*

Αποστολέας Θέμα: Ανάθεση φιλολογικών μαθημάτων σε άλλες ειδικότητες  (Αναγνώστηκε 133887 φορές)

0 μέλη και 14 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Ένα ποντικάκι κάποτε, παρατηρούσε από την τρυπούλα του τον αγρότη και τη γυναίκα του που ξεδίπλωναν ένα πακέτο. Τι λιχουδιά άραγε έκρυβε εκείνο το πακέτο; Αναρωτήθηκε.Όταν οι δύο αγρότες άνοιξαν το πακέτο, δεν φαντάζεστε πόσο μεγάλο ήταν το σοκ που έπαθε, όταν διαπίστωσε πως επρόκειτο για μια ποντικοπαγίδα! Τρέχει γρήγορα λοιπόν στον αχυρώνα για να ανακοινώσει το φοβερό νέο!:
-Μια ποντικοπαγίδα μέσα στο σπίτι! Μια ποντικοπαγίδα μέσα στο σπίτι!
Η κότα κακάρισε, έξυσε την πλάτη της και σηκώνοντας το λαιμό της είπε:
"Κύρ Ποντικέ μου, καταλαβαίνω πως αυτό αποτελεί πρόβλημα για σας. Αλλά δεν βλέπω να έχει καμιά επίπτωση σε μένα! Δε με ενοχλεί καθόλου εμένα η ποντικοπαγίδα στο σπίτι!"
Το ποντικάκι γύρισε τότε στο γουρούνι και του φώναξε:
"Έχει μια ποντικοπαγίδα στο σπίτι! Έχει μια ποντικοπαγίδα στο σπίτι!"
Το γουρούνι έδειξε συμπόνια αλλά απάντησε:
"Λυπάμαι πολύ κυρ ποντικέ μου, αλλά δεν μπορώ να κάνω τίποτα άλλο από το να προσευχηθώ. Να είσαι σίγουρος ότι θα το κάνω. Θα προσευχηθώ."
Τότε το ποντίκι στράφηκε προς το βόδι και του φώναξε κρούοντας τον κώδωνα του κινδύνου:
"Έχει μια ποντικοπαγίδα στο σπίτι! Έχει μια ποντικοπαγίδα στο σπίτι!"
Και το βόδι απάντησε:
"Κοιτάξτε, κύριε ποντικέ μου, πολύ λυπάμαι για τον κίνδυνο που διατρέχεις, αλλά εμένα η ποντικοπαγίδα το μόνο που μπορεί να μου κάνει, είναι ένα τσιμπηματάκι στο δέρμα μου! "
Έτσι, ο καλός μας ποντικούλης, έφυγε με κατεβασμένο το κεφάλι, περίλυπος και απογοητευμένος γιατί θα έπρεπε ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ, να αντιμετωπίσει τον κίνδυνο της ποντικοπαγίδας! Την επόμενη νύχτα, ένας παράξενος θόρυβος, κάτι σαν το θόρυβο που κάνει η ποντικοπαγίδα όταν κλείνει, ξύπνησε τη γυναίκα του αγρότη που έτρεξε να δει τι συνέβη. Μέσα στη νύχτα όμως, δεν πρόσεξε πως στην παγίδα πιάστηκε από την ουρά ένα φίδι ....
Φοβισμένο το φίδι δάγκωσε τη γυναίκα.
Ο άντρας της έτρεξε γρήγορα και την πήγε στο νοσοκομείο. Αλλοίμονο όμως, την έφερε στο σπίτι με πολύ υψηλό πυρετό. Ο γιατρός τον συμβούλεψε να της κάνει ζεστές σουπίτσες..
Έτσι ο αγρότης *έσφαξε την κότα* για να κάνει μια καλή κοτόσουπα!
Η γυναίκα όμως πήγαινε από το κακό στο χειρότερο και όλοι οι γείτονες ερχόταν στη φάρμα να βοηθήσουν. Ο καθένας με τη σειρά του καθόταν στο προσκεφάλι της γυναίκας από ένα 8ωρο.
Για να τους ταΐσει όλους αυτούς ο αγρότης αναγκάστηκε να *σφάξει το γουρούνι*.
Τελικά όμως η γυναίκα δε τη γλύτωσε! Πέθανε! Στη κηδεία της ήρθε πάρα πολύς κόσμος, γιατί ήταν καλή γυναίκα και την αγαπούσαν όλοι.
Για να φιλοξενήσει όλον αυτόν τον κόσμο ο αγρότης αναγκάστηκε να *σφάξει το βόδι*
Ο κυρ Ποντικός μας, έβλεπε όλο αυτό το πήγαιν'έλα από την τρυπούλα του με πάρα πολύ μεγάλη θλίψη.......

"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Aristocrat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Για να γελάσουμε λίγο........
ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΤΟΥΡΚΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ
ψυγείο=τουρτούρ ντουλάπ
πεθερά=σιχτίρ χανούμ (αυτό θα μπορούσε να ταιριάξει κάλλιστα και στην Αννούλα)
βιβλιάριο απόρων κορασίδων=τεφτέρ χανούμ μπατίρ (όπως πάμε έτσι θα καταντήσει η μισθοδοσία μας με το κόψε-κόψε)

Αααα μια καταπληκτική ιδέα...................να εισαχθούν στα γυμνάσια και λύκεια μαθήματα...........τουρκικής και να τα παίρνουμε με ανάθεση κάθε βδομάδα και διαφορετικός συνάδελφος.............τι λέτε??????????????????????????????????

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Μετα και απο δικη σας αποδοχή πως καποια μηνυματα (αρκετα σε εκταση) ηταν εκτος θέματος, εχουν διαγραφει.


Θα παρακαλεσω να μεινουμε στη "διαμαρτυρια" οπως ακριβως ειναι ο τιτλος του θεματος.
Αν δεν υπαρχει ή δεν σκοπευουμε να γινει καποια κινηση διαμαρτυριας, δεν εχει λογο υπαρξης το θεμα αυτο. Αναμασαμε τα ιδια συνεχως, ποιός διδάσκει τί,  με αποτελεσμα να οδηγουμαστε σε παρεκβάσεις, εκτροπες και  διαπληκτισμους! 

Ευχαριστώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 26, 2011, 01:02:29 πμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Σωστά Marko.
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος greeker

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Θα παρακαλεσω να μεινουμε στη "διαμαρτυρια" οπως ακριβως ειναι ο τιτλος του θεματος.
Αν δεν υπαρχει ή δεν σκοπευουμε να γινει καποια κινηση διαμαρτυριας, δεν εχει λογο υπαρξης το θεμα αυτο. Αναμασαμε τα ιδια συνεχως, ποιός διδάσκει τί,  με αποτελεσμα να οδηγουμαστε σε παρεκβάσεις, εκτροπες και  διαπληκτισμους! 

Ευχαριστώ.

ακριβώς αυτό ήθελα να τονίσω με προηγούμενο μήνυμά μου που παραθέτω:

συγγνώμη δεν το παρακολουθώ το θέμα, αλλά μια απορία έχω.
βλέπω ότι το θέμα ξεκίνησε από το Σεπτέβρη 2010 και έχει 32 σελίδες so far.
η διαμαρτυρία ποια είναι, και από ποιον σε ποιον γίνεται;

με λίγα λόγια δεν εντόπισα:

1. την ακριβή διαμαρτυρία
2. ποιος ή ποιοι την καταθέτουν
3. ποιο μέσο χρησιμοποιήθηκε αν υφίσταται το 2
4. ποιος είναι ο παραλήπτης

ευχαριστώ

Δεν είμαι φιλόλογος ούτε ξενόγλωσσος, αλλά θα υποστήριζα μια κίνηση από όπου και αν προέρχεται αν με έπειθε για τα κίνητρά της και τεθεί σε σωστή βάση. Αυτό άλλωστε πιστεύω οφείλουμε να κάνουμε όλοι για να μην πάθουμε ότι και τα ζωάκια στο μήνυμα του/της marvac.

καλή συνέχεια σε όλους

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
ΑΝΑΘΕΣΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ
« Απάντηση #495 στις: Ιούνιος 28, 2011, 10:08:26 πμ »

Καλημέρα. Θα ήθελα να διαμαρτυρηθώ (ούσα φιλόλογος) για την ανάθεση της Λογοτεχνίας στους ξενόγλωσσους! Μας έχουν ήδη πάρει την Ιστορία και τώρα και τη Λογοτεχνία;! Οι Φιλόλογοι δεν έχουν το μάθημα λογικά ΑΚΟΜΗ!!!!!!!!!! ως α' ανάθεση; Τώρα που πήρα οργανική θα γίνει χαμός αν ζητήσουν να επιλέξουν αυτοί πριν από εμάς τους φιλολόγους!



Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΝΑΘΕΣΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ
« Απάντηση #496 στις: Ιούνιος 28, 2011, 10:17:09 πμ »
Κατ' αρχάς, δεν υπάρχει κάτι επίσημο για τη Λογοτεχνία, οπότε τζάμπα το άγχος. Κατά δεύτερον, δεν σας την πήραμε την Ιστορία, μας την έδωσε το υπουργείο ως αντιστάθμισμα για τη μείωση του ωραρίου. Τρίτον (και κυριότερο): εδώ δεν ξέρουμε, αν σε λίγο καιρό θα υπάρχει ελληνικό Δημόσιο. Δεν έχει κανένα νόημα να αρχίσουμε πάλι τους καβγάδες μεταξύ μας...

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΝΑΘΕΣΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ
« Απάντηση #497 στις: Ιούνιος 28, 2011, 10:21:54 πμ »
Οι "ξενογλωσσοι" τιποτα δεν μας εχουν παρει. Αποφασεις του υπουργειου ειναι και πρεπει να τις ακολουθησουν για παρα πολλους λογους.

Για το θεμα κοιτα εδω:

http://www.pde.gr/index.php?topic=21001.480
Πες τα, καλέ μου, δεν αντέχω πάλι το ξεκατίνιασμα μεταξύ ειδικοτήτων!!!!

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: ΑΝΑΘΕΣΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ
« Απάντηση #498 στις: Ιούνιος 28, 2011, 10:24:59 πμ »
πρωτα απο ολα δεν μας εχεις πει αν εισαι φιλολογος! το θεμα ειναι οτι θα μειωθουν και οι προσληψεις αναπληρωτων φιλολογων σε 1 εποχη που όλοι προσπαθουν να βρουν μια θεση στον ηλιο! και εμεις οι φιλολογοι γνωριζουμε ξενες γλωσσες. αν δεν συμπληρωνουμε ωραριο ομως δε μας επιτρεπουν να διδαξουμε την ξενη γλωσσα που κατεχουμε απταιστα!

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Να το απαιτήσετε, γιατί όχι; Από το να μας το λέτε συνέχεια και εκβιαστικά, ζητήστε το επιτέλους από το υπουργείο... Καταλαβαίνεις, όμως, ότι η πολιτική του υπουργείου είναι να προσλάβει ελάχιστους και να τη βολέψει εκ των ενόντων; Οσα "όχι" και να πούμε και παρά τις πολύ δυναμικές κινητοποιήσεις μας δεν πρόκειται να υποχωρήσει και να προσλάβει κόσμο. Θα προτιμήσει να μείνουν χωρίς καθηγητές τα σχολεία. ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ...

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Aπλως να επαναλαβω για τελευταια φορα. Αν συνεχιστουν οι έριδες χωρις να μιλαμε για την ουσια του "προβληματος" το θεμα θα κλειδωθει οριστικα αυτη τη φορα.Λυπαμαι!

Ειχα επισημανει το εξης:


Μετα και απο δικη σας αποδοχή πως καποια μηνυματα (αρκετα σε εκταση) ηταν εκτος θέματος, εχουν διαγραφει.


Θα παρακαλεσω να μεινουμε στη "διαμαρτυρια" οπως ακριβως ειναι ο τιτλος του θεματος.
Αν δεν υπαρχει ή δεν σκοπευουμε να γινει καποια κινηση διαμαρτυριας, δεν εχει λογο υπαρξης το θεμα αυτο. Αναμασαμε τα ιδια συνεχως, ποιός διδάσκει τί,  με αποτελεσμα να οδηγουμαστε σε παρεκβάσεις, εκτροπες και  διαπληκτισμους! 

Ευχαριστώ.

Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος klasikos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 426
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο διδάσκων διδάσκεται
    • Προφίλ
Αρκετά λατρέψαμε τον κίνδυνο κι είναι καιρός να μας το ανταποδώσει... (Ελύτης)

Αποσυνδεδεμένος miltos74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
    • Προφίλ
Απ: ΑΝΑΘΕΣΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ
« Απάντηση #502 στις: Ιούνιος 28, 2011, 07:15:34 μμ »
πρωτα απο ολα δεν μας εχεις πει αν εισαι φιλολογος! το θεμα ειναι οτι θα μειωθουν και οι προσληψεις αναπληρωτων φιλολογων σε 1 εποχη που όλοι προσπαθουν να βρουν μια θεση στον ηλιο! και εμεις οι φιλολογοι γνωριζουμε ξενες γλωσσες. αν δεν συμπληρωνουμε ωραριο ομως δε μας επιτρεπουν να διδαξουμε την ξενη γλωσσα που κατεχουμε απταιστα!
εεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε
Είμαι μαθηματικός να μιλήσω;;; :P :P :P
Πλάκα κάνω. Απλά αποψη έχουμε όλοι ανεξάρτητα ειδικότητας.

Αποσυνδεδεμένος dessi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 523
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Για να συνεχίσω το θέμα, πάντα σε χαμηλούς τόνους, και να συνδέσω τα παρακάτω με τα παραπάνω που έχω γράψει έχω να πω τα εξής:

Κανείς δεν μίλησε μέχρι στιγμής για επαγγελματικά δικαιώματα! Αυτό το γνωρίζουν καλά οι απόφοιτοι του Πολυτεχνείου και οι απόφοιτοι παρόμοιας σχολής των ΤΕΙ. Ενα πτυχίο σου δίνει ταυτόχρονα κάποια επαγγελματικά δικαιώματα. Εγώ για παράδειγμα μπορεί να έχω πάθος με την Αρχιτεκτονική και πραγματικά με προσωπική ενασχόληση μπορεί να είμαι κατάλληλη να γίνω μια καλή αρχιτέκτονας. Δεν εχω όμως πτυχίο, ούτε έχω κάποιο χαρτί στα χέρια μου που το αποδεικνύει! Δεν μπορώ επομένως να βάζω υπογραφές!

Αυτό ως απάντηση σε όσους υποστηρίζουν ότι οι απόφοιτοι της Φιλοσοφικής (ΦΠΨ, Ιστορ.- Αρχαιολ. , Φιλολ. ) δεν δικαιούνται όλοι να διδάσκουν όλα τα φιλολογικά μαθήματα ( επηρεαζόμενη απο το άρθρο παραπάνω).
Και ένα δεύτερο επιχείρημα,το οποίο το έχω ξαναναφέρει, είναι ότι οι υποψήφιοι Φιλόλογοι καθηγητές εξετάζονται στο διαγωνισμό Ασεπ σε όλα τα μαθήματα που καλούνται να διδάξουν στη μέση Εκπαίδευση! (με το διάβασμα που κάνουν είναι σαν να εχουν πάρει 5 πτυχία μαζί! - πιστέψτε με, το έχω κάνει-καμιά σχέση το διάβασμα της σχολής με αυτό του Ασεπ - πολύ μεγαλύτερη η ύλη σε έκταση!).

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 600
Σύνολο: 609

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.