*

Αποστολέας Θέμα: Κάλεσμα των απανταχού φιλολογων  (Αναγνώστηκε 8929 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος epidauros

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
    • Προφίλ
Κάλεσμα των απανταχού φιλολογων
« στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 12:07:19 πμ »
Ξεκινώντας μια διαδικτυακή συζήτηση στον ιστότοπο

http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=21074.0

καταλήξαμε σε μια επιστολή διαμαρτυρία (η οποία παρατίθεται)

http://www.alfavita.gr/artro.php?id=10071

και στην οποία απάντησε με απαράδεκτο και προσβλητικό ύφος

http://www.alfavita.gr/artro.php?id=10084

η κυρία Παπαδοπούλου.


Καλούνται όλοι οι φιλόλογοι, διορισμένοι ή μη καθώς και οι συνάδελφοι άλλων ειδικοτήτων που συμφωνούν με την επιστολή, να την προωθήσουν με όποιον τρόπο μπορούν. Εναλλακτικά, μπορούν να προωθήσουν (και) την υβριστική επιστολή της κας Παπαδοπούλου.


-----------------------------------
Ανοιχτή επιστολή

 

Προς:

 

Την Υπουργό Παιδείας

Τα Πανεπιστημιακά Τμήματα Ελληνικής Φιλολογίας

Τους Σχολικούς Συμβούλους Φιλολόγων

Την Πανελλήνια Ένωση Φιλολόγων

Την ΟΛΜΕ

 

 

Θέτουμε το ζήτημα της δεύτερης ανάθεσης φιλολογικών μαθημάτων στα Ελληνικά Σχολεία, ως ένα καίριο πρόβλημα που

 

αδικεί τους μαθητές  

εγκαθιδρύει την αναξιοκρατία

καταργεί την ποιοτική αναβάθμιση του σχολείου και

αδικεί πολλές χιλιάδες αδιόριστων και διορισμένων φιλολόγων

 

Οι δεύτερες αναθέσεις φιλολογικών μαθημάτων σε ανειδίκευτους συναδέλφους θα μπορούσαν να αποδειχθούν χρήσιμες ως αυστηρά προσωρινές και έκτακτες λύσεις που διασφαλίζουν την ομαλή λειτουργία των σχολείων σε απρόβλεπτες περιπτώσεις. Δεν μπορούν όμως να καθιερωθούν ως πρακτική για τους εξής σοβαρούς λόγους:

    - Αδικούν τους μαθητές, οι οποίοι διδάσκονται φιλολογικά μαθήματα από συναδέλφους Ξένων Γλωσσών ή Θεολόγους. Ανεξάρτητα από την προσπάθεια που καταβάλλουν οι συνάδελφοι, τα κριτήρια αξιοκρατίας και ποιότητας καταστρατηγούνται. Η αξιοποίηση του μόνιμου δυναμικού των σχολείων έχει όρια de facto την ειδική γνώση που απέκτησαν από τις σπουδές τους και υπόκειται στους περιορισμούς που συνάγονται από τον τίτλο του πτυχίου και από τα εξεταζόμενα μαθήματα του ΑΣΕΠ ανά κλάδο.


     -Αδικούν τις χιλιάδες αδιόριστων φιλολόγων, οι οποίοι παρακάμπτονται και αδικούνται από μια στρατηγική συμπληρώματος χιλιάδων κενών με καθαρά διαχειριστικά κριτήρια που αναγκάζουν χιλιάδες συναδέλφους ξένων γλωσσών και θεολόγους να διδάσκουν μαθήματα φιλολόγων. Έτσι οδηγούμαστε σε ένα σχολείο που δεν αξιοποιεί αλλά τιμωρεί το εκπαιδευτικό δυναμικό του, τιμωρεί τους μαθητές και τους στερεί το δικαίωμα στην ποιότητα.


      -Διαιωνίζουν την προχειρότητα, επιβραβεύουν τη μετριότητα και νομιμοποιούν στη συνείδηση των μαθητών και των καθηγητών την τακτική του διαχειριστικού βολέματος – ο μαθητής γνωρίζει το σωστό, ο καθηγητής αντιλαμβάνεται τον παραλογισμό, αλλά το κράτος στρουθοκαμηλίζει διακηρύσσοντας  ποιότητα και αξιοκρατία.


      -Καταργούν στη συνείδηση των μαθητών τη σημαντικότητα της Ιστορίας και δημιουργούν ανιστόρητους μαθητές. Ένα μάθημα για το οποίο ο μαθητής θεωρεί οτι μπορεί να διδαχθεί από οποιονδήποτε δικαιολογημένα το θεωρεί ασήμαντο.


Οι χιλιάδες φιλόλογοι, διορισμένοι και μη, απαιτούν να σταματήσει αυτή η παρατυπία, η οποία καθιερώθηκε με υπουργική απόφαση αυθαίρετα, κατά παράβαση της κοινής λογικής, των αρμοδιοτήτων ανά κλάδο που αυτοδίκαια καθορίζονται από τα αντίστοιχα εξεταζόμενα μαθήματα του ΑΣΕΠ, της συναδελφικής αλληλεγγύης και της Ελληνικής Νομοθεσίας που διασφαλίζει το δικαίωμα του εκπαιδευόμενου να εκπαιδεύεται από ειδικευμένους εκπαιδευτές. Αποδεχόμαστε την δεύτερη ανάθεση ως αυστηρά προσωρινή λύση ανάγκης  που εξυπηρετεί το μαθητή σε έκτακτα περιστατικά, αλλά καταγγέλλουμε την καθιέρωση της μετριότητας και της αναξιοκρατίας που συνεπάγεται η ευρεία εφαρμογή της.

Η επιτακτική αυτή απαίτηση είναι πλέον καθημερινά τόσο εμφανής σε κάθε σχολείο της Ελληνικής επικράτειας που δεν χρειάζονται υπογραφές για να αναδείξουν το μέγεθος του προβλήματος. Οι μαθητές, οι καθηγητές και οι γονείς βιώνουν και συζητούν καθημερινά την ελληνική αυτή παγκόσμια πρωτοτυπία και ανευθυνότητα.

 

 

ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΗ ΟΜΑΔΑ ΦΙΛΟΛΟΓΩΝ
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 27, 2010, 10:14:04 πμ από Lenazagor »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΚΑΛΕΣΜΑ ΤΩΝ ΑΠΑΝΤΑΧΟΥ ΦΙΛΟΛΟΓΩΝ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:28:00 »

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: ΚΑΛΕΣΜΑ ΤΩΝ ΑΠΑΝΤΑΧΟΥ ΦΙΛΟΛΟΓΩΝ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 12:09:37 πμ »
Μήπως ένας από τους βασικούς παραλήπτες της επιστολής θα έπρεπε να είναι και τα πανεπιστήμιακά τμήματα Ιστορίας;

Αποσυνδεδεμένος epidauros

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
    • Προφίλ
Απ: ΚΑΛΕΣΜΑ ΤΩΝ ΑΠΑΝΤΑΧΟΥ ΦΙΛΟΛΟΓΩΝ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 12:11:43 πμ »
ναι, φυσικά. Ό,τι μπορεί ο καθένας.

Αποσυνδεδεμένος delan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Carpe diem
    • Προφίλ
Απ: ΚΑΛΕΣΜΑ ΤΩΝ ΑΠΑΝΤΑΧΟΥ ΦΙΛΟΛΟΓΩΝ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 02:48:20 πμ »
Πήρα την πρωτοβουλία και έστειλα την επιστολή στους εξής προορισμούς: στα κανάλια Άλφα και Άλτερ στο ενημερωτικό τμήμα, στην εκπομπή του Αυτιά, στο newsit.gr, στο zougla.gr και θα συνεχίσω να στέλνω. Προτείνετε τπτ άλλο. Facebook ίσως;
Μην αφήνεις τίποτα ανείπωτο... :-)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΚΑΛΕΣΜΑ ΤΩΝ ΑΠΑΝΤΑΧΟΥ ΦΙΛΟΛΟΓΩΝ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:28:00 »

Αποσυνδεδεμένος delan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Carpe diem
    • Προφίλ
Απ: ΚΑΛΕΣΜΑ ΤΩΝ ΑΠΑΝΤΑΧΟΥ ΦΙΛΟΛΟΓΩΝ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 03:14:08 πμ »
Συνεχίζω και στέλνω εγώ..Στους παραλήπτες προστέθηκαν και οι δύο εκπομπές του Τριανταφυλλόπουλου και της Τσαπανίδου στο ΣΚΑΙ. Να χωριστούμε σε ομάδες, να επιστρατέψουμε γονείς, συζύγους, αδέρφια ,ό,τι τέλος πάντων διαθέτει ο καθένας, για να παρακολουθούμε πού θα προωθηθεί η επιστολή μας!!! Αν επιτέλους εισακουστούμε...
Μην αφήνεις τίποτα ανείπωτο... :-)

Αποσυνδεδεμένος Ioannis!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
    • Προφίλ
Απ: ΚΑΛΕΣΜΑ ΤΩΝ ΑΠΑΝΤΑΧΟΥ ΦΙΛΟΛΟΓΩΝ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 04:17:20 πμ »
Παράθεση
Μήπως ένας από τους βασικούς παραλήπτες της επιστολής θα έπρεπε να είναι και τα πανεπιστήμιακά τμήματα Ιστορίας;
Προς όλα τα τμήματα των ΠΕ02 που διδάσκουν την ιστορία.
Προσοχή όμως: όχι επιθετικό ύφος προς τους ξενόγλωσσους ή θεολόγους ή όποιους άλλους τη διδάσκουν ως β΄ ανάθεση. Δε θα βοηθήσει καθόλου εμφύλιος μεταξύ συναδέλφων. Αντιθέτως...
«Άνευ της παιδαγωγικής ταύτης μορφώσεως, οσονδήποτε και αν είναι φιλολογικώς πεπαιδευμένος ο μέλλων διδάσκαλος, κινδυνεύει διπλούν τινά κίνδυνον…».

Αποσυνδεδεμένος epidauros

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
    • Προφίλ
Απ: ΚΑΛΕΣΜΑ ΤΩΝ ΑΠΑΝΤΑΧΟΥ ΦΙΛΟΛΟΓΩΝ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 09:06:05 πμ »
Στο τέλος των άρθρων, για όσους ενδιαφέρονται, έχει και ψηφοφορία. Μάλλον έχει πέσει σύρμα....για να βρίσκεται ψηλά στη δημοσιότητα το άρθρο της υποψήφιας διδάκτορος.


http://www.alfavita.gr/artro.php?id=10071

http://www.alfavita.gr/artro.php?id=10084

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ: ΚΑΛΕΣΜΑ ΤΩΝ ΑΠΑΝΤΑΧΟΥ ΦΙΛΟΛΟΓΩΝ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 02:08:21 μμ »
Να πάρουμε τηλέφωνα όπου μπορούμε.Μην καθόμαστε με σταυρωμένα τα χέρια και τσακωνόμαστε με τους ξγ.
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος Ioannis!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
    • Προφίλ
Απ: ΚΑΛΕΣΜΑ ΤΩΝ ΑΠΑΝΤΑΧΟΥ ΦΙΛΟΛΟΓΩΝ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 06:20:42 μμ »
Συνάδελφοι, η επιστολή παραμένει ανυπόγραφη; Δε νομίζω ότι κανένας φορέας ή εκπομπή θα ενδιαφερθεί τόσο, αν δεν υπάρχει συγκεκριμένος αριθμός (αρκετών) συναδέλφων και ονόματα. Η καθηγήτρια της γαλλικής που απάντησε ανέφερε το όνομά της, δίνοντας αυτομάτως ένα συν στην απάντησή της.
«Άνευ της παιδαγωγικής ταύτης μορφώσεως, οσονδήποτε και αν είναι φιλολογικώς πεπαιδευμένος ο μέλλων διδάσκαλος, κινδυνεύει διπλούν τινά κίνδυνον…».

Αποσυνδεδεμένος epidauros

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
    • Προφίλ
Απ: ΚΑΛΕΣΜΑ ΤΩΝ ΑΠΑΝΤΑΧΟΥ ΦΙΛΟΛΟΓΩΝ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 07:22:52 μμ »
Συνάδελφοι, η επιστολή παραμένει ανυπόγραφη; Δε νομίζω ότι κανένας φορέας ή εκπομπή θα ενδιαφερθεί τόσο, αν δεν υπάρχει συγκεκριμένος αριθμός (αρκετών) συναδέλφων και ονόματα. Η καθηγήτρια της γαλλικής που απάντησε ανέφερε το όνομά της, δίνοντας αυτομάτως ένα συν στην απάντησή της.

Αγαπητέ, σου έχω μια πρόταση. Να διαμορφώσεις την επιστολή από κοινού με τους ΞΓ και να την υπογράψουμε από κοινού, εφόσον βγαίνει νόημα.
Σε αυτή την περίπτωση, θα είχε νόημα να μας πουν οι ΞΓ (ιδίως οι αγγλικών, γιατί οι γαλλικών απ'οτι ξέρω δεν μπορούν να επιβιώσουν χωρίς την ΙΣτορία)  αν θα υπέγραφαν την επιστολή. Προφανώς δεν έχω κάτι με τους ΞΓ, αντιθέτως, ως ένα βαθμό είμαι κι εγω εφόσον το διδακτορικό το έχω από την Νέα Υόρκη. Για να απαντήσω και σε αυτόν που με ρώτησε για το stay the course.

Επιπλέον, σύμφωνώ και με το τρίωρο των αγγλικών, την κατάργηση των θρησκευτικών κλπ. Αλλά εδώ δεν είναι αυτός ο στόχος.  Προς το παρόν οι ΞΓ μας έχουν αποπροσανατολίσει από το στόχο. Οι σύλλογοι φιλολόγων είναι ανύπαρκτοι - δεν έχει απαντήσει κανείς, σε μένα τουλάχιστον και δεν ξέρω αν τους έστειλε και κάποιος άλλος. Η ΟΛΜΕ δεν νομίζω ότι θα κάνει κάτι. ΚΑι το ΑΒ έχει κρύψει επιμελώς την επιστολή μας - κοίτα πόσοι διάβασαν την απάντηση χωρίς να διαβάζουν την επιστολή μας.!!!

Τέλος. όταν διατυπώνεις μια θέση χωρίς να θίγεις κανέναν, δεν χρειάζονται υπογραφές. Μπορώ να υπογράψω εγώ ως Αναστασία Παπαδοπούλου, ΠΕ02. Διαφορετικά, δεν συμπέρανα ότι μπορούμε να εξασφαλίσουμε τη μαζικότητα που χρειάζεται. Ξαναλέω, δεν χρειαζόμαστε γνώμες, χρειαζόμαστε πρωτοβουλίες. Και αυτό εξηγεί την κατάσταση των φιλολόγων..και με τις δεύτερες αναθέσεις.

Αποσυνδεδεμένος bellaspir

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
    • Προφίλ
Απ: ΚΑΛΕΣΜΑ ΤΩΝ ΑΠΑΝΤΑΧΟΥ ΦΙΛΟΛΟΓΩΝ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 08:49:06 μμ »
Συνάδελφοι, η επιστολή παραμένει ανυπόγραφη; Δε νομίζω ότι κανένας φορέας ή εκπομπή θα ενδιαφερθεί τόσο, αν δεν υπάρχει συγκεκριμένος αριθμός (αρκετών) συναδέλφων και ονόματα. Η καθηγήτρια της γαλλικής που απάντησε ανέφερε το όνομά της, δίνοντας αυτομάτως ένα συν στην απάντησή της.

Αγαπητέ, σου έχω μια πρόταση. Να διαμορφώσεις την επιστολή από κοινού με τους ΞΓ και να την υπογράψουμε από κοινού, εφόσον βγαίνει νόημα.
Σε αυτή την περίπτωση, θα είχε νόημα να μας πουν οι ΞΓ (ιδίως οι αγγλικών, γιατί οι γαλλικών απ'οτι ξέρω δεν μπορούν να επιβιώσουν χωρίς την ΙΣτορία)  αν θα υπέγραφαν την επιστολή. Προφανώς δεν έχω κάτι με τους ΞΓ, αντιθέτως, ως ένα βαθμό είμαι κι εγω εφόσον το διδακτορικό το έχω από την Νέα Υόρκη. Για να απαντήσω και σε αυτόν που με ρώτησε για το stay the course.

Επιπλέον, σύμφωνώ και με το τρίωρο των αγγλικών, την κατάργηση των θρησκευτικών κλπ. Αλλά εδώ δεν είναι αυτός ο στόχος.  Προς το παρόν οι ΞΓ μας έχουν αποπροσανατολίσει από το στόχο. Οι σύλλογοι φιλολόγων είναι ανύπαρκτοι - δεν έχει απαντήσει κανείς, σε μένα τουλάχιστον και δεν ξέρω αν τους έστειλε και κάποιος άλλος. Η ΟΛΜΕ δεν νομίζω ότι θα κάνει κάτι. ΚΑι το ΑΒ έχει κρύψει επιμελώς την επιστολή μας - κοίτα πόσοι διάβασαν την απάντηση χωρίς να διαβάζουν την επιστολή μας.!!!

Τέλος. όταν διατυπώνεις μια θέση χωρίς να θίγεις κανέναν, δεν χρειάζονται υπογραφές. Μπορώ να υπογράψω εγώ ως Αναστασία Παπαδοπούλου, ΠΕ02. Διαφορετικά, δεν συμπέρανα ότι μπορούμε να εξασφαλίσουμε τη μαζικότητα που χρειάζεται. Ξαναλέω, δεν χρειαζόμαστε γνώμες, χρειαζόμαστε πρωτοβουλίες. Και αυτό εξηγεί την κατάσταση των φιλολόγων..και με τις δεύτερες αναθέσεις.


Ως αγγλικού(δα) δηλώνω ότι δεν θέλω να διδάξω ποτέ μου ιστορία. Και ΑΝ ποτέ μου ανατεθεί, ΑΝ ποτέ διοριστώ θα την αποφύγω όπως ο διάολος το λιβάνι! Happy?

(Και έλεος πια με αυτή τη φράση του Μπους!!)


Αποσυνδεδεμένος epidauros

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
    • Προφίλ
Απ: ΚΑΛΕΣΜΑ ΤΩΝ ΑΠΑΝΤΑΧΟΥ ΦΙΛΟΛΟΓΩΝ
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 08:55:29 μμ »
Συνάδελφοι, η επιστολή παραμένει ανυπόγραφη; Δε νομίζω ότι κανένας φορέας ή εκπομπή θα ενδιαφερθεί τόσο, αν δεν υπάρχει συγκεκριμένος αριθμός (αρκετών) συναδέλφων και ονόματα. Η καθηγήτρια της γαλλικής που απάντησε ανέφερε το όνομά της, δίνοντας αυτομάτως ένα συν στην απάντησή της.

Αγαπητέ, σου έχω μια πρόταση. Να διαμορφώσεις την επιστολή από κοινού με τους ΞΓ και να την υπογράψουμε από κοινού, εφόσον βγαίνει νόημα.
Σε αυτή την περίπτωση, θα είχε νόημα να μας πουν οι ΞΓ (ιδίως οι αγγλικών, γιατί οι γαλλικών απ'οτι ξέρω δεν μπορούν να επιβιώσουν χωρίς την ΙΣτορία)  αν θα υπέγραφαν την επιστολή. Προφανώς δεν έχω κάτι με τους ΞΓ, αντιθέτως, ως ένα βαθμό είμαι κι εγω εφόσον το διδακτορικό το έχω από την Νέα Υόρκη. Για να απαντήσω και σε αυτόν που με ρώτησε για το stay the course.

Επιπλέον, σύμφωνώ και με το τρίωρο των αγγλικών, την κατάργηση των θρησκευτικών κλπ. Αλλά εδώ δεν είναι αυτός ο στόχος.  Προς το παρόν οι ΞΓ μας έχουν αποπροσανατολίσει από το στόχο. Οι σύλλογοι φιλολόγων είναι ανύπαρκτοι - δεν έχει απαντήσει κανείς, σε μένα τουλάχιστον και δεν ξέρω αν τους έστειλε και κάποιος άλλος. Η ΟΛΜΕ δεν νομίζω ότι θα κάνει κάτι. ΚΑι το ΑΒ έχει κρύψει επιμελώς την επιστολή μας - κοίτα πόσοι διάβασαν την απάντηση χωρίς να διαβάζουν την επιστολή μας.!!!

Τέλος. όταν διατυπώνεις μια θέση χωρίς να θίγεις κανέναν, δεν χρειάζονται υπογραφές. Μπορώ να υπογράψω εγώ ως Αναστασία Παπαδοπούλου, ΠΕ02. Διαφορετικά, δεν συμπέρανα ότι μπορούμε να εξασφαλίσουμε τη μαζικότητα που χρειάζεται. Ξαναλέω, δεν χρειαζόμαστε γνώμες, χρειαζόμαστε πρωτοβουλίες. Και αυτό εξηγεί την κατάσταση των φιλολόγων..και με τις δεύτερες αναθέσεις.


Ως αγγλικού(δα) δηλώνω ότι δεν θέλω να διδάξω ποτέ μου ιστορία. Και ΑΝ ποτέ μου ανατεθεί, ΑΝ ποτέ διοριστώ θα την αποφύγω όπως ο διάολος το λιβάνι! Happy?

(Και έλεος πια με αυτή τη φράση του Μπους!!)



δεν είναι του μπους. αυτό ισοδυναμεί με προσβολή.
επίσης, το ερώτημα είναι ποιός υπογράφει ότι δεν θέλει να τη διδάξει όχι ποιός δεν θέλει να τη διδάξει.

Αποσυνδεδεμένος bellaspir

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
    • Προφίλ
Απ: ΚΑΛΕΣΜΑ ΤΩΝ ΑΠΑΝΤΑΧΟΥ ΦΙΛΟΛΟΓΩΝ
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 09:20:43 μμ »
Νομίζω ότι από τα μηνύματά μου θα έπρεπε να έχεις ήδη καταλάβει.

Και η φράση ήταν το μότο της διακυβέρνησης Μπους!!  ;)

Αποσυνδεδεμένος epidauros

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
    • Προφίλ
Απ: ΚΑΛΕΣΜΑ ΤΩΝ ΑΠΑΝΤΑΧΟΥ ΦΙΛΟΛΟΓΩΝ
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 09:32:48 μμ »
Νομίζω ότι από τα μηνύματά μου θα έπρεπε να έχεις ήδη καταλάβει.

Και η φράση ήταν το μότο της διακυβέρνησης Μπους!!  ;)

Και ο Καραϊσκάκης είναι τώρα γήπεδο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 717
Σύνολο: 722

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.065 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.