάνουμε; Το λέω γιατί οι πιο πολλοί κόπτεστε για την "παιδαγωγικό" πτυχή του ζητήματος.

Αποσυνδεδεμένος dessi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 523
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
gallikou ωραία η ιδέα σου! Να επιμορφωθούμε όλοι! Να επιμορφωθώ και εγώ στις ξένες γλώσσες που εχω πάθος με αυτές (εκτος απο αγγλικά εχω κάνει ιταλικά και γερμανικά)! Επίσης εχω πάθος με τους υπολογιστές - φαίνεται άλλωστε  :) ). Εποφθαλμιώ τη θέση σας! Αλλάζουμε? Μάλιστα αν έπαιρνα τη θέση πληροφορικάριου ακόμα καλύτερα!  :D

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
gallikou ωραία η ιδέα σου! Να επιμορφωθούμε όλοι! Να επιμορφωθώ και εγώ στις ξένες γλώσσες που εχω πάθος με αυτές (εκτος απο αγγλικά εχω κάνει ιταλικά και γερμανικά)! Επίσης εχω πάθος με τους υπολογιστές - φαίνεται άλλωστε  :) ). Εποφθαλμιώ τη θέση σας! Αλλάζουμε? Μάλιστα αν έπαιρνα τη θέση πληροφορικάριου ακόμα καλύτερα!  :D
Προφανώς έκανα πλάκα..., μόνο και μόνο για να αποδείξω ότι πίσω απο τα παιδαγωγικά επιχειρήματα υπάρχει η αγωνία ανθρώπων να διοριστούν και τίποτα άλλο... Μόνο που όπως έχω ξαναγράψει, κι εμείς να αρνηθούμε τις Ιστορίες, ΔΕΝ πρόκειται να διορίσει περισσότερους φιλολόγους. Εξάλλου ο κλάδος μας έκανε ο, τι καλύτερο μπορούσε για να ανατρέψει τις αποφάσεις του υπουργείου... Δυστυχώς το μόνο που κατάφερε ήταν μια μικρή αναβολή του όλου σχεδίου.

Αποσυνδεδεμένος dessi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 523
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
gallikou ωραία η ιδέα σου! Να επιμορφωθούμε όλοι! Να επιμορφωθώ και εγώ στις ξένες γλώσσες που εχω πάθος με αυτές (εκτος απο αγγλικά εχω κάνει ιταλικά και γερμανικά)! Επίσης εχω πάθος με τους υπολογιστές - φαίνεται άλλωστε  :) ). Εποφθαλμιώ τη θέση σας! Αλλάζουμε? Μάλιστα αν έπαιρνα τη θέση πληροφορικάριου ακόμα καλύτερα!  :D
Προφανώς έκανα πλάκα..., μόνο και μόνο για να αποδείξω ότι πίσω απο τα παιδαγωγικά επιχειρήματα υπάρχει η αγωνία ανθρώπων να διοριστούν και τίποτα άλλο... Μόνο που όπως έχω ξαναγράψει, κι εμείς να αρνηθούμε τις Ιστορίες, ΔΕΝ πρόκειται να διορίσει περισσότερους φιλολόγους. Εξάλλου ο κλάδος μας έκανε ο, τι καλύτερο μπορούσε για να ανατρέψει τις αποφάσεις του υπουργείου... Δυστυχώς το μόνο που κατάφερε ήταν μια μικρή αναβολή του όλου σχεδίου.

Εγώ πάντως δεν κάνω πλάκα! Το εννοώ! Εχω πολλά άλλα ενδιαφέροντα εκτός απο τα Αρχαία, Λατινικά κτλ. Γιατί να μην τα συνδυάσω όλα αυτά? Να κάνω όλα τα ενδιαφέροντά μου επάγγελμα και να αμοίβομαι για αυτό!

Αποσυνδεδεμένος greeker

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
πουθενά αλλού δεν απαξιώνονται έτσι βασικοί τίτλοι σπουδών.

σε αυτή τη χώρα το "ενδιαφέρον", το "μεράκι" μετράνε πιο πολύ από τις σπουδές. εύγε στην εκπαίδευσή μας.

dessi: είναι πληροφορικός, το πληροφορικάριος δεν υπάρχει.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 615
Σύνολο: 631

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.